WIJNHANDELJ.A. SCHOTERMAN&Zn. UTR.STRAAT 17 - Gevestigd 1878 - TELEFOON 145 Bijzonder aanbevolen: p. flesch p. anker Gewas 1920 Raymond Macau 11.- f40. 1920 St Emilion f1.40 f56. w Berichten. DE GEWEZEN DU1TSCHE KEIZER. Een bezoek te 's Hecrenberg. Gisterenmiddag was de gewezen keizer Wil helm de gast van den heer J. H. van Heek, eigenaar van het huis „Berg" te 'sHeeren- berg. Het gezelschap arriveerde om 1 uur in vijf auto's op het Montferlend, waar de lunch werd gebruikt. Na de lunch werd de reis voortgezet naar het huis „Berg", vanwaar om 6 uur de terugreis werd aanvaard. Het bericht van de aanwezigheid van den ex-keizer ging als een loopend vuurtje naar Emmerik; verscheidene Duitschers kwamen over de grens om hun ouden keizer te be groeten. DE DRENTSCHE VEENSTREKEN. Minister Kan over zijn bezoek aan Drenthe. Een medewerker van „Het Vod." h'eeft, in verband met bezoeken die Minister Kan aan Drenthe heeft gebracht, een onderhoud gehad met dezen minister. Op de vraag omtrent Drenthe volgde een opgewekt verhaal, waar van de quintessens was: Als ik met de financiën een beetje geholpen word, hebben wij geloof ik, binnen een jaar deze zaak onder den voet. De Minister roemde zeer de medewerking der autoriteiten, den Commissaris der Koningin voorop. Aan goeden wil, ijvtfr en bekwaamheid ontbreekt het werkelijk niet. De reddingsijver der menschen doet prettig aan. Toen kwamen wij op de quacstie van den vuilafvoer, waarop de Minister antwoordde Het wachten is nu op het rapport. Het zal in de tweede helft van Juli uitkomen. De Com missaris der Koningin in Drente voelt enthou siast voor het ontginnen van Drenthe met stadsvuil. Naar wat ik zoo hoor, blijft het in de commissie goed gaan. Ik ben even nieuws gierig als u. De Spoorwegen geven nog te wei gewone jearlijksche vergadering gehouden. Na een kort openingswoord van den vorozitter, mT. P. J. van Wijngoarden, bracht de secretaris het jaarverslag uit. In de plaats van den heer J. P. Smits, wiens werkzaamheden als hoofdbestuurslid met lof worden vermeld, werd gekozen de heer G. Vlug. Het bestuur bestaat uit 14 leden van wie het dogelijksch bestuur wordt gevormd door de heeren mr. P. J. van Wijngaarden te Rot terdam, voorzitterTh. C. L. Smit te Amster dam, secretaris-penningmeester, en G. Vlug te Rotterdam. De Broederschap telde op 31 Dec. jJ. 776 leden. Tot leden van het hoofdbestuur in de plaats der aftredenden, de heeren mr. A. Moens en L. Vormeer, werden gekozen de heer J. Tillema te Hoorn e<n J. M. J. van Lis te Wolvegq. In de plaats van den aftredenden voorzitter, mr. P. J. van Wijngaarden, die zich niet her kiesbaar stelde, werd gekozen de heer Th. C. L. Smit te Amsterdam. Als plaats waar de eerstvolgende jaarverga ring zal worden gehouden, werd aangewezen 's-Hertogenbosch. Het bestuursvoorstel, om in 1927 van de jaarh'jkschc contributiën 15 procent af te zon deren voor het ondersteuningsfonds, werd aan genomen. Daarna kwam in behandeling de prae-advie- zen, uitgebracht door de heeren mr. O. B. W. de Kat, 's-Gravenhage, en dr. Ph. B. Libourel, Delft, over het onderwerp: Credietverleening op roerende zaken, andere dan schepen en ef fecten aan toonder, in jure constituto en in jute constituendo. Na een korte pauze kwamen de prae-advi- seurs aan het woord, waarna de scheidendo voorzitter een afscheidsrede uitsprak. Daarin betoogde hij, dat aan de opvatting van het vereenigingsleven nog te veel ont breekt, al is die belangstelling ook in de laat ste jaren veel verbeterd. De vergaderingen der Ringen echter worden ïfe reductie. N.v" bezocht. Men zocht veel te wei- ntrf /•ftnln/4 rrte» titr> flmKt<rz>n(VitPn rlAt 7PP1 Landschap Drente voelt ook zeer veel voor het ontginningsplan. U weet, dat dc Regeering dik In deze vennootschap zit Denkt Uwe Excellentie aan een Rijksbedrijf van vuilnisafvoer Neen, geen oogenblik. Natuurlijk niet, maar ik sprak van Landschap Drenthe, omdat ik de winsten, welke ik uit het bedrijf verwacht, gaar ne zooveel mogelijk oan het Drcntsche land zelf ten goede zou zien komen. U sluit dus niet per se een geheel particulier lichaam uit Het is toch heel goed mogelijk, dat ook het Rijk met de particuliere maat schappij samenwerkt. Volstrekt niet. Ik heb daarover nog geen vaste meening en kon die niet hebben, omdat ik het raapport der Rijkscommissie nog niet kenmaar één ding staat wel vast: ik denk er niet aan, een rijksontginning op touw te zetten, maar ik zou niet graag willen, dat en- kelen met de groote winsten, welke ik verwacht, gaan strijken. Wel kan ik u nog meedeelen, dat vertegenwoordigers van de maatschappijen, welke zich op ontginning met stadsvuil willen gaan toeleggen, al eens in Drente zijn gaan kijken. Hoe dat zij, elk goed voorstel, dat Drenthe te hulp komt, heeft mijn eersten steun maar al zou Drente niet zóó geholpen kunnen worden als ik gaarne zien zou, ook andere ont ginningen met stadsvuil kunnen op mij rekenen want ik zie in deze zaak een landsbelang. HET ONAANNEMELIJKE TRACTAAT. Rapport der Belgische com missie voor B. Z. Het Kamerlid Van Cauwelaert heeft gister middag bij de Belgische Kamer een rapport in gediend, samengesteld in opdracht van de com missie voor Buitenlandsche Zaken in zake het wetsontwerp tot ratificatie van. het Neder- landsch-Belgische verdrag. Het rapport con cludeert tot aanneming. Het is nog niet gedistribueerd aldus meldt men aan de Tel. en evenmin gedrukt. Men weet nog niet zeker of dcKamer vóór de va- cantie, die Zaterdag begint, over het ontwerp zal kunnen stemmen. Alle maatregelen die ge nomen waren, om de orde der werkzamheden vast te stellen, zijn gewijzigd moeten worden door de finanrieele ontwerpen, die urgent waren. Op te merken valt, dat in soortgelijke geval len het land, dat de kleinste bevolking heeft, het eerst over een dergelijk verdrag moet stemmen, overeenkomstig de diplomatieke tra dities. Nog vóór de vacantie Volgens nadere inlichtingen uit goede bron zal het verdrag nog vóór de vacantie behan deld worden. MR. J. P. BRUYNZEEl. f Mr. J. P. Bruynzeel, advocaat en procureur te Rotterdam, is te Veur overleden in den ouderdom van ruim 50 jaar. SALARIS-VERLAGING VOOR B. EN W. VAN ARNHEM. De gemeenteraad van Arnhem machtigde gisteren B. en W. om aan Gedeputeerde Staten voor te stellen met ingang van 1 Jan. 1927 de jaarwedden van den burgemeester* en de wet houders der gemeente opnieuw vast te stellen op een bedrag, 5 procent lager dan de tegen woordige jaarwedde. BROEDERSCHAP VAN NOTARISSEN. Vergadering te Leeuwarden. Afscheid van den voorzitter. Nadat Maandagavond het hoofdbestuur en de leden van de Broederschap der Notarissen in Nederland officieel ten stadhuize van Leeu warden waren ontvangen, waarop een reünie in de zalen-Schaaf volgde, werd gisteren de nig contact met zijn ambtgenooten. Het is zeer jammerhoeveel persoonlijke grieven zouden niet tot oplossing kunnen gebracht worden door een openhartige bespreking. En de belang stelling in het ondersteuningsfonsd laat nog steeds te wcnschen over. Laat ik, zeide spreker, voor deze laatste maal nog eens een beroep op uw goed hart •mogen doen en verblijdt onzen penningmeester met een flinke bijdrage gij kunt uw geld niet beter besteden. Gij besteedt het tot uw eigen eer en kunt zooveel tijden verzachten. Dat het aantal steunbehoevenden zoo onrust barend toeneemt, komt naar de meening van den spreker vooral voort uit de benoeming van notarissen op standplaatsen, die geen redelijk bestaan opleveren. „De spreker was overtuigd, dat vele standplaatsen moeten worden opgehe ven. Er zijn te veel notarissen en ook veel tc veel candidaten, en deze Iaatsten hebben nu wel geen recht op benoeming, doch het is bit ter hard voor hen, dat zij zoo eindeloos lang hebben te wachten om dan ten slotte met een slechte plaats tc worden afgescheept. Voortgaande zeide de scheidene voorzitter Méér wellicht dan vroeger heeft onze broe derschap zich moeten bewegen op het terrein van wetgeving en tegenover andere autoritei ten. 'Aan de haspelarij met den Houtbond kwam een einde en door aangename besprekin gen werden verschillende misverstanden weg genomen. De strijd tegen de zaakwaarnemerij werd door spreker zoo krachtig mogelijk gevoerd, doch toen de bestrijding daarvan gekoppeld werd aan het tarief, notarieel tarief, waarover de meeningen zóó ver uiteen liepen, werden do pogingen tijdelijk gestaakt. Het hoofdbestuur benoemde een commissie, speciaal om de zoo genaamde tariefquacstie te bestudeeren. De spreker vreest, dat hot bestrijden der zaak waarneming hierdoor een vertraging zal onder gaan. Een aardige uiting van gevoel van samen- hoorigheid is door u gegeven na den wa tersnood, die een deel van dat vaderland teis terde, vervolgde hij. Toen de kans bestond, dat eenige ambtsge- nooten uit den getroffen streek niet genoeg li quide middelen hadden om aan hun garantie- plichten terstond te voldoen, is op den eersten oproep van het hoofdbestuur van alle kanten hulp aangeboden, die gelukkig is gebleken niet noodig tc zijn. Doch twee lessen zijn dunkt hem hieruit te trekken, ten eerste dat men geen garantie op zich moet nemen voor rampen, die de natuur ons pplegt, en ten tweede en wel voor de buitenwereld, dat wij elkaar niet in den steek laten, als buiten onze onmiddellijke schuld onze stand in gevaar gebracht wordt. Sprekor verlaat met droefheid het voorzit terschap. Na nog een enkel woord tot hot hoofdbe stuur te hebben gericht, n&g hij afscheid van de vergadering om straks voor het laatst den kameraadschappelijkcn maaltijd te leiden. DE HOTELBOUW IN DE VIJZELSTRAAT Wat nog gebeuren moet. Naar een prachtige verbinding tusschen centrum en Oostelijk Zuid. Men meldt ons uit Amsterdam: Een bezoek aan den hotelbouw in de Vijzel straat stelt thans in staat een beeld te vor» men van enkele hoofdzaken, die in belangrijke mate de stemming helpen bepalen van dit straatgedeelte. De arcade, wel is waar nog grootendeels aan het oog onttrokken door een 5 meter hooga schutting, is daarachter zichtbaar geworden, ontdaan van de betonvormen, da zoogenaamd# bekisting. De overbouwing 'van de Reguliersdwars straat, hoewel nog niet geheel ontccnterd, ver toont de groote constructievormen. Het materiaal, van beton samengesteld met gebruikmaking van gebroken syenit, is thans, zooals het uit de bekisting tevoorschijn komt, een massieve massa. Opmerkelijk dat dc bijzonderheid van het gegoten materiaal, de afwezigheid van eenigen naad of eenige voeg, zooals die in elk stapel materiaal altijd en noodwendig aanwezig Is, naar het ontbrekende doet vragen. De beton- oppervlakten, die thans vrijwel glad zijn, wor den door middel van een zandstraal onder hoo- gen luchtdruk eenigszins ruw gespoten, d.w z. de zachtere deelen worden door het spuiten verwijderd, zoodat de hardere syenitstukken aan de oppervlakte blijven staan en deze een donkergroen aanzien geven. Dit materiual is het eenige in de arcade en de straatoverbou- wing, voortgezet tot de onderkanten der licht- kozijnen onder de belétage, waarboven dc bak steenconstructies aanvangen. De deur- en raam openingen daarin worden gedicht met uiteraard ijl geprofileerde bronzen omlijstingen en spie gelglas. De ccment-ijzer-constructics van de beléta ge, de vloer die geheel door zooiruimten wordt ingenomen, zijn thans in uitvoering. Dubbele vloeren en plafonds met velerlei kanalen, ma ken deze constructies tot zeer gecompliceerde. De vijf verdiepingen, bestemd voor logeer kamers, die daarboven zullen verrijzen, bestaan uit een eenvoudig samenstel van balken en vloeren, gedragen door kolommen, alles uit ge wapend beton en omsloten door baksteenen wonden. Met dit werk wordt spoedig oangevangen en vóór den aanstaanden winter hoopt men het goeddeels voltooid te hebben. Don en niet eer-, der, zal te zien zijn van welken invloed dit groot bouwwerk op die belangrijke plaats op het stadsbeeld zal zijn. Voorloopig zal het nog vrijwel alleen staan, wachtende op in massa gelijkwaardige buren. Hopenlijk zal de vergrooting van het Muntplein in dc richting der Rcguliersbreestraat, dus Oostwaarts van den Munttoren, binnen af zien- baren tijd feit worden. In dat geval vormt het hotel met de nieuwe perccelen der Reguliers- breestraat de gelijkwaardige omsluiting van het genoemde plein, waarop de Munttoren een veilige plaats blijft innemen. Zijn wij goed ingelicht, dan zal binnen niet langen tijd het gemeentebestuur te beslissen hebben omtrent den bouw van eenige percee- len op den hoek van Heeróngracht cn Vijzel straat, aansluitende op het uitbreidingsplan van het hotel. Indien deze beslissing zich niet te lang laat wachten, don zal het gehecle bouw blok binnen een paar jaren voltooid zijn, want bij de hotelondememcrs bestaat nog steeds het ernstig voornemen om het gereserveerde grondstuk tc bebouwen zoodra het thans in aanbouw zijnd gedeelte voldoende gevorderd is. Middelerwijl worden de blokken Keizers gracht—Prinsengracht gesticht, zoodat, naar normale verwachting de Vijzelstraat binnen af- zienbaren tijd verjongd zal zijn en herschapen in een prachtige verbinding tusschen Centrum en Oostelijk Zuid. NEDERLANDERS IN HET ROERGEBIED. Het steuncomité staakt zijn arbeid. Het comité ter uitzending van Nederlandsche kinderen Dortmund's Gravenhage, bescherm heer mr. W. J. baron van Lynden, heeft verband met het feit, dat de gewijzigde tijds omstandigheden een verder beroep op den lietdadigheidszin onzer landgenooten voor het omschreven doel niet langer rechtvaardigen, zijn gisteren gehouden eindvergadering beslo ten zijn arbeid te staken en het comité ont bonden te verklaren. Hierbij gedenkt het comité met groove dank baarheid de voordurend ondervonden hooge belangstelling en grooten steun van H. M. de Koningin-Moeder, alsmede den daadwerkelij ken en stoffelijken steun van allen op wie het comité meermalen niet vergeefs een beroep deed. Het batig kassaldo zal aan het Nederland sche Roode Kruis worden overgemaakt. WAARSCHUWING. Speciaal voor veekoopers, De Commissaris van politie in de 3e af- decling te Rotterdam (bureau Meermanstraat)» raadt een ieder aan, alvorens koeien, paarden of andere dieren op de veemarkt te koopen van of te verkoopen aan Gijsbert Willem Oskam, veehandelaar, wonende aan de TJsselmondsche laan 39 te Capelle aan den IJssel, of van of aan een zijner handlangers, zich tot hem om inlichtingen te wenden. HET ONGELUK OP DE LIJN GULPEN- VAALS. Een rapport omtrent de oor zaak van het ongeval. De heer van der Leeuw, wnd. chef van het vervoer der L.T.M. heeft een rapport betref fende het ongeluk op de lijn Gulpen—Vaals uitgebracht. Dit komt tot de conclusie, dat de oorzaak van het ongeluk bij de doodge slagen remmer Verlinden ligt, die zonder eenige reden en zonder eenige veiligheids maatregel te treffen, het sluitblok opende cn den wissel op het hoofdspoor overlegde. Van de vier wagens, waarvan er drie aan de Ned. Spoorwegen en één aan de Duitsche behoorde, scheen alleen dc laatste van een rem voorzien te zijn. Op 19 Juni j.l. waren de conducteurs nog eens extra attent gemaakt op het gevaar van hellende emplacementen. HET ONGEVAL OP DEN MUIDER- STRAATWEG. De drie heeren, die gisteravond bij het auto-ongeval op den Muiderstraatweg nabij de Hakkelaarsbrug werden gewond, de heeren J. v. d. P. en A. v. R. uit Haarlem en H. v. O. uit Amsterdam, blijven voorloopig in de Majella- stichting te Bussum. Hun toestand was heden morgen iets beter. Er bestaat geen levens gevaar. geld te doen, dat evenwel niet werd gevonden. Niemand heeft 's nachts iets gehoord. Toen do dienstbode 's morgens beneden kwam, vond zi] 11e deuren en rumen wijd open. De politie stelt een onderzoek in In den afgeloopen nacht is ingebroken in de villa „Beatrice" van den heer H. D. Lammens aan den Vulkenburgerweg te Katwijk aen den Rijn. In de villa die tijdelijk onbewoond is, werden alle kasten opengebroken en overhoon gehaald. Slechts een gouden broche wordt ge mist. Andere voorwerpen van waarde en geld waren niet aanwezig. Aangespoeld. De bijna 18-jarige Ch. Stocks uit Aarden- burg die op 4 dezer bij het zwemmen in zee te Cudzand is verdronken, is gisteren aan derv Zwartepolder, gemeente Cadzand, aangespoeld. Het lijk is naar het lijkenhuisje overgebracht. Kinderdoodslag. Het gerechtshof te den Bosch, uitspraak doende in hooger beroep, bevestigde het von nis der rechtbank tc Maastricht, waarbij dc ongehuwde moeder M. Th. G. te Kerkrade, die haar kind van het leven beroofde, deswege veroordeeld werd tot <3 maanden gevangenis straf. Door de warmte bevangen. Dinsdagmiddag is een 60-jarige dame op dei» Westzeedijk te Rotterdam door de warmte be vangen, dood neergevallen. Luchtvaart. DE TOCHT VAN COBHAM. Een bericht uit Bender Abbas meldt, dat Cobham aldaar is aangekomen. DE RAID MOSKOU-ROME-P ARIJS-BERLIJN. Rome, 14 Juli. (V. D.) In het begin van Augustus zal hot Russische vliegtuig, dat de raid Moskou—Rome—Parijs—Berlijn onder neemt, te Rome aankomen. SOVJETVLUCHTEN. Gisterenochtend werd de vlucht Moskou Teheran aangevangen, waarna naar Moskou zal worden teruggevlogen. Hiermede werd de reeks geopend van vier groote internationale rondvluchten van sovjet-vliegtuigen nanr West- Europa en het naburige Oosten. EEN VLIEGONGELUK BIJ DUSSELDORP: Gemeld wordt uit Dusseldorp, dot gister avond tegen 8 uur een sportvlicgtuig is op gestegen, bestemd voor Bonn. In een scherpen bocht stortte het vliegtuig van een hoogte van 50 M. neer. De bestuurder werd gedood en de monteur zwaar gewond. KORTE BERICHTEN. Inbraak Dinsdagnacht had een inbraak plaats in de villa van Dr. de Wil, geneesheer-directeur van het St. Bavo-Gesticht te Noordwijkerhout. Alle laden,' kasten en kamers werden door de in brekers geopend. Blijkbaar was het alleen om School- en Kerknieuws. DE MOEILIJKHEDEN IN DE GEREF. KERKEN. De schorsing van ds. van den Brink. De zaak van ds. van Duin. De classis Haarlem der Gereformeerde ker ken hield gisteren een buitengewone vergade ring. Voorzitter was dr. Brussaard uit Bloemen- daal, secretaris ds. van den Brink. Als deputa- ten, ingevolge artikel 49 waren aanwezig ds. Breukelaar, ds. Meyer, ds. Van Schelven en ds. Schweitzer. De kerkeraad van Haarlemmermeer-Oost zijde had een voorstel ingediend tot losmaking von ds. Van Duin, die op de vorige vergadering geschorst is. Na inwinning van het advies der bovenge noemde deputaten besloot de classis, onder uitdrukkelijk voorbehoud van de gevolgen, die een eventueelc uitspraak van de generale sy node van de zaak van ds. Van Duin zal heb ben. Ie. De behandeling dezer zaak uit te stellen tot de vergadering van September a.s. 2e. Een commissie te benoemen, om den toe stand in de kerk te Haarlemmermeer-Oost zijde ter plaatse te onderzoeken en te dezer zake de vergadering van September te dienen van advies. 3e. aan Ds. Van Duin tc verzoeken, dat hij zich niet alleen onthoude van alle actie tegen den Kerkeraad, dc classis en de uitspraken der generale synode, maar ook tot aan de ver gadering van September, zoowel in zijn belang, als in het belang van de rust in de gemeente te Oostzijde zooveel mogelijk zijn verblijf el ders te houden. 4. Ter tegemoetkoming in haar kosten, de kerk tc Oostzijde te rekenen van I Juli 1.1. tot aan de eerstkomende clossikale vergadering te zullen steunen met een bedrag, gelijk aan het tegenwoordige tractement van haar dienaar. Dit voorstel werd met 'acclamatie aangeno men, nadat de afgevaardigde van Oostzijde en Ds. Van Duin verklaard hadden zich daarmee te kunnen vereenigen. De onder punt 2 genoemde commissie zat bestaan uit de predikanten Brcukclaar, Brink man en Groenewegen. De deputanten verlieten daarna de vergade ring. In de middagzitting waren aanwezig prof. Kuyper en ds. Schouten, als leden van de sy nodale commissie van advies. Na ingewonnen advies dezer commissie ver wees de vergadering met 19 tegen 8 stem men en 1 blanco (de prae-adviseerendc leden stemmen tegen) een voorstel van ds. Boerkoel, om de behandeling van de zaak van ds. Van den Brink uit Zandvoort op te schorten cn de zaak naar de generale synode te verwijzen. Daarna wordt aangenomen met 19 tegen 8 stemmen en T blanco (de prae-adviseerende leden stemden voor) een voorstel van Ds. Groe newegen: „De Classis kennis genomen hebbende van de weigering van ds. Van den Brink, Te. om zich te conformeeren aan de uitspraken van <de Asser Synode, in zake Genesis 2 cn 3; 2c. om zijn publieke beschuldigingen aan het adres van de synode (namelijk, alsof zij het gezag Van Gods woord heeft aangetast, haat eigen gezag op één lijn stelt met het gezag, dat Gods woord en heerschappij voert over het erfdeel des Heeren) in te trekken; 5e. om zijn leedwezen tc betuigen over zijn publieke op treden tegen de beslissingen ven de Asser synode en te beloven zich daarvan verder to onthouden. Beslist met dieb leedwezen: le. ds. H. C. van den Brink te schorsen in de bediening van zijn ambt, ingaunde op heden, 2e. de zaak van ds. Van den Brink, via de par ticuliere synode te brengen op de generale sy node, opdat deze daarover in haar geheel oor- deelc en beslisse en spreekt de verwachting uit, dat de kerkeraad van Zandvoort, overeenkom stig zijn roeping, ds. Van den Brink zal ver- manen zich te onderwerpen aan de schorsing van de classis De classis benoemt twee deputaten, om met de kerk van Zandvoort samen te spreken, na melijk dr. Brinkman en ds. Kramer. Dr. Brussaard motiveert zijn stem tegen de schorsing en verklaart daarna, dot hij er van uit wil gaan, dat de synode een confessioneele uitspraak heeft gedaan en dat hij bezwaar heeft tegen de uitdrukkingen, die de Synode daarvoor gebruikt heeft, welk bezwaar hij ook langs kerkdijken weg kenbaar zol maken. Zoo noodig komt de vergadering de volgen de weck Dinsdag weer samen. (Tel.) PLECHTIGE OMGANG TE 's-HERTOGENBOSCH Telken jare heeft in dc Juli-maand ender groote deelneming der katholieke bevolking geduende 9 dagen de Stille Maria-omgang plaats. Men kan don eiken avond vele duizen den biddende den óuden bidweg zien volgen. Sedert 10 jaren wordt op den Zondag vallens de in de dagen van dezen Stillen Omgang dc plechtige omgang gehouden. Ook Zondag heeft deze weder plaats gehad. Alle katholieke soci- ole en godsdienstige vereenigingen uit de stad namen daaraan met hare vaandels en banieren deel. De gcheelo geestelijkheid der stad volgt den stoet evenals verschillende mannelijke kloostergemeenschappen. Sommige vereenigin gen hadden dit iaar groepen gevormd. De Missievereeniging St. Franciscus Xaverius stel de het missiewerk voor, de aartsbroederschap pen der H. Familie het H. Huisgezin van Na- zoreth, de Mannencongregotic de Geheimen en den H. Rozenkrans, dc Processie van O. L. V. in 't Zand te Roermond „Maria Hulp der Christenen" de R. K. Bisschoppelijke Kweek school den Tempel der W'ijsheid. De Midden- standsvereeniging liet door gildebroeders in middeleeuwsche kleeding een vergulde afbeel ding der kathedraal dragen. Verder waren er gToepen van de Eerewachten van het H. Sac rament, de handelsreizigeisvcrccniging Colum bus, de Derde Orde, de Broederschap van het H. Bloed, dc Broeders van O. L. V. van Lcur- des enz. De gezamenlijke kerkkoren cn jongenskoren der stad en een vijftal muziekkoren luisterden den stoet op. Ook merkte men eenige ver eenigingen uit Utrecht, Helmond en Tilburg op. Naar het voorbeeld der H. Blocd-processic te Brugge waren ditmaal, naar aanleiding van zijn tweede lustrum, door het comité van den plechtigen omgang voor het eerst een 10-tal symbolische groepen ingelascht. Voorafgegaan door de di ->gers van de wapens van paus, bis schop, stad en provincie en van ecne naboot sing van het mirakelbock, waren er historische figuren, ontleend oan de geschiedenis der Marin-vereeiing in Den Bosch Maximilaan van Oostenrijk met schitterend gevolg, Jonk- vrouwe Oda, Petrus Canisius en Leonardus van Veghcl. In de velschillende g-oepen werd Maria voorgesteld als middelares aller genaden, welke titel dit jaar aan den omgang was ge geven. Men zag de voorstelling van l»et eerste mcnschenpaar vóór en na den zondeval, de hefligmakende genade, de aankondiging der Verlossing, de profeten met Koning David aan het hoofd, die Maria's komst voorspelden, eer» symbolische voorstelling van Christus' geboor te, het Verlossingswerk op Calvarië en ten slotte Maria in de Glorie des Hemels. Hot was een kleurrijke, indrukwekkende stoet. Een onafzienbare menschenmenigtc stond langs den bidweg geschaard. Met een korte godsdienstige plechtigheid in de kathedraal werd deze Plech tige Omgang besloten. (N. R. Ct.) NED. MIZRACHI. De jearlijksche conferentie te den Huag. In Hotel Riche te 's-Gravcnhage is de jaari. aigemecne vergadering gehouden der Ned. Mizrachi (Bond >van Wetsgetrouwe Zionisten). De president der Ned. Mizrachi, Rabbijn Dr B J. Ricardo, hield een openingsrede, waarin hij een woord van welkom sprak tot Dr. A Barth uit Berlijn, president der Duitsche Mizrachi, Rabbijn Ph. Coppenhogcn uit Am sterdam, eere-voorzitter der Ned. Mizrachi, en den heer A. H. Edersheim, president der Ned Isr Gemeente, alhier. Dr. Ricardo wijdde hierna woorden van wee moedige herdenking aan dc nagedachtenis van wijlen Opperrabijn A. Asscher Ezn. uit Gro» nirgen. Spr. behandelde vervolgens de verhouding van de Mizrachi tot de Zionistische organisatie Ki tot de Ajoedas Jisroëil. In het presidium werden gekozen Opperrab bijn A. B. N. Davids uit Leeuwarden, de heer E. Asscher Ezn.j uit Amsterdam en Mr. M. van der Heijden alhier. De middagzitting, welke aanvankelijk ond-T ieidipg van den heer E. Asscher Ezn., later onder die van Opperrabbijn Davids stond, bracht eerst langdurige debatten over een voor stel van het Hoofdbestuur, om de samenwer king in zake de opleiding van wetsgetrouwe Palestinn-pioniers (Choloetzicm) tusschen de vergadering van Ned. Opperrabbijnen, de Ned Ajoedas Jisroëel en de Ned.. Mizrachi tc doen eindigen. Met 20 tegen 6 stemmen werd een amen dement van opperrabbijn Davids aangenomen op het voorstel van het hoofdestuur, waarin aangedrongen werd op voortzetting der samen werking en krachtige actie voeren voor dezen practischen palestina-arbeid. Daerop hield het bestuurslid de heer Ruben Cohen uit Rotterdam een referaat over dc hou ding der Mizrachi tegenover de propaganda der Ajoedas Jisroëil, welke hij zeer gispte. De houding der Mizrachi moest z. i. een zijn van verweer op waardige wijze. In de avondvergadering, welke resp. onder leiding van den heer A. Asscher Ezn. en van Mi. M. v. d. Heijden stond, werden discussies gevoerd over de werkzaamheden der Mizrachi buiten Nederland. Met vreugde begroette de vergadering, blij kens een met algemeens stemmen aangenomen

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1926 | | pagina 2