Firma J. W, VAN ACHTERBERGH M™","e*rlna 'JUsSLs,s,0,,eerder" WIJNHANDEL J. A. SCHOTERMAN Zn. Westsingel 12-13 Telefoon 238 Perzische Tapijten, Kleedjes, - Kussens BINNENLAND. NUTSSPAARBANK, Utrechtscheweg 1 UTR.STRAAT 17 - Gevestigd 1878 - TELEFOON 145 Bijzonder aanbevolenp. flesch p. anker Gewas 1920 Raymond Macau f 1.- f 40. 1920 St. Emilion f 1.40 f 56. (Aangesloten bij het Nederlandsch Spaarbankbureau.) Uitgifte van Spaarbankboekjes. Afhaaldlenst van Spaargelden. Bemiddeling bij aan- Verkop van beleggingsfondsen. Bewaarnemlng van Effecten. Verhuur van klulsloketten. Geopend uan: 10—1; 3-4J; 7—8. Zaterdag 10—1; 6)-8i. Onvoorwaardelijke waarborg van de gemeente Amersfoort W de officieren te arresteeren, die hen daartoe zouden willen dwingen. De vaandelwacht in de kazernes is door reserve-officieren overgeno men. Alle voor dc artillerie wrkendc fabrieken worden onder controle der arbeiders gestejd, zulks onder bevel van een officier. De artille rie-academie moet alle cadetten ontslaan en alle lichtingen, evenals de officieren-leeraren, vallen onder de algemeene bepalingen. Over geheel Spanje is de verscherpte staat van beleg afgekondigd. Elk verzet wordt be schouwd als een weigering der gehoorzaam heid voor den vijand. H^telfde geldt ten aan zien van degenen, die v.c'-cren aan dc regee ring bij het overwinnen der moeilijkheden hun steun te verleenen. Het betreffende decreet is door den koning, die reeds op weg is naar Madrid, hedennacht om 1 uur te San Sebastian onderteekend. BULGARIJE. HET MACEDONISCHE VRAAGSTUK. Bemiddeling van Benesj? Volgens een te Sofia verschijnend blad heeft Benesj aan Bulgarije en zijn drie buurstaten zijn bemiddeling aangeboden in het Macedo nische conflict. GRIEKENLAND. DE OMWENTELING. De kieswet. Een officieele proclamatie inzake dc ver kiezingen verklaart, dat de stemming verplicht is voor de burgerlijke bevolking. Soldaten, zee lieden en politie mogen niet stemmen. JAPAN. EEN TYFOON TEISTERT HET LAND. Tolrijke dooden en groote matericele schade. Zaterdagochtend is door een tyfoon de trein van Tokio naar Nagoya bij Hamamatsoe om geslagen, tengevolge waarvan volgens de eer ste berichten 50 personen werden gedood of gewond. Terzelfdertijd werd te Hamamatsoe het dak van een school geslagen. Men ver wachtte, dat de tyfoon des middags Tokio zou Der eik en. Naar uit verdere berichten uit Tokio aan gaande de cycloon blijkt, heeft deze over een uitgestrekt gebied schade aangericht. Op het militaije vliegveld te Akenogahara bij Nagoya werden 40 vliegmachines vernield. Te Toyo» hasji stortte een school in, waardoor 12 kin deren omkwamen en 20 ernstig gekwetst wer den. Driehonderd huizen staan onder water. Te Hamamatsoe werd een confectiefabriek ver woest; 8 arbeiders verloren het leven, 25 wer den gekwetst. Te Tosjigi werden veertig ge bouwen, waaronde- het politiebureau, met den grond gelijk gemackt; drie agenten en een aan tal andere menschen werden ernstig gekwetst. Bij Yokohama sloegen twee lichters om; de bemanning van 15 koppen verdronk. Volgens de laatste berichten zijn bij het spoorwegongeluk bij Mamematsoe slechts en kele reizigers gewond cn bovendien niet ern stig. CHINA. DE BURGEROORLOG Een treffen lusschen een Engelsch oorlogsschip en de Zuidelijken Een Japansch telegram uit Hankau meldt, dat een Japansch schip gezien heeft, dat een Engelsch oorlogsschip Donderdagmiddag scho ten heeft gewisseld met de Zuidelijke troepen, 50 mijl stroomopwaarts van Hankau op de rivier. Het vuren duurde meer dan twee uren. Niettegenstaande de officieuse buitenlandsche berichten meldt een officieel draadloos En gelsch bericht uit Hankau, dat Woetsjang Za terdagochtend nog in handen van de noorde lijke legers was. Misschien zijn zuidelijke strijd krachten de stad binnengedrongen, maar deze zijn dan teruggedreven, nadat de noordelijken versterking hadden gekregen. Een te Peking ontvangen telegram uit Swatow zegt, dat de Foekien-troepen naar Swatow op rukken, waaruit de rooden vluchten. Ook wordt gemeld, dat generaal Yang-sen, een van Woe- pei-foe's aanhangers, twee Engelsche stoom» schepen heeft gehuurd om troepen naar Tsjoeng-king over te brengen. Dc geruchten omtrent Woe-pei- foe. In strijd met vroegere berichten wordt thans gemeld uit Sjanghai, dat geen enkel bericht is ontvangen, hetwelk de geruchten bevestigt, nis zou Woe-pei-foc gewond zijn cn door zijn eigen generalen .stof gevangen genomen. Eveneens wordt gemeld, dat de Kantcnnecsche troepen Woetsjang na een verwoeden strijd 3 Septem ber bezetten. Woe-pei-foe gelastte den terug tocht en kondigde den staat van beleg af. Een nieuwe gouverneur van Hankau. Te Hankau is een nieuwe gouverneur geïn stalleerd met een sterk garnizoen. VEREENIGDE STATEN. AMERIKA EN DE ONTWAPENDNG. Een scherpe uitlating van president Coolidge. Londen, 4 Sept. (H. N.J President Coolidge heeft in verband met de ontwape ningskwestie erop gewezen, dat de Vereenigde Staten van hun rijkdom gebruik zouden kunnen maken om tot uitbreiding van de bewapening over te gaan, indien Europa de voorstellen tot ontwapening verwerpt, ook al zou dit groote financieele moeilijkheden tengevolge kunnen hebben. Het kon Amerika onverschillig zijn, als het op deze wijze vooraan zou moeten gaan bij de campagne tot bewapening. De republikein» sche bladen noemen deze verklaring den scherpsten stap, dien de president sedert zijn ambtsaanvaarding heeft gedaan. ZUID-AMERIKA. STAKINGEN IN COLUMBIA Bij dc spoorwegen en in do haven. Naar d.d. 4 Sept. uit Bogota wordt gemeld, hebben 5000 man van de staatsspoorwegen het werk neergelegd. Het heele verkeer ligt stil. Ook de bootwerkers te Buenaventura heb ben het werk gestaakt. Verscheidene booten zijn niet verder gelost. MIDDEN-AMERIKA. DE OPSTAND IN NICARAGUA. Dc Nicareguaansche regeering meldt do verovering van een vrijbuiterschip na een ge vecht, waarin 18 rebellen en 3 regeeringssolda» ter zijn gedood. DE MARINE-BEGROOTrNG-1927. Drie miilioen lager dan voor 192G. Naar de „Maasbode" meldt, is het eindcijfer der Marine-begrooting voor 1927 op een drie miilioen lager bedrog geraamd dan voor het loopende jaar is uitgetrokken SOCIAAL-ECONOMISCHE KRONIEK. Over het 2e kwartaal van 1926. De, ditmaal döor een 8-tal grafieken toege lichte Sociaal-economische Kroniek van Ne derland, de Koloniën en het buitenland over het 2e kwartaal van 1926, samengesteld door het Centraal Bureau voor dc Statistiek tcekent in korte trekken den olgemcenen toestand. Het waren voornamelijk een drietal onderwerpen, welke op sociaal en economisch terrein de aan dacht trokken in de eerste plaats de kolen- staking en de algemeene solidariteitsstaking in Engeland, dan de financieele toestand in Frankrijk, waar het meer en meer onmogelijk bleek om op den grondslag van de kartelpoli- tiek tot een regeling van het financieel herstel te komen en de regeering haar toevlucht nam tot een commissie van deskundigen, die plan nen zou uitwerken, ton slotte België, waar het Ministerie Poullet-Vondervelde bij gebrek aan medewerking van de zijde der bankiers moest aftreden en vervangen werd door het uit de drie groote partijen samengestelde Ministerie- Jaspar, dot zijn ontwerpen tot belastingver- hooging en instelling van een amortisatiefonds voor de vlottende schuld zag aangenomen. De bedrijfstoestand in Nederland was me nigmaal ongunstiger don de stand der bedrij vigheid zou doen vermoeden. Intusschen waren er toch ook vrij veel ondernemingen met een min of meer bevredigenden gong van zaken. De werkloosheid nam geleidelijk af, behalve o.m. in de diamantindustrie, en is thans veel minder ernstig dan eenige jaren terug. De sta kingsbeweging was van geringen omvang en was overal op loonsverhooging gericht. Op het gebied der arbeidsvoorwaarden hadden geen belangrijke veranderingen plaats. Het toch reeds sterk gedaalde algemeen prijsni veau in den groothandel daalde in het 2e kwartaal van 1926 nog meerook viel in den taatsten tijd in de kosten van levensonderhoud eenige daling waar te nemen. In onze handels balans kwam geen verbetering. Opmerkelijk Is de sterke achteruitgang van de waarde van den invoer uit Groot-Brittannië, welke met een bedrag van f 51.2 miilioen belangrijk ten achter bleef bij die in het 2e kwartaal van 1925 100.4 miilioen) en in het vorige kwar taal 82 miilioen). Dc invloed van de moei lijkheden waarin dit land door de kolenkwestie is geraakt, komt mede hier duidelijk te voor schijn. Wat den handel met Frankrijk en Bel- Igië betreft, weerspiegelde de toegenomen con-* currentiemogelijkheid voor deze landen zich slechts weinig in dc invoercijfers naar de waarde, waarbij er echter rekening mede wor de gehouden, dot de lagere prijzen in die lan den uit den aard der zaak de waardecijfers hebben gedrukt. Het havcnverkeer te Rotter dam was levendig in hot bijzonder door den invloed van de stakingsbeweging in Engeland. Weliswaar werkte de algemeene stoking on gunstig op het stukgoedverkeer, terwijl de mijnwerkersstaking den aanvoer van Engel sche kolen geheel deed ophouden maar de uitvoer van Duitsche en andere kolen, w.o. zelfs Nederlandsche over de Rotterdomsche haven, nam belangrijk toe, nu de buitenland sche markten, waarop het Engelsche product vroeger afzet vond, door andere landen wer den voorzien. Ook het bunkerbedrijf aan den Nieuwen waterweg profiteerde van de abnor male omstandigheden. De spoorwegontvang sten gaven een lichte verbetering te zien. De opbrengst der Rijksmiddelen bedroeg in het 2e kwartaal 1926 128.7 miilioen of 9.7 miilioen meer dan in het vorige kwartaal en 10.8 miilioen meer dan in de gelijknamige periode van 1925. Over het le halfjoar beliep het accres f 19.7 miilioen. Dit ontstond echter voornamelijk door een meerdere opbrengst an 10.7 miilioen aan de verhoogde invoer rechten, van 3 miilioen aan tabaksaccijns en 3.9 miilioen aan de sneller ingevorderde in- kostenbelosting. Blijkens het overzicht van het werkelijk betaalde bedrag bij binnenlandsche emissies is er een toename van het geëmitteer de bedrag gedurende het afgeloopen halfjaar tegenover het eerste halfjaar 1925, waarbij het bedrog der uitgegeven aandeelen in gun stiger verhouding tot dot der obligatiën kwam te staan. De daling van dc indexcijfers der ef- fectenkoersen zette zich in het afgeloopen kwartaal voort. Voor de Indische ondernemin gen viel in Juni een kleine stijging waar te nemen. De koersen van obligaties ondergin gen veelal een stijging, welke wordt toege schreven aan groote geldruimte. Wat het buitenland betreft, viel in verschil lende landen toeneming van de werkloosheid waar te nemen. In Duitschland bleef het werk- loozenpercentage op hoog peil (ruim 18.) De bedrijfstoestand in Engeland werd sterk be-, invloed door de kolenstokinghet percentage werkloozen steeg van 9.2 in April tot T4.7 in Juni 1926. De gunstige toestand in de Ver- eenigde Stoten onderging weinig verandering. Over het geheel bleven de loonen in de ver schillende Innden vrijwel onveranderd, uitge zonderd in die met dalende valuta. De groot- hondelsprijzen stond in een groot aantal lan den ook in het 2e kwartaal 1926 beneden die van 1925 en 1924. Ook kwam in verschillende londcn eenige daling in de kosten van levens onderhoud. Prijsstijging viel vooral waar te nemen in landen met dalende valuta als Bel gië, Frankrijk, Italië, en Polen. De kroniek bevat afzonderlijke overzichten betreffende Ncderl. Indi'% Suriname en Cura sao, welke aan de welwillende medewerking van het Kantoor van Arbeid te Weltrevreden en aan de Gouvernementen te Paramaribo en Willemstad te danken zijn. Ditmaal is de Kroniek voor het eerst verge zeld van een sociaal-cconomischen kalender, waarover wij reeds dezer dagen cn en ander mededeelden. BROEDERSCHAP DER NOTARISSEN. Buitengewone Algemeene Vergadering. Zaterdagmiddag is te Amsterdam een bui tengewone algemeene vergadering van de broederschap der notarissen in Nederland ge opend met een rede van den voorzitter, den heer Th. C. L. Smit. De heer Smit wees op de noodzakelijkheid de financieele positie der broederschap te ver sterken, terwijl ook het ledental behoort te worden uitgebreid. Wat het ledenaantal be treft zoo moet worden geconstateerd, dat nog omstreeks 70 notarissen geen lid der broeder schap zijn. Het is het ideaal der broederschap alle notarissen te verecnigen, vooral, waar het gebleken is, dat de broederschap inderdaad veel heeft weten te verwerven voor haar leden. Een financieel sterke broederschap, waarin dit het geval zal zijn, zal inderdaad een mach» tig lichaam kunnen zijn. Vervolgens was aan de orde de verkiezing van een, met ingang van 6 September 1926 in functie te treden algemeen secretaris-pen ningmeester, ter vervulling van de vacature, ontstaan door de benoeming van den heer Th. C. L. Smit, tot voorzitter der broederschap. Het hoofdbestuur had candidaat gesteld de heeren F. H. Charbon en K. Huisman, beiden notaris te Amsterdam. De heer F. H. Charbon werd met 42 stemmen tegen 4 op den heer Huisman gekozen. Ten slotte hield de heer P. J. A. Adriani, inspecteur der Registratie er. Domeinen, candidaat-notaris en redacteur van het Weekblad voor Privaatrecht, Notarisambt en Registratie te Amsterdam een causerie over Het Ontwerp van Wet tot wijziging der Successiewet ROTARY. Buitenlondsch bezoëk. Men meldt ons Vrijdag werd de wekelijksche lunch der Ro tary Club te 's Gravenhagc bezooht door een vijf en twintigtal Engelsche rotarians en hun ne dames, die een bezoek hadden afgelegd aan de Rotary Clubs te Bergen, Oslo, Stockholm en Kopenhagen. Het gezelschap dat 's morgens vroeg te Rotterdam aangekomen was, begaf zich na bezichtiging der Rotterdomsche ha« vens naar 's Gravenhage. De vice-voorzitter der Haagsche Club sprak een hartelijk woord van welkom tot de Engel sche gasten, waarop mr. James Carmichael uit Leicester namens de gasten het woord voerde, zijn vreugde uitsprak te midden der Neder landsche rotarians aan te zitten, van de clubs te 'Amsterdam, Rotterdam, Leiden, Haar lem waren ook vertegenwoordigers met hunne dames aanwezig en een warm betoog hield over de internationale samenwerking. Ook de lord Mayor van Norwich mr. Th. Glaser sprak in denzelfden geest. Nadat nog verschillende sprekers het wcord hadden gevoerd, werd de tocht door Den Haag en Scheveningen voortgezet en vereenigdc het gezelschap zich te half vier in het Kasteel Oud Wassenaar, waar de Rotterdamschc en Haag sche Clubs den gasten een thee aanbood. Om 4 uur keerde het gezelschop weer naar Rot terdam terug, om dienzelfden avond nog af te reizen naar Engeland. GROOTE NATIONALE TUINBOUW TENTOONSTELLING. Groote belangstelling verwacht.. Deze week ontving de tentoonstellingscom missie van H. M. de Koningin en van Z. K. H. Prins Hendrik, de medailles voor de a.s. tuin bouwtentoonstelling cn groote keuring, welke den 16en September in het concertgebouw „De Vereeniging" tc Nijmegen zal geopend wor den. Deze groote nat. tentoonstelling duurt vier dagen. Met het oog hierop, dat iedereen deze schitterende tentoonstelling zal kunnen bezoe ken, zijn de prijzen zeer laag gesteld! Zondags is er een volksprijs. Er zal gelegenheid gegeven worden, om de schoolkinderen onder geleide met hunne on derwijzers, des morgens van 9II uur de ten toonstelling tc doen bezichtigen tegen zeer laag entree. De verwachtingen van het aantal inzendin gen zijn reeds verre overtroffen, daar zoowel de 1200 M2. nuttige zaalruimte en 1000 M2. nuttige tirinruimtc, totaal bezet zijn. 'Alzoo twee-en-twintig-honderd M2. beplant met prachtplantcn, is zoowaar iets buitengewoons. Doordat deze ruimten reeds besproken zijn, heeft de commissie besloten, om alle inzen ders tegemoet te komen, om diverse plaatsen te besnoeien cn nog in dc beneden-galerijen een rij tabletten bij te maken. Men verwacht, dot duizenden deze tentoon stelling zullen bezoeken, en niet alleen van Nij megen en omstreken, doch ook uit het geheele land en Duitsche grensplaatsen. Verschillende vereenigingen nebben op die dogen hunne ex cursie op deze tentoonstelling gezet en zullen daarvan geen spijt hebben. De^e tentoonstelling zal opgeluisterd worden door diverse concerten. BEMESTING MET STADSVUIL. g Het LIsselerveen. Het „Drentsch Landbouwblad" meldt, dat de reinigingsdienst van Enschedé binnen korten tijd een geheel nieuwe periode zal ingaan wat betreft hoor vuilberging, waardoor men het dorre cn kale Usselerveen in bloeiende landou wen hoopt te herscheppen. Het werk in het Usselerveen woidt uitgevoerd door de Ncd. Heide Mij. Om het veen is een ofwateringssloot gegraven, welke het water in een der beken loodst. Het geheele veen, 66 H.A. groot, wordt geëgaliseerd en gedraineerd, waarmede verschillende ploegen arbeiders bezig zijn. Het vuil, dat eerst gesorteerd wordt, zal ter dikte van niet minder dan 40—50 c.M. wor den gestort. Wil men met ruw stadsvuil resul taat hebben, dan moeten er zeer ruime hoeveel heden van worden aangewend. HET NOODLOT VAN DEN ST. PIETERSBERG. Ook het kasteel Caestcrt bedreigd. Dr> Limburgsche redacteur der Msb. schrijft ons Nauw vernemen v.*e, dat de met afgraving gepaard gaande cementfabricatie ook de Je- kerdalzijde van den St. Pietersberg bedreigt, of er komt ons nog een andere kwade mare ter oore. Vlak tegen de Nederlandsche grens, enkele K.M. ten Zuiden van Maastricht, op korten afstand van de beruchte afgraving met dreigende cementfabriek onder de ruïne Lich tenberg, ligt het kasteel Caestert te midden van mooie bosschen. Van de Maaszijde gezien le vert het een prachtig gezichtde omgeving vlak erom heen, met den omhoog slingerenden bergweg is niet minder dan heerlijk. Dit kas teel, met 80 H.A. bosch en goeden bouwgrond, is te koop, Naar we uit goede bron vernomen hebben mergelexploitanten, voor afgraving of cementfabricatie een bod rop gedaan. Wan neer dit mooie, kasteel, in blank mergelsteen opgetrokken, met zijn weelderige omgeving oolc nog wordt geofferd, voltrekt zich het noodlot van den uit oogpunt van natuurschoon en bo tanie cenigen St. Pictcrsbreg wel snel. NEDERLAND'S FOLKLORE. Het draaksteken te Beesel. Maandagmiddag heeft te Beesel, naar de Limb. Koerier vertelt, onder begunstiging van een warm stralende najaarszon, ten aanschou- we van duizenden menschen, de opvoering van het historisch draaksteken plaats gehad. Tegen 4 uur verscheen de Koningsdochtei, begeleid door haar vader en vergezeld van haar vier zeer gracieuse hofdames aan de Maos, om zich door 'het lot aangewezen, te geven als „draeckenspies". Het afscheid lus schen voder en dochter, en dat van het ge volg was hartroerend. Dc prinsës begaf zich naar de plaats waar het monster zou verschij nen en de koning keerde huiswaarts. De hof dames wey.schten haar meesteres een laatst vaarwel. Zij verwijderden zich langzaam van dc plaats des onheils. Daar nadert in de verte een ruiter. Dichter bijgekomen informeert hij belangstellend naar de reden van het aantref fen der prinsesselijke hofhouding op deze zon derlinge plaats. Niet zoodra heeft hij kennis genomen van de treurige omstandigheden waarin de joffers en haar Koninklijke meeste res zich bevinden of hij Spoedt zich ijlings heen om zijn heer en meester, den ridder Sint Joris, te verwittigen en zijn hulp in te roe pen Na eenigen tijd verschijnt Sint Joris in volle wapenrusting, gezeten op een vurig ros. De zonnestralen doen zijn harnas schitteren als gou<L Hij begeeft zich spoorslags naar de plaats des onheils en vraagt de prinses hem toch to zeggen, waarom zij zich aldaar in zoo groot gevaar bevindt. Zeer droevig vertelt de prinses van haar lot: „Jonck-man, wilt in tyden, doch van deze plaetse vlyden, want terstond zal mij een draeck grypen tusschen synen kaeck". Sint Joris tracht haar gerust tc stellen en zegt„Joffrouw wilt U niet verschrickcn, dat den droeck U zal verslicken, laet het vyer en vlam uytspouwen, wilt maar wat op my be trouwen, ick zal het gaen in Jezusnaem, mae» ken als een lam zoo taem." Eensklaps komt beweging in het struikgewas en verschijnt het drakenmonster. De prinses verschrikt doodelijk. Het paard van Sint-Joris steigert, doch Sint-Joris bezweert het helsch gespuis en „maeckt den draeke als een lam soo taem", hetgeen geïllustreerd wordt door het feit, dat een in dc nabijheid vertoevende vis- scher den draek een zijden lintje ombindt waar mee hij zoo dadelijk zal weggeleid worden. De ordonnance van Sint-Joris spoedt zich inmid dels landwaarts om den Koning de redding zij ner dochter mede te deelen. Een lijfwacht van Sint-Joris nadert om den draek te bogeleidcn. De hofdames komen hun doodgewaande prinses verwelkomen en de Ko ning nadert met zijn gevolg om de geredde dochter in triomf huiswaarts te voeren. De ont moeting is hartroerend. In treffende woorden geeft de Koning uiting aan zijn gevoelens en vreugde over de redding zijner dochter. Een heele stoet ruiters, schutters, hofrijtuigen en landsdragers naderen om den blijden intocht te vieren. De Koning en zijn dochter namen plaats in een 17e eeuwsche karos.^ De stoet waarann behalve de rijtuigen van den schutterskoning, do president der vereeniging, de Burgemeester, de Harmonie van Beesel, ook dc Philharmonie van Reuver en de Fanfare van Kcssel luister bijzetten, stelt zich in be weging en onder feestelijke tonen wordt naar het marktplein getrokken, waar de draak op een eeuwen-ouden reusachtigen kei, de dra» kensteen geheeten, wordt gestoken. Sint Joris voert met zijne ruiterij een drietal charges uit en steekt bij den derden rondrit „den Draeck met syn Lancie door den Kaeck. Daverende kanonschoten weerklinken. Sint Joris stijgt van zijn paard en beklimt de Ko ninklijke tribune, waar de Koning, de Prinses cn het gevolg hebben plaats genomen. In gevoelvolle woorden doet de Koning aan zijn volk kondschap van de redding zijner dochter en het verslaan van dert draak, waarna de Harmonie van Beesel den door prof. Julius Röntgen naar de oorspronkelijke eeuwen-oude melodie gecomponeerden „Draeckenmarsch speelt. De Harmonie van Reuver en de Fanfare van Kessel geven daarna een uitgebreid con cert. Duizenden menschen verdringen zich om het Marktplein om getuige te zijn van 't schouw» spel. De folklorist D. J. van der Ven, die de ge heele opvoering in een wetenschappelijk histo risch filmwerk heeft opgenomen, betuigde zijn dank aan allen voor de medewerking. Zoo heeft Beesel dan wederom eens voor zeven jaren een dag beleefd, die om zijn origi- neele uitbeelding van middcleeuwsche folklore duizenden vreemdelingen van heinde en verre tot zioh trok. ROTTERDAMSCHE DIERGAARDE. T Een groote bezending dieren. Het stoomschip Blitar, van den Rotterdam» schen Lloyd, is te Rotterdam Woensdagavond met een kolossale zending dieren aangekomen, waarvan het meerendeel voor de Rotterdam» sche Diergaarde bestemd is. Een zoo groote zending is slechts zelden tegelijk overge bracht. Onder dc nieuwe aanwinsten trekken in het bijzonder de aandachteen groote orang octan, een zwarte en een gevlekte panter, een kioagbcer, een paar zeer merkwaardige vlie gende eekhoorns, een paar paradijsvogels verdertijgerkatten, koeskoesen, een wild var ken, kroonduiven, vruchtenduiven, beo's, witte en andere reigers, slanghalsvogels, bladvogels, twee krokodillen van meer dan 2Yt meter, legu anen, enz. De voornaamste dieren zijn geschonken door den gezagvoerder van het stoomschip, den heer K. J. ter Marsch. DE „CAP POLONIO" IN AMSTERDAM. Groote belangstelling voor dit zeekasteel. Men meldt ons uit Amsterdam: Talrijk waren de bezoekers, die Zaterdag» middag op invitatie van de firma Wambersie en zoon een kijkje hebben genomen op het zeekasteel van de „Hamburg-Sudamerikanische Dampffscliiffahrts-Gesellschaft", de „Cap Polo- nio." In een lange file hebben zij staan wachten om tot het 20.000 ton groote schip te kunnen worden toegelaten. En er was een en al bewon dering voor hetgeen hier de techniek heeft tot stand gebracht. Het schip is ruim 200 meter lang en nveer dan 20 meter breed. De le klasse eetsalon vertoont veel gelijkenis met een restauratiezaal in een le klasse-hotel. Op het schip zijn vervolgens een danszaal, een wintertuin, een rooksalon en een zwem* bassin. De hutten, vooral de smaakvol ingerichta luxe hutten, zijn zoo ruim als een slaapkamer van een moderne middenstandswoning. Do inrichting van het schip maakt vooral door zijn buitengewonen omvang speciaal nog door zijn ruimo zalen, breede gangen en groote hutten, ccn geweldigen indruk. Dot de 400 passagiers die met dit schip een loeristenreis van 3 maanden hebben gemaakt, geen oogenblik in verveling hebben doorge bracht, zal ieder, die het voorrecht heeft mogen genieten dit reuzenschip te bezichtigen, gaarne erkennen. De „Cap Polonio" is, slechts 24 uren in Am» sterdam gebleven. Zondagmorgen is Het schip onder groote be langstelling van het publiek op de IJ-oevers naar Hamburg vertrokken.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1926 | | pagina 2