Atkinson's Voor de St. Nicolaas. L. CLOO, Utr.wefl 42 Tel. 560 Nuttige en practische St Nicolaas- Geschenken C. DE JAGER MA1S0N VAN E1MEREN RECLAMES Van 1—4 regels 2 05, el te regel meer 0.50 Uitgebreide' sorteeriDg luxe doozcn Bonbons, DROSTE LINDT enz. PELS en NIEUWFRKERKS Borstplaat in kisties, doosies en tnandjos. DROSTE CHOCOLADE LETTERS. Blikken SPECULAAS Ruime keuze in Blikjes BISCUITS. Zeer fiine Vruchten in blik. Een flcsch wi*i» van het bekende Hotel K tsnapolskv is ook niet te versmaden. Doosies dadels; Pakies Viiqcn; Potjes Ste.mnember; Stroopwafels. Doozen van 100 Sickesz reepen f 4. ROLHAMMETJES. BANKETHAMMETJES, MUISJES ROOKVLEESCH en WORSTJES in elk gowenscht qewicht. Verzendina der ookfcetten tegen vergoe ding van den vrachtnrhs. Beleefd aanbevelend. Langestraat 19. Eau de Cologne „No. 24" Ring Neckflesch f 1.50 f 2.25 f 2.75 en f 4.- Ronde Stopflesch f 6.- en f 10.- Zakflacons ovaal f 1.20, plat f 1.- Hoofdpijn Eau de Cologne f 3.50 Vraagt ook onze Eau de Cologne, Coffrets, Toilet zeep, Poeders, Creams, Brillantine, Bad- en Reukzout Voor Amersfoort en Omstreken alleen verkrijgbaar bij WIJERSSTRAAT 14 - TELEF. 205 spraak geeft, verklaart Assen, haar voorstel in te trekken, in afwachting dat het hoofd bestuur in de volgende vergadering met een voorstel zal komen. Zonder belangrijke discussie wordt aange nomen een motie van de nfd. Groningen waar in de wenschelijkheid wordt uitgesproken, dat vanwege de partij (hoofdbestuurders. Kamer fracties, sprekers en propagandisten) de volle aandacht wordt gewijd aan de gevaren, die onze beproefde vrijhandelspolitiek bedreigen. Vervolgens wordt aangenomen een motie- Amsterdam, luidende De nlgemcene vergade ring verzoekt aan de Tweede Kamerfractie het hare té doen, zoo noodig door gebruikmaking van haar recht van initiatief, opdat nog in dit zittingsjaar ren wettelijke regeling van de rechtspositie der ambtenaren tot stand komt, en een voorstel van dezelfde afdeeling luidende: De Tweede Kamerfractie blijve er in de Kamer op aandringen, dat de geschonden rechten der ambtenaren door salarisherziening na georganiseerd overleg, zoo goed mogelijk worden hersteld Eveneens op voorstel der afd. Amsterdam sprak de vergadering zich uit, dat onafhan kelijk van het lot der belastingplannen-De Geer, verhooging van de belastingvrije grens der huurwaarde voor de personeel© belasting gcwenscht is. Ten slotte werd mede zonder discussie aan genomen een voorstel-Amsterdam, luidende De algemeene vergadering besluit het hoofd bestuur uit te noodigen, een commissie, sa men tc stellen met het doel te onderzoeken, op welke wijze een grooter doelmatigheid in de overheidsbemoeiingen kan worden tot stand gebracht. De afdeeling Ierseke had een voorstel inge diend, betreffende de mogelijkheid tot invoe ring van een wettelijke regeling van een mi nimum loonstandaard in zooveel mogelijk alle plaatsen en voor alle bedrijven. Dit voorstel, waarover het hoofdbestuur afwijzend had geu proeadviseerd, werd na, eenige bespreking in getrokken. Hierna huldigde de voorzitter de aftredende hoofdbestuursleden, mevrouw Alette Jacobs en de hecren mr. S. J. L. van Aolten en Joc. Welleman. Besloten werd aan mevr. Jacobs een telegram te zenden, waarin donk werd betuigd voor het vele dat zij voor den Bond heeft gedaan. Hierna werd de vergadering gesloten. Niet de heer mr. H. P. Merchant, maar de voorzitter van den Vrijz. Dem. Bond prof. mr. R. Kranenburg, heeft de vermelde openings rede uitgesproken. NEDERLANDSCHE VEREENIGLNG VOOR RADIOTELEGRAF1E. De heer Veder ccrc-voorzittcr. Op de eerste algemeene bestuursvergadering van de Nedcrlandsche Vereeniging voor Radio telegrafie, welke werd gehouden na aftreding van den heer A. Veder, die TO jaar voorzitter is geweest, werd staande de vergadering den heer A. Veder telegrafisch verzocht het eere- voorzitterschap der N. V. V. R. te aanvaarden. Hieruit blijkt, hoe door het hoofdbestuur, alge meen bestuur en leden wordt gewaardeerd, hetgeen hij gedurende tien jaren voor de ver eeniging heeft gedaan en is geweest. Inmiddels berichtte de heer Veder, dat hij het eere-voorzitterschap gaarne zal aanvaar den, zoodat hij derhalve in de N. V. V. R. dc plaats, die hij altijd heeft ingenomen, zal be houden. NEDEDLANDSCHE STUDENTEN TE PARIJS. Een eigen tehuis. Een telegram uit Parijs meldt thans officieel, dat de rector van de Sorbonne aanvaard heeft de gift van den heer Abraham Preyer, groot I.T33.330 francs, om in de „rité universitaire" ccn huis in te richten, bestemd voor Nedcr landsche cn Indische studenten, die aan de universiteit te Parijs studecren. VERSNELDE MAIL. Marseille—Priok in 20 dagen. Naar het „Nieuws" tc Batavia verneemt, heeft de Rotterdamsche Lloyd besloten om met in gang van 1 Januari 1027 den overtocht Mar seille—Batavia en v.v. te bekorten met twee dagen voor de nieuwste schepen en met één dog voor die van de oudere typen. Thans gebeurt het reeds geregeld, dat de schepen een of twee dagen eerder binnen zijn dan de mailtabel aangeeft. Voortaan evenwel zullen de „Tambora", „Insulinde, „Tabanan" en „Tjerimai" officieel uiterlijk Zondags te Priok moeten binnen zijn cn de „Patria", „Sla mat", „Indropoero" op uiterlijk Zaterdag. Niet temin blijft de Lloyd gebruik maken van elk tijdsvoordcel, dat zoowel op thuis- als uitreis kon worden behaald en dat dus steeds ten voordcele van het -moil— en passagiersvervoer komt. Volgens een gerucht moeten de motoren van de „Indrapoera" gemakkelijk eenige toeren per minuut meer kunnen maken don zij thans doen en zou dit motormailschip het plan koesteren om een overtocht MarseillePriok in twintig dagen te volbrengen dus Donderdagnamiddag te Priok binnen I DE DOKKEN VAN DE NEDERLANDSCHE DOKMAATSCHAPPIJ. Twee der drie dokken buiten dienst. In het begin van den afgeloopen zomer ont stond in den bodem van het middelste der drie nieuwe, geheel uit beton gebo'uwde dokken der Nederlandsche Dok-Muatschappij in den Noor der Ypolder te Amsterdam een scheur, ten ge volge waarvan het dok vol water liep. Dit dok en ook het derde dok, dat volgens hetzelfde systeem is gebouwd, zal worden hersteld. Omtrent de werkzaamheden tot het weder in bedrijf stellen van deze dokken vernemen wij thans het volgende Daar het niet mogelijk bleek het middelste dok droog te houden, en men daarom ook den bodem van het derde dok niet wilde blootstel len aan het gevaar eveneens te scheuren, werd besloten beide dokken voorloopig vol water tc loten staan en aan den voorkant langs de beide dokken een dom te maken. Deze dam bestaat uit ijzeren in elkaar sluitende balken van 26 M. lengte. Het IJ is daar ongeveer 12 M. diep, de dokken hebben een diepte van 9 M. De dam, die zijn voltooiing nadert, loopt ongeveer 10 M. dieper dan de bodem van het IJ en 13 M. dieper don de dokbodem. Door dezen dam, die zich nog een klein stuk voortzet langs de zijwanden van het dok, wordt niet alleen het IJ-watcr gekeerd, doch hoopt men bovendien den druk onder den bodem der dokken, die veroorzaakt wordt door den druk van het IJ- water op den bodem van het IJ, op te heffen. Als deze zeer omvangrijke voorbereidende werkzaamheden gereed zijn, zal getracht wor den het middelste dok leeg te pompen Daar na zal het eigenlijke herstelwerk aanvangen en zullen tegelijkertijd maatregelen worden ge nomen om het tweede en derde dok tegen den druk van het grondwater te beschermen. De kosten dezer werkzaamheden bedrogen zeker een kwart millioen gulden. Bovendien beschikt de Nederlandsche Dok Maatschappij thans slechts over één van de drie dokken, zoodat zij vele 'reparaties die zij anders had kunnen uitvoeren, moet weigeren. Het zal nog geruimen tijd duren alvorens alle dokken weer in bedrijf kunnen komen. HET SPOORWEGONGELUK BU LEIDEN. Het ambtelijke onderzoek van eangc- wego de spoorwegen vangen. Men seint ons uit Leiden Het embtelijk onderzoek vanwege de direc tie der Ned. Spoorwegen naar de oorzaak van het spoorwegongeluk op Donderdag j.l. te Leiden is vanmorgen in de eerste klos wacht kamer van het station te Leiden aangevangen De commissie bestond uit Ir. Van Dijk, chef van den dienst der exploitatie, voorzitter; Ir. Maas Geesteranus, chef van den dienst van weg en wertcen en Ir. Hoekstra, chef van den dienst der tractie, leden; als secretaris fun geerde ir. M. H. Cloringbould, inspecteur van het vervoer te Amsterdam. Het onderzoek werd namens het rijkstoc- zicht op de spoorwegen bijgewoond door Ir. Stieltjes, inspecteur-generaal en Ir. Loman, inspecteur bij het rijkstoezicht. Er waren 17 getuigen opgeroepen. Bij het onderzoek was voorts aanwezig ccn aantal gipsafgietsels van wielbanden van ontspoorde rijtuigen, railspro fielen, enz. DE ACTIE VAN HET P. T. T.-PERSONEEL. Personeelvergaderingcn in ver schillende steden. Zondag zijn te Arnhem, Utrecht en Dordrcoht druk bezochte vergaderingen gehouden van postpersonel, om te dcmonstrccren voor een betere salorieering. Dc vergaderingen stonden onder leiding von den Centralen bond van Ne- derlandsch Post-, Telegraaf- er Telefoon-per soneel. Een motie werd aangenomen, waarin ernstig wordt aangedrongen op het weder doen opnemen van het laagst bezoldigd personeel van P. T. T. in het Bezoldigingsbesluit 1925, met een jaarsalaris van 1600 tot 1800, te rekenen van 1 Januari o.s. of DE „HANNOVER" TE AMSTERDAM. Verschillende festiviteiten. Van 815 December o.s. zal het Duitsche oorlogsschip Hannover de haven van Amster dam bezoeken. Op den 8sten zal er in Coutu rier receptie zijn; op den 12den volgt een feestavond in Bellevue voor olie officieren en manschappen, waartoe ook de geheelc Duit sche kolonie is uitgenoodigd. Vermoedelijk zal er den T4den feest aan boord van do Han nover zijn. DOOD DOOR SCHULD. Het ongeluk met Vcrkodc Jr. Het gerechtshof te Amsterdam wees gister arrest in de zaak tegen den 25-jarigen krui denier ft. K te Noordwijkcrhout, die in hoo- ger beroep was gegaan van een vonnis der rechtbank te Haarlem, waarbij hij wegens het veroorzaken van dood door schuld tot vijf maanden gevangenisstraf was veroordeeld. Zooals men weet had verd. op 25 April j.l., als bestuurder van een automobiel, een motor met duo aangereden. De op don duo zittende heer V., een zoon van Eduard Verkadc, kreeg zulke verwondingen, dat hij eenige oogenblik- ken later oan de gevolgen daarvan overleed. K. verkéerde, evenals"zijn metgezel von T., op het oogenblik der aanrijding, in kcnnelijken staat van dronkenschap. Het Hof veroordeelde verd., met gedeelte lijke vrijspraak van het hem in dc dagvaar ding ten laste gelegde, eveneens tot vijf maan den gevangenisstraf. De procurcur-gencrao! mr. dr. Van Geuns, die dc geheele ten lasto legging bewezen had geacht, had vernietiging van het vonnis der Haarlemsche rechtbank en vcroordeeling van verd. evenals in eersten aanleg tot vijf maanden gevangenisstraf gevorderd. Verdediger was mr. L. G. van Dom uit Haarlem. PERSDELICT. In verband met een dezer dagen verschenen brochure van den heer J. L. Ch. van Beetem, gewezen employé van het tijdschrift „Ocdaye", waarvan de heer Noto Socroto hoofdredac teur is, getiteld „De ontmaskering van Raden Mas Noto Soeroto" open brief aan het Neder- Jandsche volk", verneemt Het Volk, dat door Raden Mas Noto Roeroto tegen den schrijver een aanklacht is ingediend bij den officier van justitie wegens belecdiging, smaadschrift en aantasting van een en goeden naam. VALSCHE MUNTERS VEROORDEELD. Volschc zilverbons. De rechtbank te Maastricht heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen de ged. Duit- sc'ners F. E. B. en A. R., die te Heerlen volsche zilverbons hebben vervaardigd en die in de maand September te Sittard, Maastricht cn Heerlen hebben uitgegeven. Verdachten werden veroordeeld respectievelijk tot drie, twee en twee jaar gevangenisstraf. Tegen den medeplichtige J. K. luidde het vonnis een half jaar gevangenisstraf. DE AANRIJDING TE 'S GRAVENHAGE. De autoBus in beslag genomen. Dc Haagsche politic heeft de bus der on derneming O. P. A. en O. M. A., waarmee Maandag op de Paul Krugerlaan de aanrijding plaats had met een tram van lijn 12, in beslag genomen voor een deskundig onderzoek. De gewonden zijn allen weer in him woning teruggekeerd. Allen hadden slechts onbedui dende snijwondjes. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Auto door een trein gegrepon. Drie personen gewend. Bij den onbewaokten overweg tusschcn de holte Heiligerlee en het station Schecmda, is gisteren de trein, die om half vier uit Winscho ten vertrok, op een auto gereden. De inzittende drie personen, n.l. het echtpaar J. Koster uit Wagenborg, en de chauffeur Stand uit Veen- dam werden verwond, mej. Koster zeer ernstig Allen werden in het ziekenhuis te Winschoten opgenomen. De auto is verbrijzeld. GASONTPLOFFING OP EEN LOODSBOOT. Twee gewonden. Men seint ons uit Vlissingen Op een Hollandschc loodsboot, liggende aan een der steigers alhier, heeft een gasontplof fing plaats gehad. Twee leden van dc be manning werden ernstig gewond en zijn naar het R.K. ziekenhuis vervoerd. DOOR EEN LOSGESCHOTEN KABEL GETROFFEN. Twee arbeiders gewond. Op het terrein van dc gemeentelijke han delsinrichtingen aan de Binnenhaven to Rot terdam was men gistermorgen bezig een ko* lenwogon van een kolentip op een draaischijf te trekken waarbij gebruik werd gemaakt van een kabel met haken cn ccn electrisch gedre ven kaapstander. Op een gegeven oogenblik schoot de kabel los en werd hij door den kaapstander, woorvan men den stroom niet tijdig kon afsluiten, rondgeslagen. Do haak trof den 59-jarigen machinist, M. Monfrooi, die tegen dén gTond werd geslingerd. Hij brak beide armen en beenen en kreeg voorts ccn ernstige wonde aan het hoofd. Do 38-jarige machiniste C. A. H. de Ronde werd eveneens door den haak getroffen en bekwam een vrij e*nstigo wonde aan het rechterbeen. Beide ge wonden zijn per auto von den G.G.D. ndar het ziekenhuis oan den Coolsingcl vervoerd en al daar ter verpleging opgenomen. BRANDEN. In den vorigen nqcht is, naar dc L'. K. meldt, door onbekende oorzaak omstreeks 3 uur brand uitgobroken in den achterbouw van do woning van den heer Saldcn aan den Rijksweg Zuid, vlak op de grens van de gemeente Gc- leen. Verder afwonende buren zagen do vlam men en waarschuwden de bewoners van het pond van Solden en het daarnaost gelegen pond, bewoond door de familie Spierenburg. Het vuur had reeds zoo om zich heen ge grepen, dat de bewoners door de romen moes ten vluchten. De Sittordsche bondweer werd gewaarschuwd. Toen dezo met den slangen- wogen ter plaatse was, stonden beide perccelen in lichte laaie. Tengevolge van te geringe druk op dc waterleiding en ccn defect oan de lei ding kon weinig tegen het vuur uitgericht wor den. Van den inventaris kon slechts weinig ge red werden. BRAND AAN BOORD VAN DE „MAASDAM". Voldoende hulp ter plaatse. Aan boord van het Nederlandsche stoomschip „Maasdam" van de Holland-Amerika-lijn te Rotterdam, hetwelk op reis is van New-Orleans naar Rotterdam via Vigo met passagiers en stukgoed, is brond uitgebroken. Het schip be vindt zich momenteel op 42 gr. 40 min. Noor derbreedte en 14 gr. 36 min. Westerlengte. Het Amerikaanschc stoomschip „West Ivis* koerst er heen om hulp te vcrlcencn. Ook het Nederlandsche stoomschip „Beemsteidijk" van de Holland-Amerika-lijn, op reis van Rotter dam naar Galveston, h£eft geseind dat het eveneens ter hulp snelt. Volgens een onderschept draadloos telegram van het stdomschip „Maasdam" zelf, seint het, dat cr voldoende huip ter plaatse aat.wezig is. BRAND OP HET S.S. „SAPAROEA". Schade in de machinekamer. In de machinekamer van de vrachtboot Sa- paroea van de Stoomvaartmij. „Nederland", liggende aan dc Sumatrakadc te Amsterdom, heeft gistermiddag een brand gewoed. Bij het uithalen der vuren vielen vonken in de stook olie onder den ketel, waardoor brand ont stond. Dc brandweer was spoedig ter plaatse cn bluschtc het vuur. Een drijvende brandspuit behoefde geen dienstee doen. De aangerichte schade is niet belangrijk. KORTE BERICHTEN. Verdachte individuen aangehouden. Gisternacht is door de politic te Bergen op den Zeeweg een drietal individuen aange houden, die in het bezit waren van een groot aantal voorwerpen, afkomstig van eeti inbraak in de onbewoonde villa „Joke" te Bergen aan Zee, eigendom van den heer G. te Alkmaar. Dc inbrekers zijn ter beschikking van de justitie gesteld. Overreden en gedood. Maandagmiddag is in de Dennenstraat te Nij megen het 3-jarig meisje P. A. Klaosen onder een wogen geraakt, waarvan hot paard op hol was geslagen. De wogen ging over hoofd en hals, zoodat het kind onmiddellijk dood wos. Diefstal oan boord van een schip. Van een Zwcedsch stoomschip, liggende in de Minervohaven te Amsterdam, zijn ont vreemd een geldkistje met 50 Zweedsche kro nen, een portefeuille met fr. 325 aan Belgisch, Fronsch, Zweedsch, Engelsch, Portugcesch, Finsch cn Russische papieren geld en een por- temonnaie met een Zwcedsch geldstuk. Portefeuilles verloren. Den 22sten November heeft iemand in de buurt van de Raodhuisstraet te Amsterdam een portefeuille verloren met 7000 aan bankpa pier en twee wissels der firma Wijeis. De commissaris van politie in de le sectie (St. Pietershal) maakt bekend, dat op dc terug bezorging van portefeuille met inhoud een be looning van duizend gulden is gesteld. Even eens wordt een belooning tot nader to bepa len bedrag in uitzicht gesteld voor dengene die inlichtingen verstrekt welke leiden tot het te rugkrijgen van den inhoud of een gedeelte daarvan. Bij de politie te Amsterdam heeft iemand aangifte gedaan, in dc buurt van den Nieuwcn- dijk een portefeuille, inhoudende een bedrag van ongeveer 1500 te hebben verloren. Een onverbeterlijk rijwieldief. Dc politie te Deventer heeft dc hand gelegd op een bekenden rijwieldief uit Haarlem, die nog kort geleden uit de gevangenis werd ont slagen. Hij had Zaterdag aldaar een fiets ont vreemd van een landbouwer uit Diepenveen cn was daarmede naar Apeldoorn gereden, waar hij werd gearresteerd. Hierheen overgebracht bekende hij en verklaarde Donderdag ook een rijwiel te Hengelo te hebben gestoken. Gister morgen is hij naar het Huis van Bewaring te Zutphen overgebracht. Brand. Tc Weert (L.) is Zaterdagavond dc boerderij van J. Schroyen afgebrand. Alleen het vee werd gered. Het grannmogazijn der firma Weekefs en Zonen te .Weert is uitgebrand. ST EN REG-

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1926 | | pagina 3