Permanent Waving Springende handen, kloven schrale lippen Kloosterbalsem MAISON VAN EIMEREN !n Massa's Slijterij AMERSFOORTSGH OAGBLAD HUMOR UIT HET BUITENLAND. RECLAMES Prijs 1—3 regels 1.55 elke regel meer 0.50 en dergelijke winterplagen zijn pijnlijk en staan leelljk. Verrassend vlug kunt ll die ongemakken genezen met den verzachtenden Akker's die niet bijt. de huid lenig maakt en herhaling voor komt. Onovertroffen bij wonden, jicht, rheumatiek, huiduitslag en aambeien. J..' I Overal p. pot van 20 pram 60 ant, v. ®r" v* 8*' Haarkundigen WIJERSSTRAAT14 TEL, 205 Amersfoort zijn verkrijgbaar: „Bootz" likeuren als „Crème de Roses" „Crème de Vanille" „Berliner Kummel" Bitterkoekje 13.- p.flesch en verdei Massa's Schilletje Advocaat Massa's Boerenjongens, enz HAVIK 41 Telefoon 292 Plaatsing van Advertenties in alle bladen zonder prijsverhooging Afd. Advertentie Bureau Arnhemsche Poortwal2a Tel, 513 Het adres is o.a. geteokend door: Prof. W. F. Boerman, Bcctor-Magnificus der Nederl. Handels Hoogeschool; H. Diemer, Directeur van het Dagblad „De Roterdammer"; Prof. Mr. W. H Drucker, Hoogleeraar der Nederl. Handels Hoogeschool; Jul. M. Gerzon, Direc teur Gebrs. Gerzon's Modemagazijnen, Rot terdam; Pater Hyacinth Hermans; G. H. Hintzen, oud-lid van de Tweede Kamer; W. C. Hudig, cargadoor; F. B. s' Jacob, oud-bur gemeester van Rotterdam; A. A. Lührs, Voor zitter van den Ned. Bond van Personeel In Overheidsdienst, Afdceling Rotterdam; A. C Mees, Directeur Intern. Crediet- en Handels- vereeniging „Rotterdam"; E. P. de Monchy Rzn., oud-voorzitter van de Kamer van Koop del; Frans Smulders, industrieol; Prof. Dr. Z. W. Sneller, Hoogleeraar der Nederl. Han dels Hoogeschool; Mr. L. R. Telting, Presi dent der Arrondissements-Rechtbank; Mr. O- J. Terpstra. Directeur der N.V. Wilton's Ma chinefabriek en Scheepswerf; Mr. D. L. Uyt- tenboogaart, Directeur der Graan-Elevator- Maatschappij; Mr. J. A. de Visser, lid van den Gemeenteraad; Prof. Mr. F. de Vries, Hoogleeraar der Nederl. Handels Hooge school. DE HOOGE WATERSTANDEN IN VER BAND MET DE AFSLUITING DER ZUIDERZEE. Znidcrzeecommissie „Lorentz." Verschenen is het verslag van de Staats commissie inzake hooge waterstanden in verband met de afsluiting der Zuiderzee. Bij de behandeling van de wet tot afslut ting en gedeeltelijke droogmaking van de Zuiderzee in 1918 bleek, dat door sommigen werd gevreesd, dat tengevolge van die af sluiting de stormvloeden in het overblijven de zeegedeelte belangrijk hooger zouden op- loopen dan tot dusverre het geval was. Wel was in het regeeringsontwerp op eenige ver hooging van de dijken gerekend, maar slechts in geringe mate en over een betrek kelijk kleine lengte. Minister Lely zegde een onderzoek toe. waarop de instelling volgde van de Staats commissie. Prof. dr. H. A. Lorentz trad als voorzit ter op. Als uitkomst van het onderzoek blijkt dat men een verhooging der hoogste stormvloed- standen kan verwachten langs de Friesche kust van Piaam (130 c.M.) tot dicht bij dc Lauwerszec, (waar zij nog slechts een en kele centimeter bedraagt) aan de noordzijde van Wieringen (tot ruim 110 c.M.) aan da Noord-Hollandsche kust tusschen van Ewijcksluis (80 c.M.) en Nicuwediep (45 c.M.), langs de binnenzijde van Texel (tot bijna 80 c.M.), Terschelling (omstreeks 10 c.M.) en in onbeteekenende mate ook van Ameland. Ook in de tusschen Helder en Ameland gelegen zeegaten zal de verhoo ging merkbaar zijn. Dc genoemde getallen zijn voor elke plaats de grootste verhooging, waarmede men re kening moet houden. Bij het vaststellen er van is gelet op de onzekerheid, die uit den aard der zaak in de uitkomsten bestaat; de meest waarschijnlijke waarde voor de ver hooging? is op elke plaats bijna 20% kleiner. De golfoploop zal na,het leggen van den afsluitdijk op verscheidene plaatsen toene men, het meest bij Piaam (50 c.M.) en op Wieringen (tot 35 c.M.), overal elders met hoogstens 20 c.M. Wordt de afsluitdijk niet bij Piaam maar verder noordelijk, bij Zurig, tegen dc Frie sche kust aangesloten, dan blijft in het ova rige deel van de Waddenzee de verhooging van de hoogste stormvloedstandcn even groot. Hetzelfde geldt ook voor de vergroo- ting van den golfoploop. De getijbeweging zal na de afsluiting der Zuiderzee in de Waddenzee sterker zijn dan thans, vooral in den zuidoosthoek waar bijv bij Zurig het tijdsverschil van 105 tot 165 c.M. zal toenemen. In verband daarmede staat ook een versterking van de getijstroo men door de zeegaten. Deze versterking, die als de afsluitdijk naar Piaam-gericht wordt voor het Helderschc zeegat ongeveer een derde deel van de tegenwoordige waarde zal bedragen, wordt kleiner als de dijk naar Zu rig wordt gelegd; zij is dan voor dat zeegat een vierde van den stroom, die er bij open Zuiderzee doorgaat. Tenslotte wordt erop gewezen, dat ook bi) open Zuiderzee een storm kon voorkomen onder ongunstiger omstandigheden dan tot nu toe hebben bestaan. Het is dus niet uit gesloten dat de hoogst bekende waterstanden nog zullen worden overtroffen, ook al wordt de Zuiderzee niet afgesloten. De staatscommissie heeft bij haar onder zoek voortgebouwd op de beschouwingen die reeds vóór haar instelling en ook kort daar na van verschillende zijden, in het bijzonder door eenige van haar leden, aan het vraag stuk gewijd waren. Inderdaad waren daar door de belangrijkste factoren, die bij de op lossing in aanmerking komen, aangewezen. Zoowel bij open als bij afgesloten Zuider zee komt het op dc getijden en op den in vloed van den wind aan. Deze laatste ver oorzaakt een opstuiving of opwaaiing van het water in do windrichting. Bij noord wester storm stroomt het water dus van de Waddeneilanden naar de omgeving van Wie ringen en vandaar naar de kom der Zuider zee. Op den duur zal daardoor de water spiegel in de Waddenzee hooger rijzen dan in de zeegaten, terwijl het niveau van do Zuiderzee nog hooger komt; er ontstaat een evenwichtstoestand, waarbij dé wind niet in staat is meerder water naar dc Zuiderzoa tc drijven maar met zijn geheele kracht moet dienen om het water tc beletten onder den invloed der gevaartekracht terug te vloeien- Die evenwichtstoestand zal echter in den regel wel nimmer ontstaan omdat de stor men daan-oor niet lang genoeg duren. Tij dens het voorkomen van de hoogste water standen in de Waddenzee gaat nog een ster ke stroom naar de Zuiderzeo en hot is duide lijk dat wanneer na het leggen van den af sluitdijk, de uitweg is afgesneden, het water in de Waddenzee hooger zal oploopen. De drie wegen die de Staatscommissie bij de oplossing van het vraagstuk gevolgd heeft zijn alle gebaseerd op het feit dat na de afsluiting der Zuiderzee de evenwichts toestand in de Waddenzee wel tot stand kan komen. Dc hiervoor benoodigde tijd is bij het kleinere oppervlak n.l. zooveel korter, dat hij niet in dagen, maar in uren kan worden uitgedrukt. De eerste methode ver gelijkt de waterhoogteh die in dc Wadden zee bij den evenwichtstoestand optreden, met die welke bij open Zuiderzee bij storm zijn waargenomen; de tweede beschouwt de waterstanden bij een aantal stormen waar bij de waterspiegel in verschillende mate beneden den evenvviehtsstand is gebleven, terwijl bij de derde wordt berekend welken invloed het verdwijnen van dc zooeven ge noemde stroom naar de Zuiderzee' op de waterhoogten henoorden de afsluitingslijn heeft. De Commissie is gedurende hear werk zaamheden steeda in nauwe aanraking go- bleven met den dienst der Zuiderzeewerken, die verscheidene malen gebruik heeft kun nen maken van de verkregen resultaten. In het bijzonder bij het genomen besluit om den afsluitdijk niet bij Piaam maar verder noor delijk bij Zurig, aan de Friesche kust te doen aansluiten hebben de hltkomsten van de Commissie Lorentz veel gewicht in do schaal gelegd. In verband met een concessie-aanvraag tot bedijken van het Amelandsche Wad is later door den Minister van Waterstaat aan de Staatscommissie verzocht haar oordeel uit to spreken omtrent de gevolgen dit de uit voering van dit weïk op dc zeestranden zou hebben. Het bleek dat die gevolgen niet zeer be langrijk zijn, wanneer ten minste de weste lijke dijk aan de inpoldering van de Friesche kust naar Ameland en niet naar Terschel ling wordt gericht. BEVOEGDHEID VAN TANDTECHNIC1. Memorie van Antwoord der Eerste Koraer. Verschenen is de Memorie van Antwoord inzake het wetsontwerp tot herziening van de uitvoering der wet van 29 Juni 1925. Geplaatst voor de keuze, de uitvoering det wet onder zijn bewind te doen afwijken van hetgeen tevoren geschied was, of in dezelfde lijn door te gaan, moest de Minister van Ar beid, H. en N. het laatste verkiezen terwille van de gelijkheid der rechtsbedeeling. On juiste beslissingen konden niet zonder specia- len wettelijken grondslag ongedaan worden gemaakt. Een andere weg was er niet. Zelfs toepassing van de wettelijke bepalingen inzake de verantwoordelijkheid van de hoofden der ministerieele departementen zou niet tot het doel kunnen voeren. De minister merkt op, dat nergens is gezegd of tc kennen gegeven, dot onjuiste adviezen van ambtenaren een rol hebben gespeeld. De uitvoering van de wet van 1925 is af- gcloopen. De termijn daarvoor, in die wet be doeld is vastgesteld op I Dec. Van dien dag af zijn dus zij, die zonder visum de volledige tandprothese toepossen, strafbaar. Een tand heelkundige, die later de bevoegdheid van tandarts verkrijgt, werkt niet langer op grond van de wet van 1925, maar van die van 1876. De minister zal de revisie zoo spoedig mogelijk doen afloopen. OUD-MINISTER VAN IJSSELSTEÏJN. Hij kan thans de reis naar Indië aanvaarden. Oud-minister Van IJsselsteijn, wiens reis naar Ned.-Indië tengevolge van een ernstige onge steldheid werd uitgesteld, is thans in zooverre hersteld, dat hij zich per s.s. Tjerimai, dat den 27sten December van Marsefile vertrekt, naar Billiton denkt te begeven. DEURWAARDER DAMMERS f De heer G. D Dammers, dcurwoarder bij het Gerechtshof te Amsterdam is in den ouder dom van 66 jaar overleden. De overledene was ridder in de orde van Orenje-Nassau, PSEUDO-JOURNALIST. Een waarschuwing der politie. Uit het Algemeen Politieblad is het volgen de overgenomen De commissaris van politie te Alkmaar ver zoekt de voorgeleiding von een persoon, zich noemende Kees van Hoek, die voorgeeft jour nalist te zijn en correspondent voor Holland- sche couranten en tijdschriften te Londen. Hij bezoekt verschillende redactiebureaux en tracht dan dÓor valsche voorspiegelingen de redactie te bewegen tot de afgifte van cepig geld of goed, waartoe hij ook te Alkmaar ge slaagd is. Hij logeert in eerste-rangs hotels en vers trekt ook wel zonder te betalen. Niet onmo gelijk is het, dat hij ook bezoeken aflegt bij geestelijken, ter verkrijging van eenig .geld of aanbevelingen. Van Hoek heeft in het Haagsch Maandblad van October 1924 of 1925 een stukje geschre ven over kardinaal Van Rossum en begeeft zich veel in katholieke kringen. Hij is 30 a 35 jaar, lang ongeveer 1.75 M., heeft donkerblond haar, gekleed met donker grijze overjas, bolhoed en zwarte schoenen. Zijn gezicht is vooral bij de kin bezet met puisten. Hij is in het bezit van kaartjes, waarop staat: Kees van Hoek, London correspondent „Dutch Daily Papers". 48 Beluze Square London N.W. 3 HomePrimrose Hill 1670. VERDUISTERING VAN f 25.000. Een ingezetene von Pijnacker de dupe. De heer G. P., wonende te Pijnacker heeft bij dc politie te den Haag aangifte gedaan van verduistering van f 25.000 door twee perso nen uit den Haag. EEN RIJNSCHIP GEZONKEN. Een overhaaste vlucht. Men meldt ons uit Rotterdam: Gistermorgen is he' Rijnschip „Anton", dat ruim 1300 ton groot is en geladen met steen kolen voor de firma Hugo Stinnes, door on bekende oorzaak gezonken. In het vooronder sliepen twee matrozen, de 17-jarige A. L. en de 27-jarige C. H., beiden Duitschers. Zij wer* den wakker door het knarsen van de staal draden waaraan de „Anton" lag gemeerd. On* gekleed begaven zij zich aan dek en zagen toen dat het.schip zinkende was. Tijd om kleeren aan te trekken hadden zij niet meer en de matrozen sprongen snel op een naastliggend schip over. Nauwelijks hadden zij dit gedaan of Ket schip zonk. De schipper A. H., eveneens een Duitscher, was niet aan boord doch logeerde bij een kennis. KORTE BERICHTEN. Door een auto overreden en ge dood. 1 Per auto van den G. G. en G. D. is naar het Wilhelmina-gasthuis to Amsterdam ver voerd het lijk van een onbekenden man, die op den Haarlemschen weg met een handkar rijdende was aangereden door een achter hem rijdende auto. Bij onderzoek bleek de auto in orde. - Twee kinderen door een dorsch- machine gegrepen, Woensdogavond had te Deurne een ernstig ongeval plaats. Toen de landbouwer Tr. van D. met de dorschmachine aan het dorschen was, kwamen zijn beide kinderen te dicht bij het vlieewiel en werden gegrepen. Zij werden eenige malen rondgeslingerd en ernstig ge wond. De toestand van de beide kleinen, die door de beide plaatselijke geneesheeren wer den verbonden, is zeer ernstig. Nader meldt men ons, dat een der kleinen, het 8-jarig dochterte van W. v. B. aan de ge volgen is overleden. Het andere meisje, do 5- jarige A. v. D., dochtertje van den landbou wer, met wiens machine het ongeval plaats had, hoopt men hoewel haar toestand zeer zorgwekkend is nog in het leven te kunnen houds»-.. Luchtvaart. VLIEGONGEVAL. P r a a g, I 7 Dec (H. N.j Bij Pressburg Is een militair vliegtuig in brand geraakt en van een hoogte van 700 M. neergestort. De be stuurder werd levensgevaarlijk gekwetst op genomen. Man: „Nu, ik denk dat ik dio twaalf Kilometer naar het dichtst bijzijnde dorp zal moeten ioopen, om hulp to halen". na Vrouw: „Ja, jij hebt makkelijk praten. Denk maar ■liever eens aan mij; ik heb soon lettor lectuur bij me". (Humorist) .Vriend: „Weet je dat Jansen erwtjes met zijn mes eet?' Parvenu: „Verdraaid knap. Ik kan het alleen maar met een lepel". <LondoD 0pimon) Jongmonsch: „Heeft U twee stalles, tweodo rij, in het middon, voor vanavond?" Bureaulist: „Zeker, meneer". Jongmonsch: „0, in dat geval heb ik ze niet noodig. Dat stuk van iultie kan nooit vp.ol aoeos ziin. (Punch) F „Gerard, als we trouwen, zul je het rooken moeten opgeven". „Uitstekend". „En je moet geen alcohol meer aanraken". „Heel goed". „En je moet natuurlijk ook voor je sociëteit bedanken". „Ja". „Ik geloof niet dat je vorder nog iets behoeft op te geven" >.0 ja, ik zal het idoe opgeven om mot je te trouwen". (Passing Show). „Verveen net je niot verschrikkelijk?" „0, ontzettend. Maar zie je ik laat ze me ieder jaar toch maar een keer meenemen, om oom Dick. Hij, vindt het zoo leuk om naar het speelgoed te kijken". (Life) Toffel, aan het eind van een huiselijke twist: „Effe een reuze idee geweest om er een electrisch strijkijzer Je geven", v (London Opinion)#

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1926 | | pagina 6