Cognac Vieux xxx WIJNHANDEL J.A. SCHOTERMAN &Zn. per flesch f 4.50. van 2)inn - Juwelier - Opticien £Zaanlandsche £Zilversmederij STADSNIEUWS. ÜTR. STRAAT 17 - Gevestigd 1878 - TELEFOON 145 Utrechtschestraat 23 Telef. 898 GOUD p ZILVER DIAMANTEN OUDHOLLANDSCH ZILVERWERK UIT DEN OMTREK. llr f UIT DE Min. v. d. Vegte acht voldoende waarbor gen aanwezig om ongewenschte handelingen der administratie te voorkomen. In spoed- eischende gevallen zal de oitvoerder eerst na volbrengen van het werk zich voor den rechter hebben te verantwoorden. Voor behoud van natuurschoon moet worden gewaakt. De heer Heemskerk wijst er nog op, dat het Gerechtshof onpartijdige deskundigen kan benoemen. Het amendemenl wordt aangenomen met 40 •—34 stemmen. Het ontwerp wordt aangenomen z.h.st. Aan de orde is ontwerp tot opheffing van het bouwfonds van Binnenl zaken. Na ver dediging door den heer v. Gijn en den minister wordt het ontwerp aangenomen.. Aon de orde is het ontwerp tot nader© voorzieningen ten aanzien van de heffing der vermogensbelasting, verdedigingsbelasting I en inkomstenbelasting. De heer Oud acht het ontwerp zeer ver strekkend en in strijd met de denkbeelden van de Commissie Beumer, die samenwerking wil tusschen beide belastingdienstvakken. De minister gaat nu het weinige confpct ver breken. Spreker critiseert eerst de voorbereiding van het ontwerp en betoogt, dat de minister te een zijdig is voorgelicht. Van het ontwerp ver wacht spr. desorganisatie van den belasting dienst. DE PROVINCIALE STATENVERKIEZING De candidaten voor den kieskring Utrecht I. Ten Stadhuize van Utrecht zijn gister in geleverd dp navolgende candidatenlijsten voor de verkiezing van de leden voor de Provin ciale Staten in de provincie Utrecht voor den kieskring Utrecht I. Ja.vormd Gereformeerde Staatspartij. 1. C. Godijn, Utrecht. 2. N. Ch. Dekker, Utrecht. 3. C. Witte, Utrecht. 4. L. C. de Leur, Zeist. 5. H. Bakker, Utrecht. Christelijk Historische Unie. T. Jhr. Mr. K. J. Schorer, Utrecht. 2. P J. Nahuisen, Utrecht. 3. Dr. J. J. van Wermeskerken, Utrecht. 4. Dr. B L. J. Baron de Geer van Jutphaas, Utrecht. 5. Mr. J. W. Flieringa, Utrecht. 6. J. C. Blankert, Utrecht. S. D. A. P. 1. B. J. J. Wijkamp, Baarn. 2. J. J. Reijnders, Utrecht. 3. Mevr. H. B. Bakhuis geb. Wolters, Zeist. 4. J. Mebius, Amersfoort. 5. R. van Gaasbeek, Utrecht. 6 O. de Weeid, Utrecht. 7. G. van Wijland, Amersfoort. 8. P. Hiernstra, de Bilt. 9. Mevr. A. J. Wolters geb. Amolli, Utrecht. 10. L. Sparenburg, Utrecht. 11. H. Ploeg Jr., Utrecht. 12. D. J van Nieuwenhuizen, Zeist. 13. J Muilwijk, Amersfoort. 14. Th Arnoldussen, Utrecht. 15. J üilgenga, Utrecht. 16. F. L. van Meizen, Utrecht Staatkundig Geref. Partij. 1. R. van Eist Veenendaal. 2. W. van de Vate, Rhenen. 3. A. Versteeg, Utrecht. 4. E Joh. Voskuil, Maarssen. 5. W. Meyers. Utrecht. 6. A. Hoogendijk, Utrecht 7. H. C. Baauw, Utrecht. Vrijz. Democratische Bond. T W. K. D Lastig, Utrecht. 2. J. van den Brink, Baarn. 3. H. B. Beighuys, Utrecht. 4. Ad. ter Cock, Amersfoort. 5 Mej H J. G. Gantvoort. Utrecht. 6. Mevr. E. Heyr» geb. Bieren, Utrecht. 7. Mr. G. A. fi. B. Meyer, Utrecht. 8 Dr. A. Schucfcink Kool, Utrecht. 9 J. Gombert, Utrecht. 10. H. W. de Gpaaf, Utrecht. 11. Corn Loeff, Utrecht. 12. Mevr. G. H. Mcntagne geb. Bieleman, Utrecht. Anti-Rev. Partij. T. H. van Andel, de Bilt. 2 M. J. P. Vcrmooten, Utrecht. 3 H. Bottcrweg, Utrecht. 4 H. Amelink, Utrecht. 5. Mr. H. A. Dambrink, Utrecht. 6 K. Kruithof, Utrecht. 7 S. Been, Utrecht. 8. Prof. Dr. J. A. C. van Leeuwen, Utrecht. 9. G. J. van Someren, Utrecht. 10. C. de Haan, Utrecht. Comm. Partij Holland. 1. H. J. Bostiaanse Jr. Utrecht. 2. H. D. Schrijver, Amersfoort. 3. N. M. H. van Bentem, Utrecht 4 A. J. Cozijnsen, Utrecht. 5. G. A. Hendriks, Amersfoort. 6. G. Nijhof, Amersfoort. R.K. Volkspartij. I. J. J. Clerkx, Utrecht. 2 Th Ji J. Nieuwendijk, Amersfoort. 3 W. C. Settcur, Utrecht. 4 Mevr. M. Hugerenin geb. Brons. 5 A. P. W. Buys, Utrecht. Vrijheidsbond. R.K. Staatspartij. 1 G H. J. van Spanje, Utrecht. 2. A. H. Smulders. Utrecht. 3. J. H van der Wurf, Utrecht. 4. Mr. H W. de Vink, Utrecht 5. A. van der Meijs, Utrecht. 6 F Twaalfhoven. Utrecht. 7. A C. de Bruijr.. Utrecht 8. W. Lucassen, Utrecht. 1. J. H. Th. O. Kcttlitz, Utrecht. 2. J. Frijda, Utrecht. 3 G. Serton, Utrecht. 4 Mr. A. J. S. van Lier, Utrecht. 5 W H. de Beaufort, Maarn. 6 Mr. M. H. de Boer, Utrecht. 7 Mej. M. van Roijen, Utrecht. 8. Mr A J. von Vessem, Utrecht. 9 Ir. J. L Hogeweg, Utrecht. 10. D. C. Zuidnm, Utrecht. Plattelandersbond. 1. A Doets, Loosdrccht: 2 A. de With, Benschop. 3. D. C do Ridder, Zuylen. WERKVERSCHAFFING. Utrecht. Naar wij vernemen, worden door Gedeputeerde Staten van dit gewest onderhan delingen gevoerd met eigenaars van gronden in den onlangs drooggemaakten polder Wilnis- Vp'dziide onder de gemeente Wilnis, teneinde 36 H.A daarvan door de Provincie, onder leiding var de Nederiandsche Heidemaatschap pij te doen ontginnen Het doel van de uitvoe ring var deze, ook overigens zeer nuttige wer ken door de Provincie is. om nog gedurende di' seizoen een aantal werkloozen uit de ge meente Utrecht te weik te kunnen stellen Ge rekend wordt, dat ongeveer 200 man gedu rende 10 weken aan deze ontginning werk zullen vinden KENNISGEVINGEN. De voorzitter van het hoofdstembureau in den kieskring Utrecht II (Amersfoort) maakt bekend, dat de bij hem ingeleverde lijsten der candidaten, gesteld voor de op 7 April 1927 tf houden stemming ter verkiezing van de le den van de Provinciale Staten van Utrecht, ter gemeente-secretarie voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd. Amersfoort, 23 Februari 1927. De voorzitter van het hoofd stembureau voornoemd, v. RANDWUCK. De voorzitter van het hoofdstembureau in den kieskring Utrecht II (Amersfoort) maakt bekend, dot het hoofdstembureau ten raad- huize dier gemeente op Zaterdag 26 Februari 1927, des voormiddags tien uur, in een open bare zitting zal beslissen over de geldigheid der op 22 Februari 1927 voor bovengenoem de verkiezing ingeleverde lijsten en over de handhaving van de daarop voorkomende can didaten. Amersfoort, 23 Febr. 1927. De voorzitter van het hoofd stembureau voornoemd, v. RANDWUCK. Wijziging uitbreidingsplan der gemeente Amersfoort. Het Hoofd van het Gemeentebestuur van Amersfoort maakt bekend, dat het besluit van den Raad dier gemeente van 23 December 1924, strekkende tot wijziging van het uit breidingsplan, voorzooveel het Soesterkwartier betreft, door Gedeputeerde Staten der Pro vincie Utrecht is goedgekeurd bij hun besluit van 15 Februari 1927, Ie afd. no. 3616/254 en dat genoemd recdsbesluit met bijbehooren- de teelcenirgen voor een ieder op de Gemeente secretarie ter inzage ligt Amersfoort, 17 Februari 1927. Het Hoofd voornoemd, V. RANDWUCK, DE STATENVERKIEZINGEN. De gewijzigde en volledige candidatenlijsten van alle partijen in den Kieskring Utrecht II. Het is ons gebleken, dat in verschillende lijsten van candidaten voor de Provinciale Staten in den Kieskring Utrecht II, waarvan wij de voornaamste reeds publiceerden, nog veranderingen zijn aangebracht. Wij laten daarom hier de volledige en gewijzigde can didatenlijsten van alle partijen in genoemden Kieskring volgen, zooals die thans officieel zijn ingediend en vastgesteld Zoonis bekend is, omvat de Kieskring Utrecht II, de geheele provincie, behalve de stad Utrecht. De officieele lijsten vermelden de volgende namen A Anti-revolutionaire Kiesvcrecnïging. 1. Mr. G. A. Diepenhorst. Zeist. 2. Ir. E. Middelburg, Abcoude-Baambruggo 3. J. Timmerman, Loosdrecht. 4. L. Adrinanse. Zeist. 5 G. van der Valk Bouman, Linschoten. 6 J. P. Engel, Mijdrecht. 7. D. Ruys, Amersfoort. 8. J. H. van Lonkhuyzen, Zeist. 9. Jhr. Mr. H A. M. van Asch van Wijck, Doorn. 10. D. Verburg, Zegveld. IT. D. Zaal. Jaarsveld. 12. J. Molenkamp, Breukelen-Nijenrode. 13. J. van Leeuwen, Veenendaal. 14. J. H. van Lonkhuyzen, Amersfoort. 15. J. H Goote. Baarn. 16. A. van de Nadort, Rhenen. 17. H v:v7. Teperen Azn., Benschop. B Vrijzinnig Democratische Kiesverecnïging. T. W. K. D. Lustig, Utrecht. 2. J. van den Brink, Baarn. 3. H. B Berghuys, Utrecht. 4. Ad tor Cock, Amersfoort. 5. Dr. tï. J Heerma van Voss, Zeist. 6. L. H Droste, geb. Wilmans, Soest. 8. Ant HMkamD, Amersfoort. 9. F. C van Ingen Schenau, Soest 10 Dr. H W. Melchior, de Bilt. 11. H. Menkhorst, Driebergen. 12. M. M. Roukes, Baarn. 13. Dr. C Schoute, de Bilt. 14. Ph. F. Stuivinga, Zeist. 15. Mr H. T var Urk, Amersfoort. C. Sociaal Democratische Arbeiders Partij. 1. B.J. J. Wijkamp, Baarn. 2. J. J. Reijnders, Utrecht. 3. H. B. Bokhuys-Wolters. Zeist 4. J. Mebius, Amersfoort. 5. R. van Gaasbeek, Utrecht. 6. O. de Weerd, Utrecht. 7. G. 'Wijland, Amersfoort. 8. P. Hiernstra, de Bilt. 9. A. J. Wolters—Arnoldi. Utrecht. 10 L. Sparenburg, Utrecht. II. H. Ploeg Jr., Utrecht. 12 DJ. van Nieuwenhuyzcn, Zeist. 13 J. Muilwijk, Amersfoort. 14 Th. Arnoldussen, Utrecht. 15 J. Hilgcngn. Utrecht. 16 F L. van Melzcn. Utrecht. D. Vrijheidsbond. I. W. H. de Beaufort. Maarn. 2 J. H van der Meiden, Amersfoort. 3. Wed E J Kappeyne v. d. Capello, Loosdrecht. 4. Ir. O C. A. van Lith de Jeude, Baarn. f«. A R. Vr-pnstro, Amersfoort. 6. M H Hgg'nk. Maarssen. 7. Mr. Dr A Crommelin, Zeist. 8. Jhr. D R Gevers Deynoot, De Bilt. 9. J. Frijd». Ut-erht 10. G A Benders, Bnorn. 11. J. H. Th O Kettlitz. Utrecht. 12 A. H. Colenbrnnder, Breukelen. 13. Jhr. Mr. Dr. L. R. Clifford Kocg van Breughel, Driebergen. 14. C. E. Wolff. Maarssen. 15. Prof. Mr. G. J. Nolst Trénité, Hoog land E. Herv. Geref. Staatspartij. 1. G. Godijn, Utrecht. 2. N. C. Dekker, Utrecht. 3. C. Witte, Utrecht. 4. L. C. de Leur, Zeist. 5. H. Bakker, Utrecht. F. Communistische Partij. 1. H. D. Schrijver, Amersfoort. 2. M. J. Bastiaanse, Utrecht. 3. G. Nijhof, Amersfoort 4. G. A. Hendriks, Amersfoort. 5. N. H. M. van Bentem, Utrecht. 6. A. J. Cozijnsen, Utrecht G. Democratische Partij. 1. J. J. Schep, Leersum. 2. E. M. vün Wijngaarden, Amersfoort 3. H. H. Meulenbelt, Utrecht. 4. F. Hospers, Utrecht. 5. D. G. L. F. Slebos, Maarn. H Buiten partijverband. I. Mr. D. L. Leccius de Ridder, Rhenen. I. Christ. Hist. Kiesvereeniging. 1. Jhr. Dr. J. W. H. Rutgers van Rozen burg, Baarn. 2. Jhr. Dr. H. W. L. de Beaufort, Drie bergen. 3. D. Noordam, Maarsbergen. 4. C. E. van Koetsveld, Amersfoort. 5. Dr. A. M. A. Baron van Boetzclaer, Loc- nen. 6. Jhr. mr. K. J. Schorer, Utrecht. 7. Dr. M. P. Thomassen a Thuessink van der Hoop van Slochtercn, Breukelen. 8. H. Schoenmaker Ezn., Maorsseveen. 9. J. B. van der Wind, Zegveld. 10. Dr. W. H. Kohier, Maarssen. 11. Dr. B. J. L. Baron de Geer van Jut phaas, Utrecht. 12 Jhr. Mr. C. Dekel, Abcoude. J. R.-K. Volkspartij. 1. J. J. Clerkx, Utrecht. 2. Ph. H. J. Nieuwendijk. Amersfoort. 3. W. C. Setteur. Utrecht. 4. M. Huguenin-Brons, Amersfoort 5. A. P. W. Buijs, Utrecht. K R.-K. Kiesvereeniging. 1. jhr W. E Boscli ven Oud-Anie lis weerd. Utrecht 2. H Kroes, Amersfoort 3. J. G Suring, Maarssen. 4 C Kniggc-. Wilnis. 5 A J de Goeij, Montfoort. 6. Jhr. Mr. Dr. K. L. C. M. I. de Wijker- slooth de Weerdesteyr», Utrecht. ,7 A. C. de Bruijn, Utrecht. 8. W. van den Hengel, Stoutenburg 9. Mr. H. J. J. Scholtens, Houten. 10. J. Th van der Laan, Zuilen. 11. P. H J. Steenhoff, Baarn. 12. S Kraan, Amersioort 15. J. W. Stokman, Wijk bij Duurstede 14. G. van der Worp, Kamerik. 15. Maria J. E. Orth, Soest 16. J. A. Verder, Vleuten. L. Staatk. Geref. Partij. 1. R. van Eist, VeenendaaL 2. W. van do Vate, Rhenen. 3. A. Versteeg, Utrecht. 4. E. Joh. Voskuil, Maarssen. 5. W. Megers, Utrecht. 6. A. Hoogendijk, Zeist. 7. H. C. Baauw, Utrecht. M. Plattelandersbond. T. A. Docts, Loosdrecht. 2. D. C. de Ridder, Zuilen. 3. Aarth de With, Benschop. PERSONALIA. De heer W. J. Voskuil, onderwijzer aan dc school van dc Amersf. Schoolvereeniging is bestemd voor onderwijze» bij het lager ondei- wijs in Nedcrlondsch-Indie. DRANKVERLOF. B. en W. van Amersfoort maken bekend, dot aan het Stadhui^ is aangeplakt een publicatie inzake een verzoek van C. Krijgsman om drankverlof in het perceel Oude Soesterweg 12. LOGEMENTSVERGUNNING. Burgemeester en Wethouders van Amers foort maken bekend, dot aan het stadhuis is aangeplakt een publicatie inzake een verzoek van A. Klok om logementsvergunning in het perceel Kleine Haag I. K. K. STAATSPARTIJ. Politieke bijeenkomst. De R. K. Staatspartij zal op 23 en 24 April a.s. in het pensionaat St. Louis een politieke bijeenkomst houden. De agenda vermeldt o m. voordrachten von Jhr. Mr. Ruys de Reeren- brouck, van mr. C. Goseb'ng, van de heer W. Nieuwenhuis en van mr. dr I. Deckers MAATSCHAPPIJ TOT NUT VAN 'T ALGEMEEN Jcugdconcerlen. Naar v.ij vernemen worden door het Be stuur van het Nut, besprekingen gpvoerd met musici hier ter stede, om te komen tot ^et in stellen van Jcugdconcerten. Het is een vepolii- dend verschijnsel, dat dc vraag hiernaar van Ondcrwijszijde tot het MutsVsttnc ï«- geko. men. Dergelijke concerten worden reeds gegeven te Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Arnhem, Haarlem en Leeuwarden. In die plaat sen zijn zij een volledig succes geworden en maken daar een integreerend deel van het onderwijs uit. Als het mogelijk zal blijken ook te Amersfoort Jeugdconcerten te doer, geven, zal dit geschieden voor alle klassen van de scholen voor voortgezet onderwijs. Met dm concerten wordt niet beoogd een opleiding in een onderdeel der muziek, doch uitsluitend het „leeren hooren en waerdeeren van goede mu ziek Het kunnen genieten van goede muziek kan bijdragen tot verhooging van levensgeluk voor den mcnsch, terwijl in vele jeugdige toe hoorders de lust tot zelf beoefenen van dc vocale of instrumentale kunst kan gewekt wor den, hetgeen voor hem een bron van genoegen van het zuiverste gehalte kan worden. Of deze concerten het karakter van Kamer muziek zullen dragen, of wel, dat dc werken der groote Meesters door een Orkest ten ge- hoore gebracht zullen worden, maakt nog een punt van bespreking uit. Het is niet onmoge lijk, dat afwisselend beide vormen gekozen zul len worden. In elk geval zal de leider de toehoorders eene verklaring geven van den inhoud, den vorm en de indceüng van het stuk, dat ten gehoorc gebracht wordt cn van den bouw en de „kleur" der instrumenten. Naast klassieke zal ook moderne muziek wor den gegeven, zoodat de leerling begrip krijgt van de ontwikkeling der muziek in den loop der tijden. Zoodra de plannen een meer vasten vorm hebben aangenomen, komen wo nader op deze Jeugdconcerten terug. BIOSCOOP AMICITIA. „Kiki", met Norma Talmadgc in dc hoofdrol. De bioscoop in Amiciiia brengt a.s. Zater dag, Zondag er. Maandag een hoofdnummer, dat een film-bewerking is van een blijspel van André Picard en David Belasco. De titel is „Kiki" en Norma Talmadge, voor vele bios coop-bezoekers zeker geen onbekende, vervult er de titelrol in cp een wijze, die alle lof ver dient Het stul. zelf is interessant cn boeier zoodat ook het goede spel, dat door allen c gever, wordt, geheel tot zijn recht komt L korte inhoud van deze film koim op het vol gende neer 1 Kiki is een klein Parijsch courantenverkoop stertje met een hartje van goud, doch een zeer opvliegend en temperamentvol karakter. Door een list weet zij zich te doen aannemen als koormcisje in een groot Parijsch revue-theater. De eerste avond de beste evenwel verliest zij reeds weer dit baantje, daar zij ruzie krijgt met Paulette, de ster der revue en verloofde van Rcrval, directeur >"in het theater. Kiki is diep ongelukkig over haar echec en Renal, dif medelijden met haar heeft, neemt haar mee uit dineeren, zeer tot ongenoegen van Paulette. cXe zich met Baron Rapp, een „vriend' van Renal, die Kiki gaarne van Renai zou aftroggelen, bij hen voegt. Paulette, die. er op uit is om Kiki te verne-„ deren, zet hear can om meer champagne te drinken dan goed voor haar is. Het resultaat is evenwel anders als zij verwacht had In- plaats dat Renal zich met afschuw van Kiki al wendt, heeft hij medelijden met de kleine Pa- risiennc en neemt haar mee naar zijn woning. Daar bevalt het Kiki temidden van luxe en geluk best, terwijl Renal onder de bekoring van de naïeve persoonlijkheid van Kiki komt. Kiki in haar woede en jalousie op Paulerio vangt alle brieven die zij aan Renal schrijft op cn verscheurt ze. Tenslotte veischijnt de revue- ster zelf in de v oning van Renai, vast beslo ten Kiki van het tooncel te doen verdwijnen. Da baron weet Kiki ervan tc overtuigen, dat Renal alleen van Paulett© houdt en dringt er bij haar op aan, det zij met hem z«! ir,< doch Kiki, een list vermoedende, bederft de plannen van Paulette en Rapp Na oer. hevige scène met do eerste wendt Kiki „ovtalepsus", een bewusteloosheid gepaard gaande met een absolute gevoelloosheid, voor Rapp verliest zijn interesse in haar, als de dokter mededeelt, dat deze toestand tweo jaar kan duren, het geen bij Renal evenwel tot gevolg heeft, dat zijn liefde voor Kiki nog aanwakkert. Toen zij er zeker van was, dat zij den theater directeur veroverd had, komt Kiki plotseling weder tot bewustzijn en vindt bij Renal een rustig plaatsje, waar zij van de doorgestane vermoeienis en emoties kan uitblazen. CINEMA ROYAL. Blanke Ballast geprolongeerd. Blijkens een in dit nummer voorkomende advertentie is de fihn „Blanke Ballast" in de v inema Royal tot en met morgen geprolon- gee» ENGLISH ASSOCIATION. Lezing van den heer Sharp over Schotland. Men deelt ons mede, dat de uitgestelde le zing van den heer Sharp over Schotland thans gehouden zal worden op morgenavond te 8 uur in de foyer van Amicitia. VEREENIGING MAARTEN LUTHER. LezingH. J. Horn. Gisterenavond hield in Hotel de Zwaan de heer Horn he+ "ervolg op zijn voordracht van Maarten Lirther en schilderde hij hem in het tijdperk van 1517—1522, toen Luther door de Pauselijke banbul vogelvrij werd verklaard. Hocwe' Frederik, de keurvorst van Saksen brieven van den Paus tot uitlevering van den geleerden monnik kreeg, weigerde deze vorst, tot dc Paus Ca tetanus. Pauselijk legaat, naar Augsburg zond om met Luther te onderhan delen. Lufher hoefde maar 6 letters uit te spreken Revoca, ik herroep. Doch de man met de wonderlijk di^pe oogen, weigerde dit en zette steeds Ca Tetanus met plaatsen uit dc H. Schrift vast. Het Peuseliik bevel tot in hechtenisneming van d^n „zoon des Satans" werd niet opgevolgd (Frederik's mocht was grool). Een onderhoud te Leipzig, voornamelijk gaande over de goddelijke oorzaak van het Primaat van den Paus tastte het oppergezag van Rome aan Maar Luther had geestverwan ten, o.a. Erasmus en zijn jongen, buitengewoon geleerden vriend Melanchton Machtiger was de bescherming van den jongen Karei V die met ingenomenheid zijn geschrift over de ver, betering van den adellijken stand los. In 1 other's tweede belangrijke geschrift Over de Babylonische gevangenschap der Kerk. ontkent hif de transformatie en erkent hij maar 3 sacra menten. In zijn derden Brief aan den Paus voegt hij De Vrijheid van den Christenmensch zijp derde belangrijke geschrift, ols bijlage toeHij wordt nu echter in 1521 voor den Rijksdag te Worms gedaagd en krijgt een vrijgeleide van den Keizer. Zijn vrienden vreezen een valstrik maar Luther wil gaan „al waren er meer duivels dan pannen op de daken". Zijn aankomst in Worms is een triomf. De daken zitten vol mcnschen. Men laat hem twee uur anticham breeren vóór hij tegenover de troon van den Keizer komt. Zijn tegenstanders leggen zijn vrijmoedigen blik verkeerd uit en zeggen later: Een gek trad lachend de zaal binnen. Men wijst op zijn boeken en vraagt of hij ze ge schreven heeft. Hij antwoordt met „ja". Op een vraag over herroeping vraagt hij een be denktijd van een dag aan. D© volgenden dag weigert hij te herroepen en zegt dat de Paus en het Concilie gedwaald hebben. „God hel^e mij, ik kan niet anders." De oudste aantee- keningen wijzen niet uit of hij hier nog vóór gezegd heeftHier stehe ich. Als hij terug komt in zijn logement roept hij tot tweemaal toe Ik ben erdoor I Om hem te redden, wordt' hij op den terugtocht opgelicht en naar den Wartburg gevoerd waar hij doorgaat voor Jonker George. Dan wordt de Rijksban uit gevaardigd doch maar een vierde gedeelte van de keurvorsten is aanwezig. In Witten berg gelooft men aan zijn dood, tot hij een geheime correspondentie met zijn vrienden, o.a. den schilder Lucas Cranach gaat voeren. Eens zelfs komt Luther naar Wittenberg in dezen tijd. Spr. eindigt nu zijn rede en toont ons nog enkele door hem vergroote Luther portretten. CHRISTELIJKE JONGEMANNEN-VEREEN Een Hongaarschc familie-avond door Zolton Töltessy. De Christelijke Jongemannen Vereeniging hield gisteren wederom in het gebouw Eben- Haezer één van hare z.g. familie-avonden, dit* door een groot aantal belangstellenden, in loofdzaak jongelieden, werd bijgewoond. De. avond van gisteren was speciaal gewijd aan Hongarije, d w. z. do heer Zoltan Töltessy, al gemeen secretaris van het Hongaarschc Jon- >,elings Verbond hield een voordracht met lichtbeelden over het wezen en den arbeid van dit Verbond. Alvorens de heer Töltessy zijn voordracht aanving, sprak de heer James een kort in leidend woord. De heer James deelde ,het een en ander mede over de Hongoarsche Jonge mannen Vereeniging, waarbij hij in herinne ring bracht, dat de Hongaarsche Jongeman nen Vereeniging met vele en groote moeilijk heden heeft te kampen. Het Bestuur van het Hongaarsch Jongelingen Verbond heeft'thans den heer ds Zoltan Töltessy uitgezonden om propaganda voor deze vereeniging te maken in het buitenland, opdat ook van buitenaf steun zoL komen voor het Hongaarsche Jongcjings

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1927 | | pagina 2