TWEEDE BLAD. BINNENLAND. FEUILLETON. De Geheimzinnige Talisman, 25e Jaargang No. *0* ASVI E RS FQO RTSC H DAGBLAD ..DE EEMLANPER» 24^^027 AUDIËNTIES. De gewone audiëntie van den minister vun Financiën zal Maandag 28 Februari niet plaats hebben DIPLOMATIE. Mr. Schioppa. Een bericht uit Rome meldt, dat mgr. Schiop pa, de Haugsche internuntius, nu hij, na het aanknoopen van diplomatieke betrekkingen tusschen Litnuen en het Vaticaan, eveneens tot internuntius te Kolno is benoemd, om beurten zes maanden aldaar en zes maanden in Don Haag zal vertoeven. Onze nieuwe gezant te Washington. De benoemde Nederlandsche gezant te Washington mr. dr. J. H. van Royen, die, naat men zich zal herinneren, om gezondheidsrede nen zijn vertrek uit Rome naar Amerika heeft moeten uitstellen, is thans via Napels naar zijn nieuwen post vertrokken. De leiding van het gezantschap te Rome wordt lijdelijk waargenomen door den gezant- schapsraed, den heer L. G. van Hoom. VOORNAME PASSAGIERS OP DE .ZEELANDIA". De ex-koning van Saksen naar Las Palmas vertrokken. De cx-koning van Saksen, Friedrich August, is heden aan boord van het mailschip „Zee- landia" van de Koninklijke Hollandsche Lloyd te Amsterdam tot het maken van een pleizier- reis naar Las Palmas uit de Amsterdamsche haven vertrokken. Met den ex-koning maken de reis mede H.K.H erfprinses Morgarethe von Hohenzollem en hofmaarschalk baron O'Byrn. Op den motorbootsteiger van de Kon. Holl Lloyd aan het Centraal Station werd het ge zelschap hedenmorgen ontvangen door mr. H C. Leemhorst, secretoris der direct!- van ge noemde maatschappij, waarna men zich aan boord begaf van de motorboot „Presto", welke dadelijk koers zette naar het etablissement der K.H.L. aan de Oostelijke Handelskade, waar de „Zeclandia" gemeerd lag Aan boord van den mailstoomer werden de ex-koning en zijn gevolg welkom gehceten door den heei Foudraine, technisch directeur der maatschappij. Het gezelschap maakte hierna een rondwan deling op de „Zeelandia", welke precies om twaalf uur de reis aanving. INTERN. REGELING VAN DEN ZOMERTIJD Overeenstemming bereikt Volgens de Temps is er overeenstemming bereikt tusschen de regeeringen van België, Engeland, Nederland en Frankrijk ten aanzien van den datum, waarop de zomertijd zal be ginnen Voor dit jaar werd de tiid-vcrandering vastgesteld op den nacht van 9 op 10 April De terugkeer tot den wettelijken tijd zou plaats hebben in den nacht van T op 2 Octo ber. DE INT. TELEGRAFISTENWEDSTRIJD TE COMO. Het anlwoord op de vragen van het Kamerlid Van Braambeek inzake de deelname van P. T. T.- personeel. In antwoord op de schriftelijke vragen van het Kamerlid Van Braambeek betreffende deel neming van Nederlandsch personeel der poste rijen en telegrafie aan den internationalen tele grafistenwedstrijd te Como, deelt de minister van Waterstaat thans mede, dat een uitnoodi- ging *tot deelneming aan dezen wedstrijd, uit gaande van de Italiaansche Telegraaf-admi- nistratie bij het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie is ontvangen en door dit hoofdbe stuur met dc instemming van den minister is aanvaard. Een der bonder heeft schriftelijk aan den directeur-generaal dei posterijen en telegrafie verzocht de uitnoodigmg niet te aanvaarden en elke medewerking af te wijzen. Bovendien heb ben de kerkelijke, neutrale en moderne bonden, ia—k— naar het Engelsch van E. F. BENSON. 15 Lady Oxted, die hoe langer hoe meer met zichzelf in tweestrijd was, hoe zij zou moeten handelen, vroeg op een ongeduldig spottenden toon „Is dat bakersprookje nogal niet afge- loopen?" Harry kwam naar haar toe en strekte zijn hand uit. „Wees niet boos op mij, Lady Oxted," zeide hij, „hel is mijn schuld alleen." Evie volgde hem. „Lieve lor te Violet," zeide zij, treeft u Lord Vail dadelijk een hand. Hij heeft mij het boei endste half uur bezorgd, dat u denken kunt, en u zoudt vannacht kunnen sterven en dan zoudt u er spijt van hebben, dot u onvriende lijk tegen hem gesproken hadt En nu kunnen wij over den effecienkoers spreken zooveel als u wilt. O, u speelt piket! Heusch, Lord Vail, ik heb nog nooit zoo'n boeiend verhaal ge hoord En hel is nog niet uit, u hebt uw Talis man nog. Dal maakt een groot verschil Men vertelt anders pas een spookgeschiedenis als het huis geheel afgebroken is, of als al de menschen, die den geest gezien hebben, in een krankzinnigengesticht gestopt zijn. Maar uw verhaal is pas in het begin. Ik zou u heusch niet weten te raden wat u met uw Talisman zou moeten doen. Maar ik zal het u wel eens in de vergadering van de Commissie van Overleg voor het staatsbedrijf der P T. T. medegedeeld, dat zij de leden zullen opwekken zich van medewerking te onthouden. Aange zien dc overwegingen waarop de bondon hun houding gronden, niet in verbond staan met den te houden wedstrijd, bestaat er voor de regccring, zrgt de minister, geen aanleiding cm een andere gedragslijn aan te nemen dan bij den^ vorigen internationalen wedstrijd, welke in 1023 in Berlijn is gehouden. HET ONTWAPENINGSVOORSTEL TER LAAN. Een demonstratie op het Binnenhof. Op het Binnenhof, voor den ingang van het Tweede Kamergebouw, waren vanmiddag tegen I uur een 100-tal menschen samenge komen om voor ontwapening te demonstree- ren. Blijkbaar verkeerde men in de meening, dat hedenmiddag reeds het ontwapeningsvoor stel van den heer K. Ter Laan aan de orde zou komen Het meerendccl der demonstran ten bleken leden te zijn van de zangvereeniging „De Stem des Volks." VEREENIGING VAN HYPOTHEEK- KANTOREN. Nijmegen en Tiel snumgevocgd. De te Nijmegen gevestigde Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Het Land van Moas en Waal heeft den minister van Financiën ver zocht haar mee te deelen, of het plan bestaat, de kantoren der bewaring van de hypotheken en van het kadaster te Nijmegen en Tiel te vereenigen. Mocht hiertoe inderdaad worden besloten, dan dringt de Kamer er op aan, dat niet het kantoor te Nijmegen wordt opgeheven. DE ERFPACHTEN VAN DE GEMEENTE '-GRAVENHAGE. Tot over de 2 millioen gestegen. Door het aannemen van verschillende voor stellen tot erfpachtuitgifte in de Raadszitting van Maandag 21 Februari j.l. is het totaal jaarlijks te innen bedrag aan erfpachtscanon gestegen tot over twee millioen gulden. Deze canon wordt bctoald voor plm. 188 H.A. bouwgrond. Met het in erfpacht uitgeven van grond werd een aanvang gemaakt in 1012. In Juni 1923 bedroeg het jaarlijks aan erfpacht te innen bedrag één millioen gulden. Voor het eerste millioenen was derhalve rond 12 jaar noodig, voor het tweede millioen slechts vier jaar. HFT MILITIECONTINGENT VOOR INDIË. Het Haagsche Aneta-kantoor verneemt, dat het jaarüjksche contingent voor de zeemilitie in Ned.-Indië tot 350 man is uitgebreid. Tot nu toe bedroeg het 200. LEVERING VAN VET EN REUZEL VOOR HET LEGER. Achterstelling von Binnenlandsche industrie De Keer Deckers heeft aan den Minister van Oorlog gevraagd of het hem bekend is dot de commissie van aanschaffing van levensmidde len voor het leger voor het jaar 1027 tot 2^ Februari 1927 een inschrijving heeft openge steld voor de levering van 45.500 K.G ge smolten rundvet en 3600 K G gesmolten reu zel ten behoeve van de militaire verplegings- inrichtingen en andere Rijksinstellingen. Is het den minister verder bekend, dat geen ander rundvet mag worden geleverd dan ccni- ge met name aangeduide uitheemsche fabri katen en geen andere reuzel dan Noord-Ame- rikaonsche zoodat voor binnenlandsch rund vet en binnenlandsche reuzel zelfs de inschrij ving niet is toegelaten Is de minister bereid deze achterstelling van de Nederlandsche nijverheid bij de buitenland- scbe te doen eindigen en, wat in het biizonder hel bovcnaangeduide geval betreft, de in schrijving voor het binnenlandsch product als nog mogelijk te maken ONTSLAG BURGERWERKLIEDEN. Vragen van het Kamerlid Hiemstrai De heer Hiemstra heeft aan den minister van Oorlog gevraagd, of het juist is, dat door de commissie van onderzoek in zake burger-werk lieden bij de korpsen is voorgesteld aan een 00-tal dezer werklieden ontslag te verleenen en zoo ja, of de minister dan bereid is te be vorderen, dat bij eventueel ontslag een behoor lijke opzegtermijn in acht wordt genomen en dot, waar het hier een reorganisatie van den zeggen, als ik het met mijzelf eens ben. O, maar ik zal het nooit met mijzelf eens kunnen worden I" riep zij uit, „u moet zelf maar han delen, zooals u goeddunkt." „U laat mij dus vrij?" zeide hij heel ernstig en natuurlijk. „Ja." Dit zeggende keek zij hem weer aan, maai ofschoon zij elkaar op dezen eersten avond van hun ontmoeting zoo lang en zoo vast in de oogen hadden gezien, keken zij op dit oogenblik elkaar toch maar even vluchtig aan Spoedig daarop nomen de jonge mannen af scheid en slenterden terug naar de kamers van Geoffrey in Orchardstreet, op weg naar Ca vendish Square. Beiden waren in een stem ming, waarin men er behagen in schept waar nemingen te doen zonder gevolgtrekkingen te maken, weshalve zij geen rijtuig namen om tijd of hun schoenzolen te sparen, doch liever te voet door den donkeren nacht gingen, die hier en daar verlicht en vervoolijkt werd door de lantaarns en het belgeklingel der vele rij tuigen. „Ik heb een verbazend aardigen avond ge had," zeide Harry. „Bijzonder aardig meen ik, alhoewel het altijd aardig bij de Oxteds is" „Ik dacht wel, dot je je amuseerde," zeide de andere, „toen je bedankie om mee naar het concert te gaan, waarvoor je, zooals je je mis schien wel herinneren zult, vanmiddag zelfs nog hoopte dat je een invitatie zoudt krijgen. En nu later vanavond, geloof ik ook wel, dat je je goed amuseerde." „O, probeer in 's hemelsnaam niet om scherpzinnig te zijn I" riep Harry uit, „ik wou, dat ik beter vertellen konmaar toch geloof ik niet, dat ik miss Aylwin erg verveeld heb. En goed beschouwd is die Talisman toch een dienst betreft, aan de ontslagenen een uilkee- ring wordt verleend, voor zoover dezen niet vollen onder do bepalingen von de Pensioenwet of van dc wachtgeldregeling DE RIJKSWEG AMSTERDAM-HET GOOI. De conferentie vun vertegenwoor digers der betrokken gemeenten. Men meldt ons uit Amsterdam Reeds herhaalde molen is, zoowel door Am sterdam als door belanghebbende gemeenten in hot Gooi op verbetering van dezen weg aungedrongen. Hoewel, gezien den onhoudba ren toestand, wourin deze weg thans op vele plaatsen verkeert, mocht worden verwacht, dat met de dringende verzoeken der gemeenten, om bij de verbetering den noodigen spoed te betrachten, zou worden rekening gehouden, is zulks, tot heden nog niet geschied. De verbe tering wordt tot stond gebracht in hetzelfde langzame tempo van voorheen, hetgeen niet alleen blijkt uit het geheel onvoldoende werk plan voor 1027, maar ook int het voornemen om de verbetering eerst in 1032 haar beslag te doen krijgen. Daardoor is het thans reeds onmogelijk om den weg in 1028, het jaar van de Olympische Spelen, het jaar, waarin duizenden en duizenden vreemdelingen van den weg gebruik zullen moeten maken, in een eenigszins voldoenden toestand te brengen. Ten einde raad heeft daarom dc wethouder voor de publieke werken, de heer J. ter Haar Jr., het initiatief genomen om er nog eens in samenwerking met de andere belanghebbende gemeenten bij den minister van waterstaat met klem op aan to dringen, dot het werk krachtig wordt aangepakt. Maandagmorgen had ondet zijn voorzitterschap ten stadhuize een confe rentie ter zake plaats, waarbij aanwezig waren de heeren De Raadt, Van Wettum, De Bordes, Van Nisipen tot Sevenacr en Rutgers van Ro zenburg, resp. burgemeester van Muiden, Naarden, Bussum, Laren en Ecmncs. De ver gadering was het er over eens, dat verbete ring meer dah urgent is, dat zij meer nog dan een plaatselijk een landsbelang is. Besloten werd, dat men gezamenlijk tot den minister von waterstaat een schrijven zal rich ten, waarin nogmaals de bezworen en wen- schen ter zako worden uiteen gezet en waarin om een onderhoud wordt verzocht, ten einde door mondeling overleg deze aangelegenheid te bespoedigen. AMSTERDAM EN HET VELUWSCHE WATER. Het regecringsstandpunt. Naar men aan de N. R. Ct. meldt denkt de regeering er niet aan, Amsterdam eenige con cessie voor woteronttrekking aan de Veluwe te verleenen, alvorens de heele waterkwestie door een commissie is onderzocht, welker be noeming men binnenkort tegemoet kan zien. DE BURGEMEESTER VAN VLISSINGEN. Onderscheiding. Gift voor een kinderspeelplaats. De heer C, A. van Woelderen, burgemeester der gemeente Vlissingen, is door den Koning der Belgen benoemd tot officier in de Kroon orde van België. Dc burgemeester en mevrouw van Woelde ren hebben 250 geschonken aan het comité voor oprichting van een kinderspeelplaats, als dan1 vooi de hulde hun op II December/ toen zij var de huwelijksreis thuis kwamen, door dc schoolkinderei' gebracht. DE AMSTERDAMSCHE HUUR- VERORDENING. Spoedig bij B. en W. Naar de Tel. verneemt, wordt ten stadhuize van Amsterdam thans de laatste hand gelegd aon de samenstelling van een gemeentelijke Huurverordcning, welke binnenkort in het col lege van B. en W zal worden behandeld. Zoodra deze door B. en W. is besproken, zal zij in de Commissie voor de Strafverorde ningen worden gebracht, waarna ook nog de Gezondheidscommissie er over van advies moet dienen, alvorens een voordracht aan den gemeenteraad zol verschijnen. CHRISTELIJK-DEMOCRATISCHE UNIE. Vergadering van het voorloopig bestuur. Dezer dagen vergaderde het voorloopig be stuur met de Program-commissie. Verschillende concepten werden vastgesteld, behoudens goedkeuring der te houden alge heel wonderlijk ding," voegde hij er bij. „Je gaat Zondag naar Oxted, is het niet?" vroeg Geoffrey. „Ja, de Grimstons hebben influenza in huis. gelukkig maar I En jij gaat naar huis, is het niet? O, ik heb nog nooit zulke mooie oogen gezien!" riep hij uit. „Je hebt het zeker over de mijne?" vroeg Geoffrey. „Ja, natuurlijk. Donker violet bij kaarslicht, en zoo zacht, zij lijken wel fluweel." „Erg aardig von Je. Ik zal vanavond eens kijken als ik naar bed ga. Mijn haar is ook zocht en golvend en heeft de kleur van de zon, die door den mist schijnt." Harry lachte. „Je went je tegenwoordig erg aan om geestig te zijn, Geoff," zeide hij, „steek er bij tijds een srokje voor en spreek er eens een dokter over, oude jongen. Neen, laten wij nog niet naar huis gaan; ga je mee naar dc club; wij behoeven maar even Park Lane af te loo- pen. Ik heb nog niets geen behoefte om naar bed te gaan." In den tusschentijd was in het huis, dat zij zooeven verlaten hadden, Evie naar bed ge gaan, terwijl Lady Oxted nog beneden bleel om, zooals zij zeide, nog even twee briefjes te schrijven; een eenvoudige diplomatieke zet om te zeggen, dat zij nog geen plan had om da delijk naar boven te gaan. Als zij ze geschre ven had, zou zij nog vijf minuten bij haar ko men praten, en het zou haar misschien niet meer dan een kwartier nemen om ze te schrij ven. Met andere woorden, zoodra Evie ver dwenen was, ging zij naar beneden om haar man in zijn kamer op te zor-ken, waar zij zeker was, dat zij hem zou vinden zitten lezen bij een groene lomp, 2ich in stilte ergerend ovei mecne vergadering. De datum hiervoor werd bepaald op 12 Maart o s Behalve statuten en programs, die donr in behandeling zullen ko men, zol daar worden vastgesteld in welke ge meenten aan de raadsverkiezingen zal worden deelgenomen. Betreffende do Statenverkiezingen werd be sloten hierbij dezen keer wegens te korten tijd voor voorbereiding niet met eigen lijsten deel te nemen Met do geestverwante partijen be staat geen sociale overeenstemming, en do par tijen, dio socinnl het dichtst naast dc C. D. U, staan, missen dcnzolfden principiëelen grond slag. De loden worden dezen keer bij het uitbren gen hunner stem vrijgelaten. DE NED, VEREENIGING VAN WELDADIG HEID TE BRUSSEL. Het slot der jubileumfeesten. De Brusselsche correspondent der Msb meldt: Do juhilcumfeesten rond het zestiginrig be staan van de Nederlandsche Vcreeniging van Weldadigheid te Brussel, werden Zondugnvond besloten Tnet een banket ten huize van den voorzitter van de N V. v. W. cn zijn echtge- noote mevrouw Hugo Andriesse-Sponjaard Onder de aanwezigen bemerkten wij o.m. Z. Exc Jhr Dr C. G \V F. van Vrcdcnburch, H. M.'s gcznnt te Brussel en zijn echtgcnootc; W. H. boron Tne's van Amerongcn van Wouden berg. kamerheer in buitengewonen dienst van H. M do Koningin Wilhelmina.verder dc hee ren Zimmerman, oud-burgemeester van Rot terdam van d«*n Bergh, lid van dc Eerste Ka mer Bern. J Veldhuis, president van het Holland H*ri|ridder Huijssen van Kottcndijkc gezantschapssecretarisDr. van den Berkhoff van Kockongen, gezontschapsrnadDr. van Rombi^rgh, consu'-genernol den heer Henri ter Hallde dames de B ruil no, ter Holl, Mcu- lenknmp Kohier van Gelder, van den Berkhoff van Kockengen c.a. Toasten werden uitgebracht op de koninklijke families van Nederland en België en in 't bijzonder ook op H KH. Prinses Juliono. Verder werd het woord gevoerd door de hoeren Andriesse, Jhr van Vredenburch, h^-on T'aets van Amerongon van Woudenberg. Bow- lea, tor Hall en Rutgers, die speechten op den b'oei der jubileercnd© vereeniging, dank zeg den aan al degenen, die hun medewerking ver leenden tot het welslagen der feesten en die verder ook altijd voor den bloei van de N. V. V. W. <yp de bres hebben gestaan Er heerschte een echt gezellige stemming. Do gastheer had de attentie gehad om het menu op een zeer gelimiteerd aantal Neder landsche wandborden te laten vervaardigen, waarvan de gasten er nö afloop von het ban ket cr elk een als aandenken en niet minder ook als zeldzaamheid meekregen. Dit banket, was een waardig slot op dc schoono feesten van den vorigen dag. DE VALSCHE FRANSCHE BANKBILJET TEN Verzoek om gratie. In aansluiting aan het bericht uit Boedapest, dat voor de drie Hongaren, die in de bijzondei e strafgevangenis te Scheveningen de straffen uitzitten, die hun in Maart vorig jaar door de Haagsche rechtbank zijn opgelegd in verV-nnd met de kwestie der valsche Franscho bankbil jetten, gratie zou worden gevraogd, word» ge meld, dot inderdaad de gevangenen zelf. bene vens hun betrekkingen, een verzoek om gratf<» bij de Koningin hèbber ingediend. Dergelijke verzoeken om gratie worden door middel van het Departement van Justitie om advies in handen gesteld van het rechterlijk college, dat de zaak behandeld heeft. DE NOOD IN DE LIMBURGSCHE INDUSTRIE. Men meldt ons uit Moastricht Bij gelegenheid van het springen van een stoomketel werden een paar dogen geleden een 50 60 arbeiders bij de Maastrichtsche zink- wit-fobriek ontslagen. Sindsdien zijn er bijna eiken dag arbeiders naar huis gestuurd, zoodot het aantal ontslagenen nu reeds over do hon derd bedraagt. Men vreest, dat ook deze week weer tol van arbeiders zonder werk zullen ko men. In de andere fabrieken hecrscht ook onge kende slapte hedenavond werd door B. en W., de directie van de Kristal-Unie en de beido betrokken vakorganisaties op het stadhuis ge confereerd, teneinde de middelen te beramen om met hulp van de regeering de gevolgen van de groote werkloosheid in de Maastricht sche industrie zooveel mogelijk af te wenden, iets wat de regeering mocht hebben gedaan tem opzichte van den een of anderen vriendelijken ouden president van de Zuid-Afrikaansche Re publiek, of met het hoofd van een openbare school. „Violet, het is toch heusch al te ergf" zeide hij, toen ze binnenkwam, „heb je de speech ge lezen van den minister van Binnenlandsche Za ken te Manchester Hij zegt laat eens zien, waar staot het?" „Beste Bob," zeide zijn vrouw, „wat of hij ook gezegd mocht hebben, je zoudt het toch nooit met hem eens geweest zijn, maar laat mij het nu maar niet lezen. Ik kom je over iets anders raad vragen." Er kwam een schijn van een glimlachje op het magere, scherpe gezicht van Lord Oxted. Hij moest bijna altijd lachen als zijn vrouw hem om raad kwam vragen. Hij legde de cou- ront neer en legde zijn eene, been over het andere. „Wat voor raad vroeg hij, „je moet eerst wat duidelijker zijn, voordat je mijn raad komt vragen. Wou je mij komen vertellen, dat je een of andei besluit genomen hadt, en wou je, dat ik het met je eens was, of is het mogelijk, dat je nog geen besluit genomen hebt Het is betei Violet, dot ik dat vooruit weet, dan kan ik je ten minste niet verkeerd be grijpen Lady Oxted lachte. „Ik weet nog niet wat het zijn zal," zeide zij „Laat ik je eerst het geval eens vertellen, misschien ben ik het dan In den tusschentijd met mijzelf eens geworden, in dat geval zol ik de eerst bedoelde raadgeving noodig hebben, en zoo niet, den de andere." „Dat is ten minste eerlijk," stemde hij toe. Met een paar woorden vertelde zij hem nu DE EERSTGEBORENE TE W1TTEVEEN. Een geschenk von mr. Smccnge. Het te Wit te veen eerstgeboren kind is dooi mr. H. Smeengo verblijd met een spaarbank boekje, waarop een som van vijf gulden is in geschreven. Het ligt in dc bedoeling van den schenker telken jorc op den verjaardag van de kleine een gelijk bedrag op het boekje te doen bij storten. (Tel.) HET ROTTERDAMSCH RAADSLID VAN EURINK VOOR DEN RECHTER. Veertien dagen ochtcr slot cn grendel. Gistermorgen heeft voor den politierechter mr. dr. J. Wijnveldt to Rotterdam terecht ge staan hot communistische raadslid G. van Bu- rink en de 23-jarigo expeditieknecht J. van K Op Oudojnarsavond had Van Burink op de markt aon den Goudschcnsingel oen propa- gandnrodc gehouden voor het Werkloozen- Agitatie Comité. Hij was op een stoel geklommen ondanks het feit, dot hij die plaats op de markt niet ge huurd had. De marktmeester mankte het raads lid hierop attent en verzocht hem, zich te ver wijderen Toen Van Burink hier niet onmiddel lijk non voldeed, wilde de marktmeester hem aon de mouw van zijn jas van den stoel trek ken. Het raadslid kreeg echter hulp van V. K die den marktmeester bij de keel greep en te gen den muur drukte De marktmeester moest door een tweetal rechercheurs worden ontzet. De beide verdachten waren niet verschenen liet O. M., waargenomen door mr. Rombach, eischtc wegens weerspannigheid in vereeniging tegen ieder een maand gevangenisstraf. De politierechter veroordeelde hen ieder tot 14 dagen gevangenisstraf. DE MOORD OP HET BEZUIDENHOUT. Stemmingmakerij? Het Vaderland schrijft: Te bevoegder plaatse vernemen wij, dat men het meegodeeldo omtrent den jongste van de beide te Brussel aangehoudenen, als stemming- makorij beschouwt. De jongste wordt ook niet als hoofdver dachte heschouwd. Maar er zijn feiten gecon stateerd, die hezwarond voor hem schijnen en die, nu de beide arrestanten aangekomen zjjn, eerst nader kunnen worden uitgezocht. Beiden hebben in Brussel reeds een alibi op gegeven. Het alibi klopt, op een uur na, en dat uur is juist het uur van den moord. Enkelen van de zes getuigen, die naai Brussel geweest zijn, hebben den oudste van het tweetal herkend. Zij hebben hom dien be- wusten Maandag op het Bczuidenhout gezien. Ook schijnen cr getuigen gekomen te zijn, die verkloord hebben den oudste voor den moord1.in den winkel te hebben gezien. De rechter von instructie is reeds gisteren hc» verhoor begonnen. Verscheidene punten moeten nador uitgezocht worden. Er zullen dus nog wel verscheidene dagen verloopen voor de justitie een definitief standpunt ingenomen zal hebben. Hoe dit standpunt zal rijn, hangt natuurlijk nf van de resultaten von verhoor cn nader on derzoek Toen wij heden mr. Ankerman ontmoetten cn hem toevallig zijn oordeel vroegen over hei spoor in de moordzaak aan het Bczuiden hout, deelde hij ons mede, dot do jongste ge publiceerde uitvoerige berichten omtrent de verdachten B. en V. in verband met zijn ont moeting geheel bezijden de waarheid zijn. Mr. Ankerman heeft namelijk eigener bewe ging de bijzonderheden von den moord onder zocht en uit zijn naam kunnen wij mcdedcelen, dat het verblijf van V. en zijn ontmoeting mei B absoluut niet is, zoools in de Pers is mede gedeeld. Het is hem^ namelijk gebleken, dat V. Ooi- strekt niet zoo n braaf iemand is als werd voor gesteld Tot kort voor den moord was hij »i\ betrekking in de Gastronoom, een lunchroom aan den Stationsweg te den Haag. Daar werd hij ontslagen, moor, hoewel hij bij zijn ouders thuis had kunnen komen, vertoefde hij vier maonden, tot kort voor den moord, in een verdocht huis aan het Huygenspork. De ouders von V. wisten zeer goed, dat hun zoon daar woonde en in het gepubliceerde is dit adres blijkbaar zorgvuldig verzwegen. Dc politio wat er voorgevallen wns tusschen hoor en Evie. „En nu," besloot zij, „wat moet ik doco, moet ik het haar beloven of niet?" Lord Oxted was een cynicus van een goed aardig soort. „Zeker beloven," zeide hij, „en daar je een vrouw bent, zal je zeker in stilte bij je zelf be sluiten ik meen, natuurlijk, heel in stilte dat als je ziet, dat het niet goed uitkomt, je het recht hebt deze belofte te breken." „Nie onhebbelijk zijn, Bob. Ik denk, dot ik het beloven zal, maar ik zal meteen ook oan mrs. Aylwin schrijven," Haar man lachte zachtjes. „Dat is juist wat ik meen," zeide-hij, „ik had niet durven hopen, dat je ook aan dat laatste zoudt gedocht hebben. En schoten dc jongelui nogal gord met elkander op „Maar al te goed Harry heeft een verba zende gemakkejijkheid gekregen om met dc menschen om te gaan. En hij komt Zondag ook bij ons." „Dan ben je waarschijnlijk toch al te laar. Je hadt dat alles vooruit moeten bedenken. Violet. Je nadere inzichten zijn wel is waar dikwijls heel mooi, maar die komen, om het zoo maar eens te zeggen, altijd net te laat. En bedenk dit welals er iets mocht gebeu ren als de twee eens verlieft op elkaar wer den, dan zullen wij ieder oogenblik blootge steld zijn aan eon verpletterenden inval von mrs Aylwin Als zij komt don poets ik hem, weet dat wel," „Maar zij is allerliefst." „En overweldigend. Ik dank je om mij in mijn eigen huis als een kind te voelen. Ik vrees. Violet, dat je je er leelijk ingewerkt hebt. Ga nu maar gauw slapen." (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1927 | | pagina 5