laargang fro. AM E RS FO O RTSC H DAGBLAD „DE EEMLANDER* FEUILLETON. TWEEDE BLAB. BINNENLAND. De Geheimzinnige Talisman. 25e Conderdap 3 Maart 1927 UIT DE STAATSCOURANT. Benoemd tot directeur van het post- en te legraafkantoor te Eromen S. Tiemersma, thans te Ter Apel. benoemd tot burgemeester van Terschelling F. Chr. H. Hirschmann toegekend de bronzen eere-medaille der Oranje-Nassau-orde aan M. van Dienst, boe renknecht in dienst der familie J. H. de Wilde, te Numansdorp. KONINGIN EMMA EN PRINSES JULIANA TE LEIDEN. Een bezoek bij het Rijksmuseum van Oudheusden. H.M. de Koningin Moeder en H.K.H. Prin ses Juliana hebben gistermorgen om half elf een bezoek gebracht aan het Rijksmuseum voor Oudheden te Leiden ter bezichtiging van de Egyptische afdceling. Het gevolg van do Koningin-Moeder bestond uit freule van It- tersum, hofdame en den Kamerheer graaf v. Limburg Stirum, de prinses was vergezeld van freule Sloet van Marxveld en de gouver nante mej Oosterlce Het vorstelijk gezel schop werd rondgeleid door den Directeur van het museum, dr. Joh. H. Holwerda en den conservator voor de Egyptische "afdeeling dr Ven Wijngaarden. Het bezoek heeft ongeveer een uur geduurd, waarna het vorstelijk gezelschap naar pen Haag is teruggekeerd. PRINSES JULIANA. Onderricht in rythmische gymnastiek. Naar wij vernemen hebben de koningin en de prins aan mevrouw Gaillard—Jorissen te 's Gravenhoge opgedragen om aan prinses Ju liana eenige lessen te geven in rythmische gymnastiek. AUDIËNTIE. De gewone audiëntie van den minister van financiën zal op Maandag den 7en Maart a.s. niet plaats hebben. DE RAADSVERGADERING VAN DEN VOLKENBOND. De samenstelling van de Ne- derlandschc afvaardiging. De Nederlandsche gezant te Bern, rnr. Dou- de van Troostwijk, zal niet alleen minister van Kornebeek vervangen in de aanstaande zitting van den Volkenbondsraad, de volgende week, doch zal ook de daaropvolgende week de ver tegenwoordiger van ons land zijn in de twee Raadscommissies, die zich met ontwapenings- vroagstukken bezighouden, namelijk ten eer ste die ter bespreking van het rapport der sub commissie-Lord Cecil-de Brouckère-Titulesco over de bij voorbaat te treffen of aan te be velen maatregelen ter bevordering ven een stipte nakoming van de bepalingen van arti kel II van het Volkenbondsverdrag in het be lang van de vermijding van oorlogsgevaar en ten tweede die ter voorbereiding van de Vol kenbondsconferentie betreffende de wapenfa- bricatie door de vaststelling van een ontwerp- conventie als grondslag harer beraadslagingen. In verbond met de behandeling van het Ne- derlandsch-Belgisch verdrag in de Eerste Ka mer zal ook professor Francois ditmaal niet naar Genève gaan. De Nederlandsche delega tie in de Raadszitting zal bestaan uit den ge zant Doude van Troostwijk en baron De Vos van Steen wijk en mevrouw Kluyver, beiden van het Departement van Buitenlandsche Za ken. DIPLOMATIE. Het gezantschap te Brussel. Volgens berichten uit Brussel zal jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, buitengewoon ge zant en gevolmachtigd minister, chef der ofd. diplomatieke zaken aan het departement van buitenlandsche zaken, tot gezant der Nederlon- den te Brussel worden benoemd. Om de in stemming van koning Albert met die benoe ming is reeds verzocht. DE OPIUM-OVEREENKOMST. Uit Genève wordt gemeld, dat de Neder landsche regecring bij het secretariaat van den Volkenbond heeft doen overleggen de oorkonde der ratificatie door Nederland van de internationale opium-overeenkomst. Het protocol, dat op II Februari 1925 te Genève werd geteekend, is thans dus van kracht. DE ZOMERTIJD. Vragen van den heer Braat. De heer Braat heeft aan den Minister van Binnenlandsche Zaken en- Landbouw de vol gende vragen gesteld Is de Minister bereid mee te doelen om welke redenen hij reeds zoo vroeg (82 dagen vóór den aanvang) den tijdsduur van den zo mertijd vaststelde Wist de Minister, dat er een wetsvoorstel om tot afschaffing te geroken aanhangig is, hetwelk 18 November 1926 is ingeleverd en 18 Februari daaraanvolgend in de afdcelingen der Kamer is besproken? Is Zijn Excellentie niet van oordeel, dat deze daad aanleiding geven kan tot verden king dot dit gebeurd is om de goede en spoe dige behandeling van genoemd wetsvoorstel zeer te bemoeilijken Acht de Minister deze Regeeringsdaad in het belang van land- en tuinbouw? ZWEEDSCHE OORLOGSSCHEPEN TE ROTTERDAM. Naar men ons meldt, zullen de Zweedschc oorlogsschepen „Monligheten" en „Tapperhe- ten" von II tot 18 Juni a.s. een bezoek bren gen aan Rotterdam. TEGEN DE WIJZIGING DER DRANKWET Een adres van de grootwinkelbe drijven in Nederland. Een aantal groot-winkelbedrijven in Neder land, vormend een „Comité van Actie tegen de voorgestelde Drankwetswijziging", hebben een request aan den minister van arbeid, han del en nijverheid gezonden, waarin zij de aan dacht vestigen op het nadeel, dat door het in voeren dezer wijziging aon hun bedrijven zal worden berokkend. In verband daarmede noo- digen zij den minister uit, het voor- ontwerp zoodanig te wijzigen, a. dat de verkoop van zwak-alcoholischen drank in het algemeen en van wijn en vruch tenwijn in het bizonder voor gebruik elders dan ter plaatse in kruidenierswinkels vrij blijft; b. de definitie van sterken drank zóó te wij zigen, dat ajle dranken met een alcoholgehalte van hoogstens 15 als zwaik-alcoholistischen drank blijven beschouwd. Het comité is samengesteld uit 21 der grootste firma's, tezamen vertegenwoordigen de 966 winkels, benevens het warenmagazijn „Dc Bijenkorf" te Amsterdam en Den Haag. S. VAN AKEN. Te Rotterdam is overleden dc heer S. van Aken, oud-leeraar aan het Erasmiaansch Gym nasium, en oud-directeur van het Zander-insti tuut te Rotterdam. Dc heer Van Aken had groote verdiensten op het terrein van lichamelijke opvoeding en heeft tol van brochures en artikelen over dit onderwerp geschreven. Hij was ridder in de orde van Oranje- Nassau. J. S. A. LEITH. Dinsdag was het veertig jaren geleden, dat de heer J. S. A Leith, hoofdbouwkundige bij de Nederlandsche Spoorwegen met ziektever lof, dat hem na zijn afkeuring in verband met het gebeurde na het spoorwegongeluk bij de Vink is verleend, bij de spoorwegen in dienst trad. De ambtenoren van het bureau van den wegingenieur, die jarenlang onder den heer Leith gewerkt hadden, hebben den jubilaris te legrafisch geluk gewenscht. (N. R. Ct.) NED. ROODE KRUIS AFDEELING DEN HAAG. Vergadering der bouwcommissie. Benoeming van eere-leden. In tegenwoordigheid van den Prins der Ne derlanden. eere-voorzitter van de bouwcom missie voor het Roode Kruis ziekenhuis te Den Haag, is gisterenmiddag ten huize van de se cretaresse der afdeeling 's Grovenhage van het Nederlandsche Roode Kruis, baronesse Clifford, een gecombineerde vergadering ge houden van de bouwcommissie cn de com missie van bijstand met het afdcclingsbestuur. Nadat de voorzitter, dc heer P. J. Ph. Dictz, een overzicht had gegeven over de bouwrekc- ning, vermeldde hij dc tot dusver verkregen exploitatieresultaten cn deed mededeeling hoe in groote trekken de dienst in het ziekenhuis is geregeld. Daarna richtte de voorzitter een woord van dank in dc eerste plaats tot Z. K. H., die, door een zeer belangrijke gift uit Amerika ter beschikking te stellen can het voormalige vrou wencomité, eigenlijk de actie het eerst begon nen is. Door de aanvaarding van het eerevoor zitterschap van de bouwcommissie heeft ZKH. getoond, dat het werk zijn blijvende belang stelling had en als effectief voorzitter van het hoofdbestuur zegt de voorzitter der afdeeling hem dank voor de belangrijke besluiten ten op zichte der afdceling onder zijn directe leiding genomen. De voorzitter herdenkt daarop wijlen jhr. O. J. A. Repelaer van Driel, die els voorzitter der bouwcommissie de voorbereidende werkzaam heden geleid heeft en bracht hartelijken dank aan de voorzitters der beide commissies, dr. C. J. K. van Aalst en jhr. H. Loudon en aan de leden dier commissies voor hun zoo belang rijken arbeid. Als blijk van erkentelijkheid benoemde het bestuur der afd. Dr. Van Aalst en Jhr. Lou don tot leden van verdienste. Aan dr. Van Aalst, die niet aanwezig kon zijn, werd in een telegram hiervan mededeeling gedaan en hem de dank van het bestuur overgebracht. Ook aan den heer Van Alphen, die tot 1924 de door de commissie van bijstand verzamelde gelden beheerd had en thans buitenslands ver toeft, werd telegrafisch een dankbetuiging ge zonden. Met de verzekering, dat het bestuur het zich tot een plicht rekende er voor zorg te dragen, dat de naam van het Roode Kruis ziekenhuis hoog zal worden gehouden, beëindigde de voor zitter zijn rede. Jhr. Loudon, dank zeggende voor zijn be noeming tot lid van verdienste, herinnerde er aan, dat het voormalig vrouwencomité dooi het door hetzelve genomen initiatief getoond heeft, dot de vrouwen van Nederland steeds groote belangstelling gevoelen voor dc ver pleging van zieken en gewonden. Hij bracht het groote aandeel naar voren, dot Dr. Rutgers in den arbeid der commissie gehad heeft en huldigde mej. Thorbecke als secretaresse der Bouwcommissie. Op zijn voorstel werd ver volgens, onder bijzondere dankbetuiging, dé charge verleend aan den heer Van Alphen en mr. Funke voor hun als penningmeesters ge voerd beheer. Z.K.H. de Prins ten slotte het woord ne mende, meende dc tolk te zijn van de gehecle vergadering door baronesse Clifford dank te zeggen voor hare gastvrijheid Hij herinnerde aan de woorden van den voorzitter, dat do ex ploitatie van het ziekenhuis zich in opgaande lijn beweegt en sprak den wensch uit. dat dit bestendigd moge worden. Nadat de voorzitter Z. K. H. voor zijn woor den bedankt had, werd de bijeenkomst geslo ten. DE KON. VEREEN. VAN HET NED. LEGER. Herdenking van het 50-jarig bestaan. De Koninklijk© Vereeniging van Gepension- ncerde Officieren van het Nederlandsche Le ger, zal in April a.s. haar 50-jarig bestaan herdenken. De eigenlijke herdenkingsdatum is 16 April 1927, maar aangezien deze valt op den Zater dag tusschen Goeden Vrijdag en Paschen, zal het bestuur zich dien dog bepalen tot het leg gen van een bloemstuk op het grof van don- gene, die den voornaamsten stoot heeft gege ven aan de oprichting der vereeniging, wijlen den gepensionneerden luitenant-kolonel der cavalerie R. A. L. Pelerin, op de begraafplaats Oud Eik en Duinen. De viering van het gouden jubileum zal nu samenvallen met de algemecne vergadering der vereeniging op Maandag 25 April. Na afloop van deze vergadering zal het be stuur namelijk des middags te 4 uur een re ceptie houden in de benedenzalen van „Huize Voorhout", aan het Lange Voorhout. Bij die gelegenheid zal een feestrede worden uitge sproken door het lid, den luitenant-generaal b. d. Ph. W. Weber, adjudant i. b. d. van H. M de Koningin. De commandant van het regiment grenadiers zal daarbij de vriendelijkheid hebben voor eenige muziek zorg te dragen, uit te voeren door leden van de Koninklijke Militaire Kapel. Het Algemeen Verslag der Vereeniging over 1926 bevat met het oog op het aanstaand gouden jubileum, onderscheidene aonteekenin- gen uit oude notulen en verslage In het Algemeen Verslag wordt een woord van eerbiedige hulde en donkbaai \eid gewijd aon wijlen Z. M. Koning Willem III. In bijlogen behoorende tot het Verslag is een opgave opgenomen van alle in den loop der jaren geschonken legoten. HET WEER IN FEBRUARI. Voorloopig overzicht van het weer in Febr. 1927. Mededeeling van het Kon. Ned. Met. In stituut De Bilt. Gemiddeld over de 5 hoofdsta tions was de ochtendtemperatuur vrijwel nor maal. In dc Ie, 2e en 3e dekode waren de af wijkingen respectievelijk 0,8 en 1,3° C. bene den normaal en 2.7° C. boven normaal I Dc grootste afwijkingen kwamen voor op den 27en en T9en, respectievelijk 5° boven en 6° bene den normaal De gemiddelde maximum-temperatuur was 0.6°, de gemiddelde minimum-temperatuur 1.3° boven normaal De regenval was in het Noorden van het land ongeveer 20 pet. bene den het normale, in het Zuiden boven nor maal, vooral in Zeeland, waar de afwijking 75 pet. bedroeg. Te De Bilt werden 77 uren zonneschijn waargenomen, tegen 67 normaal. DE VERBINDING NOORD-ZUID. Verbetering van het veer te Moerdijk. Het „P.C.Wpropagonda-comité voor wc- genverbetering, schrijft ons De vraag is gesteld, hoe het staat met de pionnen tot verbetering van het veer Moer dijk—Willcmsdorp over het Hollandsch Diep en meer in het bijzonder is dnorbij gevraagd, of er kans zou bestoan dc gewenschte verbe teringen gereed te krijgen, vóórdot de in 1928 te Amsterdam te houden Olympische Spelen beginnen, welke een toenemingdoen verwach ten van het verkeer ook over dit veer op een der voornaamste routes die Frankrijk en Bel gië met Nederland verbinden. Nog onlangs hebben de besturen van den A.N.W.B., de Kon. Ned. Automobiel Club, do Kon. Ned. Motorwiel Ver. en den Bond van bedrijfsautohouders in Nederland in een ver zoekschrift aan den minister van waterstaat om een spoedige verbetering van het Mocr- dijksche veer gevraagd. In 't belang van het verkeer is dat reeds long dringend noodig. Hoeveel te meer dan, als straks het verkeer daar nog veel drukker zal worden. Het zal daarom voor de weggebruikers een reden tot voldoening zijn tc vernemen, dot, blijkens inlichtingen van bevoegde zijde ont vangen, er alle kans bestaat, dat het veer Moerdijk—Willcmsdorp vóór den zomer van 1928 verbeterd zal zijn. Het voor de uitvoering van de verbeteringen opgemaakte werkplan is in dien zin opgezet, en binnenkort zal met die verbetering een be gin worden gemaakt. Bij dergelijke werken kan. de tijd noodig voor do voorbereiding en de uitvoering mede- of tegenvallen, maar ver wacht kan worden, dat in het voorjaar van T928 een nieuwe veerboot, voorzien van kop- lading, in de vaart zal worden gebracht, do vnarafstand zal worden verkort en een gere gelde halfuursdienst kon worden onderhouden Dit is een belangrijke verbetering, want de ponten met zijloding, die nu nog steeds ge bruikt worden, veroorzaken oponthoud bij het op- en afrijden der wagens en als nu ook do voorafstand wordt verkort, zal de overtocht, naar men verwacht, heel wat vlugger kunnen geschieden dan tot dusver het geval is. Thans nog de tarieven verlaagd! Dot is wel zeer gewenscht en het verkeer zou er mee ge baat zijn; de hooge veergelden schrikken menigeen of. Op de route Breda—Rotterdam ligt nog het Zwijndrechtsche veer, dat aan strenge eischen voldoet. De gemeente Dordrecht heeft voor eenigen tijd aan dit veer een nieuwe, groote veerboot in de voort gebracht, waarmede het overzetten vlug geschiedt. Bovendien is te Dordrecht de vervanging van de smalle brug over de Spoorweghaven door een breedere in uitvoering, hetgeen het verkeer ook belangrijk ten goede zal komen. Op de andere verbinding van Breda met het Noorden, die over GorinchemUtrecht, heeft het verkeer te maken met het Keizers- veer, dat, wat inrichting en capaciteit betreft, zeer geschikt kan worden geacht en het Slceuwijksche veer bij Gorinchem, waarvan een nadeel is, dat de veerboot van zijlnding i» voorzien, waardoor het op- en afrijden var- auto's bemoeilijkt wordt en hot zelfs wel voor komt, dat een automobilist uitgenoodigd wordt, achteruit de pont op te rijden, hetgeen niet aanbevelenswaardig is. Sedert eenigen tijd is op dit veer een half uursdienst ingesteld Dit is een verbetering; maar het zal moeten blijken, of, in verband met den tijd die met laden en lossen is ge moeid, deze halfuursdienst in de zomermaan den, op dogen met druk verkeer zal kunnen worden onderhouden. NIEUWE TRAMRIJTUIGEN VOOR HAARLEM EN LEIDEN. De voortbeweging geschiedt door Cordon-overbrenging. Men meldt ons uit Leiden: De Noord-Zuid-Hollandsche Tramwegmaat schappij ziet zich door de geregeldo toeneming van het reizigersvervoer genoodzaakt haar wa genpark uit te breiden. In verbond hiermede heeft de directie aan do firma Allan tc Rotter dam opdracht verstrekt tot het leveren van acht nieuwe tr'omrijtuigcn, van geheel ander type dan tot dusver bij de N. Z. H. T, M. in gebruik zijn. Een dezer nieuwe wagens is thans gereed gekomen. Gistermiddag is daarmede proef ge reden tusschen Leiden cn Noordwijk. Behalve do directie maakte ook een ingenieur der firma Allan deze proefrit mede. Do nieuwe tramrijtuigen zullen dienst doen op de stadslijnen te Leiden en Haarlem. Zij bo- staan uit twee afdcelingen, gescheiden door een middcnbnlcon. Elke afdeeling heeft zes zit plaatsen en ook het middcnbnlcon biedt plaats voor zes personen. Op het voor- en ook op het nchterbolcon zijn 5 klapbankjes aange bracht, zoodot in ieder tramrijtuig 28 zitplaat sen aanwezig zijn. Als een bijzonderheid kon worden vermeld, dot, waar bij de bestaande tramrijtuigen in ons land dc overbrenging van den electrischcn mo tor direct op dc os plaats heeft, dit bij deze nieuwe rijtuigen door middel van cordon-over brenging geschiedt, zoonis zulks bij automo bielen het geval is. Bij de electrischc trams te Parijs is dit eveneens het geval. De motoren, waarvan de nieuwe rijtuigen zijn voorzien, zijn van dc Sepia-fnbriekon tc Parijs Een belangrijke verbetering is nog, dat deze nieuwe tramrijtuigen clcctrisch verwarmd kun nen worden, wot wel reeds het geval is met de intcrlocale trams tusschen Leiden, den Haag, Katwijk en Noordwijk der N. Z. H. T. M., doch nog niet met de stadstrams. De verwarming is in dc nieuwe tramrijtuigen onder den vloer aangebracht, zoodot de reizigers zoo noodig hun voeten kunnen wormen. Nnor wij vernemen is dc proefrit, welke van half twee tot zes uur heeft geduurd, uitnemend geslaagd Blijken dc nieuwe rijtuigen in de practijk goed te voldoen, don zullen er meer dere van dergelijke rijtuigen worden aange schaft cn is de directie voornemens later ook op de intcrlocale lijnen deze rijtuigen in tc voeren. - 32sn PULLMAN-TREINEN TUSSCHEN AMSTERDAM EN PARUS. Naar Het Volk verneemt zullen met ingang van de zomerdienstregcling van 15 Mei 1927 tusschen Amsterdam cn Parijs zoogenaamde Pullman-treinen ingelegd worden, die dc reis AmsterdamParijs en omgekeerd fn korteren tijd zullen afleggen don tot dusverre benoo- digd was De treinen zullen bestoan uit Pull- man-cors, een soort solonrijtuigen, en tegen betaling van een toeslag voor reizigers met ge wone plaatsbewijzen toegankelijk gesteld wor den. Dc treinen loopen over Den Haag—Rotter dam. HET MUNVELD IN DEN ACHTERHOEK. Nieuwe kolenlaag aangeboord. Bij de boring Meinsink ten Westen van Groenlo waar onlangs een zoutlaag ter dikte van 38Ó meter is doorboord, heeft men thans ook dc eerste steenkolenlaag aangeboord. Do steenkool behoort, evenals de steenkool, die bij de andere boringen is aongetoond, tot dc gaskolen. De dikte van de laag bedraagt volgens de „N. A. C." één meter dertig. Waar de zelfbeheersching eindigt, daar be gint de zelfverlaging. LAURILLARD. naar het Engelsch van E. F. BENSON. 21 Evie ging opeens recht zitten en weg waren haar gedachten aan straatventers en lazzaroni. „Een belofte?" zeide zij, „toch niet uw belof te aan mij Lady Oxted keek heel verwonderd op. „Ja, die was hetmaar waarom vraag je dat Evie dacht een oogenblik bij zichzelve na „Omdat," zeide zij langzaam, „omdat ik weet, wat ik u verzocht mij niet te vertellen. Uw belofte hoeft u dus niet meer te houden. „Weet je het Wie heeft het je verteld?' „Lord Veil," antwoordde zij. Lady Oxted keek naar de verhoogde kleur van het meisje, en vroeg zich af aan welke gemoedsstemming deze blos toe te schrijver» zou zijn „Ik zal mij nooit meer zooveel moeite ge ven om mijn woord gestand te houden," ver klaarde zij. Erie lachte weer en er was een blijde klank In haar lach. „Dan zult u oom Bob stijven in zijn cynis- L -... me," zeide zij, „en hem al zijn kleine aangena me teleurstellingen ontnemen Het duurde niet lang of Lady Oxted onder vond, dat het zelfs voor hen, die het niet zoo ter harte nemen, volstrekt geen sinecure was om de chaperone te zijn van een van de rijk ste erfgenamen van Engeland en dat het heel wat tijd en hoofdbrekens kostte om die plich ten nauwgezet na te komen. Was het meisje vervelend, zwaar op de hand, ernstig of niet mooi geweest, dan zou haar taak gemakkelij ker geweest zijnmaar zooals de zaken nu stonden was Lady Oxted, nog eer er veertien dagen verloopen waren, doodmoe van het den geheelen dag in touw zijn. Erie's lust naar pretjes was niet te verzadigen. Zij gevoelde zich in Londen thuis, als een vogel in de lucht, zij vond iedereen aardig en iedereen vond haar aardig. En het was waar, waar zij kwam bracht zij een atmosfeer van jeugd en lente meer, zoo volkomen oprecht en spontaan was het pleizier, dat zij overal in had en omdat niets den menschen aangenamer was, dan te bemer ken, dat zij iemand goed bevallen, was Londen over het algemeen heel blij, dat Santa Marga rita een gevoelig verlies leed, door Erie's te* genwoordigheid hier. Met de gretige begeerte, en met de ijzeren doorzettingskracht deT jeugd, genoot zij van de zich opvolgende fees ten bij dag en bij nacht. Bij hooge uitzonde ring scheen hier het zelfbewustzijn vergeten te zijn in de samenstelling van een mensche- lijk wezen, en zij speelde en lachte en amu seerde zich te midden van al deze menschen als een kind dot alleen speelt te midden van de bloemen in een lentewei zonder ze te ver zamelen en zonder na te denken over zijn ge luk. maar slechts genietend. Porsival kon niet minder acht slaan op de hem omringende bloemenmeisjes, don Erie op de schare van bewonderaars, die uit waren over haar lieftalligheid. Het ware te hopen geweest, dacht Lady Ox ted, dat nu er zoo'n groote kring altijd om haar verzameld was, om hoor te zien lachen, die glimlachjes (in aanmerking genomen het aantal en verscheidenheid van het gezelschop) eerlijk verdeeld zouden worden. Hierin werd zij wel niet teleurgesteld, maar, een ding was er, dot de verantwoordelijke chaperone veel meer in verwarring bracht Evie's ernst was zeker niet onpartijdig. Slechts met één van al die menschen, die zij ontmoette, scheen zij het ernstig te meenen, maar omtrent dien eenen viel dan ook niet te twijfelen. Er bestond reeds tusschen haar en Horry een innige en onverbreekbare verhouding, waar men verwonderd bij stilstond een geheime en teere alchemie was aan het werk, onnaspeur baar als de vlucht van een zwaluw; daar was reeds een opbruising merkbaar, die de donke re bron van hun levenslot deed oplichten met duizende lichtpuntjes; een geheimzinnig vuur wakkerde aan tot een flikkerende vlam. Totdet zij mrs. Aylwin's brief ontvangen had, had Lady Oxted getwijfeld of zij de uit- noodiging voor haar en voor het meisje om op Vail te komen, wel kon aannemen. In elk geval was het de komende twee Zondagen on mogelijk en de zaak was nog onbeslist geble ven. Maar nu het geval niet meer geheim be hoefde gehouden te worden, schikte zij het zoo, dot zij Erie over drie weken, aan het eind van de maand daarheen zou gaan. Harry had daar echter zaken te bespreken, die niet uitgesteld konden worden, en tegen het eind van de week ging hij er heen, met het voornemen de zaken daar zoo gnuw mogelijk af te doen, en dan weer in Londen terug tc komen. Mr. Francis was bijna den geheelen winter achtereen daar geweest en Horry vond hem weer even opgewekt als gewoonlijk. Hij zag er zelfs nog gezonder en jonger uit dan toen zijn neef hem het laatst zien had, waarop bijna nog geen rimpeltje te bespeuren was, was bepaald wonderlijk voor iemand van zijn jaren. Hij was naor het sta tion gereden om Harry te holen en toen de trein juist bij een bocht, even voor het station stopte, zog Harry, die uit het raampje leun de, hem daar staan. Mr. Francis kreeg hem in 't oog en zijn zakdoek uithalend, bleef hij er mee wuiven totdat de trein eindelijk het station binnenreed. „Ben je daar eindelijk, mijn beste jongen," riep hij bijna overdreven uit, nog voordat Har- ry uitgestapt wns. „Wat is je trein laat 1 Hef is een schande I Ik was op het punt geweest den stationschef er eens duchtig over te onder houden, als ik niet zoo blij was geweest met de gedoohte aan je komst. Wat zie je er goed uit, Harry Londen schijnt jou evenveel goed t© doen als het buitenleven mij." „En dat zegt veel," zeide Harry, terwijl hij naar dat vroolijke, gezonde gezicht keek. „Ik heb u er nog nooit zoo goed zien uit zien, oom Francis." Er kwam een uitdrukking van groote tceder- heid op het geloot van den ouden man. „Daar heb ik jou voor te danken, mijn bes- te jongen," zeide hij, „want aan jou dank ik deze rustige schuilplaats, deze dagen van be zige kalmte. O, Harry, het loont nog eens da moeite om oud te worden, als men aan het eind zoo'n rust kan vinden als nu mijn deel is." Zij reden vlug langs den landweg, die het station van den hoofdweg scheidde en Harry vond een onverwacht genoegen in den rijkdom van kamperfoelie, die de hagen door haar weelderige slingers, in een lustwarande her schiep, en in de slanke krachtige ranken van de wilde roos, met haar rose bloesems. Iets in do.t jonge ontluiken van den eenvoud der na tuur, wat hem nog nooit zoo opgevallen was, deed nu zijn hart sneller kloppen van diepe ontroering Hoe verwonderlijk was toch de jeugd en het groeien van jonge dingen I Hoe geleken in teerheid en vertrouwelijkheid dez« ontluikende bloesems op een meisje, dot op de grens staat van vrouw te worden I Bijvoorbeeld en nu wendde hij zich weer tot zijn oom. „Jo, Londen bevalt mij best," zeide hij, ter*' wijl de opwinding en verwondering over zijn gedachten, zich op zijn knap gelaat weerkaat sten, „de menschen zijn allen zóó vriendelijk* zoo gastvrij. „O, het is een warme mooie weTeldl" en zijn hand zette de twee paarden tot een snellen draf aan. „Je zult de menschen altijd lief en vriend schappelijk gezind vinden, Horry," zeide mr. Francis, „als je ze aanziet, zooals je zoo ever mij oonzog. Mannen en vrouwen worden door niets zoo aangetrokken, als door geluk. Mijn beste jongen, wat heb je met je zelf toch uit gevoerd Je bent stralender dan Apollo." Hurry lachte. „Ik zou niet graag met hem willen ruilen," zeide hij, „ik waag de kans Hcw ver als Harry Vail. Ik heb niets met mijzelf gedaan, als u dat bedoelt, maar ik Heb veel vrienden gevonden. Maar toch zal ik nooit ver* geten, om Fronds, dat u de eerste vriend ge weest zijt, dien ik gevonden heb, en dat ik niet geloof dat ik een beteren vinden zal." (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1927 | | pagina 5