Bekijk onze niéuwste Verlichting der nieuwe zaak van de Fa. RAMSELAAR F. H. LOMANS 75°|0 Stroombesparing -100°|0 meer licht. „HET MOTERHUIS" WERKELIJK IH11 STADSNIEUWS. Vraagt gratis Proefveriichting van Zeiss Armenturen. Electro-Technisch Installatie- en Radio Bureau Utrechtschestraat 15 Amersfoort Tel. 483 WORDT IEDER MERK AUTO GEREPAREERD - PRIJZEN BILLIJK In Massa's Slijterij zijn verkrijgbaar „Bootz' likeuren els „Crème de Roses" „Crème de Vanille" „Berliner Kummel" Bitterkoekje A f3.- p.flesch en verder Massa's Schilletje Advocaat Massa's Boerenjongens, enz HAVIK 41 Telefoon 292 p EE3HE&HKBE33nEIf: MAISON VAN EIMEREtv i A/ElJERSTRAAT 14 - TEL. 205j| COIFFEUR DE DAMES. Prachtige sorteering luxe bloemen voor toilptte en fourrure. Speciale haarverf behandeling met Hennó nap. Door deze behandeling verkrijgt men zuivere natumkleuren glanzend. zacht haar. Kan steeds eewassehen worden zon der kleurbeschadiging. Blijft ongeveer een iaar kleurhoudend Permanent Waving vanaf f 10.— CANDIDAATSTELLING VOOR DEN GEMEENTERAAD. De Burgemeester van Amersfoort brengt het volgende ter openbare kennis. Op Dinsdag, 12 April aanstaande, zal plaat» hebben de candidaatstelling voor den Gemeen teraad. Op dien dag komen, van des voormiddogs negen uur tot des namiddags vier uur, bij don voorzitter van het Hoofdstemburcau in eiker» kieskring, ter secretarie der gemeente worden ingeleverd 1 ij sten van candidate n, als bedoeld in artikel 35 der Kieswet. Op dezelfde lijst mogen ten hoogste 12 can- didaten worden geplaatst. Iedere lijst moet worden onderteekend door ten minste 25 per sonen, die volgens de kiezerslijst, geldende op het ©ogenblik der inlevering, kiezers zijn voor den Gemeenteraad binnen den kieskring. Dezelfde kiezer mag niet meer dan één lijst onderteekenen- De candidaten moeten, met vermelding van hun voorletters en woonplaats, op de lijsten geplaatst worden in de volgorde, waarin door de onderteckenaors aan hen de voorkeur wordt gegeven. Indien dc candidaat is een gehuwde vrouw of weduwe, wordt zij op de lijst vermeld met den naam van haar echtgenoot of overleden echtgenoot onder toevoeging van horen eigen naam, voorafgegaan door het woord „gebo ren" of een afkorting van dit woord. Bij de vermelding van een candidaat mogen de voorletters geheel of ten deele door de voornomen worden vervangen. Dezelfde candidaat mag niet voorkomen op meer dan één van de lijsten, ingeleverd in den zelfden kieskring. Bij de lijst moet worden overgelegd de in art. 4 van het Koninklijk besluit van 12 De cember 1917 (Staatsblad no. 692) bedoelde schriftelijke verklaring van iederen daarop voorkomenden candidaat, dat hij bewilligt in zijn candidaatstelling op deze lijst. Indien de kandidaat zich buiten het Rijk in Europa be vindt, kan de hierbedoelde verklaring telcgra- phisch worden gedaan en is zij niet aan het officieele formulier gebonden. De inlevering der lijst moet geschieden per soonlijk dooi één der onderteekenanrs. De can didaten kunnen daarbij tegenwoordig zijn. Van de inlevering wordt een bewijs van ontvangst afgegeven. Formulieren voor de lijsten en voor de schriftelijke verklaring van bewilliging, hierbo ven vermeld, zijn tor secretarie dezer gemeen te kosteloos verkrijgbaar tot en met den dag der candidaatstelling In herinnering wordt gebracht artikel 148 der Kieswet, luidende als volgt Hij die cene lijst, als bedoeld in artikel 35 inlevert, wetende dat zij voorzien is van hand- tcekeningen van personen, die niet bevoegd zijn tot deelneming aan dc verkiezing, waar voor de inlevering geschiedt, terwijl zonder die hondteekeningen geen voldoend aantal voor eene geldige liist zou overblijven, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste Drie maanden of eene geldboete van te hoog ste Honderd twintig gulden. Met gelijke straf wordt gestraft hij, die wetende dat hij niet bevoegd is tot deelneming aan dc verkiezing, eenc voor die Inlevering be stemde lijst, als bedoeld bij artikel 35, heeft onderteekend. Amersfoort, TI Maart 1927. De Burgemeester voornoemd, v. RANDWIJCK. DE SINT JORISKERK. De Geschediehis. De Sint Joriskcrk moet in haar glanspcriode wel een luisterrijk gebouw geweest zijn. Niet alleen had het Capittel tal van inkomsten, be zittingen en voorrechten, het had ook zijn eigen rechtspraak, wat b.v. bleek uit het feit dat in 1524 de magistraat het Capittel een plaats gaf om „rebcllige priesteren in te zet ten en te corrigeeren". Hoe totaal anders dan nu het intereur der kerk wel geweest moet zijn, kan daaruit blij ken, dat niet minder, dan 50 altaren er een plaats vonden Om do vele diensten voor de altaren in stand te houden werden in den loop der joren 21 vicarieën gesticht. Dit waren meest onroerende goederen, onder bestuur van een vicarius (een geestelijke of aanstaand geestelijke) en welker inkomsten dan dienden ter bestrijding der kosten voor de te lezen missen. Dertien broederschappen, dot zijn vereeni- gingen voor godvruchtige werken, alsmede et telijke gilden hadden in de Sint Joriskcrk hun altaar. Er is weinig twijfel of tol von ramen zul len van geschilderd glas voorzien zijn ge weest. Er is in de archieven herhaaldelijk sprake van het „Keizersglas" (van Karei V). Van Rootseloar wijst er verder op, dat Lom- bertus van Noord, die verscheidene der Gocid- sche romen gemaakt heeft, ten onzent woonde en toch ook wel voor zijn vaderstad zal ge werkt hebben. De archieven vermelden een niet onverma kelijke bedelpartij uit 1553, waarbij „die Kercmrs van Sunte Georgius Kerck binnen Amcrsfrt"„aen myn Heren dem Bur- gemrn, Scepen en regierders" melden, dat zij „(onder veele meer onder gebreken) beuynden een arch oudt vuollen glos, boucn den ouyt- ganck achterwart inden gheuel twclcke lan ger nyct te repareren ofte helpen iis, ouer- mits t hamisch mit den. schynckelen bedoruen en vgaan syn". Zij vermelden nu, dat zij van „goeden grau wen steen een nyue hornisch mit den schync kelen" (bedoeld is blijkbaar de geheele ver nieuwing der raam traceer in g) besteld hebben, maar dat zij nu de „Edele Heren" verzoeken, dewijl „die cleyne sobere staet en incompste der voirn kereke genoechsoem notoir en ken- lick is" (Maarten van Rossum 's bezoek lag immers nog versch in 't geheugen) een nieuw glas te plaatsen De teekening van het oude voegden zij er bij, „als die voirs suppltn een potroen dair van hebben doen aftrekken, hier aangehecht". Men mag wel aannemen, dat hier sprake is van den ingang aan den Hof. Dit toch is het eenigste raam, dot nu nog zijn traceering be houden heeft. Jammer dot ook dit „glos" met ol de andere absoluut verloren is. De bouw van hc-t steenwerk voor dit raam werd in 1553 door Dirck Peters aangenomen, „te maken van goede grauwe steen binnen zes weken voor de som van zestien gulden cn tien stuivers". Als onze veronderstelling juist is, kunnen wij niet anders zeggen, dan dat zijn werk degelijk geweest is. Het geheele portaal trouwens is een der parelen van het kerkgebouw. Intusschen zal het den oandoch- tigen beschouwer wel niet ontgaan zijn, dot de tand des tijds ook hier duchtig huis gehouden heeft. De pinakels moesten reeds door ijzeren stangen in hun stond gehouden worden, de hogels zijn reeds bijna verdwenen en bij een vorige herstelling d.w.z. geen „restaura tie" heeft men duchtig gewerkt met ce ment dien grooten vernieler van olie natuur steen. Maar om op de „glazen terug te komen Wij weten, dat behalve de twee reeds ge noemde, in 1614 door de Gilde nog eenige ramen geschonken zijn. Hun onderhoud was steeds een punt van bijzondere zorg voor Kerkmeesters. In 1632 b.v. hebben zij „nen- bcstaeyt Frederick Jansz. van Ham, Glase- maecker"t'onderhoudt der glasen van voorz. Kereke, alsmede \on liberye derselvei Kerekejaerlicx voor de' somme van vyei ede dortich Carguldens ad XXtich strs t' stuck." Voor zijn kosten moest hij herstellen „All 't geene inde voors glose van dc wijnt ende weer gebroackn sail worden en van ouderdom vervalt, alsmede die ruyten. die van buyten uytgesmeten sullen worden, t'sy hoe groot ofte van wat colour dcselvc ruyten sou- dc mogen wesen". Hieruit blijkt duidelijk, dei er toen reeds meerdere gekleurde oude ramen waren. Wanneer men dc zoo nauwkeurig koper gravure van de Sint Joriskerk in 't boek van Van Bcmmfcl van 1759 beschouwt, ziet men dat alle romen aan den zuidgevel toch nog intact warenja men ziet zelfs duidelijk do teekening der traceeringen. Die traceeringen zijn blijkbaar „van ouderdom vervallen" en 'l glos is allicht „van buyten uytgesmeten", althans er is niets meer van over. Een groot aantal ramen is zeker zuinigheids- en ge makshalve maar dichtgemetseld en de rest is voorzien van allerbanaalste ijzeren stij len een industrieproduct der 19e eeuw. Zeer geschikt in een boerenstalmaar nu niet be paald in overeenstemming met de waardigheid van het Huis Gods. OUD-KATHOLIEKE KERK. Een nieuw kerkgebouw. Naar wij vernemen zal do thans bestaande Oud-Katholieke kerk aan het Zand worden af gebroken om plaats te maken voor een nieuw en grooter kerkgebouw. Dc bedoeling is om begin Mei met de werkzaamheden oon te van gen. Tijdens den bouw zullen de godsdienstoe feningen worden gehouden in de kerk van het O. K. Seminarie aan de Muurhuizen. Dc nieu we kerk zal worden gebouwd naar een ontwerp en onder leiding van den architect W. van Gent. PISUISSE-AVOND. Een uitverkochte zaal met een enthousiast publiek. De Amersfoorters zijn Pisuisse nog niet ver gelen, al is het reeds weer long geleden toen wij hem het laatst hoorden vóór zijn tournéè door Indic. Dat is gisteravond wederom ten duidelijkste bewezen. Dc zaal was tot dc laatste plaats too bezet, het publiek was vol enthou siasme; twee van de belangrijkste factoren, die een dergelijke avond doen slagen. En dat de avond van gisteren geslaagd is, zal wel nie mand ons willen betwisten. Pisuisse is een ver tegenwoordiger van dc omusements-kunst, van het „kleine tooncel", zooals hij het zelf pleegt te noemen, zoonis men er niet gemakkelijk een tweede zal vinden. In zijn geheele optreden, In zijn manier von spreken cn vertellen heeft hij iets, da* hem typisch eigen is, iets gemoede lijks, dat prettig stemt ?n dadelijk met hem verliouwd maakt. Reeds terstond, toen hij voor het eerst op bet tooneel kwam, herkenden wij weer in hern de oude Pisuisse, de onderhou dende, gemoedelijke en geestige conférencier, die onmiddellijk een innig en blijvend contact weet te bewerken tusschcn de optredenden op het tooneel en het publiek in de zaal. Een con tact, dat ook gisteravond geen oogenblik is verloren gegaan. Zoools wij van hem gewend zijn, bracht Pi suisse ons gisteravond weer een buitengewoon goed programma: afwisselend en internatio naal. Dat wil zeggen, hij'bleef niet alleen bij Hollandschc liedjes, doch wisselde die min of meer gelijkelijk of niet Fransche, Duitsche en Engelsche. Wc zullen echter alles wat men te hooren en te zien kreeg niet tot in de kleinste bijzonderheden gaan herhalen. Slechts een en kele greep. Allereerst kwam het drietal, Pisuis se, Jenny Gilliams en Henk Stuurop „en bloc" met enkele luimige liedjes. Het eerste „Zeg kwezelken, v/ih gij dansen" was ol een goed begin en oogstte een dankbaar opplous. „Keetje van 't cafeetje", een liedje vol geestige humor, waarbij het puniiek mee kon trompetteren cn dat deed het uit volle borst was een groot succes. Duidelijk bleek het, dat het trio zich geheel aan elkaar weet een *e possen, waardoor men een uitstekend geheel krijgt. Daarna kwam Jenny Gilliams om een drie tal liedjes alleen te zingen met Henk Stuurop »ian den vleugel. Hoe leuk was dot Vlaamsche liedje van den Zworten man, dat door hoar op eenvoudige en ongekunstelde wijze werd voor gedragen. Groote indruk maakte ook „Thuis komst", een liedje gemaakt door Pisuisse op hun terugkeer uit Indië. kerkelijk, het was jammer dat dit gedeelte van het programma tot drie nummers beperkt bleef. Wij hadden haar graag nog wat langer gehoord. Als laatste nummer voor de pauze werd een leuke cén-acter ten tooneele gebracht, waarin behalve Pisuisse en Jenny Gilliams ook Louis Chrispijn Jr. optrad. Deze laatste gaf wederom vele blijken van zijn goede tooneclspcelkimst, terwijl ook „Swiep" en zijn vrouw toonden daarin geenszins onbedreven tc zijn. No de pauze kwnm Jean Louis enkele lied jes alleen zingen, waarvan wij nog even het mooie en diepe „Vodden" memoreeren, dot door hem op gevoelvolle wijze werd ten gc- hoore gebracht. Tot slot Jenny Gilliams, Henk Stuurop en Pisuisse als de „Parijsche straatzangers." Pisuisse met de gitaar, Stuurop achter een miniatuur orgeltje en Jenny Gilliams als zan geres. De Fransche liedjes die zij op komische wijze deden hooren, hadden een uitbundig suc ces. Vooral c„'est un truc, qui marche toujours, l'amour" had een uitbundig handgeklap ten ge volge. Trouwens, we zouden bijna zeggen het applaus was niet van de lucht. Wel een be wijs, dat het publiek zich geamuseerd heeft. En dat niet alleen om het muzikale gedeelte. Want Pisuisse is ook een prettig en geestig causeur. Tusschen de nummers door vertelde hij velo geestigheden cn moppen; zelfs zijn gewone medcdeelingen om de programma-nummers nan te kondigen en in tc leiden, waren door spekt van humor. Deze weer te geven is on doenlijk. Men moet zc Pisuisse zelf hooren zeg gen En ook hierin vond hij een dankbaar ge hoor. Alles bij elkaar genomen mag men dan ook sproken van een genotvollen, maar ook ven een kunstvollen avond. Want het was „kunst" wat er gegeven werd. De woorden van dank, die de heer W. Willing Jr. namens de aanwe zigen na afloop sprak tot den heer Pisuisse en de bloemen, die hij namens het Amersfoortsch Dagblad don optredenden aanbood, waren zeer zeker verdiend, in alle opzichten. Als „tegen-prestatie" gaven de Parijsche straatzangers nog een toegiftje, hoewel het reeds ver over elf uur was. Pisuisse's nieuwe Studebaker stond buiten al met ongeduld te wachten om het gezelschap weer naar den Haag terug te brengen. En het zal wel laat in den nacht geworden zijn, voor zij in de resi dentie zullen zijn aangekomen. v. S. RADIO-KERKUITZENDING. Gereformeerde kerk. De dienst in de Gereformeerde Kerk, waar morgenmiddag tc half zes ds. F. A. den Boeft als voorganger zal optreden, wordt door den zender van de N.S.F. te Hilversum draadloos uitgezonden. DAMMEN. „Amersf. Damvereenigïng". Maandagavond 14 Maart a.s. valt voor onze stadgenooten de beslissing voor het kampioen schap 2e klasse U.P.D3. Een overwinning is noodig om den titel definitief te behalen. Amersfoort komt uit met een invaller voor den heer A. P. Beij. Dc reserve is de heer J. Ch. D. Smeitink. Dc wedstrijd, die om 8 uur aanvangt, wordt gehouden in het C.J.V.-gebouw, Stoovcstraat 14. AGENDA. Dagelijks Leeszaal Handelsregister, Arnh. weg 23. Theosofische Bibliotheek, Laantje 3. Openbare Leeszool (met Jeugdleeszaal) en Bibliotheek. Muurhuizen 9. Kunstzao! „Sierkurst" Utrechtscheweg 111 Cinema Royal, Langcstrnnt. Hotel „De Witte." Zondags en Vrijdags Danszaal Klanssen. Zaterdag en Zondag Dancing Princess-room. Zaterdag en Zondag middag en avondconcert. De Poort van Cleeff Zoterdag en Zondag Dancing. 't Boompje. Zondagavond Dancing. De Arend Vrijdag, Zondag, Maandag en Dinsdag Bioscoop. 12. 13, 14 Manrt Amiritia Bioscoop. 12 Maart. Dc Keizerskroon Jazzband Con cert Utr. Jazzband-club. 12 Moart. De Valk. Ned Reis-Ver. Tooncel- ovond. 12 Maart. De Arend. Voetbal Ver. Ams- vorde 13 Maart De Valk Nut en Genoegen. 14 Maart Amsvorde. De Komende Cultuur Lezing Dr de Lange. 15 Maart Amintin (foyer). Theos. Ver. Le ring He heer Stam T5 Maart de Valk O B-avond. 16 Manrt An.icitia Nutsovond. 16 27. 28 Maart Amiritia Bioscoop. 17 Maan Oud-Kath Kerk. Lezing Prof Rin kel over „dc Oud-Katholieken en de overleve ring 19 Maart de Valk Eind-bal Klaassen-Club- avond Ondei Ons 19 Maait Amiritia Soirée Handelsschoolver- eeniging 5-jarig bestaan. 20 Maart De Valk Genoegen der Jeugd 2T Maart De Keizerskroon. Dc komende Cultuur Edo Fimmen 21 Moart. Amicitia (foyer). Ver. van Huls vrouwen. Lezing van den heer Bolten. Half 3. 22 en 23 Maan Amicitia Opera-avond Znngver Mendelssohn 23 Maart Padvindershuis Kunstkring voor Jongeren Mevr Stam over Kunstnijverheid 23 Maart. Monopole. Ver Oost en West Lezing Ir. van Erp over „Boroboedoer". 23 Maart de Valk. 20-jorig bestaan Gymn Ver Wilhelmina 25 Maart. Dc Keizerskroon. Arb. ontwikke ling 23 Maart. Ebcn Haëzer. Lezing Ds. J. J. Buskes 24 Maart. De Arend. Vrijz. Dem. Bond. Openb. vergadering. Spreker de heer Th. M. Ketelaar. 24 Maart. Amicitia. Avond door Blinden v. do Gcldersche Blindenvcreeniging Oost-Ne- derlnnd Half 8. 25 Maart Amicitia. Tooneel-Ensemble. Mevr. de Boer v Rijk „Suikerfreule". 26 Maart. Dc Arend. Harmonica Verccni- ffing 26 Moart. De Keizerskroon. Toonecluitvoc- ring D.l.U. 26, 27, 28 Maart Amicitia Bioscoop. 26 Maart De Valk PTT -tooneel. 26 Maart Amiritin. foyer 't Nut 27 Maart De Valk De Stem des Volks, 28 Maart Amsvorde De Komende Cultuur Voordracht J. de Kadt. 31 Maart. Amicitia. Concert Meyer—v. d. Burg. 57 Maart. Eben. Haczer. Feestavond. Chi. Gymnastiek Ver. „Wilhelmina". 2 April De Valk Ncd Meisjes Gilde. 2 en 3 April. Amicitia. Tooneel Kunst na Arbeid. 3 April De Valk Isr Ver Feestavond. 4—8 April Amicitia Ver. v. Huisvrouwen Tentoonstelling 29 Maart Amicitia Kunstavond Ons Belang 5 April Amsvorde. Komende Cultuur. Voor dracht dr. Schermerhorn over „Faust". Luchtige Liedjes, 'n Schoffie. 't Heertje liep met ldppenposjes Op d© gladde regenstraat. Hij had haast, moest naar 't kantoor toe En het was al drommels laat. Tienmaal keck-ie op den toren. Twintigmaal ging mat een ruk llit z'n vestzak z'n horloge. Een oud goud familiestuk. Maar met ol die haastigheden Werd-ie onvoorzichtig óók En-ic keek niet naar de auto Die z'n slachtoffer al róók. •Achter hem de boozc auto Grommend brommend toetl toet! toetl Sputterspattend watervallen Uit de regengotenvloed. Links een lange slagersjongen Op een rammelende fiets. Rechts oen handwagen met voddén 't Heertje rende zag nog niets. Een reusachtige verhuiskar Huppelt blij hem tegemoet. Achter hem de booze auto Grommend brommend toetl toet! toetl Wel, het einde is eenvoudig Als het in de kranten staat: Manspersoon wordt aangereden, 't Heertje was dicht bij de straat. Met z'n handen en z'n voeten En het topje van z'n neus, Hod-ie van het staan en vallen Slechts het eerste nog tot keus. Toen kwam er een jeugdig schoffie. Zoo een van het echte soort „Hei, meneer, voor 'n duppie koop j' een Plattegrond van Amersfoort I" PIMMY. 9 10 en 11 April Amicitia Bioscoop. 10 April De Volk De Kleine Stem. 11 April. Amsvorde. De Komende Cultuur. Voordracht J dé Kadt. 19 cn 20 April. Int School voor Wijsbe-* geerte. Knnt-Gesellschoft. 20 April Amicitia Tooneel-ensemble S.E O. 22 en 23 April, de Arend Bazar Vorden- Villandry. 23 April Dc Valk BANS. 30 April, de Volk. Tooneel. Sociëteit Eons* gezindheid 1 Mei De Vaik. S. D. A. P. 12 Mei Birkhoven Excelsior-Tumkringdag. 29 Mei Birkhoven. Excelsior. Nationale Athletiek wedstrijden 26—28 Juni Tweede congres voor Gods dienstonderwijs. 2 Juli Amicitia Eeroovond 10-jnrig bestaan Excelsior 3 Juli Birkhoven Excelsior. Nationale Gym nastiek wedstrijden. UTRECHT. Stadsschouwburg 13 Maart. Nieuwe Nederl.-Toonecl, „Dc Op- FRUIT- EN GROENTENVEILING AMERSFOORT EN OMSTREKEN. Noteering van 11 Maart. Spruiten 1827 ct., wortels 4—7 ct., witlof 22—26 ct., spinazie 31—35 ct„ peren 1820 ct., appels 18 ct. per K.G.; roode kool 11—15 ct., gele kool 10 ct. per stuk; boerekool 22— 27 ct. per 10 st.; sla 8 ct. per stuk. Dc eerste sla werd gisteren aangevoerd door J Dekker uit Terschuur. standigen". Kwart voor 8. Telefonisch Weerbericht. Naar waarneming in den ochtend van heden Hoogste stond 769.9 te Blocksod. Laagste stand 744,5 te Jan Moyen. Verwachting tot den avond van 13 Maart: Zwakke tot matige N. tot O. later veran derlijke wind, nevelig of betrokken tot half bewolkt, waarschijnlijk droog weer, mogelijk lichte vorst des nachts, overdag weinig ver andering in temperatuur. WIELRIJDERS. Fietslantaarn aansteken: 6 uur 26 min. omrekeningskoersen. Oft. Not Niet Off. Not. 11 Maart ISMaart l'Juur .onden12.I2J 12.]2'*« Berlijn59.28 69 '-8J Parii9 9 78 9 7f J Brussel84.7.*$ 34.76 witserland..48.09 4810 eenen85 22* 85 25 Kopenhagen...66.»0 66.60 >«lo64 n 65.45 Stockholm6t.e0 66.70 New Vork 2.50 2.50

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1927 | | pagina 10