wf' AMICIT1A „Dt£ EElVlLANDER" BUITENLAND. Felix Thé-Dansant ABOKNEMEHISPRUS 5 ™"nJcD vo°'A;nc;j EERSTE BLAD. EEN KWALITEIT- DE BESTE Berg-Hoiel 25e Jaargang No. 217 loort 2.10, per maand 0.75, idem iranco per post f 3.per weck (met cratis ▼erzekerng legen ongelukken) 0.J76. .afzondeilijke nummers C.05. AMERSF30BTSCH DAGBLAD DIRECTEUR-UITGEVER: J. VALKHOFF. BUREA Jf ARNHEMSCHE POaRTWAL 2 A. POSTREKENING N*. 479IO. TEL INT SIS. Zaterdag 12 Maart 1927 PRIJS DER ADVERIEHTIEü met Inbegrip van een bewijsnummer, elke regel meer 0.25, dienstaanb't- dingen co Ucldadigheids-adve.tentiên voo» de helh der prijs. Voor handel eu bedrijf bestaan uti voordeelige bepalingen voor het adverteeren. ten# circulaire, bevattende da voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. HET Brt'.LCNNETJE. (Nadruk verboden). In sommige winkels geeft men de kinde ren der klanten een ballonnetje mee naar huis. Men ziet dan de kleuters loopen met zoo'n gekleurd gevaarte aan een draad; angstig houden ze het touwtje geklemd in hun hand en met zorg volgen hun oogeri het wiebelende ding, dat in het gedrang nu hier, dan daar tegenaan botst en elk oogen- blik de gelegenheid afwacht om voorgoed de lucht in te gaan. Welk een verademing, als het onzeker bezit goed en wel thuis is. De broertjes en zusjes bekijken het en vermaken zich met de beweeglijkheid en de kleur van het nieuwe speelgoed. Zij laten den draad los en juichend als het ding langs de zoldering stoot; zij juichen opnieuw, als ze, op stoel of tafel geklommen, den draad weer te pakken hebben gekregen en ze den ballon kunnen bestemmen tot alweer een nieuw spel. Straks gaan ze er mee buiten; daar hangt hij tusschen de takken. Steeds stou ter worden hun proeven; ze wagen al meer met hun onzeker bezit en voordat ze 't we ten, is het ballonnetje de hoogte in geste gen en het drijft op den wind voort, nage staard door de kleuters, totdat het buiten hun gezichtskring verdwijnt. Of een on zachte aanraking beschadigd het teere hul sel en de kleurige ballon schrompelt ineen tot een onooglijk vod. Het leven van dit speelgoed duurt kort. De jeugd weet dit vooruit en deze weten schap maakt een van de aantrekkelijkhe den uit van den ballon, welks voortbestaan een voortdurende verrassing blijft. Elk oogenblik verwachten de omstanders, dat het uit zal zijn. En nog steeds is hij heel, nog steeds duikelt hij aan zijn draadje. Als hij straks werkelijk weg is, gaan de kinde ren Aerug naar hun bestendiger speelgoed;, den ballon zijn ze vergeten. Hij heeft voor een paar mindten hun bestaan opgefleurd en daarmee heeft hij zijn dienst gedaan. De ballon was immers ook maar een toegift; zonder kosten of moeite in handen zijner bewonderaars geraakt; een meeval ler, waarop men niet heeft gerekend, waaraan men geen eischen mag stellen, en dien men aanvaarden moet, zooals hij nu eenmaal is: Broos, vergankelijk, zondei waarde of duur. Een voorbijdrijvend wolkje, gekleurd door het sprookjesachtige avond rood. Een voorbijvliegende vogel, dien men even ziet stilzitten en dien men dan om zijn teer gevedert bewondert, maar die op het eerste gerucht de wijk neemt naar het wonderrijk, wraaruit hij was neergedaald. Aan zoo'n ballonnetje uit den winkel moet ik denken, wanneer mij in 't leven iets liefelijks weervaart. Wij heb'ben allen van die oogenblikken, waarop het geluk in den een of anderen vorm ons overvalt. Het zijn onze onzekere oogenblikken. Wij durven ons niet verroeren, omdat we weten, dat bij te onstuimige beweging het geluk zal ontvluchten; we weten, dat we het vasthouden aan een heel dunnen draad. Wij durven het niet aangrijpen, om dat we weten, dat het geluk broos is als bet hulsel vdn een ballon en dat,» als we bet te stevig aanpakken, het 'hulsel zal scheuren en wij niets in handen zullen hou den dan een waardeloos vodje. Het geluk hecht zich niet aan den mensch. Het richt zich niet tot zijn bezit ter; van nature dwingt het en dringt het, om losgelaten te worden, om op te stij gen naar boven in 't ijle blauw. Een mo ment van onachtzaamheid en onze ont goochelde blikken zien het reeds drijven in 't luchtruim en achter de kimmen verdwij nen. Wij kunnen er ons mee verblijden, een oogenblik. We mogen er mee spelen het overmoedige spel, hoever we het kun nen laten komen. Maar zelfs in onze over- voorzichtigheid blijven wij roekeloos. Een onbeteekend stootje, en het spel is uit. Vluchtig en luchtig is het geluk, dat als een keurig stuk speelgoed onze schreden begeleidt. Vaak loopen we als kinderen over straat en de voorbijgangers merken het niet, hoe voor onze verblijde oogen een praohtige ballon, rood, groen of geel, met ons meedanst en deint, rakelings schu rend tegen hun hoofden en schouders, be hendig laveerend van lirtks naar rechts, overal botsend in ijle bewegelijkheid, maar, ons bezit, volgend onze voeten, overwui- vend ons hoofd, in onze handen gehouden als een triomfantelijk teeken van vreugde en zegepraal. Er zij menschen, die het geluk zijn vluch tig karakter misgunnen. Omdat het niet blijvend is, ontzeggen ze het zijn waarde noemen vze het bedriegelijk en valsch. Slechts hetgeen duurzaam is, voldoet hen. Ze zouden op het geluk willen rekenen, ze zouden het willen bestendigen, het wil len bewaren als een dergejijk en betrouw baar goed, dat men in de kast sluiten en op zijn balans zetten kan. Slechts het on roerend goed heeft beteekenis voor hen het beweeglijke prikkelt hen om zijn onze kerheid. Het geluk moet zijn als een stuk lood, dat blijft liggen, waar het ligt. Werpt men het in de lucht, het keert onmiddellijk te rug. Men kan staat maken op een stuk lood. Men behoeft er niet onafgebroken op te letten, gelijk op den ballon welks richting niet naar den mensch toe, maar van den mensch af isdie de aarde ver laat zoodra hij de kans ziet. Maar het geluk is niet plomp en zwaar als een stuk lood. Met zijn vluchtigheid zou het zijn bevalligheid tevens verliezen. Het zou niet meer in kleurige glansen dei nen op den wind. Het zou het geluk niet meer zijn. Het geluk behoort niet tot het zaken leven, evenmin als het ballonnetje. Het is een toegift, die de winkelier den kinderen der klanten in de hand duwt, om het spel van koop en verkoop aantrekkelijk te ma ken. De ballonnetjes, wuivend boven kin derhoofdjes, verbloemen het nuchtere ka rakter der zaak. Ze maken den winkel tot een oord van goedgeefschheid en gulheid. Ze doen ons den. winkelier voorstellen als een hartelijken Sinterklaas. Misschien is hij in zijn zaken een bullebak en een vrek, maar het ballonnetje doen hem de harten der kinderen winnen. We hebben geen van allen recht op ons ballonnetje, toch aanvaarden wij het met blijheid, als 't ons op den koop toe ge- sohonken wordt. We weten, dat het maar voor het spel van een oogenblik is bedoeld, maar dat oogenblik verheugen we ons. En, als straks, voordat we er op bedacht zijn, het draadje ons ontschiet, kijken we een oogenblik verbluft het ontrouwe geluk na, maar keeren dan glimlachend, terug naar ons werk en ons spel, wachtende op de vol gende gelegenheid. Want de winkelier heeft ballonnetjes genoegl H. G. CANNEGIETER. VOLKENBOND. DE ZITTING VAN DEN VOLKEN BONDSRAAD. De Saorkwestie en het Oppcr- Silezische vraagstuk. Genève. II Maart. (H.N.) De onderhan delingen over het Saarvraagstuk en de kwestie der Duitsche minderheden in Opper-Silezië hebben den geheelen dag voortgeduurd. Daar de 'onderhandelingen nog geen vol doende resultaat hadden opgeleverd, is het on derhoud, dat vanmiddag tusschen Stresemann en Briand zou plaats hebben, voorloopig uit gesteld,» waarvoor vanavond een bespreking tusschen Briand, Chamberlain en Stresemann in de plaats zal komen, waar op een of andere wijze een definitieve beslissing over de be handeling van beide vraagstukken, welke mor gen in de vergadering van den raad van den volkenbond zal plauts hebben, zal vallen. Wat het Saarvraagstuk betreft, verluidt, dat dit nog steeds in hetzelfde stadium als bij de opening van den raad verkeert. Het gaat er om, of men van Duitsche zijde een compromis wil goedkeuren, waardoor de nieuwe juridische toestond, waarop in het ver verdrag van Versailles niet gerekend is, wordt erkend, of dat men morgen over het Saar vraagstuk in de vergadering van den rood bij meerderheid van stemmen zal beslissen, welke beslissing dan vermoedelijk in overeenstemming met de wcnschen van Frankrijk zal zijn. Ook ten opzichte van het Opper-Silezischc vraagstuk wordt met alle middelen getracht Duitschland tot concessies te bewegen. Van middag is het comité van 3 nogmaals bijeen gekomen, om te trachten een formule voor overeenstemming te vinden. Naar verluidt, wordt van Fransche zijde nog steeds de door Duitschland gewenschte reor ganisatie van het Saargebied principieel afge wezen. Verder houdt Frankrijk nadrukkelijk vost aan de bescherming van de spoorwegen in het Saargebied door Fransche troepen, ten einde op deze wijze de bezetting van het Saar gebied formeel te kunnen handhaven. Door verschillende geallieerden wordt er bij Duitschland op aangedrongen, dat dit zal toe geven, waarbij de noodzakelijkheid, dat de overeenstemming to+ stand moet komen, steeds weer opnieuw wordt betoogd. Vanmorgen heeft ook do bespreking plaats gehad tusschen staatssecretaris von Schubert, de juridische deskundigen dr. Gauss en Fro- mageot en Colban, den directeur der afdee- lir.g minderheden in het secretariaat van den Volkenbond. De bijeenkomst van gisteren. Genève, II Maart. (H.N.) Dr. Strese mann heeft vandaag bij de opening van de vergadering van den raad van den volkenbond aon Japan de deelneming van den raad betuigd met de aardbevingsramp, waarop de gedele geerde van Japan, burggraaf Ishii, met een woord van dank antwoordde. Vervolgens begon de raad met de behande ling van het opium vraagstuk. Op voorstel van Stresemann als rapporteur voor economische aangelegenheden werd be sloten, tegen den herfst een conferentie van regeeringsvertegenwoordigers te Genève bijeen te roepen voor het uitwerken van een interna tionale conventie tot het opheffen van de ver- keersbelemmeringen bij in- en uitvoer. Ook stoten, die geen lid van den volkenbond zijn, zullen aan deze conferentie kunnen deelnemen Voorloopig is de 4e November vastgesteld als datum voor het begin van de conferentie. Voorts is het rapport omtrent de werkzaam heden von de economische commissie goedge keurd en in beginsel het voorstel aangenomen, om binnenkort een internationale conferentie RECLAMES Van 1—4 tegels 4.05, elke regel meer T.— Overal verkrijgbaar Importeurs N.V. Handel JJaatschappij Reckitts. Rotterdam. 22 en 23 Maart Opvoering van de Opera morgen (Zondag) van officieele statistici bijeen te roepen, om tot eenvormigheid in de economische statistie ken te geraken. Mgr. Fan Noli, de vroegre Alboneesohe minister-president, heeft een brief van protest aan den Volkenbondsraad gericht tegen het verdrag tusschen Italië en Albanië. Hij vct- klaart daarin, dat de tegenwoordige regecring van Albanië den Rand en den heclen Bnlkan in een. moeilijk parket heeft gebracht. Benoemingen. In de geheime zittingvan den Raad werd lórd Burnham tot president van de op 24 Au gustus a.s. te Genève bijeen te roepen pers conferentie benoemd. De Geneefschc advo caat Paul Lachenal werd tot voorzitter van het Duilsch-Poolsche scheidsgerecht aangewezen. Deze weck einde der zitting Genève, 11 Moart. (H. N.) Dr. Strese mann zal vanavond de Duitsche studenten te Genève ontvangen en vervolgens aanzitten bij een diner, dat de Duitsche consul-generaal te Genève Aschmann te ziiner eere geeft. In de raadszitting van Zaterdag zullen waarschijnlijk de vraagstukken betreffende het Saargebied en Opper-Silezië ter sprake komen. Stresemann zal morgen aanzitten bij een lunch van de pers en vermoedelijk Zaterdagavond uit Genè ve vertrekken. De overige leden der Duitsche delegatie zullen waarschijnlijk Zondagmorgen Genève verlaten. Briand en Chamberlain zullen eveneens vermoedelijk Zaterdagavond uit Ge nève vertrekken. Op zoek naar een vergelijk inzake de Opper-Silczischc meerderheden- kwestie. Genève, II Maart. (H. N.) Vanmorgen heeft de subcommissie, door den Volkenbond benoemd om rapport over het vraagstuk van Opper-Silezië uit uit tc brengen, een vergade ring gehouden, terwijl over dezelfde kwestie een bespreking heeft plaats gehad tusschen den heer von Zechlin en den directeur van de nf- deeling minderheden van den Volkenbond Colban. Daar in de zitting van morgen het vraagstuk van Opper-Silezië definitief behan deld moet worden, wordt er krachtig aan ge werkt om een formule voor een vergelijk te vinden. De onderhandelingen bewegen zich thans in deze richting, dat men een commissie van 5 personen, bestoónde uit een neutraal persoon, een vertegenwoordiger van Polen en een vertegenwoordiger der Duitsche minder heid wil benoemen, welke zich naar Opper-Si lezië zal begeven om ter plaatse den toestand te bestudeeren. Van Duitsche zijde houdt men vast aon het beginsel, dat de ouders alleen te beslissen hebben, welke scholen hun kinderen zullen bezoeken. De onderhandelingen zullen vermoedelijk den geheelen dag duren, zoodat een beslissing voor hedenavond wel niet te wachten is. Mosoryk woont de vergadering bij. Masaryk, de president der Tsjecho-Slov.aki- sche republiek, heeft gisteren de zitting van den Raad bijgewoond. De bestrijdiing van den smok kelhandel in opium. Inzake het raadsbesluit om den voorzitter der odviseerende opiumcommissie op tc dro gen om, wanneer dit wenschclijk vfos, een bijzondere zitting von de opiumcommissie bij een te roepen voor de bestudeering van de middelen tot bestrijding van den smokkelhan del, maakt mr. dr. Doude von Troostwijk de opmerking, dat dergelijke besprekingen in ieder geval binnen het knder der opiumcon ventie von Februari 1925 moesten blijven, waarvan de Raad acte nam en waarmede de Nedcrlondsche vei tegenwoordiger geheel in de lijn bleef van het steeds door den heer Van Wettum in de opiumcommissie verdedigde standpunt, volgens hetwelk elk voorstel, dot thans verder goot dnn de conventie zelf, de ratifcatic von de conventie in gevaar zou brengen. HET GRI0P-BULLET1N VAN DEN VOLKENBOND. Genève, 1 T Maart. (V. D.) Dc hygiëni sche dienst van den Volkenbond deelt mede, dat de influenza-epidemic in omvong afneemt. In alle Europeesche gebieden, behalve Schot land, Ierland en sovjet-Rusland, heerscht de epidemie nog. De sterfte in de groote Engel sche steden beliep in de eerste week van Maart 898; in Bulgarije in de laatste weck van Fe bruari 526 en 338 in de eerste weck van Maart. In Zuid-Slavië bedroeg het aantal sterfge vallen in de derde week van Februari 154. DUITSCHLAND. DE MOORD OP LUITENANT CRAFF. Het Duitsche antwoord op dc nota van België. Naar aanleiding van de tot Stresemann ge richte Belgische nota inzake de strafvermin dering voor de beide door het gerechtshof tc Stettin wegens moord op den Belgischen lui tenant Graff veroordeelde Duitsche politie- bcamten, waarin de Duitsche regeering voor de voeten wordt gegooid, dat zij zich niet gehouden h'eeft aan de doorvhoar aanvaarde formeele verplichting voor een rechtvoardigc bestraffing van het misdrirf tc zorgen, wordt van Duitsche zijde bericht, dnt het Bel gische verwijt niet gegrond is. De wijziging van de door het gerechtshof tc Stettin over de beide politiebeambten uitgesproken dood straf in een gevangenisstraf van 10 jaar strookt met de in dergelijke gcallen te dezer zake gevolgde practijk der Duitsche justitie, terwijl de veranderde straf een behoorlijke boetedoening geacht moet worden. De Duit sche regeering is daarom haar verplichting in elk opzicht nagekomen. De Belgische nota zol in dezen geest worden beantwoord. EEN NIEUW' VEEMMOORDPROCES B c r 1 ij n, II Maart. (H. N.) Vanmorgen is een nieuw veemmoordproces begonnen. Het betreft ditmaal den moord op den onderoffi cier Walter Wilms uit Neu-Münster, wiens lijk in Juli 1923 in de Ha vel is gevonden. Wegens moord of medeplichtigheid aan moord stoan o.o. dc vroegere luitenants Paul Schulz, Fuhr- mann, Stantien, von Poser en nog enkele be klaagden terecht. .EEN NAKLANK VAN 'T SPOORWEG ONGELUK TE MÜNCHEN. München, II Maart. (H. N.) De machi nist, die wegens het groote spoorwegongeluk te München tot 5 maanden gevangenisstraf is veroordeeld, is in hooger beroep gegaan, even als het O. M. FRANKRIJK. DE DUURTE EN DE WERKLOOSHEID. Een motie van vertrouwen in <fc regeering. De Kamer beëindigde gisteren de beprekin gen van de interpellaties over het dure leven en de werkloosheid, die acht zittingen in be- slog nam en verwierp met 415 tegen 75 stem men een communistische en met 357 tegen 151 stemmen een socialistische motie. De Ka mer nam met 393 tegen 130 stemmen een motie ven vertrouwen m de regeering aatv, ZWITSERLAND. DOOR EN LAWINE OVERVALLEN. Zürich, 11 Maart. (V. D.) Vier Zwitsor- schc houthakkers, werkzaam op een berg nabij Münster in hot kanton Grnubündcn zijn door een lawine overvallen. Drie van hen bekwamen lichte verwondingen, de vierde houthakker wordt vermist. Uit vele plaatsen in Zwitsci- land worden lawines gemeld, ENGELAND. TEGEN OPRUIEND EN LASTERLIJK ONDERWIJS. Een desbetreffend wetsontwerp aangenomen. Londen, IT Moart. (H.N.) Het Lager huis heeft vandaag beroadslaagd over het par ticuliere wetsontwerp, door den conservatieven afgevaardigde, kapitein Holt, ingediend, dut ten doel heeft opruiend en lasterlijk onderwijs in de scholen te verhinderen. Holt wees in het bijzonder op het onder,wijs- op sommige Zondugsscholen, waar, nnur hij zcide. proletarische kinderen georganiseerd worden om het communisme te verbreiden. De leden der arbeiderspartij bestreden het denkbeeld, dat een dergelijke wet ook muur eenigszins noodig zou zijn. Men wees er op, dnt dc minister von binnenlondsche zaken zelf heeft verklaard, dat het communisme niet on wettig is cn men betoogde, dot ieder gevul van het geven van opruiend of lasterlijk onderwijs volgens dc bestaande wetten bestraft kun worden. De minister van binnenlandschc zaken, sir William Joynson Hicks, die dc sprekers be antwoordde, zeide, dat het socialisme, zooms door de arbeiderspartij beleden, volkomen wet tig is. Hij aarzelde niet om tc zeggen, dat de socialistische Zondagsschool een absoluut wet tige wijze van socialistische propaganda is Iedereen in het land kan de opvattingen hul digen, die hij wil, omtrent de wcnschelijkheid vnn de grondwet te wijzigen, of omtrent de waarheid of anderszins van den christclijken godsdienst. Dat is geen opruiing of laster. Wat uitgemaakt mocf worden is, waar de scheidingslijn begint tusschen het huldigen van denkbeelden omtrent hel communisme of het christendom, die volkomen wettig zijn en het propagecrcn van denkbeelden, op zelfcre wijze, die onwettig zou kunnen worden. Het doel van het wetsvoorstel is om zaken van opruiing of laster in kort geding tc doen behandelen, in plaats van zijn toevlucht te moeten nemen tot de omslachtige wijze vnn het stellen in staot van beschuldiging. Hij geloofde, dat dc regpering de juiste be slissing heeft genon\;n om het huis vrij in zijn stemming te loten. Het wetsontwerp werd in tweede lezing met 213 tegen 85 stemmen aangenomen, SPANJE. DE TOESTAND VAN DEN KONING. Het bulletin van gisteren zegt, dat dc ko ning een vrij rustigen dag heeft doorgebracht. De temperatuur is normaal. POLEN. EEN POOLSCH-LITAUSCH GRENSINCIDENT. Warschau, II Maart. (H. N.) Volgens een bericht uit Wilna aan dc Kurjer Poronnv is bij het Poolsche grensplnntsje Podblon een Poolsche wachtpost van do Litauschc grens al beschoten. VERMINDERING VAN 'T AANTAL PARLEMENTSLEDEN. Do grondwets-commissie uit den landdog heeft een voorstel van den afgevaardigde Glombinski (nat. dcm. bond) goedgekeurd orr het aantal leden van landdag en senaat van 444 tot 300 tc verminderen. DE WERKLOOSHEID. Een stodhuis belegerd. In het dicht bij Warschau gelegen stadje Procskow drongen Donderdog 350 wcrkloozcn na een beleg van een kwartier het door de po litic verdedigde stadhuis binnen, waar zij hun vóór Maandag in te willigen economische eischen overhandigden. Dc politic liet verster king uit Warschau komen en arresteerde eerv- gc raddraaiers. DE STAKINGSBEWEGING. Dc in de textielfabrieken te Lodz werkzame metaalarbeiders hebben zich bereid verklaard om, indien de textielarbeidersstaking nog long mocht duren, eveneens tot staking over te gaan. Ook dc arbeiders der belangrijke ge meentebedrijven hebben looneischcn gesteld zij dreigen eveneens met staking. ROEMENIE. DB BASSARABISCHE KWESTIE. De houding van Japan. In verband met dc verklaring van den Ja- penschen minister van buitenlondsche zaken, dot Japan er aan dacht het verdrag nopens Bessarobië binnenkort te rotificceren, ver neemt men uit de meest-gezaghebbende bron, dot men een dergelijken stap thans niet or*r- WCCgtv BULGARIJE. POLITIEBUREAU TE SOFIA GEPLUNDERD. Weenen, 11 Maart. (V. D.) Naar ge meld wordt, is gisteravond te Sofia een poli tiebureau door een bandietentroep overvallen en geplunderd. Tal van belangrijke politioneelc documenten gingen verloren.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1927 | | pagina 1