J. W. Van Achterberfh <§$p€^ UH BAMSHAAR COMPLETE MEUBILEERINGEN BEHANGERIJ STOFFEERDERIl ZONSCHERMEN Qjömeö-en ICindepfcleeairiQ met Jfeuwe Collecties t WESTSINGEL 12 13 TELEFOON No. 238 Ome etalages uomnvsn het open hoek c/at U leert hoe zich met bescheiden Hosten degelijk en elegant kunt hleeden LAP1G55TRAAT <52 HOEK KDOHMEOTPAAT Voorts zulleen aldaar cursussen worden ge houden voor beroeps- en verlofsofficieren der artillerie, onder leiding van den commandant van het ocfeningsregiment. Door dc Ic en lie art.-brigade, school vooi verlofsofficieren der bereden art. en de deta chementen Naarden en Gorinchem van het reg. vesting-art. zullen schietoefeningen wor den gehouden nabij de garnizoenen. Voor de Ille en IVe art.-brigade worden deze oefeningen vervangen door overeenkom stige schietoefeningen in de legerplaats bij Oldebroek. Het reg. kust-art. houdt schietoefeningen in of nabij de garnizoenen. Het korps luchtdoel-art. houdt schietoefenin gen te Den Helder en houdt oefeningen in het kamp bij Zeist, in samenwerking met de luchl- vaertafdeeling. Door de onderdeden van het reg. vesting- art. en van het korps luchtdoel-art. wordt deelgenomen aan oefeningen onder leiding van den commandant van het veldleger. Het korps pontonniers en torpedisten zal op verschillende water oefeningen houden. Bovendien zal door een rijdende pontonaf- deeling worden deelgenomen aan oefeningen van de IHe divisie nabij Venlo. Door de school voor verlofsofficieren der be reden art. zal een meerdaagsche verkennings oefening worden gehouden in het terrein. Kaderoefeningen in het terrein worden ge houden bij het reg. vesting-art., het reg. kust- art., het korps luchtdoel-art. en het korps pontonniers en torpedisten, onder leiding van den regiments-commandant (korpscommandant) of de hoofdinslructeur. DE TORPEDOJAGER „PIET HEIN". Zaterdagmiddag te water gelaten. Zaterdagmiddag is van de werf van Burgf r- hout's Machinefabriek en Scheepswerf te Rot terdam te water gelaten de torpedojager „Pi?t Hein", in aanbouw voor de Kon. Ned. Marine. De doopplechtigheid werd verricht door me vrouw M. BijeRooseboom. De afmetingen van het schip zijn: lengte 322 voet, breedte 31 voet. Deze schepen, met een machinevermogen van 31.000 P.K., zullen een snelheid van 34 knoo- pen (ca. 63 K.M. per uur) moeten ontwikkelen De bewapening bestaat uit vier kanonnen van 12 c.M., twee triple torpedo-lanceerbuizen van 53 c.M. en twee stuks vliegtuig-afweergeschut van 73 c.M. Ook de volledige machine- en ketelinstallatics dezer schepen worden door Burgerhout vervaardigd. Voorts beschikken deze schepen over moderne inrichtingen wat betreft de zoeklichten, draudlooze telegrafie, enz. Alle kanonnen kunnen van een centraal commando-station gericht en afgevuurd wor den. De „Piet Hein" is de tweede van een serie van drie schepen, welke bij Burgerhout in aanbouw zijn. Na voltooiing zullen zij aan de vloot in Nederlandsch-Indië worden toege voegd. WATERLEIDING TE TIEL. De gemeenteraad van Tiel heeft besloten aan de Utrechtsche Waterleiding-maatschappij de exploitatie van de waterleiding aldaar voor den duur van 10 jaar op te dragen. VEREEN. VOOR VOLKENBOND EN VREDE. Ontvangst van graaf Albert Apponyi. De Vereeniging voor Volkenbond en Vrede heeft graaf Albert Apponyi, den bekender. Hongaarschen pacifist en staatsman, die hier te lande als gast van de vereeniging Nederland- Horgarije voordrachten komt houden, uitg*-— noodigd tot een noenmaal op a.s. Woensdag. Graaf Apponyi heeft deze uitnoodiging aange nomen en zich bereid verklaard dan te sprc^ ken over eenig onderwerp, dot met den arbeitf van den Volkenbond in verband staat. INTERPARLEMENTAIRE UNIE. Vergadering der Nedcrland- sche groep. Onder leiding van mr. Th. Heemskerk kwam in het gebouw van de Eerste Kamer de Neder- landsche groep der Interparlementaire Unie in algemeene vergadering bijeen. In deze vergadering werd allereerst herdacht het sinds de vorige vergadering overleden be stuurslid, mr. H. C. Dresselhuys. Gewaagd werd daarbij van den grootcn ijver, waarme de de heer Dresselhuys steeds heeft gewerkt, waar hij slechts kon, aan dc bevordering van het internationale contact en getuigd werd van de gevoelens van genegenheid en achting, welke in de groep aan de nagedachtenis van den heer Dresselhuys verbonden zullen blijven Daarna gaf de voorzitter 'uiting aan de dank baarheid der groep voor do vele goede dien' sten, welke dr. E B. F F. Baron Wittert van Hoogland, die zijn ontslag als lid van het be stuur heeft genomen, in verschillende functies, en in het bijzonder do laatste jaren als voor zitter aan de groep heeft bewezen. Uit het door den secretaris uitgebrachte jaarverslag bleek, dat het aantal leden der groep op I Januari 1927 93 bedroeg, waarvan 31 tot de Eerste en 57 tot de Tweede Kamer behooren, terwijl de groep 5 oud-Kamerleden onder haar leden telt. Tot voorzitter werd benoemd de heer Heemskerk. Voorts benoemde de vergade ring tot leden van het bestuur de heeren mr J. Schokking en mr. A. B. G. M. van Rijckevor- sel. Het bestuur is thans aldus samengesteld: mr. Th. Heemskerk, voorzitter; prof. mr. A Anema, prof. mr D. van Embden, mr. J. Schok king, mr. A. B. G. M. van Rijckevorsel, mr. L. A. Kesper, secretaris. NED. POMOLOGISCHE VEREENIGING. Oprichting eener afdeeling Eist. In een dezer dagen te Eist gehouden verga dering van fruittelers werd besloten tot de op richting eener afdeeling Boven Betuwe der Ne- derlandsche Pomologische Vereeniging. Op de vergadering werd een voorloopig co mité gevormd, dat niet aangesloten fruittelers zal opwekken tot toetreding als lid dezer or ganisatie. CENTRALE LANDBOUW-ONDERLINGE. De olgemecne vergadering. Te Amsterdam werd onder leiding van den heer K Czn. de Boer uit Assendelft de Algemeene Leden-vergadering gehouden dei „Centrale Landbouw-Onderiinge", bedijjfsver- eeniging als bedoeld in artikel 1 der Land- en Tuinbouwongevallenwet. De elf afdeejingen der Vereeniging waren al le in deze vergadering vertegenwoordigd, ter wij lvon de bedrijven, die als direct-aangeslo- tenen deel van de Centrale Landbouw-Order- linge uitmaken (de Nederlandsche Heide Maat schappij, dc Naamlooze Vennootschap Grond verbetering en Ontginnings-Maatschappij en het Staatsboschbedrijf). De balans en rekening en verantwoording over het met 31 October 1926 geëindigd boek jaar werden onveranderd goedgekeurd. Aan het ter vergadering behandeld jaarver slag ontleenen wij het volgende In het verslagjaar dot loopt van 1 No vember 1925 tot en met 31 October 1926 werd het aantal aangesloten landbouwers met ruim 600 vermeerderd De organisatie telde op I November 1926 34608 leden. Het over hei verslagjaar verzekerde loon, met inbegrip van het bedrag, waarvoor patioons en inwonende en in het bedrijf medewerkende kinderen vrij willig verzekerd werden, bedroeg ruim 63 mil- liocn gulden. Van de gelegenheid, om zich zeiven tegen ongevallen te verzekeren werd door 2510 land bouwers gebruik gemaakt, terwijl op 1 Novem ber 1926 voorts 1448 leden hunne inwonende kinderen in de verzekering hadden opgeno men. De Ziekte-Regelingen voor inwonende en uit wonende arbeiders breidde zich wederom uit. Voor beide regelingen te zamen waren op 31 October 1926 10366 deelnemers ingeschre ven. In het verslagjaar werden aangegeven 6220 ongevallen, in welk cijfer de door de Ver eeniging met bedrijfsongevallen gelijkgestelde bedrijfsziekten zijn begrepen. Van deze 6220 gevallen werden er 291 niet als ongeval of als bedrijfsziekte in den zin van het reglement er kend. Onder de 5929 overige ongevallen, waren 4767 ongevallen, als bedoeld in art. 2 der Wet en werden er 1162 behandeld uit hoofde van de aanvullende regelingen. Van de 4767 on gevallen in den zin der Wet liepen er 4394 binnen zes weken af, hadden er 14 een doode- lljken afloop en werd aan 3 getroffenen een blijvende uitkeering toegekend. De overige 356 getroffenen waren niet binnen zes weken hersteld, zoodat zij in aanmerking kwamen vooi een schadeloosstelling na bedoelden termijn. Van de 1162 krachtens de vrijwillige rege ling behandelde gevallen liepen er 1081 af bin nen zes weken en hadden er 4 een doodelijken afloop. Aan de overige 77 getroffenen moest een voorloopige rente worden toegekend. In het verslagjaar werden voorts nog een aantal gevallen van vroegere jaren behandeld, van welke er 33 aanleiding gaven tot de toeken ning eener blijvende rente, er 57 als hersteld zijn afgevoerd en de overige ook thans nog in behandeling zijn In het verslagjaar werden 149 ongevalspa- tiënten voor rekening der Veieeniging in een ziekeninrichting opgenomenin 104 gevallen betrof dit'een opname binnen 6 weken na het ongeval, ni 45 gevallen na 6 weken. Röntgen foto's werden binne ndn termijn van 6 weken in 241 gevallen genomen, terwijl van patiënten, die langer dan 6 weken invalide waren, nog in 145 gevallen door onzen medischcn dienst een Röntgen-opname gevraagd werd. In dezelfde periode werd 47 maal beroep ingesteld tegen een beslissing omtrent de schadeloosstelling namens het Bestuur genomen en de zaak door een Commissie van Scheidslieden in behandeling genomen. In 35 van deze 47 gevallen werd de aanspraak ontleend aan de bepalingen der Wet en werd de zaak dus behandeld door een der bij artikel 40 (3) der Wet bedoelde Wettelijke Commissies van Scheidslieden, in 12 gevallen uitsluitend aan de bepalingen van het Bedrijfs- Ongevallen-Reglement en had de behandeling plaats door de Commissie van Scheidslieden bedoeld bij artikel 44 (2) der Statuten. Van dc 35 eerstbedoelde zaken werden er 18 ook in hooger beroep behandeld. Voorts werden vier geschillen, betreffende patroonsverzekering, onderworpen aan het oordeel van de Commis sie van Arbitrage, bedoeld bij art. 44 (I) van de Statuten. Het totaal der ongevallen-, administratie- en andere kosten van de Centrale Landbouw-On deriinge heeft bedragen over het verslagjaar 448.644.19. De onkosten der Centrale Landbouw-Onder iinge bedragen over het verslegjaar per 100 loon 0.70 lA. Behalve bovenvermelde kosten van de Cen trale Landbouw-Onderiinge moeten door de leden bovendien nog worden opgebracht de kosten der ongevallen, die korter duurden don zes weken. De totaalkosten door elk lid alzoo per 100.loon op te brengen, loopen uiteen al naar gelang von de afdeeling, bij welke het lid is aangesloten. Gemiddeld bedragen dezè totaalkosten per ƒ100.loon thans: 1.18. De heer R. P. Dojes te Uithuizen en J. Hu- ges te Assen werden herbenoemd tot Com missaris, resp. plaatsvervangend Commissaris. Tot voorzitter der Commissie van Arbitrage bedoeld in artikel 44 der Statuten werden we derom benoemd Prof. Mr. W. L. P. A. Molen- graaff, tot plaatsvervangend Voorzitter der Commissie Prof. Mr C. W. Star Busmann. Amsterdam 1 April 1927. HET DORUS RJJKERSFONDS. Een Dorus Rijkersfcest te den Haag. Zaterdag was de eerste dag van het Dorus Rijkersfeest, door het Dorus Rijkersfonds ge organiseerd ter gelegenheid van den 80sten verjaardag van den bekenden menschenredder. Reeds Vrijdagavond waren verschillende be kende redders van Terschelling in de Residen tie aangekomen en Zaterdagmiddag arriveerde Dorus Rijkers zelf en Diedenhoven. Aan het station werden zij begroet door het bestuur van hot Dorus Rii^ersfonds. Na een gezamenlijke wondeling door de stad namen de gasten van het comité hun intrek in hotel Central. Zaterdagavond had daar de feestmaaltijd plaats, waaraan zeer velen deelnamen. De heer Henri ter Hall hield een tafelrede, welke hij aanving met de redders, die aan het diner aanzaten, aan het publiek voor to stellen. De heer ter Hall schetste daarna in groote liinen wat deze mannen voor de menschheid hadden gedaan en merkte op, dat men met recht kon süreken van „historische personen" Om het fonds te helpen en te versterken, zijn de redders overgekomen. Zii hopen daardoor het publiek wakker te maken. Tenslotte richtte spr. nog enkele woorden van donk tot den gastheer, den heer Sassen, directeur van het hotel Central. Vervolgens sprak Dorus Rijkers zelf. Dorus Rijkers in de Hofloge. Voor de goed bezette zaal van het Gebouw voor K. en W. te den Haag heeft, naar wij in de Ct. lezen, gisteravond de opvoering van het tooneelspel,,'t Was maar een loodsdoor dc tooneelvereeniging „De vijf W's" plaats ge had, ten bate van het Dorus Rijkersfonds. Onder de aanwezigen bevond zich de mi nister van marine a.i. de heer Lambooy. Vóór de voorstelling begon, verscheen de heer Henri ter Hall, in gezelschap van de negen zeehelden ten tooneele en onder enorm enthou siasme stelde hij hen één voor één aan het publiek voor. Daarna mochten Dorus Rijkers en zijn makkers plaats nemen in de hof- loge, terwijl hun bij hooge uitzondering werd toegestaan te rooken, waarvan de zee robben een dankbaar gebruik maakten. Gedurende de pauze werden in den foyer verschillende attracties ten beste gegeven. Zoo was er mevrouw Ter Hall met den verkoop van liohtgevende voorwerpen en diverse surprises, waarvan de baten voor het Dorus Rijkersfonds bestemd, waren. In de zaal werden in de pauze door den humorist Lucien enkele voordrachten gehouden. De medewerkenden aan het too- neelstuk werden na afloop hartelijk toegejuicht. GRONINGEN IN BLIJDE VERWACHTING. Geen fakkeloptocht. De geestdrift van de Groningsche vereenlgin- gen voor het houden van een fakkeloptocht ter gelegenheid van de vermeerdering van de Groningsche bevolking tot 100.000 bleek zoo gering, meldt hot Hbld., dat de Vereeniging voor .Volksvermaken, die het plan van dan op- tocht had gemaakt, van het houden daarvan heeft moeten afzien. Van de 120 uitgenoodigde vereenigingen ga ven slechts een paar bewijs van instemming Van de zeven muziekkorpsen, die bereid waren mee te doen, verklaarden enkele vertegenwoor digers, dat zij onmogelijk konden bijdragen in de kosten die op 1000 waren geschat, inte gendeel liever iets voor de muzikale medewer king zouden ontvangen. OUDHEIDKUNDIGE VONDST. Een potje met oude munten. Op een terrein van den heer A. Boks aar» den Reuweg te Loenen op de Veluwc heeft gisteren de arbefder Geerdink, op een diepte van ongeveer 30 c.M., een pot met 38 oude munten gevonden, waaronder 15 stuks te: grootte van een rijksdaalder. Enkele der ge vonden munten dragen een jaartal: 1536 on 1568. Het potje, waarin de munten geborgen wa ren, ging bij aanraking groctendcels verloren WACHTMEESTER GEDOOD. De wachtmeester der Kon. Marechaussee Briedeo te Sluis is Zaterdag bij het arrestee ren van smokkelaars gedood. Er werd n.l. een auto, welke ongedekt spiri tus vervoerde, en uit België kwam, aangehou den. Bij het Hollandsche, kantoor gekomen, trachtte de auto door tc rijden, waarop door de politie werd geschoten; het gevolg hiervan was, dat een wachtmeester der marechaussee, die achter een wagen zat, welke voor wegver sperring diende, werd doodgedrukt. Dc beide inzittenden van de auto, die ten gevolge van het schieten van de politic ge wond werden, zijn in arrest gesteld. Dc wachtmeester laat een vrouw en twee kin deren achter. De verslagenheid te Sluis is zeer groot. Uit een nader bericht blijkt, dat kommiezer» cn marechaussees uit Sluis zich speciaal bij de Belgische grens hadden opgesteld in ver band met de vermoedelijke komst van een auto, waarmede drank zou worden gesmok keld. Toen de auto aankwam, werden op den weg een paar wagens neergezet bij wijze van barricade. De chauffeur weigerde te stoppen, de politiemannen schoten, de chauffeur reed tegen de barricade op en vermoedelijk daar door werd dc opperwachtmeester der mare chaussees W. Briedee getroffen. Kort daarna is de man overleden. Eén der andere marechaussees sprong op de treeplank van de auto en wist den chauffeur te dwingen, te stoppen. De beide Fransch spre kende inzittenden, die beiden gewond waren door de schoten van de politie, werden gear resteerd en zijn Zaterdagavond naar het huis van bewaring te Middelburg overgebracht. OPLICHTING. Gevaarlijke „rechercheurs". Door de Rechtbank te Middelburg is be handeld de strafzaak tegen H. F. en D. H. V., resp. 29 jaar en 35 jaar, beiden van beroep particulier rechercheur, resp. woonachtig te Hilligersberg en Voorburg en verbonden aan een recherchebureau te Rotterdam. Aan hen was in de dagvaarding oplichting ter» laste gelegd, door in Juli en Augustus van het vorige jaar te Eikerzee eenige personen, die geldelijk nadeel hadden ondervonden bij het te niet gaan von een Bank, te bewegen hun geldsbedragen af te staan, tot een bedrog van ruim 3500 benevens eenige schuldbrieven, onder mededeeling, dat zij rechercheurs waren uit Rotterdam. Tevens toonden zij een politie penning, en deden het voorkomen alsof zij geld noodig hadden om daarmede te trachten de geldzaken van de benadeelden te regelen. Ach teraf is echter gebleken, dat door verdochten niets in orde was gemaakt, en de gedupeerden, eveneens het geld, dat zij aan verdachten ge geven hadden kwijt waren. Het O.M. eischte thans tegen ieder van hen een gevangenisstraf voor den tijd van acht maanden. ERNSTIG MOTORONGELUK TE EINDHOVEN. De berijder gedood. Gisteravond omstreeks 7 uur heeft op den Fellenoord te Eindhoven een doodelijk motor ongeluk plaats gehad. De 24-jarige ongehuwd© motorrijder J. B. v. d. V., kwam met snell© voart van de Kruisstraat, terwijl uit de tegen overgestelde richting de autobus van de firma Wouters naderde. Op den hoek Kruisstraat Boschdijk reed de motorrijder, die, blijkbaar tengevolge van zijn snelheid, niet meer kon uit wijken, tegen de autobus op. Hij werd met een zeer ernstige schedelbreuk opgenomen en een café binnengedragen, waar hij spoedig over leed. Op last van den politie-commsisaris is het lijk in beslag genomen. Zijn meisje, dat op de duo zat, bekwam geen noemenswaardig letseL»' Nog een ernstige aanrijding. Gistermiddag omstreeks 4 uur heeft op den Gcldropschenwcg een ernstige aanrijding plaats gehad De 46-jarige gehuwde arbeider H. W. B. te Eindhoven, kwam per fiets van Poeiers onder deze gemeente en zou den Gcl- dropschen weg oprijden, toen op hetzelfde oogenblik dc auto van gebr. Jansen, uit Schijndel naderde. De man wilde blijkbaar voor den auto oversteken, met het gevolg, dat hij werd aangereden en een ernstige hoofdwonde opliep. Zijn toestand is zeer ernstig. (Ct.) AUTO IN EEN SLOOT GEREDEN. De bestuurder in de modder gestikt. Op den Rotterdamschen weg bij Delft ls hedennacht een personenauto, bestuirrd door F. van Beukelkom uit Rotterdam, waarin nog vier andere persoren zaten, in een sloot ge leden en over den kop geslagen, doordot de bestuurder van een tegenovergestelde richting komende auto zijn verblindende verlichtirg niet doofde. De bestuurder van den auto is in dc modder gestikt, zijn lijk werd per politic-auto noor het gasthuis te Delft overgebracht. Een dei inzittenden, Van P., brak een pols en een sleutelbeen en is in het gasthuis ter verpleging opgenomen. De overige inzittenden, die van top tot teen onder de modder zaten en totaal verkleumd waren, zijn aan het bureau van politic zoo goed mogelijk verzorgd. Na een warm bod zijn zij in dekens gewikkeld om hun kleercn te kunnen drogen. De auto, die het ongeval veroorzaakte, is onbekend gebleven. Radionieuws. DE RADIO-DiSTRIDU T.'E Bespreking met den directeur* generaal der P. T. T. Een doelmatige regeling mogelijk geacht. Aon de, op Vrijdag 1 April j.l. beëindigde, driedoogsche bcspieking over bovenvermeld onderwerp, onder leiding van den directcui- gcneroal der Posterijen en Telegrafie, werd, behalve door de betrokken hoofdambtenaren van het hoofdbestuur der P. en T. cn von het Departement van Justitie, deelgenomen door vertegenwoordigers von fabrikanten van radio toestellen bestuursleden \an 5 hier te lande bestaande zendvereenigingen de directeuren van de gemeentelijke telefoonnetten te Amster* dum, Rotterdam cn 's-Gravenhage exploitan ten van z.g. radiocentroles enkele particuliere en gemeentelijke aanvrogers tot exploitatie van dergelijke centraleseen bestuurslid van het Altremeen Nederlnndsch Verbond Vrij algemeen was men von oordeel, dat de radio-distributie mits cxploitntief en tech nisch goed verzorgd von sociaal belang i$ als middel om radio tc brengen in de huizen van hen, die niet over een beurs beschikken, welke dik genoeg is voor de aanschoffing von een eigen ontvangloestcl, don wel de zorg voor do bediening van een dergelijk toestel niet op zich willen nemen. Over het eigendomsrecht van uitzendingen werd uitvoerig van gedachten gewisseld. Voor het grootste deel ligt deze kwestie op het gebied van het departement van Justitie. Ech ter is de indruk verkregen, dot, afgescheiden van d*» vraag hoe de regeling orincir>m<»1 u;t- eindelijk moet wezen, een practische oplossing aan dit deel van het radio-distributie-probleem ten genoegen van het meerendeel der belang hebbenden zeer wel te geven zal zijn. Besproken werd voorts op welke wijze zou kunnen worden tegemoet gekomen aan den wensch om den aangeslotene onafhankelijk van den distributeur in staot te stellen, dat gene te ontvangen wat hem krachtens zijn po* litieke of godsdienstige overtuiging het meest interesseert. Ook in dit opricht schijnt een bevredigende oplossing mogelijk. Breedvoerig werd nog van gedachten gewis* seld omtrent eventueel in de concessies op nemen technische voorwaarden. De besprekingen, die uitsluitend ten doel hadden om de verschillende verlangens cn in- 7irht"n te leuren van he*>. die. m»cr of min rechtstreeks bij het vranrrstuk betrokken zijn, hebben voor een toekomstige regeling be langrijk materiaal verschaft en hebben als eindindruk opgeleverd, dat geen onoverkome lijke moeilijkheden aan een doelmatige rege ling dezer materie in den weg staan. Door den directeur-generaal w^rd ton s!ótt« toegezegd, dat verdere behandeling der aan* gelegenheid zijnerzijds zooveel mogelijk zou worden bespoedigd.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1927 | | pagina 6