25e Jaargang Ho. 236 AM ERSFOORTSCH DAGBLAD „DE EE M LAND ER" 6 TWEEDE BLAD. BINNENLAND? De Maatschappelijke Arbeid van het Leger des Heils UIT ONZE NATIONALE INDUSTRIE. De grootste in Holland (bij de Kon. Mij. „De Schelde", Vlissingen) In aanbouw zi;nde Motor, bestemd voor het passagiersschip „Sibajak" van den Rotterdamschen Lloyd, dat 2 April van stapel is geloopen. Het m.s. „Indrapoera", voorzien van hetzelfde type motoren, doch van kleinere afmetingen, eveneens geheel bij ,De Schelde" gebouwd, behaalde het snelheidsrecord naar Indië. VERDWIJNENDE De molen te Rietveld bii Woerden, ken om plaats te maken voor MOLENS. die eerstdaags zal worden afgebro- een electrisch gemaal. Het R. A. I.-gebouw te Amsterdam is tijdelijk hcrsclmpon' geweest in een pension voor 814 blaffende „inzendingen" voor de tweede Nederlandsche Winner-tentoonstelling, die de Kon. Jachtvcr. „Nimrod" en de Ncd. Kcnnclclub „Cynophilia" er gehouden hebben. Boven: een viertal „Pckingescn"; ondor: een bekroonde „Boxer", seeren, welke in de Connaugth Rooms zal worden gehouden en waarbij gelegenheid tot dansen Zal worden gegeven. Men heeft Z. Exc. Jhr. de Marees van Swinderen, onzen gezant te Londen, verzocht den maaltijd te presidee- len. Het bestuur van Neerlandia heeft beslo ten niet alleen haar leden toegang te verlee- nen, doch den maaltijd open te stellen voor alle Nederlanders en Ncderlandsch sprekende inwoners van Londeh. JHR. VAN VREDENBUT.GH. Gehandhaafd te Brussel. Het Corr. Bur. heeft van het Departement ven Buitcnlendsche Zeken bevestiging ontvan gen van het bericht, dat in verband met de benoeming van Jhr. Mr. Beelaerts van Blok land tot minister van Biritenlnndsche Zaken, Jhr. Dr. van Vredenburgh als gezant te Brus sel gehandhaafd blijft. ONZE MARINE Een oefeningsverband. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling om van I Mei tot I November van het loo- pende jnar een oefeningsverband der Kon. Ned. Marine saam te stellen, bestaande uit Hr. Ms. „Hertog Hendrik", vier torpedobooten van het type Z en twee onderzecbooten. HET KANAAL LUIK—ANTWERPEN. De Hbld.-berichtgever te Brussel meldt: Naar verluidt hebben verschillende Belgi sche groepen en ook een Engelsche groep financiers aan de Regeering het noodigc cre- driet aangeboden voor den aanleg van het kanaal LuikAntwerpen. De Commissio voor Groote Werken hoopt de volgende week over de verschillende plannen voor het aanleggen van het kanaal reeds te kunnen beslissen. DE CONVENTIE VAN WASHINGTON. Kinderarbeid. Het Verbond van Ncderl. Werkgevers heeft zich met een adres tot den minister van Ar beid, H. en N. gewend naar aanleiding van de Memorie van Toelichting tot hei wetsontwerp tot wijziging van art. 88 der Arbeidswet 1919. Daarin geeft de Minister te kennen, dat hij zich voorstelt om na aanvaarding der bedoelde wetsvoordrocht door de Staten-Generaal de Koningin in overweging to geven, de con ventie van Washington betreffende de vast stelling van den leeftijd waarop kinderen mo gen worden toegelaten tot het verrichten van arbeid in nijverheidsondernemingen, te b«^ krnchtigen. Het verbond vraagt zich evenwel af, of rati ficatie dier conventie geraden is. Nederland be hoort tot die weinige landen, die de inhoud der nationale wetgeving steeds in overeenstemming brengen met den tekst van voor ratificatie in aanmerking komende orbcidsconventies. Daar door wordt ons land ook buiten de landspalen geprezen. Het vreest evenwel, dat deze reputa tie aan het wankelen zal worden gebracht, in dien de hierbovengenoemde conventie van Washington zou worden geratificeerd. Wat de meening der regeering betreft, dat de kans voor ons land om na bekrachtiging van het ontwerp-verdrag moeilijkheden to onder vinden wegens onjuiste toepassing van artikel 3 gering moet worden geacht, merkt het ver bond op, dat Nederland, op wens reputatie op dit gebied tot dusver ongerept is gebleven, niets mag risqueeren. Dot wij van bekrachti ging geen last zullen krijgen, is toch waarlijk geen argument om een voor onze Nederland sche verhoudingen niet geheel doeltreffend verdrag te ratificeercn. De vraag, waarom het gaat, is, of men de overtuiging is toegedaan, dat de Nederland sche wetgeving na aanneming van het voorstel tot wijziging van art. 88 der Arbeidswet, in overeenstemming is met het betreffende tractaot van Washington. Die vraag moet vol gens adr. ontkennend beantwoord worden en daarmede schijnt z. i. voor de regeering de vraag, of tot ratificatie moet worden overge gaan, beslist. DE STATENVERKIEZINGEN. Noord-Brabant. In de Provincie Noord Brabant zijn uitge bracht R.K. Staatspartij (3 lijsten) 169530, 58880 en 10844 A. R. Partij 10816. C. H. Unie I242T Vrijheidsbond 7252. Vrijz. Dem. Bond 8591. S. D. A. P. 16609. R.K. Volkspartij 9712. Dc samenstelling van de Provinciale Staten von Noord-Brabant voor en na deze verkie zingen is R. K. A. R. C. H. V B. V. D. S. D. A P. R. K. Volkspartij voor 52 2 3 I 1 3 2 64 50 2 3 2 2 3 2 64 De RJC. Staatspartij verliest dus 2 zetels, de Vrijheidsbond, en Vrijz. Dem. winnen cr elk één. Uitgebrocht zijn R.K. Staatspartij 1695. Anti Rev. Partij II01T. C. H. Unie 7678. Vrijheidsbond 8417. Vrijz. Dem. Bond 8835. Drenthe. S. D A. P. 13504. Plottclandercs (Braat) 1501. t Plattelanders (De Boer) 3892. De samenstelling van de Provinciale Staten van Drenthe voor en na dezo verkiezingen is t R. K. voor 2 na 2 A. R 6 6 C. H. 5 5 V. B. 6 5 V. D. 5 5 S. D. A. P. 7 9 Platteland 4 3 Totaal 35 35 De S.D.A.P. wint 2 zetels, de Vrijheidsbond UIT ROTTERDAMS RAAD. Wethouder Schouten treedt of. Dc discussies over dc kortingen der salaris sen van ho,t gemeentepcrsoncel, is tenslotte in den gemeenteraad van Rotterdam de beslis sing gevallen. Het voorstel Lührs om de kortingen op de wedden van 8 $4 terug te brengen tct is met één stem meerderheid aangenomen. Terstond daarop heeft de wethuder voor dc Financiën do heer J. Schouten te kennen ge geven, de verantwoordelijkheid niet longer te kunnen dragen. Vooraf had wethouder Schouten reeds me degedeeld dot aanneming der motic-Lührs het hem onmogelijk zou maken zijn functie langer waar te nemen. De ruim 700.000 die hier voor bcnoodigd zullen zijn, zijn volgens den wethouder alleen te verkrijgen door verhoo ging van den bclostingfoctor cn hieraan wcnscht de heer Schouten nfet mede te wer ken. Daarom verlangde hij ook dringend, dat de motie-Lührs behandeld zou worden voor men den factor vast zou stellen UIT DE STAATSCOURANT. Op verzoek eervol ontslagen S. van Hey- ningen als leeraar aan de R.H.B.S. te Gouda. Bij beschikking van den minister van justitie zijn opnieuw benoemd in de kamer van toezicht over de notarissen en candidaot-no- tarissen te Amsterdam: tot lid, mr. 'A. J. Car- sten, kantonrechter te Amsterdam en tot plaatsvervangend lid mr. dr. F. Kranenburg, kantonrechter te Amsterdam. op verzoek eerrvol ontslag verleend aan G. van den Berg als technisch ambtenaar le klas se der Genie; aan den gepensionneerden kolonel-titulair T. H. L. Leclercq, directeur van het Informatia- burenu van het Ned. Roode Kruis is vergun ning verleend tot het aannemen en dragen der ordeteekenen van officier in de Kroonorde van België; voor tenminste vijf jaar verlengd de termijn van benoeming van de reserve-paardenartsen 2e klasse S. Santema en L. W. M. Lobel van het personeel van den Geneeskundigen Dienst der Landmacht. DE VERJAARDAG VAN PRINSES JULIANA. Viering te Londen. Men meldt ons uit Londen d.d. 5 April; TeT gelegenheid van den I8en verjaardag van Prinses Juliana op 30 April a.s„ waarmee zij tevens haar meerderjarigheid in grondwettelij- ken zin bereikt, zal de vereeniging „Necrlan- die" op dien datum een feestmaaltijd organi- Het Reddingshuis te Amsterdam en de industrieele inrichtingen voor mannen en vrouwen van het Leger des Heils aan het Rapen burg. ffl. (Van onzen eigen verslaggever). Nadat het gedeelte van de excursie, waar over wij in onze twee vorige feuilletons schre ven, be-eindigd was zette het Leger des Heils den kroon op zijn gastheerschap door den persvertegenwoordigers in het Reddingshuis t© Amsterdam een souper aan te bieden, voor gezeten door kommandant Howard. In zijn, in het Engelsch uitgesproken, tafelrede heeft de kommandant herinnerd aan het doel dot he< Leger met zijn maatschappelijk werk beoogt. Aan de ééne zijde zal het practisch steunen en helpen, aan den anderen kant geêft het den sfeer der Christelijke liefde. Niet alleen het lichaam, niet alleen het materieele moet worden gered, ook de ziel, het idieële wenscht men zooverl mogelijk te verheffen. Namens de journalisten is hierop dank gezegd voor de gelegenheid die het Leger de Pers heeft geschonken een kijkje te krijgen op dit zoo belangwekkend onderdeel van den Legerarbeid; en na het souper, waarbij mede aanzaten den secretaris van het maatschappelijk werk onder mannen kolonel P H Schuurman, de secreta resse van het maatschappelijk werk onder vrouwen en kinderen mej. Majoor F. C. Ja cobs en hunne respectievelijke assistenten En sign J. van Eeken en mej. Stafkapitcine H. C. Haman, wachtte ons nog een interessant be- J zoek aan enkele Leger-des-Heils Instellingen te Amsterdam. Evenals 's-Gravenhage heeft ook Amster dam zijn „Reddingshuis". Het mooie gebouw aan de Weesperzijde, dat nog niet zoo lang geleden betrokken werd, wordt nog steeds het „Reddingshuis" genoemd, hoewel men dezen naam meer en meer gaat vervangen door dien van „Tehuis voor vrouwen en meisjes", het geen natuuriijk niets af noch toe doet aan de bedoeling van de inrichting, die dezelfde is gebleven. Het tehuis biedt plaats aan 48 vrou wen en meisjes die er worden'opgenomen om dat zij of op moreel gebied of op andere wijze vielen en die men er weder in het rechte spoot tracht te brengen Zij blijven er n'et altijd. Bijna alle instellingen van het Leger des Heils zijn trouwens „doorgangshuizen". Wanneer de mo gelijkheid open is de verpleegden aan een goede betrekking te helpen, of wanneer zij in staat zijn voor zich zelf te werken en te ver dienen verlaten zij het Reddingshuis. Dan nog blijft echter het contact met het Leger be houden. Er is een gezellige huiskamer waai zij, die reeds lang weer in de maatschappij zijn teruggekeerd, vrijelijk des avonds bijéén kunnen komen en van die gelegenheid wordt, nnnr men ons verzekerde, een zeer druk ge bruik gemaakt. In het Jaar 1926 werden 54 „gevallen" behandeld en van de 50 die he* huis gedurende denzelfden tijd verlieten waren slechts vier onbevredigend. Zooveel het kan tracht men de Tehuizen als groote gezinnen tc beheeren, opdat de meisjes het als „haar thuis" zullen beschouwen, zelfs nadat zij, zooals wij I reeds zeiden, de inrichting hebben verlaten. El- I ken Woensdagavond kan men in de kamer, die J den naam van „buitenmeisjeskamer" draagt een groep bij elkander vinden. De meisjes dragen ook bij in een fonds, „het Liefdefonds". Nie mand is daartoe evenwel verplicht, maai* zij doen het geheel vrijwillig, uit liefde voor het geen men voor hóèr deed. De mooie inrichting, die onder directie staat van Kommandante mej. M. Eveleens (adjunct directrice is adjudante mej. A. Lucar) telt een groot aantal keurige en ruime vertrekken ter wijl er bovendien een tuin aan verbondea is die voor een woning in onze hoofdstad zeke. mag gelden voor een benijdenswaardig bezit Maar somber en hol is het huis aan het Ra penburg. Daar is de „industrieele inrichting voor man nen" van het Leger-des-Heils. De laatste toevlucht voor daklooze zwervers en werkloozen. Het is het einde. En voor velen misschien ook het begin voor een nieuw, beter maatschappelijk leven. Ze komen er berooid, armoedig, met bijna geen kleeren aan het lijf, wanhopig. Zij hebben geen geld, zij hebben niets tot pond te geven. En zij vragen hulp. Niet to vergeefs Het Leger geeft hen nieuwe, schoone klee ren, het Leger geeft hen een plaats in de slaap zaal waar tientallen bedden aanéén-gerijd staan. Zij hebben een dak boven hun hoofd. Zij hebben een bed. En werk. Want over-dag moet er gearbeid worden; de éénige tegenprestatie die zij moeten leveren voor den verleenden stfün. Die werkzaamheden omvatten: popier sorteeren, houthakken, tim meren, schilderen en de verpleegden wor den ook uitgezonden voor dienstverrichting bij particulieren. Er zijn er véél die daar komen. Alle plaat sen in deze inrichting zijn meestal bezet en daarom moeten zij, die weder een plaats in dc maatschappij kunnen hernemen, steeds zoo spoedig mogelijk den Toevlucht verloten. Er wachten tientallen op eer. dak, een bedf Er is een enkele uitzondering. Als wij de .trappen bestijgen van het hooge Amsterdomsche huis, eindeloos véél trappen, bereiken we een klein zolderkamertje, enkele meters slechts in het vierkant. Een grijs hoofd gebogen boven de vergeelde bloden van een boek, waarop schaars licht volt van een olie lomp. Aan den wand enkele schilderijtjes van oud-Hollandsche vrouwenfiguren in gepeinzen verzonken voor het tegel-motief op den achter grond. Oud en vergeten als de man die daar zit. Het is niet van nu. Het is van vroeger, 'lijk hij-zelf. «Hij is schilder, kunstschilder. Hij woonde in Londen en kwam vijf jaar geleden in Amsterdam. Oud, èf-geleefd, arm. Doodarm. Het Leger ontfermde zich over hem. Het gnf hem dit kamertje, vèr boven het stadsgewoel. Zóó hoog dat je véél van den hemel ziet door het dakraam. Hij is daar gelukkig, de schilder. Eenzaam, maar gelukkig en hij mag en zal cr altijd blijven. Tot het stille einde. Aon het Rapenburg staat ook de Toevlucht voor vrouwen en kinderen. De vrouwen ver richten daar huiselijke bezigheden en leeren zich zoodoende nuttig maken; na eenigen tijd worden zij veelal in een betrekking geplaatst, keeren zij noor haar familie terug of zijn zij in staat wederom een eigen huishouden op le zetten. De kinderen, voor zoover zij door hun leeftijden daarvoor in aanmerking komen, be zoeken de school. Er zijn ook kleineren. In do baby-zoal sliepen in hun wit lediknntje twee tweelingen cn een negerjongetje. Zij sliepen cr, in die groote kale zaal als in de meest wccldcrig-ingeriehte slaapkamer. Wat wij in deze drie feuilletons hebben ver teld betreft slechts, wij wezen daar reeds eerder op, een klein onderdeel van den arbeid die het Leger des Heils verricht. In ons land telt het Leger nog veel en veel meer van deze instellin gen. Wij koesteren echter de hoop, dat wij er in slaagden een indruk te geven van dit maat schappelijk werk, een indruk die wellicht *.ot meerdere belangstelling zal prikkelen; want wij mccncn oprecht: Het Leger des Heils verdient die belangstelling en zeer veel waardeering voor wat het voor zooveel maatschappelijk-ongeluk- kigen doet Denkt niet dat het daar wol bij spint. Nochtans geeft men den arbeid niet op. In tegendeel, men breidt het terrein jaarlijks uit. Wanneer het Leger des Heils op 8 Mei aan staande veertig jaar in ons land bestaat, heeft het voor zijn maatschappelijk werk alleen reeds een lauwerkrans verdiend die heel Nederland, van welke gezindte men ook zij, mee moet helpen vlechten met een woord van hulde pn donkbaarheid op de lippen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1927 | | pagina 5