Cognac Vieux xxx WIJNKANDEL J.A. SCHOTERMAN Zn. Zonder Raam- of Buitenantenne per flesch f 4.50. J TR. STRAAT 17 - Gevestigd 1878 - TELEFOON 145 Electr. Techn. Bur. F. H. LOMANS, Utrechtschestraat 15. Tel. 483. Amersfoort. Dioeden SWantels Japonnen JLSHirondelle" Speciaal Atelier voor het SHoeden BINNENLAND. Met ons nieuwe type R. M. 5 staat de Ducretet weer ver aan de spits. garandeeren wij U een schitterende ontvangst. Zoowel van korten als langen golf. Hoofdvertegenwoordiger der Ducretet-toestellen ONTVANGEN; DE NIEUWSTE VOORJAARS maken en veranderen W. K. van Rossum 16 18 Langestraat Amersfoort - van traa wat die moeilijkheden nog zou kunnen ver- grooten. Geen vervoer van munitie met Duitsche schepen. Naar vernomen wordt, hebben de vereeni- ging van Duitsche reeders en de Oost-Aziati sche verceniging besloten geen verschepingen te doen geschieden in Duitsche havens of op Duitsche schepen van wapenen en munitie, be stemd voor China. De Inval in het sovjetgezant- schap. Nadere bizonder- heden. Inzake Ket bericht uit Engelsche bron om trent een inval in de lokalen van het Russi- sohe gezantschap te Peking verklaart men in Fransche kringen, dat de Chineeschc overhe den het corps diplomatique hadden verzocht een huiszoeking te mogen doen in een Russi sche bank, gevestigd in de legetiewijk, die de diplomatieke immuniteit genietde bank was gevestigd in een vroeger gebouw der Russi sche posterijen. Aangezien de sovjetregeering van al haar prerogatieven in China afstand heeft gedaan, kon het corps diplomatique zich niet verzetten tegen de huiszoeking in de bank. Volgens een Engelsch bericht uit Peking schijnt het, dot de politie haar huiszoeking alleen heeft uitgestrekt tot enkele bijgebouwen van het sovjelgezontschap, zulks met goed vinden der mogendheden, die niet toestonden, dat de politie het eigenlijke gezantschap bin nendrong. Een brond brok uit in één der ge bouwen, als uitvloeisel van de poging van enkele Russen om bezwarende documenten te vernietigen. Door een toeval ontplofte toen een voorraad munitie. Eén Rus* werd zwaar gewond. Tot gistermiddag waren 16 Russen en 34 Chineezen georresteerd door de politie, die een reusachtigen voorraad propaganda-mate- riaal in beslag heeft genomen. Terechtstelling van Pi Sjoc Tsjen De Fransche bladen melden, dat admiraal Pi Sjoo Tsjen, de bevelhebber van het achtste leger van Sjantoeng en van het eskader van Tsing-tao, op last van Tsjang Tsocn Tsjang, wegens hoogverraad is gefusilleerd. Hij is het, die met de Zuidelijken over de overgave van Sjanghai heeft onderhandeld. VEREENIGDE STATEN. ERNSTIGE ONTPLOFFING. Twaalf dooden Ta Parco (Wyoming) werden bij een ontplof fing in een petroleumraffinaderij twaalf ar beiders gedood. CANADA. DE T7PHUS-EPIDEMIE TE MONTREAL. Te Montreal is de typhus-epidenue aan het minderen. Er zijn in het laatste etmaal al dus een bericht d.d. 6 April 87 gevallen oongegeverv tegen 167 in het voorafgaande. ZUID-AFRIKA- ZUID-AFRIKA'S NATUURLIJKE GESTELDHEID. Wij lezen in het maandblad Z u i d-A f r i k a Zuid-Afrika is een groot land. Dat wordt hier wel eens niet ingezien of vergeten. Berichten over verschikkelijke drop te in het eene d^el van het land en terzelfder tijd tijdingen over mooie regens in het andere richten dan verWnrirng aan in de gevolgtrek kingen. De totale oppervlakte van de Unie is 47234 vierk. mijlen. Daarvan beslaat de Kaap er 276966 (hiorin lijn begrepen de N.W. districten in Beetsjoea- neland) de Vrijstaat 49647, Natal 35284 en Transvaal 110450. Zuid-West-Afrika heeft een oppervlakte van 322450 mijl. Totaal dus 794797. Deze getallen zeggen nog niet veel. Duidelijker worden ze wanneer we vermelden dat Europa zonder Rusland 1031418 vierkante mijlen groot is, dat Frankrijk beslaat 212659 vierkante mijlen, de BritsChe eilanden en Ierland 121633, Duitschland 183381, Ne derland 12648 enz. De Unie met Zuid-West-Afrika is dus meer dan 62 maal zoo groot als Nederland. De afstand Kaapstod-Pretoria, de twee hoofd steden van het rijk, bedraagt per spoor 1000 mijlen. Met den wekelijkschen mailexpress wordt deze afstand m 30 uur afgelegd. Met den gewonen trein duurt het wat langer. Ook moet men wel letten op het verschil in geografische gesteldheid van de verschil lende deelen. Het hoogplateau van Zuid-Afrika (het z.g.n. Hoogeveld) met Johannesburg op een hoogte van 5735 vt. of 2911 M. boven den zee spiegel, heeft een heel ander klimaat dan bijv. de Westelijke districten en de Middellanden van de Kaapprovincie. De Drakensbergen, die het hoogplateau af sluiten aan den Z.W.kant, loopen als een rug- gegrant door de geheele Unie. De hoogste top pen liggen meer dan 12000 vt. boven den zee spiegel. Deze verschillen geven van zelf min of meer groote klimatologische verschillen en beïn vloeden den regenval, die bovendien niet over de geheele Unie gelijktijdig plaats vindt. De Kaap heeft winterregens. Natal heeft een sub-tropisch klimaat met een bepaalden regen tijd. Op het hoogeveld valt de regen als hij valt hoofdzakelijk in den zomer. Is de regenval in dc Kaap en Natal niet onbevredigend, op het Hoogeveld is hij vaak geringer, in Zuid-West heel gering. De voch tige lucht uit den Indischen Oceaan striikt tegen de Drokenbergen en laat tegen hun Z.W. helling den meesten neerslag achter, aan het Hoogeveld daardoor weinig overlatend. Zuid- West-Afrika dot aan de zee ligt, is regenarm de golfstroom langs de kust is koud. Het water verdampt wel maar stijgt boven het warme land op (mi'trschijnselen) en verdwijnt. Een cn cr geeft een verschil in den jaar- lijkschen rc; val van beneden 5 duim tot boven 75 duim per jaar. Bij Kaapstad en bij Fransch Hoek bijv. be draagt de regenval 75 duim per jaar. Bij George-Knysna 35-40 duim terwijl even Noordelijker over de Zwarte Bergen jaarlijks gemiddeld niet meer dan 5 duim valt. Maar hier zijn wij dan ook in het droogste gedeelte der Karroo. In dc buurt van Cradock is het Iets beter. (10-15 duim). Het Vrijstaatsche Hoogeveld (zomerregens) heeft 1525 duim Smithfield, Boshof 25-30 duimBethlehem, Vrede, het Transvaalsche Hoogeveld hebben jaarlijksch 25-35 terwijl het tropische Natal 35-50 en op sommige plaatsen tot 75 duim heeft. Het Noorden van Transvaal en het Hoo geveld waar de eerste bc-richten over groote droogte dit jaar vandaan komen, heeft in het Rusteiiburgsche 20-25 duim. Juist in de meest geteisterde districten Zoutpansberg, Pietersburg en Lydenburg loopt de regenval nogal uiteen. Streken met gemiddeld 35-40 liggen naast dlc van 20-25. Tegen de grens van Mozambique is de re genval 25-30 duim. Loopt dus de regenval in de Unie nogal uiteen, de temperatuur is minder verschillend in verbond met de natuurlijke gesteldheid. Hoewel liggende tusschen 22° en 35® Z.B. fs het klimaat koeler dan in andere landen op gelijke breedte. De oorzaak is voornamelijk de hoogte waarop het land ligt tusschen twee oceanen. Het gevolg van de geleidelijke toeneming van de hoogte van de kest naar het bmnenland en de gelijktijdige overgang van de hoogere breedten noor de lagere is een merkwaardige uniformiteit in de gemiddelde jaarlijksche tem peratuur. Kaapstad aan de zee op bijne 34° Z.B. heelt een gemiddelde temperatuur van 62.6° F. ter wijl Pretoria ingesloten in een kom op 25® 45' Z.B. maar op een hoogte van ongeveer 4400 voet e*en gemiddelde temperatuur heeft van 63.5° P. Dus on2e zomertemperatuur is ongeveer dezelfde als die van de meest beken de winterverblijven aan de Middellandshe Zee, de Riviera inbegrepen. Tenslotte, het Lagevcld bij Komati-pooit Zoeloclond, de kust van Natal hebben ge middelde temperaturen van boven dc 71'. Gemiddelden beneden 60° hebben de streek langs de oostelijke grens van den Vrijstaat, Basoetocland en het Z.W. var) dc Kaapprovin cie. GRAAF APPONYI OVER ZIJN LAND. Dinsdagmiddag heeft dc Hongaarschc staats man graaf Apponyi in het groot auditorium van het academiegebouw aan het Rapenburg te Leiden de eerste van zijn voordrachten in ons land gehouden. Graaf Apponyi kwam per auto van uit Den Haag in gezelschap van dr. W. C. A. baron van Vredenburch, voorzitter van de vereeniging Nederland-Hongarije en van mr. dr. F. A. C. graaf van Lijnden van Sandenburg. In het academiegebouw werd do Hongaarsche staatsman ontvangen door een daartoe gevormde commissie, onder eere-voor- zitterschap van den oud-burgemeester van Leiden, jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar. Onder de zeer talrijke toehoorders merkten Onder de zeer talrijke toehoorders merkten wij o.m. op den Hongaarschen zaakgelastigde von Rudnay, den burgemeester van Leiden mr. A. van de Sande Bakhuyzen, den wethouder den heer J. F. X. Sanders; den rector-magnificus der Leidsche universiteit prof. mr. E. M. Mey ers en tal van hoogleeraren. Graaf Apponyi werd welkom geheeten door den voorzitter der commissie, prof. dr. W. Storm van Leeuwen. Leiden en zijn universiteit, aldus spr., stelde het op hoogen prijs graaf Apponyi te mogen ontvangen, die wij kennen als een diplomaat en staatsman van groote wijsheid en als spreker van groot talent, zoo meldt het Hbld. Graaf -Apponyi hield daarna zijn rede over: De staatsrechtelijke ontwikkeling van Hongarije in de middel eeuwen. -f Graaf 'Apponyi ving zijn rede aan met een herinnering aan de wederzijdsche betrekkingen tusschen Nederland en Hongarije in den loop der ecuwende studie, voorheen en thans, 7an zooveel Hongaarschc jongelieden aan Ne der landsche universiteiten; de uitgave van wer ken van vroegere Hongaarschc schrijvers in Nederland; de vrijlating, door den beroemden admiraal De Ruyter, van de Hongaarsche gees telijken, die als galeislaven waren gedepor teerd; de politieke bemoeiingen van den Ne- derlondschen gezant te Weenen, op het einde der zeventiende eeuw, om een verzoening tol stand te brengen tusschen den keizer en Hon garije; en eindelijk, den band, na den wereld oorlog gelegd tusschen beide landen door het kind. Nooit zal Hongarije do liefdevolle gastvrijheid vergeten, welke honderden kleine Hongaren hier genoten hebben. „Wij zijn geen ondankbaar volk en niets werkt zoozeer op ons gemoed als de ondervonden goedheid. Zij heeft een blijvender werking dan alleen de politieke betrekkingen kunnen hebben. Deze toch kun nen wisselen, maar de goedheid is eeuwig, want zij is het evenbeeld Gods in den mensch". -Al dus graaf Apponyi. Komende tot zijn eigenlijk onderwerp, de staatsrechtelijke ontwikkeling van Hongarije, waarvan deze eerste lezing gewijd zou zijn aan het tijdperk der middeleeuwen, stelde hij met nadruk voorop het principieel ondersóheid, ja, het contrast, tusschen de Hongaarsche staats inrichting en die in andere landen, in het bi zonder de Germaansche; de staatsvormen van Germaanschcn oorsprong zijn van feodaal ka rakter. De vrijmaking van den boerenstand, de- ontwikkeling van de sterke, stede ijke bevol king, hebben sedert de twaalfde eeuw voor de volksgemeenschappen den grondslag gelegd eener staatkundige vrijheid, voordat deze zelf vuste vormen kreeg. In Hongarije ging het juist andersom de staatkundige ontwikkeling is die der volksgemeenschap vooruitgegaan. Het Hon gaarsche volk heeft een sterke staatkundige organisatie geschapen, voordat het tot een vol ledige, evenwichtige maatschappelijke geleding was gekomen. De laatste voltrok zich ondei de bescherming van de eerste. Dit geeft hei volstrekt persoonlijk karakter aan van de staatkundige ontwikkeling in Hongarije, die die tien eeuwen ononderbroken is voortgegaan, zon der een revolutie, die beoogde heï geweld in plaats van het reCht te doen heerschen. De veranderingen in die staatkundige ontwikkeling van Hongarije zijn voltrokken langs den lega- len weg. Vandaar dat een geheel ongewoon rechtsbewustzijn de massa van (het Hongaar sche volk doordringt. Het bezit ook geen en kel document, dot men de Hongaarsche grond wet zou kunnen noemen. Zijl» historische staatsinrichting berust op ongeschreven ge woonterecht, dat meer beantwoordde aan de cischen van het werkelijke leven dan aan een symmetrische conceptie. Het oudste constitu tionele document van Hongarije, die gouden bul van koning Andreas den Tweeden (1222), was, evenals de Engelsche Magna Charta, die van zeven jaar vroeger dateert, slechts een be vestiging van het gewoonterecht, geen nieuwe, constitueerende daad. Het Hongaarsche volk, oorspronkelijk ver deeld in zeven, later acht stammen, was af komstig uit Centraal-Azië, vanwaar het naar Europa werd toegedrongen, als eer. der laat ste verschijnselen van de groote volksverhui zingen. Op het einde der negende eeuw* zette het zich, toen het aan de Zwarte Zee was aan geland, weer in beweging, ter verovering van een nieuw vaderland, dat het tegenwoordige Hongarije werd. In hun behoefte naar eenheid kozen de stommen een gemeenschappelijken vorst, Arpad geheeten, met wien zij een for meel verdrag sloten, dat zij met den gebrui- kelijken blocdseed bekrachtigden. Dg grond slagen van dit verdrag berustten op de vrij heid der volksstammen, de gelijkgerechtigd heid der vrije gewapenden, de vrije keuze des vorsten, wiens opvolging intusschen erfelijk zou zijn. Het was meer een ov^-eenkomst tus schen volk en vorst. Bij deze constitutie sloot zich een volksvergadering der stammen aan, terwijl naast den vorst twee hooge rechterlijke persoonlijkheden gekozen werden. Ofsdhoon hun competentie moeilijk te omschrijven is, stoat wel vast, dat de vorming van een rechter lijk gezag reeds in dien eersten staatkundigen grondslag is begrepen. Het onbeperkt gezag des vorsten schijnt zich tot de legcrieidii^g be perkt te hebben; het hoogste staatkundige ge zag berustte bij de vergadering der vrije ge- wanenden. Men riet, welke scherpe tegenstelling deze staatkundige organisatie met de feodale staats inrichtingen van de rest van Europa biedt. r \r.;£S Vun 1 4 regels 2.05, elke regel meer 0.50 aaajaHsaiBSDabki.. «etzaaaci isncna feodale staatsinrichtingen, welke eigenlijk, van nationaal standpunt bezien, een georganis er- de desorganisatie karakteriseeren. Bij de Hon garen is de vorst de man, dóór de volksge meenschap uitverkoren, aan haar zijn macht ontleent en tegenover haar zijn nauwkeurig om schreven plichten heeft. Tusschen hem en zijn volk zijn geen andere machten geschoven. Van den aanvang of bestaat een staatkundige organisatie, eenig op het vasteland in dien tijd, die berust op het recht, dot de eenheid en het welzijn der volksgemeenschap beheerscht en waarin alle machtbevoegdheden haar bron vinden. Dank zij deze merkwaardig staatkundige een» heid, waarin Hongarije, ofschoon in sociaal en cultureel opzicht achterstaand, het overige Europa vóór is, heeft het ruim 150 jaren ge staan als onbedwingbaar bolwerk van het Westersche christendom tegenover de gevaar lijke aanvallen der Turken. De overgang naar het christendom was de eerste crisis, waar voor Hongarije kwam te staan. Zijn eerste ko ning, de heilige Stephanus, een der grootste figuren uit de middeleeuwen, heeft het behou den erdoorheen gevoerd, waardoor het volk cultureel lid werd der Europeesche volkeren gemeenschap. Deze aanpassing aan den Wes- terschen geest was de tweede, beslissende krocht in de nationale ontwikkeling des volks, welke niet onderschat mag worden, omdat Hongarije leefde op de grenzen van twee wc- reldtypen, van twee beschavingen. Zoo zijn de staatkundige inrichting, die van den aan vang af op het recht berustte, en de overgang van heidendom naar christendom, naar de Westersche beschaving, de twee groote levens beginselen, welke stuur gegeven hebben aan de ontwikkeling van het Hongaarsche volk. Met de geboorte der Hongaarsche monar chie schijnen zij met elkander in conflict te geraken. Het genie van den heiligen Stepho- pus heeft echter het feodale gevaar van het westen weten te vermijden en toch het chris tendom bevestigd. Hij verklaarde allen grond, die niet aan particulieren toebehoorde, nntio- nalen eigendom, verdeelde het land in staat kundige en rechtskundige eenheden, die hij Komitnte noemde, over elk waarvan hij een koninklijken beambte, een comes supeemus aanstelde. En al spoedig werden deze landsdee- len het centrum van een machtige zelf-regee- ring, welke in dien tijd elders nog volmaakt onbekend wa's. Naast den koning oefende een Raad wetgevend gezag uit. Daarmede werd het recht, als grondslag der staatkundige in richting, bevestigd en uitgewerkt. Misbruiken slopen wel in na zijn regeering, maar in den „gouden bul" von koning Andreas den Twee den werden die weer achterhaald. Het gelden de gewoonterecht werd erin vastgelegd, ter wijl er ook een clausule in voorkwam, welke ingeval van zwaar vergrijp verzet tegen de autoriteit des konings rechtvaardigde (zoo zeer was het recht basis der volksgemeen schap). In de dertiende eeuw ontwikkelden zich de rechten des volks. In een verordening van den rijksdag- vindt men reeds zoo iets als ministerieele verantwoordelijkheid weer, want het hoofd der koninklijke regcering kar» onder bepaalde omstondigheden weggezonden worden. Onder het Huis Anjou vindt het mid- deleeuwsch constitutioneel gebouw zijn volma king de koning is het hoofd, de rijksdag, de landelijke bestuursorganisaties en verder alle vrije burgers vormen de ledematen der heilige kroon van Hongarije. Het hoofd kan niet re geeren zonder de ledematen, en omgekeerd. Zoo kunnen de koninklijke prerogatieven niet zonder de medewerking der vrije burgers en hun wettige instellingen worden uitgeoefend. Koningsmacht en volksvrijheid zijn onverbre kelijk verbonden, ook in hun groei. Op dit beeld vol licht van de staatkundige ontwikkeling van Hongarije in de middeleeu wen moeten ook schaduwen geteeken^ wor den de boerenopstand van 1512, de cata strophe van Mohac in 1526, waardoor de een heid van Hongarije verbroken en Turkije heer- scher werd in een groot deel des lands, ge durende anderhalve eeuw. Maar de moeilijk heden werden tei. slotte overwonnen, de uit eengevallen deelen hereend, de koningsmacht en dc volksvrijheid hersteld, gelijk graaf Ap ponyi in zijn volgende lezingen nader zal uit- eenzelten. DE EXPORT-MOGELIJKHEDEN IN ONZE INDUSTRIE. Een adres van het R.-K. Werk liedenverbond. Het R.-K. Werkliedenverbond heeft het vol gende adres gericht tot den ministerraad Algemeen, mogen we wel zeggen, trekt op 't oogenblik de aandacht de moeilijke positie waarin sommige onzer bedrijfstakken reed* verkeeren en waarmee andere worden bedreigd door de handelspolitiek der ons omringend*» landen. Schier overal zijn aan de grenzen reed* hooge tariefmuren opgetrokken, weifee o voor Frankrijk weer dreigen tc worden vei- hoogd. Het gevolg daarvan is, dat de export-moge lijkheid voor onze industrie immer kleiner wordt en bedrijven, waarvan kan worden ge tuigd, dat ze naar de meest moderne inzichten worden geleid en de nieuwste middelen tot be vordering der concurreatievaardigheid er wor den toegepast, zich genoodzaakt zien hunne werkzaamheid binnen onze grenzen to beper ken of minstens niet uit te breiden, doch zich te vestigen in de landen, waarheen expon prnrtisch niet meer mogelijk is. Wij wijzen ar op, dat, indien do thans In Frankrijk voorgenomen tariefverhooging hao. beslag krijgt, de Philips gloeilampenfabrieken, blijkens de berichten, in dat land zullen gaan produceeren, wot moet neerkomen op beper king van dit bedrijf in ons land ot op zi Uiirrt ontwikkeling ervan zal tegengaan Onze klompenindustrie verkceit, tengevolge van de concurrentie van buitcnlendsche onder nemingen, in zorgvolle omstandigheden. In buitengewoon moeilijke positie verkeeren thans de aardewerk- en glasfabrieken tc Maas tricht en te Leerdam. De flesschenfabricagc is leeds voor een groot deel verdwenen en onze overige glasindustrie wordt ernstig bedreigd. Ook de aardewerkfabricage loopt gevaar aan buitenlandsche concurrentie ten onder te gaan. Het spreekt wel vanzelf^ dat ook ^dc hooge regeering aan een en ander haar aandacht schenkt. Zij kan immers niet werkloos aanzien, dat eene industrie, welke aan duizenden men- schen in ons land werk verschaft, die bewezen heeft een levensvatbare bedrijfstak te zijn, met ondergang wordt bedreigd. Waren eerst valuta-moeilijkheden oorzaak va n achteruitgang, waardoor met name de be drijven in Maastricht hun aantai arbeiders moesten terugbrengen van circa 6500 tot 3500 (van welke laatsten nog een aantal ge deeltelijk werkloos is), thans dreigt, door de handelspolitiek der ons omringende' landen, niet alleen de export voor onze ceramische- •:-n glasindustrie verloren te gaan, maar zal haar zelfs onze binnenlandsche markt worden afhandig gemaakt. Door de hooge invoertarieven, in het bui tenland gevorderd en die met name voor Frank rijk binnenkort weer zullen worden verhoogd, is de export reeds zoo goed als goheel onmo gelijk geworden en klaarblijkelijk wordt door buitenlandsche industrieën, die hier tegen uiterst lage prijzen invoeren, waarvoor ze in het binnenland compensatie krijgen kunnen, be schermd als ze zijn door de hooge invoertarie ven, een strijd gevoerd om onzo markt. Men behoeft slechts oppervlakkig kennis tc nemen van de cijfers omtrent den invoer van glas-, porselein- en aardewerk voortdurende toename van het kwantum en daartegenover Steeds verder gaande relatieve vermindering vun de waarde, om overtuigd te worden dat hetgeen wij boven beweerden, onomstootelijk vaststaat. Dat ook andere factoren misschien hebben medegewerkt tot het in 't leven roepen der moeilijkheden, waarmede onze glas- en aarde werkindustrie thans tc kampen heeft, schijnt wel aanwijsbaar. Dat met name de Maastrichl- -che industrie in het verleden, bij gebrek aan lust of wellicht aan capaciteit tot het ontwik kelen van voldoende energie, vaak geconcur reerd heeft op kosten van dc arbeiders, is niet onbekend. Maar dit alles mag ons niet blind doen zijn voor het feit, dat duizenden arbeiders dreigen te worden gedupeerd, indien niet spoedig hulp geboden wordt. Bovendien is gedurende de laatste 10 15 jaren, door het aanbrengen van belangrijke technische verbeteringen, ernaar gestreefd den achterstand in dit opzicht zoo veel mogelijk op te heffen. Waar het vraagstuk der werkloosheid in ons land reeds zoo nijpend is, waar veilig kan worden aangenomen, dat nog nagenoeg 100,000 arbeiders geen gelegenheid vinden om op normale wijze in hun onderhoud cn dat van hunne gezinnen te voorzien, waar elk een, wien het algemeen belang ter harte gaat, eikeen, di9 bekend is met den demoraliseeren den invloed van werkloosheid, zich pijnigt met de viaag, hoe die honderdduizend aan werk zullen zijn te helpen, daar zou het onverant woordelijk zijn, bij de vernietiging van eene werkgelegenheid, als onze glas- en aardewerk- Industrie ongetwijfeld is, lijdelijk toe te zien, omdat daardoor het aantal werkloozen weer zal worden vergroot. In de huidige situatie schijnt alleen hulp van .Staatswege het dreigende gevaar te kunnen afwenden. Daarom voegen wij onze stem bij die van hen, welke Uwe Regeering reeds om hulp vroegen, en verzoeken Uwe Excellenties beleefd, maar dringend, het nemen van moat- regenen, die wellicht reeds overwogen worden, om onze bedreigde industrie te helpen, te be spoedigen. Wij staan met zeer velen in het land op het standpunt, dat het geheele menschdom moet kunnen profiteeren van de economisch gun stige positie, waarin de verschillende deelen der aarde voor de productie van bepaalde goederen verkeeren, m.a.w. wij wenschen in het algemeen het economisch 'verkeer zoo wei nig mogelijk belemmeringen in den weg ge legd te zien. Waar evenwel zich thans klaar blijkelijk een ecc: cpnische strijd tusschen de verschillende landen heeft ontketend, waar zoo goed als alle landen rondom ons steeds meer belemmeringen aan het economisch verkeer in den weg leggen, daar zou het roekeloos en onverantwoordelijk zijn het remen van tijde lijke maatregelen tot verdediging van ons eco nomisch leven achterwege to laten. Wij ach ten het niet aan ons, aan te geven, welke maat regelen in de gegeven omstandigheden voor dat doel het meest afdoende zijn, wrikc maat regelen bovendien wenschelijk zijn om te voor komen, dat het algemeen belang zou kunnen worden geschaad. Daarom lijkt ons de aan gewezen weg, dat Uwe Regeering aan de Sta- ten-Generaal de bevoegdheid vraagt om in be paalde gevallen, waarin, tengvolge van maat regelen van buitenaf, ons ecnomisch leven ernstig dreigt te worden benadeeld, de maat regelen te nemen, welke zij, na het inwinnen van deskundige adviezen en onder verantwoor delijkheid tegenover de Staten-Generaal, ter beveiliging van onze nijverheid, onzen land bouw, enz. zal nuttig oordeelen. Hopende en vertrouwende, dat dit verzoek van ons Verbond, waarbij zijn aangesloten 30 organisaties met gezamenlijk 115,000 leden, ertoe moge bijdragen, voor vele arbeiders de ramp der werkloosheid af te wenden. Rad onieuws. WEERBERICHTEN VAN DE BILT. Ze worden bcstendigJ. De Staatscourant van 2 dezer bevat de nieuwe regeling betreffende het gebruik van het radio-zendstation aan het Centraal Bureau van het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te dc Bilt en betreffende de verhouding van den dienst van dat radio-zendstation tot den radio dienst van het openbaar verkeer, alsmede tot dien ten behoeve van de burgerlijke luchtvaart cn den militairen radiodienst. Door het station zullen worden uitgezonden de volgende soorten van berichten a. Internationale synoptische weerberichten in codevorm te 7.10 v.m. en te 1.10 en 6.10 n.m. G M.T. facultatief ook te 1.00 v.m. G.M.T. b. Weerberichten ten dienste van de lucht*

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1927 | | pagina 2