25 Jaargang Wo. 242 A ÏVg E RS FOO RTSC H DAGBLAD „DE EEMLANDER" TWEEDE BLAD. KOLONIËN. BINNENLAND. FEUILLETON. De Geheimzinnige Talisman. Maandag 11 April 19 7 Oost-Indie. DIENST DER INVOERRECHTEN EN ACCIJNZEN. Batavia, 9 April. (Aneia.) Het onder- hoofd van den dienst der in- en uitvoerrech ten en accijnzen, de heer A. J Schabeek, is benoemd tot hoofd van dien Dienst als opvol ger van den heer F. L. Pannekoek, aan wien op 1 September eervol ontslag verleend is. MR. K. F. CREUTZBERG. Soerabaja, 9 April. (Aneta.) Volgens het Soer. Handelsblad zal mr. K. F. Creutz- berg, vice-president van den Raad van Ned.- Indië, in September repatrieeren en zich te Genèvc vestigen. CLANDESTIENE LEVERING VAN WAPENS Padang, 9 April. (Aneta.) De eisch te gen den heer W. D. van Eek, directeur van de Vennootschap Handel-Mij. v/h. J. Boon Jr., die clandestien revolvers en mausers leverde aan een handelaar te Siloengkang, is acht maan den. KON. BESLUITEN. Benoemd tot burgemeester van Roermond J. A. H. Steinweg, met toekenning van gelijktij dig eervol ontslag als burgemeester van Stad en Ambt Delden; benoemd tot rechter in de rechtbank te Rot terdam mr. A. Dirkzwager, advocaat-procu reur te Schiedam, tevens kantonrechter-plaats- vervanger aldaar en mr. F. G. Schalkwijk, oud- afdeelingschef ter provinciale griffie van Noord-Holland, oud-rechterlijk ambtenaar in West-Indië; hersteld in werkelijken dienst en benoemd tot buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Berlijn mr. J. P. graaf van Lim burg Stirum, buitengewoon gezant .en gevol machtigd minister in disponibiliteit; op verzoek eervol ontslagen de 1ste luite nant op non-activitcit W. L. N. E. van Leeu wen van het wapen der infanterie, de reserve le luitenant J. H. "Naat, van het 16e reg. infan terie, de officier van gezondheid 2e klasse dr. J. C. Martens, van het personeel van den ge neeskundigen dienst der landmacht en is deze laatste benoemd tot reserve officier van ge zondheid 2e kl.; benoemd bij het reserve personeel der land macht bij het personeel van den geneeskundi gen dienst tot reserve-officier van gezondheid 2e klasse H. J. A. M. Willemsen, arts. NA DE VERWERPING VAN HET BELGISCHE .VERDRAG. Een politieke maaltijd der Nationale Unie. In verband met de verwerping van, het Bel gische verdrag heeft de Nationale Unie Vrij dag te Den Haag een aantal voorstanders eener constructieve politiek ten opzichte van België aan een politieken maaltijd vereenigd. Bij ontstentenis van jhr. mr. Boreel van Hogelanden, door oponthoud in het buiten land verhinderd, werd de tafel voorgezeten door mr. Menno Rijke. Met deilig de deelne mers zat, naast eenige politieke persoonlijk heden, ook de generaal Snijders als eeregast aan. In een tafelrede heeft prof. Gerretson een overzicht \an den dooi de verwerping ont- stanen toestand gegeven. Wij hebben gemeend aldus spreker, dot verwerping van dit verdrag plicht wasdoch het was geen aangename plicht. Stemt de beslissing der Eerste Kamer ons dus dankbaar, wij zijn allerminst voldaan; het moeilijkste deel van de taak, een nieuwe, bevredigende overeenkomst, ligt nog vod den boeg. Om doortoe te komen is vooral noodig, dat men in Noord en Zuid begrip-it, in welke stemming men tegenover elkaar staat. Het is een Yiaomsch balling geweest, die het eerst met grooten nadruk gewezen heeft op de noodzakelijkheid, om, mocht het Neder- londsch belang verwerping eischen, tegelijk met die verwerping de grondslagen te leggen voor een nieuw en beier verdrag. Het ver heugde spr., dat het Nationaal Comité bereid is geweest te doen, wat de Eerste Kamer heeft nagelatende door dit representatief Comité aangenomen motie, die op nauwkeurige wijze de punter» resumeert, waaromtrent tusschen de voorstanders eener constructieve politiek in de Eerste Kamer overeenstemming bestond, neemt, voor wie dc zaken met een onbevan gen blik beziet, eiken grond weg voor het Belgisch verwijt, als zou er met Nederland „niet te praten" zijn en vernietigt de legende als zou Nederland beheerscht worden door do» „geest van Munster". Wil België tegenover Nederland een agres sieve machtspolitiek voeren, dan kan het dit slechts met hulp der mogendheden doch voot die hulp moet het dan den prijs willen beta len de sloop te worden in het kielzog diet grooten. Anti-Nederlandsche politiek betce- kent voor België onzelfstandige politiek. Zal België de fout van 1919 herhalen Zal het wederom trachten, zich zijn papje te la ten voeren door de Gouvernantes zijner staat kundige onmondigheid Of zal het zich thans eindelijk staatkundig volwassen toonen, in staat zijne betrekking tot ons zelfstandig te regelen De beslissing staat niet aan ons. Wij moeten afwachten. Slechts merken wij met vreugde de al talrijke teekenen op van een in België ontwakend gevoel van eigenwaarde van een zucht naar echte zelfstandigheidspo- litiek. Spr. gaf vervolgens een overzicht van de zj. bestaande kv/esties. Zijn, vraagt spr. tenslotte, in Nederland en België de voorwaarden aanwezig om tot een oplossing te komen Wat Nederland betreft, ja I Indien althans overeenstemming verkre gen wordt tusschen Regeering en Volk. De regeering zal, zoo werd ons mede gedeeld, voortaan in het Belgisch beleid ho mogeen zijru Uitmuntend I maar ten slotto vanzelfspreken. De vraag woar het op aan komt en die geheel open gebleven is, is, of do regeering homogeen is met de volksvertegen woordiging dan wel met den heer Van Kar- nebeek. Of zij de grondslagen, gelegd dooi dc Eerste Kamer, bruikbaar acht voor den erdregsnieuwbouw dan wel, of zij van de gelegenheid wenscht gebruik te maken, om, over het hoofd der volksvertegenwoordiging heen, op de door de Eerste Kamer verworpen basis verder te bouwen. Omtrent deze vragen wandelt het Ncder- landsche Volk in raadselen. Onder die om standigheden schijnt het de plicht der volks vertegenwoordiging, over dc vraag, of de Regeering homogeen is met de volksvertegen woordiging, don wel met den bewindsman, wien door die vertegenwoordiging het ver trouwen is opgezegd volledige opheldering te verschaffen. Nalatigheid in deze zou, harer zijds de homologatie zijn van een regenten- politiek, die dc dood waren %von allen publie- ken geest. Spr. eindigde met een herinnering aan de rede onlangs door prof. Vercoullie bij zijn cerepromotie te Utrecht gehouden. Hij ver geleek Noord en Zuid bij de twee konings kinderen, die door een diepen stroom weren gescheiden. Maar zij waren geschapen om el kander lief te hebben en hun liefde zou er in slagen, ondanks den stroom, elkander te vin den. Het kanaal AntwerpenLuik. De „Nation Beige" meldt uit Hasselt: De financieele commissie voor den aanleg van hel kanaal Antwerpen—Luik heeft zich heden te Hasselt geconstitueerd. Verschillende belang rijke financieele en industriecle instellingen, alsmede de provincie Limburg en de stad Has selt, zijn reeds vertegenwoordigd in de com missie, welke het vaste voornemen koestert de zaak zooveel mogelijk te bespoedigen. Actie van Belgen in Limburg Uit Parijs wordt d.d. 10 April geseind i Aan het Journal wordt uit Maastricht het volgende bericht geseind, dat wij onder alle voorbehoud weergeven Ia den afgeloopen nacht zijn Belgen nabij Roosteren Nederlandsdh-Limburg binnenge drongen. Zij hebben er proclamaties aange plakt, waarin de aansluiting van Limburg aan België wordt geëischt, teneinde deze provincie te behoeden voor de gevolgen van de verwer ping van het Belgische verdrag. DE GEBEURTENISSEN IN CHINA. De houding van den Ncdcrl. gezant. Het lid der Tweede Kamer de heer Albarda, heeft den minister van buitenlandscho zaken de volgende vragen gesteld: Is de minister bereid, mede tc dcelen, wat ei waar is van de berichten, volgens welke de Ncdcrlondsche gezant te Peking aan Chinee- sche militairen en gewapende politie vergun ning zou hebben verleend om het legatiekwar- tier te betreden en daar een onderzoek in te stellen, van welke gelegenheid de Chineesche gewapende macht gebruik zou hebben ge maakt voor handelingen, die de grenzen dei vergunning te buiten gaan? Heeft de gezant daarbij gehandeld overeen komstig zijn bevoegdheden en in overleg met het diplomatiekorps, en heeft hij ook, alvorens te handelen, do Nederlandsche regeering in kennis gesteld met de moeilijkheden, waar voor hij zich geplaatst zag? Welke maatregelen heeft de regeering ge nomen, ten einde zooveel mogelijk te voor komen, dat ten gevolg© van de gebeurtenissen to Peking Nederland in verwikkelingen zou worden betrokken DE KLASSEINDEELING VAN HET SPOORWEGPERSONEEL. Vragen van het Kamerlid Oud. Het Tweede Kamerlid de heer Oud heeft den minister van Waterstaat gevraagd; Is het den minister bekend, dat het spoor wegpersoneel ernstig is teleurgesteld dooi het uitblijven van de verbeteringen in de klas- senindeeling zijner standplaatsen, terwijl dio verbeteringen voor het Rijkspersoneel reeds met ingang van T Januari 1925 zijn inge voerd? Acht de minister het niet wenschclijk, dat ten aanzien van de klasscnindeeling der standplaatsen voor spoorweg- en rijksperso neel eenvormigheid wordt betracht, zulks in overeenstemming met de gedragslijn, die tot de laatste herziening der klasscnindeeling voor het rijkspersoneel steeds is gevolgd? Indien laatstgemelde vraag bevestigend wordt beantwoord, is de minister dan bereid, zijn medewerking te verleenen tot een spoe dige opheffing van de bestaande verschillen in dc klassen-indecling voor spoorweg- en rijkspersoneel? JHR. RU7S DE BEERENBROUCK. Viering van zijn zilveren hu welijksfeest. De voorzitter van de Tweede Kamer, oud- minister jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beeren- brouck, hoopt Dinsdag 19 dezer zijn 25-jarige echtveroeniging tc vieren. Het zilveren echtpaar zal zich, naar wij ver namen, op dien datum niet te 's-Gravenhage berinden, doch dit huiselijk feest herdenken in den familiekring op het landgoed „Suideras" te Wichmond nabij Vorden, in Gelderland. M. BOLLE LZN. f Te Haamstede is op 86-jarigen leeftijd over leden de heer M. Bolle Lzn., oud-burgemeestei van Haamstede en Burgh, oud-lid van de Pro vinciale Staten, ridder in de orde van Oranje- Nassau. GEVAARLIJKE KWAKZALVERS PRAKTIJKEN. Loodwit als zalf. Van de meest betrouwbare zijde deelt men het „D. v. N.-B. mede, dat een inwoner der gemeente Zundert het slachtoffer is geworden van kwakzalverspraktijken. Bedoelde persoon was lijdende aan een lich te huidaandoening en stelde zich onder be handeling van een zekere Mie Broos, wonende te Vorsselaer (België), welke vrouw, naar het schijnt, nogal eenige „beroemdheidbezit op het gebied van kwakzalverij. Hij ontving, tegen betaling, van haar een potje zalf als genees middel, met de verzekering, dat hij na het ge bruik daarvan, genezen zou zijn. Do onvoor zichtigheid van den patiënt bleek a! spoedig, want na gebruik van het z.g. smeermiddel, ver ergerde de kwaal zoodanig, dat directe opne ming in het St. Ignatiusgesticht te Breda ge boden werd, waar de patiënt tjians reeds eeni ge dagen in levensgevaar verkeert. Een huidspecialiteit te Breda constateerde hoogst ernstige loodvergiftiging met algemeen huidversterf. Het onderzoek naor dc samen stelling der zalf bracht aan het licht, dat deze grootendeels bestond uitloodwit, met wat me nie rose gekleurd. Zoals men weet, is loodwit een der zwaar ste vergiften, en men begrijpt, dat het besme ren van het heelc lichaam daarmede, zooals in het onderhorige geval geschiedde, noodlottig moest worden. De marechaussee stelt een ernstig onderzoek in, cn is het blad goed ingelicht, don heeft ook de Belgische politic de zaak reeds ter hond ge nomen. EEN BLOEDIGE TRANSACTIE. Het reddende boordknoopje. Bij het overnemen van een kruidenierszaak te Amsterdam, waarvan de financieele afwik keling eenige moeilijkheden gaf, werd ook de borg betrokken. Om bij de woordenwisseling tusschen borg cn eigenaar kracht bij tc zetten, trok deze laatste een revolver. Toen de borg naar het wapen greep, ging een schot af, dat hem in den duim trof en daarna den hals schampte. Vermoedelijk zou de halswondc ern stiger geweest zijn, als de kogel niet door een boordknoopje een ecnigszins andore richting had gekregen. De 62-jorigc schuttsr is in ar rest genomen, terwijl het wapen, dat ook al 40 jaar oud is, in beslag werd genomen. De houding van Amerika. Londen, 9 ApriL (H. N.) Volgens een bericht uit Washington beschouwt men in re- geeringskringen aldaar den toestand in Ghina als onveranderd. Dat er nog nieuwe troepen naar China worden gezonden, geschiedt alleen om deze in geval van nood spoedig bij de hand tc hebben. De troepen zullen in kleine af doe lingen, elk van 300 man, geleidelijk vertrekken. ERNSTIGE VECHTPARTIJ TE DEN BOSCH. Twee personen ernstig gewond. In een dansgelegenheid aan dc Groote Markt to den Bosch ontstond gisteravond tusschen eenige bezoekers oneenigheid, die weldra zoo hoog liep, dot men besloot het buiten uit to vechten. Op straat stond een formeele vecht partij, waarbij van messen gebruik werd ge maakt, met het gevolg, dat dc 20-jarige H. G K. en do 21-jarige J. A. diepe steekwonden aan rug en armen bekwamen. De politie voerde eer» charge uit, doch slaagde er aanvankelijk niet in dc daders te arrcstecren. Later in den avond werden zij von htm bed gelicht en naar het politiebureau overgebracht. Het zijn de 17- jorige tweelingen A. H. H. cn A. W. H., beiden arbeider van beroep. De beide gc-wonden zijn in bewusteloozen toe stand naar het ziekenhuis vervoerd; hun toe stand is ernstig. VERKEERSONGEVALLEN. Motorongeuk bij Epe. De motorrijder, die bij een' motorongeval bij Epo ernstig werd gewond, is hedenmorgen in het ziekenhuis overleden. BRANDEN. Brand in een hofstede. Eist, 9 April. Alhier is brand uitgebroken ih een hofstede, toebehoorende aan de Dul- lerts-stichting te Arnhem en bewoond door den landbouwer S. De inboedel, benevens een geldswaarde van 1300 is verbrand. Het vee kon worden gered, behalve vier varkens, welke een prooi der vlammen werden. BRANDEN. Felle brand te Zaandijk. Gisteravond heeft een felle brand gewoed in de pcrceelen Lage Dijk 134 en 136. Het eerste perceel van den sigarenhandelaar Jeronimus, waar de brand uitbrak, brandde voor het grootste deel uit. Belangrijker was de schade in de Cacao- en Chocoladefabriek „Ariba" van de firma Francken, die aan het eerste perceel gTenst. Doordat in de fabriek een hoogspan ningskabel aanwezig was van 10.000 Volt moest deze eerst uitgeschakeld worden, waar voor de medewerking van Amsterdam noodig was. Als gevolg van het hierdoor ontstane tijd verlies had het vuur gelegenheid zich snel uit te breiden. De fabriek ging zoo goed als geheel verloren. Omtrent oorzaak en schade valt nog niets te zeggen, aangezien de winkelhouder en de fir manten afwezig waren. ALGEMEENE BOND VAN FORENSEN. De bedoeling is afdeclingen op te richten. To Amsterdam is kortgeleden door een tach tig personen, in verschillende gemeenten vnn orr. land gevestigd, opgericht de „Algemeen© Bond van Forensen", welke zich ten doel stelt de behartiging van de belangen, in den meest uitgebreiden zin, die de leden ols forensen raken. In het bijzonder zal dc Bond zijn aandacht wijden aan het vraagstuk der forenscnbelos- ting, opdat door een krachtige, doelbewuste actie van gezamenlijke forensen onder de auspiciën van een goed gedocumenteerde cn invloedrijke leiding een weg aangegeven wordt om uit do thans bestaande moeilijkheden en onbillijkheden te geraken Het is de bedoeling om zoo spoedig moge lijk in de gemeenten, waar een ecnigszins uit- I gobreid aantal forensen gevestigd is, over te gaan tot oprichting von plaatselijke afdeelin- gen. De hulp en medewerking van alle foren sen in Nederland wordt voor dit doel inge roepen. In het Hoofdbestuur van den Bond hebben zitting genomen de heeren Mr. H. J. Bool, voorzitterM. C. Koning, waarnemend voor zitter Mr. P. B. H van Groin Soeters, pen- nirgmecster Mr. F. van Hasselt, Ir. O. C. A- van Lidt de Jcude, L. C. van der Meulen J.Hzn. en C. D. van Vliet. Secretaris is de heer Mr. H. E. Scheffei, Kloveniersburgwal 70, Amsterdam. HORECAP. Fusie met de Ncderlendsch® Hotel-industrie. Onder voorzitterschap van den heer I. N. van Hanja uit Schcveningon heeft tc Arnhem de jaarlijkschc algomcene vergadering van den Ncderl. Bond van werkgevers in de hotel-, restaurant-, café- en aanverwante bedrijven (Horccaf) plaats gehad. In zijn openingswoord herinnerde de voor zitter aan de octic tegen de verteringsbelas ting, welke met succes is bekroond. Hij zcido verder, dat de toestand der hotcl-restourant- en cafébedrijven in ons land nog verre van rooskleurig is; de opbloei van de bedrijven wordt ten zeerste bolemmerd door overheids maatregelen. Aangenomen werd een voorstel van het hoofdbestuur om een jaarlijkschen bondsdag in te stellon, die ecnigszins het karakter von een congres zal dragen. De eerste bondsdag zal in September te Groningen worden gehou den. Met «lgcmccno stemmen werd besloten tot wijziging van de statuten cn het reglement, roet het oog op de plannen tot fusie met de Ver- eenlging Nederlandsche Hotelindustrie. Door het vaststellen van deze wijziging zijn dc fusie plannen der twee groote hotelhoudcrsbonden in Nederland proctisch verwezenlijkt DE ONLUSTEN IN INDIft. Meetings te Amsterdam, Rot terdam cn den Haag. In Rotterdam, te 's-Gravenhage en Amster dam zullen Zondag a.s. vanwege SD.A P. en N.V.V. vergaderingen worden gehouden ter bespreking van de onlusten in Indië. In het manifest, dat ter aankondiging daarvan ver spreid is, worden de volgende eischen ge steld: le. Dadelijk verzachting van het lot van hen, die thans geïnterneerd worden naar het boven Digocl gebied op Zuid-Nieuw Guinea en onderzoek door een daartoe afzonderlijk benoemde, niet ambtelijke, commissie, naar hun schuld. 2e. Intrekking van dc art. 36, 37 en 38 van de Indische staatsregeling, welk© samen d© z.g. exorbitant© rechten vormen, op grond waarvan d© gouverneur-generaal hem onwel gevallige personen kan ex- of interneeren en eventueel© regeling van deze materie in het Indische Wetboek van Strafrecht, opdat d© betrokkenen op een behoorlijke procedure kunnen rekenen. 3e. Afschaffing van art. 161 bis van het In dische Wetboek van Strafrecht en opheffing van het vergader-verbod, opdat economische en nationale acties kunnen plaats hebben, zon der kans op zware gevangenisstraf voor hen, die de leiding nemen. naar het Engelsrh van E. F. BENSON. 54 „Ach, waarom?" zeide hij eindelijk, „dit voorval was óf louter toeval, óf het was een laaghartige aanslag op Harry's leven. Ja, dat klinkt wel vreeselijk, is het niet? Maar een van beide was het zeker. Naar alle waar schijnlijkheid waè het zorgeloosheid. U liet een patroon in het geweer zitten, uw bediende ver gat het schoon te maken. Maar veronderstel eens, dat men reden had te denken, dat er ver raad bij in het spel was, dan nam ik dat be wijsstuk mee naar de politie. En u kunt er ver zekerd van zijn al is het ook ten koste van Harry's gevoelens en van de uwe natuur lijk ook als de zaak publiek gemaakt wordt dat ik dit zal doen, zoodra ik, of men zich eenig denkbeeld van het voorgevallene kan vormen." Bij deze laatste woorden stond hij op en keerde zich om, om zijn kaars aan to steken. „Nu, ik wensch u goeden nacht," zeide hij. „Ik zie u toch morgen aan het ontbijt? „Neen, mijn beste jongen*, dat zal je niet, zeide mr. Francis. „En, Geoffrey, je moet niet aan Harry zeggen, dat ik hier geweest ben. Ik schaam mij eigenlijk, dat ik zoo dwaas ben geweest om hier te komen, maar dat voorge voel, dat er iets gebeuren ging, was zoo sterk in mij den geheelen dog, dat het mij er toe gedwongen heeft Neen, ik ben al weer ver trokken, voordat iemand wakker is, en ik denk, dat ik in de stad zal zitten ontbijten, als jullie luie jongens, je nog aan het kleeden bent." Geoffrey dacht een oogenblik na. „Nu, zooals u wilt," zeide hij, „maar, hoe bent u toch binnengekomen?" „Door de voordeur," zeide mr. Francis. „Zij was niet geslten; heel nalatig van de gediensti- gen." „Ja, dat is zeker. Hebt u haar gesloten?" „Ja, en ik sloop juist naar boven, toen jij wakker werdt. Mijn plan was geweest, stil naar Harry's kamer te gaan en even naar mijn lie ven jongen te kijken, om mij zelf gerust te stellen, dat hem niets mankeerde, Als ik niet het geluk had gehad dc deur open te vinden, dan had ik den nacht in het tuinhuis doorge bracht en 's morgens mij vergewist, dat alles in orde was. Ik hoop, dat Harry Tcmpleton zal onderhouden over die deur." „Maar hoe kan Harry het weten, als hij niet mag weten, dat u hier geweest bent „Dat is waar," zeide mr. Francis, terwijl hij een oogenblik nadacht, „weet je wat, ik zal de deur openlaten, dat moet ik ook wel als ik er uit wil gaan. Jij kunt hem er dan opmerk zaam op maken. Goeden nacht, Geoffrey. Ik go ook naar mijn kamer. Ik ga op de canapé slapenmijn bed mag niet beslapen zijn." Geoffrey ging met longzamen, sloperigen pas zijn kamer binnen, deed de deur dicht en deed haar op slot. Daarop kleedde hij zich heel vlug uit er. trok een donkere jas aan over zijn nacht- pak. Hij was te vervuld van de verschijning van mr. Francis, en te nieuwsgierig wat dit eigenlijk beduidde, om zijn tijd in ijdele gis singen door te brengen en hij zat op zijn bed, om het geval stuk voor stuk bij zichzelf na te gaan. Zijn eerste gedachte was Harry's veiligheid gedurende de uren, die er nog verloopen moes ten voordat de dag aanbrak, maar dat wees hij dadelijk van de hand. „Ik heb den ouden man schrik aangejaagd," zeide hij tot zichzelf met innerlijke voldoening, „ik heb hem laten staan beven in zijn misda dige schoenen. Neen, vannacht durft hij niets uit te halen. Er is een getuige, dat hij in het geheim in het donker gekomen is en voor den morgen weer vertrokken is. Neen, voor van nacht is Harry volkomen veilig, maar ik ben blij, dat ik wakker ben geworden." Geoffrey ging op zijn bed liggen, levendig belangstellend in hetgeen voor hem lag, maar ontzet over de mogelijk dreigende gevolgen. Tot nu toe was zijn leven altijd kalm voortge gleden een aangename, lichte bezigheid; maar nu waren eensklaps in zijn jonge en on-j ervaren handen de roode teugels gelegd van leven en dood de teugels, die paarden in toom hielden of niet in toom hielden; paarden, die hij slechts heel onduidelijk kon waarnemen. Maar de teugels had hij in' handen; het was zijn werk om zoo goed als hij kon te sturen tusschen, God weet, welke duivels en diep zeeën door. Duizenden richtingen lagen voor hem open; in alle op een na, zoover als hij in de toekomst kon voorzien, was onheil verbor gen. Er moest een oplossing en een uitredding beraamd worden, maar in welke richting lag die? Wat gaf het om nu naar- Harry's kamer te gaan, wat had hij nu te vreezen van oogen die achter gordijnen gluurdenen als hij er eenmaal was, hoe zou dan nog de ontvangst zijn Harry was drie uur geleden naar bed ge gaan en moest hij nu uit zijn slaap gerukt worden om dit avontuurlijk verhaal een ver haal zoo vol gissingen, met zoo weinig bewij zen, aan te hooren En als hij het al aanhoorde, hoe zou hij, oor deelend naar Geoffrey's ondervinding, de eer ste maal opgedaan, zijn eenige richtsnoer in dit nachtelijk uur de geheele zaak op nemen Het eenige resultaat wat hij oogsten zou, dat was zeker, zou wezen: onbestemde verwondering en toom, wijl iemand, dien hij zijn vriend noemde, met zulk een afschuwe lijk verhaal bij hem zou aankomen, dat hij ze ker kon zijn een verontwaardigd antwoord te krijgen of wel, wat nog erger iseen stilzwij gen, gevolgd door een breuk, die niet licht meer te herstellen zou zijn. Neen, om nu naar Harry te gaan, zou naar alle waarschijnlijkheid een scheiding tusschen hen ten gevolge heb ben en dat in het uur van het grootste gevaar. Geoffrey stond van zijn bed op en liep zacht jes op bloote voeten de kamer op en neer. Toen deed hij zijn jas en nachtpak uit en over goot zijn hoofd en hals met koud water Hij voelde zich wakker genoeg, maar versuft door louter verwarring en hij was vast besloten aan de vermogens, waarover hij beschikte, alle ge legenheid te geven om een helder en verstan dig besluit te nemen. Het was bijvoorbeeld met voorbedachten rade, dat hij de deur sloot, en zichzelf kleedde om misschien handelend te moeten optreden. Zijn verstand had hem ge zegd, dat hij niet van plan was om nu al naar bed te gaen. Hnd zijn verstand hem niet nog iets meer gezegd Misschien was zijn hande ling om iets donkers over zijn nachtgoed aan te trekken willekeurig geweestnu moest hij zich daarvan rekenschap geven. O, ja, dc deur waar mr. Francis door was gekomen dat was het. Hij geloofde niet, dot hij de vooi deur was binnengekomen, zooals hij gezegd had, want het geluid van het ope nen en sluiten, het geluid ook van den sleutel, dien hij gezegd had, omgedraaid te hebben bij het binnenkomen, had hem uit een sluimering, waarbij hij niet geheel het bewustzijn verloren had, moeten doen ontwaken. Een klok had geslagen, dat was waar, het oogenblik voor dat hij geheel wakker was geworden cn hij had het niet gehoord; maar hoe dikwijls, over woog hij bij zichzelf, hoort men een klok slaan, zonder dat de hersens dit bericht opne men? Het was veel waarschijnlijker dat de lichte beweging, die mr. Francis gemaakt moest hebben toen hij om de binnendeur ge keken had, die naar de trap leidde, hem had doen ontwaken. Hoe was het dan mogelijk, dat hij de deur geopend, weer dichtgemaakt en gesloten had de zware voordeur de hall doorgeloopen was en dat dit hem niet uit zijn sluimering hod opgewekt? Trouwens het gezicht, dat hem had aangekeken, was dat van een man, dio een kamer voorzichtig binnen keek, niet van een, die een kamer uitging Het leek er erg veel op, alsof mr. Francis niet door de voordeur was binnengekomen, het was ook bijna niet mogelijk, dot zij 's avonds niet ge sloten was geworden, toen de kracht dc luiken had gesloten. Toen kwam er weer een tweede moeilijkheid. Nu mr. Francis, zooals hij zelf gezegd had, de voordeur gesloten had, toen hij was binnen gekomen, zou zij nu ook gesloten moeten zijn; maar hij was van plan het huis te verlaten, voordat de booien op waren, dan zou hij haar opensluiten en open laten als hij er uitging. Maar daarentegen veronderstellend, dot Geof- rey's verdenkingen waar waren en hij niet door de voordeur was binnengekomen en ook niet van plan was het huis daardoor te verlaten, dan zou hij haar opensluiten voordat iemand nog 's morgens op was. Dit was dus het eer ste punt van overweging: zou mr Francis de voordeur vóór dat het dag werd openen, en zou hij daardoor vertrekken? Zoo niet, hoe was hij don binnengekomen, en hoe zou hij weggaan 'Wordt vervolgd.)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1927 | | pagina 5