UIT DEN OMTREK. paganda van onzen administrateur voor de wintcrverpleging en door het plaatsgebrek in de zomermaanden verandering en dus verbete ring in In den zomer was de bezetting schitterend; tot October waren alle huizen vol bezet. De tot nu toe chronische inzinking in September bleef uit. In deze maand hielden in de acht huizen der gewone verpleging 807 kinderen verblijf. Het vooruitzicht der uitbreiding van de win- tcrverplcging deed het hoofdbestuur besluiten, het Koloniehuis Kerdijk voor deze verpleging blijvend in te richten door den aanleg van eene centrale verwarming. Tot ongeveer half November zijn zeven hui zen in gebruik geweest. Het Zeehuis echter moest op 5 October worden gesloten tenge volge van enkele roodvonkgevallen. Eind December kon worden vastgesteld dat wij 204.406 verpjecgdagcn hadden be- réikt, d.i. 34.182 verpleegdagen meer dan in het reeds zoo prachtige jaar 1925. Deze belangrijk© vooruitgang is voor een niet gering deel te danken aan een verlaging van den verpleegprijs met 15 cent per dag en per kind. Drentsche kinderen uit de Veenstreken. Voor de verpleging van een gedeelte dezer kinderen heeft het hoofdbestuur met ingang van 1 October het Noorderhuis beschikbaar gesteld. Dank zij eenige giften kon daarmede reeds vroeg in het najaar een begin worden gemaakt, terwijl door de krachtige actie van het comité het mogelijk is geworden het Noor derhuis voorloopig tot 1 Mei as. met zwakke Drentsche kinderen vol bezet te houden. Het geneeskundig onderzoek en de geneeskundige behan deling. Ten gevolge der mededeeling van het hoofd bestuur aan dr. L. J. Sieburgh in Maart, dat met 1 October 1926 zijn functie zou worden opgeheven, werd diers positie cenigszins on zeker, te meer waar door schorsing der leden vergadering van 27 Maart de beslissing over een reorganisatie van het geneeskundig toe zicht uitbleef. Deze onzekerheid gaf hem aanleiding, het hoofdbestuur er op te wijzen, dat hem een schadeloosstelling bij ontslag toe kwam en om nuar een ander© betrekking om te zien. Het aanvaarden van een werkkring in Ned-Indië bracht mede, dat hij in October zijn ontslag nam Het hoofdbestuur moest dit besluit, dat niet geheel onverwacht kwam, eer biedigen. In de jaren, dat dr. Sieburgh zijn be trekking bij het genootschap heeft vervuld, hebben wij hem leeren kennen als een zeer er varen, bekwaam en nauwgezet geneesheer, die met toewijding zijn allengs in omvang toene mende taak heeft vervuld. Zijn verhouding tot dc kolonieartsen was steeds zeer aangenaam, terwijl hij bij zijne besprekingen en overleg met de directrices en het overige verplegend personeel grooten takt en eenvoud in den om gang toonde. Totdat zijn opvolger zal zijn benoemd, neemt dr.;J. J. Pigcaud zooveel mogelijk zijn taak waar. Een mooi en belangrijk verecnigingsjaar ligt weer achter ons, aldus besluit het verslag. De gestadige bloei van het genootschap noopte tot versteviging zijner grondslagen en tot uitbreiding der in dc statuten en huishou delijk reglement vastgelegde taak en bevoegd heden dor genootschapsorganisaties en der afdeclingcn, die de levende en levenwekkende kern van het Centraal Genootschap zijn en moeten blijven. Zoo kunnen wij met temeer opgewektheid op 22 en 23 April a.s. zijn 25-jarig bestaan fees telijk herdenken, nu ook in het kroonjaar 1926 ons koloniewerk zich weer krachtig heeft uit gebreid en de geldmiddelen der vereeniging zich in bloeienden staat bevinden. Moge dan het nieuw ingetreden jaar ons weer een stap nader brengen tot het ideaal: alle koloniehuizen het gcheele jaar vol bezetl LEGER DES HEILS- Gisteren heeft te 's-Gravenhage de landdag van de padvinders van het Leger des Heils plaats gehad. Uit alle oorden des lands waren de padvin ders naar de Residentie gekomen; gisteroch tend waren ruim 800 aanwezig. De padvinders woonden eerst de wijdings samenkomst bij in het gebouw van het Leger des Heils aan de Prinsegracht en in het ge bouw „de Vereeniging". Hier werden zij toegesproken door den lei der van het Leger, commandant William Howard. Na afloop van de morgensamenkomsten werd een stoet geformeerd en trok men onder groote belangstelling van de zijde van het pu bliek naar het terrein der voormalige oranje kazerne. De verschillende groepen hadden banieren en vlaggen meegebracht, zoodat*het geheel een fleurigen en kleurigen indruk maakte. Eenige muziekkorpsen speelden liederen en marschen tijdens de wandeling. Op het terrein aan dc Mauritskade werden de verschillende vrije- en ordeoefeningen uit gevoerd, na afloop waarvan wederom een stoet geformeerd werd en marcheerde men naar de Prinsegracht. Hier werd nog voor de leiders van het Heils leger gedefileerd, waarna de stoet ontbonden werd. INVALIDITEITSWET EN OUDERDOMSWET Overzicht van de ingevolge de Invaliditeits wet en de Ouderdomswet 1919 toegestane ren ten. Op 1 Maart 1927 werden 7662 weduwen- renten en 8838 weczenrentcn krachtens de In validiteitswet genoten, terwijl op genoemden datum krachtens art. 373 dier wet 57365 per sonen in het genot verkeerden van een nis vrucht hunner verzekering verkregen ouder domsrente van drie gulden per week. Voorts genoten 16040 personen een invali- diteitsrente als bedoeld in art. 71 dier wet. Krachtens de vrijwillige verzekering, gere geld in de Ouderdomswet 1919, waren op vo rengenoemden datum 110614 personen in het genot van de als vrucht hunner verzekering verkregen ouderdomsrente van drie gulden per week. DE PAASCHDRUKTE. Haagsche cijfers. Men meldt ons uit den Haag: De vervoercijfers van de H. T. M. gedurende de laatste dagen zijn de volgende: Op Goeden Vrijdag werden op trams en autobussen in totaal vervoerd T7Ó.OOO beta lende passagiers, waarvan 12.000 op de Deut sche lijn en 13.000 op de lijn naar Wassenaar ■Zaterdag werden 200.000 passagiers vervoerd, waarvan op de Delftsche lijn 18.000 en naar Wassenaar 15.000. Zondag (len Paaschdag) werden 240.000 passagiers vervoerd, waarvan Delft 22.000 en Wassenaar 30.000. Maandag (2en Paaschdag) bedroeg het aantal vervoerde passagiers 350.000, waarvan 40.000 op de Delftsche lijn en 56.000 op de Wasse- naarsche lijn. Het verkeer was regelmatig en de open wagens hebben zeer goed voldaan. UIT HET DRUKKERSBEDRIJP. Een opgezegd contract. Naar gemeld wordt heeft de Bond van Han delaren in Grafische Artikelen het contract met de Federatie van Werkgevers in het Bock- dnikkersbedrijf per 1 Juli a.s. opgezegd. Het bestuur van dezen Bond wil enkel on derhandelen, indien do leden der Federatie ver plicht kunnen worden speciaal bij Nederland- sche finma's te koopen. Wat praktisch bet eekent, dat geen buitcn- landsche machine meer ingevoerd mag worden dan door bemiddeling van een grossier. DRAMA TE RAAMDONKSVEER. Een dronken woesteling gedood. Zaterdagavond omstieeks elf uur werd de politie te Raamdonksveer gewaarschuwd, dar in de Kloosterstraat aldaar een man was dood geslagen. De politie begaf zich direct ter plaatse en zag bij de woning van O. een man op zijn rug liggen, badende in zijn bioed, die bleek te zijn E. van Sv wonende aan den Sluishoek. Hij was zeer ernstig gewond op zijn hoofd en in het gelaat. Bij nader onderzoek bleek het slachtoffer reeds overleden te 2ijn. Het lijk is in beslag genomen en naar het R K. gasthuis overgebracht. Het drama heeft zich, volgens het „D. van N.-Br." als volgt afgespeeld. Van S. had Zaterdagavond verschillende café's bezocht ^tt was erg vechtlustig. Met een zoet lijntje is hij omstreeks 10 uur naar huis gebracht. Thuis gekomen stelde hij zich erg woest aan en heeft er den boel kort en klein geslagen. Daarna is hij naar de woning van O. gegaan in de Kloosterstraat, alwaar hij met geweld binnen wilde. Met een ijzeren ge- bintbalk van een schip sloeg hij tegen de deur of venster, zoodot deze indeukten. De bewo ner, de 24-jarigo C. O. begaf zich met een schep gewapend naar buiten en heeft v. S. daarmede een slag op zijn hoofd toegebracht, zoodat hij bewusteloos neerviel. De 49-jarige vader J. O., die bij zijn gehuwden zonn in woont, kwam nog met een riek toegcloopen en heeft v. S. vreeselijk toegetakeld. De daders hebben zich direct bij de politie aangemeld cn z jna verhoor in ve. zekerde bewaring gesteld. Zij staan beiden goed be kend. De verslagere is ongehuwd en 30 jaren oud stond, wanneer hij onder invloed van sterken drank vcikeerde, als zeer lastig en ongunstig bekend. Het parket uit B:eda was gisteren ter plaat se INBRAAK IN EEN JUWELIERSZAAK. Gisternacht is ingebroken in de juweliers zaak van de firma J. v. M. en Zoon aan de Hoogstraat te Roterdam. De daders zijn via een ander pand naar boven gegaan en zijn over dc doken naar het bedoelde huis gegaan. Van dit dak hebben zij enkele pannen wegge nomen en vervolgens een gat in de zoldering gemaakt, waarna zij binnen konden komen. Nadat zij nog een deur hadden geforceerd, konden zij naar beneden gaan. In den winkel hebben zij een groote partij gouden sieraden gestolen, waarna zij het huis langs denzelfden weg hebben verlaten. De benadeelde firma heeft een belooning uitgeloofd voor hem, die aanwijzingen kan ge ven, welke leiden tot opsporing en aanhouding van het ontvreemde. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Gistermiddag omstreeks 4 uur is de 70- jarige colporteur Van der Laan uit Vlaardin- gen, op den onbewaakt en overweg bij Kethel door een uit Schiedam komenden trein gegre pen. Dc man was doof en heeft ook de waar schuwingen van hen, die het ongeluk zagen gebeuren, niet gehoord. Hij werd aan hoofd en beenen gewond. En ofschoon doktershulp spoedig arriveerde, mocht deze niet baten. De man was op slag dood. DOOR DEN EERSTEN-HULPDIENST AUTO OVERREDEN. Gisteravond heeft een auto van den ge meentelijken eerste hulpdienst te Leiden op den Stationsweg nabij het stationsemplace- mont aldaar den 55-rjarigen slager Weyl over reden, toon deze de strontwilde ovet steken. W. werd tegen den grond en op het trottoir geslingerd cn bekwam een ernstige hersen schudding en een borstkastfractuur. In hopc- loozen toestond is hij naar het academisch ziekenhuis te Leiden oyergebracht. Volgens de meenjng van ooggetuigen heeft de chauffeur van den auto met veel te groote snelheid gereden. Tégen hem zal proces-ver- banl worden opgemaakt. VERKEERSONGEVALLEN. De motorrijder H., uit Smilde is bij het pas- seeren van een bocht te Kloosterveen (gem. Assen) tegen een hek gereden. Met een been breuk c-n een ernstige verwonding aan hals en hoofd werd hij opgenomen en door Dr. Ar- kemo verbonden. H werd doarop met een zie kenauto naar het ziekenhuis te Assen ver- 1 voerd. Zijn toestond is zeer ernstig. EEN VRACHTAUTO TE WATER. Een der inzittenden overleden. Gistermiddag omstreeks half drie is bij Bc- dum een ernstig ongeluk gebeurd. Een vracht auto van den heer Hikkema te Uithuizerme- dum, waarin vee werd vervoerd, is door onbe kende oorzaak in het Boterdiep gereden. Spoe dig was er hulp ter plaatse. De inzittenden, benevens het vee, werden uit het water opge haald. Het bleek, dat de chauffeur en twee det inzittenden er vrij goed waren afgekomen. Do toestand van den 58-jarigen ongehuwden veer houder P. den Boer, die achter in den wagen, gezeten had, was ernstig. Hij werd binnenge dragen bij den heer Van Maar, waar dr. Frick spoedig aanwezig was. Ruim anderhalf uur is men bezig geweest, met behulp van een zuur stofapparaat, het leven op te wekken, doch al les helaas tevergeefs. Het parket uit Groningen en de poh'tie wa ren spoedig ter plaatse om een onderzoek in te stellen. Naar wij nog nader vernemen was de vracht auto geladen met drie koeien en een aantal schapen. Een van de schapen is meer dood dan levend opgehaald. De overige dieren kon den zich bevrijden doordat dc hekken, waar binnen zij in den wagen waren opgesloten .los gingen. De heer Den Boer had, zooals later nog gebleken is, ernstige inwendige kneuzin gen bekomen. (Tel.) MET LUCIFERS GESPEELD. Een kind aan brandwonden overleden. Gistermiddag brak te Nijmegen een binnen brandje uit bij de familie Pceters. De moedei was even afwezig, twee kleine kinderen, die ziek in bed lagen, vatten vlam, met gevolg, dat de 1 ^-jarige Hendrina zulke ernstige brandwonden kreeg, dat het overleed. Het 4- jarig zoontje kreeg eveneens ernstige brand wonden, doch direct levensgevaar is niet aan wezig. De brand is vermoedelijk ontstaan door het spelen met lucifers door het zoontje. DUINBRANDJE. 2 H.A. afgebrand. Op tot nu toe onverklaarbare wijze is in dc Ketwijker duinen brand ontstaan, welke zioh spoedig tot een oppervlakte van 2 H.A. uit breidde. Door personeel van de Waterleidings- werken en een groepje jongelui werd het vuur bestreden, waardoor het daaraan onmiddellijk grenzende dennepbosch gespaard bleef. KORTE BERICHTEN. Onder de tram. Toen de mijnwerker F. S. uit Spekholzer- heide onverwachts de tramrails overstak op het oogenblik dat uit de ridtfmg Heerlen een electrische tram naderde, kon de trambestuur der niet voorkomen, dat S. onder het tramrij tuig geraakte. Hij werd nog 17 a 18 Meter meegesleurd voor de bestuurder dc tram kon doen stoppen. Hoewel S. het bekken had ge broken, een beenbreuk, hoofd- en andere ver wondingen had bekomen, was zijn toestand wel ernstig, doch niet levensgevaarlijk. Hij is naar het ziekenhuis gebracht. Brandstichting T Op last van de justitie te Leeuwarden is aan gehouden de arbeider Th. M. te Drachten, ver dacht van brandstichting in het hotel Van Dijk aldaar, dat in den nacht van 14 op 15 Maart totaal is afgebrand. Luchtvaart. MET DE K. L. M. NAAR ROME EN TERUG. De reis met den Amerikaan. Geysendorffer en Scholte, vliegtuig-bestuur- deis der K. L. M., zijn met het toestel H-NADP Zondagavond op Croydon teruggekeerd, nadat zij vandaar Woensdagmiddag waren vertrok ken voor een reis heen en terug naar Rome. De passagier was wederom de Amerikaan- sche dagbladuitgever Van Lear Black, dié thans sedert 1 Maart op de extra-vluchten met de K. L. M., zooals naar Belgrado, Napels en terug, eenige vluchten naar Parijs en naaf Nederland, een afstand heeft gevlogen van omstreeks 13000 K.M., d.w.z. gelijk aan Am" sterdam—Batavia. Andere vluchten staan nog op het programma. De reis heen en terug naar Rome werd geheel volgens het programmat uitgevoerdop de heenreis werd overnacht te Dyon, op de terugreis te Marseille. Het weer op de terugreis was bijzondef slecht. DE K. L. M. EN DE PAASCHDAGEN. Groote drukte. Gedurende dc Paaschdagen hebben de vlieg velden Schiphol en Waalhaven zich in een buitengewoon groote belangstelling mogen verheugen. 15 20,000 personen bezochten Schiphol et. het aantal bezoekers van de Waalhaven liep over de 10,000. Op Schiphol maakten 220 personen gebruik van de geboden gele genheid tot het doen van korte terrein vluchten met de K. L. M., op Waalhaven bedroeg het aantal luchtreizigers 100. De K. L. M. is de beide feestdagen dan oofc voortdurend in de weer geweest om den be langstellenden het bedrijf te toonen en de vele vlieglustigen tevreden te stellen. De ver mindering van het tarief van de pleiziervluch- ten heeft een vermeerdering van het aantal pleiziervliegers zeer in de hand gewerkt. Tijdens de jaarbeurs tc Utrecht werden op Soesterberg reeds 605 pleiziervliegers ver voerd, en thans reeds telt, met de Paasch* dagen, de K. L. M. reeds ruim 1200 pleizier vliegers sedert de opening van het seizoen 1927. TOCHTEN PER BALLON. De bestuurbare ballon Elberfeld met als bo4 stuurder de oud-wereldrecordhouder Kaulett (Elberfeld), die Zondagnamiddag ongeveer zo« ven uur te Gelsenkirchen met acht andere bal lons zouden deelnemen aan den strijd om dert Gordon-Bennett-beker, landde in den nacht van Maandag op Dinsdag ongeveer vier uur 's ochtends na een vaart van 33 uren bij La- rochelle, 200 M. van de Fransche kust verwijd derd. De andere ballons zijn gedeeltelijk bij Neurenberg en Karlsruhe geland. Van enkele is nog geen bericht ontvangen. EEN ENGELSCH SPORTVLIEGTIUG LANDT TE BONN. Op het vliegveld te Bonn is Maandag voof den eersten keer een Engelsch sportvliegtuig geland, dat door een Engelschen koopman voor zakenreizen gebezigd wordt. ERNSTIG VLIEGONGELUK IN ENGELAND, Vier dooden. Te Eastchurch is een militair vliegtuig g<H vallen. De vier vliegers verbrandden levend. Zeist. In de concertzaal Figi zal het ope rette-ensemble Fritz-Hirsch een gastvoorstel- ling van de operette „Der Vetter aus Batavia" op Vrijdag 22 April e-s. Nedcre bijzonderhe den over deze gastvoorstelling vindt men in een advertentie, in dit nummer. ji Telefonisch Weerbericht Naar waarneming in den ochtend van heden: Hoogste stand 772.0 te Rennes. Laagste, stand 737.6 te Stansele. Verwachting tot den avond van 21 April. Matige tot Z. wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, weinig verandering in temperatuur. WIELRIJDERS. Fietslantaarn aansteken 7 uur 30 min. ORPHEUS JUBILEERT. 2 Mei a s. zal hei 25 jaar zijn geleden dat de Utrechtsche Manncnzangvcreeniging „Orphcus" werd opgericht Hierboven de vereeniging au grand complet mitsgaders vele oud-leden die mede het kwarteeuw-jubileum willen herdenken. HET NIEUWE KERKGEBOUW DER NED.-HERV. GEMEENTE TE ZEIST. Wij geven hierboven een foto van het nieuwe kerkgebouw der Ned.-Herv. Gemeente tc Zeist, dat onder architectuur van de heeren J. M. Paap en J. J. van Straalen is verrezen aan de Sqhaerweydeparklaan hoek Verlengde Slotlaan. Het gebouw zal binnenkort in gebruik worden genomen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1927 | | pagina 6