KIEVITS EIEREN. 513 Erfhuis. Inboedel, BOD gevraagd op „Het Motorhuis" Amersfoort Muziekschool L. STOLBERG, J. J.van Nijkerk, Muziekschool D. de Groot f Advertentien Lub's Tabak Otto Kruger Eerste klas reparatie Speciale Anthraciet aanbieding voor Mei Solide Geldbelegging. De Haarlemsche Hypotheekbank J. L. van der Moer Populaire Amsterdammertjes Klein's boekhandel en feestartikelen. Onderwijs in alle vakken H.H. Industiieelen-. J. Huisman v.h. F. W. Servaas, betrekking als Dagmeisje. Flink Dagmeisje Nette Dienstbode Te huur VERKOOPEN Zit toch niet langer in de Zon! J, J. van Nijkerk, INDIAN Scout model '24, prima, geheel electr. met duo enz. één 2 persoons kleine „OPEL" één 4 persoons „OPEL" Sedan één Ford Sedan 2 deurs model '24 Luchtige Liedjes. Ernstig gemeend! Dame, 24 j. moderno princ. z. k. m. heer om na wederz. goedv. een huwelijk aan te guan. Eenig fortuin vereischte. Geheimh. verzocht en verz Brieven no. (enz.). (Advertentie in een dagblad). Dame hum! ik las uw oproep Heden in de avondkrant. Tc Heb de eer mij thans te melden Als de trouw-sollicïtant Ik heb heele mooie oogen Om te dweepen. En "ik dicht. Voorts heb ik om zoo te zeggen Een fatsoendelijk gezicht. Ik ben trouw en ik ben geestig. En mijn haar is ravenzwart, Ik ben frisch en jong van jaren En ik heb een minzaam hart. Ik ben dol op blauwe oogen. Ik houd ook nog wel van bruin, Ik heb ik ben vraag vergeving! Want U vraagt „eenig fortuin". Dat fortuin is U geen bijzaak 't Is bij U des poedels kern, In dit opzicht, onbekende. Bent U inderdaad modern. Maar ik wou toch wel eens weten, Leidt U me wat om den tuin? Is 't U om een man te doen, of Gaat 't alléén om het fortuin?.... Als straks zoo'n fortuinlijk ventje Naar dien baan solliciteert Zijn het dan slechts de getallen Waar U zich voor interesseert? U vraagt een fortuin ten huwelijk, En omdat 't niet anders kan. Neemt U het fortuintje bruto: a Dat beteekent: plus de man. Dame hum! moderne dame. Die geheimhouding verzocht. De ben werklijk heel nieuwsgierig Aan wie U wordt uitverkocht. Daar ik niet gefortuneerd ben Trek ik me bescheiden terug. En ook dat „modern principe". Gaat bij mij nog niet zoo vlug. Als ik wel gefortuneerd was...« Zou Tc het misschien nög niet doen. Niet dot Tc aan uw ernst zoo twijfel Of aan eh uw goed fatsoen Tc Was bang dat U na het huwelijk Het fortuin slechts vrijen wou En dat U deblanke ballast In de brandkast sluiten zou. PIMMy. 2 plaatsvervangende ambtenaren, ieder met een salaris van 25.— 's jeers. Bij deze regeling wordt de mogelijkheid ge opend, dat de thans in functie zijnde ambte naar van den Burgerlijken Stand niet Wet houder ongeveer dezelfde bclooning geniet als bij de bestaande regeling. Het komt ons gewenscht voor de mogelijk heid* te behouden om dc Wethouders tot amb tenaren van den Burgerlijken Stand te benoe men. In verband met dit voorstel zal de verorde ning betreffende den Burgerlijken Stand moe ten worden gewijzigd, waarom wij haar hierbij opnieuw ter vaststelling aanbieden. HET GEMEENTELIJK BELASTBAAR INKOMEN. Wie de zwaBfbte klappen kregen. De heer J Hofland Sr. schrijft ons Nu van andere zijde een nadere beschouwing is gegeven over de beteckenis van het draag vermogen van ons gemeentelijk belastbaar in komen en men daarbij is uitgegèan van dc individueele draagkracht der objecten, zonder rekening te houden met de groepsindeeling, noch met de oorzaken van do daling dezer deelen is het niet van belang ontbloot ook hierop nog nader eenig lifcht te doen vallen. Het is nl. zoowel vanuit algemeen economisch standpunt gezien, als voor degene die met de gemeentelijke fiscale politiek van doen heb ben, en dus de beweging van het belastbaar inkomen direct moeten volgen, van belang te ■vleten uit welke oorzaken de fluctuaties zich laten veridaren. Van algemeen economisch standpunt omdat de gevolgen zich voltrekken zonder dat men hierop voldoenden invloed kan oefenen, en men nolens volons het fiscale be leid hierbij moet aanpassen. De vraag was dus, en speciaal in ,192*2, toen er groote vrees voor inzinking van het belast baar inkomen als gevolg der economische cri sis bestond men sprak van 40 is de crisis toen oorzaak geweest. En in welke mate Het totaal belastbaar inkomen daalde het daarop volgend jaar met 2.2 De laagste inkomens (50—1200) met 5.4 zijnde de groep die bijna een kwart van het belastbaar inkomen vormt, de hoogste inkomens daalden met 60 waarvan 21 buiten de economi sche oorzaken lag. Dc laatste vormen slechts 7 van het totaal belastbaar. De middengroepen van 710 en 10 tot 20 duizend haalden belangrijk op, zooals het cij fer van de absolute daling bewijst. Hoe staat het nu met het absoluut belast baar inkomen dezer groepen in 1926/27 De hoogste inkomens nl. van 40 tot 100 dui- zend hebben hun schade weer ingchaold Sc- gewelf - mot eenige overblijfselen van schil- e da ing met 39 m 192.0,24, is deze dering, in hoofdzaak zwart. En wanneer ge uw *OOWl "js0l"ut als rolo,Lcf wccr mcr electrische zaklantaarn gebruikt, ziet ge met /o opgehaald, nl. van 6 op 12 aanslagen, onverholen bewondering naar de kerkzijde oen met inkomens acm grocpstotaal van 391.000 tot 833.900 Hoofdelijk blijven deze objecten een gering bedrag achter bij 1922, indien men de buiten de crisis liggende oorzaak in aan merking neemt. Veel minder gelukkig is de eerste en tweede groep dat zijn de laagste inkomens. Had van de eerste groep ieder voor zich fn '22 nog 700, in 1926/27 bedroeg dit slechts 610 belastbaar. Als groep gingen zij in aantal belangrijk vooruit, maar ten koste der inkomens van 1300—3000, die met een totaal groeps- verlies van 8 1 9 4 0 0 achteruit gingen. Wat deze groep verloor, hebben speciaal de inkomens van »I0 tot 20 en 40 tot 100 duizend opgehaald. Er is dus m.i. wel een economische oorzaak aanwezig. Wie aanvankelijk dc zwaarste klap pen ontvingen, konden zich heretellen, terwijl het maatschappelijk en economisch weerstands vermogen van daarmede gelijkgestcldcn be langrijk is verminderd. Een vraagstuk dat niet alleen beslag legt op het gemeentelijk fiscaal beleid, maar ver daar buiten de geesten bezig houdt. GARNIZOEN. Gedurende de maanden Juni t/m. Septem ber worden bij het 5e regiment veld-artillene alhier gedetacheerd: de ritmeester der cavalerie van het O. I. L. H. G, Hekker, de kapitein der infanterie van het O. L L.A. Merkelbach en de le luitenant der infanterie M. R. H. Colmeijer, allen leei- lingen van de Hoogcre Krijgsschool. Mutatie. De kapitein C. Sisselaar, van het 21e R. L te dezer stede, wordt op 9 Mei a.s. gedetacheerd in de Legerplaats bij Harskamp. Onze oud-stadgenoot, luit J. G. M. van der Plassche is bfj keuze benoemd tot kapitein van den staf der Iste Divisie te den Haag. SINT-JORISKERK. dcring naar de kerkzijde een buitengewoon fraaie gothische traccering bo ven den ingang. Go kondt die van de kerk .uit niet zien, doordat men de opening van die zijde met J^-steen heeft dichtgemetseld. Het troceerwerk is gedeeltelijk los, maar de onder deden zijn alle nog volkomen gaaf, en een restauratie van dat schijnbaar onaanzienlijke partijtje daar ware alleszins loonend. Het zou weer een juweeltje in ons gebouw ie meer zijn Wat zal dit kamertje geweest zijn Het is vooralsnog moeilijk met zekerheid te zeggen. Misschien een gerf- of kleedkamer voor dm dienstdoenden geestelijke misschien ook heeft daar een altaartje gestaan. Maar het zou ook kunnen zijn, dat hier de plaats was van een z.g. „statie", zooals in Roomsche kerkgebou wen zoo vaak aangetroffen worden voorstel lingen uit het leven van Jezus, in schilderij of beeld. Mogelijk hadden wij hier wel b.v. den stal met de aanbidding door de drie koningen. Van het laatste der in onze kerk geplaatste altaren aan de zuidzijde wordt vermeld, Ao 1532 „op het eynd an die Westersijde, ter eere der heilige drie koningen". Verborgen schoonheden. Er is een weinig twijfel, dot de St. Joriskerk tol van muurschilderingen bevat. Wij hebben reeds gezien (nr. IX), dat in den Franschen tijd eenige blazoenen met „lijnverf" moesten wor den overgeschilderd. Maar een kerk, die zoo luisterrijk is geweest als de onze, kan onmo gelijk kale muren gehad hebben. Aan twee to gen rechts van den preekstoel, waar de kalk cenigszins losgelaten heeft, ziet men duide lijk een bruingrijze schildering van door witte voegen gescheiden steenwerk. Begeeft men zich in 't Westelijke kerkdeel (achter den to ren), dan ziet men, dat de bovenstukken der gewelfribbcn zwart en rood geschilderd zijn. Sluit- en kraagsteenen zijn ook eenigszins ge polychromeerd. Het valt opr dot deze in dit jongste deel der kerk (men denkc aon het joarta! 1534) in 't geheel niet gothisch meer zijn, doch saai en dor. De renaissance deed blijkbaar haar invloed reeds geldende mo tieven zijn streng en verstard Alle zwier der Ioat-gothiek is verdwenen. Curieus is, dat men precies hetzelfde kan opmerken in het o.i. ten onrechte zoo genoemde „romaansche" deel der kerk. Het „nieuwste" en het „oudste" deel zijn ook in dit opzicht „au*- einem Guss". Een raadsel te meer. In den oosthoek der zuidelijke beuk zijn twee vrij sterk gehavende muurschilderingen blootgelegd. De eenc stelt voorJezus, Pe trus bij de hand opheffende uit de golven. Dc onderdeden, b.v. de boot, onderscheiden wc nog vrij duidelijk. Recht er tegenover, onmiddellijk bij het oxaal, zien we een vrij gave schildering, een statige gestalte in rooden mantel (pallium met V vormige figuur er op) gekleed. Niet onwaarschijnlijk wordt hier Hie- ronimus, de patroon der rederijkers voorge steld. Deze houdt aon een band een getemden leeuw vast Men ziet hier inderdaad, dot dc figuur in de rechterhand een hond of ketting houdt. Als de veronderstelling juist is, zal de leeuw nog wel te zijner tijd van onder dc kalklaag te voorschijn komen. Eindelijk is nog te wijzen op het eigenaardige fresco, aan den buitenkant van het kerkgebouw aan de Lange- straat. Het stelt de liefdedaad van de H. Ve ronica voor, den Hcere Jezus op den kruis weg het gelaat afdrogende. Jammer is het, dat het geheel thans zoo sterk is verbleektmaar de kleuren zijn gemakkelijk weer op te halen, zooals dit een goede dertig jaar geleden nog eens gedaan is. Vlak naast de Hieronimus-sohildering treft ons binnen het kerkgebouw een andere bijzonder heid, n.l. een ijzeren deur Het slot daarvan is versierd met een fraai gothisch beslag. Wij kunnen niet nalaten even te glimlachen, omdot men tijdens de verfepidemie ook dit ijzeren slot „eikenfctout" geverfd heeft. Om het sleutel gat heen ziet men een V-vormig ijzeren reepje Waar dot voor dient Het is een geleider voor den sleutel. Met behulp daarvan kon en kan men zelfs in schemerdonker gemakkelijk het sleutelgat vinden. Handig bedacht en fraai uit gevoerd I Wanneer ge u nu omdraait, ziet ge nan de andere zijde van het gebouw de offerkist staan. Beziet ge het slot van het deurtje, dan ziet ge daaromheen ook zulk een V-vormige fi guur, en ge begrijpt in eens dc betcekenis daarvan. Ze is gemaakt, om den Kerkdijken Ontvanger het naarstiglijk openen van de kist eens of meermalen per week te verge makkelijken. Gij, vriendelijk© belangstellende, zorgt natuurlijk, dat hij er telkens een klein of 'groot bedrag voor het restauratiefonds in vindt I Nu we toch bij de offerkist staan, loopen wij nogmaals achter den toren om. In het wes telijkste gedeelte aan den zuidelijken muur is n.l. nog wat bijzonders te zien. Wanneer ge u daar over een flinken voorraad anthradet en turf heen hebt gewerkt, ziet ge in de dikte van den muur uitgespaard een kamertje, en wanneer ge nauwlettend in het schemerdonker toeziet, treft uw verbaasden blik daar aan den ingang een nog vrij goed geconserveerde zuil, spiraalvormig gewonden, met zijn basement een onvervalscht stoal van flamboyant-gothiekï Gaat ge er binnen, dan zijt ge in een ruimte ca. 2 M. lang en 1.5 M. breed. Het venster aan de Hofzijde is nagenoeg dichtgemetseld, op een klein bovenstuk na, dat nog eenig licht binnen laat. Ge vindt er een fraai spitsbogen Al 9 Mededeeling van den hoer A. F. van Beur den KERKTELEFOON IN DE ST. JORISKERK. Een fonds „Kerktelefoon". Wij lezen in de Ameref. Kerkbode: In do laatst gehouden gecombineerde verga dering van Heeren Kerkvoogden en Notabelen der Hervormde Gemeente alhier werd de wen- schclijkheid erkend van het aanbrengen eener kerktelefoon in do Sint-Joriskcrk, indien namelijk in voldoende mate uit de gemeente de gezindheid zou blijken om door vrijwillige bijdragen voor dit doel mede to werken. Tot de instelling van een Fonds „Kerktele foon" is in verband hiermede door do k«-*- voogdij besloten. TER WAARSCHUWING Een rOodc kaart. Wij vestigen er de aandacht van belangstel lenden op, dat door Handel en Nijverheid we derom een roode kaart is rondgezonden. Eenige kennisgeving. Heden overleed onze beste man, vader, be huwd-, grootvader, de Heer NICOLAAS ERNST ROST, oud-Luitenant Kolonel der Mil. Administratie oud Militie commissaris lo district Prov. Friesland, in den ouderdom van 73 jaar. Heemstede: M. S. ROST— HAITSMA BANNING. Bloeanendaal: W. J. F. v. ESVELD— ROST. Dr. W. H. C v. ESVELD en kleinkinderen. Heemstede, Pnncessekade 35. 22 April 1927. De crematie zal plaats hebben te Weaterveld Driehuis od Dinsdag 26 April a.s. na aankomst van trein 2.06 uur. Geen bezoek. AANBESTEDING. Verbouw winkelhuis. Door het Bouwk. Bureau Joh. H. Blom werd onderhands aanbesteed het verbouwen van eon winkelhuis aan den Zuidsingel, met volgen den uitslag: G. Lagorweij 2347» E. de Bruin (Hoogland) 2400. C. Schreudcr 3196. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Willemino Hendrika Johanna, d van Bernardus Johannes Gerritsen en Alyda Elisabeth van Groenestijn; Hinderikus Timen, z. von Hendcrikus Nieuwhtris en Jannetje Mar- grietha Boshuizen. Ondertrouwd: Theodorus Tuithof en Wilhel mina Helena Vierdag; Marius Anne van Rijn van Alkemade en Magdalena Maria Gravin van Randwijck; Adrianus Koeslag en Evcrtje Gerarda van der Baan; Jacob Remko Everar- dus Kraan en Tcuntje Bakker; Johan Dietiker en Johanna Reiman. Getrouwd: Jacob Jongbloed en Johanna Christoffclina Gerritsen. MARKTBERICHT. Amersfoort, 22 April T927 Hoendereieren, 55 60 eendeneieren 4 50—5 per TOO stuks hooiboter 22.30 per K.G.kippen f 1.50—2.40honen f 1-50 250hennen 2—2.50jonge hanen 0.60T.TOtamme -konijnen 1.25—2.25 tamme eenden 1—135 per stuk; tamme duiven 0.400.60 per paor magere var kens 28—40zeugen drachtige f 70— 120; biggen 11—18; zeugen guste 65— 95 per stuk. Aangevoerd waren ongeveer1600.000 hoenderciren 6500 stuks eendeneieren 80 K.G. grasbotcr 45 magere varkens15 zeu gen drachtige 230 biggen 20 zeugen guste 3 kolverenT geit1 hond. FRUIT- EN GROENTENVEILING AMERSFOORT EN OMSTREKEN. Noteering van 22 April. Witlof 22—26 ct., spinazie 9—13 ct., poste lein 29—33 ct. per K.G. Radijs 21—41 ct., raapstelen 19—26 ct. pet 10 bos. Sla 40—67 ct., stoofsla 14—22 ct. per 10 krop. Bloemkool 16—21 ct., gele kool 12 ct. pei stuk. Rhabarber 38 ct. per bos. Aardbeien 2—4 ct. per stuk. NEDERLANDSCHE BAN?. Beleening op Binnenl. Effecten 4V2 Buitenl. 5 OMREKENINGSKOERSEN. Off. Not. Niet Oil.Not 22 April 28 April 12 uur 13.14V, 59.26 9.79J 34.76 48.09 3o*20 Kopenhagen 66.70 66.70 Oslo 64.85 64.85 66.974 2.50 Arnhemsche straat 1, hoek Varkensmarkt. Tel. 941 Sigarenmagazijn „DE SPEURDER" Havik 18 B. Tel. 1003 Beekensteinschelaan No, II Noteert II even is het telefdhnnummer voor het plaatsen van advertenties in alle bladen in Nederland. Zie onze advertentie od pag. 2, 4e blad. fa. L. VAN ACHTERBERGH Brandstof fenhandel. Coöperatieve Boerenleenbank Ameisfoort-Hoevelaken Neemt gelden In deposito i\ 4 met 3 dagen opzegbaar Kantoor: H OOG E WEG 178. Geopend: Dinsdags 2—4 uur n.m. en Vrijdags van 46 lur n.m. DAMESHOEDEN. Mantels. Rokken. Costuums. enz. te gen wekelijksche of maand, aflossing voor families met vast inkomen aan vertrouwd adres. Br onder No. 1000 bureau Amersf Dagblad. VERHUISD: Behangeril en Stoffeerderij van Miereveldstraat 66 naai ARNHSMSCHEWEG 119 met voortzetting der Kruide nierszaak van v.h. J. VEE- NENDAAL U ueleefd tot een bezoek uitnodigend. Hypotheken Pandbrieven inlichtingen geeft onze Agent de Heer P. Eolhlaan 36 Tel. 797 v.d. MU Bev. cL Toonkunst. Dir W1IJ.BM MEIJER KrommcstrnaL Onderricht Id alle vakken. Opleiding examon v. Toon kunst Spreekuur Donderdag 2—3 uur. Dia niet wasqt, dia niet wint. Oaarom steeds gezwind de gehaald bij Hof 37 Ame's'oort As, trekk ng 26 April en ver der om de 14 dagen. Directeur A. J, C. MOOY Einddiploma Conservatorium Amsterdam. Pr, Jullanalaan 7, b!| de Dtr, Weg Daar ik mijn zaak naar de cischen des tijcis heb inge richt, ben ik in staat U naar wensch tc bedienen. Herstel plaats voor bedrijfs on ullc soorten machines. Autogene Laschlnrichting. Beleefd aanbevelend: Punterfburgerluan 23 Telefoon 1080 Amersfoort. MEISJE van 16 jaar zopkt Inlichtingen bij Dr. MAR GAR] l i! SPAANI'i R DUYVIS, Utrochtschoweg 1 r» gevraagd tot 2 a 3 uur. Zr li aan to meidon 's avonds niv 8 uur. B. Wuijtlorslaan 51. govraagd voor klein gezin n Amsterdam. Aanmelden bij Movrouw KLEIN, Regentesselaan 9. voor rustige fsm. mooi geni Zitkamer, 1 of 2 slaapkamers met vrije keuken, f 15.per weck. Eersten stand. Br. fr. onder No 2089 bui Amersf. Dagblad. Not. TE LEUKEN te Amers foort ral WOENSDAG 27 APRIL 1927, des mortjons ton 10 ure proelos in het Hotel TERMINUS, aan dc Koning- innclaan no. 21 te Amersfoort publick om contant geld den geheel en Hotol-, Café- en Restaurant lnvontarls, als: dlverso slaapkamerameuble menten, eetkamormeubeleh, gordijnen, karpetten, loopei's, kleedjes, lampen, buffetinven taris, kachels, glas- en aarde werk, enz- enz. Daags te voren te zien, pu bliek van 10—12 ure en par ticuller h 10 cent van 2—5 ure. Zie de uitgebreide billottci.. Bestelt nog heden een Mar kies of Zonschcrm, bij ARNHEMSCHEWEG 119 want dit is toch het goedkoop ste adres. Ook ingericht voor hot was* schen cn spannen van gor dijnen. Bchangorij, Stollecrdcrlj. Beleefd aanbevelend. Deurwaarder te Amersfoort zal op Donder dag den 28stcn April 1927 dos morgens ten OVs "re precies ton verzoeke van den Hoog EdelGestr. Heer U. J. N DOORNBOS, ten huize „Meer wegen*' aan den Utrechtschon weg nommcr 125 te Amor- foort, publiek om contant geld verkoopen een gede'cltelijkru: waaronder: mahoniehouten lmncnkast, mah. bonhcur du jwr, mah. lits-jumeau, cylin- derbureau, Hindcloper glazen kast, 3 pendules met coupes, spiegels, schilderijen, tafels, tapijt, geiser, tafolbillard, overgordijnen, divere kasten, vitrages, boeken, kachels, gas lampen, gasfornuis, karpet ten, ledikanten, waschkast. waschtafcls, stoelen, rijtuig (Amcricainc), Starigcn\\Ogen tje, diverse glas-, blik- cn aar dewerk en al Lot geen verder te voorschijn zal worden ge bracht. Kijkdag: Woensdag 27 April 1927 van 1012 uur publiek en particulier 5 0.10 's mid dags van 25 uur. ZEGT HET VOORT. Beide even gebruikt onder volle garantie i

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1927 | | pagina 3