DE BELGISCHE KANALEN-QUAESTIE. Een stap vooruit Volgens de „Vingtième Siècle" heeft de quaestie van het aanleggen van het kanaal Luik—Antwerpen een grooten stap vooruit ge daan. Tusschen het departement van Open bare Werken en al de ontwerpers van de ka- naalplannen is het, dank zij de wederzijdscho toegevendheid, tot een nagenoeg definitief accoord gekomen. Het rechtstreeksche kanual zou dan tusschen Luik en Antwerpen over Hasselt worden gegraven. De werken zouden tien jaar duren, gedurende welken tijd getracht zou worden het bestaande kanaal en dc encla bij Maastricht te verbeteren. De sub-commissie vertrekt Zaterdag uit Luik per auto naar Jemeppe, volgt den stroom tot Herstal, van daar naar de valleien van den Jeker en den Demer, om dan Maastricht en het kanaal naar Den Bosoh te bezoeken. De reis eindigt te Asch. WIJZIGINGEN IN DE DIENSTPLICHTWET. Een wetsontwerp der regeering. Het instituut der vooroefe ning. Dc keuringsplicht. Ingediend is een wetsontwerp, tot wijziging van de dienstplichtwet. Dit wetsontwerp tieedt blijkens de M. van T. in de plaats van dat, hetwelk op 23 Jan. 1925 werd ingediend. In dat wetsontwerp werden wijzigingen voorge steld betreffende onderwerpen, waaromtrent de huidige ministers van oorlog en binnenlond- schc zaken andere denkbeelden zijn toegedaan, terwijl zij bovendien, voor een deel als gevolg van voorstellen van commissarissen der Ko ningin of van burgemeesters wijzigingen wen- schelijk achtten ten aanzien van bepalingen, welke bij het vorig wetsontwerp niet zijn be handeld. De thans voorgestelde wijzigingen betreffen allereerst het instituut der vooroefening. Naar de meening van den minister van oorlog zul len dc oefeningen tot verwerving van het be wijs van voorgeoefendheid niet mogen worden beperkt tot hen, die tot gewone dienstplichti gen zijn oangewezen, met uitsluiting van alle anderen, doch moeten deze oefeningen, gelijk ook thans het geval is, worden gehouden vóór de inlijving. Door alleen gewone dienstplichtigen toe te laten, zou de vrijwillige wcerbaarmaking ge heel op den achtergrond treden. Door een wij ziging ten aanzien van de loting zal worden vermeden, dat de oefenklnssc in den loop van het jaar beduidend verzwakken, doordien zij, die vrijgeloot zijn, geen belangstelling meer voor de oefeningen hebben, en wegblijven. Ten aan zien van den tijdsduur, waarmede ten gevolge van het verkrijgen van het bewijs van voorgc- oefendheid de eerste oefeningstijd kan worder verkort, onderschrijft de minister van oorlog het oordeel, uitgesproken in de M. van T. be treffende het vorig wetsontwerp, dat de resul taten tot dusverre met de vooroefeningen ver kregen, een handhaving van de verkorting van vier maanden niet wettigen. Daarom wordt voorgesteld de verkorting op drie maanden te stellen. Voor hen, die reeds voor hun inlijving als dienstplichtige het examen voor resp. sergeant met goed gevolg hebben afgelegd en in den rang van sergeant of sergeant tit. zijn aange steld, kan echter, als zij voor do officiersoplei ding worden aangewezen de eerste oefenings tijd van 12 maanden zonder bezwaar tot de helft worden teruggebracht. Het voorbereiden voor het behalen van het bewijs van voorgeoefendheid, blijft in het be ginsel tot het ressort van den vrijwilligen land storm behooren. Echter zal in dc plaatsen waar geen onderwijs van militaire zijde wordt gegeven, van overheidswege de behulpzame hand worden geboden aan erkende weerbaar heids- en schietvereenigingen, gemeentebestu ren of particulieren, die bereid zouden zijn, jongelieden voor bovenbedoeld bewijs op te leiden. Voorgesteld wordt, deze vcrecnigingen, particulieren enz. een premie per ingelijfde diplomahouder te verleenen, waarvan het be drag ware vast te stellen op plus minus 30. Van de verder voorgestelde wijzigingen is o.a. van belang een, welke beoogt elk jaar aan de hand van verschillende gegevens te ramen hoeveel ingeschrevenen aan de keuring zullen behooren te worden onderworpen, om gewaar borgd te zijn, dat er een voldoende aantal ge- schikten zal overblijven voor de samenstelling van de lichtingssterkte. Bovendien zullen, daar het in de bedoeling ligt de loting aan de keuring te doen vooraf gaan, wellicht ook de houders van een zeker aantal der hoogste nummers buiten keurings plicht kunnen blijven. Op deze wijze zal het getal bij de keuringsraden te onderzoeken per sonen een belangrijke verlaging kunnen on dergaan. Verder wordt voorgesteld de beslis sing op de aanvragen om vrijstelling wegens broederdienst te leggen in handen van den Commissaris der Koningin en den termijn, liggende tusschen voorloopige vrijstelling en vrijstelling voorgoed van vier jaren terug te brengen op één jaar. VRIJWILLIGE LANDSTORM. Uitreiking van het Mobilisatie- kruis aan dr. Dc Visser. In de groote zaal van den Dierentuin te "s- Grovenhoge is gisteravond een vergadering' gehouden van de Bijzondere Vrijwillige Land storm, belegd door de Landstormcommissic 's-Gravenhage. De Vereeniging ,JDie Hnghe Songhers" verleende voor deze bijeenkomst 1iare medewerking. De generaal-majoor tit. b. d. L. F. Duymae; van Twist, voorzitter van de Nationale Land- stormcommissie, sprak een openingswoord, waarin hij in het bijzonder welkom heette den Minister van Oorlog en van Marine a. i., den heer Lambooy, den oud-opperbevelhebber van land- en zeemacht generaal Snijders, den oud minister dr. De Visser en den oud-Minister van Oorlog, den heer Van Dijk. Spr. deed mededecling van een schrijven van den adjudant van Prins Hendrik, die tot zijn leedwezen verhindeid was deze vergade ring bij te wonen. Ook de Commissaris der Koningin in Zuid-Holland en de burgemeester der Residentie hadden bericht van verhinde ring gezonden. EEN OEFENINGSVERBAND BIJ DE MARINE. Thans samengesteld in 2 buï- tenlandsche reizen. Eenigen tijd geleden is melding gemaakt van het voornemen van het Marinebestuur om een oefenmgsverband samen te stellen. Dit is thans saamgesteld van heden af tot I November e.k., en zal bestaan uit Harer Majesteit's „Hertog Hendrik", een divisie tor pedobooten (type Z.) en 2 onderzeebooten (type O. 9). Het geheel zal staan onder bevel van kapi tein ter zee C. C. Kayser. Het ligt in het voornemen met dit verband twee buitenlandsche reizen van ongeveer 3 weken te ondernemen, waarvan de eerste reis zal aanvangen op Maandag 9 Mei uit Nieuwe- diep en zal eindigen Woensdag T Juni, woerbij zullen worden aangedaan Odde (Noorwegen) van 14 tot 17 Mei en Oslo (Noorwegen) van 21 tot 27 Mei, teTwijl de torpedobooten, in plaats van Odde, Bergen zullen bezoeken. Voor de tweede buitenlandsche reis, waar van de route nog niet bepaald is, zal de Schout-bij-Nacht L. J. Quant, commandant der Marine te Willemsoord, zich inschepen en het commando over het verband voeren. Minister Lambooy aon het woord. De Minister van Oorlog, de heer Lambooy, was hierna aan het woord, ter uitreiking van het Mobilisatiekruis aan Dr. J. Th. de Visser, oud-veldprediker in algemeenen dienst. De minister zeide dat het niet anders kan, dan dat de Regeering, ols hoogste mocht voor de goe de orde van het land, een groot© en bijzon dere belangstelling aan den dag legt voor een instituut als dat van den Vrijwilligen Land storm. Spr. zal daar dan ook altijd van ge tuigen. En wanneer dc geest in dat instituut blijft, zooals hij thans is, dan is revolutie in ons land onmogelijk. Spr. wees er op, wat het voor de Regeering beteekent te weten, dat, zoo er in ons land iets zou gebeuren, er minstens 50.000 man vrijwilligers gereed staan om het gevaar te bezweren. (Donderend applaus). Tot zijn eigenlijke taak overgaande, ge waagde spr. van zijn sympathie voor dr. Do Visser. Daarom heeft hij gaarne aan de tot hem gerichte uitnoodiging gevolg gegeven. Vele oud-militairen hechten aan het Mobili satiekruis groote waarde en naar spr. s mee ning zeer terecht. Het is een mooie decoratie, welke spr. aan dr. De Visser mag uitreiken. Het is de eerste maal, dat een bijzondere bij eenkomst belegd is om aan iemand afzonder lijk het kruis uit te reiken. Maar dr. De Vis ser heeft pionierswerk verricht wat betreft do geestelijke verzorging van leger en vloot en dat op een leeftijd, waarop een militair feite lijk aan zijn rust begint te denken. Het was een buitengewone taak, waarover hij gesteld werd, maar het werk is buitengewoon goed verricht. Aan h'ct werk van dr. De Visser cn de zijnen is het te danken, dat dc misdadigo greep, welke in 1918 naar de Troon werd ge daan, moest mislukken. Onder applaus van de aanwezigen ging mi nister Lambooy hierna over tot uitreiking van het mobilisatiekruis aan dr. De Visser, onder het uitspreken van de hoop, dot het dezen gegeven mocht zijn nog vele jaren met trots en een dankbaar gevoel terug te zien op hel tijdvak, waarin hif op zulk een buitengewone wijze zijn God, Koningin en Vaderland heeft gediend Dr. Do Visser sprak zijn diepgevoelde dank uit, in de eerste plaats aan den minister van Oorlog voor diens woorden en daarnaast aan dc vereeniging, die deze bijeenkomst had belegd. Spr. bracht een woord van hulde en dank aon den generaal Snijders en wenachte dezen een lang zal hij leven toe. De vergadering stemde met een driewerf hoera hiermee in. Dr. De Visser eindigde met de oanwezigen toe te roepen: „Houdt de banier, waaronder gij u geschaard hebt, hoog en heilig en zegt, wan neer het ooit zoover mocht komen: „Hier ben ik". Donderend applaus onderstreepte deze woor den. Mededeeling werd gedaan van een telegram van den commandant van het veldleger, den luit.-generoal Muller Massis, waarin deze hulde brengt aon den oud-veldprediker dr. De Visser. Vervolgens ging de heer J. M. Krijger Jr., voorzitter van de Gewestelijke Landstormcom missic, over tot de uitreiking van medailles en andere prijzen aan de schutters. Ook deze avond, zoo eindigde spr., resoneert naar Noord en Zuid, Oost en West op het „Je maintiendrai" van de Nederlandsche regeering. De ziel van het regecringsgetrouwe Oranjelic- vende, ja, met Oranje dweepende Nederland sche volk, is het wachtwoord van dc londstor- mers: „Wij zijn parajat". Want als het moet „den Vaderland getrouwe wij blijven tot den doet". Hierna ging de heer Krijger over tot het uitreiken van prijzen, waarna eenige oogen- blikken werd gepauzeerd. Na de pauze heeft de oud-minister van Oor log, de heer J. J. C. van Dijk, nog een kort woord gesproken. Hij meende, doelende op het zoo juist gevierde Oranjefeest, dat zelden de Vrijwillige Landstorm een gunstiger tijdstip om bijeen tc komen heeft uitgezocht. Een hoogte punt is het Zaterdag geweest in de serie van Oranjefeesten. De wijze waarop onze Prinses wordt voorbereid op de haar wachtende taak getuige de woorden die de Koningin tot haar gesproken heeft geeft ons vertrouwen voor de toekomst. Wanneer eenmaal de troon over gaat op Juliana moge ook zij trouw en aan hankelijkheid om haar heen zien cn bereidwil ligheid om bloed en goed te geven. Hier ligt de taak van den Vrijwilligen Landstorm. Er dreigt altijd gevaar en daartegen is verweer plicht. Organisatie daartegen is noodig en daar voor is de Vrijwillige Landstorm. Spr. eindigde met op te wekken voort te gaan met het strijden met geestelijke wapenen. 7- VRAGEN VAN KAMERLEDEN. Rechercheurs op een vergadering van Marinepersoneel. Door den heer Brautigam zijn tot den Mi nister van Marine a. i. de volgende schrifte lijke vragen gericht I. Is het juist, dat een ledenvergadering van Europeesch personeel der bonden van kroporaals en von minder marinepersoneel, gehouden te Makasser, door twee recher cheurs is bijgewoond, althans door hen is ge- tracht, het op die vergadering gesprokene of tc luisteren 2. Kan dc Minister mededeelen, of het Binnenlandsch Bestuur hierbij handelde overleg met en op verzoek van den common- dant van de Kweekschool voor Nederlandsche schepelingen te Mokasser 3. Is de Minister in dot geval bereid, tegen dit onjuiste optreden maotregelen te treffen 4. Is de Minister ingeval het Binnen landsch Bestuur zonder overleg en op eigen verantwoordelijkheid handelde bereid, zijn ambtgenoot van Koloniën orp het onjuiste van deze handelwijze opmerkzaam te maken Schending van briefgeheim Door den heer Brautigam zijn aan den Mi nister van Marine a.i. de volgende schrifte lijke vragen gesteld 1. Is het den Minister bekend, dat op last van den commandant van de Kweekschool voor Inlandsche schepelingen te Makesscr voor Eurapeesche schepelingen bestemde brie ven zijn opengemaakt en naar den inhoud dezer brieven een onderzoek Is Ingesteld 2. Is het juist, dat zulks is geschied zonder medeweten, althans zonder voorafgaande toe stemming der geadresseerden 3. Indien dc onder 1 en 2 gestelde vragen bevestigend moeten worden beantwoord, wil de Minister dan van zijn afkeuring over deze schending van het briefgeheim doen blijken en maatregelen, treffen, die herhaling voor komen i Het niet stemmen door scient i e-bezworen". Dc heer Kersten heeft tot den minister van Justitie de volgende schriftelijke vragen ge richt Is het Uw Excellentie bekend, dat vele vrouwen aan de laatstgehouden stemming voor de Prov. Staten niet hebben kunnen deel nemen, omdat zij rich overtuigd achtten, dat het deelnemen in strijd is met Gods Woord Is Uw Excellentie bereid, zoo noodig in overleg met Uwer Excellentie'» ambtgenoot den minister van Binnenlandschc Zaken en Landbouw, te bevorderen, dat consciëntie- bezwaarden niet vervolgd worden, maar ge rekend onder hen, die om geldende redenen, in den zin der wet, verhinderd waren BESTRIJDING VAN KAP IT A AL VLUCHT. Een wetsontwerp tot belastinghef fing van Nederlanders in het bui tenland. Een wetsontwerp is ingediend, houdende bepalingen betreffende de belasting van niet binnen het Rijk wonende Nederlanders en van de nalatenschappen en schenkingen van Neder landers, die niet zijn ingezetenen des Rijks. De Minister van Financiën zegt, in zijn toe lichting op dit ontwerp, dat de wetgever bij de Wet op de Inkomstenbelasting 1914 een goede keus deed, door als criterium voor belasting plicht de inwoning, en niet de nationaliteit tc bepalen. Daarmede is echter niet gezegd, dat die keus onder alle omstandigheden volledig kan worden gehandhaafd. En de omstandighe den zijn wel veranderd, in verschillend op zicht. Vooreerst heeft in het algemeen de groote verhooging van het tarief der inkom stenbelasting aan allerlei vragen, die men vroeger niet als van veel practisch belang be schouwde, een sterk toegenomen beteekenis gegeven. Ook heeft het vraagstuk der belastin gen de laatste jaren een internationaal aspect gekregen. Het optreden van den Volkenbond in de kwestie der dubbele belasting is daarvan een symptoom. Het optreden van den Volken bond is verder ingegeven door de wenschelijk- heid, dat, wordt eenerzijds dubbele belasting voorkomen, anderzijds ol datgene bevorderd worde, wat strekken kan tot een rechtmatige verdeeling der lasten van wederopbouw over allen. Deze laatste gedachte leidt ertoe, aan de nationaliteit een iets grootere plaats in het be lastingstelsel in te ruimen, dan zij tot dusver daarin bekleed heeft. Zonder antecedenten is dit niet. Als voorbeeld noemt dc Minister dc regeling van de Amerikaansche income-tax. Hieraan zijn (behoudens de toepassing van be palingen ter voorkoming van dubbele belasting) ook onderworpen de niet in de Vereenigde Staten wonende Amerikaansche burgers wegens hun inkomsten uit vermogens, ook al bevinden zich de bronnen dier inkomsten buiten Ame rika. De Minister zou een desbetreffende regeling uitsluitend willen toepasselijk verklaren op Nederlanders, die het Rijk metterwoon ver laten hebben. Voor de toepassing ook op Ne derlanders, die nimmer hier te lande gewoond hebben, ziet hij geen reden aanwezig, aange zien hun verhouding tot het land een andere is, dan die van hen, bij wie de nauwe betrek king van wonen aanwezig is geweest. Het ont werp bepaalt dus, dat Nederlanders, die het Rijk metterwoon verlaten hebben, aangesla gen worden als woonden zij nog hier tc lande, met dien verstande, dat zij van de naar het Nederlandsche tarief verschuldigde belasting in aftrek mogen brengen hetgeen zij in de gelijk soortige belasting van een vreemden staat héb ben te betalen. De Nederlander zonder vaste woonplaats zal op die wijze de Nederlandsche belasting ten volle betalen en de overigen betalen het ver schil in belasting bij. Op den aldus gestelden regel behooren drie uitzonderingen te worden toegelaten. Vooreerst deze, dat er niet onder zullen vallen de Ne derlanders, die na het verlaten van het Rijk zich hebben gevestigd in één der Nederland sche overzeeschc gewesten. Voorts mag de bepaling niet van toepassing zijn op hen, die wegens de uitoefening van een bedrijf of beroep genoodzaakt zijn in een vreemd land te wonen. Ten slotte moet een uitzondering gemaakt wor den voor hen, die ter zake van 's Lands dienst buiten het Rijk wonen. De gevolgd© ratio zal ook moeten gelden voor de vermogensbelasting de aan beide belastingen verwante verdedi gingsbelasting en ook voor de successiebelas ting en het recht van schenking. J. GARRELTS. f Oud-burgemeester van Termunten. Tc Winschoten is in den ouderdom van öO jaren overleden de heer J. Garrelts, oud-bur- gemecster van Terrmmten. w Het jongste lid van de Raad van State II. K. H. Prinses Juliana verlaat na de inaugu* ratie-zitting het gebouw van den Raad van Stat© in de Residentie. Een foto van het zendgebouw te Kootwijk op dc Vel uwe. Zooals bekend is. zijn er thans, behalve de lange golf zender, een zevental korte golf zenders geïnstal leerd door den Rijkstelegraafdicnst. die geregeld de verbinding met Indic onderhouden. MEJ. H. J. C. KOLFF. f Een bekende persoonlijkheid in de blindenverzorging. Te Den Haag is in den ouderdom van 91 jaar overleden mej. H. J. C. Kolff, die dc Vereen. Kolffs Blindcnfonds te dier stede heelt opgericht. Met haar is een trouwe vriendin van de behoeftige blinden heengegaan. Tot haar dood toonde mej. Kolff als vice- presidente bijzondere belangstelling in de stich ting en was zij steeds bij den jaarlijkschen verkoop der producten van blindenarbeid aan wezig VOGELBESCHERMING. Een internationaal congres te Brussel. Van 69 Juni wordt te Brussel een inter nationaal congres voor vogelbescherming ge houden, dat georganiseerd is door de Veree- nigingen voor Vogelbescherming in België, Frankrijk en Luxemburg en het uitvoerend comité tot opheffing van de vangst van be schermende inlandsche vogels in Nederland. Presidente van het. congres is 3e Belgische markiezin De Pierre, leidster van den Belgi schen Bond. De heer ir. D. de Clercq te Zand- voort, lid van het hoofdbestuur van de Nederl. Vereeniging tot bescherming van dieren voorzitter van het bovengenoemde Nederland sche comité, is een der vice-presidenten. On der de secretarissen is do heer W. Tolsma te 's-Gravenhage,'Secretaris van genoemd comité. Aon het congres is een tentoonstelling van artikelen op het gebied van de vogelbescher ming verbonden. EEN DRAMA IN EEN HOTELKAMER. Een jongeman schiet een meisje dood en pleegt daarna zelf moord. Gisterenmiddag heeft zich in een hotel te Maastricht een vreeselijk drama afgespeeld. Sinds eenige dagen verbleef daar de 26-jarige J. K., uit Düsseldorf afkomstig, met een meisje dat thans is gebleken tc zijn de 22-jarige E. K. uit Eygelshoven, een verre verwante van den jongeman, en die sinds een week uit de ouder lijk woning werd vermist. Gisterenmorgen omstreeks elf uur was J. K. nog even uitgegaan en een half uur later terug gekomen, waarop hij zich naar zijn kamer begaf. Toen des middags een kelner aon de kamer klopte, kreeg hij geen antwoord. Hij begaf zich daarop naar binnen en zog tot zijn groote ontsteltenis J. K. daar liggen met een revolver in de hand. Hevig ontdaan snelde hij naar be neden, waarop de politie werd gewaarschuwd en men opnieuw naar boven ging. Men vond toen beiden dood, met een schot door den slaop. Blijkbaar heeft dc jongeman eerst het meisje en daarna zichzelven gedood. Blijkens een door 't meisje achtergelaten brief, moet de oorzaak van het drama worden gezocht in het feit, dat de ouders geen toe stemming voor een huwelijk wilden verleenen. De politie heeft de lijken in beslag genomen. Van de schoten had men in het hotel niets ge hoord. (Msb.) BELEEDIGING VAN EEN WETHOUDER. Het ^raadslid Van Burink voor de rechtbank. Voor dc rechtbank te Rotterdam werd giste ren een tweetal zaken behandeld van beleedi- ging van den soc.-dem. wethouder Dc Bruin, te Schiedam, directeur van den Eerste Schie- damsche bewakingsdienst. Allereerst stond dc 50-jarige winkelier M. H. terecht, die tegen verschillende personen o.a. gezegd zou hebben, dat de wethouder zich geld had toegeëigend dat hem niet toebehoorde. Het O. M., waargenomen door mr. J. G. Holstcijn, eischte na het getuigenverhoor, 25 boete subs. 10 dagen hechtenis. Vervolgens stond het raadslid Van Burink voor ongeveer eenzelfde feit terecht. In een openbare vergadering te Schiedam zou hij n.l. hebben gezegd, dat er te Schiedam eigenaardige toestanden heerschten en dat de heer De Bruin zijn menschen 25 cent liet ver dienen en zelf 60 cent in rijn zak stak. Verd. gaf toe de bewuste woorden te heb ben gebruikt. Hij had echter niet de bedoeling gehad den wethouder te beleedigen, hij had al leen het systeem van den wethouder in het daglicht willen stellen. Het O. M. cischte evenals in de vorige zaak 25 boete subs. 10 dogen hechtenis. KWAJONGENSSTREKEN. Een betrapping op hecterdaad. Onlangs werd de houtmijt door de Vereen, van Vreemdelingenverkeer aan den IJseloever tc Deventer opgericht, teneinde een paaschv vuur te ontsteken, opdat een oud volksgebruik weer in eerc zal worden hersteld, ontijdig door baldadigen in brand gestoken. De helft van de mijt ging in vlammen op. De andere helft eenigszins aangevuld zou gisteravond als vreugdevuur worden ontstoken. Gisternacht te I uur heeft een studeerend jongmensch het hout met benzine overgoten en in brand gesto ken. Hij was met een kano erheen gegaan, toen hij terugkwam aan den anderen oever kreeg de politie hem te pakken. TWEE BEKENDE AMERIKAANSCHE "P VLIEGERS DOODGEVALLEN. Weer heeft een vliegongeluk het leven gekost aan twee bekende Amerikaansche marine-offi cieren, luitenant Pollard en commandant Page, toen hun vliegtuig in brand vloog en in een gordijn van vuur naar beneden stortte, -

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1927 | | pagina 6