as. ja.rg.ng no 262AMERSFOORTSCH DAGBLAD ..DE eemlanper* sSTm TWEEDE BLAD. BINNENLAND. Heerenkleeding naar Maat L. - i To Montrcux, waar hij de matste ia- ren vertoefde*is overleden Prof. dr. R. H. Saltet, oud-hoofxlecrnar in de hygiëne aan de Amstordamsche Universiteit Een foto"van 't labrieksgobouw van de vroegere befaamde „Spykcr" automobiel en yliegluigenfabriek „Trompenburg" op den Amsteldijk to Amsterdam dat Maandag avond verkocht is ten behoeve van een papierfabriek. Zaterdag 7 Mei zullen de bruidsdagen ingaan van de 70-jarige echtvereeniging van den heer en mevrouw J. Smid, wonende te Amsterdam in de Schimmel- straat De bruid heeft den respectabelen leeftijd van 91 jaar en de bruidegom van 92 jaar bereikt UIT DE STAATSCOURANT. Toegekorxd de bronzen eere-medaillc der Oranje-Nassau-orde aan P. van den Berg, knecht in dienst bij de firma J. de Groot en Zoon, bloembollenkweekers te Noordwijk. PRINSESSEDAG. - Ter gelegenheid van den 18en verjaardag van Prinses Juliana werden op 30 April j.l. voor het Koninklijk Huis 763 telegrammen op luxe» formulieren afgeleverd, waarvan er 460 werden aangeboden op 30 April en 303 op daaraan voorafgaande dagen. DE LUIDSPREKER BIJ HET HOFVIJVERFEEST. Een repb'ek van den heer A. F. Philips. De heer A. F. Philips zendt ons afschrift van den volgenden open brief aan het Haagsch Comité voor de viering der meerderjarigheid van H. K. H. Prinses Juliana: „Het Haagsche Comité voor de viering van het feest van H. K. H. Prinses Juliana, besluit zijn antwoord op mijn open brief met de ver klaring, in geen verdere opmerkingen te willen treden, vooral niet wanneer die komen van een zijde, die „niets deed om ons te helpen". Dat door ondergeteekende ongevraagd een ruime bijdrage ter beschikking werd gesteld aan een der heeren, die zich belast hadden met de financieele regeling van het feest, schijnt aan het Comité evenzeer ontgaan te zijn, als de ge dachte, omtrent de luidspreker-installatie zich in verbinding te stellen met die Nederlandschc Industrie, die zich op radiogebied een wereld naam heeft verworven. Ook ik laat verdere gevolgtrekkingen na deze rectificatie - gaarne aan het publiek over." ONZE GEZANT TE KOPENHAGEN. Onze gezant te Kopenhagen, ridder Van Rappard, vertoeft voor eenige dagen in Den Hang. Hij is Woensdag per vliegtuig van de K. L. M. alhier aangekomen en denkt Zaterdag op dezelfde wijze naar Kopenhagen terug te keeren. NA DE VERWERPING VAN HET NEDERL-BELGISCH VERDRAG. De Brusselsche correspondent der N.R.Ct. meldt ons De laatste dagen hebben hier andermaal ge ruchten de ronde gedaan over 'het hervatten, op initiotief van Nederland, van Nederlandsch -Belgische besprekingen om te komen tot het sluiten van een verdrag tusschen beide landen Men heeft daar zelfs aan toegevoegd en dit bericht werd ook aan Nederlandsche bladen doorgeseind dat nog deze week van Neder landsche zijde in de Wetstraat démarches zou den worden gedaan om officieel contact te krijgen en den weg naar nieuwe onderhande lingen te openen. Wij meenen goed ingelicht te zijn als wij zegg.**>, dat daarvan voorloopig niets zal ko men. De jongste incidenten in Limburg, zijn nu juist niet van dien aard om het aanknoopen van contact te bevorderen Men begrijpt dit in de Wetstraat zeer goed en in sommige kringen ontveinst men zich niet dat ei nog enkele maanden zouden kunnen overheen gaan, alvorens over nieuwe onder handelingen zal kunnen gesproken worden. Men kan zich daar geleidelijk ook beter de motieven indenken, die de Eerste Kamer er tpe geleid hebben om het verdrag te verwer pen en men wacht nu ook hier tot de atmos feer geheel zal gezuiverd zijn, wat te verkiezen is boven een overhaast te werk gaan. DE NED. GEDELEGEERDEN TER ONTWAPENINGSCONFERENTIE. Door minister Lambooy ontvangen. De gep. luitenant-generaal Van Tuinen, de gep. schout-bij-nacht Surie, de majoor Baron van Voorst tot Voorst en de oud-minister Mr Rutgers, die Nederland hebben vertegenwoor digd op de conferentie te Genève ter voorbe reiding van de Ontwapeningsconferentie, zijn hedenochtend in het departement van Marine ontvangen door den Minister van Oorlog, ad Interim Minister van Marine, den heer Lam booy. DE WINKELSLUITINGSWET EN HET WERKTIJDENBESLUIT VOOR WINKELS. Een commissie voor praeadviscura. Naar de „Volkskr." verneemt zijn benoemd in de commissie, welke den Hoogen Raad van Arbeid zal praeadviseeren over de vooront werpen van een winkelsluitingswet en een werktijdenbesluit voor winkels, de heeren Zaalberg, lid en voorzitter, prof. Acngcnent, L. Attcma, van den Christ. Middenstandsbond, J. C. Blankcrt, van den Nederl. Middenstands bond, B. de Boer, -\on het Alg. Ncd. Vakver bond, F. Claes, van de R K. Werkgcversver- eeniging, mr .A. Engels, A. van Hamersveld, van het Werkliedenverbond, mr. J. van Hcl- lcnberg Hubar, van den R. K. Middenstands bond, mr. J. H. de Mol van Otterloo, J. Naute van het Christ. Nationaal Vakverbond, mej. A. Polak, Th van Grovensteijn, van hc-t Ver bond van Nederl. Werkgevers, H. Schutjes, von het N. V. V., en J. J. A. Smit Jr., von het N. V. V. DE ÓVERSTROOMINGEN DER MISSISSIPPI. Nederlandsche betuiging van deelneming. De Nederlandsche regcering heeft telegra fisch aan Hr. Ms. gezant te Washington op gedragen om hare deelneming te betuigen aan de Amerikaansche regeering in verbond met de door de Mississippi veroorzaakte overstroomin gen en de daaruit in Amerika ontstane ramp. EEN DEENSCHE POLITIEKRUISER TE AMSTERDAM. Van ongeveer II lot 15 dezer zal Amsterdam bezocht worden door den Deenschen politici- kruiser Diana. CARNEGIESTICHTING. Herbenoeming voorzitter. Bij B. K. is Mr. P. W. A. Cort van der Lin den, Minister van Staat, Lid van den Raad van State, wederom benoemd voor den tijd van twee jaren tot bestuurder, tevens voorzitter der Carnegie-Stichting. SPOORWEG GOUDA-BOSKOOP- ALPHEN AAN DEN RUN. Een beslissing von de Regeering gevraagd. Door den heer Lovink zijn aan den minister van Waterstaat de volgende schriftelijke vragen vragen gesteld: 1. Is het juist, dat de werken betreffende den aanleg van den spoorweg Gouda—Boskoop— Alphen aan den Rijn vertraging ondervinden, tpngevolge van het voornemen van de Regee ring om nader te overwegen of de totstand koming van dezen spoorweg wel noodzakelijk is te achten? 2. Is Uw Excellentie, met name met het oog op de groote belangen bij de totstandkoming van dezen nieuwen verkeersweg betrokken, be reid mede te deelen tot welk resultaat het sub 1 veronderstelde onderzoek leidde of wel hoever dat onderzoek gevorderd is en binnen welk tijdsbestek de afwerking van den betrokken spoorweg eventueel mag worden verwacht? DE WATERSNOOD. Het monument te Alverna. De onthulling van het monument op Alverna gemeente Wijchen ter herinnering aan het be is bepaald op 23 dezer. Jhr. A. E. Humalda ven Eijsinga heeft zijn kasteel te Wijchen voor de officieelc ontvangst van den Prins beschik- gesteld DE FABRIEKSARTSEN EN DE ONGEVALLENWET. Conclusie van de Commissie van Onderzoek. De in December 1926 door den minister van Arbeid, Handel en Nijverheid ingestelde Com missie tot onderzoek van de beteekenis van het Instituut Pabrieksarts de commissie* Nolens genaamd is met haar arbeid on ge veer gereed gekomen. De laatste vergadering heeft thans plaats gevonden. Een voorloopig rapport is reeds samenge steld en zal na aanbrenging van enkele kleine wijzigingen bir-nenkort aan den minister wor den aangeboden. De commissie is volgens de «Tel." tot de conclusie gekomen, dat het aanbeveling zou verdienen een wetswijziging aan te brengen, RECLAMES. Van T—4 regels 4.05, elke regel n)eer !.-« I KLEERMAKERIJ. Fa. F. L. J. LAMMERTS Amersfoort Q"SSi'e'1 Groningen Utrechtsche weg 38 Tel. 587 waardoor de Ongevallenwet 1901 zonder af breuk te doen aan haar sociaal nut, meer aan de praktijk zou beantwoorden, door de admi nistratieve verplichtingen, door de wet ver- eischt, zooveel mogelijk tot een minimum te beperken. Uitvoerig wordt een en ander in het rapport toegelicht. Den „fabriekarts" wil de commissie onder zekere voorwaarden hond- hoven. GEMEENTERAAD VAN RENKUM. Benoeming secretaris. Tot secrcstaris van de gemeente Renkum is gisteren benoemd de heer G Kuit, secretaris van Deventer. Do mede-oanbevolene, mr. T. Rijnenburg, verkreeg 7 van de T5 stemmen CHARLES BÖ1SSEVAIN. t Oud-directeur-hoofdredactcur van het Alg. Hbld. Ir» den ouderdom van 84 jaar is overleden de heer Charles Boissevain, oud-directeur hoofdredacteur van het „-Algemeen Handels blad". De heer Boissevain heeft, toen hij nog in zijn volle kracht was, in de Nederlandsche journa listiek ongetwijfeld vooraan gestaan. Hij on derscheidde zich door zijn politieke artike/sn, zijn feilen strijd tegen wijlen dr. Ab; ahorn Kuy- per, door zijn fijn-gestyleerde dagelijks ge schreven „Van dag tot dag"-artikelen en zijn artikelenreeks „Van Dag tot Dog naar het Oosten", waarin hij zijn reizen naar Jeruza lem beschreef en welke later in bundel-vorm verscheen. De heer Boissevain was een voorganger met de pen bij alle gebeurtenissen die de Neder landsche burgerij in beroering brachten tegen de fouten en tekortkomingen van anderen, iemand ook van religieus enthousiasme, een strijder ten slotte tegen onrecht en onwaarheid. In dit opzicht heeft hij zich bij de Dreyfus-affeire en tijdens den Boerenoorlog bizonder onderscheiden. Uit de N. R. Ct. nemen wij de volgende karakterschets van den gestorvene over Charles Boissevain is gestorven: in 1842 was hij geboren. Het lange leven kenschetst hem, een krachtig mensch en een gezond mensch. Franschman door afkomst, Brit door jonge vormingsjaren en door zijn zoo geluk kig en invloedrijk huwelijk met een Ieische, was hij een warme Nederlander, die slechts door de tot uitbundige gaande levendigheid zijner genegenheden en aversiën aan vreemde factoren kon doen denken. 1. Eerelid van den Nederlondschcn Journalis tenkring, heeft hij reeds in dit midden ge schitterd ben het ontstaan van wot den grond slag tot deze verceniging heeft gelegd, toen de Nederlandsche dagbladschrijvers ertoe kwamen, zich aaneen te sluiten om de pers- broeders uit het buitenland te ontvangen, hier heen gereisd voor onze eerste cn tot nu eeni ge Wereldtentoonstelling. Wie toen op de eer ste bijeenkomst bij „Kras" den veertigjarige zog cn hoorde, zooals hij in een viertal talen met eenzelfde gemak en eenzelfde vuur dc kameraden welkom heette, mocht von zijn ongewone gaven, zijn geestdrift cn geestkracht een blijvende heugenis ontvangen. Zooals hij door stond op dc bres, is hij meer dan dertig jaren blijven staan aan het Handelsblad.. Het is zoo min misbruik von vreemde taal als gemeenplaats, op hc-m hel „every inch journalist" toe te possen. Want Bqisscvain schreef elders ook, eenige jaren was hij redacteur van D c Gids; Boissevain was een dichterlijk mon doch voor den vorm en het wezen van dagbladkronieken was zijn geest bij uitnemendheid geschikt. Am sterdammer van deftigen huize, een broeder von Jan Boissevain, den reeder van zeldzamo stuwkracht en mocht, heeft hij de omstandig heden te hulp zien komen bij zijne jouinulis- tiekc loopbaan. Hij werkte er slechts te liever en te vlijtiger om. Steeds midden in het leven stond hij met al zijn vluggcrichtc belangstel ling, zijn jong-blijvendc levensliefde, zijn aan dacht voor een verbluffende verscheidenheid von onderwerpen, geschikt om in die niet ori- dcrtcckende, doch niet enkel door plaatst en opschrift altijd te herkennen, zeer persoonlijke korte kronieken te worden gekenschetst, be oordeeld, geprezen of verworpen. Hoofdredacteur was hij steeds door te schrijven, niet door inzonderheid te leiden. Hij schreef metterdaad „von dag tot dag". Vele reizen deed cn beschree* hijenkele, met na me die door Amerika, zijn in boekvorm her drukt. Moar hoeveel had hij reeds te zeggen, per driewiel reizend naar het toen nog weinig geschatte Zandvoort I En hoe gretig vatte hij elke gelegenheid aan om mee to leven, mee tc doen in het leven buiten de grenzen Zijn bezoeken aan den Zola van het J accuse blijven daarbij als een krachtig pleidooi cn een prachtige dood in herinnering. Deze dogbladschrijver is een gelukkig mensch geweestvelen zullen hem dankbnoi gedenken om genot of geluk dat zijn stukken schonken. De teraardebestelling van den heer Charles Boissevain zo 1 a.s. Dinsdag op de algemeene begraafplaats te Naardcn plaats vinden. Het uur is nog niet vastgesteld. BIJZETTING J. B. VAN HEUTSZ. Naar het Hbld. verneemt zal de stoet, welke het stoffelijk overschot van generaal J. B. van Hcutsz op Juni naar de Nieuwe Oosterbegrouf- plaats te Amsterdam zal begeleiden, volgens het voorloopige plan, van den Dom door dc Roodhuisstraat trekken, daarna do gehccle Heerengrocht (evenzijde) volgen, om over de Blauwbrug, langs welken weg staat nog niet geheel vost, de Plantage Middenlaan tc ber-;i- ken. Voor de Linnacusstraat gaat de rouwstoet don verder over den Middenweg naar de be graafplaats. Er zullen, zoo verneemt het blad verdei, slechts twee redevoeringen worden gehouden Spreken zullen de minister van koloniën, dr. J. C Koningsberger, die de verdiensten van Van Heulsz als staatsman in herinnering zal bren gen, en generaal Swart, die zal memoreeren wat Van Heutsz als militair heeft boteekend De stoet zal, na het défilé, tegen het middag uur den Dam verlaten; het voorbijtrekken zal ongeveer een half uur duren. Te twee uur /al de begraafplaats worden bereikt. Teneinde ver traging onderweg te voorkomen, zal de politie speciale maatregelen nemen. Het vraagstuk van den overweg Linnaeusstraat is nog niet opgc- lost. Het Generaal Van Heutszfonds zal zijn ver tegenwoordigd door een deputatie van drie pupillen. Een punt von overweging heeft het uitge maakt om de redevoeringen, vóór het vertrek van den Dam, in de Nieuwe Kerk tc doen hou den. Waarschijnlijk zal dit echter niet ge beuren. NEDERLANDSCH ZUID-AFRIKAANSCHE VEREENIGING. Mededeelingen over Zuid-Afrika. De algemeene vergadering van de Neder landsch Zuid-Afrikaansche Vereeniging wordt gehouden op Zaterdag 14 Mei a.s., des n.m. 2 uur in. de Industriëele Club, Vijgendam 26, Amsterdam. D<? heeren F. Veldman en J. H. Mcmellnk, leden van dc Nederlandsche Landbouwcom- missie, die onlangs uit Zuid-Afrika is terugge keerd en hoor rapport nnn dc opdrachtgevers heeft overhandigd, zullen toespraken houder» en mededeelingen doen omtrent hun reis door Zuid-Afrika. Enkele toepasselijke films zullen worden ver toond. Er zal gelegenheid worden gegeven tot het stellen van vrogen. Ieder, dio belangstelt in de ontwikkeling van de toestonden daarginds cn meer wenscht te weten vnn dc mogelijkhe den, die het landbouwbedrijf in ol zijn geledin gen in Zuid-Afrika biedt, cn die von de schoon heden van dot land wenscht te hooren, wone deze vergadering bij. DE MOORD OP DE PRINSENGRACHT. Een hartstocht-drama. Voor de rechtbank tc Amsterdam heeft te recht gestaan de 45-jarige reiziger A. J. H. B., terzake dot hij te Amsterdam op of omstreeks 15 Januari ter uitvoering von zijn te voren be raamd plan om Johanna S. opzettelijk cn met voorbedachten rade van het levert tc berooven, haar met een mes verscheiden snij- en steek wonden heeft toegebracht in hoor hals, gelaat en borst, tengevolge waarvan deze vrouw aan verbloeding is overleden. B., die te Rotterdam als expert von schepen op het kontoor van zijn vader werkzaam was, leerde in het begin von 1925 Johanna Slikker kennen. Omstreeks April 1925 verliet hij zijn vrouw cn kinderen en ging met Johanna S. naar Amsterdam, woor hij zijn intrek nam in een hotel aan de Hobbemnkadc. Een paar maal is hij den tijd. dat hij met hoor in Amsterdam woonde, terug gegaan naar zijn gezin, moar hij verklaarde ter terechtzitting, niet zonder de vrouw te hebben kunnen leven, zoodot hij ten slotte voor goed met hoor naar Amsterdam trok. Hij had toen zijn vaderlijk erfdeel in hon den gekregen: een deel er van hod hij zijn echtgenooto gelaten, zelf had hij nog 10000. In den aanvang was de verhouding goed, al bleef Johanna voortdurend, tegen zijn wil, als kellnerin werkznom. In November 1925 kocht hij een café, waar dc jonge- vrouw in het buffet ging stnon. Moor dit café floreerde niet en in April 1926 verkocht hij het. Toen ging Johanna weer nis buffetjuffrouw von de eene bar naar do andere; zelf wos hij in dienst bij de stofzuigcrmnntschoppij De Vampier, waar hij ongeveer 18 per week verdiende. Van tijd tot tijd echter liep de vrouw weg van hemtelkens heeft hij hoor toen weer teruggehaald. Hij wilde steeds dat zij een an dere betrekking zou zoeken, want hij was ja» loersch op de mannen, die ze in al de bars ontmoette en overtuigd, dat zij hem ontrouw was, liet hij haar nagaan. Hij kon niet zonder haar en had tot den kamerverhuurder, volgens diens getuigenis gezegd: Als ze niet van mij is, zal een ander hoor ook niet hebben. Meermalen heeft hij hevige scènes met het slachtoffer ge had, naar aanleiding van haar ontrouw. In den beginne weliswaar was ze zeer op B. gesteld, die op hoor aandringen van zijn vrouw is gescheiden. Zoolong hij geld had, hebben z© goed geleefd. Johanna was een „dure vrouw" en gaf te veel geld uit voor zijn middelen. 14 Januari kwam een mon, die zich „Over steeg" noemde, B., die zich op de kamer aan de Prinsengracht bevond, uit naam van de vrouw, toen kelnerin in ee-« bar,mededeel n, dat er een betrekking als monteur vrij was" bij de K.L.M. Des avonds il hij met dien Oversteeg naar de bar gegaan, en het viel hem op, dat de man door de .eigenares von de bar en Jo hanna met Frans werd aangesproken, waaruit z. i. bleek, dat hij er niet, zooals was gezegd, een vreemde was. Vervolgens is hij met den man naar een ander café gegaan, waar deze den „ingenieur" op het Leidsche Plein opbelde. B. ging naar huis en reeds tien minuten later was „Over steeg" bij hem terug van zijn bezoek aan den Ingenieur en deelde hem mede, dat B. zich Maandag op Schiphol kon vervoegen. B. gaf hem daarop 3.50, met de belofte van meeï, zoodro de zaak in orde zou zijn. Om 9 uur kwam verdachte in de bar terug, in dien tusschentijd was Johanna naar huis ge weest en had het laatste geld. omstreeks uit de geldkist gehaald B. heeft nooit begre* pen, waarom ze dat geld heeft genomen Toen ze terug kwam, vertelde hij haar, dat hij „Over- steeg3.50 had gegeven; zij zeide hem reeds 2.50 ter hand te hebben gesteld. Daarna is B. naar huis gegaan. Om twaalf «"ri gelijk zijn gewoonte was, ging hfj de vrouw halen, ofschoon zij hem gezegd had, dat ze dat niet wilde hebben en op straat had-

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1927 | | pagina 5