VERKIEZINGSVARIA! Een der tallooze candidatcn voor den An^terdamschen raad, de heer Hoek, een volgeling van den heer Weiss, had op het dak van zijn schuurtje een opwekking geschilderd om op hem zelf te stemmen! Boosaardige buurtgenooten hebben uit „Kiest I-Ioek" de e weggeverfd zoodat er kwam te> staan „Kist Hoek!" HOE TE AMSTERDAM GEBOUWD WORDT. Architect H. A. van Anrooy vervaar digde voor Metz Co. Liberty in de Kerkstraat tc Amsterdam bovenstaand ateliergcbouw. Een ontwerp voor het zgn. ijspaleis, dat men in Den Haag wil laten verrijzen. Het is gemaakt door architect S. van Bommel. Mis? Megan Lloyd George, de dochter van den bekenden Britschen liberalen staatsman, is „in de politiek gegaan". Als dat niet helpt helpt niemendal... De Amsterdamsche Opperrabbijn, de hheer A. S. Onderwijzer, als slachtoffer van den iongsten bloemendag te A'dam, ten bate van de „Joodsche Boschkolonie". Zondagavond werd het dorpje Leende bij Eindhoven door een zwaren brand geteis terd, die 14 boerderijen in de asch legde. Links een foto van de ruïne. Daarnaast: huisraad dat door den brand nog eenigs- zins was gespaard, wordt uit de puin- hoopen gedragen. HET REGIMENT WIELRIJDERS. Viering van het eerste lustrum. Men meldt uit Den Bosch d.d. TO Mei aan do Msb.: Heden vierde het regiment wielrijders to 's-Hertogenbosch zijn eerste lustrum. Op 10 Mei 1922 kwamen vier compagnieën wielrij ders, resp. uit Nieuwersluis, Zutphen, Breda et» Assen als bataljon vereenigd in Den Bosch in garnizoen. Dat bataljon is inmiddels regiment geworden. Vanmorgen werd reveille geblazen door de trompetters van het regiment. Later in den morgen maakte het heele regiment een marsch door de stad. Daarbij werd gedefileerd voor den Commissaris der Koningin, terwijl de mili taire kapel van het regiment marschmuziek deed hooren. De garnizoenscommandnt, B. W. baron van Dedem stelde de officieren voor ean den Commissaris, die de beste wenschen voor het korps uitsprak. De officieren boden hem daarna een zilveren plaquette aan. Daarna werd gedefileerd voor het stadhuis en werden de officieren in de raadszaal officieel door het gemeentebestuur ontvangen. De bur gemeester releveerde daarbij de plaats, die Den Bosch steeds in de geschiedenis der krijgskun de heeft ingenomen en hoe het steeds met zijn garnizoen heeft meegeleefd. Ook spreker uitte de beste wenschen voor het korps. Baron van Dedem sprak een donkwoord en bood ook den burgemeester een plaquette aan. Om 1 uur begonnen op het plein der Isa- bellnkazerne verschillende wedstrijden, waarna in den namiddag de prijsuitdecling volgde, waarbij aan den regimentscommandant een oorkonde en plaquette werd aangeboden. Aan korporaals en minderen werd om half G een feestmaaltijd aangeboden, terwijl om half 8 een fcestuitvoering in het Luxor-theater de feesten besloot. DE „SUMATRA" IN SJANGHAI. Een telegram meldt, dat de kruiser „Su matra", voordat dit schip Sjanghai verliet om de reis voort te zetten naar Indië, geïnspec teerd is door generaal Duncan, den bevelhebber der gezamenlijke troepen. De generaal drukte zijn groote waardeering uit voor het werk, «lat de Nederlandsche mariniers hebben gedaan in het belang van het bewaren van de rust in Sjanghai. HET MOND- EN KLAUWZEER. Eon circulaire van minister Kan aan de burgemeesters. In verband met gewijzigde gezichtspunten omtrent de bestrijding van het mond- en klauw zeer en met den tcgenwoordigen stand dei ziekte hier te lande, heeft de minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw een circu laire tot de burgemeesters gericht, waarin ver schillende - aanwijzingen worden gegeven ten aanzien van de toe 'e passen maatregelen, zoo wel voorloopig als definitieve, terwijl den in specteurs van den Veeartsenijkundigen dienst dienovereenkomstig door den directeur van ge noemden dienst instructies zijn gegeven. In gevallen, die daarvoor in aanmerking ko men, zal van Rijkswege behandeling met im- muunserum tegen mond- cn klauwzeer worden toegepast WINKELSLUITING TE ROTTERDAM. Een voorstel tot uitbreiding door B. en W. B. en W. van Rotterdam stellen aan den raad voor te besluiten, dat op Zondag alle winkels gesloten moeten worden, behalve een categorie, welke nader door de iCommissie voor de Straf verordeningen zal worden aangeduid. Voorts wordt voorgesteld te besluiten het sluitingsuut voor winkels, behoudens nader te bepalen uit zonderingen, te stellen op 8 uur nam. en op Zaterdagen te 10 uur nam. Het ligt verder in het voornemen naast den verkooper ook den kooper strafbaar te doen zijn. NEDERLANDSCHE BOND VAN HUJS- EN GRONDEIGENAREN EN BOUW ONDERNEMERS. De voorjaarsvergadering. De Nederlandsche Bond van Huis- en Grondeigenaren en Bouwondernemers zal op 18 en 19 Mei a.s. te Haarlem zijn voorjaars vergadering houden, weike is verdeeld in een huishoudelijke en een algtmeene vergadering. De algemeene ergodering begint in den mid dag van den 18en Mei om half drie, met de behandeling van het onderwerp „onteigening in het belang van de Volkshuisvesting" in te leiden door Mr. J. Salomonson, advocaat te Dordrecht ANTI-CEL COMITÉ VOOR VROUWEN Een bijeenkomst te 's-Gravenhagc Het anti-cel-comité voor vrouwen te 's-Gra- venhage had gisterenavond een openbare ver gadering belegd. De voorzitter van het comité, mej. mr. Hor- vers, wees er in haar openingsrede op, dat, waar voor mannen de openlucht-gevangenis straf bestaat, de vrouwen dit voorrecht niet kennen. Dit wordt als een groot onrecht ge voeld. Mevr. D e H a a s—G e s c h 1 e r, uit Utrecht, maakte vervolgens een vergelijking der vrou wengevangenissen in het buitenland met die van Nederland Spr. vertelde het een en ander over haar ervaringen bij het bezoeken van en werken in vrouwengevangenissen in het buiten land, met name in Frankrijk, België en Enge land. Deze ervaringen zijn h. i. waard nader bestudeerd en bekeken te worden. Men moet daarbij uitgaan van een heele groote belang stelling voor de mcnschen die in de gevange nis komen, en daarbij bedenken, dat zij niet al leen de schuld daarvan dragen. In het licht van een dergelijke sympathie moet men be kijken welk systeem voor ons land het beste is. Hierna sprak mr. W. F r a n c k e n uit Den Haag over de bezwaren tegen de toepassing van het tegenwoordige strafstelsel en de weg tot verbetering. Spr. constateerde, dat de toe passing van de celstraf in ons land een absolute mislukking is geworden. Spr.'s bezwaren gel den vooral den duur der straffen. Men interes seerde zich tot kort geleden niet voor het lot der gevangenen na de veroordecling en men wist niets over de uitwerking der opgelegde straffen. Men is veelal uitgegaan van het stel sel: hoe maakt men het den menschen zoo onaangenaam mogelijk. Spr. meende daartegenover, dat men boven al moet inzien, hoe men iemand zooveel moge lijk kan verbeteren. Dat men dit niet ingezien heeft, is een groote fout. Buitendien werkt do celstraf onrechtvaardig, omdat men geen reke ning houdt met het individu. Wanneer men tot verbetering wil komen, zal men niet alleen met practische, maar in geen geval met overdreven, vooral wat de finan- cieele betreft, overdreven maatregelen moe ten komen. Te veel reglementeeren, het alles willen uniformeeren werkt veelal plagerig Better zou zijn meer specialisecren en indivi- dualiseeren. Ook een andere wijze van samen stelling van de colleges van regenten over do gevangenissen zou verbetering kunnen bren gen. Daarnaast moest de reclasseering meer systematisch worden beoefend. Spr. wees er nog op, dat de vrouwen in de gevangenis recht hebben op de zelfde zorgen, humaniteit enz. als de mannen, al doen zich daarbij, in verband met het geringere aantai vrouwelijke gevangenen, practische bezwaren voor. Maar ook voor de vrouwen moet de ge legenheid bestaan een ambacht te loeren en de openlucht-gevangenis openstaan. Vervolgens bestond er gelegenheid tot het stellen van vragen of het maken van opmer kingen, van welke gelegenheid enkele aan wezigen gebruik maakten. EEN EEUWFEEST. Onderlinge Brundwaorborg-Mij. De Jong en Co. De Onderlinge Brandwoarborgmaatschuppij onder directie van De Jong en Co., die in 1809 is opgeroepen, heeft gisteren het feit her dacht, det de zaak honderd jaar geleden in een naamlooze vennootschap is omgezet. Dit feit is in de gisteren gehouden jaarver gadering herdacht. Na afloop van deze ver gadering is aan de correspondenten der maat schappij uit geheel Nederland een noenmaal in het American-Hotel aangeboden. Daarna heeft de oudste directeur van de jubileercnde maatschappij, de heer L. M. de Jong Schouwenburg te zijnen huize een re ceptie gehouden. NEDERLANDSCH BEZOEK AAN ROEMENIË. Een groep Nederlandsche geleer den en intellectueelcn bereizen Roemenië. De Balkan-correspondent der N. R. Ct. schrijft d.d. 7 Mei: Onder leiding van prof. Soesman zijn deze week te Boekarest aangekomen 16 geleerden en intellcctueelen uit Nederland, onder wie een dame, om Roemenië met eigen oogen te leeren kennen. Ze zijn aan het station verwelkomd door een comité van ontvangst, bestaande uit de profes soren Flavian, Dino en Balteana. Des avonds vond een feestmaaltijd te hunner eere plaats, waarbij geestdriftige dronken op de vertegenwoordigers van het „flinke Nederland" zijn uitgebracht. Den volgenden morgen hebben do bezoekers een prachtigcn krans neergelegd op de rust plaats van den „Onbekenden soldaat" Zij heb ben daarna het militaire museum, de Nationale Bank van Roemenie, de Fondatie Carol, en verdere bezienswaardige instellingen van de hoofdstad bezocht. Woensdag zijn ze uit Boekarest vertrokken voor een rondreis door het land; waarvan ze dan 10 Mei zullen terug wezen, om dan de fees telijkheden ter gelegenheid van de 50-jariga onafhankelijkheid van Roemenië bij te wonen. Met het oog op den gezondheidstoestand van den Koning zullen die echter heel wat minder luisterrijk zijn dan eerst was ontworpen. Zoo zal de groote wapenschouwing niet plaats vin den, en evenmin het leggen van den eersten steen voor het gedenktecken ter eere van ko ning Carol. DE IJSHEILIGEN. Zc zijn op tijd geweest* Het filiaal van het Kon. Ned. Meteor. Insti tuut meldt De IJsheiligen zijn dit jaar precies op tijd gekomen en het ziet er naar uit, dat zij Europa nog niet direct verlaten zullen. Hooge druk over de Britsche Eilanden, loge druk over Scandina vië, waardoor een Noordelijke lichtstroom over een groot deel van Europa ontstaat, zijn noo- dig voor hun intocht en voortbestaan. Een de pressie uit het Noorden komende en naar het Zuidoosten over Scandinavië, Finland er» Oost-Duitschland wegtrekkende, hebben wij verwerkt, een tweede nadert in het verre Noor* den bij Röst en Haparandu. Deze zal zich waarschijnlijk weer in dezelfde richting als haar voorgangster bewegen, zoodat de Noor delijke luchtstroom weer versterking krijgt, na de onderbreking van heden, en het koude weei houdt aan. Dat de koude-inval gevoelig is hebben wij al ondervonden in getallen uitgedrukt vinden wij voor geheel Europa het volgende. Op 9 Mei was de gemidd. temperatuur 0.6 gr. boven de normale op 10 Mei 1.4 gr. C. en op II Mei 38 gr. C. onder de normale. Deze waarden gelden voor des morgens 7 uur. Nachtvorst in Twente. Gisternacht heeft het in Twente hard gevro ren. Verschillende slooten waren met een ijs-' laag van wel een centimeter dikte bedekt. Aan de vroege veldgewassen is groote schade aan gericht, alsmede aan de rijkbloeiende vrucht- boomen. DE MOORD TE STEIN. Een tweede spoor. In verband met den moord te Stein wordt thans, naar de L. K. meldt, door de justitie een tweede spoor gevolgd. Een zekere J. H. L., een melkknecht te Vocrendoal woonachtig er» sedert enkele dagen verdwenen, zou op den dag van den moord te Stcin gezien zijn. De verblijfplaats van genoemden L. wordt gezocht. VERKEERSONGEVALLEN. Autobus tegen tram. Gisterochtend is een autobus van de Z. H. A. M. nabij de Trambrug op den Haagweg onder Rijswijk in \olle vaart tegen do elec- trische tram gereden, doordot het stoplicht van de tram niet brandde toen deze de brug opreed, waardoor de chauffeur meende dat de- tram recht door zou rijden. De outotaus werd zwaar beschadigd. De inzittenden hebben geen letsel bekomen. Het wraik van de bus werd met behulp van een kraonwagen wegge sleept. Het tram- en rijverkecr werd ongeveer een half uut gestremd. Wielrijder door autobus aan gereden. Op den Rijksstraatweg onder voormalig Schoten is een 52-jarig wielrijder Dinsdag door een autobus aangereden. Hij bekwam ernstige hoofdwonden en werd in bedenkehj- ken toestond naar de Mariastichting tc Haar lem overgebracht. Botsing tusschen trein cn auto. Op den hoek Spijkerkade en Meeuwenlaan te Amsterdam heeft een aanrijding plaats ge„ had tusschen een trein der Tweede N. H. Stoomtram Maatschappij en een vrachtauto. Van de auto werd een achterwiel afgereden en raakte de stuurstang defect. Van den trein werd de locomotief ingedrukt cn 3 ruiten en 2 lantaarns verbrijzeld. Volgens getuigen zou de machinist van den trein te laat gebeld heb- ben. Persoonlijke ongelukken hadden, niet plaats. li School- en Kerknieuw!, jp DE MOEILIJKHEDEN IN DE 13 GEREF. KERKEN. Pogingen tot overreding der „cRh lende broeders en zusters." De classis Haarlem der Geref. kerken heeft het volgende voorstel aangenomen op initial tief van ds. Grocnewegen: „De classis, van oordeel, dat zij genoopt werd door Gods woord tot de houding, welk© zij aannam naar aanleiding van de kwestie- Geelkerken, en dat in verband met deze kwestie verschillende personen met ons kerk verband hebben gebroken, niet omdat zij een ongereformeerde schriftbeschouwing waren toegedaan, maar omdat zij verward zaten in een net van allerlei misverstanden; spreekt als haar overtuiging uit, dat de Kerk des Hceren geroepen is, om met ootmoedige zelfverloochening in den weg van waarheid, recht en liefde te streven naar herstel vón elke geslagen breuk en besluit, de kerkeradén in haar ressort op te wekken, om te doen al wat in hun vermogen is, om de dolende broeders en zusters terug te brengen." Dit voorstel werd aangenomen met 20 tegen 3 stemmen en 2 blanco. Dr. N. D. van Leeuwen door zijn kerkeraad afgezet of ge- schorscht Hoewel de classis Drachten der Geref. Kerken onlangs besloten heeft dc schorsing van dr. Von Leeuwen te Harkcma-Opeinde (op belofte van stilzwijgen over het geschil) op te heffen, heeft dc kerkeraad dier gemeen te, naar een der correspondenten van het Hbl. meldt, met vijf tegen vier stemmen besloten den predikant de leiding der godsdienstoefe ningen te verbieden De (Chr. „Rott."), die een bericht van over- eenkomstigen inhoud heeft, meldt er nog bij, dat het besluit van den kerkeraad Vrijdag avond genomen is, nadat eerst een gemeente- vergadering was gehouden, „waarin het alles behalve rustig toeging" Dc inhoud van het korkeraadsbesluit heet dorr te /iin, „dr van Leeuwen niet meer tot de bediening des \Voords toe te laten".

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1927 | | pagina 6