as. ja.rgang wo. 269AMERSFQORTSCH DAGBLAD „DE EEMLANDER" WILLEM GROENHUIZEN "--.lyg..- Verfwaren - Schoonmaakartikelen A. VAN DE WEG, Langestraat 23. TWEEDE BLAD. LIJST 10. Goud-, Zilver en Uurwerken. Reparatieinrichti ng. BINNENLAND. FEUILLETON. De Geheimzinnige Talisman. Zaterdag 14 Mei 1927 De Gemeenteraadsverkiezing. H. In ons eerste artikel (Amersf. Dagblad van 7 Mei) hebben we 'het onae gezegd van de „onafhankelijke candidaten en daarmee hebben we het minst aangename van onze taak achter den rug. Men meene toch niet. dat wij het prettig vinden, personen te moeten bestrijden. Integendeel, veel liever zouden we er over gezwegen hebben. Maar waar groote belangen op het spel staan zou ebsoliuut negeer en onzerzijds een fout zijn geweest. En dan vergete men niet, dat leder, die zich op de publieke markt des levens waagt en meent een woordje te moe ten meespreken, zich aan critiek blootstelt Wanneer wij dus minder vleiend hebben geschreven over die personen, dan zoeke men in de eerste plaats de schuld bij hen zelf. In de tweede plaats vinden wij het zelf onaangenaam, omdat we het voeren van negatieve propaganda niet de juiste achten. Maar waar die personen zich aanbieden zonder eenig program, zonder dat eigenlijk Iemand weet hoe rij feitelijk staan ten op zichte van richting en bestuur der ge meentehuishouding, moesten we wel onze waarschuwing tegen hen als persoon laten hoor en, te meer daar het onze vaste over tuiging is, dat hun persoonlijk gelief hebber niet anders dan noodlottig kan zijn voor een ridhtig gemeentebeheer. En thans ne men we afscheid van dat peuterig gédöe en komen we tot het meer positieve ge deelte onzer taak, te zeggen wat we wel willen. Bij de vorige raadsverkiezing schreven we, dat we de langzaam voortschrijdende ontwikkeling der maatschappij wenschen te volgen, niet als grondbeginsel, dat wetge ving en regeeringsbeleid er op moeten ge richt zijn, de maatschappelijke ontwikk e- fevgsvoorwaard'en voor alles gelijk te maken. En het nauwkeurig gadeslaan van het maat schappelijk gebeuren heeft ons nog immer gesterkt in de meening, dat daarin de richt snoer ligt voor een gezond, evenwichtig sociaal leven, dtat alleen steun biedt tegen revolutionair en tegen reactionair drijven. Nu is de inrichting van onze maatschappij «oo, dat er nog maar al te veel menschen zijn, die door stoffelijke afhankelijkheid in him persoonlijke ontwikkeling worden gehin derd. Er zijn maar ad te veel levensvatbare kiemen en rijke elementen, die in den strijd om het bestaan verloren gaan alleen doordat rij economisch te zwak staan. En waar r.u die positie van afhankelijkheid goeddeels een gevolg is van onze wetgeving, meenen wij, dat de wetgever te hulp moet komen om die beletselen en hinderpalen voor de vrije ontwikkeling uit den weg te ruimen, daar mede wegnemende de bronnen van onte vredenheid en verzet Maar al te zeer is men nog geneigd dat „leunen op den wet gever" en dat „plukken uit de staatsruif te*n scherpste af te keuren- En een beroep op het belastingbiljet doet benauwde zielen daarmede dan maar al te gretig instemmen. Maar dan vergeet men, dat de economisch onafhankelijker, 4e bezitters, zonder den Steun van den wetgever ook niet zouden rijn gekomen, waar rij zich thans bevinden. Reeds in 1874 werd daarop door mr. S. van Houten geweren en schreef deze, dat eene op vermindering der maatschappelijke on gelijkheid gerichte politiek veel minder be hoeft te streven naar middelen om gelijkheid te deen ontstaan, den naar wegneming der wettelijke oorzaken van de ongelijikheid. Ter voorkoming van misverstand is het misschien goed hier aanstonds bij te voegen, dat dit streven naar gelijkheid der maat schappelijke ontwikk el ingsvoorwaerden iets enders is, <J<an het beoogen van gelijkheid In stoffelijk bezit In een zijner geschriften zegt mr. Merchant daarvan o.a.: ,,Die ge lijkheid is onbereikbaar en elk streven naar die gelijkheid a priori met onvruchtbaar heid geslagen. En zoolang de menschen menschen blijven, zal de samenleving door den prikkel van de zorg voor eigen wel vaart in beweging moeten blijven. Daar mede is de stoffelijke gelijkheid volstrekt onveree n-igbaar Het gelijkmaken van de ontwikkelings- voorwaarden wil, dat aiie krachten, welke in het volk sluimeren, ook zullen kunnen op bloeien en dat het bezit daarop van geen invloed mag zijn. Dat kan niet anders dan ten goede komen aan de volkskracht, en wie deze ontwikkelt bouwt mede aan een gezonde maatschappij. Voor ons is dat het standpunt een er wel begrepen democratie. Wij zien dus in de democratie niet de overheersching van een bepaalde klasse, in het bijzonder de arbei dersklasse, maar de erkenning en waardee ring van alle krachten, welke in het volk leven en de bevordering har er ontwikk e- ling. Zoo opgevat vinden we de democratie het zuiverst weer in den Vrijz. Dem. Bond en de beginselen en hef werkprogram daar van geven ook het best weer de taak, welke wij aan den wetgever ter bevordering van het door ons aangegeven standpunt wen schen opgedragen te zien. Bepalen we ons voor deze gelegenheid bij het „Program van werkzaamheid op gemeentelijk gebied", dan zien we dat daarin de volgende wenschen word'en geuit*. Als werkgeefster heeft de gemeente den rechtstoestand te regelen van alle personen in haar dienst, en wel met toepassing van het zg. georganiseerd overleg. Ondernemingen en inrichtingen van alge meen nut dienen, wanneer rij een monojio- listisch karakter dragen, wanneer zij in het bijzonder strekken tot bevordering van ver keer of wanneer de (belangen der gemeente of der gemeentenaren het overigens wen- sc'helijk maken, door de gemeente als eigen bedrijf geëxploiteerd te worden. Op het gebied van het onderwijs heeft de gemeente te zorgen, dat er in voldoende mate gelegenheid wordt gegeven het te ont vangen, ook wat voorbereidend-, voortgezet en nijverheidsonderwijs betreft. Voorts worde van gemeentewege gezorgd voor het onderwijs aan achterlijke kinderen. Voor de gezondheid van het schoolkind dient ge waakt door aanstelling van schoolartsen en sohoolverpleegsters, het geven ven gelegen heid tot baden, enz. Scboolvoeding en •kleeding dient verstrekt te worden voor zoover de behoefte daaraan blijkt te be staan. Ter 'bevordering van de volksontwikkeling en de beschaving in meer algemeenen zin richte de gemeente op of steune rij be staande of op te richten openbare leeszalen en bibliotheken. Ten aanzien van het woningvraagstuk is een krachtige uitvoering der Woningwet noodzakelijk. Met betrekking tot het armwezen dient de gemeente, zoo een armenraad is inge steld, dezen la*achtig te steunen, opdat daar door meer samenwerking worde verkregen tusschen de verschillende armbesturen en meer kennis omtrent armenzorg en armoede, welke tot meer eenheid van handelen, aan vulling van leemten en verdere verbeterin gen kunnen leiden; waar geen armenraad bestaat, bevordere de gemeente die samen werking zelve. In het 'belang der arbeidsbemiddeling en ter voorkoming of bestrijding van werkloos heid moeten van gemeentewege arbeids beurzen worden opgericht. Ter verbetering der arbeidstoestanden van den middenstand make de gemeente veror deningen tot vervroegde winkelsluiting en Zondagssluiting. Ziehier m 't kort het program der vrijz.- dem. partij, dat naar wij hopen instemming zal vinden 'bij vele kiezers en dat deze daar van zullen doen blijken door hun stem uit te brengen op RECLAMES. Van 1—4 regels 4.05, elke regel meer 1.— UIT DE STAATSCOURANT. benoemd tot rechter-plaatsvervangcr in de rechtbank te Haarlem mr. A. D. van Regtcren Altena. kontonrechter-plaatsvervanger te Me- dcmblik, wonende tc Heilo; idem te Utrecht mr. J. J. Wijnstroom, advo caat te Amsterdam; tot kantonrechter-plaatsvervanger te Bergum J. Pecreboom, notaris te Buitenpost; tot directeur van het Huis van Bewaring: te Dordrecht J. van der Meulen, directeur vnn het Huis van Bewaring te Winschoten; te Alkmaar H. Bischoff, commies ter directie van het Huis van Bewaring te 's Gravenhage; olphabetische aanbevelingslijst voor kanton rechter te Emmen: mrs. A. M. J. de Jager, F. Ligtenbcrg en S. R. Wolthers, allen griffier bij het kantonge recht, respectievelijk te Almemlo, Maastricht en Assen; benoemd tot vertegenwoordigers der Neder- landsche Regeering op het in 1927 te Washing ton te houden eerste internationaal congres voor bodemkunde: To. ten deele buiten bzwaar der 's Rijks schatkist dr. D. J. Hissink, directeur van het bodemkimdig instituut te Groningen en plaatsvervangend voorzitter en algemeen secre taris voor de internationale bodemkundige ver- ceniging; 2o. buiten bezwaar der 's Rijks schat kist ir. J. G. Bijl, ingenieur van den Haarlem mermeerpolder en lid van de technische com missie der vereeniging van Noord-Hollandsche waterschappen te Hoofddorp; 3o. buiten be zwaar der 's Rijks schatkist dr. F. C. Gerretsen, dirocteur der vierde afdeeling voor het Rijks- landboupwproefstation te Groningen. OL/MPISCH NrEUWS. Eerste steenlegging Stadion. Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden heeft zich bereid verklaard Donderdag 19 Mei a.s., des voormiddags 10J^ uur, de eerste steen tc leggen voor het Olympisch Stadion. AUDIËNTIES. De gewone audiëntie van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zal op Maandag 16 Mei e.k. niet plaats hebben. MARINE-OVERPLAATSINGEN. Bij beschikking van den Minister van Ma rine a.i. is de luitenant ter zee der le klasse F. W. Coster, eerste-officier van de onderzee- dienstkazernc te Willemsoord, met den 22cn Juni u.s. ter beschikking gesteld en is die be trekking met dcnzelfden datum opgedra gen aan den luitenant ter zee der le klasse W. K. Maurits is de officier van den marine- stoomvaartdienst der Te klasse W. Dollekamp den 30en Mei a.s. geplaatst bij het vliegkamp ..de Kooy." BETREKKINGEN BIJ B. O. W. TN NED. INDIE. Bij den dienst der burgerlijke openbare wer ken in Nederlandsch-Indië kunnen twee aan de Technische Hoogeschool te Delft gediplo meerde bouwkundige ingenieurs, die als zoo danig minstens 4 jaren werkzaam zijn ge weest, benoemd worden tot ingenieur 3e klas se met een tijdelijk dienstverband voor 5 jaar. Nadere bizonderheden bevat de Staatscourant van IT Mei 1927 no. 91; inlichtingen ver strekt de 9e afdeeling, onderofdc-cling A. B., van het departement van koloniën. DE PRAKTIJK VAN ONS REHTSWEZEN. Het procedeeren is ge werden een dobbelspel". In een Donderdagavond in het Zuid-Holl. Koffiehuis te 's-Gravenhage gehouden bijeen Wie zich zeiven zoekt, vindt niets dan zijn krm eigen-ik. naar het Engelsch van E P. BENSON. HOOFDSTUK XXIV. Jim gaat naar bed. Geoffrey sliep niettegenstaande, of misschien dank zij al de angsten, die hij had doorstaan, lang en tot laat in den morgen, het was reeds over tienen toen hij half gekleed uit zijn slaapkamer kwam, om te zien of er ook brie ven waren. Maar er was geen tijding, noch ven dr. Ar- mytage, noch ven Lady Oxted, en geen nieuws beteekende hier goed nieuws. Er waren dus nog geen nieuwe verwikkelingen. Harry, dit kon als zeker worden aangenomen, was veilig op Oxted, mr. Francis was even zeker op Vail, ofschoon de veiligheid van die zijde maar heel tijdelijk was. Toch had Geoffrey geen opgeruimd gelaateen gevoel van na derend onheil drukte zwaar op hem en hij set somber en gedrukt bij rijn ontbijt de cou- lant te lezen, waarvan hij echter niets in zich opnam, het had evengoed Chineesch kunnen rijn. Zelfs hier in Londen, 't centrum van den mist, werd men wel herinnerd aan de schoonc schepping, want deze morgen was van een heerlijke, uitgezochte schoonheid. Een goud gele zonneschijn verspreidde zich over do stad de lucht was doordrongen van de opwekkende herfstgeuren Hoe duidelijk kon hij zich voor steller. hoe het nu op Vail was Hoe bekend en gemeenzaam was de herinnering aan die ochtenden, waarop hij en Harry na het ont bijt naar buiten gingen in de schitterende frischheid van den pas begonnen dag, en waar de zonneschijn buiten, met een vroolijk wel kom, den zonneschijn binnen begroette. Het meer log daar vlok en blinkend de visioenen hadden de levendigheid van echte hallucina ties op enkele plaatsen hing de nevel nog glad en glanzend woren ook de grasvelden een op parels g* lijkende lichtkrans bewoog rich bij iedere beweging van het hoofd. Merels liepen bedrijvig en fluitend over het gros, do beuken waren goud in hun herfstdos, zelfs van uit het grijze vierkante huis straalde er een plechtige vroolijkheid. Toen hij daaraan docht, welde er een verlongen, even bitter als tronen, bij hem op. Nooit nvcer, zoo docht hij zou het eigenaardige genot van die onbezorg de dagen zijn deel zijndroefheid was over hem gekomen, alsof er een invretend vergif aan 't werken waseen engel van verwoes ting had dit schoone tooneel met zijn vleugels weggevaagdtusschen hem en Harry was een slagboom van onverzoenlijke verwijdering op gericht, en gelijk een reusachtige spin, die rijn draden spon. God mag weten waar, of om welke argelooze voetstappen te vangen, spon mr. Francis zijn web voor alle uitgangen en In elk daarvan zat hij, boosaardig en vergiftig. Deze vage voorgevoelens en het knagende van deze scheiding werden hem eindelijk te machtig, hij nam zijn hoed, ging uit en liep westwaarts, zonder een bepaald doel, maar al leen trachtend deze twijfelingen te doen op houden door het zien van vele menschelijke gezichten. De menigte had gewoonlijk voor hem een bijzondere aantrekkelijkheid, want door zich te midden daarvan tc bevinden, werden zijn eigen gedachten volkomen in toom gehouden, daar dit schouwspel al zijn aandacht in beslag nam. Maar dezen morgen scheen dit gezonde voorschrift zelfs zijn in vloed verloren te hebben, of wel de medicijn was oud en krachteloos geworden; ook de lucht was verdonkerd door gevleugelde ang sten, die zich bij hem ophoopten, en vrecse- lijke dingen beraamden. Maar toch was de straat nog beter dan zijn eigen kamer en bij na twee uur lang liep hij op en neer door de drukke menigte; toen weer naar Orchard street tcugkeerend, kwam hij in zijn eigen eenzame kamer en opeens stond zijn hart stil, want op tafel lag een telegram. Een oogenblik bleef hij bij de deur staan, alsof hij bang was er dichterbij te komen; toen met één stap en één greep lag het rose pa piertje open voor hem. „Horry ZOo juist vertrokken naar Vail", zoo luidde het, „hij reist over Londen; Sanders heeft getelegrafeerd, dat zijn meester gevaar lijk ziek is; hij moet dadelijk overkomen, in dien hij hem nog zien wil. Meld dit terstond aan dr. Armytage". De schok werkte els vuur of als koud water, en deed hem een oogenblik naar adem snak ken, maar dwong hem daarna tot handelen. Al zijn gepeins, het verdriet, de doffe, vage angsten van den morgen waren allo verdwe nen als een bliksemstraal in den zomer, tu Geoffrey voelde, dat hij weer kracht kreeg om te Kandelen. Terwijl hij naar WImpole street reed, keek hij wanneer het telegram komst, belegd door het „Bureau voor Arbitrage en Rechtzaken", heeft mr. E. P. Mothon, Juri disch raadsman van het Bureau, een lezing ge houden over dc praktijk van ons rchtswezen. Spr. betoogde, dat over geen instelling de al- gemeonc ontevredenheid zoo groot en zoo ge rechtvaardigd is als over onze huidige recht spraak. Hij gaf daarbij een uiteenzetting van de totstadkoming en inrichting van ons rechts wezen en onze rechtspraak. De zakenwereld, ja bijne alle rechtzoekendeii rijn, volgens spr., tot de conclusie gekomen, dat ons recht verouderd, onpractisch en onvol ledig is en bovendien geweldig duur en on zeker. Geen advocaat of rechtsgeleerde kan in een proces den uitslag voorspellen, omdat dc rechterlijke uitspraken (z.g. jurisprudentie) on volledig en onduidelijk zijn en bovendien dc rechtspraak zooveel formaliteiten in acht ncemte dat een klein formeel foutje een heel proces kan doen verliezen. Het procedeeren is geworden een dobbelspel, dat bovendien en door de overlading der meestal niet deskun dige rechters en door dc onmogelijkheid steeds uitstel te verkrijger», vaag jaren duurt. Spr. stelde de vraag of men in den geschet- sten toestond moet blijven berusten. Daar da regecring niets doet om verbetering tc brengen, moeten de burgers zelf de handen uit de mou wen steken. Organisatie is daarvoor noodig en spr. wekte de aanwezigen op tot aansluiting bij het Bureau voor Arbitrage, dat naast het ver- leenen van bemiddeling aan dc leden ook werkt voor verbetering van wetten en rechts wezen. Van de gelegenheid om vragen te stellen werd door enkele aanwezigen gebruik ge maakt. Na de pauze sprak mr. Mothon nog in het kort over hetgeen men, zoo zeide hij, zou kunnen noemen „dc informatie-zwendel". Ook te dezen aanzien oefende hij scherpe critiek uit. HORECAF. Verkiezing van een nieuw hoofd bestuur. De vereeniging „Horecaf", welke samenge smolten is met de vereeniging „De Nederland- sche Hotelindustrie", met behoud van den naam der eerste van de gefusionneerde voreenigin- gen, heeft in hotel „Witte Brug" te 's-Graven hage een algemeene vergadering gehouden, ter verkiezing van een nieuw hoofdbestuur. Tot voorzitter werd herkozen de heer J. N. van Hanja (Hotel „Zeerust"), Scheveningen. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren L. A. Roozen (Hotel „Witte Brug"), 's-Graven- hogeA. W. Volmen (American Hotel), Am sterdam C. O. W. Munzert (Exploitatie Maat schappij Scheveningen), Scheveningen en her kozen de heeren Th. Meerman (Restaurant Trianon"), AmsterdamW. H. Schnetlage (Hotel „De Keizerskroon") ApeldoornH. Fcitsma (Gebouw „American"), Dordrecht B H. Nijenhuis (Hotei „Dtrlon"), Maastricht cn M. Vermeulen („Oranje-Hotel") Leeuwarden. De heer Jos. Mast, aftredend secretaris, werd niet herkozen wegens zijn uittreden uit het vak, Dc vergadering huldigde hem voor zijn werk gedurende zijn secretariaat. DE ELECTR1FÏCATIE DER SPOORWEGEN. HaarlemIJmuiden 15 Mei elcctrisch. Wij vernemen dat vanaf Zondag 15 Mei a.s. de electrische treinen op het baanvak Haar lem—IJmuiden in volledigcn dienst zullen rij den HET BIER VERBRUIK. Minder dan voor den oorlog. In de April-allevering ven het Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek is een belangrijk artikel gepubliceerd over den bicrafzet der Ncderlandsche brouwerijen en het binnenïandsche bierverbruik van do hand van dr. P. W. de Lange. Wij ontlee- ncn hieraan enkele gegevens. Tot 1916 bewoog zich de totale bierafzet der Nederlandsche brouwerijen bijna voort durend in stjjgende lijn dc gemiddelde jaar- afzet bedroeg in 1911-1915 2.420.000 hl. Sinds de periode 1874—1880, toen do gemid delde jaarafzet 1.300.000 hl. bedroeg was cr dus een stijging van 31.000 hl. per jaar. Ten gevolge van schaarschte aan grondstoffen liep de afzet in 1917 sterk terugin 1918 en 1919 werd slechts ongeveer een derde van den af zet van 1911—1915 bereikt. Na den oorlog trad aanvankelijk krachtig herstel in (na 900.000 hl. in 1919; 1.311.000 hl. in 1920 cn 1.670.000 hl. in 1921), dot zich later niet in dezelfde mate voortzette. Met 1.944.000 hl. in 1925 en ongeveer 1.970.000 hl. in 1926 bleef de afzet nog verre achter bij dien var» vóór den oorlog. Het bierverbruik per hoofd der bevolking sedert 1874 vertoont een dergelijk verloop als dc afzet. Echter is de aanvankelijke stij ging reeds na 1900 door een eenigszins gril lig verloopcnde daling gevolgd. Jn 1896— T9C0 was het verbruik het hoogst het be droeg gemiddeld 42,1 I, in 1911T9T5 38,3 1. Na de inzinking in den crisistijd en het daarop gevolgde gedeeltelijk herstel werd in 1923 opnieuw een maximum bereikt met 26,0 1 het verbruik in 1924, 1925 en 1926 bleef doorbij 0,8 0,9 1 ten achter. Het ortikel bevat verder gegevens omtrent den binnenlondschcn afzet voor dc jaren 1923. 1924 en 1925, gesplitst naar de sterkte van het bier-, omtrgnt den in- en uitvoer van bier. de opbrengst van den accijns en het onn- tal brouwerijen, benevens een uiteenzetting van dc wijze van berekening. VERDUISTERING TEN NADEELE VAN EEN ELECTRICITEITSBEDRIJF. Een voorwaardelijke vcroor- dccling gevraagd. Voor de rechtbank in Den Bosch heeft te recht gestaan H. J. J. S., 22 jaar, te Veldhoven, beschuldigd als beheerder van dc kas van het gemeentelijk electriciteitsbedrijf een bedrag van 5,200, eigendom der gemeente Veldhoven, te hebben verduisterd. Verdachte legde eene volledige Kekentent* af Hem had de tijd ontbroken om dc boeken bij te houden en uit vrees dat hij zou ontslagen worden als de achterstand werd ontdekt, ver brandde hij het kasboek en vluchtte met het kasgeld naar België. Ecnige maanden later meldde hij zich aan. Verschillende personen en ook het gemeente-bestuur spanden zich er voor dat hij niet in hechtenis werd gesteld. Aangedrongen werd op voorwaardelijke ver oordeeling onder toezegging dot het verduister de bedrag geheel zou worden terugbetaald. Onder die voorwaarde eischte het O. M. 6 maanden gevangenisstraf, voorwaardelijk. Dc verdediger, mr. E. van Zinncq Bergmann, legde reeds ccn bedrag van 2700 ter dekking van het tekort over. DE MOORD TE STEIN. Opsporing van den dader ver zocht. Blijkens een mededeeling in het „Algemeen Politicblad" verzoekt de Justitie aanhouding van Johannes Hendricus Lcenders, geb. 13 Juni 1899 te Hulsberg, laatstelijk wonende te Vec- ncndaal bij den landbouwer Lemjjn. Hij wordt verdacht van den „lustmoord", gepleegd to Stein op 1 Mei 1927. Signalement: 1.75 m, donkerblond haar, don kerblonde wenkbrauwen, blauwe oogen, ronde kin, ovaal aangericht, gezonde kleur, mist één of twee tanden in de onderkaak, ongunstig ui terlijk, draagt vermoedelijk blauw pok, grijze overjas, lage bruine schoenen, grijzen gleuf- hoed, fantasie-sokken cn gestreept fantosic- hemd met zelfbinder. Blijkens een mededeeling in hetzelfde politie blad wordt de opsporing van genoemden Leen- ders ook verzocht om de volgende reden: Lcen ders is door dc rechtbank te Breda op 24 Juli 1923 wegens verkrachting tot 5 jaren gevan genisstraf veroordeeld. Bij beschikking van den Min. van Justitie dd. 17 Dec. 1926 is hij op 24 December voorwaardelijk in vrijheid ge steld. Thans heeft hij echter dc bij die beschik king opgelegde bijzondere voorwaarden over treden verzonden was. Het scheen drie uur geleden van Oxted geseind te zijn; het was best mo gelijk, dot Harry nu al in Londen was. Ei stond een rijtuig voor het huis van den dok ter, de deur stond open, een knecht stond er voor. Op het zelfde oogenblik, dat hij dit in zich opnam, werd hij twee figuren in de gang gewaar en hij bleef staan. De eene stond met zijn rug naar hem gekeerd, maar bij het hoo- ren van zijn stap, keerde deze zich om. „O, Geoff, zeide Havry, zijn hand uitste kend^" „oom Froncis is ziek gevaarlijk ziek. Ik ga nu dadelijk naar Vail, maar wilde eerst even naar jou gaan; maar nu ben je hier". Als bij ingeving, zag Geoffrey dadelijk wat er in Horry omging, en wist, dat het volgen de oogenblik hem een gelegenheid zou gebo den worden, zóó prachtig als hij maar den ken kon, maar zoo meer dan oneervol om ei op in te gaan, en hij wist zelf niet of hij sterk genoeg zou zijn om er zich tegen tc verzetten „Wil je niet met mij meegaan?" vroeg Har ry zacht cn bijna verlegen, „zou je niet, als wij ten minste nog bijtijds komen, hem ver giffenis willen vragen, voor het onrecht, dat je hem hebt aangedaan? Hii is heel ziek, mis schien wel stervend, Geoff!" Op dit oogenblik kwam de dokter naar vo ren, met het spoorboek in de band, om bij de open deur beter to kunnen zien. Toen hij langs Geoffrey ging, maakte hij een flauwe doch onmiskenbare beweging van toestemming. Zijn vinger wees op het geopende blad, en hij zei de dadelijk daarop: „wij kunnen met den trein van 3.15 gaan, Horry; zal ik telegrafee- ren dat zij ons komen halen?" „Heel graag" zeide Harry nog met den blik op zijn vriend gericht, „Geoffrey" zeide hij nog eens, terwijl Hij diens arm aanraakte. Geoffrey hoorde het blad van het spoorboek ritselen en het geluid van zijn naam bleef hem in dc ooren klinken. Veel zou er misschien mee gewonnen zijn als hij ging en de prijs De prijs was een opzettelijke misleiding van een ernstige zaak. Indien hij „ja" zeide, den beteekende dat zooveel als dot hij aan zijn vriend toegaf, dot hij de vergiffenis wenschte van dien vrceselijken man, dien hij ernstig ge loofde schuldig te zijn aan de meest afschu welijke plannen. Maar de inwendige strijd was slechts kort. „Neen, Harry, ik kan het niet doen," zeide hij. De twee keerden zich van elkander af, zonder verder een woord te zeggen en Geof frey liep op den dokter toe. „Ik kwam hier om u even wat te zeggen", zeide hij, en samen gingen zij zijn studeerka mer binnen. Nauwelijks had de deur zich achter hen gesloten, of Geoffrey haalde het telegram uit rijn zak. „Dit heb ik zoo even van Lady Oxted ont vangen," zeide hij. „waarschijnlijk heeft zij u hetzelfde getelegrafeerd. Maar hoe komt Har ry hier en wat hebt u samen verhandeld De dokter keek het telegram in. „Ja, zij heeft mij ook getelegrafeerd," zeide h'Jr „Harry's komst hier is louter toeval. Hij wilde, dat ik met hem meeging naar Vail, om te zien of er nog iets gedaan kon worden vcor mr. Francis. Ik hoop," voegde hij er bit, met bitteren spot, „dat ik heel veel voor mr. Franf cis zal kunnen doen/' (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1927 | | pagina 5