SLIJTERIJ - HAVIK 41 KAMPERMAN's Handel in Gedistilleerd. Wijnen en Likeuren. Advocaat - Boerenjongens - Voor- burgh en Massa's „Schilletije" Stoompersinrichting „QUICK", ■r Amerstoortsch Dagblad T HUMOR UIT HET BUITENLAND. RECLAMES Van 1—4 regels 2 05, elke regel meei 0.50 ^M—ft LL Specialité's Teief 292 /anbevelend S H. MASSA Gasprijs verlaagd Thans Uw costuum model opgeperst t 1.25. Ontv ekken en oppersen f 2,25. Eerste Amersfoorfsclte Stationsstraat 16 B. Tel. 344. Rijwielhandel - Tel. 132 MAISON VAN EIMERËN <V£IJERSTRAAT 14 - TEL. 205& COIFFEUR DE DAMES. Prachtige sorteering luxe bloemen voor toilette en fourrure. Speciale haarverf behandeling met Henné pap. Door deze behandeling verkrijgt men zuivere natuur kleuren glanzend. zacht hnar Kan steeds gewasschcn worden zon iter kleurbeschadiging. Blijft ongeveer enn iaar kleurhoudend Permanent Waving varat f 10.— Afd. Advertentie Bureau Arnhemsche Pooitwal 2a Tel. 513 Plaatsing van Ad* vertentles In alle bladen zonder prijs- verhoogtng. HET ROTTERDAMSCHE RAADSLID VAN BURINK VOOR DE RECHTBANK. Wedcrspunnighcrd no commu nistische marktpropaganda. Voor de arrondissemcnts-rcchtbank te Rot terdam heeft de zaak gediend tegen het com munistische gemeenteraadslid G. vaxi Burink en den lossen werkman C. Kol, die bij verstek wegens wederspannigheid ieder tot veertien da gen gevangenisstraf zijn veroordeeld door der» politierechter. De verdachten zijn in verzet ge komen van dit vonnis, waarn* de politierech ter, mr. dr. J. Wijnvcldt, de behandeling van de zaak naar de Volle Kamer heeft verwezen. De wederspannigheid zou in den avond van 31 December 1926 gepleegd zijn tegen den marktmeester F. J. J. Vcldcrs, toen deze hun verbood op de markt aan den Goudschesingel te spreken. De verdachten zeiden, dat zc niet geweten hebben dat de man die hen verbood te spreken, marktmeester was, omdat hij zich niet als zoodanig bekend maakte. Nadat dc markt meester met zijn gummistok geslagen had, heb ben verdochten zich daartegen geweerd. Mr. A. Rombach, vertegenwoordigend het O. M., merkte op, dat hij een wijziging van onder geschikt belang in de dagvaarding zou willen aanbrengen. In de dagvaarding wordt gespro ken van „verordening op de straatpolitie", dit moet zijn: „verordening op de markten". Tegen het aanbrengen van deze wijziging maakten de verdachten bezwaar. Na in Raadkamer geweest te zijn, deelde de president mede, dat de wet den officier toe staat een wijziging in de dagvaarding aan te brengen, mits deze wijziging geen verandering brengt in het ten laste gelegde feit. Er wordt hier geen verandering in eenig feit gebracht door dc wijziging, nu echter moet eigenlijk de behandeling van de zaak worden uitgesteld, hetgeen evenwel niet noodig is, wanneer dc ver dachten hier geen bezwaar tegen maken. De verdachten hadden geen bezwaar tegen een onmiddellijk voortzetten van het onderzoek, waarna de vertegenwoordiger van het O. M. requisitoir nam. Spr. eischte wijziging van het bij verstek gewezen vonnis, maar met handha ving van dc gevangenisstraf van veertien dagen. Uitspraak 26 dezer. LICHAMELIJK LETSEL DOOR SCHULD. Botsing tusschen auto en motor rijwiel. Donderdagmiddag heeft terechtgestaan mvr. J. M. v. d. Th., arts in Den Haag, wegens het veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld. Op den 13den Februari heeft zij met een auto gereden, komende van Wassenaar, op den Lcidschcnstroatwcg. Voorbij het viaduct is zij naar links gegaan om de Zijdeleen in tc rij den. Op den hoek van die laan is een aan rijding ontstaan met een uit de richting Den Haag komend motorrijwiel. De bestuurder daarvan sloeg van zijn rijwiel tegen een lan taarnpaal en brak een been. Verdachte zcide, dat zij den motorrijder niet eerst heeft laten posseeren, omdot zij bij het nomen van dc bocht hem nog op zoodonigen afstand zag, dat zij dacht nog gemakkelijk te kunnen passeeren. De motorrijder verklaarde, dat hij gewoon doorgereden is in de veronderstelling, dat de auto hem, als zijnde aan de rechterhand, den voorrang zou verleenen. Verschillende andere getuigen werden nog gehoord. Het O. M. achtte de mecning van den mo torrijder juist. Wanneer verdachte nu gedacht heeft, dat zij nog tijd genoeg had om te pas seeren, maar zich daarbij misrekend heeft, heeft zij zelve daarvan de risico te dragen. Spreker achtte derhalve verdochtc's schuld bewezen. Wat de op te leggen strof betreft, meende spreker, dat rekening gehouden moet worden met verschillende verzachtende om standigheden Verdachte heeft kalm gereden en signalen gegeven, terwijl de mogelijkheid bcstoat, dat zij zich misrekenen kon. Eisch 250 boete. Mr. Westerouën van Meeteren betoogde, dat, wot hier ook gebeurd moge zijn, daarop nooit de scherpe kwalificatie van artikel 306 van toepassing kon zijn Maar daarnaast zette pleiter uiteen, dat er- z.i. buitendien geen en kele handeling door verdachte verricht is in strijd met het motor- en rijwielreglcment. Zijn meening ten aanzien hiervan staat dan ook lijnrecht tegenover die van het O. M. en wordt gesteund door de getuigenverklaringen. Pleiter concludeerde tot vrijspraak. EEN VERKIEZINGSVECHTPARTIJ. Het Amsterdamsche raadslid LisseT gewond. Gisternacht heeft in de Linnaeusstraat te Amsterdam nabij den spoorweg- overweg een verkiezingsvechtpartij plaats gehad. Groote witte letters bevalen den can- didaat Baas bij de verkiezingen voor den ge meenteraad aan. Het raadslid Lisscr, die met zijn zoon en een vriend, in de nachtelijke uren „uit schilderen" was liet achter den naam van den heer Baas dien van Wijnkoop schilderen, zoodot de aanbeveling luidde „Kiest Baas Wijnkoop". Een andere twandelaar, die hiervan getuige was, vond hierin nonleiding de emmer met verf der communisten om te schoppen Het gevolg was een vechtpartij tusschen den heer Lisser en zijn helpers en den andoren persoon, ook bijgestaan door een vriend. De heer Lisser werd tegen de straat geslagen en kreeg eenige hoofdwonden. Ook de andere deelnemers aan de vechtpartij loo- pen heden met de zichtbare gevolgen daarvan. DE ROOFOVERVAL TE EMMERHOUT. De verdachte S. vrijgesproken. Dc rchtbank te Assen hoeft gister vrijge sproken, met last tot onmiddellijke invrijheid stelling, J. S., wonende te Emmererfschrider- veen, thans gedetineerd, verdocht zich schuldig te hebben gemaakt aan den roofoverval in de woning van de familie Ensing te Emmerhout, waarbij de 52-jarige Roelof Ensing door revolverschoten werd gewond cn oon dc ge volgen daarvan bezweek. Het O. M. had twaalf jaren gevangenisstraf gcëischt EEN MILLIOEN GESTOLEN. Maar waardelooze Morken. In den nacht van Woensdag op Donderdag Is door opensluiting der straatdeur ingebroken in een woning aan de Cartcsiusstraat tc den Haag. Een geldkistje met bankpapier werd medege nomen. Het kistje bevatte n.l. een millioen Duitsche marken, welke in 't geheel geen waar de meer hebben. JUWEELENDTEVEN GEVAT. Twee vreemdelingen te Am sterdam aangehouden. Rechercheurs van de centtale recherche tc Amsterdam, hebben, naar het Hbld. meldt, aangehouden een Belgische dienstbode cn haar vriend een Italiaan. Het meisje had bij een familie te Brussel, waar zij in betrekking v.as, voor ongeveer 7000 oan juweclen gestolen. Met het gestoleno was zij naar ons land uit geweken. Eenige weken heeft zij met den Ita- liaon, die als heler fungeerde, in een hotelletje in de hoofdstad gelogeerd. De Belgische justitie had een verzoek om aanhouding naar Neder land gestuurd. Donderdagochtend hebben rechercheurs 't twee tal gevonden. Van het gestolene was niet veel meer over. De man en het meisje zullen aan de Belgische justitie worden uitgeleverd. DIEFSTAL DOOR EEN HOOFD CONDUCTEUR. Iemand met 35 dienstjaren. Sedert twee jaar werden bij de Spoorwegen in Den Bosch herhaaldelijk sigaren ontvreemd uit zendingen van verschillende sigarenfabrie ken. Een daarvan, de fabriek Jasneva, deed aangifte. Men ontdïkte toen, dat de trcinhoofd- conducteur P. K., te Eindhoven, de dader was. Hij maakte de kistjes open, nam er sigaren uit en maakte zc daarna weer dicht. Na 35 dienstjaren werd hij oneervol ontslagen. Donderdag stond hij voor de rechtb. terecht en bekende. Hij verdiende 38 per week, doch daar zijn vrouw ziekelijk was en zijn zoon op de handelsschool ging, was dat geld geheel voor het huishouden noodig Om nu toch wat te kunnen rooken, had verdachte het misdrijf gepleegd. Het O. M. eischte 8 maanden gevangenis straf. De verdediger, mr. E. can Zinnicq ^e^g- mann, vroeg een voorwaardelijke veroordce- ling. DIEFSTAL VAN EEN KOSTBAREN RING. Twee jaar gecischt. Eenige weken geleden vervoegde zich bij een juwelier te Nijmegen een jongmensch, dot voorgaf bestuurslid te zijn van de Vereeniging Toonkunst. Hij noemde dan ook de namen van andere bestuursleden en wenschte eenige be kers uit te zoeken. Later verzocht hij den ju welier even te mogen telefoneeren en deze wees hem het telefoontoestel in een achter den winkel gelegen kamer. Den volgenden dag vermiste de juwelier uit de kamer een ring van 1000. die dear met nog andere kostbare voorwerpen op tafel had gelogen. De verdenking viel op den jongen man, die werd gearresteerd en zekere H. S. uit Am sterdam bleek te zijn. Donderdag had hij zich vóór dc rechtbank te Arnhem te verantwoorden. Hij bekerde het feit en gaf tcz in Amsterdam reeds herhaal delijk dergelijke dingon te hebben uitgehaald. Na het getuigenverhoor eischte de officier van Justitie twee jaar gevangenisstraf. BRANDEN. Kleedingmagazijn te Schiedam uitgebrand. Donderdagmiddag omstreeks I uur brak een he vig uitslaande brand uit in het kleedingmaga zijn van den heer M. van Dolden aan de Hoogstraat te Schiedam. Da brand ontstond op de eerste verdieping, welke geheel gevuld was met een grooten voorraad kleedingstuk- ken, terwijl zich daarboven de magazijnen van overhemden en emballage bevonden. Ofschoon de brandweer onder leiding van den heer ir. Aikcma bijna aanstonds op het terrein aanwezig was, en het vuur met de mo- torspuit bedwong, brandde het gehcele pand totaal uit. De belendende panden ondervonden veel waterschade. Dc inventaris was op beurspolis voor 30 mille verzekerd. De boekhouder wist zoo goed als alle boeken in veiligheid te brengen. Een auto-brand. In een garage in de Lange Leldschedwars» straat tc Amsterdam geraakte Donderdagmid. Uit mooi Amersfoort. Vogelexcursfe. Allo mcnschen, die van mooi Amersfoort houden, moeten eigenlijk lid zijn van de Ver eeniging, die zich bezig houdt met al die mooie dingen, waarover we in deze stukjes al zoo vaak hebben gesproken de bloemen, vo gels, zwammen etc. van Mooi Amersfoort. Maar het is nog lang zoo niet, dat al die lief hebbers er een cent per dag bijna voor over hebben om nis lid van de Nederl. Natuur historische Vereeniging mee te mogen op ex cursie. (Er staan er dit jaar 10 op het zomer- program I) of 's winters te profiteeren van de voordrachten op de maandelijksche ver gaderingen. Om U aan te toonen hoe groot ongelijk ze daarin hebben wil ik ze hier wat vertellen van de eerste excursie, verleden Zondag gehou den. De tocht begon om 8 uur (eigenlijk veel te laat) bij het station, juist toen honderden postduiven werden opgelaten. Spoedig flitsten de deelnemers door Birkhoven, waar Fluiter, Vitis, Vink, Tuinfluiter, Vliegenvanger hun best deden oog en oor tc boeien. Een Wijfjes- vink bleef op het nest zitten broeden, terwijl alle deelnemers op nog geen TO pas afstand er om heen stonden. Hoogtepunt was het vinden van een nest van den Fluiter, nog zonder eie ren evenwel. In een laantje voor 't hotel waren Fitis, Tjiftjaf, Staartmees en Pimpel de accro- baten in de gratis voorstelling. Wat verder zaten een paartje Groenlingen en was een Robijntje het voorwerp van aller bewondering Op het zelfde weggetje, waar de buitelingen van een Kievitman werden gezien, zat een Paapje, een hier nogal zeldzaam vogeltje en poseerde voor het heele gezelschao minstens even goed als zooeven de Grauwe Klowier Onder Soest vlogen boeren-, huis en gier zwaluw, eenige wide eenden en een paar Gruto's Nog liet Klein Jantje zijn babbel praatje hooren. Kort daarop stonden we allen bij het prachtige nest van een Zanglijster. Tel kens werd het Roodborstje gehoord en even werd de volt-plané van den Boompieper waar genomen. Ook Graspieper en Grasmusch ont braken niet. Het Witte Kwikstaartje zat in een weiland en de Gekraagde Roodstaart in een denneboom. Alles bijeen een paar dozijn vogels, waar genomen in nog geen 4 uur. Dit succes is vooral te danken aan den leider, den heer Pljpstra, die ons met zijn groote kennis van vogels voorging. omstreeks vijf uur een auto in brand. Werk lieden brachten het brandende voertuig naai buiten. Daar werd door onbekende oorzaak ook het benzine-reservoir door het vuur aan getast. Het gevolg was, dat de vlammen uit dit reservoir huizenhoog opstegen. Van alle kanten telefoneerde men de brand- SCHEEPSONGEV ALLEN. Schip gezonkeh. Donderdag is in de nabijheid van Lobïth gezonken het schip Vertrouwen, metende 115 ton, schipper F. Klazema. Het schip was -net ijzererts geladen en was op weg naar Duis- burg-Ruhrort. Oorzaak van het gebeurde was, dat het schip tegen de kribben was geloopen, waardoor het lek was gestooten. De schipper, diens vrouw en vier kinderen konden zich nog in veiligheid brengen. Het schip was verzekerd. Vrouw: Zeg Piet, is het niet vreeselijk, van die man 'die na zooveel jaar terugkwam cn die z'n vrouw met een ander getrouwd vond? Man: Nee.eh.ik bedoel, ik heb het nog niet gelezen {London Opinion), De muzikant: Nee, meneer, ik heb geen enkele vrinï !n de wereld, alleen maar m'n muziek. De heer: Wel nou, ik geloof eigenlijk niet, dat je te allebei zoudt kunnen hebben. (Humorist) Denk er aan, nu niet te missen, Hendrik. HU is Jtrrs» wat we noodig hebben voor een traplooper. (London Opinion) Moeder: Als lk zulke woorden gebruikt had op jouw leeftijd, zou ik dadelijk naar bed zijn gestuurd. Kind: Gommie, Moeder, ben je «1 zóó oud! (Punch) Op de tentoonstelling. Artist: Heeft U mijn portret van Uw oom gezien?, Bezoekster: Gunst nee, en ik ben overal geweest. Maar ziet U, ik kom er zoo zelden toe, in de catalogus te kijken. {Punch)- Dindlooper, ervan doorgaande met de kleeren van een beder: Hij komt me achterna. Sommige menschen hebbe •ok niks geen schaamtegevoel over d'x. {Passing Show)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1927 | | pagina 6