25e Jaargang No. 270 AM ERS FQQ RTSCH DAGBLAD „DE EEM LANDER" 16MmÏm?27 TWEEDE BLAD. r BINNENLAND. FEUILLETON. De Geheimzinnige Talisman. KON. BESLUITEN. Bevorderd tot conservatrice bij het Rijksmu seum te -Amsterdam mej. C. J. Hudig, thans wetenschappelijk assistente bij het Ned. Mu seum voor geschiedenis en kunst. PRINS HENDRIK BIJ TER HALL'S „REVUE 1927". Z. K. H. onderhield zich met dc heeren Ter Hall, Buziau e.a Bij de opvoering van de revue 1927 doo* het gezelschap-Ter Hall in het Gebouw vooi Kunsten en Wetenschappen te den Haag wa ren gisteravond de hoofdbestuursleden van Het Roode Kruis aanwezig, die de voorstelung in de Koninklijke Loge bijwoonden. Te half tien kwam de Prins met gevolg. Een speciaal voor hem vervaardigd, keurig uitga-1 voerd programma werd hem aangeboden, ten* wijl de andere hoofdbestuursleden van Het Roode Kruis eveneens speciaal ingebonden programma's ontvingen. In de pauze onderhield Z.K.H. zich in het Ceciliazaaltje met den heer ter Hall en bezich tigde do bloemstukken, die de directie aan de artisten had aangeboden, welke bloemstukken linten droegen in de nationale kleuren met het opschrift „ter herinnering aan het bezoek van Z.K.H. Prins Hendrik, revue 1927". De Prins en de andere heeren begaven zich vervolgens achter het tooneel waar Z.K.H. zich de heeren Buziau, Kohier, de dames Kohier en den heer Dickson liet voorstellen. Na de slotapothéose, bevattende een hulde aan het Roode Kruis, noodigde de Prins den heer en mevr. ter Hall uit hem naar het hotel De Wittebrug te vergezellen, waar de wcida- digheidssoirée der vereeniging „Directe Hulp in bijzondere omstandigheden" gehouden werd AUDIËNTIES. KADASTER. Benoeming van teekenoars. Bij resolutie van den Minister van Financiën zijn met ingang van 1 Juni 1927 benoemd tot teekenaar van het kadasterF. C. Bührman te Amersfoort, P S Teeling te Alkmaar, Aa. J. H. H. van den Heu\el te Breda, B. J; M. Pas te Teteringen, Aa. C. T. Lc Roux te Assen, K. Berends te Deventer, J. A. Werner te Dor drecht, Ja. J. Bijlsma'te Velp, J. Bakker te Zutphen, G. W. Bijlsma te 's-Hei togcnbosch, Ha. A. de Jong, te Medcmblik, en zijn zij res pect. werkzaam gesteld te Tiel, Roermond, Eindhoven, Eindhoven, Almelo, Almelo, Maas tricht, Eindhoven, Appingedam, Eindhoven en Gorinchem. DE WONINGBOUW IN 1920. De toeneming van den woning voorraad gaf opnieuw een top jaar te zien. De Aprilaflevering van het Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek be vat een overzicht over den woningbouw in T926. Het blijkt dat ondanks het feit, dat de Overheid zich meer en meer van den steun aan den woningbouw terugtrok en dat in 1926 meer woningen aan den voorraad zijn onttrok ken dan in eenig onder jaar sinds den ooriog, de toeneming van den woningvoorraad op nieuw een topjaar te zien gaf. Dc bruto ver meerdering bedroeg 51289 woningen, waar van 48833 door nieuwbouw, het aantal wo ningen 'aan den voorraad onttrokken bedroeg 6926, per saldo dus een toeneming met 44363 woningen. Een kleine wijziging in de wijze van verzameling der gegevens maakt dc cijfers van 1926 niet geheel vergelijkbaar met die der vorige jaren. Echter is het ge makkelijk de vergelijkbare cijfers voor 1926 ♦e berekenen. Men krijgt dan het volgende overzicht Bruto Aan den Saldo ver- Jaar vermeer- voorraad meerdering fer tegen 2724 in 1925, 2184 in 1924, daar* voor nog lagere cijfers. Wegens onbewoon- baarverklaring werd 1125 woningen ontruimd (in 1925 583, in 1924 472), wegens verande ring van bestemming (in gebruikneming als kantoor, winkel, enz.) werden J13I (in 1925 1170, in 1924 960) woningen aan den voor raad onttrokken. Men mag in dc toeneming van deze cijfers, die alle verband houden met verbetering en groei van onze steden (vooral de groote) door krotopruiming, aanleg van nieuwe verkeerswegen, cityvorming enz., een indirecte aanwijzing zien van de geleidelijk* vermindering van den woningnood. GEDICHTEN TER EERE VAN PRINSES JULIANA. Een medewerker van „Het Volk" bekroond. Dc „Tribune" meldt het volgende Wij kunnen de Volk-redactie fcliciteeren zij telt onder haar medewerkers een hof-poëet, te weten den heer G. J. Peters, hoofd der openbare lagere school te Kerk-Avezaath, bij de trouwe „Volk"-lezers beter bekend als Bo- tavus, de schrijver van feuilletons in Bctuwsch dialect Een groot heil is dezen „Voik"- medewerker wedervaren hem werd dc zil veren medaille uitgereikt, ter belooning van zijn dichterlijke talenten en Oranjeliefde. Gelijk bekend, heeft de jury voor de prijs vraag, uitgeschreven door dc-n Prov. Oranje- bond in Gelderland voor een gedicht ter eere van Prinses Juliana de gouden medaille toe gekend aan mevr. Elisc Soer, den tweeden prijs aan den heer Ed. Peters tc Nijmegen, en den derden prijs aan den heer G. J. Peters, hoofd der openbare lagere school tc Kerk- Avczaath (zilveren medaille). In de „Notenkraker" van j.l. Zaterdag heelt „Penarie" den draak gestoken met het be kroonde gedicht van mevr. Elise Socr. We zijn nu zéér benieuwd, zegt de „Tribune", wat de „Notenkraker" en wat „Het Volk" zullen schrijven over het berichtje van de „Tielsche Courant" van 4 Mei, waarin wordt medege deeld, dat de heer G. J. Peters, alias de „Volk"-mcdewerker Batavus bericht ontving van het bestuur van den Provinciaol-Geldci- schen Ornnjebond, waarin hem werd medege deeld, „dat ook zijn gedicht gccalligrafeeid aan Prinses Juliana is opgedragen, terwijl overwogen werd om juist voor zijn gedicht een prijsvraag uit te schrijven voor het samen stellen van een geschikte compositie met het gedicht als tekst Hof-poëeten aan een „socialistisch" dag- bludl Het is toch wel aardig ver gekomen met de sociaal-democratische journalistiek, roept de „Tribune" uit. HET SPOORWEGONGELUK TE RILLAND. Veroordecling van den chauf- feur gevraagd. Voor de rechtbank te Middelburg hoeft te rechtgestaan de 43-joiigc chauffeur P. Rijn uit Winkel, vroeger Goes, wien ten loste was gelegd dut hij op 16 Febiuari te Rilland ge vaar heef doen ontstaan op den spoorweg, door daarop te rijden met een auto toen een trein aankwam, terwijl hij wist dat dc overweg onbewaakt was. Nadat verschillende getuigen dc feiten had den meegedeeld evenals ze reeds hebben ge daan in de zitting van het kantongerecht te Goes, werd als getuige a décharge gehoord jhr. J. van Vredenburch, bestuurslid van K N.A.Cdie wees op den onhoudbaren toestand ter plaatse. Hij heeft verschillende opnemin gen gedaan waardoor het groote gevaar van dezen onbewaakten overweg werd aangetoond. Ook werd gehoord als getuige h décharge C. M. Folker, ir. bij de tractie der Nederlandsche spoorwegen te Breda, die meende dat door een aanrijding als deze geen gevaar voor het verkeer kon ontstaan. De substituut officier van Justitie, mr. baron Van der Feltz, meende dot het ten laste ge- legdo wettig on overtuigend is bewezenhij kon de groote gevaarlijkheid van dezen over weg niet inzien en cischte 14 dogen voor waardelijke hechtenis. Dc verdediger, mr. Ybes uit Amsterdam, pleitte vrijspraaok. LICHAMELIJK LETSEL DOOR SCHULD Te hard gereden op een gevaar lijk kruispunt cn een meisje ern stig verwond. Op 30 Augustus van het vorig jaar reed een 25-jarig brondstoffenhandelaor uit Laren in de richting van het tot deze gemeente behoo- rend gevaarlijke kruispunt Tafelberg-Ooste- rend, waar vijf of zes wegen samenkomen en waar het uitzicht wordt belemmerd door een huis, terwijl nabij het kruispunt, ongeveer in het midden der breedte van den weg het Oos terend, een telefoonpaal staot. Van den Tafel- bergweg, een der bij genoemd kruispunt sa menkomende wegen, kwam tegelijkertijd «en wielrijdstcr hem tegemoet rijden. Even later werd het meisje door de vrachtauto omver ge reden. Zij kreeg een gecompliceerde breuk aan het onderbeen, zóó ernstig, dat zij tien weken in het ziekenhuis verpleegd is moeten worden en daarna nog negen weken geen werk heeft kun nen verrichten. Gisteren stond de auto-bestuurder, beschul digd van het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel door schuld, terecht voor de Buitenge wone Kamer der rechtbank te Amsterdam. De dagvaarding legt hem ten laste: 1. dat hij gereden heeft met een voor genoemd kruis punt te groote snelheid; 2. dat hij, hoewel hij de wleïrijdster aan de rechterhand had, niette min niet voor het meisje den doorgang heeft vrijgelaten, noch heeft stilgehouden of langza mer is gaan rijden en 3. dot hij ter hoogte van de telefoonpaal de linkerzijde van den weg heeft gehouden, in plaats van rechts om den paal heen tc. rijden. Zoowel het slachtoffer, een dienstmeisje, als twee mannen, die getuige van het ongeluk waren geweest waren van oordeel, dat verd. een voor dit hoogst gevaarlijke kruispunt, tc groote vaart had gereden (circa 20 K.M.). Het O. M., mr. Ovcrbosch, wees er op, dot verd. befcend was met het gevaarlijke kruis punt. Dat hij niettegenstaande deze weten schap tc hard heeft gereden, is een bewijs van zijn schuld. Op grond hiervan eischte de offi cier veertien dagen hechtenis. Dc verdediger, mr. Worst Jr. was van meening, dat in een zaak als deze het getuigen verhoor onvoldoende is om de juiste toedracht van het ongeval te reconstrueercn; de verkla ringen dezer menschen vormden z. i. een te onbetrouwbare basis om daarop het vonnis te bouwen. Concludecrende, meende pl., dat hier van grove schuld geen sprake is on dat de oor zaak van het ongeval geweten moet worden aan een plaatselijke situatie en aan het feit, dat de fiets van het meisje onvoldoende remde, terwijl haar manoeuvres bovendien bemoeilijkt werden, doordat zij een flesch in de hand droeg. Uitspraak over 14 dagen. DE TRAMBOTSING BIJ VEUR. Dc laatste gewonde uit het ziekenhuis. De laatste der drie ernstig gewonden bij de trambotsing tc Veur op 2e Baaschdag, me vrouw Fortuin, uit Scheveningen heeft gister het Academisch Ziekenhuis te Leiden verlaten. Het gebruik van een harcr oogen zal zij groo- tendeels moeten missen. ONBEVOEGD UITOEFENEN VAN DE GENEESKUNDE. 300 boete opgelegd aan ccn „magnetiseur". Voor het kantongerecht te Apeldoorn ver scheen H. K. L., drogist te Apeldoorn, wegens het onbevoegd uitoefenen van de geneeskiin- de. In Januari 1.1. had hij een dochtertje van Van Declen te Uddel behandeld. Dat hij het meisje had onderzocht ontkende beklaagde wel gaf hij toe, dat hij het meisje eenigen tijd, tweemaal per weck had gemagnetiseerd en voor iedere behandeling 1.50 in ontvangst had genomen. Een andere patiënt van beklaagde was me juffrouw A. Fssenstam, die wat aan de keel mankeet de. De vader van de eerste patiënte. Van Doe len, verklaarde, dat beklaagde bij zijn doch tertje was geroepen; hij had toen gezegd, dat er wel kans wos op genezing en het meisje was ook mooi vooruit gegaan. Dit strookte evenwel niet met hetgeen de moeder aan de politie had verklaard, n.l. dat het niets had geholpen en zij haar geld was kwijt geraakt. Getuige Essenstam verklaarde, dat beklaag de op aanraden van anderen door haar was uit- genoodigd; zij zag tegen een operatie op en beklaagde achtte dit ook niet noodig. Bij haar bestond dc behandeling in het sluiten en weet openen van de oogen en hiervoor liet beklaag de zich na elke visite ook 1.50 betalen. Get Essenstam had evenwel bij de behandeling geen baat gevonden; alleen was haar beurs :n een paar maanden heel wat lichter geworden. Beklaagde voerde tot zijn verontschuldiging aan, alleen dan een vergoeding voor onkosten aan te nemen, als hij zich buiten de plaats moest begeven en hij legde een lijst over met 23 handteekeningen van personen, die hij gra tis hulp h«d verleend. Du ambtenaar van het O. M. mr. Baron Speyart van Woerden achtte hier een strenge straf noodzakelijk en requircerde tegen be klaagde twee geldboeten van ieder 200 te vervangen door 2 X 200 dagen hechtenis. De kantonrechter, mr. Bedaart van Emmich- hovcn, veroordeelde beklaagde tot 2 X 150 subs. 2X1 mnand hechtenis. EEN RIJWIELDIEF TOEVALLIG GESNAPT. Waar een verkeersregeling al niet goed voor is. Een wielrijder, die met een te groote snel heid door de Leidschestraat te Amsterdam reed, werd door een politieagent aangehouden. Terwijl de politiebeambte proces-verbaal op maakte, kwam een heer toesnellen en deelde ontsteld mede, dat het rijwiel van den aan gehoudene zijn eigendom was. De fiets had even onbeheerd voor het café „Boer" op het Leidscheplein gestaan. Dat de man, die er met de fiets van door ging, geen acht had gcslogen op de verkeers regelen in de Leidschestraat, werd thans zijn noodlot. Want niet alleen werd nu de aange houdene verbaliseerd wegens overtreding van de politieverordening, maar tevens werd hij ingerekend terzake van diefstal van een rijwiel, waarvoor hij zich binnenkort voor de Recht bank zal hebben te verantwoorden. PASSAGIERSBOOTJE GEZONKEN. De oorzaak onbekend. Gistermorgen kwart over 7 is het passagiers gootje „ÏJsselmondc T' van de firma J. A. v. d. Schuyt, te Rotterdam liggende aan de Maaskode O.Z., plotseling gezonken. Gelukkig bevonden zich geen menschen aan boord, zoo dat persoonlijke ongelukken niet plaats hadden. Om 1 uur gistermiddag is het vaartuig door Dc Wit's bergingsbedrijf met behulp van ccn bok gelicht. De oorzaak van het ongeval kon niet worden vastgesteld. (Ct.) KORTE BERICHTEN. Gasontploffing. Gistermiddag had in het hecrenhuis Groote Breedeplaats 9 te Harlingcn, dat thans onbe woond is, een gasontploffing plaats. Eenig© werklieden waren bezig met het afnemen van een gasornoment, toen een hunner met een lucifer dicht bij het plafond kwam, waardoor zulk een hevige explosie ontstond, dat alle rui ten in het huis vernield werden. Er ontstond een begin van brand, dat spoedig gcbluscht werd. Blijkbaar was er een lek in dc gasleiding geweest, waardoor het gas zich tusschen zol der cn plafond opgehoopt had. Doodelijk fabrieksongcluk. In een fabriek aan de Hamerstraat t© Am sterdam is een 20-jarige arbeidster met haar stofjas in aanraking gekomen met een draaien de as van een machine, waardoor zij word meegesleurd, met het gevolg, dat haar linker arm werd afgeknepen. Een werkman zette d© machine direct stop. De jonge vrouw is naar het Binnengasthuis vervoerd, waar zij later is overleden. Vruchtafdrijving. Naar Het Volk meldt, heeft de centrale re- cherch te Amsterdam een bewoonster van de Pres. Brandtstraat In haar woning gearres teerd, onder verdenking, dat zij het beroep van oborteuse uitoefent. Er weren der recher che drie gevallen van het in behandeling ne men van vrouwen bekend geworden. Chantage. Door de politie te Delft zijn gearresteerd zekere C. B. en R. B., beiden uit den <Haag, verdacht tot van poging tot chantage. Deze personen hebben in November van het vorige jaar denzelfden inwoner van Delft, die ook 14 dagen geleden het slachtoffer van chantage werd, een bedrag van 300 afhandig gemaakt. Bij dit geval van chantage was een particulier detective betrokken, die ook werd gearres teerd, zooals reeds eerder werd gemeld. C. P. en R. B. zijn naar het Huis van Be waring overgebracht. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal op Maandag 16 Mei o.s. niet plaats hebben. CONSULAIRE DIENST. Bij Kon. besluit is de heer Jumpei Anehr er kend en toegelaten als consul van Japan tc Soerabaja. DE FRANSCHE DOUANE-TARIEVEN VOOR ELECTRISCHE LAMPEN Een bewijs hoe weinig de verla ging voor ons beteekent. Naar aanleiding van het bericht, dat de Commission des Douanes aan dc Chambre des Deputés heeft voorgesteld het nieuw ont worpen tarief op elcctrischc lampen met 25 te verlagen, deelt de N.V. Philips' Gloeilam penfabrieken mede, dat de oorspronkelijk voor gestelde douanerechten op het bestaande ta rief een verhooging betcekende van 85 voor halfwnttlampen 2000 voor radiolampen 130 voor gelijkrichters 560 voor plaatspanning-apparftten 690 voor luidsprekers 1300 voor metatix-buizen. Het is duidelijk dat, gezien deze cijfers, die een sprekende getuigenis afleggen, van het protectionistisch streven der Fransche regcc- ring, de toegestane reductie ten eenenmale on voldoende moet worden geacht. Mocht dit ontwerp dus tot wet worden ver heven, dan zal overplaatsing van een deel der fabricatie naar Frankrijk een feit worden. HR. MS. SUMATRA. Blijkens bij het dep. van marine ontvangen telegram is Hr. Ms. kruiser Sumatra heden te Nagasaki aangekomen. MGR. F. J. H. EVERS. 12 jaar hoofdaalmoezenier. De hoofdaalmoezenier voor leger en vloot mgr. F. J. H. Evers hedenkt 17 Mei a.s. dat hij voor \2}-i jaar tot hoofdaalmoezenier werd benoemd. Mgr. Evcts zal op dien dag te 9 uur v.m. in de St. Jocobuskcrk aan de Porkstroat tc 's'-Gravenhage een H. Mis opdragen cn van 3 uur tot half 5 zal hij te zijnen huize recipi- eeren. ring. onttrokken. 1921 40364 1895 38469 1922 45496 2035 43461 1923 43132 2629 40503 1924 46712 3616 43096 1925 47190 4477 42713 1926 50698 6335 44363 Het aandeel der particulieren in don woning bouw is in 1926 weer gestegen en heeft nu 86.2 pet. van het totooi bereikt. Voor de ja ren 1921—1925 bedroeg dit percentage resp 36.6; 54.8; 65.0; 73.5 en 73.2. In Rotterdam en en Utrecht werd in 1926 vrijwel niets meer van gemeentewege of door vereenigin- gen gebouwd, in Amsterdam, van de grootste gemeenten die, waar de gemeentelijke en dc vereenigingsbouw nog de meeste beteekenis heeft, leverden deze in 1926 niet ten volle 1/4 (juister: 23.4 pet.) van den totalen nieuwbouw. Een belangrijke plaats neemt de „altruistisch" bouw in verschillende gemeenten met tusschen dc 50- en 100.000 inwoners in; zoo werd voor rekening van vcreenigingen in Gronin gen 57.7 pet., in Arnhem 55.5, in Nijmegen 28.7, in Leiden 83.6, in Tilburg 31.4 pet. van het totaal gebouwd; voor gemeentelijke reke ning in Haarlem 60.2 pet. Voor de gcheele groep der gemeenten met 50100.000 inwo ners was het percentage van den altruistischen bouw 29.7 pet. voor die met 20—50.000 in woners 32 pet. Zeer sterk ovcrheerschtc dc particuliere bouw in de groep der gemeenten met minder dan 20.000 inwoners, waar hij 93.5 pet. van het totaal omvatte. Groote vermeerdering van den woningvoor raad was er weer in de drie grootste gemeen ten: Amsterdam 7715, Rotterdam 6009, 's-Gravenhage 3668 of resp. 10.6; 10.9 en 9.1 woningen per 1000 inwoners. Sinds be gin 1921 bedroeg hier de vermeerdering resp. 44.48 en 39 woningen per 1000 inwoners voor 'Amsterdam en Rotterdam bracht 1926 topcijfers, voor 's-Gravenhage heeft slechts 1922 hoogere cijfers te zien gegeven. Deze cijfers liggen alle ver boven het gemiddelde voor het geheele land, dat voor 1926 op 5.9 woningen, voor 19211926 op 35 woningen per 1000 inwoners kan berekend worden. Het verschijnsel, dat tegenover een toene- menden aanbouw van woningen ook een groeiend aantal stond dat om de ccne of on^ der© reden aan den voorraad werd onttrokken, hield ook in 1926 aan. Aan slooping vielen 4079 woningen ten of- \Vic niets voor een onder over heeft, wordt hoe langer hoe armer. naar het Engelsch van E. F BENSON. 82 „Dus u gaat mee o, Go'd zij dank I zeide Geoffrey, „en gelooft u in deze zieV;tc „Hij kan opnieuw een aanval gehad hebben, zeide de dokter, schouderophalend, „het zou inderdaad niet onmogelijk zijn na die opwin ding van gisteren. Het kan ook wezen van niet, hij is slim." „Ge bedoelt daarmee, dot het een valstrik kon zijn om Harry daar tc krijgen „Het is mogelijk, en als dat zoo is ,dan is het in groote haast beraamd, want anders zou hij nooit aan Harry bij Lady Oxted getelegra feerd hebben hij had kunnen vermoeden, dot lit zouden te weten komen. Maar het soijt mij wel, dat gij het niet over u verkrijgen kon om „ja" te zeggen, op Harry s vraag of gij met hem mede wildet gaan. Maar ik heb res pect voor u, dat gij „neen" hebt gezegd. „Ik kan niet anders doen," zeide Geoffrey, „maar als het noodig is, dan kom ik ook op Vail „01 dus u wilt in het geheim komen, op uw eigen houtje, zoonis ge zoudt gedaan heb ben als u Harry hier niet ontmoet hadt Dat is natuurliik net evengoed. Nu. ik heb nog drie minuten den tijd. Ik zal in het huis zijnu waarschijnlijk niet. Hoe kan ik voeling met u krijgen Geoffrey dacht oen oogenblik na, en zijn oogen begonnen te schitteren. „Op twee manierenop niet minder dan twee manieren," zeide hij, „luister, als het u blieft, heel aanddchtig. Op het oogenblik, dat gij mij wenscht, klop dan tegen het portret van den ouden Francis in de hall. Ik zal daar vlak achter staan en het paneel openenof ga naar het raam van de jachtkamer, maak het open, en roep mij heel zachtjes. Ik bevind mij dan binnen de. drie'meter afstands van u, in het midden van de palmenhaag, daar vlok bij. Zegt u maar wat u het beste vindt." „Kent mr. Francis het bestaan van beiden?" vroeg de dokter na een oogenblik. „De gang binnen het huis kent hij-, dat weet ik zeker. Ik weet niet of hij ven de haag af weet." „Laten wij dan dit laatste kiezen. En hoe wilt u in Vail komen U moet niet met den zelfden trein gaan nis wij. U mag niet de kans loopen, dat Harry u ziet." „Dan ga ik met den volgenden 5.17, den zelfden waar mr. Francis gisteren mee is ge^ gaan die komt om half zevun aan dus even over zevenen ben ik in mijn schuilplaats. „Heel goed," zeide de dokter, maar luister nu ook even naar mij. Mr. Francis denkt, dat hij de metholycine bij zich heeft, en hij heeft ook Sanders. Het komt mij dus als heel waar schijnlijk voor, dot hij het pion toch znl pro- becrcn uit te voeren, zooals hit het mij voor gesteld heeft, en d< t ik aan u cn aan Lady Or-ted verteld heb Geoffrey schudde van neen. v „Niet waarschijnlijk," zeide hij, „u zoudt kunnen getuigen, dat hij de metholycine uit uw kast heeft weggenomen." „Ja, maar hij is tot het uiterste gedreven, en het goed is haast niet na to sporen. Ook kan hij veronderstellen, dat het feit zelf, dot dc metholycine uit mijn kast is gekomen een re den is, om mijn mond tc snoeren. Hot heeft er heel veel van nlsof ik zijn medeplichtige ben, is het niet Hij zal meenen, dot dit mij in groote verlegenheid kon brengen, en dat zou het ook, als de metholycine geen gewoon keukenzout was." „Prachtig!" zeide Geoffrey, „ga door." „Ik verwacht neen ik ben er zeker van. dat zijn plannen zoo wat hetzelfde zijn geble ven als voorheen, alleen zullen thans hij en Sanders ze met hun tweeën moeten uitvoeren! Ik zie geen enkele reden waarom zij het pion van dc veronderstelde inbraak zouden veran deren. Het is eenvoudig en overtuigend en miln mond is op twee manieren gesloten." „Hoe twee vroeg Geoffrey. „Twee, dit denkt ten minste mr. Francis. Houldsworth cn metholycine. De metholvcinc zal nu natuurlijk mislukken en zij zullen Horry op een andere manier in hun macht moeten zien te krijgen. Mr. Francis zal ook wel zor gen, zooals ik u reeds verteld heb, dat hij geen pijn zal lijden; daar ben ik heel zeker van, dit is een hoofdgedachte van hem. De aanslag zal waarschijnlijk ook beproefd worden, laat, als de bedienden naar bed zijn. Moar is daar niet een knecht in den stal, die zoo sprekend op Harry lijkt Geoffrey schrok. „Ja, het is zijn evenbeeld," zeide hij, „maai V/at heeft dat er mee te maken „Ga naar den stal, zoodra u op Vail komt en zeg hem, dat men hem in huis noodig heeft. Hij kent u, is het niet Neem hem mee in de haag." Voor een oogenblik deed de opwinding van een avontuur Geoffrey al het andere vergeten. „O, u hebt een plan I" zeide hij. „Volstrekt niet, alleen zou het misschien niet kwaad kunnen zijn om twee Harry's in huis tc hebben. Daar dit u wel wat tijd zal nemen, zullen wij maar afspreken, dat u tegen achf uur in de haag zult zijn. Dat is dus afgespro ken, hè „Maar wat moet ik aan Jim zeggen?" „Jim, is dat de naam van den stalknecht? Zeg hem, dat hij zijn meester misschien van een groot gevaar kan redden. Het personeel houdt van Horry, niet waar Het eenige wat wij op het oogenblik kunnen zeggen is, dat hij met u in de haag op wacht staat, totdat wij hem misschien zullen noodig hebben. Maar veronderstel eens, dat wij hem gauw en in het geheim in huis moeten hebben, hoe krijgen wij hem dan binnen „Door de geheime gong in het huis," zeide Geoffrey vlug als een echo. „Alweer pruchtig; het is alsof de Talisman met ons is. En die gang komt uit achter het portret van den ouden Francis? Een slechte plaats." „Ja, maar ook onder aan de hoofdtrap, door een paneel tusschen die trap en de hall." „Dat is beter. O, moge God ons allen be- stcan I Maar nu moet u gaan. Harry wacht op mij. Ik durf het niet te wagen om hem te overtuigen. Hij heeft ongenoegen met u gehad, met u, zijn besten vriend, om uw verdenkin gen; ik geloof, dat ik hem beter kan helpen door met hem mee te gaan." Zij verlieten samen dc kamer en vonden Harry in dc hall. Deze hield Geoffrey met de hand tegen en dc dokter liep door naar do eetkamer. „Je blijft zeker hier lunchen, Harry vroeg hij terloops, „het staat klaar." Harry maakte de deur achter den dokte* dicht. Geoffrey wist, dot er nu een moeilijk oogenblik zou komen, en zette zijn tanden op elkaar. Maar 't oogenblik was moeilijker dar» hij het zich voorgesteld had, want Harry's stem, toen hij sprak, beefde en zijn oogen wa-» ren vochtig. „O. Geoffrey," zeide hij, „kan je niet doen- wat ik je vroeg Als je eens wist wat het voor mij beieekent I Er zijn twee mannen op do wereld, die ik liefheb; dus je begrijpt wat het zeggen wil en ik kon het niet verdrogen, ik kan het niet langer verdrogen De verleiding was den eersten keer al groot geweest; zij was niets vergeleken bij dit. „Neen, ik kan niet," riep Geoffrey uit, zioh haastend om dit te zggen, omdat hij voelde, dat het hem ieder oogenblik moeilijker werd deze woorden te uiten. „O, Harry I eens zal je het begrijpen, waarom ik 't niet doen kon! Vóór je huwelijk ik zal je een datum opge ven zweer ik je bij God in den. hemel, dat het je opgehelderd zal worden waarom ik niet met je mee kan gaan om je oom vergiffenis te vragen." Teleurstelling was er op Harrys gelact te lezen, maar daarna maakte deze plaats voor toorn. „Ik zal het je niet meer voor de derde maal vragen," zeide hij, terwijl hij de eetkamer binnenoinsr. (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1927 | | pagina 5