DE REHABILITATIE De opstelling der elftallen: Olympisch elftal. VAN DER MEULEN DENIS VAN KOL VERLEGH MASSY VAN NUS ELFRING SMEETS TAP GHERING WEBER SEYMOUR DONALD GALLACHER CLARK URWIN •CURRY SPENCER Mc. KENZIE HUDSPETH MAITLAND WILSON Newcastle United. Noord-Nederland Noord-Duitschland NewCastle United gedecideerd geslagen Holland leeft nog! Massy op de schouders Dere wedstrijd trok niet zoo veel belang stelling als de officieele landen wedstrijd tegen België. Toch vulden nog ongeveer 30.000 menschen het Stadion aan den Amstelveen- scheweg, om te kunnen genieten van het spel der Engelsche profs. Wanneer de elftallen het veld betreden, blijken beide een reserve te hebben. Bij Nederland speelt Van N u s voor Van Heel mee, bij de Engelschen Clark voor Mc Key. En wat nog nooit gebeurd isminis ter Kan gaat het terrein op en schudt de En gelsche spelers de hand. Dan steekt hij over naar den anderen kant en gaat een gemoedelijk praatje met de Hollanders maken. Vervolgens worden alle 22 spelers voorgesteld aan den Britschen gezant, graaf Granville. En don gaat het spel een aanvang nemen. De Hollanders spelen in rood shirt en witte broek, de Engel schen in zwart-wit-verticaal gestreept shirt en zwarte broek. Om 2.37 laat scheidsrechter Mutters op gooien voor den toss. De elftallen staan dan als volgt tegenover elkaar tusschen Tap en Mc Kenzie. De Engelschman blijft overwinnaar. Even later een aanval van Elf ring. Hij passeert Curry en Hudspeth, zet razend snel voor, en S me ets schiet keihard in den linkerbenedenhoek van het Engelsche doel. Zoodoen de heeft Holland de leiding (1-0). De Engelsche trappen weer af. Om 3.11 een nieuwe Hollandsche aanval, thans door den linkervleugel opgezet. Ghering plaatst neer Weber, die in snelle vaart naar voren stormt Als hij gereed staat den bal voor te zetten, grijpt Maitland in, die hem naar het midden 3.20 stuit van Nus een gevaarlijken aanval, inleidt. Hij geeft door aan Mc Donald, v. d. Meulen loopt uit om het te verwachten schot te stuiten. Hij mist, doch Verlegh is achtei hem gaan staan en hij retourneert het leer. Dadelijk daarop is v. d. Meulen weer in actie. Voor zijn doel ontstaat een scrimage. Hij kan het spel daardoor niet goed volgen en Ciark lost eensklaps een scherp, bijna onhoudbaar schot. Met de knie werkt onze doelman den bal weg. Om 3.17 gaat de Engelsche rechter vleugel weer aanvallen. Urwin zal het nu eens probeeren. v. d. Meulen vangt zijn schot op MASSY De Engelsche aanvoerder wint den toss. Om 2.39 brengt Tap den bal aan het rollen. Hij geeft dan naar Smeets, doch Mc Donald on derbreekt het offensief. Deze geeft aan Sey mour gelegenheid langs de lijn te rennen. Het schot gaat echter naast. De Engelschen heb ben den wind mee, en v. d. Meulen krijgt het zwaar te verantwoorden. Hij werkt schoten van Urwin en Clarck weg. Ook Massy toont zich nu actief. Om 2.43 gaat Clark naar vo ren, hij zet over naar Gallagher. Deze schiet hard langs het Hol landsche doel. De Engelsohcn spelen een hoog open spel. Hun linkervleugel gaat on» 2.45 een aanval op zetten, en Mc Donald en Seymour maken het Denis knap lastig. Mc. Donald besluit een ver schot te beproeven, dat door v. d. Meulen keurig wordt opgevangen. Als hij den bal wegwerkt, plaatst hij naar Van Nus, die op eenigen afstand staat. Deze geeft door naar Tap, welke snel een aanval onderneemt. Tot vlak voor het Engelsche doel dringt hij door, maar dan krijgt hij het te kwaad met Maitland, den rechtsback, die corner trapt. De hoek schop drijft door den wind af, doch Massy vangt den bal op. Hij lost een schot, dat Spencer opvangt, en het leer wordt geretour neerd. Een Engelsche aanval volgt, maar de Hollandsche verdediging is in conditie. Vooral Van Kol werkt hard. Hij stuit een aanval van Mc Donald en brengt de ge wen schte opluchting. Een gevaarlijk mo ment voor het HolL doel ontstaat als Ur win Van Kol passeert, en vlak voor doel scherp voorzet. Gal lagher loopt toe, maar v. d. Meulen loopt uit en weet den bal op terende wijze weg te VAN KOL werken. Spencer schiet ineens op doel Van der Meulen staat gereed om op het schijnbaar onhoudbare schot zijn krach ten te beproeven, maar het schot gaat piecies naast. Opnieuw komt een gevaarlijk moment, Gallagher zet voor, Mc Donald kopt, maar precies naast de paal. Om 2.55 een aanval van Massy. Hij plaatst naar Elfring, die in een schitterende ren Curry weet te pas seeren. Hij zet fraai voor, doch Hulspeeth werkt weg Om 2.58 is het wederom Galla gher, die gevaarlijk naar voren stormt. Mc Kenzie is meegeloopen en krijgt een center van Gallagher. Van Kol grijpt resoluut in en ontfutselt Mc Kenzie den bal op onberispe lijke wijze. Er wordt zeer snel gespeeld, on danks de gladheid van het veld. Te 3.03 loopt v. d. Meulen uit, als Mc Donald Denis pas seert. De Engelschman lest een gevaarlijk schot op doel, gelukkig gaat de bal net naast. Mc Donald en Seymour trachten ieder op hun beurt met onverwachte schoten succes te boe ken. v. d. Meulen is evenwel ongenaakbaar. Om 3.06 maakt El fring van een door braak gebruik om snel het Engelsche doel te naderen Curry is ech ter teruggeloopen, en met Hudspeth vormt hij een niet te pas- seeren bolweik. Een minuut later lost Mc Donald een venijnigen schuiver, dien v. d. Meulen keurig stopt. Onmiddellijk daarop ELFRING verplaatst het spel zich naar het midden, waar een duel ontstaat doch laat den bal doo» de vingers glijden. Deze rolt gelukkig niet in het doel, want v. d. Meu len heeft hem direkt weer te pakken, juist als de scheidsrechter voor buitenspel fluit. Om zendt, waar Gallagher een Engelschen aanval door Urwin ondernomen. Ghering krijgt den bal van Tap. Tot twee maal toe weet hij Maitland te passeeren en zet rakelings langs het doel voor. Tap loopt toe, maar schiet naast. Een vol gende Holl. aanval wordt door Spencer onschadelijk gemaakt. Dan fluit Mutters voor de rust. GHERING De tweede helft Om 3.34 begint de tweede helft. Gallagher trapt af. Urwin en Clark beginnen direkt een aanval. Van Kol raakt in een schermutseling met Clark en Massy moet erbij te pas komen. Hij pikt den bal op, en zet Elfring aan het werk. De aanval der Hollanders, die hieruit ontstaat, loopt op niets uit. Gallagher en Mc. Donald meten Elfring en Smeets in be dwang te houden. Na eenige minuten een aan val van Seymour, bijgestaan door Curry. De- nis en Masy bezweren het gevaar. Als Mc. Do nald een schot lost, trapt Denis naar het mid den van het veld. Om 3.41 weet Ver legh den bal vrij te maken, waarna Tap snel aanvalt. Elfring staat echter buiten spel, en de kans verkeken. Hierna gaan de Engelschen weer tot het offen sief over. Seymour krijgt van Curry den bal toegespeeld. In een razend tempo passeert hij de Hol landsche verdediging d. Meulen te staan VERLEGH en komt alleen voor Voor hij echter kan schieten springt v. d. Meu len op hem af, en weet den bal weg te wer ken. Om 3.45 opent Mc. Donald een aanval. Hij rekent buiten Verlegh, die hem den bal afhandig maakt, en naar den vleugel door geeft. Elfring kan den bal niet bereiken, en Curry werkt weg. Om 3.48, als de geheele Engelsche voorhoede plus de middenlinie ver naar voren zijn gegaan, loopt Clark stevig door, en schiet op doel. Massy duikt op en kopt het leder weg. Een Hollandsche aanval volgt, waarin Elfring en Smeets het meeste werk doen. Zij naderen snel het Engelsche doel; vlak voor doel onderbreekt Hudspeth den aanval. Om 4.53 een aanval van Tap Smeets. De laatste passeert juist Curry, als voor off side gefloten wordt. Maar direkt hierop volgt weer een Holl. aanval, als Massy Gallagher den bal afhandig maakt. Hij plaatst naar den vrijstaanden Tap. Wilson weet niet anders tc doen dan uit te loopen. Hij trapt den bal naar voren. Daar Massy toegeloopen Is, ontstaat opnieuw gevaar voor het Engelsche doel. Weer onderbreekt buitenspel dit span nende oogenblik. Tap is de zondaar. Spencer plaatst naar den rechtervleugel, en er dreigt gevaar voor het Holl. doel. Mc. Donald schiet door een gewirwar van spelers heen op goal. v. d. Meulen vangt schitterend en werkt weg. Om 3.59 forceert Massy een doorbraak. Met Ghering samenspelende nadert hij het Engel sche doel. Ghering krijgt de kans voor het be slissende schot. Hij lost het en de bal stuit van den rechterstaander terug via de hand van Wilson achter de doellijn. Elfring neemt den corner, de kans wordt echter niet benut. Om 4.02 gaat de Holl. voorhoede met nieuw élan tot den aanval over. Ghering en Weber weten de backs te passeeren. Massy is meegeloopen, krijgt den bal van Ghering. Hij geeft Tap oen kans. Deze raakt in een schermutseling met Hudspeth, doch blijft overwinnaar, en schiet onhoudbaar langs Wil son (2—0). De gasten spelen met energie verder. Om 4.18 veroorzaakt van Kol een free kick tegen zich. Clark schiet hard in en v. d. Meulen stompt den bal vallende weg. Een minuut la ter een aanval van Weber en- Ghering. De laatste lost een ver schot, dat Wilson gemak kelijk houdt. De Holl. linkervleugel blijft ac tief. Weer doen zij een aanval. Op schitteren de wijze passeeren zij Mc. Kenzie en Spencer, Weber staat vrij als hij den bal van Ghering krijgt toegespeeld. Hij rent op het doel af eh lost een onhoudbaar schot in dan rechterbenedenhoek van het Engelsche doel (3—0). Nog 5 minuten moet er gespeeld worden. Om 4.15 krijgt Mc. Donald nog een kans van Seymour. Denis is al gepasseerd. Zijn schot gaat echter naast. In de laatste minuut nog een aanval van Elfring. Hij rent langs de lijn, zet voor, Weber is naar binnen geloopen. Ook Tap schiet toe, hij krijgt den bal van Weber precies voor de voeten gespeeld. Net op tijd lost hij een hard schot, waarmee hij Wilson in den rechterbovenhoek geen schijn van kans geeft (40). Enkele seconden daarna kondigt de scheids rechter het einde aan. Massy wordt door zijn medespelers op de schouders naar de kleed kamer gedragen. Het spel en de spelers. Het begon zooals de verwachting was, de Profs, lieten onze menschen loopen en draven dat het somtijds niet om aan te zien was, doch wanneer er twee, drie Hollanders waren ge passeerd, stonden de anderen klaar om in ta grijpen. Het was van de Engelschen vóór do pauze het grootste gedeelte, exhabition-gallery play, doch in het penalty-gebied werd het den bezoekers èn door Denis èn door v. Kol uiterst moeilijk gemaakt, v. d. Meulen deed van den aavang af meer dan z'n plicht. Het eerst was opviel was het kopwerk der gasten, al koppende trok men ten aanval somtijds even terug op de vleugelhalfs, doch steeds kwam het leder bij den midvoor Gal- lacher, een niet grootc vierkante boy, van het type Wbut Buitenweg. De snelheid van dezen speler was enorm, o. i. was hij sneller dan de beide buitenspelers. Dat de bezoekers zich in spanden in den beginne, wil er bij ons niet in; het was een berekend spel dat ze .speelden af wisselend, dan eens op dc vleugels, dan deed het binnentrio een aanval. Men wachtte op het eerste doelpunt, dat wel niet zoo heel lang zou wegblijven, daarvoor waren de bezoekers te veel in den aanvalmaar door het ontbre ken van dc noodzakelijke afwerking voor doel en de buitengewon ezekerheid waarmede v. d. Meulen verschillende'goede schoten klcmvast ving, bleef aan den Engelschen kont het doel punt uit. Ofschoon midvoor en de linksbinnen geen geluk hebben met een paar onhoudbare ballen en de staander ons een hartdje hielp, kwam men toch zoo langzamerhand tot de overtuiging dat, wanneer onze geheele verdediging zoo in vorm bleef, het heel goed mogelijk was dat onze voorhoede door snelle uitvallen de Engel sche heeren wel eens kon verrassen. Onze spe lers gaven het gewone spel, alleen fanatieker dan de Engelschen en het enthousiasme waar mede allen speelden, was ook nu weder de aanvulling van de technische tekortkomingen. Het vlugger, vlugger, waarop wij zoo menig maal wezen werd toegepast, evenals tegen Bel gië. Geen tijd kregen somtijds de bezoekers om alle ballen zuiver te plaatsen. Na het eerste gelukkige, Hollandsche doel punt was er een zelden geziene vaardigheid in al onze menschen. In dc verdediging was geen enkel donker plekje, in de voorhoede Gehring dc minst goede; tot aan de rust blijft het ondanks tegenwind 10. Dadelijk na de thee wordt er door de gast- heeren van leer getrokken; weg is het exhi bition der gasten van de eerste drie kwartier. Zo spelen nu met meer vuur, doch vinden onze achterhoede in ongenaakbaren vorm, de Hol landsche voorhoede bepaalde zich niet meer tot enkele uitvallen, doch de middcnlinie stuwt ons quintet telkens ten aanval en de Engelsche achterhoede weet somtijds niet beter te doen dna corner te werken. Het blijft langen tijd I0 en een half uur na de pauze is het nog zoo. Smeets en Gehring helpen nu veel in de verdediging, doch vooral eerstgenoemde is toch bij velo aanvallen present. Drie geldige goals in het laatste kwartier. Wanneer Verlegh goed afgeeft naar Elfring, gaat dc Alcmariaman Curry voorbij. Tap loopt mede, vangt den voorzet op en zonder dat het leder den grond heeft geraakt is het 2—0. De Engelschen worden nu overspeeld, bijna berusten ze niet in de leiding en allen zijn ontevreden. De Hollanders zijn niet meer te houden. Weber, de snelle Spartaman, maakt no. 3 en onder uitbundig enthousiasme ziet Tap kans nog twee doelpunten te maken, waarvan het eerste ongeldig wordt verklaard wegens off side De spelers in linie-verband. De keeper der Engelschen, Wilson, werd vóór de pauze al heel weinig lastig gevallen; het eerste doelpunt deed een zijner clubgenoo- ten in de touwen verdwijen. Na- de thee kreeg hij meer te doen, doch de vergelijking met v. d. Meulen valt in het voordeel van den Haar lemmer uit; aan de doelpunten kon hij heel weinig doen. De beide backs, Hudspeth en Maitland, waren een paar stevige spelers. Toch, ofschoon ge holpen door den spil Spencer, waren ze niet in staat afdoende in te grijpen en Tap c.s. het leder in het penalty-gebied te ontfutselen. De middenlinie, Curry Spencer en Mc. Ken zie, bestond meestal uit de vleugelhalfs, daar zooals reeds gezegd de midhalf als derde back fungeerde; reeds voor den aanvang waren we het met deze opstelling niet eens, nadat we ze In de praktijk gezien hebben nog minder.. De vleugelhalfs hebben op ons geen bijzonderen indruk gemaakt. De voorhoede drijft in hoofdzaak op Gal- DE MAKERS DER DOELPUNTEN SMEETS TAP .WEBER lacher den midvoor, welke een puik speler is, is zeer beweeglijk en een werker tot het einde, wil zelfs te veel doen; de binnenspelers, vooral na rust, vlugge stevige boys. De vleu gels zijn o. i. niet snel genoeg en de voorzetten van rechts waren somtijds zeer onvoldoende. Onze spelers willen we niet in linie-verband noemen, ook geen uitblinkers, daar allen zich hebben gegeven en het tempo van den aan vang is tot het einde volgehouden. De geest van het team, waarover wordt geroepen, heeft zich ook gisteren bewaarheid. Smeets en Weber speelden beter dan tegen België. De Utrechte naar v. Nus heeft de uiterst moeilijke taak van Heel te vervangen uitnemend vervuld; na rust was hij gelijkwaardig aan het geheel. Meer als na den strijd ^tegen België hebben we een'be trouwbaren indruk medegenomen van ons elf tal. Het was een homogene ploeg, de achter hoede gelijk een rots, de aanval gebruik ma kende van enkele kansen; dit zal onze kracht ook het volgende jaar moeten zijn. Gallery play is ons vreemd, is mooi om to.zien, doch heeft geen nut. Arbiter J. Mutters In weinig woorden is het gezegd: scheids rechter Mutters had z'n dag niet. Zooveel aan merkingen als de Profs, hadden hebben wij niet, doch we hadden den Hagenaar, zooals hij gis teren den fluit bespeelde, niet gaarne als inval ler bij een interland gehad. Dc Engelschen in de pauze over onze spelers. Reeds in de pauze spraken dc gasten zich uit over de spelers in het algemeen; het op den bal zitten van allen werd door hen uitgelegd als „tc forsch" spel. Deze uitspraak van Eng. Profs, die toch heusch wel iets ontmoeten, wil wel wat zeggen. Holland haalt een 30 achter stand in Leeuwarden, 15 Mei. Onder zeer groote belangstelling het aantal toeschou wers kan veilig op 6000 worden begroot had deze ontmoeting voor de eerste maai plaats te Leeuwarden. De gasten, volgens hun beweren slechts het reseve-tcam van Noord- Duitschland, speelden in de eerste helft een klasse beter dan onze landgenooten. Er lag over het spel der laatsten een teleurstellende matheid, waarbij spelers met een gunstige reputatie als De Haas, Rodermond, Legger en eenigermate ook Zuidema, in de verste verte niet aan de verwachtingen beantwoordden. Nijboer was een openbaring en over den geheclen wedstrijd de beste man in de voor hoede. Bij de gasten hield de verdediging den vij andelijken aanval volkomen in bedwang en de tegenscore blonk. De Duitsche midenlinie vormde met de vrij zuiver spelende voorhoede een harmonisch geheel en de 3—0 voorsprong met rust was volkomen verdiend. Na de hervatting waren de bordjes verhan gen. Behoudens enkele doorbraken der Duit- schers, die echter alle gevaarlijk waren, waren de Noord-Nederlanders verder in den aanval en smaakten de voldoening drie maal het net te vinden, waarvan eenmaal uit een strafschop. Rambonet heeft zijn doel kranig verde digd, de Velocitanen, die het backstel vormden, speelden hun bekende destructieve spel, en Zuidema vor.d zijn vorm terug in <fe middenlinie. Kaufman, die ditmaal de rechtshalfplaats bezette, deed-voor hem niet onder. De Duitsche ploeg zag verschilende aanval len wegens buitenspel onderbroken, aldus de nationale traditie handhavende. Over het verloop ten slotte het volgende Na een wederzijdsche verkenning, ziet Ram bonet zich genoodzaakt uit tc loopen, door treuzelen der achterhoede en Lange trapt in het verlaten doel (01). Even later heeft de zelfde speler weinig moeite den voorsprong te vergrooten (02). De Nederlanders gaan dan inzien, dat er wat gedaan moet worden. Ro dermond kopt uit een corner juist over. Brandt redt eenige keeren fraai en het succes is dan weer voor de Duitschers door Günther (03). Nijboer treedt steeds meer op den voorgrond maar ondervindt te weinig steun. Enkele cor ners voor de gasten cn het is rusten. Na de hervatting ziet Holland zich wegens hands eerv vrijen schop toegekend. Kaufman zet goed voor doel en Steenbergen scoort met een kop bal voor de gastheeren (1—3). Na een pech- periode voor dc onzen, heeft Nijboer een fraai succes van de rechtsbuitenplaats voorzettend, wordt de bal geretourneerd, hij vangt hem echter opnieuw op en verkleint den achterstand tot 2-3. Dc druk wordt steeds grooter en het Noord- Duitsche doel doorstaat soms een waar beleg Aan de andere zijde noteeren we eenige fraaie reddingen van Rambonet. Als bij één der Hol landsche aanvallen in het beruchte gebied een handsgeval wordt geconstateerd, brengt De Wolf uit den toegestanen strafschop de par tijen op gelijken voet en met 3—3 komt het einde. (De Ct.) De Internationale Athletiek- Wedstrijden te Utrecht De Buitenlandsche deelnemers Over bovengenoemde wedstrijden kunnen wij thans nader mededcelen dat de buiten landsche bezetting der verschillende nummers er als volgt uitziet 100 Meter. Brochart, R. F. C. Liégeois Luik. Zinncr, R. F. C. id. id. Moedbeck, R. F. C. id. id. 400 Meter. Vereken, R. F. C. Liégois, Luik. H. Cocquit, La-Gantoise, Gent.-H. Störz, D. S. B. Holle. Teger Mctropolitair-Club, Parijs. 1500 Meter. H. Verbeek, „Schwarz-Wciss" Essen. Dcfleurquin, La-Gantois, Gent. George Baraton rMctropolitain-Club, Parijs. 5000 Meter. De Dolqués, Metröpolitain- Club, Parijs Norland, id. id. Tomberg, Sport- verein 09. e.V., Geldern. J. Linsen Bcrchcm- Sport, Berchem. O. Lnngenus, id. L. de Lathou wer, id. J. Broers, id. J. Verbist, id. Polsstokhoog hoog. G. Noel, R. F. C. Lié geois, Luik. Baltes, Dortmundcr Sport-Club v. 1895 c.V. Dortmund. 110 Meter Hindernis. G. Noel, R. F. C. Lié geois, Luik. Kogelstooten Th. Delaender, La-Gantoise, Gent. J. Heiberg, „Schwarz-Weiss", Essen. Aan de singelloop op Zaterdag 28 Mei nc* men van deze athleten tevens deel, dc Belgen Dcfleurquin, Linsen, Langenus, de Lathouwer, Broers cn Verbist. Verder komt de R. F. C. Liégeois met hare ploeg Vereken, Zinner, Moedbeck, Brochait uit op 4 x 100 Meter estafette en de Zweedsche es tafette, een qdocg welke onze beste Holland sche ploegen wel de honden vol werk zal ge ven, zoodat we spannende estafettes te zien zullen krijgen. Zooals bekend zijn de Franschen Norland, Dolqués en George Baraton van pri ma klasse, terwijl de laatstgenoemde wereld kampioen over I mijl (1609 Meter) is. Over het geheel genomen gelooven wij wel, dat het Utrechtsch Singelloop Comité geheel geslaagd is in haar pogingen om in Utrecht op internationaal gebied iets extra's te brengen cn wij zien met eenige spanning deze voor Neder land zoo belangrijke wedstrijden tegemoet. De Zwitsersche Regeering geeft 120.000 francs De deelneming aan de O.S. Genève, 14 Mei. De Zwitsersche regee ring heeft besloten een bedrag van 120,000 francs ter beschikking te stellen voor deel neming aan de Olympische Spelen te Amster dam cn te St. Moritz. SCHERMEN. Op de Zaterdag jl. gehouden schermwed- stnjden te Ede behaalde het korps Rijschool, vertegenwoordigd door de heeren Pierik, Van Hunnik en Van Dijk den Isten prijs degen (wis- sclbeeker) en den 2en prijs floret (medaille). Personccle prijzen werden gewonnen door den heer Van Dijk in de Tste afd. sabel Ie pr. en floret Ie pr. en den heer v. Hunnik 5e pr. floret. In de 2e afd. sabel door de heeren Pasma 2e prijs, Schmidt 4e prijs, v. Goor 5e pr. en Hart 10e prijs, allen van de Rijschool alhier. Ter gelegenheid van den 70en verjaardag an gop. gen.-majoor YYcber (X) defileerde liet regiment grenadiers en jagers voorbij diens woning in de Cornclis Speelmanstraat tc den Haag-

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1927 | | pagina 6