WIJNHANDEL JA. SCHOTERMAN Zn. van ^Diiin s Juwelier Opticien Saanlandsche Silver smederij Gewas 1923 POUJEAUX MOULIS f 1.-- f 40.- Gewas 1920 St. EMIIION f 1.40 f 56.- Utrechtschestraat 23 Telef. 898 GOUD- ZILVER DIAMANTEN OUD EIOLLANDSCH ZILVERWERK UTR. STRAAT 17 - Gevestigd 1878 - TELEFOON 145 UIT DE GIJZONDER AANBEVOLEN PER FLESCH: PER ANKER: HET OEFENINGSESKADER. Bij het departement van Marine is telegra fisch bericht ontvangen, dot Hr. Ms. Hertog Hendrik, O X en O XI van Oddc zijn vertrok ken en dat Hr. Ms. Z 8 van Stavanger is ver trokken. „DE MOEDER". Geen voorstelling te Amsterdam. In den Kring te Amsterdam zou gisteravond wederom de film De Moeder gedraaid worden voor genoodigden en introducé's. De Bond van Bioscoopdirecteuren maakte hiertegen bezwaar Hij wilde slechts de voorstelling laten door gaan, indien de burgemeester toestemming hiertoe gaf. Daar deze niet te bereiken was, (hij dineerde ten paleize), moesten de bezoe kers teleurgesteld heengaan. Deze houding van den Bioscoopbond is aan genomen, nadat vertegenwoordigers van hei hoofdbestuur zich in opdracht van dit college de verboden film hebben laten voordraaien Zij dienden vervolgens bij het hoofdbestuui een voorstel in om te ageeren tegen het ver bod van deze film, die zij als cinematografisch kunstwerk beschouwen. Naar aanleiding hier van heeft het hoofdbestuur den importeur, die de bewuste film voor Nederland aankocht, op dracht gegeven, in afwachting van een nadere beslissing de film nergens meer in Nederland ook niet in intiemer» kring, te vertoonen. Vragen in den Amsterdam- schen Raad. Het lid van den Amsterdamschen gemeente raad E Boekman, veTzoekt den Raad verlof, de volgende vragen aan den burgemeester te mogen stellen Io. Is den burgemeester bekend, dat op 13 Mei een inspecteur van politie heeft ingegrepen in een besloten bijeenkomst van de vereeniging De Kring, tijdens de vertooning van de film Moeder? 2o. Is de burgemeester bereid medete deelen, of dit optreden zijn goedkeuring heeft? Vragen aan den burgemees ter van Rotterdam. Het Rotterdamsch raadslid Lührs heeft de volgende vragen tot den burgemeester van Rotterdam gericht met verzoek in de e.v. ver gadering van den gemeenteraad deze nader te mogen toelichten 1. Is de burgemeester bereid mede te dee len of het juist is, dat ook door hem de ver tooning van de film „Moeder" naar een boek werk van Maxim Gorki is verboden, oo grond van een politieke tendenz, welke aan dit werk ten grondslag zou liggen 2. Is het juist, dat tevens door u besloten is alle nog te vervaardigen films met een naar uw oordeel communistische strekkking te we ren en is het juist dat dit door u is besloten na en in overleg met de burgemeesters van Amsterdam, den Haag en Utrecht 3. Zoo vraag 2 bevestigend wordt beant woord, is dan de burgemeester bereid ^mede te deelen aan welk wetsartikel hij de bevoegd heid ontleent, het veriooningsrocht van films reeds bij voorbaat te verbieden 4. Is de burgemeester van oordeel, dat zoodanig verbod zich verdraagt met ons grondwettig recht ven vrije meeningsuiring EEN INTERN. PORTRETMUSEUM BETREFFENDE DEN WERELDOORLOG. Ook Nederlanders gevraagd. De Fransche regeering heeft naar „Het Vad." verneemt besloten, in een speciaal in ternationaal museum bijeen te brengen zoo veel mogelijk portretten van personen, die in de oorlogsjaren in hun land een rol van bc- teekenis hebben vervuld. De bedoeling is, dat die portretten dan ver gezeld gaan van de handtcekening der betrok kenen en desnoods van een korte biografie. Teneinde deze verzameling van portretten zoo volledig mogelijk te maken, is in ipder land tot een bepaald persoon het vrzoek gericht, in zijn land de foto's te verzamelen van degenen, die naar zijn oordcel in aanmerking komen om in dit portretmuseum te worden opgenomen Ook in ons land is dit geschied: de aangezochte heeft zich daartoe bereid verklaard. Tot ver schillende Nederlanders op elk gebied van het openbare leven zal dezer dogen het ver zoek worden gericht, hun portret voor dit doel af te staan. EEN VERHEFFENDE SPORT. Windhonden achter een haoa. Dezer dagen bevatten de bladen een adver tentie, waarin werd aangekondigd, dot na al- loop van een keuring van landbouw- en tuig- paarden te De Wijk (Dr.) op 6 Juni a.s. zal plaats hebben een nationaal windhonden .en en springconcours achter een haas. Het Kamerlid Hiemstra heeft naar het Volk meldt de aandacht van den ministc» van justitie op deze advertentie gevestigd. Het is te hopen, dot deze alsnog deze aongekon digde dierenmarteling zal willen en kunnen voorkomen. EEN PSEUDO-LUITENANT. Verduistering van een motorrijwiel. Door de rechtbank te Zutphen is behandeld de zaak tegen den pseudo-luitenant C. P. v. E., 2 jaar, chauffeur te 's-Grovenhage, thans ge detineerd. De dagvaarding hield o.a. in, dat hij in de valschelijkc hoedanigheid van eerste luitenant van het Nederlondsche leger, J. W. v. B. te Deventer hod bewogen tot afgifte van een motorrijwiel, dot te Zutphen door hem werd verduisterd. Verd. was n.l. op 12 April j.l. in Deventer geweest, waar hij met v. B. had onderhandeld over verkoop van bedoelden motor. Hij verd., zou er een proefrit mee maken, hetgeen v. B. toestond. Verd. verdween met den motor en verkocht hem voor TOO. Verd. bekende. Daar hij reeds zesmaal was veroordeeld, eischte het O. M. één jaar ge vangenisstraf met aftrek van preventieve hech tenis. DE MOORD TE STEIN. De gezochte aangehouden. Gisterenmiddag is te Neer bij Roermond aangehouden J. H. Leendcrs uit Voerendaal. die, zooals gemeld, werd gezocht in verband met den onlangs te Stein gepleegden moord. DRAMA IN EEN HOTELKAMER. Een jonge men en een meisje met doorschoten hoofd ge vonden. Er heeft zich gistermiddag in de Wagen straat te den Haag een drama afgespeeld, war» bij twee jonge menschen het leven gela ten hebben. In perceel 140a, in hotel Old England had den twee jongelui hun intrek genomen. Reeds meermalen hadden zij samen in du hotel gelogeerd. De man had zich altijd als koopman uit Rotterdam in het register inge schreven, terwijl hij voorgaf, dat het meisje zijn echtgenoote was Ook dezen keer stonden zij weder als zoodanig in het nachtregister ver meld. Van te voren hadden zij reeds een ka mer bestel'', waarbij werd opgegeven, dat zij Zondagavond zouden aankomen. Dien avnnd kwamen zij echter niet, doch wel Maandog- avond, terwijl zij zich onmiddellijk na aan» komst naar hun kamer begaven. Gisterochtend bleven beiden laat te bed, zoodat het stil bleef in de logeerkamer, die op de eerste étage vlak naast de keuken is ge legen. Toen ongeveer 12 uur het dienstmeisje thee ging brengen, op de bewuste temer, trof zij de jonge vrouw alleen aan, die over ham nachtklecding een mantel had aangetrokken Zi toen nog zeer opgewekt en had glim lachend tegen het dienstmeisje gezegd: „Weet U. dat hier nog een japon von U hangt? Neemt U die liever mee". Hot dienstmeisje is daarop weer naar de keuken gegaan, en ever» daarna kwam de jongeman, die naar W C was geweest, bij haar en zeide op vroolijken toon: „Geeft U mij even een lucifer voor mijn cigaret". Hij is toen weer naar zijn kamer gegaan, waar allés stil bleef; vermoed wordt, dot beide jonge menschen zich toen weder te bed heb ben begeven. Ongeveer tien minuten nadat het boven staande was voorgevallen, hoorden het dienst meisje en een dame, die bij haar in de keuken was, twee kort na elkander volgende kloppet», waarvan zij ons het geluid omschreef als dat van een slag met een hamer op marmer Dfc slagen werden, naar het meisje zich later her innerde, gevolgd door een soort gereutel. Aanvankelijk hechtte zij niet zooveel beree- kenis aan de gehoorde geluiden, doch toen het verder den geheelen middag stil bleef op de kamer, werd het dienstmeisje toch eenigszins ongerust. Zij vond het echter gek, om in de kamer te gaan kijken, maar ten slotte heeft zi) haar patroon van haar onrust in kennis ge steld, en besloten werd toen, aan de deur te kloppen en te vragen, of op de kamer ook 'hoe moest worden gebracht. Na herhaald kloppen werd evenwel geen antwoord gegeven, hetgeen voor den eigenaar aanleiding was, om de deui met een reserve-sleutel te openen en zich van den toestand in de kamer op de hoogte te stellen. Daar wachtte hem echter een vrecse- lijk schouwspel. Beide logé's lagen in een grooten bloedplas. Geheel onder den indruk rende hij dc kamer en het huis uit om bij een sigarenhandelaar aan den overkant de politie te waarschuwen. Commissaris Kramer van de ofd .C was spoe dig ter plaatse. Geconstateerd werd, dat bei den door revolverschoten gedood waren. Er doen zich zeide commissaris Kramer nan het Vod. twee mogelijkheden vcor öf hcjde personen hebben zelfmoord gepleegd öf de student heeft eerst zijn meisje gedood en toen zichzelf van het leven beroofd, of het meisje is de daderes. De ligging van beiden, teen ze .gevonden werden aldus de commis saris maakte niet den indruk dat een wor steling was voorafgegaan. Dit zou getuigen van een vooropgezet plan, waarbij beiden zich dus van hun daad bewust waren De hoofd commissaris, de heer van 't Sant, deelde ons nog mede. dat even voor de schoten gehoord werden, de student uit zijn kamer kwam en om een krant vroeg, welke hein gegeven werd Direct dam op is er geschoten, zocdoi de heer van 't Sant meent, dot de student door het meisje vermoord is (zonder zijn voorkennis dus) en dot zij toen de revolvei op zichzelf gericht heeft. De revolver werd ook op het meisje gevonden. 't Stond niet direct vast, dat de vermoorde een student uit Leiden was. Maar in deze stad werd sinds Zaterdag een student vermist, die dc ouderlijke woning verlaten had. Deze ver missing werd met den moord in verband ge bracht. Een Leidsch inspecteur kwam ovei met een portret en het gevolg was, dat de vermoorde geidentificcerd werd als de ver miste student. Ook door de ouders, die in middels gewaarschuwd waren, weid hij her kend. Zij waren diep onder den indrukdc> jongen was hun oudste zoon en 21 jaar oud Zij wisten, dat hun zoon' zoo nu en dan, een afspraakje had met een iets jonger Hoagsch meisje, maar zij wilden van den omgang niets weten en hadden zich steeds verzet tegen een intiemere verhouding tusschen beiden De lijken werden, omstreeks vijf uur met den lijkwagen naar het lijkenhuisje aan de Dell- straat vervoerd. Ook de Officier van Justitie, mr. Enget, heeft het hotel bezocht en zich van den toe stond op de hoogte gesteld. Op straat was groote belangstelling en een vijftal agenten hadden de grootste moeite do voorbijgangers tot doorloopen te bewegen Alle omwonenden en wie verder van het dra ma hoorden, waren natuurlijk ze^r onder den indruk van het gebeurde. Naar nog gemeld wordt, verwerpen zoowel bloedverwanten als vrienden van der. jonge man met stelligheid de veronderstelling, dat hij zelfmoord zou hebben gepleegd. Hij moet een opgewekte, vroolijke natuur gehad heb ben, waarin voor zelfmoordgedachten geen plaats was. IN EEN RECHTBANK INGEBROKEN. 1300 gestolen. Uit een kast in het gebouw der rechtbank tc Almelo, waarin overtuigingsstukken be waard worden is, vermoedelijk na insluiping, een bedrag van ongeveer 1300 gestolen. De politic stelt een onderzoek in. DB ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Eén doodc. Hedenmiddag had aan den onbewaakten overweg te Molenhei onder Tetcringen een ernstig ongeval plaats. De 46-jarige heer H. Blom, een der firmanten van de leerfabriek Gebr. Blom te Oosterhout, die per fiets den overweg passeerde, werd door den D-trein Berlijn—Vlissingen gegrepen en op slag ge dood. Het slachtoffer was ongehuwd. VERKEERSONGEVALLEN. Kind door een auto gedood. Gisterenavond is tc Hengelo het 6-jang zoontje van den heer Rietveld door de auto van den heer Smelt uit Enschedé overreden en kort daarop overleden. Uit het voorloopig onderzoek blijkt, dat den chauffeur geen schuld treft. Oveneden en gedood. Te Gorinchem is het 5-jarig zoontje van den heer v. M. door een auto overreden, waarbij de kleine bijna onmiddellijk werd gedood. Hei ventje, dot met eenige kinderen in het gros zat te spelen, wilde den dijk oversteken en be merkte daarbij niet den naderenden auto, die hem greep, met het noodlottig gevolg. HET S.S. WESTERDIJK AAN DEN GROND. Door een onjuiste waarneming van een peilschaalsein Het s.s. Westerdijk van de HollandAmeri ka lijn, op weg von Galveston naar Rotterdam, is Maandagavond omstreeks half zes bij 't bin- nenloopen van den Waterweg nabij de Noor- derpier aan den grond geraakt. Het kwam na eenigen tijd op eigen kracht weer vlot en ging buitengaats ten anker om hoogwater of te wachten. Dinsdagmorgen kon worden opgc- stoomd naar Rotterdam, waar omstreeks half vier v.m. aan de Wilhelminakade werd ge meerd. Van schade is niet gebleken. Nader wordt gemeld, dat het aan den grond loopen te wijten moet zijn aan een onjuiste waarneming van het peilschaalsein door den loods, waarom de kapitein het raadzaam vond, hoewel voor de pieren zijnde, terug te kee- ren om buitengaats het getij af te wachten. Bij het draaien liep het schip vast op een ondiepte. Merkwaardig genoeg bleek later, dat er toch wel genoeg water gestaan heeft, zoodat men direct veilig had kunnen binnenloopen. Doch het sein werd verkeerd begrepen I BRANDEN. Touwslogerij uitgebrand. Gisteravond half elf brak te Aalten een felle brand uit in de touwslagerij, annex woon huis, van den heer S. op de Hoogestraat Door den hevigen gloed en de hoog opstijgende vonkenregen van het licht brandbare materiaal was er groot gevaar voor verdere uitbreiding in de dichtgebouwde straat, waarvan vele wo ningen met stroodaken gedekt zijn. De direct aanwezige brandweer slaagde er echter in de belendende perccelen te behouden. Het huis zelf brandde geheel uit. De oorzaak is onbekend; de bewoners waren niet thuis Verzekering dekt de schade. Radonieuws. DE NEDERLANDSCHE OMROEP- VEREENIGING. De oprichtingsvergadering. Gisteren werd te Den Haag de oprichtings vergadering gehouden van de Nederlandsche Omroep-vereen (N O.V.). De vereeniging beoogt de beoefening ten be hoeve harer leden van den draadloozen om roep en zal daartoe, zoodra het vereischte le dental zal zijn bereikt, een eigen zendvergun ning aanvragen. Zij wordt geleid door uit en door de leden gekozen honoraire, dus onbvzol- j digde b.-stuuidcrs i De Vciocniging zal omvatten allen, die niet uitsluitend venschen te bchooren tot een der j bestaande vercenigingen op confcssioneei- godsdienstigen grondslag. Zij stelt zich op het standpunt, dot de omroep niet mag worden gebruikt ten behoeve van politieke partijbe langen voor zoover hiermede vereenigboar, streeft zij naar dc grootst mogelijke samen werking met alle bestaande organisaties op het gebied van den radio-omroep. Leden betalen oen contributie van 4 per huif jaar zij ontvangen daarvoor het als of ficieel orgaan der vereeniging erkende week- blad de Radio Luistergids gratis. Het voorloopig bestuur is als volgt samen- j gesteld dr F. E. Posthuma, voorzitter; J. C. E baron von Lynden, vice-voorzittermr. H. Cohen de Boer, den Haag, secretaris; F. 1'. A van Ghcel Gildemeester, penningmeester G H. dc Marez Oyens, C. F. Stork, mr. Q. J. Terpstra. Radio-programma. Donderdag T9 Mei. Da ventry, 1600 M. 11.20. Het Daventrykwartet n C. Lucas, contra-alt. E. Auty, tenor. A. Mes^arosh, piano. D. Wise, viool. P. Brunct, viool. T.20-2.20, 3.15. Zie Londen. 8.05. Symphonieconcert (von Birmingham). Het versterkte orkest van Birmingham. Ouver ture van The Mastersingers of Nurcmbeig, Wagner. N. Williams, bos en orkest: Revenge! Timotheus Gries, Handel. N. Dallaway, piano: Tarantella op. 27 no. 2, Moskowski. Elegy, Ba- lakirec. Elfin dance, Nicodé. Orkest: The New world symphony, Dvorak. 9.20. Weerbericht, nieuws. 9.40. Zie Londen. 9.55. Symphonieconcert (vervolg). N. Dalla way en orkest: Pianoforte concerto in A-minor, Grieg. N. Williams: Pilgrim's song, Tschaikows- ky. The wraith, Schubert. Don Juan's serenade, Tschaikowsky Orkest: Algerian suite, St. Saëns. 10.50-12.20. Zie Londen. Hilversum, 1050 M. 12.Politieberichten. 12.35—2.Concert door het trio: S. L. Castrelli, viool; S. Metz, piano; S. Swagema- kers, cello. 3.30—4.30. Uurtje voor wees- en ziekenhui zen. 6.00—7.45. Concert door het H.D.O.-orkest. Hendrik Kubbinga, bas. 7.45. Politieberichten. 8.10. Aansluiting van het Concertgebouw te Amsterdam. Beethovenconcert, o. 1. v. Willem Mengelberg. Ie, 2e en 3e Symphonic. In do pauze concert door Nico Treep (viool) en Eg- bert Veen (piano). 10.30. Persberichten. Langenberg, 469 M. 1.25—2 25 Orkestconcert. Festouverture, Leutner. Lieder der Liebesnooht, Linke. Fan tasie Das Leben für den Czar, Glinka. Eine musikalische Gebirgswanderung, Weiszenbom. Die Lotosblume, Linke. Apollo-arsch, Linke. 2.25—2.30. Huishoudpraotje. 5.50—6.50. Orkestconcert Heimkehr a. d. Fremde, Mendelssohn. Stunden, die wir nic vergessen, Gröschel. Melodieën uit de opera Hans Heiling, Marschner. Parade der Maikafer, Siede. Serenade d'omour, Waldau. Potp. uit de operette Der Zarcwitsch, Lehar. Türkischer Marsch. Mozart. 6.55—7.15 Lezing: Des Wcstfalenzyklus sechster Vortrag. 7.35—7.55 Lezing: Bienenzucht. 6.00—8 20. Lezing Gut es Deutsch. 8.25—8 45. Lezing Des Flugzeug der Zu- kunft. 8.50. Pension Sdröller, klucht van Curl Laufs. Daarna concert door de Isegliokapcl in Café Corso Dortmund. Londen. (361.4 M) 1.20—2.20 Gramofoonmuziek. 2.45 Voorlezing: Naturel History of Sel- borne, G. White. 2.50. LezingHow things grow 3 The growth of a plant from a seed. 3.20. Evensong van de Westminster Abbey. 4.05. Kniples. 4.20. St. Andrew Brown Quintet en M. Her bert, sopraan. 5.35. Kinderuurtje. 6.20. Dansmuziek door de radio dansband. 635. Landbouwberichten. 6.40. Dansmuziek. 6 50. Tijdsein, weerbericht, nieuws. 7.05. Lering door Lady Baden PowellGui ding in the Empire. 7.20. LezingI wish I had lived in the eighteenth century. 7.35. Intermezzo in E-flat op. 117 no. 1 en Rhapsody in G-minor op. 79 no. 2. 7.45 A hundred years of working class progress. A stake in the country. 1850 1878. 8.05 The lady of the lake. Sir Walter Scott's beroemd gedicht, voor den omroep bewerkt. Koor en orkest. 9.20 Weerbericht en nieuws. 9.40. Causerie. 9.55. Muziek van Alfred Reynolds. O. Gro ves, sopraan. G. Baker, bariton. Manncnkwar- tet cn orkest. 10.50—12.20. Dansmuziek van het Savoy- Hotel. P a r ij s (Radio 1750 M.) 10.5011.20. Inlichtingen en koersen. 10 minuten muziek. 12.50—2.10. Concert door het Orkest Al- bert Locatelli. 2.10. Koersen en inlichtingen. 4.50. Koersen 5.05—5 55. Klassiek uurtje. 5.55 Koersen en inlichtingen. 7.50. Nieuws van de koloniën. 8.00. Rndio-Oeuvre, Interviews en actuali teiten 8.20. Koersen. Persberichten etc. Radio-communiqué in Esperanto. 8.50. Boekhoudles door Prof. A. Vevdenc. 9.05 Concert georganiseerd door La Com pagnie Fran<;aise des lampes Métal. Impres sionisten en symbolistische componisten De bussy, Fauré, Dukas en Ravel. In de pauze Persberichten Luchtvaar!. DE VLIEGTOCHT VAK NUNGESSER EN COLI. Nog steeds onzekere berichten. P a r ij s17 Mei. (H. N.) Naar aanleiding van het bericht, dot het Duitsche stoomschip Max Weidtmann op de Noordzee een veronge lukt vliegtuig heeft aangetroffen, verklaart de constructeur van Nungcsser's vliegtuig, dat dit onmogelijk het toestel van Nungesser kon zijn. Men acht het niet onmogelijk, dot Nur.gesser's vliegtuig in New Foundlond geland is, daar een bericht is ontvangen, dat een inboorling aan dc uiterste Noordwestelijke kust van de Placentiaboai het geronk van een vliegtuig heeft gehoord. Het gevonden vliegtuig was niet dc Witte Vogel. Het blad „Paris Sport", de zetel van het co mité tot organisatie van den vliegtocht van Nungesser en Coli, bericht, dat uit het registra tienummer van het vliegtuig, hetwelk in do Noordzee gevonden is, blijkt, dat mén hier niet te doen heeft met het vliegtuig van Nungesser. Volgens de Matin zou uit de op het vliegtuig voorkomende letters kunnen worden afgeleid, dat het hier een Nederlandsch vliegtuig betreft. (Bij navraag in luchtvaartkringen hier te lan de werd aan de Tel. evenwel medegedeeld, dat geen enlkcl Nederlandsch vliegtuig vermist wordt). Londen, 17 Mei. (V. D.) Het op do Noordzee drijvend gevonden vliegtuig is een Engelsch bombardementsvliegtuig, dat te Nor folk thuis behoort De vliegers, die het vb'eg- tuig bemanden, hebben op 14 Mei op zee een noodlanding gemaakt en werden gered. DE AANSTAANDE TOCHT VAN DE AMERICA. De bemanning voltallig. Acosto, die met Chambcrlin houder is van het wereldduurrecord, is gekozen tot bestuurder van den Fokker-eendekker America, die den tocht New 7orkParijs zal beproeven. Do thans voltallige bemanning van de America be staat uit den leider Byrd, den bestuurder Acosta en luitenant Moville éls marconist-mécanicien. De Fransche consul-generaal heeft de pas poorten der bemanning van visa voorzien, zon der hiervoor betaling te willen ontvangen. Het wachten is op gunstig weer. P a r ij s, 17 Mei. (H. N.) Naar de New* 7ork Herald uit Ncw-7ork verneemt zijn do meeningsverschillen tusschen de beide Ameri- kaansche vliegers Chamberlain en Bertaud en de organisators von de door hen te onderne men vlucht thans bijgelegd en wachten zij thans nog slechts op gunstig weer om op to stijgen. De verschillen betroffen het verzekerde bedrog voor de vrouwen van de vliegers als de- tocht mocht mislukken en enkele juridische punten van het contract. PER Kl.M. NAAR INDIË. De Amerikaansche million air van Laer Black wil naar Batavia en terug. In den laatsten tijd hebben we steeds mel ding gemaakt omtrent groote vluchten, welke een Amerikaansche millionnair, de heer Van Lear Black, met de K. L. M. heeft uitgevoerd. De heer Van Laer Black heeft thans den wensoh te kennen gegeven om een reis met de K. L. M. te ondernemen naar Nederlandsch Indië en na een verblijf van enkele dagen al daar naar Nederland terug te keeren. De routo zou daarbij loopen over dc halteplaatsen Boe dapest, Konstantinopel, Aleppo, Bagdad, Ben der Abbas, Karachi, Delhi of Ambala, Alla habad, Calcutta, Rangoon, Bangkok, Sengora, Singapore, Batavia, 14 dagreizen dus. De vlucht zou 13 of 14 Juni een aanvang nemen, terwijl de retourvlucht naar Neder land den derden Jub zou beginnen. Het vliegtuig dat hiervoor gebezigd zal wor den zou een der gewone F. Vila vbegtuigen zijn der K. L. M.-vloot, waarmede ook de heer Van Lear Black al de groote vluchten heelt uitgevoerd en dat zich van de dagelijks ge bezigde vbegtuigen alleen hierin onderscheidt, dat het een extra benzinetank in den vleugel bergt, terwijl de achr vaste passagierszitplaat sen vervangen zijn door vijf groote rieten leun- en bgstoelen met vele kussens, die los in de kajuit zijn geplaatst, alsmede een klein tafeltje De heer Van Lear Black heeft in deze ka juit, die geheel door vjuchten op longen ai- stand is ingericht, met het giootsto gerief ge reisd, oa. in één vlucht dus zonder tus- schenlanding van Napels naar Parijs en van Leipzig naar Londen. Gelijk hij zegt, wordt deze vlucht bij de directie der K. L. M. ernstig overwogen. De bestuurder van het vhegtuig zou zijn de K. L. M.-vlieger Scholte. GELDVERZENDING PER VLIEGTUIG. Uit Londen wordt gemeld Een Nederlandsch vliegtuig kwam te Sout hampton aan met 125,000 pond sterling in specie, welk bedrag werd overgebracht naar het s.s. Olympic, dat heden naar New-7ork vertrekt. BRAND IN EEN HANGAR. Hannover, 17 Mei. (H. N.) Te Bad Oeynhousen is gisteren brand uitgebroken in de vlieghal aldoor. Binnen den tijd van een uur was de hal geheel vernield. Vier vliegtui gen zijn verbrand. WEER EEN VLIEGER IN ENGELAND DOODGEVALLEN. Op het vliegkamp Sealand in Cheshire Is gisteren weer een militair-vlieger, tengevolge van een motordefect, dood gevallen. Tele'onisch Weerbericht Naar waarneming in den ochtend van heden: Hoogste stand 70999 te Maastricht. Laagste stand 7521 te Wisby. Verwachting tót den avond van 19 Mei; Zwakke veranderlijke wind, gedeeltelijk be wolkt, waarschijnlijk droog weer. nachtvorst, iets warmer overdag.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1927 | | pagina 2