N..a,3AMERSFOQRTSCH DAGBLAD ,.DE EEM LANDER" -ySSBrm De Geheimzinnige Talisman. BINNENLAND. TWEEDE BLAD. FEUILLETON. KOLONIËN. den -rung .van officier, als diageis aanwezig zijn, waarna het stoffelijk overschot onder begeleiding van de leden der deputatie uit de commissie, den garnizoenscommandant, als mede den plaotselijken adjudant en met een escoite van 50 man bereden politietroepen naar het Koninklijk Paleis op den Dqm wordt ge bracht. In het Paleis zal de historische „Vier schaar" worden ingericht tot chapelle ardente. Telkens zullen vier officieren gedurende één uur do wacht, bij de katafalk betrekken. Op Donderdag 9 Juni vertrekt de stoet ten circa 12 uur van het Koninklijk Paleis. Hij zal dezen weg volgen Dam, Mo zes- e# Aüronstraat, N.Z. Voor burgwal, Raadhuisstraat, Hecrengracht (even- zijde), Amstcl, Blauwbrug, Amstel, Nieuwe Heerengrocht (evenzijde), Hortusbrug, Plan tage Middenlaan, Alcxnnderplein, brug over de Buitensingelgracht, Mauritskade langs Koloniaal Instituut, Linnacusstraot, Middenweg, Krulslaan, Nieuwe Oosterbegranfplaats. De militaire stoet staat onder bevel van den commandant van het veldleger, luitenant-gene raal Muller Massis. Hij zal worden gevormd door detachementen van alle wapens van land en zeemacht, waaronder ook de voor dit doel uit Indie komende twee brigades marechaus see. De kist wordt geplaatst op een affuit, ge trokken door 6 paarden. Als slippendragers zullen fungeeren de luitenants-generaal b. d. H N A. Swart. C. H van Rietschoten, S. A Driiber en G. K. Dijkstra. Bij het vertrek van den Dam zullen eenige vliegtuigen hoven den Dam cirkelen, terwijl door Hr Ms. pontserschip „Hertog Hendrik met enkele andere marihc-vnartuigen op het 7 liggende, 21 saluutschoten worden ofgege- ven. In volgrijtuigen zullen in den stoet mede- rijden de vertegenwoordigers van de Kon. Fa milie, van de Regeering en eenige andere autoriteiten, dc naaste familieleden van gene raal Van fieutsz en een deputatie irit hét Co mité, mité. Op de begraafplaats zullen drie of vier daar toe uitc noodigde sprekers in korte trekken het leven van den generaal schetsen. Na de daarop vojgendc bijzetting in het grafmonu ment defileeren de troepen langs de laatste rustplaats van generaal Van Hcutsz. GEMEENTERAAD VAN ROTTERDAM. Dr. \V. van Ravesteijn neemt ont slag als raadslid. Bij den gemeenteraad van Rotterdam is in gekomen een brief van dr. W. van Ravesteijn, waarin, hij. meedeelt ontslag te nemen als lid van den Raad. HET VERBOD VAN DE FILM „MOEDER". Ook in Den Ilaog vragen gesteld. Het soc.-dem. gemeenteraadslid te Den Hoag A. Harms heeft de volgende vragen tot den burgemeester gericht: lo. Is het bericht in de dagbladen juist, dat de burgemeester met zijn ambtgenooten van Amsterdam, Rotterdam en Utrecht is overeen gekomen om de vertooning van Russische films en met name de film „Moeder", een bewerking van Gorki's roman, te verbieden 2e Indien de eerste vraag bevestigend wordt beantwoord, wil dc burgemeester dan mededeelcn of zulk een verbod door hem reeds werd uitgevaardigd of zal uitgevaardigd wor den 3e. Indien zulk een verbod krachtens art. 103 der Gemeentewet is gegeven, wil de bur gemeester dan mededeelen op grond waarvan de bedoelde film en in het algemeen de Russi sche films worden geacht te zijn „met de open bare orde of zedelijkheid strijdende vertoonin gen" UITSLAG GEMEENTËRAADS- v VERKIEZINGEN. Alkmaar. In den gemeenteraad zijn gekozen van de s -d. de heeren Wes'terhof, Veen, Van Drunen, Bonsema, Thomassen en Dekker van de R.K. Staatspartij de heeren Leesberg, Kurrtérs, Kccsom, Woldendorp, Van Slingerland en Kla ver. Van de v.-b. de heeren Gover^ en Thom son ven dë v.-d. de heeren Sietsma cn mej. Ca reisvan de c.-h. de heeren Ringers en Vogelaar, van de a.r. de heer Slutè. De socialisten hebben een zetel gewonnen en de Vrijheidsbond heeft er een verloren. Overigens is de toestand dezelfde gebleven. Assen. GekozenS.D.A.P. 5M. C. A. Franken, L. Breder, J. Bergsma, T. Huizingo, G. dc Jong Gz Anti-rev.J Buining, A. P. Veninga, H. van Houten, J. Bootman. Vrijheidsbond: A. Kymell. Vrijz.-dem. A. van Leuzen, M. S. Kalma, mevr. M. J. A. Sark—Schim van der Loeff L Lezer, J. A. Nathans. Chr.-Hist. A. I. Kon. De oude raad bstond uit: 5 S.D.A.P., 3 onti-revol., 2 Vrijheidsbond, 1 Plattelander, 5 Vrijz.-dem.^ I Chr.-Hist. Te Delft. Bij de gisteren gehouden gemeenteraadsver kiezing te Delft behaalden de communisten 787 stemmen, V. B. 848, Van, Leeuwen in district I en 3 508 en in 2 1223 stemmen, Stantk. GcreL Partij 1043, C.-H. 1509, Be- zuinigingsprirtij 516, A -R. 2282, R.K, 6529, S. D. A. P 5494, totaal 20.729 geldige stem men, De kiesdceler is 715. In den nieuwen Raad bezetten de R -K, 10 zetels (oude Raad 9), A.-R. 4 (4), C.-H. 2 (3), Stnotk. Geref. Partij 1 (1), Beuinigingspartij 0 (T), Van Leeu wen 0, V B. 3 (3); S. D. A. P. 8 (7), comm. T (I). Gekozen zijn de R.-K. H. L. M. v. d. Seyp, J T. Schuiten, M G. J Bevers, C. J. Spende, M. Zomerdijk, J. H. \an Dorsten, W. B C. Lamers, mevr C. M. Post, J. Bottelier, B. J. Sluis A -R. J. Groot, J. Brinkman, J. P. Churdon, M. Kolman C.-H. J. C van Woerden en mevr. J E. Lems S. D. A. P. J. C. van Dijk, S P. Baart, J. A Lansberg, H Zwnng, G. J ten Velde, A Don, A J. Dorenbos, P Stek Staatk Geref.P. Zandt V.B. R Spanjaard, S. H. Stoffel, mevrotrw v. d. Mandele Contm J. P. Scholker. Heerlen. Bij de gisteren tc Heerlen gehouden gemeen teraadsverkiezing werden gekozen 15 katholie ken, 5 soc.-dem., 1 chr.-hist., 1 bezuiniger en 1 van de cofé-houderslijst. De Katholieke Staatspartij heeft te Heerlen thans een meerderheid, hetgeen vroeger niet het geval was. Hengelo. Bij de gister gehouden raadsverkiezingen wer den uitgebracht 13163 stemmen, als volgt ver deeld V. B. 928, C.H. 684, RK. V.P. 139, S.D.A.P 4258, Morktkooplicdenvere°niging 232, VD. 1578, R.K. Slontspnrtij 4215, CP 239. Alg. Belang 371, A.R. 537. De Vrijheidsbond verkrijgt 1 zetel, de CH. T. de S.D.A.P 8 2), de VD. 3. de R.K Staatspartij 7 1), de A.R. 1 1). De S.DA.P. wint twee, de RK Staatspartij en de A.R. elk een zetel, dc Comm. Partij, de Vrijheidsbond en Alg. Belang verliezen elk een /Mei,. terwijl de Neutrale Arbeiders Partij, die een zetel bezet, geen candidaten had ingediend. De nomen der gekozenen zijn VB: v Ter- wisscha; C.H.: Kotgert; S D A.PVoogtgeert, mevr. de BóerBoltjes, Kasteel, Brummelmon, v. Hattem, Nijhuis, Petersen, Knake; V D Pino Post, Kruize, Krabbenbos; R.K. Staatspartij Kamp, Johannink, Oost vogel, Nijhuis, Lohuis, Schrokomp, Steissink; A.R.: de Vries. 's-Hertogcnbosch. Bij de gisteren te den Bosch gehouden ge meenteraadsverkiezing werden in totaal uitge bracht 15895 stemmen, als volgt verdeeld R.K. Kiesvereeniging 7268, 13 zetels; R K. Ar- bfiderskiesvreeeniging 870, 1 zetel; comité v. Hoeckel (RK.) 2629, 5 zetels; SDA.P 1724, 3 zetels; lijst-Kuypers (wilde) 1345, 2 zdels; V.D 516, 1 zetel. Verder verkregen A.R. 255, C.H. 358, V.B. 56, lijst-Gostelie (onofh.) 313, lljst-E Hart- mann (wilde) 216, lijsf-Biaudoux (wilde) 276; Gemeentelijk Belang 69 Gekozen zijn van de R.K Kiesvereeniging M. H. Thijssen (oftr.), J. Mcyring (aftr.), F. v. Meerwijk (aftr.), A. v. d Dries (aftrA Hout man (oftr.), J. H. F. Bemsen, M Krijgsman (uftr.), Jhr C. van Nispen tot Sevenaer, L. Meuwese, J. Nivard (oftr.), mevr W Brouns v. Bcsouw (aftr.), mr. C. A. v.d Pol, A. v. Veldhoven (aftr Van het comité-v. Hoeckel P v. Hoeckel (oftr mr R. Tilman (aftr.), J H. v. d. Bouw- huysen, A. Briels (aftr.), J. Scheffcrs (aftr.). Een ideaal te bezitten is een reden om te leven. naar het Engelsch van E. P BENSON. 85 De mist was een weinig teruggetrokken en nu zaten zij als bij eb op het lange schier eiland van de haag zelf, zichtbaar boven den mist en zwart afstekend tegen het maanlicht. „Hierheen," zeide Geoffrey. Zij slopen er om heen, naar den achterkant, vonden den dichtgegroeiden ingang en gin gen daar in Toen heel voorzichtig gaande en al tastend hun weg zoekend, liepen zij de geheele lengte van de haag door, totdat zij opeens voor zich het licht van het raam van de jachtkamer zogen, als een in nevelen ge hulde maan. Zij hadden het prachtig uitge mikt met den tijd, want nauwelijks hadden zij daar vijf minuten fcestaan, toen er een scha duw langs de jaloezie ging, die daarna opge trokken werd, waarna het raam een eindje opengeschoven werd Door den dichten mist, was het onmogelijk iemand te onderscheiden, maar Geoffrey herkende de stem van den dok ter, toen deze zacht zijn'naam riep. Hij stootte Jim aan bm hem te volgen en samen stonden zij vink roor hef raam. „Mooi zoo 1 Je hebt Jim bij je," zeide de dokter, „en heb je hem gezegd, dat wij hem wonschen voor te dragen Onder déze was di c ntiale commissie van dc Zuidtrzcevisscheis. noodig kunnen hebben? Ik wou, dat hij in huis kwam, ga dus met hem door de geheime gang en open het paneel bij de trap, waar je mij van verteld hebt. Ik zal daar zijn en zal je zeggen, wat verder mijn plan is. Harry is zich gaan kleeden en in huis is het rustig. Wacht, Geoffrey, neem dit bij je," en hij overhandig de hem een geweer, waarmede op de krnaien geschoten werd en een stuk of tien patronen, „zet dit in de haag," fluisterde hij, „en kom dan zoo gauw mogelijk met Jim." Vijf minuten later opende Geoffrey zachtjes het paneel en de dokter glipte er als een geest in, terwijl hij bét weer geruischloos achter zich dichtmaakte. Zijn gelaat was niet langer dreigend en somberhet was nu een en al leven en bedrijvigheid. „Wij hehben maar heel weinig tijd," zeide hij, „dus Geoffrey eerst zal ik jou zeggen wat je doen moet. Jij gaat terug en neemt het ge weer en de patronen en stelt je ergens op, waar je het front van het huis kunt overzien. Wat er buiten het huis zal gaan gebeuren, weet ik niet, maar de Talisman en het zilver zullen gestolen worden en zij'moeten het toch ergens heen brengen. Dat moet jij verhinde ren. Ik denk, dat Sanders zal probeeren er mee weg te komen „Mag ik even wat zeggen, dokter," viel Jim hem hier in de rede, „Sanders was vanmiddag in den stal en hij zeide, dat het koetshuis en een van de boksen open moest blijven van nacht, voor 't geval, dat er een dokter noodig zou zijn voor mr. Francis Hij zeide. dat hij zichzelf wel kon heloen, zoodat wij niet op behoefden te blijven." Het levendige gelaat van den dokter werd nor* een «rraadje levendiger; er kwam een glimlach om zijn mond. „Je bent een beste jongen f' zeide hij, „nu Een rijtoer. Het progrummn van gistermiddag vermeldde nog een rijtoer. Precies om hal: vier bestegen de koningin, de prinses en de prins het hoi rijtuig, dat voor- afgegaan werd door de rijtuigen van den hoofdcommissaris er. den burgemeester en ge volgd dOor die van het gevolg. De stoet reed tusschen dikke rijen van belangstellende bur gers, die de vorstelijke personen hartelijk tpe- juichten, via Westerraorkt, Leliestraat cn Bil derdijkstraat naar het Leidschcboschje. Van daar werd verder gereden door dc nieuwe wij ken achter de Ceintuurbaan, om ten slotte langs van Woustruat, Weteringschans, Spie gelstraat, Heerengrncht en -Spui terug tc rij den naar den Dam. Op den N. Z. Voorburgwal hadden de ko ningin en de prinses een bloemenhulde in ont vangst tc nemen van de kinderen van de ver- eeniging Wat ook vall'. Trouw sta' pal. Te kwart over vieren, dus na een rijtoer von drie kwartier, die door mooi weer werd begunstigd, waren de Koninklijke familieleden weer ten pa- leize teruggekeerd. Gisteravond te half acht werd ten paleize een maaltijd gehouden, waarvoor enkele autoritei ten wnren genoodigd. Het programma van heden. Het progtamma van vandaag vermeldt nam. 2 uur 15 tot 5 uur Autotocht door Amster dam-Noord (overzijde IJ), bezoek aan de Kromhout motorfabriek De maaltijd ten Hovc. Aan den maaltijd, welke gisteravond door H. M. de Koningin ten paleize werd gegeven, zaten aan dc Commissaris der Koningin in Noord-Holland jhr. mr. dr. A. Roëll, de burge meester van Amsterdam, de heer W de Vlugt, de commandant der marine te Willemsoprd, schout-bij-nacht Quant, kolonel var» de Roe mer, commandant der 4e militaire afdeeling mr. P. J. Bijleveld, president van het gerechts hof, mr A. A. baron van der Feltz, procureur- generaal, mr. P. Coninck Westenberg, presi dent der rechtbank, mr. C- Baart de la Faille, officier van justitie, de heer E. Heldring, pre sident van de Kamer van Koophandel, mr. G. Vissering, president van de Nederlandschc Bank, dr. C. J. K. van Aalst, president van de Nederlondsche Handelsmaatschappij, kapijein ter zee J. A. E. Schenk de Jong, ondercomman dant der marine alhier en majoor H. C. Rouf- faer, garnizoenscommandant. HET TWENTE-RIJN-KANAAL. Ontevredenheid van belanghebbenden. De burgemeester van Enschede heeft, in overleg met de commissie tot bevordering van den aanleg van het Twente-Rijnkonnol, het initiatief genomen tot het houden van feen ver gadering, tot bijwoning waarvan zullen worden uitgenoodigd de besturen van Twentschc en andere gemeenten, langs welke het kanaal fa geprojecteerd, de betrokken Kamers van Koop handel en verdere belanghebbende rornoraties, met het doel, uiting te geven aan - ontevre denheid van de belanghebbenden over den huï- digen gang van zaken en voortgang te yerkrij- gen bij de voorbereiding van de uitvoering van de plannen. BIJZETTING VAN HET STOFFELIJK OVERSCHOT VAN GENERAAL J. B. VAN HEUTSZ. Bizonderheden omtrent de plechtigheid. Dc commissie tot huldiging van de nage dachtenis van generaal J. B. van Heutsz deelt mede, dat het stoffelijk overschot op 6 Juni a.s. van Clarens naar Nederland per spoor zal worden overgebracht. De overbrenging zal geschieden ten over staan van een deputatie der commissie, be staande uit de heeren luitenant-genei aal b. d. H. N. A. Swart, kolonel b. d. Th. J. Velt- man en C. G. Vattier Kraane. Bij de opgra ving te Clarens zullen ook Hr. Ms. gezant ;n Zwitserland mr. dr. W. I. Doudc van Tioos4- wijk en enkele andere autoriteiten Tegenwoor dig zijn. Van de Nederlandsche grens wordt het stof felijk overschot vergezeld door een eerewacht van 20 man van de Koloniale Reserve, ver voerd naar Amsterdam, waar de militaire eer bewijzen worden gebracht. Aan het Central Station aldaar zullen op Woensdag 8 Juni 10 ridders in de Militaire Willemsorde beneden dot is jouw werkje, Geoffrey; je moet maar geheel naar eigen ingeving handelen. Je zult misschien te doen hebben, met een man, die tot alles in staat is, dus misschien gevoel je je veiliger met dat .geweer bij je." „Waar zal ik heengaan?" vroeg Geoffrey. „Dc dacht, dat het zomerhuis, daar op den heuvel wel een goed plaatsje zou zijn; dat komt ten minste boven den mist uit." „Prachtig f En wat moet Jim doen „Wij moeten afwachten wat er gebeuren goot. Jim zal in elk geval, waarschijnlijk wel tot elf uur of misschien nog later hier moeten blijven; dan denk ik, dot hij in Harry's kamer in bed moet gaan liggen, waar ik maar ver der weet ik het eigenlijk ook nog niet; het is op het oogenblik alles nog even duister Ik wilde Harry zoo gTaag den schok besparen In ieder geval, moet hij hier blijven, totdat ik twee keer buiten tegen het paneel getikt heb. Maar ik kan nu niet langer blijven Harry k m dadelijk beneden komenover een kwartier gaan wij eten. O, ja, dit is voot jou, Geof frey»," meteen overhandigde hij hem een pakje met sondwiches, „en dit is voor jou, Jim. Nu, Geoffrey, jij naar het tuinhuis; Jim, jij blijft hier; en ik eet met Harry. Maar eerst, geeft mij beiden de hand. Moge God ons bijstnnnl" Ofschoon nooit een druk spreker, was de dokter dien avond toch buitengewoon stil en niettegenstaande de wakkerheid van zijn oogen, wendde hij groote vermoeidheid voor. Daarom gingen hij en Harry ook even over tienen nnar bov en; hij ging dadelijk naar zijn kamer, ter wijl Harry zachtjes aan de deur van de zie kenkamer klopte om te hooren hoe de zieke het maakte Het omruilen vah de kamer, dfa Harrv ge woonlijk had, met deze, die in des doktar's la mer uitkwam, lokte geen enkele opmerking bij hem uit2elfs scheen het weg roken van den sleutel hem niets te doen. Hij kwam regelrecht van zijn bezoek aan mr. Francis' kamer bij den dokter om hem verslag te doen „Hij slaapt nog steeds," zeide hij, „en hij schijnt heel rustig te slapen, volgens Sanders. Eq ik, ik heb ook zoo'n slaap, ik geloof, dat ik wel een wijzer tond zal slapen. Ik geloof heusch, dat ik maar dadelijk naar bed ga." Hij liep door de kamer van den dokter en draaide het licht op, daarop verscheen hij weer in den doorgang. „Hebt u alles wat u noodig hebt?" vroeg hij, „wilt u niet nog een whisky-sodo hebben?" De verwardé gedachte aan metholyciné, en de vaste wensch, dat hij niet wilde, dat Harry kans liep, dat Sanders zien zou, dat hij naar een andere kamer zou gaan, dan waar hij ge woonlijk sliep, was op te maken uit het ant woord van den dokter „Voor geen geld van de wereld," zeide hij, „een slechte gewoonte." „Dat beteekent dus. dat ik het ook niet moet nemen, is het niet vroeg Harry in dé deur staande, „nu, dat is een hard gelag. 11: zou er wel trek in hebben, maar toch niet voldoende trek om het voor mij alleen uit de hall te gaan halen. Kom, neem eeri glaasje, dan heb ik ook een excuus." „Neen, zelfs ook dan niet," zeide de dok ter. ,Nu goeden nacht dan," zeide Hnrry, terwijl hij dc deur tussqhen de twee kamers sloot. Voor iemand, die zoo vermoeid was als de dokter^-legde deze, nadat de deur gesloten was, een buitengewone levendigheid aan den dag Heel vlug en stil deed hij zijn smoking uit en zijn overhemd cn trok zijn schoenen uit, deed een donkergrijze jas aan, zette de deur op een kier cn draaide het licht uit. Het uur om te handelen, overlegde hij bij zichzelf, kon ieder oogenblik aanbreken, maar hij was gereed, zoover hij ten minste gereed kon zijn. Buiten stond Geoffrey op v/acht met het ge weer; in de geheime gang bevond zich de pseudo-Harry beiden, daar was hij zeker van, bereid om tjlles te wagen. Intusschen was de echte Herry, voor het oogenblik ten minste, veilig. Niemand, behalve hij en Tcmpleton, wisten van de verandering van kamers, en nie mand kon bij hem komen, dan door de kamer, die hij betrokken had. Maar een duister en slim overlegd plan moest nog volvoerd wor den cn voor het oogenblik kon hij nog niel gissen hoe het zich zou «afspelen. Zijn onder-* stelling was steeds nog ten minste hij wist niet beter dat de plannen van mr Francis in hoofdzaak dezelfde waren gebleven Als Harry, het vergif genomen had, en be wusteloos was geworden, zou hij op een mid dernachtelijk uur bij de zilverkast gebracht Worden, waar Sonde rshem zou opwachten. Maar deze veronderstelling kon wel eens ge heel verkeerd zijn; in elk geval kon de whis ky met het keukenzout in, niet het ge- wensche effect hehben, en dus moest hij, daar hier iets wes waarin hij nog niet voorzien kon, voortdurend op zijn hoede zijn, om bij het minste teeken of geluid, dat uit de kamer tegenover hem zou komen, gereed te zijn om te handelen Op het oogenblik waren mr. Francis en Sanders daarbinnen; voor vuur wapens behoefde hij niet te vreezen. Dit was alles wat hij met zekerheid wist. En ook dit zoover hij ten minste Mr Francis kende was heel zekei, dat Hnrry bewusteloos moest zijn, vóórdat de slag zou worden toegebracht. (Wordt vervolgd) Oost-Indiè. DE CH1NEEZEN EN DE G. G. S o e i a b a j a, 18 Mei. (Aneta). De Chfa neesche Hnndolsverceniging alhier kon niet tot overeenstemming komen betreffende de vraog, welke Chineesche vlag uit te steken cn besloot daarom bij het a.s. bezoek van den G. G. niet te vlaggen. BELEEDIGING VAN DEN G. G. Se rang, 18 Mei. (Ancta.) De landraad al hier veroordeelde Poerodisastro wegens belee- diging van den gouverneur-generaal in een request tot één jaar en tien maanden gevange nisstraf. KNEVELARIJ DOOR EEN RECHERCHEUR. P a d a n g, T Mei, (Aneta). Dc oud-hoofd- recherchcur van politie alhier. Van der Wijck, tegen wien, wegens knevelarij van Chineesche ingezetenen en von inlandschc rechercheurs, twee jaar en zes maanden gevangenisstraf werd gccischt, is veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf. AANVARING. Tusschen de „Wega" cn de „Zeven Provinciën". Batavia, N18 Mei (Aneta) Gisteravond Is de „Wega" ter hoogte van Pamanoekan in aanvaring gekomen met de „Zeven Provin ciën" De „Wega" heeft averij. De familie van den Gouverneur-Generaal bevindt zich aan boord van de „Zeven Provinciën". Van nacht is de sleepboot „Krous" van de Steen kolen Hnndel Mij zeer spoedig naar de plaats des onheils vertrokken om assistentie te ver- leenen. Nader wordt gemeld, dot het eskader be staande uit de „Zeven Provinciën", de „Java" twee flottioljevnnrtirigcn, drie torpedojagers en een aantal onderzeeërs in dubbel-linie voer, de „Wega" kwam tusschen dc linie, in welke posilio hef schip korten rijd door het zoeklicht van de „Zevn Provinciën" beschenen werd Om onbegrijpelijke redenen wilde de „Wega plotseling kort voor de „Zeven Provinciën" overloopen. Eer nnnvaring was niet te ver mijden en terwijl do voorsteven van de „Zeven Provinciën" nog in de „Wega" tat is de fa milie De Gr.aoff met Het gevolg overgenomen De reis naar Soerabnja wordt met de „Zeven Provinciën" voortgezet. De. toestand van de „Wega" i* nog steeds gevaarlijk. Batavia, 18 Mei. (Aneta) De gouver- nemenrsstoomer „Wega" is gesleept door Hr. Ms mijnenlegger Krakatou op weg naar Priok De sleepboot Krous blijft in de nabijheid voor assistentie. Het lek van de „Wega" is zoodanig, dot de machinekamer onklaar is gemaakt, woor door het sleepwerk zeer bemoeilijkt wordt De „Wega" wordt morgenochtend kc Tandjong- Priok verwacht UIT DE STAATSCOURANT. benoemd aan de Rijksuniversiteit te Utrecht in de faculteit der wis- en natuurkunde om onderwijs te geven in de algemeene natuur kunde tot buitengewoon hoogleeroor dr. W. J. H Moll thans conservator met den persoon lijken titel vaan lector benoemd tot lid van de Rijkscommissie van advies inzake het bibliotheekwezen dr. W. Lcendertsz, biblothecaris aan de Nederland sche Hoogeschool te Rotterdam benoemd tot ridder in de Oranje-Nassau- orde T A Pollee, oud-landmeter bij het ka daster te Arnhem op verzoek eervol ontslagen G. G. Hey te 's Gravenhagee als controleur van den arbeid. HET KONINKLIJK BEZOEK AAN DE HOOFDSTAD. Audiëntie. Hedenmorgen werd door H.M de Koningin ten Paleize audiëntie gehouden voor die par ticulieren, die hun belangen aan Hare Majesteit Het diner len Hovc van he denavond Gister zijn aan tafel der Kon. Familie ge- noodigd de commissaris der Koningin in Noord-Holland, jhr. mr dr. A. Röell, de burge meester van Amsterdam, de heer \V. de Vlagt, de commandunt der marine Ie Willemsooid, ScHout bij Nachl L. J Quant, de commandant van dc 4e militaire afdeeling, de kolonel com mandant van de 4e divisie H Z. A v. d Roe mer, de president van het gerechtshof mr P. J. Bijleveld, de procureur-generaal mr. A. ba ron van der Feltz, de voorzitter van de recht bank mr. P. Coninck Westenberg, de officier van justitie mr. C Baart de la Faille, de voor- zitter van de Knmer van Koophandel de heer E. Heldring, de president van de Ned Han- del-Maotschnppij dr. C. J K. van Aalst, de on der-commandant van de marine te Amster dam, kapitein ter zee J. A. E. Schenk de Jong en dc garnizoenscommandant majoor H C. Rouffaer. In deze week worden veel gasten genoodigd aan de tafel der Koninklijke Familie, wat ver band houdt met den 18en verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana Het diner van gisteren werd o.m bijge woond door den Commissaris der Koningin, den burgemeester, vier leden van Ged. Staten en 20 gemeenteraadsleden Daarbij werd gebruik gemaakt van het zilve ren tafelgarnituur dat Amsterdam aanbood ter gelegenheid van het huwelijk van H. M. de Koningin Zonghuldc op den Dam. Als eerste punt op het program ter gelegen heid van hot bezoek der Koninklijke familie aan Amsterdam prijkte gister de zanghuldc door schoolkinderen op den Dam. Niet minder dan 6000 schoolkinderen hebben deelgenomen aan deze zanghuldc, die in een ontroerende demonstratie van aanhankelijkheid aan het Ko ninklijk Huis eindigde. Door de politie was het Damplein geheel voor het publiek afgezet. Op het balkon van het koninklijk paleis was een aardige versiering aangebracht van rose rhododendrons, gestoken in nat-mos en omge ven met Laurencerus-blnderen. Voordat de znnghulde een aanvang nam, werden de leden van het Uitvoerend comité uitgenoodigd in het Paleis het gezang te komen aanhooren Drie jeugdige gedelegeerden boden aan de Kon. familie ..een fraai programma der zonghulde aan. Voorzien von dit programma, verschenen om half 3 precies de Koningin, de Prins en de Prinses op het balkon van het Paleis Dc vor stelijke personen werden door de kinderen met luid hoerageroep begroet. Onder begeleiding van een orkest zongen de kinderen daarop achtereenvolgens „Wilt heden nu treden" van Valerius en een „Liedje van de Zee." Vervol gens verschenen drie kleine kinderen op Het balkon om de Prinses een album aan te bie den, waarin alle namen van de 6000 jeugdige deelnemers aan de zanghulde geschreven wa ren. De zanghulde werd daarna vervolgd met het zingen van het „Zonnelied" van Catharine van Rennes Wel zelden waren de woorden „Zie hoe het vriendelijk zonlicht schittert op weide en woud" oo op him plaatsofa heden op dezen zonnigen lentedag. Het het Wilhelmus van Nassauwe werd de plechtige zanghulde besloten Door de draad- looze omroep was het gezang door het ge heele land verspreid. De dirigent, de heer W Gehrels, werd na afloop op het Poleis ontbodn, waar hij door de Prinses, de Koningin en de Prins gecompli menteerd werd voor het welslagen van de schoonc zanghuldc. HET AMSTERDAMSCHE TRAMBEDRIJF. Bezichtiging door Prins Hendrik. Z. K. H. de Prins zal van zijn aanwezigheid te Amsterdam gebruik maken om a s. Vrijdag- voormiddag 20 dezer het bedrijf van de Ge meente-tram daar ter stede in oogenschouw te nemen. HR. MS. SUMATRA. Rechtstreeks naar Soerobaja. Hr. Ms. „Sumatra" heeft opdracht gekregen om ,van Nagasaki rechtstreeks naar Soerobaja te vertrekken in plaats van naar Tandjong- Priok, gelijk aanvankelijk hot plan was.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1927 | | pagina 5