Maison de Nouveauté Stoompersinrichting „QUICK", SLIJTERIJ - HAVIK 41 1 Handel in Gedistilleerd. Wijnen en Likeuren. Advocaat - Boerenjongens - Voor- burgh en Massa's „Schilletije" KAM PERM AN's Utrechtscheweg 38 Tel. 302 Alleen Verkoop S Beatrijs Kousen S Fil d'Ecosse - Zijde HUMOR UIT HET BUITENLAND. RECLAMES Van I4 regels f 2.05, elke regel meer 0.50 Specialité's relet 292 Aanbevelend S H, MASSA Gasprijs verlaagd Thans Uw costuum model opgeperst t 1.25. Ontvtekken en oppersen f2.25. Eerste Amersfoortsche Stationsstraat 16 B. Tel. 344. Rijwielhandel - Tel. 132 MAISON VAN EIMEREN tVEIJERSTRAAT 14 TEL. 205 COIFFEUR DE DAMES. Prachtige sorteering luxe bloemen voor toilette en fourrure. Speciale haarverf behandeling met Henné-pap. Door deze behandeling verkrijgt men zuivere natuurkleuren glanzend. zacht haar Kan steeds gewasschen worden zon der kleurbeschadiging. Blijft ongeveer een iaar kleurhoudend Permanent Waving vanaf f 10.-- 6.45—7.15 en 7.15-7.45, Engelsche les voor gevorderden en Engelsche conversatie les. 7.45 Politiebericht. 8.10. R.K. Avond in Tilburg. 10.30. Persberichten. Londen, (361,4 M.) 11.50—12.20. Empire Day Ceremony. Rede door de Earl of Meath. 1.20—2.20. Het Victor Olof Sextet en H. Fairhurst, viool. 3.15. VoorlezingPride and prejudice 3.20. Muziekles. 4.05. Fransche les. 4.35 Lezing The shadows of the stars, Our moon and its shadow. 4.50. Concert van het Marble Arch Pavil joen. 5.20. Lezing Holdays at home and abroad. The Tyrol. 5.35. Kindcruurtje. 6.20. Community, Singin. Dame Clare Butt en de band von H.M Grenadier garde in het Hyde Pork. Dame Clara Butt Land of hope and Glory Jerusalem. 6 50 Tijdsein, weerbericht, nieuws. 7.05 Community Singin (vervolg). 7.20. LezingSome strangs dogs and their stranger ways. 7.35 De sonates van Beethoven. 7.45 LezingEclipses of the sun. 8.05. Dansmuziek, door de radiodonsband. 8.20. Empire Day Programma. S Murray, contra-alt. P. Heming, bariton. E. Playfair, viool, L. England, piano. 9 20. Empire Day-Message, door den eersten Minister Stanley Baldwin M. P. Empire Prayer (gebed), door den Lord Bisschop van Londen. The Recessional, woorden van Kipling. Gezon gen door het publiek. 10.20. Weerbericht, nieuws. 10.40. LezingMusic and the ordinary liste ner. 11.0012.20. Dansmuziek van het Kettner's restaurant. P a r ij s (Radio), 1750 M. 10.5011.20. Inlichtingen en koersen. 10 minuten muziek. 12.50—2.10 Concert dooi het Orkest Albert Locatelli. 2.10 Koersen. 4.50. Koersen. 5.05—5.55 Concert. 5.55 Koersen en inlichtingen. 8.00. Radio-Oeuvre, Interviews en actuali- teiten. 8.20. Koersen. Persberichten. Wedstrijduit- slagen, etc. 8.50. Cursus in de geschiedenis der econo mie door M. Foiret. 9.05. Concert, georganiseerd door Radio-Sé- lection Nieuwe Uitgaven Dc raadselachtige man door Edgar Wallace. Uitg. A. W. Bruna en Zn/s Uitg. Mij., Utrecht. De raadselachtige man is majoor Amery, laatste eigenaar van de firma „Amery en Ame ry, recdcrs en importeurs". In werkelijkheid is hij uit Indië gekomen om een bende smokke laars in opium en cocaïne te ontmaskeren en' leden dier bende werken op zijn kantoor, o.a. Maurice Tarn, terwijl diens nicht Elsa Mar lowe belast is met de privé correspondentie van majoor Amery. Ook een politieman, die- zoogenaamd nasporingen doet naar de bende, behoort er toe. Het is dus een heel ingewik kelde historie en niet gemakkelijk do smokke laars te ontmaskeren. Maar Amery werkt on verbiddelijk voort, waarbij eenige Chineezen hem onschatbare diensten bewijzen. Toch zou hij er ten laatste nog het leven bij ingeschoten zijn was het geluk hem niet dienstig geweest. En zijn taak ten einde dacht hij aan eén ander geluk. Elsa Marlowe was altijd onder zijn be- toovering geweest en toen hij haar zijn liefde bekende, waren ze het spoedig eens. Een verhaal met vreemde gebeurtenissen en eigenaardige voorvallen, die in hooge mate de spanning cr in brengen en er in houden. Geen wonder dan ook, dat men steeds door blijft le zen om toch eindelijk tc weten hoe alles in el kaar zit. Want dit is de groote verdienste van dit interessante verhaal, dat men tot het einde toe het feitelijke er van niet doorziet. Sambo, door Herbert Straug. Uitg. J. Philip Kruseman, Den Haog. Een verhaal van dc rubberslaven in den Congo, uit den tijd dat deze voor Leopold II werd geëxploiteerd. En de agenten, die er op werden uitgezonden, gingen allesbehalve zacht zinnig te weik. Geheele stammen werden uit gemoord en hun bezittingen vernield of ge roofd. Met deze afschuwelijke toestanden ma ken mr. Martindale en zijn neef Jack Challoner kennis en als zij op een hunner tochten Samba, den negerjongen aantreffen, zich verbergende in de struiken, nemen ze hem mee en al spoe dig blijkt, dat zij groote voordeelen daarvan hebben, want Samba bewijst hun heel wat dienst. Maar hun bescherming van de negers maakt, dat de Belgen, vooral Ebel, hen haten, wat niet veel goeds voorspelt. En veel moeten ze van die zfjde doorstaan, vooral als steeds meerdere negers zich onder de hoede van Jack stellen. Zijn oom is er op uit om machines te koopen voor goudexploratie en in dien tijd worden gevechten geleverd tusschen beide kampen en worden tal van wreedheden dooi de Belgische handlangers bedreven. En steeds is het Samba die trouw zijn meester ter zijde staat. Een boek met ontzettende gruwelen, dat al leen door oudere jongens naar waarde zal ge- schot worden. En die zullen het met graagte lezen. Niet alleen om het avontuurlijke, maar ook om dc mooie karakters zooals Jack en Samba. Janna, door J. J. Zoomers Ver meer. Uitg. v. Holkema en Wa- rendorf's Uitg. Mij., Amsterdam. Janna is een boerendochter, in wie het leven bruist. Zij deugt- niet voor het eenvoudige dorpsleven. Muziek, dansen, schikmaken en, ja dat vooral, stoeien met jongens, trekken haai verbazend aan. De jongens zijn ook niet afkec- rig van dc knappe meid, maar op een dag vergeet de onderwijzer, van wien zij orgelles krijgt zich, en hij wordt handtastelijk, hetgeen een paar dorpsjongens zien. En van dien dag af is Janna uit de gratie. Dc „vrome" dorps- menschen kijken haar schuin aan. Zij verlaat het dorp cn gaat, tijdens de ziekte van haar zuster, haar zwager helpen. Daar maakt zij kennis met een keetmeid, die het hartstocht leven door en door kent en die Janna op paden brengt, welke haar later berouwen. Zij gaat uit met Tilda, bezoekt een kermis in een naburig dorp en wordt 's nachts dronken gevoerd, ach- ergelaten in een bosch. Haar plezier op de kermis moet ze duur bekoopen. En wat Tilda haar ook raadt, de gevolgen komen onverbid delijk. Dan toont de oude vrouw zich een ver standige moeder, het kindje wordt als haar zoon aangenomen. Maar nu is Janna geheel verzonken voor de dorpsmenschen. Zij wil weg. Nog steeds leeft in haar het verlangen naar de stad. Daar gaat ze dienen bij vrome dames, daar ontmoet zij vriendinnen en vrienden, die haar wijzer maken en daar holt zij voort op het hellend vlak, dat haar steeds lager brengi Zij geniet van dat leven, trots teleurstellingen Maar niet lang, wantzij wordt ziek en slechts drank geeft haar lichaam nog wat fleurigs. Meegevoerd naar een rendez-vous is haar zie ke lichaam zoo door drank beneveld, dat men haar met een auto wegvoert en haar ergens buiten achterlaat, om van haar of te zijn. Zij wordt gevonden door een alleenwonenden bui tenman, die haar meeneemt en haar verzorgt. Een dokter wordt door hem gehaald en deze brengt Janna onder hel oog, wat de gevolgen zijn van haar schik-leven. Als ze na een tijd een oproep in een courant leest, waarin na sporing wordt gedaan naar haar, gaat ze naat huis, waar haar moeder ernstig ziek ligt, ei, daar vindt ze weer do echte liefde. „Een liefdeleven" noemf dc schrijfster het verhaal. Het is meer een leven van hartstocht, van zinnelijk bcgceren. Want wel houdt Janna een enkele maal van een bepaalden man, moai de grondtoon bij alles is lolmaken, zinsbeneve ling, een niet in te toornen begeerte naar sexu- eele aanraking. Van diepgevoelde liefde spreekt dit verhaal niet, tenzij men de liefde van de moeder voor haar deern neemt. Die is echt, onopgesmukt. Dc levensweg van Janna is er een van schik maken, maar niettemin is hij treurig, in-trcu- rig. De levenslustige frissche boerenmeid, in zooveel dingen nog onnoozel, holt haar ver derf tegemoet en met weemoed vergezellen wc Ket wrak bij haar wederkomst in het ouderlijk huis. Dat loven in de stad is goed, raak be schreven, ajs ook het bruisend verlangen van Janna, dat bij gebrek aan goode leiding uitviert waar dc gelegenheid zich voordoet. Als de winter komt. Burgerrecht, door A. S. M. Hutchinson. Uitg. v. Holkema en Woren- dorf's Uitg. Mij., Amsterdam. Van „Als de winter komt" reeds do negende druk en van „Burgerrecht" de vijfde. Wel een bewijs, dat deze boeken ook bij het Neder- landsche publick in den smaak zijn gevallen. Geen wonder I Want deze boeken zijn boeiend en frisch geschreven en bevatten heerlijke ge dachten, waard ter ernstige overdenking. Wij hebben indertijd beide boeken reeds uitvoerig besproken en meencn dus nu wel met een korte aankondiging te kunnen volstaan. Fraai ge bonden zijn ze thans voor een simpel prijsje binnen ieders bereik. Eenige illustraties bieden de belangrijkste momenten uit de films die naar deze boeken opgenomen zijn. Don Pablo, model van vage bonden en spiegel voor schel men, door Quevedo. Uitg. W. L. en J. Brusse's Uitg. Mij., Rotterdam. Dit, uit het Spaansch vertaalde boek, ver haalt de avontuurlijke levensgeschiedenis van Don Pablo, die vanaf zijn jeugd vagebondee- rend door het leven ging en allerlei groote en kleine schelmenstreken uithaalde. Gemente Pablo gaf trouwens zijn zoon wijze lessen mede. „Mijn zoon", zeide hij, „het beroep ven dief behoort niet tot dc tschnischc, maar tot de vrije kunsten." En „Wie niet steelt, zal niet leven." Op school zocht hij 't liefst omgang met jongelui uit den goeden stand en ging veel om met Don Diego, den zoon van Don Alonso Coronel de Zunigo. Toen deze op c-en instituut werd geplaatst, ging Pablo als bediende mede en deelde daar het armzalige leven met hem. En na dien trok hij naar ver schillende plaatsen, overal grappen en streken uithalende, tot hij eindelijk naar Indië vertrok. Er komen wel eens grappen in voor, die ons Wat vreemd aandoen, maar vergeten we dan niet, dat de geschiedenis 300 jaar oud is. Toen was men minder gekuischt dan nu en misschien minder geraffineerd. Er zit in ieder geval veel geest en humor in dat schelmenleven en het lezen der wandaden schenkt een voortdurend genot, door de grappige wijze waarop de schrijver ze ons vertelt. RECLAMES Var, 1—4 regels 2.05, elke regel meer 0.50 voor Amersfoort Prijs f 1.55 Wacht U voor namaak of min derwaardige qualiteiten Alleen bij ons kunt U dit mark met vertrouwen koopen. daar de fabriek elk paar bij ons gekocht, gegarandeert De Vijf Mac-Leods door Fé- lice Jehu. Uitg. J. Philip Kruseman, den Haag. De Mac-Leods wonen in Ardenmore, waar zomers nog al gasten kwamen, maar dat 's winters volgens Ruth en Polly een „doodsch gat" was. Maar toch was er verkeer genoeg om het leven afwisselend te maken, ook al was de komst van Madeline Delaforce bij de tantes op Donavon een heele gebeurtenis. Met be langrijke en minder belangrijke voorvallen werd het leven er gevuld en deze worden in dit verhaal aardig weergegeven, waarbij do karakters der vijf zusters goed geteekend zijn. Oudere meisjes zullen dit boek dan ook met plezier lezen. Bolsjewisme Fascisme en Democratic door Franccsso Nitti. Uitg. „De Spieghel" Uitg. be drijf, Amsterdam. De ex-minister-president van Italië geeft hierin een uitmuntende studie en zet, streng logisch, deze verschijnselen uiteen. Zijn be schouwingen over het bolsjewisme en fascisme getuigen van diep inzicht cn geven een helde ren kijk op deze na-oorlogsvcrsohijnselen, welke hij als twee internationale gevaren ken schetst. 't Geheel is een scherp omlijnd plei dooi voor vrijheid en democratie en met klem mende argumenten toont de schrijver aan, dat deze twee onmisbare voorwaarden zijn voor een rustige ontwikkeling van het maatschap pelijk leven Licht. Uitg. W. de Haan, Utrecht. Inhoud van afl. B. No. 32. De afnemende sterfte. Zeezoogdieren. Bacteriën en Sera Hot marktplein door Daan Jansen De ballonsport door Chr. A. C. Nell. Inhoud van afl. A. No. 33. Massasuggestie Arabisch en de verwante talen II. Insecten etende planten Het land van HomerosFoto- grafeeren II. Dame: Ik ga een paar weken uit de stad en ik wfl dal U m'n echtgenoot nauwkeurig in het oog houdt Particulier detective:'Zeker, mevrouw. Eh.. koestert U ook bepaalde verdenkingen? Dame: Ja, ik wil speciaal welen of hij er zich van af maakt om iederen dag de baby in den kinderwagen mee ■nit ^0 nemen. .(London .Opinion) Waarom help je dien jongen niet overeind? Omdat ik 'm net tegen den grond geslagen (Passing Show) Zie je die idioot daar aan die automaat staan Mmmelen? De kerel Is vast niet wijs; hij kan tock we] weten dat-ie leeg is. Waarom zou hij? Waarom? Wel, ik heb er zelf al tien minuten *an staan schudden, (Life) Verstrooid tandarts, z'n vrouw op haar „jour* helpend) Spoelt U hier maar eens mee. j (London Opinion)- Oude dame: 'Als je va n je beroep tuinier geweest bent, dan heb ik wel wat spit-werk voor je in den achtertuin. Landlooper: Dank u, dame, maar ik heb me alleen toe gelegd op vogelverschrikkerswerk. (London Opinion) ■Juffrouw Jongen: •heb, De „ster", tot een bewonderaar: Zoo, aardig van Je om er aan te denken, bonbons mee te nemen. Stop ze onderaan dien stapel, wil je? Het zou niet eerlijk ziin, ze voor hun beun od te eten. (Humorist)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1927 | | pagina 6