L J. LUIJCX Zn. BINNENLAND. Verfwaren - Schoonmaakartikelen DERDE BLAB. WILLEM GROENHUIZEN i=!Zii43Ge;esTi8,58285 A-^^- Goud-, Zilver en Uurwerken. Reparatieinrichting. A. VAN DE WEG, Langestraat 23. Corsetten Corselettes Bustehouders. 25e jaargang No. 275 AM E RS FOO RTSC H DAGBLAD „DE EEM LANDER" Zaterdag 21 Mei 1927 UIT DE STAATSCOURANT. benoemd tot ridder in de Oranje-Nassnu- orde mej. C. M. Borsten (zuster Maria Mane Christiene) algemeen overste aan de congre gatie der Zusters van Liefde te Tilburg op verzoek eervol ontslagen de hoofdcom mies der posterijen mej. L. C. Cochius en F. Leinwebei, directeur van het post- en telegraaf kantoor te Woerden bevoide-d bij het departement van buiten- landsche zaken tot commies M. Visser en C. J. E. Bosmens, thans adj.-commies. benoemd bij het reserve-personeel der land macht bij den Vrijwilligen Landstorm, bij het Vrijwillig Landstormkorps Motordienst, tot r^- serve-eerste-luitenant voor speciale diensten, de reserve-eerste-luitenant A. Bonten, van den Vrijwilligen Landstorm, met gelijktijdig eervol ontslag uit zijn tegenwoordige betrekking; op verzoek eervol ontslagen als reserve-cer- ste-luifenants A. J. Jurgens, H. G. van den Hoek, en F. J. M Tonino, onderscheidenlijk van het 8ste Veld-Artillerie, van het 19de en 9de Infanterie; op verzoek eervol ontslagen de reserve majoor H. Harmsen van het 6e Veld-Artillerie en is hij benoemd bij het reserve-personeel der landmacht, bij het wapen der Artillerie tot re serve-majoor bij het 6e Veld-Art.; op verzoek eervol ontslagen de reserve- eerste-luitenant J. W. Schurer, van het achtste infanterie en de reserve-eerste-luitenant voor speciale diensten mr. M. A. R van Oppen van het dienstvak der Militaire Administratie; alphobetische aanbevelingslijst voor rechter in de rechtbank te Breda mrs. J. F. A. Lees berg, rechter in de rechtbank Almelo; jhr. F. E. M: de Roy van Zuydeveyn, ambtenaar bij het O. M. bij de kantongerechten ter stand plaats Breda; F. C. A. M. Tilman, rechtbank in de rechtbank te Roermond; mr. dr. R. Bromberg, advocaat en procureur, wonende te Scheveningen, is met het lot afge vallen. HET KONINKLIJK BEZOEK AAN AMSTERDAM. De Prins in het Scheepvaart museum. Prins Hendrik heeft gistermorgen, vergezeld van zijn adjudant Laman Trip, een bezoek ge bracht aan het Historisch Scheepvaartmuseum in de Laircssestraat. De Prins werd ontvangen en rondgeleid door den directeur van het Mu seum. Hij kwam speciaal ter bezichtiging van het onlangs door het Museum verworven schil derij, voorstellende „De terugkeer van het es kader onder bevel van wijlen Prins Willem in 1847". Verschillende losse bezoeken. Gistermorgen vroeg is de Prins na zijn be zoek aan het Scheepvaartmuseum, per auto ver trokken naar het administratiegebouw van de Gemeentetram aan het Leidsche-boschje. Onder leiding van den directeur, den heer T. E. van Putten, werd het bedrijf in oogen- schouw genomen. Ook werd een bezoek ge bracht aan de tramremise in de Tollenstraat. De Koningin heeft met een hofdame in een open calèche een wandelrit gemaakt door het Vondelpark. De Prinses, vergezeld van een hofdame, heeft een bezoek aan Artis gebracht. Een rijtoer uan de overzijde van het V. Om kwart over twee gistermiddag reed do Koninklijke familie uit om aan de overzijde van het IJ een rijtoer te maken. Daar deze zich uit- «trekie tot enkele kleine noordelijke gemeenten, werd ditmaal van auto's gebruik gemaakt. Langs Damrak en Stationsplein trok de stoeti die wederom honderden nieuwsgierigen te hoop had doen loopen, onder het Oostelijk Viaduct naar de Ruytcrkade, van waar de auto's met de pont over het IJ werden gebracht. Aan den Valkenweg verdrongen zich de belangstellen den. Daar stonden ook de kinderen der bijzon dere scholen benoorden het IJ opgesteld, vroo- lijk met vlaggetjes zwaaiend. Voorts was het bestuur van de Oranje-vereeniging aanwezig, Toen de Koninklijke auto en die van het gevolg de pont waren afgereden en tusschen dc twee menschenhagen stopten, bood Francisku Binker dochtertje van een der bestuursleden, der Ko ningin bloemen aan, terwijl Jeannette Hulshof die even oud als de Prinses op denzelf den dag is geboren, het aan dat feit dankte dat zij Prinses Juliana een bouquet mocht overhan digen. Hierna zette de stoet zich in beweging, in de richting van de Meeuwcnlaan. Bezoek aan de Kromhout Motoren- fabriek. Het hoogtepunt van den rijtoer was het lang durig bezoek, dat het Vorstelijk gezelschap bracht aan de Kromhout-motorenfabriek en de d.o.v. demonstratie met de reddingboot „Insu- linde". Te ongeveer half drie reden de autos door de toegangspoort aan de Ketelstraat. Aan de noordzijde van de montagehal werd halt ge houden. Hier werden H.M. de Koningin, H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Hendrik ont vangen door de directie van het bedrijf, do heeren J. Goedkoop en D. Goedkoop Dzn.» waarna onmiddellijk de rondwandeling door de fabriek begon. De Koningin en de Prinses wer den begel-.id resp. door de heeren J. en D Goedkoop (Dzn.), terwijl, wat den Prins betreft, de heer P. H. Bussemaker leider der verkoop- afdeeling de taak van begeleiding op zich had genomen. Eerst werd den Koninklijken bezoe kers een demonstratie-motor vertoond. Daar men de vitale deelen had opengezaagd, kon de werking der machine op zeer duidelijke wijzo aan Hare Majesteit worden uitgelegd, waarbij H.M. enkele malen een van belangstelling getui- gende vraag stelde. Vervolgens werd aan de Vorstelijke bezoekers een zeer belangrijk en betrekkelijk nieuw onderdeel der fabriek, n 1. de montagebaan, gedemonstreerd. Als gevolg van een studiereis naar de Verecnigde Staten .van. Amerika, welk ingenieur B. F. Huese in 1925 heeft gemaakt, is dc Kromhout Motoren, Fabriek gedurende het laatste jaar geheel ge organiseerd en wordt er een nieuwe productie methode toegepast, de z.g. progressieve pro ductie-methode, welke in Amerika v.n. in de auto-industrie op groote schaal wordt gevolgd Koningin, Prinses en Prins volgden met groote belangstelling een gedeelte van een zoodanige wijze van producecren, n.l. het montceren van motoren, waarbij alle stadia van samenbouwen werden „doorloopen". De demonstratie, welke hierna volgde, was er één, waarvan „De Krom hout" dc primeur heeft. Aan het Koninklijk gezelschap werd n.l. een motor getoond, ge bouwd volgens het putent van W. Hulsebos, Dc uitvinding van dezen Ncderlandschen werktuig kundige (hij was zelf bij de demonstratie aan wezig) heft betrekking op een motor, welke bij een zeer groote gewichts- en ruimtebespa ring tevens geheel is uitgebalanceerd, zoodat dit type motor behalve voor scheepsaandrijving, ook een groote toekomst heeft wat betreft lu xe- en vrachtautomobielen, motorlocomotieven, spoorwagens en vliegmaohines. Hare Majesteit toondo openlijk Haar bewondering voor deze technische prestatie. Bij de afdeeling automa tische draaibanken, welke hierna werd bereikt, nam het Vorstelijk gezelschap eenige in wer king zijnde machines, alsmede een aantal werkstukken, op deze machines vervaardigd, in oogenschouw om vervolgens na een wandeling langs verschillende werktuigmachines en een deel der magazijnen de controle-afdeeling te bezoeken, waar aan Hare Majesteit verschillen de fijne meetinstrumenten, welke noodig zijn voor de vervaardiging van onderling uitwissel bare machincdeelcn, werden getoond. Dc wan deling door de fabriek strekte zich ook uit tot de in het gebouw ondergebrachte draaierij- leerschool en tot een aantal groote werktuig machines, waarop cylinders en krukassen wor den vervaardigd. "De belangstelling der Vorstelijke personen gingen in het bijzonder int naar de slijpmachi nes, waarop zeer nauwkeurige deelen van het product, doch ook gereedschappen tot op 5/1000 millimeter nauwkeurig worden gesle pen. Het bezoek aan het zuidelijk fabrieksge bouw was hiermede ten einde. De Hooge be zoekers wandelden daarop naar het noordelijke gebouw, waar het eerste bezoek de afdeeling koperslagerij gold. De vervaardiging van ver schillende blikartikelen werd hier in oogen schouw genomen, terwijl er ook aan de aan dachtig toekijkende Vorstelijke personen het persen van bodems van luchtdrukreservoirs, alsmede het lasschen en beproeven van zulke reservoirs werd gedemonstreerd. Langs de af- deelingen expeditie, houtbewerking enz., wan delde het Vorstelijk gezelschap naar dc afdee ling, waar dc motoren, alvorens men deze ver zendt, worden beproefd; het z.g. proefstation. Zoo werd daar o.m. aan Hare Majesteit een di- recht omkeerbare ruwe olic-scheepmotor van 400 P.K. getoond, welke 50% van de groo te productie der fabriek is voor export bestemd voor buitenlandsche rekening is gebouwd. Tijdens de rondwandeling ondervroeg Hare Majesteit herhaaldelijk leden van het fabrieks- personeel. De Vorstelijke bezoekers, verlieten hierna ook dit fabrieksgebouw en werden door het kantoorgebouw naar do directie-kamer ge leid. Ter ontvangst was daar de heer D. Goed koop, commissaris en stichter der N.V., aan wezig. Ook bevonden zich daar de echtgenooten van de heeren J. en D. Goedkoop (dzn.). Twee kinderen van den heer J. Goedkoop, de 5-jarige Liesje en de 7-jarige Albert, boden resp. aan Koningin en Prinses bloemen aan. Begeleid door de heeren als boven vermeld (de heer Goed koop Sr. bleef in de directie-kamer achter), be gaf het Vorstelijk gezelschap zich hierna door het fabrieksgebouw naar den aanlegsteiger aan de IJ-zijde, waar de salonboot „Havenstoom- bootdienst V" van de firma Verschurc ge meerd log. Toen Koningin, Prins en Prinses met hun begeleiders aan boord gestapt waren, werd de Koninklijke Standaard in top geheschen. Op de boot, welke den steiger niet verliet, doch alleen bedoeld was als „tribune", van waar men een goed overzicht had van de demonstratie met de reddingboot „Insulinde", was het Hoo ge gezelschap de gast van het bestuur der Noord- en Zuid-Hollandsche Reddingmaat schappij, t.w. de heeren P. E. Tegelberg, voor zitter, H. de Booy, secretaris en P. H. Gallé, be stuurslid. Voor het fabrieksgebouw had zich in middels het gansche personeel (de vrouwen cn familie-leden waren er reeds) opgesteld, om eveneens van de demonstratie getuige te zijn. Het was toen ongeveer kart over drie. Toen de Vorstelijke personen zich in gemakkelijke fauteuils hadden neergezet, hing de redding boot reeds in een bok, zoodat onmiddellijk met de demonstratie een aanvang kon worden ge maakt. Het bestuur der Reddingmaatschappij diende het Vorstelijk gezelschap van voorlich ting. De reddirtgboot „Insulinde" is door de Gebr. Niestern, Scheepsbouwers te Delfzijl, gebouwd voor rekening van de Noord- cn Zuid-Holland sche Redding-Maatschappij en zal worden ge- stationneerd op Schiermonnikoog. Het vaartuig is gebouwd volgens plannen van den heer Niestern (die bij de demonstratie mede aanwe zig was) en zoodanig uitgevoerd dat het zich, wanneer het in den storm mocht omslaan, na eenige minuten weder opricht. De motoren blij ven bij het kantelen automatisch stilstaan en kunnen direct, nadat het schip zich weder heeft opgericht, opnieuw worden aangezet. De afme tingen zijn: Lengte 18.80 Meter; Breedte 4.05 Meter en Holte 2.25 meter. Het schip is uitge rust met 2 stuks twee-cylinder Kromhout Mo toren van 60 E. P. K. elk, waarmede een snel heid van 9.5 mijl per uur wordt bereikt. Nadat de leider van de demonstratie met een fluitje een sein had gegeven begon de booi langzaam te kantelen. Nadot zij een hellings- hoek had van circa 90°, stopte de motor auto matisch en langzaam kantelde de boot onderste boven, zoodat de kiel boven dreef. In het inwen dige bevond zich dc, bemanning. Alle toeschou wers zagen duidelijk het ontsnappen van de lucht uit de watertanks, welke zich met water moeten vullen, teneinde het zwaartepunt zoo danig te verplaatsen dat de boot zich na ver loop van circa twee minuten weer zelfstandig in haar normale positie richt. Alles geschiedde naar wensch. Koningin, Prinses en Prins, alsme de alle overige toesohouwers, applaudiseerden toen de bemanning gezond en wel uit het in wendige der boot tevoorschijn kwam. De de monstratie was hiermede geëindigd. Hare Ma jesteit onderhield zich eenige oogenblikken met RECLAMES Van 1—4 regels 4 05, elke regel meer 1.'— Alle prijzen, Alle modellen. Maatwerk. het bestuur der Reddingmaatschappij alsmede met den heer Niestern, waarna onze Landsvrou we zich met Gemaal en Dochter, opnieuw be geleid door de broeders Goedkoop en den heer Bussemaker, door de groote' fabriekshal begaf, aan het einde waarvan de auto's gereed ston den. De Koningin betuigde hier den heeren Goedkoop Hare hooge ingenomenheid met het geen Haar in de fabriek was getoond. Ondei hoerageroep van de inmiddels op dezen plek samengestroomde arbeiders met hunne vrouwen verliet de Vorstelijke stoet het fabrieksterrein om in vrij snel tempo het overige deel van het programma voor dezen dag bezoeken aan en kele noordelijke gemeenten af te werken. Duizenden belangstellenden stonden langs de wegen geschaard en het gejuich was haast niet van de luch?. Te ruim 4 uur was het Koninklijk gezelschap van „De Kromhout" vertrokken cn te circa 5 uur waren de Vorstelijke personen terug ten Paleize. DE VERJAARDAG VAN PRINSES JULIANA Viering in Mcxico-City. Naar wij vernemen, vereenigden Hr. Ms. gezant in Mexico en mevrouw Roosmale Nep- veu ter gelegenheid van den verjaardag van de prinses vele Nederlanders te hunnen huize. Na een geanimeerde dansportij in het fraaie gebouw, waar ook de legatie gevestigd is, za ten de gasten, een kleine vijftig landgenooten, aan aan het souper. De tafels waren met oran je-bloemen versierd en de gezant memoreerde in een tafelrede de heuglijke aanleiding tot deze bijeenkomst van Nederlanders zoo ver van hun vaderland. Vol geestdrift sloten de aanwezigen zich aan bij den dronk uitgebracht op H. K. H. AUDIËNTIES. 'De audiëntie van den minister van financiën, welke zou plaats hebben Maandag 23 Mei a.s., is uitgesteld tot Muandag 30 Mei. MINISTER KAN OP INSPECTIE. Bij dc nachtelijke visscherij. Met betrekking tot het bezoek, dat minister Kan in gezelschap van den heer A. B. Brou wer, chef der afd. Visscherijen, heeft gebracht aan de nachtvisschcrij met drijfnetten op het Hollandsch diep, den Amer en de Nieuwe Mer- wede, kan nog het volgende worden gemeld Met het motorvaartuig W. 4 van de Vissche- rij-inspectie werd 's avonds om half negen vas Dordrecht vertrokken via de Dordtsche Kil naar het Hollandsch diep. Toen men daar aankwam, was de visscherij reeds begonnen. Nadat eerst een algemeen overzicht van de visscherij was verkregen, maakte de minister de visscherij mede aan boord van de drijfschuit van een Hardinxvcld- schen visscher^ Na afloop van de visscherij overnachtte de minister aan boord van het inspectievaartuig, dat tegen middernacht voor anker was gegaan beneden de haven van Moerdijk. De vangsten der drijfnctvisschers bestonden in hoofdzaak uit fuit. Verder werden ook nog een zalm en enkele houtingen en zeeforellen gevangen. De totale vangst aan fuit bedroeg dien nacht ruim 4200 stuks, die 's morgens te Moerdijk werden afgeslagen. De minister is daarna met den heer Meyer dc Vries, rijksinspecteur voor dc werkverschaf fing, naar Tilburg gegaan en heeft de ontgin ningen aan den Dongenschcweg, groot 300 H.A., bezichtigd, en vervolgens de vloeivelden, welke werken geheel als werkverschaffing wor den uitgevoerd. De burgemeester en eenige andere Tilburgsche autoriteiten vergezelden den minister. Omstreeks 1 uur vertrok minister Kan naar s Hertogenbosch, alwaar eveneens eenige wer ken, o.a. het Sportpark en de IJzeren Vrouw, in oogenschouw werden genomen. De burge meester en wethouder Krijgsman hebben den minister rondgeleid, die in beide gemeenten technische voorlichting kreeg van de heeren T. van Maanen en G. J. Bom, resp. adj.-dir en inspecteur der Ned. Heide-Maatschappij. DE VERBODEN FILM „DE MOEDER". Antwoord van Minister Kan. Op de vragen van den heer Kleerekoper, betreffende het weren van films met een be paalde strekking door de burgemeesters van eenige groote steden, heeft minister Kan ge antwoord, dat het bericht, dat de burgemees ters van eenige groote steden in onderling overleg besloten zouden Jiebben, alle films van communistische strekking, zooals er in den laatsten tijd telkenmale worden ingevoerd, en die het vermoeden wekken van een stelsel matige propaganda, te weren, naar hem wordt medegedeeld, onjuist is. Wel is door de burgemeesters der gemeen ten Amsterdam, Rotterdam, 's-Gravenhage en Utrecht ten aanzien van een bepaalde film overleg gepleegd en is deze film, na vertoo ning, door alle genoemde burgemeesters afge keurd. Ten opzichte van andere, niet vooraf vertoonde filmwerken, is door de betrokken burgemeesters geen besluit genomen. EEN DEPARTEMENT VAN DEFENSIE. Een meerderheid in dc Tweede Kamer De Haogsche correspondent van het Hrl. Dgbl. schrijft De Vlootcommissie heeft in de vorige week beraadslaagd over het ontwerp van minister Lambooy om voor Nederland één departement van defensie te formeeren. In groote meerder heid moet de vlootcommissie zich verklaard hebben tegen de fusie van „Oorlog" en „Ma rine". Desondanks wordt in parlementaire krin gen algemeen aangenomen, dat de fusie in de Tweede Kamer spoedig een meerderheid ge makkelijk zal vinden, omdat in ieder geval de v. d.-fractie, de s. d.-fractie en de groote meer derheid der R. K. afgevaardigden voor één defensie departement voelen. HULDIGING VAN DEN HEER ALBARDA. Bij zijn aftreden als raadslid. Zondagavond a.s. zal de heer J. W. Albardo, voorzitter der soc.-dem. fractie in den ge meenteraad van den Haag, die gelijk men weet zich niet meer beschikbaar heeft kun nen stellen om in de komende vier jaren deel uit te maken van den raad, vanwege de federa tie Den Haag van dc S.D.A.P. gehuldigd wor den. Het ligt in de bedoeling, dat de afd. Den Haag en de Arbeiders Jeugd Centrale den heer Albarda vóór het Volksgebouw op de Prinsegracht een vaandelgroet brengt. Daurna zal de heer Albarda in den tuin van het Volks gebouw door verschillende vertegenwoordigers der moderne arbeidersbeweging worden toege sproken EEN JUBILEUM BIJ DE STAATSMIJNEN. Huldiging Ir. J. C. F. Bunge. Gistermorgen heeft de huldiging plaats ge had van den directeur der Staatsmijnen, den heer Ir. J. C. F. Bunge, die heden 25 jaar in dienst is van het Staatsmijnbedrijf. Namens de directie werd de jubilaris gehul digd door den president-directeur Mr. Dr. Fro- wein, terwijl namens het personeel het woord werd gevoerd door den heer B. Posma, die een bronzen statue, voorstellende een mijnwerker, naar het ontwerp van Toon Dupuis aanbood. De heer Bunge dankte met een enkel woord voor de bewezen hulde. DOUAIR. JHR. D. DE GRAEFF. f Donderdagmiddag is op 80-jarigen leeftijd te 's-Gravenhage overleden douair. Jhr. D. de Graeff, geboren Royer, moeder van den Gou verneur-Generaal van. Nedcrlandsch-Indië Jhr. Mr. A. C. D. de Graeff. INTERNATIONALE VROUWENRAAD. De bijeenkomst tc Genèvc. De delegatie, die uit Nederland zal vertrek ken om de bijeenkomst bij te wonen van het Algemeen Bestuur met de Int. Comitélcdcn van den Int. Vrouwenraad, welke van 717 Juni a.s. te Genève zal worden gehouden, be staat uit: de dames van der Linden (voor het comité van Financiën), Belinfanto (voor het perscomité), Monus (voor het Vrouwenkics- rechtcomité), Baeldc (voor het Emigratiecomi té), van den Bcrgh-Willing (voor het Comité tegen de Dubbele Moraal), Farret (voor het Comité van Onderwijs), Katz (voor het Comité van Wetten), Bader (voor het Comité van Hygiëne), Doorman-Kielstra (voor het Comité van Vrouwenarbeid), mr. van Dorp (voor het comité van Kinderzorg), van Utallie-van Emb- den (voor het Vredescomité). NED. MIJ. VOOR NIJV. EN HANDEL. Dc vacaturc-Posthuma. Voor de opvolging van dr. F. E. Posthuma in het presidium der Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel dr. P. is niet herkies baar legt het hoofdbestuur der Maatschap pij, naar uit de Mei-aflevering van het „Tijd schrift" blijkt, het volgende dubbeltal aan de algemeene jaarvergadering (24—25 Juni te Haarlem) voor Prof. ir. D. Dresden, hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft C. W J. Hoyer, directeur van dc N.V. Pa pierfabriek „Gelderland" te Nijmegen. Voorts draagt het hoofdbestuur voor in de vacature-Van Groningenir. A. Plate, alge meen voorzitter van de Scheepvaart-Vereeni- ging „Zuid" te Rotterdam, en ir. W. Niermeyer voorzitter van het departement Arnhem, en in de vacature-Spanjaard mr. A C. Josephus Jitta, secretaris van den Hoogen Raad van Ar beid te 's-Grovenhoge, en Mr. H. J. Heinsius, voorzitter van het departement Apeldoorn. In de vacature Reeringh moet voorzien wor den door een der departementen, en wel het departement Heerlen. VOLKSHUISVESTING TE DEN HAAG. Woningen van lage huurwaarde. In 1925 besloot de Gemeenteraad van den Haag tot het doen bouwen van een 558-tal woningen van lage huurwaarde. Na langdurig overleg met de desbetreffende autoriteiten werd overeenstemming verkregen met het Rijk, zoo dat de toezegging werd verkregen van een rijksbijdrage in de exploitatie: door rijk en gemeente wordt elk ongeveer 0.50 per week op de huur toegelegd, zoodat de woningen J I beneden kostprijs worden verhuurd. De bouw geschiedt in vier complexen. Drie van deze, n.l. één in Den Haag (Spoorwijk), en twee in Scheveningen (Duindorp) zijn in aan bouw. Het vierde, dat aanvankelijk in Spoorwijk zou worden gesticht, zal vermoedelijk ook in Scheringen worden gebouwd. De eerste wonin gen in Sche"eningen zijn thans alle verhuurd. Met de verhuring in Spoorwijk (nabij het eind punt van lijn 2) is een aanvang gemaakt; aldaar zijn nog woning en(zoowel boven- als beneden woningen) beschikbaar; de huren bedragen ƒ3.45 tot ƒ4.65. Deze woningen zijn uiterst eenvoudig, door dat als maximum voor stichtingskosten van Rijkswege 2400 was gesteld. Zij bevatten een woonkamer van 15 M5. oppervlakte, een spoelkeukentje (met gelegenheid om op gas tc koken) en verder twee of drie slaapkamers. EEN LOGEMENTSSCHIP VOOR DE ZUIDERZEEWERKERS. Het voormalige ortillcrie-instruclie- schip Bcllona. Heden zal, naar de N. R. Ct. meldt, ols logementsschip bij dc Zuiderzeewerken in dienst worden gesteld het sinds 1920 uit de sterkte der zeemacht afgevoerde artillerie- instructieschip Bcllona. De Maatschappij tot uitvoering van Zuiderzeewerken, gevestigd in Den Haag, heeft dit schip aangekocht van het ministerie van financiën, en op de marinewerf te Willemsoord is het, naar een ontwerp van ir. C. v. Dam voor zijn nieuwe bestemming klaar gemaakt. Zes ploegen van 20 tot 24 man worden op het schip ondergebracht. Iedere ploeg heeft een ploegbaas, die met zijn gezin aan boord woont en bij wien dc manschappen van de ploeg in den kost zijn. Elke ploeg heeft de beschikking over een dagverblijf, waarin lange houten tafels en banken staan, en een nacht verblijf met 24 houten kooien. Er is een flinke cantinc aan boord, waarin op de vrije avon den een bioscoopvoorstelling gegeven kon wordenverder is er een schrijfzaaltje. Het schip heeft een eigen waterleiding cn eveneens een eigen electrische lichtinstallatie. EBN POLITÏE-IN T ERNATIONALE. Naar „Het Volk" mededeelt is dezer dagen te Luxemburg een Internationaal Politievel bond gesticht. In dit verbond zijn vertegen woordigd Duitsohland, Frankrijk, België, Ne derland en Oostenrijk. Dc zetel van het Ver bond is Amsterdam. HET RAADSLID COREMANS OPNIEUW DAKLOOS. Een minder gcwenschte huurder. Men herinnert zich, dat het Rotterdamschc raadslid Coremons eenigen tijd geleden in ver band met een huurschuld uit zijn woning aan de Goudschcdwarsstraot werd gezet, waarna hij met zijn gezin het Stadhuis binnendrong en van den burgemeester onderdak eischte. De heer Coremans kreeg ten slotte, nadat men hem verschillende woningen geweigerd had, een huis in de De Ruyterstraat. Hier heeft hij evenmin aan zijn verplichtingen voldaan en gisteren moest wederom tot uitzetting worden overgegaan. De inboedel is van gemeentewege in een pakhuis opgeborgen, terwijl het raads lid voorloopig in een logement zijn intrek heeft genomen. NIET NALEVEN DER VEILIGHEIDSWET. Het doodelijk ongeluk bij de Leidsche lichtfabrieken. Het O. M. bij het Leidsche kantongerecht heeft appèl aangeteekend tegen het vonnis van den kantonrechter te Leiden, waarbij de ge broeders W. D. Stork en G. F. Stork, machinc- fabrikantcn te Hengelo, die gedagvaard waren wegens het niet naleven der veiligheidsvoor schriften, deels waren vrijgesproken, deels ont slagen van rechtsvervolging. DOODSLAG TE LEIDSCHENDAM. Om een luttele aanleiding. Gisterochtend heeft op de bovenverdieping van een waterstokerij aan den Broekweg te Leidschendam een doodslag plaats gehad. Twee kameraden, de 26-jarige v. L. en de 21-jarige V., beiden uit Hoogerheide, waren daar aan het schoften. Eerstgenoemde gooide voor de aar digheid enkele kruimels brood in de koffie van V., toen deze bezig was brood te snijden. V. werd kwaad, er vielen enkele woorden, en daar op bukte V. zich over de tafel heen en stak v. L. met het broodmes in de hartstreek. Van L. werd naar beneden geholpen, zakte ten ge volge van het bloedverlies ineen en was onmid dellijk dood. De dader vluchtte met het mes in de hond naar buiten, doch werd onmiddel lijk gegrepen en op lost van den burgemeester opgesloten. De inspecteur Mark van de Leid- schendomsche politie heeft eenige foto's geno men en het mes in beslag genomen. V. was zeer onder den indruk en verklaarde, dat het nooit zijn bedoeling was geweest zijn kameraad te dooden. Beiden, zoowel verdachte als verslagene, staan als zeer gunstig bekend. V. is gistermiddag in het huis van bewaring te 's Gravenhage ingesloten. Dc verslagene was sinds 5 maanden ge trouwd. Beide mannen hadden steeds op vriend schappelijke wijze samengewerkt. HET SPOORWEGONGELUK BIJ DE VINK. De laatste gewonde uit het ziekenhuis. Men meldt ons uit Leiden De laatste der zwaar gewonden bij het spoor wegongeluk aan de Vink, die nog in een zic- keninrichting werden verpleegd, n.l. mevrouw Van Raait—Ommering uit Vlaardingen, heeft heden het Diaconessenhuis te Leiden kunnen verlaten. SPOORWEGONGEVAL. Twee goederenwagons ont spoord. Ven trein nr. 5670, een goederentrein, die van Coevorden naar Stadskanaal zou rijden, ontspoorden gistermiddag te ongeveer kwart over vijf twee wagons ter hoogte van Daler veen. Persoonlijke ongelukken kwamen nio. voor. De z.g. werkliedentrein, die om dien tijd passeert, ondervond vertraging. I

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1927 | | pagina 9