TWEEDE BLAD. BINNENLAND. 25e Jaargang No. 276 AMERSFQORTSCH DAGBLAD „de eemlander" 23 Mei 'ES27 GroniAgen is een der weinige groots steden, waar de kermis nog, II herschapen in tijdelijke tenten- en kramenkampen. Ziehier: de Visch- Een zeldzaam voorkomend schip in den tcgenwoordigen tijd! Mul volle tweemaal per jaar zelfs, in haar oude glorie heerscht. Telkens in de I! markt, gezien van het gebouw der Korenbeurs, waar het eiken avond zeilen vertrok dezer dagen van Fa) mouth de bark „Iluuguemoni" met Meimaand zijn de drie groote pleinen van de Noordelijke hoofdstad II feest is voor velen uit Stad en Ommelanden. bestemming naar Australië. De meesto moderne stoomschepen kun nen het oog niet op een dergelijke wijze bekoren, i EEN LIBERAAL CENTRUM TE DEN HAAG „Liefdadigheid naar Vermogen", de sympathieke instelling die zoo veel goed in Amsterdam deed en doet, heeftcollcc- De perceelen Zeestraat 57 en 59, die aange- tanten noodig. Men is toen op het origineele denkbeeld gekomen op deze wijze discipelen te winnen. Al fietsende trok men i kocht zijn door enkele voormannen van Donderdagavond door de stad. den Vrijheidsbond. De drie-daagsche Voorj aars-military te Amersfoort is met een geslaagd springcon cours beëindigd. Kol. Maris overhandigt den eersten prijs aan ritmeester I-Iollertt. HET KON. BEZOEK AAN DE HOOFDSTAD. Dc rijtoer van gistermiddag. Omtrent den rijtoer aar» de overzijde van het y, welke H. M. de Koningin met Gemaal en Dochter Zaterdag heeft gemaakt en naar aanleiding van het daarmede verband houdend bezoek aan de Kromhout-Motorenfabriek, welk, naar men weet, gevolg werd door een de monstratie met de reddingboot „Insulinde welke boot een geschenk is van Indië aan de Noord- en Zuidhollandsche Reddingmaatschap pij, kunnen wij nog de volgende bijzonderhe den mededeelen. In de Meeuwenlaan bij den Ganzenweg bood Mevr. Bouman aan de Koningin en Mevr. Ko ningsberger, echtgenoote van den predikant der Bethlehemkerk aan de Prinses bloemen aan. Een aardig moment was het toen de Ko ninklijken auto voor de Hollandsche Draad- en Kabelfahriek, waar alle fabrieksmeisjes in rijen stonden opgesteld, stilhield en twee harer iet wat schuchter naar voren traden om aan Ko ningin en Prinses een bouquet te overhandi gen. In de Kromhout Motorenfabriek onderhield Hare Majesteit zich eenige minuten met den heer W. Hulsebos, uitvinder van den motor, welke in de fabriek was opgesteld en waarvan wij reeds beschrijving gaven. Op een vraag van Hare Majesteit of hij altijd bij de Kromhout had gewerkt, antwoordde de heer Hulsebos, dat men hem hier de gelegenheid had gegeven zijn uitvinding te voltooien en dat hij vroeger bij andere fabrieken had "gewerkt. In de fabriek had voorts nog een aardig voorval plaats. Het zoontje van den heer Jan Goedkoop, een jong- mensch van 14 jaar, die zich eiken Woensdag middag practisch in de fabriek bekwaamt, was aan een motor werkzaam toen het Vorstelijk gezelschap passeerde. Toen de Koningin zich een 60-tal Meters verder bevond, liep het jong- mensch naar den motor van den heer Hulse bos; even later kwam de Prins daar voor de tweede maal voorbij en den jongen dadelijk op merkende, zeide Z. K. H. „Ik geloof, jongen, dat je niet bij je werk bent.' Vriendelijk la chend stak Z. K. H. hem een hand toe. Maat toen de jonge Goedkoop hem zijn zwarte vin gers liet zien, ging d«* handdruk niet door Na de demonstratie met de reddingsboot „Insulinde" liet de Koningin der» kapitein, den heer Toxopeus, die zich toen de boot onderst boven ging in het inwendige bevond, bij zich komen en vroeg hem naar zijn bevindingen. Tijdens den rijtoer door enkele kleine ge meenten, welke hierna volgde boden in Rans- dorp twee leerlingen van de Christelijke school aan de Koningin en de Prinses bloemen oan. Ook voor de Bijzondere School werd aan het vorstelijk gezelschap een bloemenhulde ge bracht. Op dc Achtergouw to Zuiderdorp ston den de leerlingen van de Bijzondere en de Openbare School broederlijk en zusterlijk dooi elkaar opgesteld; ook hier vond een bloemen hulde plauts. Tenslotte werd nog op den Buik- sloterdïjk haltgehouden waar de zangvereeni- ging „De Jonge Lofstem" de vorstelijke per sonen toezong, en twee kleine leden aan Ko ningin en Prinses een ruiker overhandigden. De belangstelling- langs dc wegen, waarover de Koninklijke stoet naar het Palcis terug keerde, was wederom zeer groot. Te vijf uur precies zwenkten de auto's den Dam op en was de welgeslaagde rijtoer geëindigd. Een bezoek aan de Gercf. Zieken verpleging. Hedenmorgen hebben Koningin en Prinses een bezoek gebracht aan de Gereformeerde Zie kenverpleging in dc Ter Maarstraat. Om half elf vertrok de stoet van het Paleis om via dc Nassaukade naar de Haarstraat te rijde n. De Koningin werd aan den ingang van de Ziekenverpleging ontvangen door Ds. T. Ferwerdo, die aan Hare Majesteit heeft voorge steld den tijdelijken directeur Dr. C. J. Honig, de Directrice Zr. K. Neyens en de bestuursle den Mr. G. H. A. Grosheide, secretaris, en W. H.t van Schaick, penningmeester Door het dochtertje van den heer Ferwerda werden Hare Majesteit bloemen aangeboden. De Prinses nam een bouquet van het doch tertje van den heer Grosheide in ontvangst. Nadat de Koninklijke Gasten de verschillen de zalen hadden bezocht, waarbij zij zich met de verpleegden onderhielden en aan allen bloe men uitdeelden zongen de zuster, in de hall staande. Hare Majesteit bij Haar vertrek toe „Dat's Hecren Zegen op U daal". Op de kinder zaal zongen de kleintjes een paar liedjes. Door Plan-Zuid werd vervolgens een rijtoer ge maakt, waarna de Koningin te kwart over 12 ten Paleize was teruggekeerd. Des Namiddags werd een autotocht onder nomen door de nieuwe woonwijken van Plan- West. Rijtoer na het bezoek aan de GcreL ziekenverpleging. Na het bezoek aan de ziekenverpleging in de Ter Haarstraat, waar de koningin en de prinses zooals gemeld bloemen onder de patiënten hadden rondgedeeld en prentbriefkaarten aan de kindertjes hadden geschonken, werd nog een rijtoer gemaakt, waarbij het ook nu weer niet ontbrak aan belangstelling van het pu bliek. Ook werden tijdens den rit meermalen bloemen aangeboden. Op de Jacob Catskade namen H. M. en H K. H. bouquetten in ont vangst van twee leerlingen der Herv. voorbe reidende school. In de Te Helmerstraat voor de De Savornin Lohmanschool, waarvan de geheele gevel met oranje was getooid, werd halt gehouden, om het plechtig psalmgezang aan te hoooren van de leerlingen dezer school. Op het Staringsplein boden de regentes en. de oudste bewoonster van het Diaconiehof der Evang. Lirth. Gem. de beide vorstelijke per sonen bloemen aan. En toen H. M. langs het huis van de blinde pianiste, Annie Frank in de Anna Vondelstraat reed, werd ook even halt gehouden om een bloemen-attentie te aanvaarden. Tenslotte werden nog bouquetten aangebo den in de J. W. Brouwerstraat door leerlingen van de Chr. Meisjesschool 1 Om kwart over 12 waren de koningin en de prinses weer lèn paleize teruggekeerd. Een rijtoer oor „Oost" en „West". Men meldt oas mede uit Amsterdam Voor het eerst sinds het verblijf van de Ko ninklijke Familie in de Hoofdstad had God Pluvius een booze bui. Want even voor het tijdstip kwart over vier dat de Koningin met gemaal en dochter per auto zouden uit rijden tot het maken van een langen rit door „Oost" en „West", vielen de eerste druppels. Wat niet wegnam, dat de kap van den Ko ninklijken auto geopend bleef. Want Hare Majesteit bezorgt den Amsterdammers niet gaarne een teleurstelling Gelukkig kwam af en toe het zonnetje door en verdreef de ove rigens vrij gure wind de regenwolken. De belangstelling van het publiek op dezen vrijen Zaterdagmiddag was zeer groot. Voor al de kinderen waren in grooten getale opge komen en hun gejuich was soms straten vèr te hooren. In de nieuwe buurten, zooals op het Mer catorplein en op dep Postjesweg heerschte een druk gewoel van menschen ook op de balcons hier cn daar met vlaggen en oran jedoeken versierd en aan de vensters, had den h-onderden kijklustigen een plaatsje ge vonden Helaas waren op tal van plaatsen dc gevels ontsierd door verkiezingsplokkaten, waarop de namen van Romme, Wibaut en Ter Haar broederijk naast elkander prijkten In het ge deelte der Hoofdstad, waar de deftige mid denstand woont, zooals om een greep te doen in de Oranje Nassaulaan. Woldeck- Pyrmontlaon, Prins Hendriklaan, J. J Viotta- straat en Jacob Obrechtstraat, hield de kleu rige stoet op sommige punten halt, wanneer Koningin en Prinses een bloemenhulde werd gebracht. Toen het tweede deel van het programma, de Indische buurt, aan de orde was, kreeg de rijtoer het karakter van een zegetocht. Dui zenden en nog eens duizenden verdrongen zich hier in do straten om het Vorstelijk gezin toe te juichen. Het rood-wit-blauw en oranje aan de gevels, en tegen de balcons over stemde verreweg de op enkele plaatsen uitge stoken roode vlaggen. Op het Ceramplein was zelfs een fraaie eerepoort opgericht, met in het midden een bord, waarop d© woorden „Tot weerziens" waren aangebracht. Op het Ambonplein en in de Ambon- en Javastraat, holden henderden kinderen met den stoet mede sommigen draafden zelfs langs den Koninklijken euto en gaven den slechts wei nigen politieagenten, die te voet en te paard de orde trachtten te handhaven, handen vol werk. De auto's moesten nu en dan langzaam rij den om door de dichte volksmassa's, waaruit steeds opnieuw gejuich opsteeg, heen te ko men. Zoo trok de stoet door de Linnaeus- straat en passeerde den spoorwegovergang naar den Middenweg om door een gedeelte van het Betondorp te rijden. Ook daar was de belangstelling enorm. Ter hoogte van den oprit bij Duivendrecht- bracht Willem Men gelberg, naast een auto staande, waarmede hij zeker van plan was de stad en hare be slommeringen te ontvluchten, het Koninklijk gezin, een eerbiedigen groet. Langs Weesper- zijde, Stadhoudersade, Oosteinde, Frederiks- plein, Utrechlschestraat, Rembrandtplein, Re- guliersbreestraat, Muntplein en Rokin, waar de menschen op tal van plaatsen, dichte ha- gfen vormden, bereikte de Koninklijke stoet te vier uur den Dam, alwaar Koningin, Prins en Prinses hun auto verlieten en hartelijk toe gejuicht door een talrijke menigte het paleis binnenstapten, om daar een wijle uit te rus ten van den vermoeienden. maar uitstekend geslaagden tocht. In den Stadsschouwburg. Acht uur Zaterdagavond is het Koninklijk gezin en gevolg in gesloten auto's uitgereden voor een bezoek aan den Stadsschouwburg. Langs Voorburgwal en Singel, waarlangs de stoet trok, stonder weinig menschen, doch in de tweede helft van de Leidschestraat er. op het Leidscheplein, dat door de politie was af gezet, was zeer veel pubHek op de been De Koningin droeg een wit hermelijnen, de Prinses een witzijden avondmantel. De eerste had een diamanten diadeem in het haar. De koninklijke auto werd geflankeerd door een adjudant en een ordonnansofficier te paard. In den schouw burg was de élite samengekomen. Tal van auto riteiten, civiele en militaire, waren aanwezig. De koningsloge was met oranje en lathy: us versierd. In den schouwburg werden de hooge be zoekers ontvangen door do wethouders F. M. WiBaut, Vos en v. Freytag Drabbe, de beide laatsten in ambtscostuum. Inga Poons, de dochter van Elsa Mauhs en Greet Verkade boden de Koningin en de Prin ses bloemen aan. Toen do Koningin, de Prinses en de Prins, die de admiraalsuniform droeg, in de ioge verschenen, werd het Wilhelmus gespeeld en door nagenoeg alle aanwezigen medegezon- gen. De eerste opvoering van Maeterlincks „De Blauwe Vogel van het Geluk", door het Ver- eenigd Tooneel van Verkade, maakte zichtbaar grooten indruk op de Koninklijke gasten. Na elk bedrijf ga fHare Majesteit telkens het sein tot applaus. In de pauze begaf de Ko ninklijke Familie zich naar den foyer, die ver* sierd was met bloemen en planten. De Ko ningin onderhield zich tijdens de pauze met mevr. De Vlugt en de aanwezige wethouders. Na afloop der voorstelling liet Hare Majesteit de directeuren van het Vereenigd Toonee! de heeren Verkade cn Verbeek ontbieden, om hun Haar waardeering voor de goedgeslaagde op voering van „De Blauwe Vogel" te betuigen. 'tWas inmiddels halftwaalf geworden toen de hof auto's op het Leidscheplein werden beste gen, die in snelle vaart tusschen dikke rijen van menschen, die de Koninklijke Familie har telijk toejuichten, naar het Paleis terugreden. Het kon. gezin in dc Bethlehemskerk. Naar welke kerk gaat de koningin Zondag? Ziedaar een vraag, waarmede zich de laatste dagen honderden Amsterdammers hebben be zig gehouden, waarover tol van speculatieve beschouwingen zijn ontstoap en waarop het allergrootste deel van kerkelijk en., nieuws gierig Amsterdam eerst gisteren na de och tendkerk het antwoord heeft gekregen, 't Was voor de gemeente in het eenvoudige Bethle- hemkerkje op het'Zwanenplein aan de overzij de van het IJ weggelegd om de onverwachte vreugde te smaken, om te TO uur gistermorgen het koninklijk gezin, met het gevolg en den burgemeester het kerkje te zien binnen stap pen. In den hoek ter linkerzijde van het orgel namen koningin, prins en prinses, die in een gesloten auto van het paleis op den Dam wa ren gekomen, plaats en onmiddellijk daarna zocht ook het kerkbestuur, dat natuurlijk was ingewijd en dat de vorstelijke personen had ontvangen, zijn plaatsen op. Voorganger was ds. J. C. Koningsberger, die tot tekst had gekozen Joh. T4:6: „Ik ben de weg, de waarheid en het leven, niemand komt tot den Vader don door Mij." De galarijtoer van Zondagmiddag. 't Zag er Zondagmiddag dreigend uit. Wind vlagen en regenbuien hadden de stad een som ber aanzien gegeven en men vreesde, dat even als het vorig jaar de rijtoer met groot-gala ook thans zou worden afgelast LAmUiVTIn,,'. UY 1 MasjmjSaB

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1927 | | pagina 5