DE NON-STOP-VLUCHT OVER DEN OCEAAN VOLBRACHT Gc!ukk;j kiua.d-- i w.'.r tegeu 2 v ur ccn weinig op en rat! de hoop, dat het ook wel ver der droog zou blijven, werd precies op tijd dt- galastoct gevormd. De hoofdcommissaris, dc heer A. J. Marcus- se en dc hoofdinspecteur voor het verkeer, dc heer Bakker, reden weer voorop. Daarna volg de de burgemeester, de heer W. de Vlugt, irv een victoria en verder de intendant van hei kon. paleis te Amsterdam C. C. Th. Six mei den kamerheer jhr. W. F. Roëll in een hofrij- tuig. De koningin, dc prinses cn dc prins namen plaats in een open calèche, met vier paarden a la Daumont bespannen, met jockeys cn eer. voorrijder. Het kon. rijtuig werd geëscorteerd dcor tivce ordonnance-officieren te paard Daarop volgden drie hofrijtuigen, waarin dc leden van het gevolg zaten. Het eerst werd gereden door de Haarlem» merhouttuinen, waar de kon. familie door de groote menigte, die daar overal langs den weg stond, met hartelijke begroetingen ontvangen werd. Ook in de Leidschestraat passeerde de stoet een haag van menschen, die vriendelijk dc koningin toewuifden. Een groot d^cl van het oude stadsdeel in Zuid werd vervolgens doorgereden en ook daar was de belangstelling voor het koninklijk gezin zeer groot. Langs een omweg bereikte de stoet om ruim 3 uur de Hortus Botanicus. Bezoek aan den Hortus. In de vestibule van het laboratorium waren ter begroeting aanwezig namens het college van curatoren der Universiteit Dr. C. C. Del- prat en voorts van den staf van den Hortus Prof. Theo J. Stomps, Directeur, Prof. Th. Weevers cn de heer A. J. van Laren, Hortu- lanus en voorts eenige assistenten. Terstond werd een wandeling gemoakt naar den luin. Door het laboratorium heen begaf men zich naar de Victoriakos. Daar trokken vooral de aandacht fraaie Orchideeën, eene collectie vlceschetende planten en de gevoelige Momosn. Prof. Stomps gaf Hare Majesteit voorlich ting Prof. Weevers en de heer Van Laren leiden den Prins en de Prinses rond. De tocht werd voortgezet door den tuin. langs het Cho- ripetalen park, het rotsje, de geneeskruiden en naar den hoofdingang van de Palmenkas met de beroemde Cycadeeën. Door de Varcnkas, waar Prof. Stomps de aandacht van Hare Majesteit vestigde op twee reusachtige pal men, die de Hortus indertijd van Hare; Majes teit de Koningin-Moeder cadeau had gekregen, ging men weer naar buiten en terug naar het laboratorium, waar in de feestelijk versierde hal de thee werd geserveerd. Ook werd nog een rondgang gemaakt door het nieuwe laboratorium met collegezaal, de museumbibliotheek en de practicumzalen, waar de microscopen met de praeparatcn werden bezichtigd. De assistent, de heer J. Heiman», trad hier op in de plaats van den heer v Laren. Bij het vertrek van het Koninklijk gezelschap boden een nichtje van Prof. Stomps en een dochtertje van Prof. Weevers aan Hare Majes teit en de Prinses een ruiker Orchideeën aan, gesneden van planten in de kassen, die het ge zelschap zoo pas nog bewonderd had, als souvernir aan het bezoek. Een Joodsche zanghulde. Om kwart voor vieren vertrok de stoet, har telijk toe'- iicht door de in dc Plantage Mid- denloon imelde menigte, naar het Jonas Deniël Meycrplein, waar, vóór de Nieuwe Synagoge, een groot kinderkoor stond opge steld. Het koor was samengesteld uit de leden van „De Joodsche Stem", aangevuld door kinde ren van alle Joodsche scholen. Door den voorzitter van „De Joodsche Stem", de heer I. Gans, werden den leden van het Koninklijk Gezin programma's aangeboden Voor het geopend kerkgebouw hadden zich de rabbijnen der Ned. Isr Hoofdsynagoge en verschillende leden van den Kerkeraad op gesteld. Het kinderkoor, onder leiding van den di recteur Jacob Hamel, zong eerst het oude Wilhelmus en vervolgens het dcoi rabbijn Dr. de Hond vervaardigd „Princcsselied", waarvan de muziek door den dirigent was ge componeerd. Het gezang klonk heel plechtig over het plein, waar duizenden met ontbloot hoofd het lied aanhoorden, waarvan de laatste woorden luidden Lief Koningskind Blijf Godbemind Leef, leef in vreugd I Leer ons Uw deugd I De Koningin en de Prinses dankten zoowel den dirigent Jacob Hamel, als den rabbijn dr. M. dc Hond voor de schoone zanghulde. Nadat twee meisjes, Vcto Veder en Hetty Hertzberger bloemen hadden aangeboden aan Koningin en Prinses, verliet de koninklijk stoet, terwijl de kindertjes met nationale vlaggen wuifden, het Jonas Daniël Meijerplein. Voor de Port. Isr. Synagoge werd oók nog even halt gehouden om bouquetten in ont vangst te nemen, die door twee kinderen, David Lopes Dias en Roza d'Ancona werden aangeboden. Daarop werd de terugtocht aanvaard langs de Joden Breestraat en Hoogstraat. Om kwart over vieren verscheen de stoet op den Dam, waar vele duizenden Amsterdam mers de komst van de Kon Familie hadden afgewacht. Kort nadat de Koninklijke standaard op het paleis was geheschen en de groote menigte zich verspreidde, brak een regenbui los, die den geheelcn middag reeds had gedreigd. HET MONUMENT TE ALVERNA 25 Mei dc officiecle onthulling. De officieele onthulling van bet monurftent te Alverna (gemeente Wychen) ter herinfiering aan het bezoek van de Koningin en den Prins vijdens den watersnood (begirt Jan. 1926) zal niet plaats hebben op heden maar op 25 Mei des namiddags 3 uur ofschoon de 3Vz M hoogc zuil van Bciersch graniet, reeds ge plaatst is, zal de kroon pas den morgen der onthulling daarop geplaatst worden. Het opschrift, dat we al eens gemeld hebben, is bedacht door een der kloostelingen van het klooster te Alverna. De Gapdioan van dai klooster hed nl. een wedstrijd voor de klooster lingen uitgeschreven voor het beste opschrift, waarvoor als belooning eenige sigaren zouden uitgereikt worden. NEDERLAND EN BELGIL. Dogorde van Belgische scheep vaart vcrccnigingcn. Het Belgische Nationaal Comité voor dc Ver dediging van de Binnenscheepvaart, samenge steld uit dc volgende ereenigingen er groe peeringen: Les Armements Rhénans Beiges; Les Armements d'Intéricur; Verceniging der Eigenschippers; Vereenigde Sleepbooteige naars; Vereenigjng tot Verdediging der Scheepvaart in VlaanderenVerceniging van Zetschippeis en Sleepbootpersoneel; Associa tion des Maitres Bateliers des Régions de Liége, Limbourg, Namur Charleroi; Nationale Sc hippersbond; Internationale Schippersver- ecniging; Groupement Franco-Belga de la Batollerie; Groupement des Constructeurs Navals Beiges; heeft in een te Brussel gehouden vergadering een dagorder aangenomen, waarin o. m. het volgende gezegd wordt „Overwegende dat België in de voorafgaan- delijke onderhandelingen blijk heeft gegeven van een waren geest van welwillendheid, vraagt dringend aan dc regeering bij de besprekingen, die zullen aangevat worden, de onbetwiste rechten van België te verdedigen en intusschen onmiddellijk op zijn eigen grondgebied een bevaarbaren waterweg aan te leggen, breed en praktisch tusschen de Maas cn de Schelde, zoo dat het Luikerbekken met de haven van Ant werpen verbonden weze, het Kempisch kolen bekken bedienend, en in die onderhandelingen niet uit het oog te verliezen, dat de Maas een machtig wapen in hare handen is in het geval, dat Holland niet zou wijken in wat betreft onze eischen inzake verbinding met den Rijn. Vraagt daarenboven dringend in de gebeur lijke latere besprekingen krachtdadig de rech ten van ons land te verdedigen, voortspruiten de uit de economische en geographische be hoeften, en eindelijk niet meer voor te stellen of te aanvaarden toegevingen, welke niet ver goed worden door gelijke voordeden. Hoopt bovendien, dat de regeering onmid dellijk de uitbreiding, in het breedst mogelijk mate, van den kosteloozen sleepdienst Antwer penDordrecht zal ter studie leggen. En gaat over tot de dagorde." Een Nederlandsch-Belgische vcrccniging in België. In het Palais Mondial te Brussel is een twee de ditmaal zeer slecht bezochte vergade- ing van de, op aanstichting van prof. Otlet, als onderafdeeling van de Union des Associa tions Internationales opgerichte Belgisch-Ne- derlandschc Vereeniging gehouden. Prof. Otlet zette nogmaals uiteen, dat de ver ceniging geheel buiten alle godsdienstige en politieke geschillen dient te worden gehouden, en het beoogde doel enkel en alleen is Neder landers en Belgen als menschen nader tot el kaar te brengen en elkaar beter te leeren ken nen en waardeeren. Het is de bedoeling, in het Palais Mondial een Nederlandsche afdecling te stichten, zoo als er reeds voor vele andere landen aideelin- gen bestaan, en waar de kunst de menschen nader tot elkaar brengt, en bij de Nederland sche musea en particulieren er op aan te drin gen, dat zij voor de kunstgalêrij van het Mon- danaeum een keur van Nederlandsche werken in bruik afstaan. Er zouden over en weer, in België en in Nederland, kunsttentoonstellingen kunnen worden georganiseerd, en de biblio theek van het Palais Mondial moet ook met Nederlandsche boeken, over allerlei onderwer pen handelend, worden aangevuld. Prof. Otlet wenscht nog, dat Nederlandsche studenten in grooten getale aan de a.s. Quin- zaine Internationale, welke 17 Juli aanvangt, zullen deelnemen, wil een comité tot stand zien komen, dat dc geschiedenisboeken, voor de schooljeugd bestemd, in de beide landen zou herlezen en van alle vijandigheid ten opzichte van den nabuur zjou zuiveren, en ook een soort van intellectueclen en socialen Baedeker voor beide landen zou samenstellen. Het voorloopig comité werd vervolgens aan gevuld met een paar te Brussel verblijvende Nederlanders en bestaat thans uit vier Belgen en drie Nederlanders, prof. Otlet neemt het voorzitterschap waar. Binnenkort zal een nieu we vergadering worden gehouden. DC ACHTF.RHALÏNG VAN BELASTING VLUCHTELINGEN. Dr. Brcdius. Men wist, volgens het Hbld., in Den Haag als bijzonderheid, afkomstig van hemzelf, te ver tellen, dat dr. Brcdius, verbitterd over de enorme bedragen, welke hij aan belastingen in ons land had moeten opbrengen, thans, na se dert eenige jaren reeds woonachtig te zijn te Monaco, het staatsburgerschap van het or- stendom heeft aangevraagd en binnenkort zal verkrijgen, om te ontkomen aan elke poging „nog meer van hem te plukken". DE HOOGE INVOERRECHTEN IN HET BUITENLAND. s Een retorsiemaatregel onzer rcgcering. Verhooging van den wijnaccijns. Men meldt ons uit Amsterdam Naar wij van betrouwbare zijde vernemen zol in verband inet de moeilijkheden, die aan den invoer van Nederlandsche exportartikelen aan bujtenlandsche markten in den weg wor den gelegd en in verband met de miskenning van het 'feit, dot gereede fabrikaten, in Ne derland ingevoerd, niet hooger belast worden dan met 8 pet. van de waarde, binnenkort een wetsontwerp het ministerie van financiën zal verlaten, inhoudende een aannemelijke verhoo ging van den accijns op wijnen, afkomstig uit landen die den invoer van Nederlandsche ar tikelen aldaar door prohibitieve tarieven zoo goed als onmogelijk trachten te maken. Het Hbld. nieldt naar aanleiding van een des betreffend bericht Voor zoover wij op den Zaterdagmiddag, terwijl de departementen gesloten waren, heb ben kunnen nagaan, moet de gedachte, als zou dc Nederlandsche regeering den wijnaccijns willenverhoogen, om, als een retorsie-maat regel, andere landen te treffen, die zelf Neder landsche artikelen trachten te weren, geen grond hebben. Wel is eenige maanden geleden, in een interdepartementaal overleg, de moge lijkheid ter sprake gekomen, om den wijnac cijns te verhoogen, maar alleen om daaruit een hoogcre opbrengst te verkrijgen in dc plaats van dc voorgenomen hotel- en weelde belasting, die dan definitief zouden worden los gelaten. Of dit overleg thans tot de daad zou heb ben gevoerd, zoodat werkelijk binnenkort een wetsontwerp zou zijn ie verwachten tot ver- hocging van den wijnaccijns, daaromtrent jon den wij geen zekerheid meer krijgen. DE RECHTSPOSITIE VAN HANDELSREIZIGERS. Een voorontwerp tot wettelij ke regeling samengesteld. Op de vragen van den heer Oud betreffen de het toezenden van het voorontwerp vooi een wettelijke regeling van de rechtspositie van handelsrcizigeis en handelsagenten aan de organisaties dezer personen, heeft de minister van justitie het volgende geantwoord: Het is juist, dat een voorontwerp tot wette lijke regeling der rechtspositie van handels reizigers en handelsagenten aan de Kamers van Koophandel om advies is toegezonden Daarbij zij aangeteekend, dat het voorontwerp is samengesteld naar aanleiding van reques- ten van organisaties van handelsreizigers cn handelsagenten, in verband waarmede in dit stadium het vragen van advies tot de bij de regeling betrokken kringen van handel en nijverheid werd beperkt. Intusschen heeft de ondergeteekende, toen door verschillende organisaties van handels reizigers en handelsagenten om kennisneming van het voorontwerp werd gevraagd, geeneilel bezwaar gemaakt, deze een exemplaar toe to zenden; het spreekt vanzelf, dat, wanneer be doelde organisaties naar aanleiding van die toezending opmerkingen hebben te maken, ondergeteekende daarvan gaarne zal kennis nemen. Ten aanzien van nog in te dienen verzoeken om vertrouwelijke toezending van een exem plaar geldt hetzelfde. HOOGERE KRIJGSSCHOOL. Bij het deze week gehouden toelatingsexa men voor de Hoogere Krijgsschool zijn ge slaagd voor de Krijgskundige studiën van de infanterie de kapiteins D A. van Hilten en C. A. J. von Freitag Drebbe, de luitenants G. D. Kamerling, H. Veluwenkamp en H. C Ber; huis, van de grenedins en jagers de kapiteins B. Bronkman en M. Sieburgh, van de artille rie de luitenants A. H. C. Opzomer en J. IT. Droste van dc cavalerie de luitenants A. G. J. M. F. van der Kroon, voor de intendansc- studiën de Ie luit. der infanterie K. D. Schef* fer en de Tste luitenant der millitaire admini stratie A. C. Willen. MR. H. SMEENGE. Huldiging bij zijn 75en verjaardag In de te Amsterdam gehouden hoofdbestuurs- vergodcring vun de „Vereeniging tot bevorde ring van vakopleiding" met afgevaardigden van verschillende afdeclingen, is aan mr. H. Smeen- ge, den voorzitter van het hoofdbestuur, als huldiging ter gelegenheid van zijn 75en ver jaardag met een hartelijke toespraak een mooi Delftsch bord met opdracht aangeboden, ver gezeld van een keurige oorkonde. De heer Smcenge dankte geroerd. Noar het Hbld. verneemt, is de huldiging van mr. H. Smecnge, ter gelegenheid van zijn 75sten verjaardag, vastgesteld op Woensdag 25 Mei a.s., des n.m. half vier in de groote zaal van dc Kamer van Koophandel, Koop mansbeurs te Amsterdam. Mr. G. Vissering, president der Nederland sche Bank, zal een huldigingsrede uitspreken en namens divers corporaties zal het woord worden gevoerd. Des avonds verecnigen zich eenige vrienden van mr. Smeenge met den ju bilaris aan een diner in het Paviljoen Vondel park. Om acht uur zal in het Vondelpark voor het Pavil joen de Amsterdamsche Tramharmonie, na een défilé, muziek ten gehoore brengen. NIJVERHEIDSRAAD. In zijne laatste vergadering heeft de Nijver- heidsraad uitvoerig van gedachten gewisseld over de in 1928 te Rotterdam te houden Nij verheidstentoonstelling. Daarbij heeft de Raad overwogen, dat voor het houden van tentoon stellingen, die een beeld moeten geven van de geheele Nederlandsche industrie of bepaalde takken daarvan, vóór dat nog eenige handeling, als het instellen van eere- en andere corpité's, enz. heeft plaats gevonden en eenige bekend heid aan de tentoonstelling is gegeven, met de betreffende industrieelen zelf door middel van hunne vereenigingen overleg moet worden gepleegd, of voor het houden van zulk een tentoonstelling de wenschelijkheid kan wordeh erkend cn of daarvan de medewerking van dc georganiseerde industrie kan worden verkre gen. Niet voordat zulk een overleg tot oen bevredigend resultaat heeft geleid, kon tot ver dere handelingen, o.a. het geven van publici teit, worden overgegaan. Afgescheiden van dit principiecle punt komt het den Raad ten aan zien van de in 1928 te Rotterdam te houden tentoonstelling voor, dat de voorbereiding van een representatieve tentoonstelling van de ge heele Nederlandsche nijverheid veel tijd in be slag zal nemen en dat de termijn, binnen wel ken genoemde positie gereed zal moeten zijn, te kort is. Ook vraagt de Raad zich af, of een groot gedeelte van de vreemdelingen, die de Olympiade komen bezoeken, wel belangstelling voor deze tentoonstelling aan den dag zal leg gen, en of, met het oog op de beperkte hotel ruimte in Nederland, de werkelijk belangheb benden uit het buitenland er niet van zullen worden afgehouden in die drukke tijden een Nederlandsche tentoonstelling te bezoeken. Op al deze gronden is de Raad tot de conclusie gekomen, dat het houden van een Nijverheids- tentoonstelling in 1928 geen aanbeveling ver dient en heeft hij zijn voorzitter verzocht, de aan dezen gedane uitnoodiging, om in het eere comité van genoemde tentoonstelling zitting te nemen, af te wijzen. Aan een indertijd tot den minister van Fi nanciën gericht verzoek, om te willen bevor deren, dat het Rijksinkoopbureau bij het doen van bestellingen aan de geldende voorwaarden, geen nieuwe, welke in den handel met betrouw bare firma's niet gebruikelijk zijn, toe te voe gen, is in zoover tegemoet gekomen, dat de eisch tot het stellen van zulke voorwaarden lot bijzondere gevallen zal worden beperkt. Een delegatie uit den Raad heeft aan den minister van Waterstaat de bezwaren, die van industrieeele zijde bestaan tegen den maat regel, dat huistelefooninstallaties slechts op het Rijksnet kunnen worden aangesloten, wanneer zij door het Rijk in gebruik zijn gegeven, mon deling uiteengezet. LINDBERGH LANDDE ZATERDAGAVOND OM HALF ELF TE LE BOURGET EEN ONGEKENDE GEESTDRIFT BIJ ZIJN AANKOMST Dc vlieger gesignaleerd. Uit New York wordt d.d. 21 Mei gemeld, dat de Wireless Company Zaterdag meedeel de van haar bureau in Ierland de mededeeling te hebben ontvangen, dat daar het rapport van een vaartuig is opgenomen, waarin werd ver meld, dat Lindbergh's machine om 6.30 (Am. tijd) gezien was op 200 mijlen Westelijk van Ierland. Een telegram uit Dublin meldde daarop, dat Lindbergh des middags om 2.50 is gezien op honderd mijlen van Valentia (Ierland). Later werd geseind, dat een vliegtuig waar schijnlijk dat van Lindbergh, om 5.20 over Smerwick Harbour (graafschap Kerry) vloog. De machine koerste zuidwaarts. Lindbergh passeerde over Goleen, in den Z.W.-hoek van het graafschap Cork (Ierland) om 5.50 n.m. Zijn koers was Z.O. Om 7.45 passeerde Lindbergh Prawle Point in Cornwall. Het vloog zeer hoog en snel in Z O. richting Weer later werd gemeld, dat Lindbergh de Fransche kust bij Baycux had overvlogen, De aankomst, Latere berichten hielden in, dat Lindbergh omstreeks half elf landde te Le Bourget. Uit Parijs wordt d.d. 21 Mei aan 't Hbl ge seind De Amcrikaansche vlieger Lindbergh is he denavond 10.22 te Le Bourge( gedaald. De Amerikaansche gezant was op het veld aan wezig en begroette als eerste zijn kranigen landgenoot. Meer dan vijfduizend menschen hadden te Lc Bourget de aankomst van Lind bergh afgewacht. AJs zeer bijzondere omstan digheid dient te worden vermeld, dat de vuur toren op de Mont Valérien, die anders niet brandt, voor deze gelegenheid ontstoken was Dit licht is op meer dan 100 KJVL van Parijs zichtbaar. De redactie van geciteerd blad teekent hier bij nog aan Er zijn maar heel weinig gebeurtenissen die zóózeer de menschen in spanning houden in dezen tijd van jachtende vooruitgang, als een luchtraid van beteekenis, zij die dan over land naar Indië, Australië, de Kaap, of over den grooten haringvijver, die Atlantische Oceaan heet. Bijlo, het zijn mannetjesputters, die vliegke rels, mannen met ontembaren moed eneo-.te onvervalschte doodsverachting. Het zijn die pioniers der luchten, die je doen rillen emotie, wanneer je leest, dat ze, overgegeven aan de nukken van een tweeduizendmaal per minuut toerenden motor, het bestaan om de duizenden kilometers, die twee werclddeelen scheiden, in één ononderbroken vlucht af te leggen. Dat is sport( En de man die het bestaat, dc man, die kalm en koel in z'n toestel kruipt, met de weien schap, dat ie feitelijk alleen, moor „een kans' heeft, zoo'n man is wat de Engelschman noemt a sport". Wij willen hier, onder den overweldigenden indruk van het slagen van den jongen Zweed- Amerikaan, geen scherp betoog gaan houden tegen dergelijke sportieve, maar in hun wezen toch maar weinig nuttige ondernemingen, waaraan zonder twijfel nog menig leven zal worden opgeofferd Lindbergh heeft het aangedurfd, zoo maar, zonder to veel voorbereiding, zonder tam-tam. Hij is eenvoudig weggegaan omdat ie meende, dat hij 't doen kon. En hij heeft het gedaan. De meer dan 6000 K.M. tusschen New York en Parijs heeft hij in één etappe gevlogen, ruim anderhalf etmaal zittende achter den fel-ron- kenden motor, die hem gelukkig niet in den steek heeft gelaten. Hoe Frankrijk den vlieger eerde. De heele Fransche pers juicht enthousiast de prestatie van Lindbergh toe en verklaart, dat de dag van Zaterdag een historische dag was. De voorzitter van den Parijschen gemeente raad bracht den Amenkaanschen gezant zijn gelukwenschen uit naam van de stad Parijs. President Doumergue telegrafeerde zijn harte lijke gelukwenschen aan president Coolidge uit naam van het Fransche volk, dat, aldus Dou mergue, het behaalde succes zonder cenlg voorbehoud bewondert cn toejuicht. In zijn ant woordtelegram verklaarde Coolidge, dat het Amerikaansche volk niet vergeet te deelen Frankrijks smart over het verlies van Nunges- ser en Coli. De ontwikkeling der luchtvaart, aldus seinde de president der Vereenigde Staten, is voor het grootste deel toe te schrijven aan het Fransche genie, dat er op deze wijze toe heeft bijgedragen, dc beide volken nader tot elkaar te brengen. Generaal Girod, voorzitter der luchtvaart- commissie uit de Fransche Kamer, heeft me degedeeld, dat Lindbergh ontvangen zal wor den in de presidentieele vertrekken van de Ka mer. Hij verzocht den minister van buitenland- sche zaken, Briand, onmiddellijk het Legioen van Eer door president Doumergue aan Lind bergh te doen uitreiken. Briand, die zich niet te Parijs bevindt, ver zocht den adjunct-chef van zijn kabinet den Amerikaonschen gezant zoowel zijn persoon lijke gelukwenschen als die der regeering te brengen voor dé schitterende vlucht van Lind bergh. De Fransche regeering deed de Amcrikaan sche vlag hijschen op het Louvre-paleis, waar zich de bureelen van den minister-president cn van den minister van financiën bevinden, als mede op het departement van buitenlandsche zaken. Het gezantschap ontvangt tallooze tele grafische gelukwenschen. Een telegram van Coolidge. Vreugde in Amerika. President Coolidge heeft Lindbergh een tele gram gezonden, waarin hij zegt Het Amerikaansche volk verheugt zich met mij om het schitterend succes van uw hcld- haftigen vliegtocht. Deze eerste non-stop-vlucht van een enkelen vlieger over den Atlantischen Oceaan bekroont de roemrijke feiten, die de Amerikaansche luchtvaart heeft volbracht en, door de groeten van het Amcrikaansche volk aan Frankrijk over te brengen, brengt u te vens de betuiging over van onze bewondering voor die stoutmoedige Franschen, Nungcsscr en Coli, wier energieke geest hen een eerste poging deed wagen naar hetgeen u thans hebt volbracht, alsmede de verzekering van onze nog steeds voortdurende spanning omtrent hun lotgevallen." Uit Ncw-York wordt gemeld, dat, toen het bericht van Lindbergh's welslagen daar aan kwam, serpentines in zulke hoeveelheden van de wolkenkrabbers naar beneden werden ge worpen, dat de lucht er door verduisterd werd. De kanonnen op Governor-eiland vuurden sa luutschoten af. Overal werd de vlag uitgesto ken. Ook in vele andere Amerikaansche steden gaf het publiek uiting aan zijn dolle vreugde. Overal galmden oe kerkklokken. Alle stoom fluiten van locomotieven, alle sirenes van fa brieken en schepen gilden. Sedert den wapen stilstand is het in de V. S. niet tot dergelijke betoogingen gekomen. Bizonderheden over de aan komst. Over de aankomst van den Amerikaan meldt de Cour. nog het volgende De avond was kalm en helder en er was vrij wel geen wind. Lang voor het donker was wer den de lichten van Le Bourget ontstoken. Orh tien uur tien min. werd het zwakke ge luid van een motor waargenomen en de op winding onder de menigte steeg. Alle oogen zochten den hemel af, doch de zoeklichten von den niets. Nog een paar minuten duurde dc onzekerheid, doch toen kon men de „Spirit of St Louis" op een hoogte van ongeveer driehon derd meter waarnemen. Driemaal cirkelde het vliegtuig boven Le Bourget en voorzichtig da lend volbracht het een volmaakte landing. De machine taxi'de ongeveer honderd meter en kwam aan het Westelijk uiteinde van het veld tot stilstand. De opgetogen menigte, die deze laatste moeilijke manoeuvre van een vermoeid man met angst had gadegeslagen, juichte plot seling als uit één mond. De menschen verbra ken het cordon militairen en politie en holden naar het vliegtuig. Prikkeldraadversperringen en barricaden werden vernield. Verscheidene personen geraakten onder den voet. Lindbergh werd uit zijn machine getild en slechts de uiterste pogingen van een paar Fransche avia- teurs en soldaten, die de kolven van hun gfewo- ren mocstèn gebruiken, redden den Ameri kaan uit dc handen van een dol-opgewonden menigte. Een vermakelijke vergissing van het publiek, waarbij enkele vrienden Van den vliej^r een handje geholpen hebben, hielp Lindbergh bij zijn ontsnapping. Een Amerikaan uit het pu bliek werd op een gegeven oogenblik voot Lindbergh aangezien en luid toegejuicht. Hij werd op de schouders geheschen; in triomf droeg men hem naar het hoofdbureau van den commandant van Le Bourget, terwijl intus schen de ware Lindbergh op die manier en vrijwel onopgemerkt het bureau van de Union Aéronautique bereikte, waar een ontroerende ontvangst plaats had. De Fransche vlieger broeders omhelsden den luchtheld en een war me verwelkoming viel hem ten deel van den Amerikaanschen gezant cn den Franschen mi nister van arbeid Fallières. Een cape van een Fransch aviateur werd Lindbergh toen om de schouders geworpen, een pet van een Fransch aviateur werd hem op het hoofd gedrukt. Zoo vermomd werd Lindbergh per auto naar Parijs gebracht. Men heeft besloten een gedenkplaat aan te bren gen in de kamer, waar hij ontvangen werd. Het vliegtuig heeft iets te lijden gehad van de souvenir jagers, die, ondanks de pogingen der politie en soldaten, er in slaagden, stukjes aluminium van het toestel af te scheuren, <er- wijl qok de vleugels eenigszins beschadigd werden. Het vliegtuig is later in een hangar opgeborgen, waar het bleek, dot er in het ben zine-reservoir nog tweehonderd liter over was. Voor het bureau van den commandant van Le Bourget, waar de Amerikaan gebracht was, dien men voor Lindbergh had laten doorgaan, had intusschen een grootsche demonstratie plaats. De Amerikaansche gezant verscheen op het balcon en trachtte de menigte toe te spre ken, die evenwel in dolle opgewondenheid om Lindbergh bleef roepen. Ten slotte hield de gezant den vliegerhelm van Lindbergh in de hoogte, wat een daverend gejuich ontlokte. Er werd nog een poging gedaan om het gebouw binnen te dringen, waarbij eenige ruiten wer den stuk geslagen, doch de politie en de ;ol- daten waren den toestand meester. Raymond Orteig, dien den prijs van 25.000 dollar had uitgeloofd, kwam juist te laat te Parijs aan om bij de ontvangst tegenwoordig te zijn. Het was de eerste maal in de Fransche ge schiedenis, dat van den Quai d'Orsay de Ame rikaansche vlag wapperde, die daar op last van Briand geheschen was. Op de receptie, hedenmiddag om twaalf uur door den Amerikaanschen gezant gehouden, was Lindbergh niet aanwezig. Naar de gezant mededeelde, was de vlieger nog steeds in diepe rust. Een felicitatie van Mussolini. Rome, 22 Mei. (V. D.) De Amerikaan sche ambassadeur Fletcher heeft een eigenhan dig door Mussolini geschreven brief van den premier ontvangen, waarin deze zijn gelukwen schen aanbied in verband met het welslagen van den transatlontischcn vliegtocht van kapi tein Lindbergh, voor wicn hij een „enthousiaste bewondering" zegt te koesteren. Engelsche huldebetuigingen. Londen, 22 Mei. (V. D.) De bladen brengen op de meest spontane wijze hulde aan kapitein Charles Lindbergh, die de eerste avia teur is geweest, die geheel alleen over het Noordelijk deel van den Atlantischen Oceaan loog.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1927 | | pagina 6