BALATUM DE FAAM Atkinson's 1.50 per El 1.19 per El Bel dan op No. 42 Zwaar als Binoleum SLIJTERIJ - HAVIK 41 Handel in Gedistilleerd. Wijnen en Likeuren. Specialité'? Advocaat - Boerenjongens - Voor- burgti en Massa's „Schilleflje" Hebt U een Taxi of Auto noodig? MAIS0N VAN EIMEREN WIJERSSTRAAT 14 - TELEF. 205 KAM PER MAN'S JOH. BOTTINGA Stoompersinrichting „QUICK", ACCUMULATOREN RECLAMES. Van 14 regels 2.05, elke regel meer 0 50 de nieuwste vloerbedekking beter en goedkooper als vloerzeil Nieuwste dessins voorradig Luxe kwal. Normale kwal. verkrijgbaar in Langestraat 5 bij de Varkensmarkt Teief 292 Aanbevelend S. H, MASSA Eau de Cologne „No. 24" ivin° Neckflesch f 1.50 f 2.25 f 2.75 en f 4.- Ronde Stopflesch f 6.- en f 10.- Zakflacons ovaal f 1.20, plat f 1." Hoofdpijn Eau de Cologne f 3.50 Vraagt ook onze Eau de Coiogne, Coffrets, Toilet zeep, Poeders, Creams, Brillantine, Bad- en E^eukzout Voor Amersfoort en Omstreken alleen verkrijgbaar bij der gegadigden dan voor de overige bedrijven, zoodat bij het eerstgenoemd bedrijf veel meer koopmanschap moet toegepast worden. Spre ker, die wel eenig" inzicht in financieele vraag stukken-meent te hebben, zou willen een sche ma voor het Amersfoortsch grondbedrijf te kunnen maken, waarbij het niet noodig zou zijn de gronden te verkoopen. Men zou dan veel meer kunnen profiteeren van de waurde- stijging der gronden. De heer Hofland stelt voorts de vraag in het licht of bij het gemeen tebestuur wel altijd de noodige koopmanschap aanwezig is. Doch wanneer het er met het grondbedrijf thans bevredigend voorstaat en wanneer het met grondbedrijf in de toekomst nog beter zal zijn, hetgeen spreker ver trouwt dan is dat te danken aan het beleid van den vrjjzinnig-democratischen wethouder Ruitenberg. Het is dan ooi; met de grootste gerustheid dat spreker 'het program der vrijz.- democraten kan aanbevelen. Vervolgens be spreekt de heer Hofland nog in het kort de belastingpolitiek en wat er te dien opzichte in de laatste vier jaren is gepasseerd. Dc poli tiek, die thans ten opzichte van de belastingen wordt gevoerd, kan spreker niet goedkeuten, welk oordeel hij nader ontwikkelt en waarbij hij wijst op de groote financieele moeilijkhe den die de gemeente heeft gekend, waardooi hooge belastingen noodwendig waren gevor derd. Tenslotte behandelt de heer Hofland nog de bedrijven van openbare werken en gemeen tereiniging. Hierbij wordt opgemerkt, dat de reinigingsdienst wel betrekkelijk veel geld kost, doch dat men de reinigingsdienst mcc-t be schouwen als een onderdeel van den maat- schappelijken gezondheidsdienst. Met enkele algemeene opmerkingen betreffende de ge meentelijke exploitatie van bedrijven, beëindigt dc heer Hofland zijn rede. De vergadering wordt hierna door den voor zitter raet een enkel woord ter opwekking om op de vrijzinnig-democratische lijst te stem men, gesloten. NATIONALE BOND VAN HANDELS- P.N KANTOORBEDIENDEN. Jaarverslag over 1920. In de Bondsvergadering van den Nationalen Bond van handels- en kantoorbedienden „Mcrcurius", op 25 cn 26 dezer te houden, zal het jaarverslag behandeld worden, dat dezer da' gen in druk is uitgegever Rijwielhandel - Tel. 132 Alleen bij Langestraat 28 U spaart geld doo7 een abonne ment op bet onderhoud van Uw kleeding te némen bij de Eerste Amersfoorische Stationsstraat 16 B. Tel. 344. LEVEREN-LADEN.REPAREEREN \\(y^ B.SCHOOLËMAN ELECTQO-TECHNISCM BUREAU AMERSFOORT SMALLE PAD I2 TELEFOON: 423 Uit dit verslag blijkt, dat het ledental op 31 December 1926 bedroeg 6099. Gewag wordt gemaakt van de verschillende besluiten en han delingen, ter uitvoering van het werkprogram, waarbij in dö eerste plaats wordt stilgestaan bij de samenwerking rhet den R. K. Bond van handcis- en kantoorbedienden Sint Franciscus van Assisië en de Nederlandsche Vereeniging van Christelijke kantoor- en handelsbedienden, ten aanzien van een ontwerp-regeling voor de arbeidsvoorwaarden van het administratief per soneel, in het verzekeringsbedrijf. Alsnu worden vermeld, de verschillende ge vallen, waarin door het Bondsbestuur of de onderscheiden besturen van de plaatselijke of- deelingen is opgetredbn ten behoeve van Bondsleden, hetzij ter verbetering van hun ma- terieele positie, hetzij ter verdediging van hun tericele positie, hetzij ter verdediging van hun belangen. Over het salaris voor tijdelijk perso neel in overheidsdiensten en dot aan het Rijks- paspoortenkantoor, werden adressen gezonden aan de regeering en audiënties gehouden bij den minister van financiën. Een studie werd ingesteld, aan de hand van een enquête, die onder een aantal bekende personen in ons land gehouden werd en die aanleiding gaf tot de uitgifte van een rapport over den invloed van de gewijzigde arbeids- methoden in den administratieven arbeid op den toestand der kantoorbedienden. Het versing bevat voorts onderscheiden in- lichtingën o.a. omtrent de houding der regee ring tegenover de arbeidswet 1919 en de po gingen van den Bond, om tot de toepassing van die wet te geraken, zijn ijveren ten bate van de oudere vakgenooten, die door werkloos heid worden getroffen, de verbetering der open- bure arbeidsbemiddeling, waarbij rekening wordt gehouden met dc eigenaardige belangen van dc handels- en kantoorbedienden, alsmede het rapport eener jury, bestaande uit de hee- ren Prof. J. G. Ch. Volmer, Prof. Mr. C. W. de Vries en H. J. L. Ruften, over een prijs- vioag, betreffende een verhandeling omtrent de wenschelijkhcid en de toepassing van reseivee ringen, met name bij naemlooze vennootschap pen over personeelbelangen. Op deze prijs vraag was slechts één antwoord ingekomen, hetwelk niet voor bekroning in aanmerking bleek te komen. Het Bureau voor Arbeidsrecht, onder lei ding van den Bondsvoorzitter, met medewer king als rechtskundig raadsman von Mr. S. J. L van Auiten te Rotterdam, verleende zijn tusschenkomst in 1'2 gevallen, ongerekend de bemoeiingen der gelijknamige bureaux in de plaatselijke afdeelingen. Uitgekeerd werd uit het ziekenfonds 9177.17, uit het werkloosheidsfonds 57.100.54, uit de Weerstandskas 394.50, uit het ondersteuningsfonds 9.283.40 en uit de tijdelijke commissies tot steun in natura 1059.33. De onderscheiden kassen toonden op het einde des jaars een bezit aan van in totaal 139.278.32 (vorig jaar f 120.489.72). Voorts bevat het verslag o.a. gegevens om trent de Federatie van handels- en kantoor- bcdiendenvereenigingen, het Verbond van hoofdarbeiders en de Vereeniging yoor Her stellingsoorden. TUINBOUWVEREENIGING AMERSFOORT. Algemeene vergadering. In Hotel de Zwaan hield de Tuinbouwver- eeniging een algemeene vergadering onder voorzitterschap van den heer Van der Knoop. De vergadering was niet best be zocht. Van den heer Van der Linden was be richt van verhindering gekomen, terwijl hij tevens meedeelde, door drukke werkzaamhe den verhinderd te zijn langer de functie van tweeden secretaris waar te nemen. Aan het jaarverslag ontleenen we het vol gende Door de overstroomingen in het begin van 1926 kwamen kassen en warenhuizen in het water. Het witlof ging daardoor geheel verloren, terwijl sla- en bloemkoolplanten be1 doivcn waren. De opbrengst van aardbeien en boonon was door de loge prijzen onbevredi gend, evenals de vollegrondscultures. Gunstig, was de oogst van' zwarte bessen, die ruim 90(J KG a 83 ct. opbracht. Dc peren droegen rijk, dc appels matig Druiven waren goed 1286 pond Black Alicante en 2809 pond Fran- kenthaler brachten 1543.31 op De finan cieele resultaten der vollegrondscultures waren slecht, vandaar het streven om nog meer glas te krijgen. Thans laat zich de toestand goed aanzien. Dc voorzitter brengt hulde aan het initiatief ven den heer De Pool, dat leidde tot een be trekkelijk gemakkelijke verkrijging van drui- venkassen. De financieele zijde van het bedrijf leverde over 1926 een tekort op van 757.62 bij een totaal uitgaven van 6853.16. Hieronder zijn ook begrepen de afschrijvingen. Bij de rond* vraag kwam ter sprake het instellen van een cursus in het krenten van druiven. Dc heer van Straalen deelde mede, dat hij gaarne den kweekers dot wil leeren, maar de meesteii hunner toonden nog te weinig belangstelling voor de Tuinbouwverecniging, door niet eens lid te zijn. Wie intusschen in den Proeftuin naai het krenten komt zien, zal alle gewcnschtc in lichtingen ontvangen. De heer Hofkamp dankte het bestuur vooi de schitterende excursie welke pas gehouden is en hoopt op meer dergelijke "leerrijke uitstap jes. De voorzitter zegt, dat het initiatief daar toe is uitgegaan van en dat de plannen ertoe zijn uitgewerkt door de heeren Laméris en van. Stroalen, die alle eer van him werk heb ben gehad en den dank van alle deelnemers verdienen. De vergadering werd daarna gesloten. „ZANDBERGEN." Algemeene ledenvergadering. Dezer dagen werd de algemeene ledenvoi- gadering van „Zandbergen" gehouden. Dc voorzitter, ds. J. D. van Calcor, alsmede de aftredende bestuursleden mr. L. Lietaeri Peerboltc, mr. Harders en de heer A. J. Mendes da Costa werden herkozen. De rekening en ver antwoording van den penningmeester weid goedgekeurd. Het tekort ad 12.385 is in hoofdzaak te wijten aan het in verzorging nemen van kinderen tegen een te geringe ver goeding. Wil Zandbergen den weg blijven be wandelen, tot heden gevolgd, dan moeten de inkomsten vermeerderen; bezuiniging op uitga ven is niet mogelijk. Uit het jaarverslag van den secretaris blijkt, dat het aantal verpleegden met twaalf is ach teruitgegaan; dit aantal bedraagt thans 396. De t.b.c.-putiënten zijn voorloopig ondergc- biacht in een rijksbarak. Het ligt in de bedoe ling, zoodra voldoende gelden aanwezig zijn tot den bouw van een landhuisje, dat een dé pendance zal worden van het Trecker Bergje, deze kinderen daar onder dak te brengen. MUZIEKKORPS I REG. HUZAREN Concert. Het vrijwillige muziekkorps van het I Reg Huzaren zal onder leiding van kapelmeester Klynen van avond van 7 tot 9 uur een con cert geven in de muziektent van het kazerne terrein. CARILLONBESPELING. Rectificatie. In ons nummer van gisteren berichtten wij, dot de carillonbespeling va nden O.L. Vrouwe toren ter inluiding van de Bleuwe-Weck zal plaats hcbbeji morgen van 11 tot 12 uur. Dit is onjuist. De bespeling zal geschieden van 12 tot 1 uur, zulks in verband met de kerk diensten. CONCERTZAAL „DE KEIZERSKROON" Feestelijke heropening. Zooals wij reeds in een onzer vorige nummers vermeld hebben is de „Keizerskroon" in ande re» exploitatie gekomen. Gisteravond vond de feestelijke heropening van de gerestaureerde concertzaal plaats. De nieuwe exploitant, dc heer Koerse heeft kosten nog moeite gespaard om 't publiek zoo aangenaam mogelijk te maken. Naast een nardigc muurbeschildering zorgt een 8-tal elcctrischc kronen voor een uit stekende verlichting Ook het tooncel cn dè decors hebben een grondige herziening ondcr- gaan. Ter gelegenheid van dit feit waren een groot aantal genoodigden aanwezig. Er hccrschte reeds onmiddellijk een recht feestelijke stem ming wcartoe zeer zeker de heer Piet Groonen- daai, humorist en Corrie Verbuis, soubrette met hun iJedjcs etc. niet weinig hebben bijge dragen. Tusschen de verschillende nummers trad een Jazz-band op onder leiding van den heer Gol- joard, terwijl een bal de aanwezigen nog een langen tijd bijeen hield. DAMMEN. „Amersf. Damvereeniging In dc voorjaarsvergadering van den U. P. A. B., die gisteravond in hctel Witjens tc Utrecht plaats vond, werd dooi don voorzit ter van den bond, den heer Korte weg, de kam pioensdiploma's uitgereikt aan de AD.V. Als kampioensprijs werd de A.D.V. een fraaie wedstrijdklok aangeboden. Tot lid van de Propagandn-commissic van den U. P. A. B. werd benoemd de heer Ph. Rin- tel, Amersfoort. CINEMA ROYAL. Heden en morgen. Hemelvaartsdag, zal in cinema Royal vertoond worden do film Cobra met in de hoofdrol Rudolf Valentino. Als ex tra-nummer wordt vertoond „Ik blijf liever ge zond". De hoofdrol in deze film wordt vervuld door Harold Lloyd. AANBESTEDING SNIEUWS. Door de Nederlandsche Spoorwegen is gis teren aan het hoofdadministratiegebouw te Utrecht aanbesteed: het ,sloopen en opruimen van do douaneloods op het station Arnhem. Ingekomen waren 14 biljetten, waaronder eene inschrijving van P. C. en C. P. Stuij te Utrecht en te Baarn, voor 2280. De hoogste inschrijving was van Gebrs. dc Boer te Oostzaan ,voor 4777.77 ,do, laagste van H van Gemert te Nijmegen, voor 466. POSTERIJEN. De dienst op Hemelvaartsdag. Op Hemelvaartsdag vindt geen postbestelling plaats. Er is gelegenheid, evenals op Zondagen de correspondentie ten postkantore af te halen vpn 9—9.30 cn van 12. De bijbussen wor den niet gelicht, doch er heeft een extra lich ting plaats" op Vrijdag 27 dezer, pl.m. 5 uur voorm. DE RELLETJES TE ASSEN. Nog een zaak voor den Bosschen krijgsraad. Opnieuw is voor den Bosschen krijgsraad een zaak behandeld met de Asser relletjes ver band houdende. Ditmaal stond terecht de ser geant J. J. K. van het T6c reg. inf. te Amers foort. beschuldigd dat hij als wachtcomman dant. na herhaaldelijk te zijn gewaarschuwd, dat ingrijpen tegen de samenrottende militai ren noodig was, geen enkele maatregel daar toe heeft genomen, doch, zich houdende alsof de heele zaak hem niet aanging, zich in hel wachtlokaal had teruggetrokken. Verdachte verklaarde, dat hij een militair in arrest had gesteld en naar het wachtlokaal is gegaan om rapport op te maken. Met de sa menrottende militairen heeft hij zich niet be moeid. omdat hij meende daardoor iets straf baars tc doen, aangezien luit. J. Knaap alleen bevoegd was om iin te grijpen. Hij had geen enkel consigne gekregen om maatregelen te nemen. Toen luit. Knaap met de samenrotten de militairen sprak, werd 't een janboel. Als de luitenant was weggebleven, zou verdachte zich voor orde en rust verantwoordelijk hebben ge acht. Getuige sergeant P. Veenbrink, achtte den wachtcommandant verplicht mede voor orde en rust te zorgen. Getuige zou in zijn plaats do wacht in het geweer hebben geroepen, daar 60 oproerigen de vrijlating van den arrestant eischtcn. Verd. had behooren in tc grijpen. Hij had als wachtcommandant den officier behooren te steunen door de wacht in het geweer te roc^ pon. Verd. had alles kunnen voorkomen, maar hij deed zelfs de gordijntjes dicht om niets te zien. Ook sergeant-majoor H. J. Mulder was van meening, dat verd. door behoorlijk ingrijpen verder oproer had kunnen voorkomen. Hij was als wachtcommandant verantwoordelijk voor orde en rust, ook al is de officier van piket aanwezig. Jhr. D. de Brauw kapitein, daarentegen oor- _ee!dc den wachtcommandant niet aansprake lijk. Het is voor dezen moeilijk zich met een zaak te bemoeien als een officier dat reeds heeft gedaan. Luitenant J. P. Briet tc Amersfoort, achtte den wachtcommandant wel aansprakelijk om maatregelen te nemen op het oogenblik dal een samenscholing voor de wacht plaats grijp» Ook de auditeur-militair was van meening, dat verd. het oproer had kunnen voorkomen en dat hij verplicht was geweest zelfs ongevraagd hulp te verleenen. Vervolging \jan deze zaak i» gcwenscHt, doch het is niet de bedoeling ge' weest streng te straffen, aangezien de toe stand, gelijk die was, langzaam is gegroeid Aan die slapheid moet eindelijk eens een einde komen. Spr. was het niet eens met serg.- majoor Mulder, dat door de houding van ver dachte een blaam is geworpen op den stand der onderofficieren. Wegens overtreding van art. 143 Wetb. van Militair Strafrecht eischte de auditeur-militair zeven dagen gevangenisstraf. Mr. Adelmeyer uit Den Bosch achtte het ten laste gelegde niet bewezen en pleitte vrijsproak KANTONGERECHT. Geen signalen geven bij zij wegen. Een bestuurder van een autobus naar Baarn stond terecht omdat hij geen signaal 'had ge-- geven bij het passeeren van een zijweg die ar een villa voerde, waardoor hij een auto, cic uit deze zijlaan kwam had aangereden. Verdachte erkent, dat de andere auto is aan gereden. Hij kan zich echter niet herinneren, of hij signalen heeft gegeven. Het zal wel, al dus verdachte, want wanneer men steeds een r.itcbus rijdt, heeft men steeds de claxon in do hand. Als getuige werd gehoord de bestuurder van dc aangereden auto. Deze verklaart geen sig nalen te hebben gehoord. Getuige had zelf zei r langzaam gereden, doch niet vooruit uit- c-l-ckcn of er iets aankwam. Een andere getuige vertelde, dat hij hei or.geluk gezien had. Hij had geen signalen van de autobus gehoord, wel van de uitrijden de auto. Na het hooren van een getuige a decharge vr '.eg de ambtenaar van het O. M. een boete van J 20. Uitspraok over 8 dagen. Openbare dronkenschap. Een Tirolci-metselaar, die in Soest werkte, was dronken geweest. Hij was met ccn paar kameroden „zusammen" geweest. Ze hadden wat gedronken en toen was verdachte dronken geworden. Het was zoo, hij kon er niet veel tegen in brengen De ambtenaar van het O. M. eischte 10 boete. Dc kantonrechter veroordeelde tot 6 Voorts dienden nog ocnigc kleinere zaken, die geen bijzondere vermeldenswaardige feiten brachten. Uitspraak. De vorige week had terecht gestaan een automobilist, die komende uit dc Arnhomsche- straot en rijdende naar den Westsingel, geen teeken had gegeven van richting te veranderen. De hierdoor aangereden wielrijder had 25 schade geëischt. Het requisitoir van den ambtenaar van het O. M. was geweest f 10 of 10 dagen hechte nis. Dc kantonrechter deed hedenochtend uit spraak, wees de civiele vordering af en veroor deelde verdachte tot 2 boete strbs. 2 dagen hechtenis. POLITIENIEUWS. Korte berichten. Tegen eenigc wielrijders is proces-verbaal opgemaakt wegens diverse overtredingen van de motor- en rijwielwet, o.a. rijden zonder bel, zonder licht na den vostgestelden tijd daar voor, op het trottoir enz. Een persoon die nog voor het betalen van een boete gesignaleerd stond is door dc po'itic tfangchouden. Na zijn schuld voldaan te heb ben kon hij weer vertrekken. AANRIJDING. Op den Utrechtscheweg. Gisteravond werd op den Utrechtscheweg een wielrijder aangereden 'door oen auto. De wielrijder liep enkele verwondingen op en is per auto naar zijn woning overgebracht. Dc fiets werd totaal vernield. AGENDA. Dagelijks Kunstzaal ..Sieikurst" Utrechtscheweg 111 Moderno Engelsche Textielen Cinema Royal, Lnngosunat Hotel „De Witte." Zondags Concert. Danszaal Klaassen Zaïoidag en Zondag Omring Leeszaal Handelsicgister, Arnh. weg 23. Theosofische Bibliotheek, Löantje 3. Openbare Leeszaal (met Jeugdleeszaal) en Bibliotheek. Muurhuizen 9 Princess-room Zaterdag en Zondag middag- •n avondconcert De Poort van Cleef. Zondags Concert. 't Boompje. Zondagavond Dancing. De Arend Vrijdag, Zondag, Maandag en Dinsdag Bioscoop 28 Mei—4 Juni. Tentoonstelling Diankweer- Comité (Langestraat 94). 1 Juni. Openlucht-meeting in het Plantsoen. Blauwe Week. 4, 5 en 6 Juni. De Valk. Orde van de Jonge Tempelieren. 12 Juni. Birkhoven. Turnkring. Athlctiekdag von Excelsior. 19 Juni. Birkhoven. Excelsior atletiekwed strijden. 26—28 Juni Tweedo congres voor Gods dienstonderwijs. 30, 31 Juli, 1 Aug. de Volk Jongelieden Ge heel Onthouders Bond. UTRECHT. Stadsschouwburg. 26 Mei Vereenigd Tooneel: „De man van Jacqueline", 8 uur. 27 Mei. Strindberg-avond. Fraülein Julie" en „Die Störkere". 8 uur. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Aaltje en Jacob,'d. en z. van Jacob van Ginkel en Hendrikje van de Hoek; Hendrikus Gcrardus, z. van Geurt Gerardus van Westerlaon en Alyda Clasina Mostertman; Jan, z. van Dirk Antonie van Uth én Withcl- mino Hendrika Gijsbertse. Getrouwd; Jean Pierre Francois Tille- mans en Pietje Persijn. Overleden: Izaak Marius Jacob Hoog. oud 63 jaar, echtg. van Arendina Bcrcndine Willemina Muijderman. Telefonisch Weerbericht Naar waarneming in den ochtend van heden. Hoogste stand709.5 tc Malinhead. Laagste stand: 754.G tc Danzig. Verwachting tot den avond vnn 20 Mei Matige tot zwakke wind uit O. richtingen, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, mogelijk nachtvorst, warmer overdog WIELRIJDERS. Fietslantaarn aansteken 9 uur 30 min. «ie STAATSLOTERIJ. Woensdag 25 Mei 1027. 3e KLASSE. 7c LIJST. Hooge Prijzen: 1000 3256, «50, 8065. 8093. 11619. 15711. 15119, 19371. 19817. NEDERLANDSCHE BANK. Belecning op Binnenl. Effeclen 4% Bulten!. 5 OMREKENINGSKOERSEN. Ofl.Not. Niet Oil. Not 24 Mei 25 Mei 12uut Londen12.13?* 12.18*/, Eerlijn59.18 59.18 a'ijs 9.79 9.79 Brussel84 72 84.71 Zwitserland48.07 48.0T Weenen85.20 35.k0 Kopenhagen66.70 66.70 Oslo64.70 64 57, Stockholm66.87 1 66 90 New-York2 49V. 2.49.80

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1927 | | pagina 3