DE FAAM Atkinson's 1.50 per El 1.19 per El Bei dan op No. 42 Ö71 BALATUM Zwaar als linoleum SLIJTERIJ - HAVIK 41 Handel in Gedistilleerd Wijnen en Likeuren. Advocaat - Boerenjongens - Voor- burgh en Massa's „Schilletlje" KAMPERMAN's Hebt U een Taxi of Auto noodig? MAIS ON VAN EI MEREN WIJERSSTRAAT 14 - TELEF. 205 JOH. BOTT0NGA Stoompersinrichting „QUICK", ACCUMULATOREN RECLAMES. Van 1—4 regels 2.05, elke regel meer 0.50 de nieuwste vloerbedekking beter en goedkooper als vloerzeil Nieuwste dessins voorradig Luxe kwal. Normale kwal. verkrijgbaar in Langestraat 5 bij de Varkensmarkt Specialité'» Telef 292 Aanbevelend S. H. MASSA Rijwielhandel - Tel. 132 Eau de Cologne „No. 24" Kin» Neckflesch f 1.50 f 2.25 f 2.75 en f 4.- Itonde Stopflesch f 6.- en f 10.- Zakflacons ovaai f 1.20, plot f 1.- Hoofdpijn Sau de Cologne f 3.50 Vraagt ook onze Eau de Cologne, Coffrets, Toilet zeep, Poeders, Creams, Brillantine, Bad- en Reukzont Voor Amersfoort en Omstreken alleen verkrijgbaar bij der gegadigden dan voor de overige bedrijven, zoodat bij het eerstgenoemd bedrijf veel meer koopmanschap moet toegepast worden. Spre ker, die wel cenig' inzicht in financieele vraag stukken meent te hebben, zou willen een sche ma voor het Amersfoortsch grondbedrijf te kunnen maken, waarbij het niet noodig zou zijn de gronden te verkoopen. Men zou dan veel meer kunnen profiteeren van de waarde- stijging der gronden. De heer Hofland stelt voorts de vraag in het licht of bij het gemeen tebestuur wel altijd de noodige koopmanschap aanwezig is. Doch wanneer het er met het grondbedrijf thans bevredigend voorstaat en wanneer het met grondbedrijf in de toekomst nog beter zal zijn, hetgeen spreker ver trouwt dan is dat te danken aan het beleid van den vrijzinnig-democratischen wethouder Ruitenberg. Het is dan ook met de grootste gerustheid dat spreker het program der vrijz.- demoaraten kon aanbevelen. Vervolgens be spreekt de heer Hofland nog in het kort de belastingpolitiek en wat er te dien opzichte in de laatste vier jaren is gepasseerd. De poli tiek, die thans ten opzichte van de belastingen wordt gevoerd, kan spreker niet goedkeuten, welk oordeel hij nader ontwikkelt en waarbij hij wijst op de grootc financieele moeilijkhe den die de gemeente heeft gekend, waardooi hooge belastingen noodwendig waren gevor derd. Tenslotte behandelt de heer Hofland nog de bedrijven van openbare werken en gemecn- tereinigirig. Hierbij wordt opgemerkt, dat de reinigingsdienst wel betrekkelijk veel geld kost, doch dat men de reinigingsdienst meet be schouwen als een onderdeel van den maat- schappelijken gezondheidsdienst. Met enkele algemeene opmerkingen betreffende de ge meentelijke exploitatie van bedrijven, beëindigt de heer Hofland zijn rede. De vergadering wordt hierna door den voor zitter met een enkel woord ter opwekking om op de vrijzinnig-democratische lijst te stem men, gesloten NATIONALE BOND VAN HANDELS- EN KANTOORBEDIENDEN. Jaarverslag over 1920. In de Bondsvergadering van den Nationalen Bond van handels- dn kantoorbedienden „Mcrcurius", op 25 on 26 dezer ti1 houden, zal het jaarverslag behandeld worden, dat dezer da gen in druk is uitgegever Alleen bij Langestraat 28 U spaart geld doo; een abonne ment op het onderhoud van Uw kleeding te nemen bij de Eerste Amersfoodsche Stationsstraat 16 B. Tel. 344. LEVEREH_LADEN-!)EPJRIEREN ELECTQO-TECh'NISCH BUREAU AMERSFOORT SMALLE PAO I2 TELEFOON. 423 Uit dit verslag büjkt, dat het iedental op 31 December 1926 bedroeg 6099. Gewag wordt gemaakt van de verschillende besluiten en han delingen, ter uitvoering var. het werkprogram, waarbij in de eerste plaats wordt stilgestaan bij de somenwerking met don R. K. Bond van handels- en kantoorbedienden Sint Franciscus van Assisië en de Nederlandsche Vereeniging .an Christelijke kantoor- en handelsbedienden, ten aanzien van een ontwerp-regeling voor de arbeidsvoorwaarden van het administratief per soneel, in het verzekeringsbedrijf. Alsnu worden vermeld, de verschillende ge- illcn, waarin door het Bondsbestuur of de onderscheiden besturen van de plaatselijke uf- declingen is opgetredfen ten behoeve van Bondsleden, hetzij ter verbetering van hun mo- tcrieclc positie, hetzij ter verdediging van hun tericclc positie, hetzij ter verdediging van hun bclungen. Over het salaris voor tijdelijk perso neel in overheidsdiensten en dat aan het Rijks- paspoortenkantoor, werden adressen gezonden aan de regeering en audiënties gehouden bij den minister van financiën. Een studie werd ingesteld, aan de hand van een enquête, die onder een aantal bekende personen in ons land gehouden werd en die aanleiding gaf tot de uitgifte van een rapport over den invloed van de gewijzigde arbeids- methoden in den administratieven arbeid op den toestand der kantoorbedienden. Het verslag bevat voorts onderscheiden in lichtingen o.a. omtrent de houding der regee ring tegenover de arbeidswet 1919 en de po gingen van den Bond, om tot de toepassing van die wet te geraken, zijn ijveren ten bate van de oudere vakgenooten, die door werkloos heid worden getroffen, de verbetering der open- barr arbeidsbemiddeling, waarbij rekening wordt gehouden met de eigt-nnurdige belangen ven de handels- en kantoorbedienden, alsmede het rupport eener jury, bestaande uit de hee- ren Prof. J. G. Ch Volmer, Prof. Mr. C W. de Vries en H. J. L. Rutten over een prijs vraag, betreffende een verhendeÜng omtrert de wenschelijkheid en dc toepassing van reservee ringen, met name bij naamloozc vennootschap pen over personeelbelangen. Op deze prijs vraag was slechts één antwoord ingekomen, hetwelk niet voor bekroning in aanmerking bleek te komen. Het Bureau voor Arbeidsrecht, onder lei ding van den Bondsvoorzitter, met medewer king als rechtskundig raadsman van Mr. S. J. L van Au'.t?ri te Rotterdam, verleende zijn tusschenkomst in 12 gevallen, ongerekend de bemoeiingen der gelijknamige bureaux in de plaatselijke afdeelingen. Uitgekeerd werd uit het ziekenfonds 9177.17, uit het werkloosheidsfonds 57.100.54, uit de Weerstandskas 394.50, uit het ondersteuningsfonds 9.2Ö3.40 en uit de tijdelijke commissies tot steun in natura 1059.33. De onderscheiden kassen toonden op het einde des jaars een bezit aan van in totaal 139.278.32 (vorig jaar 120.489.72). Voorts bevat het verslag o.a. gegevens om trent de Federatie van handels- en kantoor- bediendenvereenigingen, het Verbond van hoofdarbeiders en de Vereeniging voor Her stellingsoorden. TUTNBOU \WEREEN 1GING AMERSFOORT. Algemeene vergadering. In Hotel de Zwaan hield ae Tuinbouwver- eeniging een algemeene vergadering onder voorzitterschap van den heer Van der Knoop. De vergadering was niet bost be zocht. Van den heer Van der Linden was be richt van verhindering gekomen, terwijl hij tevens meedeelde, door drukke werkzaamhe den verhinderd te zijn langer de functie van tweeden secretaris waar te nemen. Aan het jaarverslag ontleenen we het vol gende Door de overstroomingen in het begin van 1926 kwamen kassen en warenhuizen in het water. Het witlof ging daardoor geheel verloren, terwijl sla- en bloemkoolplnnten be dorven waren. De opbrengst van aardbeien en boonen was door de loge prijzen onbevredi gend, evenals de vollegrondscultures. Gunstig, was de oogst van zwarte bessen, die ruim 900 KG. n 83 ct. opbracht Dc peren droegen rijk, dc appels matig. Druiven waren goed 1286 pond Black Alicante en 2809 pond Fran- kenthaler brachten 1543.31 op De finan- ciëclc resultaten der vollegrondscultures waren slecht, vandaar het streven om nog meer glas te krijgen Thans laat zich de toestand goed aanzien. Dc voorzitter brengt hulde aan het initiatief ven den heer De Pool, dat leidde tot een be trekkelijk gemakkelijke verkrijging van drui- venkassen. De financieele zijde van het bedrijf leverde over 1926 een tekort op van f 757.62 bij een totaal uitgaven van 6853.16. Hieronder zijn ook begrepen de afschrijvingen. Bij de rond vraag kwam ter sprake het instellen van een cursus in het krenten van druiven Dc heer van Straalen deelde mede, dat hij gaarne den kweekers dat wil leeren, maar de mcestei. hunner toonden nog te weinig belangstelling voor de Tuinbouwverecniging, door niet eens lid te zijn. Wie intusschen in den Proeftuin naai het krenten komt zien, zal alle gewenschte in lichtingen ontvangen. De heer Hofkamp dankte het bestuur vooi de schitterende excursie welke pas gehouden is en hoopt op meer dergelijke leerrijke uitstap jes. De voorzitter zegt, dat het initiatief daar toe is uitgegaan van en dat de plannen ertoe zijn uitgewerkt door de heeren Laméris en van Straalen, die alle eer van hun werk heb ben gehad en den dank van alle deelnemers verdienen. De vergadering werd daarna gesloten. „ZANDBERGEN." Algemeene ledenvergadering. Dezer dagen werd de algemeene lcdenvei- gadcring van „Zandbergen" gehouden. De voorzitter, ds. J. D. van Calcar, alsmede de aftredende bestuursleden mr. L. Lietaen Pcerbolte, mr. Harders en de heer A. J. Mendes da Costa werden herkozen. De rekening en ver antwoording van den penningmeester werd goedgekeurd. Het tekort ad 12.385 is in hoofdzaak te wijten aan het in verzorging nemen van kinderen tegen een te geringe ver goeding. Wil Zandbergen den weg blijven be wandelen, tot heden gevolgd, dan moeten de inkomsten vermeerderen; bezuiniging op uitga ven is niet mogelijk. Uit het jaarverslag van den secretaris blijkt, dat het aantal verpleegden met twaalf is ach teruitgegaan; dit aantal bedraagt thans 396. De t.b c.-potiënten zijn voorloopig onderge bracht in een rijksbarnk. Het ligt in de bedoe ling, zoodra voldoende gelden aanwezig zijn tot den bouw van een landhuisje, dat een dé pendance zal worden van het Treeker Bergje, deze kinderen daar onder dak te brengen MUZIEKKORPS I REG. HUZAREN Concert. Het vrijwillige muziekkorps van het I Reg Huzaren zal onder leiding van kapelmeester Klynen van avond van 7 tot 9 uur een con cert geven in de muziektent van het kazerne terrein. CARILLONBESPELING. Rectificatie. In ons nummer van gisteren berichtten wij, dot de carillonbespeling va nden O.L. Vrouwe toren ter inluiding van dc Blauwe-Week zal plauts hobbejn morgen van 11 tot 12 uur. Dit is onjuist. Dc bespeling zal geschieden van 12 tot 1 uur, zulks in verband met de kerk diensten CONCERTZAAL „DE KEIZERSKROON" Feestelijke heropening. Zooals wij reeds in een onzer vorige nummers vermeld hebben is de „Keizerskroon" in ande re exploitatie gekomen. Gisteravond vond de feestelijke heropening van de gerestaureerde concertzaal plaats. Dc nieuwe exploitant, de heer Koerse heeft kosten nog moeite gespaard om 't publick zoo aangenaam mogelijk te maken. Naast een aardige muurbeschildering zorgt een 8-tal elcctrischc kronen voor oen uit stekende verlichting. Ook het tooneel en de decors hebben een grondige herziening onder gaan. Ter gelegenheid van dit feit waren een groot aantal genoodigden aanwezig. Er hccrschte reeds cnmiddcllijk oen recht feestelijke stem ming waartoe zeer zeker de heer Piet Groenen- dnal, humorist en Corrie Verbuis, soubrette met hun iledjcs etc. niet weinig hebben bijge dragen. Tusschen de verschillende nummers trad een Jazz-band op onder leiding van den heer Gnl- jaard, terwijl een bal de aanwezigen nog een longen tijd bijeen hield. DAMMEN. „Amersf. Damvereeniging' In de voorjaarsvergadering van den U. P A. B., die gisteravond in hctcl Witjens te Utrecht plaats vond, werd dooi den voorzit ter van den bond, den heer Korteweg, de kam pioensdiploma's uitgereikt aan de AD.V. Als kompioensprijs werd de A.D.V. een fraaie wcdstrijdklok aangeboden. Tot lid van de Propoganda-commissic van den U. P. A. B. werd benoemd de heer Ph. Rin- tel, Amersfoort. CINEMA ROYAL. Heden en morgen, Hemelvaartsdag, zal in cinema Royal vertoond worden do film Cobra met in de hoofdrol Rudolf Valentino. Als ex- tro-nummer wordt vertoond „Ik blijf liever ge zond". De hoofdrol in deze film wordt vervuld door Harold Lloyd. AANBESTEDINGSNIEUWS. Door de Nederlandsche Spoorwegen is gis teren aan het hoofdadministratiegebouw te Utrecht aanbesteed: het .sloopen en opruimen van de douaneloods op het station Arnhem. Ingekomen waren 14 biljetten, waaronder eene inschrijving van P. C. en C. P. Stuij te Utrecht en te Baarn, voor 2280. De hoogste inschrijving was van Gebrs. do Boer te Oostzaan ,voor f 4777.77 ,dc, laagste von H van Gemert te Nijmegen, voor 466. POSTERIJEN. De dienst op Hemelvaartsdag. Op Hemelvaartsdag vindt geen postbestelling plaats. Er is gelegenheid, evenels op Zondagen de correspondentie ten postkantore af te halen vpn 9—9.30 en van 1—2. De bijbussen wor den niet gelicht, doch er heeft een extra lich ting plaats- op Vrijdag 27 dezer, pl.m. 5 uur voorm. DE RELLETJES TE ASSEN. Nog een zaak voor den Bosschcn krijgsraad. Opnieuw is voor den Bosschen krijgsraad een zaak behandeld met dc Asser relletjes ver band houdende. Ditmaal stond terecht dc ser geant J. J. K. van het 16c reg. inf. te Amers foort. beschuldigd dat hij als wachtcomman dant. na herhaaldelijk te zijn gewaarschuwd, dat ingrijpen tegen de samenrottende militai ren noodig was, geen enkele maatregel daar toe heeft genomen, doch, zich houdende alsof do heele zaak hem niet aanging, zich in hei wachtlokaal had teruggetrokken. Verdachte verklaarde, dat hij een militair in arrest had gesteld en naar het wachtlokaal is gegaan om rapport op te maken. Met do sa menrottende militairen heeft hij zich niet be moeid. omdat hij meende daardoor iets straf baars te doen, aangezien luit. J. Knaap alleen bevoegd was om iin te grijpen. Hij had geen enkel consigne gekregen om maatregelen te nemen. Toen luit. Knaap met dc samenrotten de militairen sprak, werd 't een janboel. Als de luitenant was weggebleven, zou verdachte zich voor orde en rust verantwoordelijk hebben ge acht. Getuige sergeant P. Veenbrink, achtte den wachtcommandant verplicht mede voor orde en rust te zorgen. Getuige zou in zijn plaats do wacht in 'het geweer hebben geroepen, daar 60 oproerigen de vrijlating van den arrestant oischten. Verd. had behooren in tc grijpen. Hij had als vachtcommandant den officier behooren tc steunen door de wacht in het geweer te roor pen. Verd. had alles kunnen voorkomen, maar hij deed zelfs de gordijntjes dicht om niets te zien. Ook sergeant-majoor H. J. Mulder was van mecning, dat verd door behoorlijk ingrijpen verder oproer had kunnen voorkomen. Hij was als wachtcommandant verantwoordelijk voor orde en rust, ook al is de officier van piket aanwezig Jhr. D. de Brauw kapitein, daarentegen oor- _ce!de den wachtcommandant niet aansprake lijk. Het is voor dezen moeilijk zich met een zaak te bemoeien als een officier dat reeds heeft gedaan. Luitenant J. P. Briet te Amersfoort, achtte den wachtcommandant wel aansprakelijk om maatregelen te nemen op het oogenblik dal een samenscholing voor de wacht plaats grijp' Ook de auditeur-militair was van meening, dat verd. het oproer had kunnen voorkomen en dat hij verplicht was geweest zelfs ongevraagd hulp te verleenen. Vervolging ^an deze zaak i» gcwenscht, doch het is niet de bedoeling go' weest streng te straffen, aangezien de toe stand, gelijk die was, langzaam is gegroeid Aan die slapheid moet eindelijk eens eon einde komen. Spr. was het niet eens met serg.- majoor Mulder, dat door dc houding van ver dachte een blaam is geworpen op den stand der onderofficieren. Wegens overtreding van art. 143 Wotb. van Militair Strafrecht cischte de auditeur-militair zeven dagen gevangenisstraf. Mr. Adelmeyer uit Den Bosch achtte het ten laste gelegde niet bewezen en pleitte vrijspraak KANTONGERECHT. Geen signalen geven bij zij wegen. Een bestuurder van een autobus naar Baarn stond terecht omdat hij geen signaal 'had ge geven bij het passeeren van een zijweg die ai een villa voerde, waardoor hij een auto, ci< uit deze zijlaan kwam had aangereden. Voidachte erkent, dat de andere auto is aan- gcicden. Hij kan zich echter niet herinneren, of hij signalen heeft gegeven. Het zal wel, al dus verdachte, want wanneer men steeds een r.utcbus rijdt, heeft men steeds de claxon in de hand. Als getuige werd gehoord de bestuurder van do aangereden euto. Deze verklaart geen sig nalen te hebben gehoord. Getuige had zelf rc< r langzaam gereden, doch niet vooruit uit- 7cl-eken of er iets aankwam. lien andere getuige vertelde, dat hij het ongeluk gezien had. Hij had geen signalen van de autobus gehoord, wel van de uitrijden de auto. Na het hooren van een getuige a decharge vrzeg de «ambtenaar v.an het O. M. een boete 3 n J 20. Uitspraak over 8 dagen. Openbare dronkenschap. Een Tirolei-metselaar, die in Soest werkte, was dronken geweest. Hij was met ccn paar kameraden „zusammen" geweest. Ze hadden wat gedronken cn toen was verdachte dronken geworden. Het was zoo, hij kon er niet veel tegen in brengen De ambtenaar van het O. M. elschte 10 boete. Dc kantonrechter veroordeelde tot 6 Voorts dienden nog ccnigc kleinere zaken, die geen bijzondere vermeldenswaardige feiten brachten. Uitsproak. Do vorige week had terecht gestaan con Automobilist, die komende uit dc Arnhemsche- straat en rijdende naar den Westsingel, geen teeken had gegeven van richting te veranderen. Do hierdoor aangeroden wielrijder hod f 25 schade geëischt. Het requisitoir van den ambtenaar van het O. M. was geweest f 10 of 10 dagen hechte nis. De kantonrechter deed hedenochtend uit spraak, wees de civiele vordering af en veroor deelde verdachte tot 2 boete subs. 2 dagen hechtenis. POLITIENIEUWS. Korte berichten. Tegen eenige wielrijders is proccs-vcrbaol opgemaakt wegens diverse overtredingen van de motor- en rijwielwet, o.a. rijden zonder bel, tonder licht na den vestgestelden tijd daar voor, op het trottoir enz. Een persoon die nog voor het betalen ven een boete gesignaleerd stond is door de po'jtio rfangchouden. Na zijn schuld voldaan te heb ben kon hij weer vertrekken. AANRIJDING. Op den Utreehtscheweg. Gisteravond werd op den Utreehtscheweg ccn wielrijder aangereden 'door oen auto. De wielrijder liep enkele verwondingen op en is per auto naar zijn woning overgebracht. Dc fiets werd totaal vernield. AGENDA. Dagelijks Kunstzaal „Sierkurst" Utreehtscheweg 111 Moderne Engelsche Textielen Cinema Royal, Lnngrswaat Hotel „De Witte" Zondags Concert. Danszaal Klaassen Zaïcidag en Zondag L) incing Leeszaal Handelsregister, Arnh. weg 23. Theosofische Bibliotheek, Ldantje 3. Openbare Leeszaal (met Jeugdleeszaal) en Bibliotheek. Muurhuizen 9 Princess-room Zaterdag en Zondag middag- •n avondconcert De Poort van Clcef. Zondags Concert, t Boompje Zondagavond Dancing De Arend Vrijdag, Zondag, Maandag en Dinsdag Bioscoop 28 Mei—4 Juni. Tentoonstelling Drankweer- Comité (Langestraat 94) I Juni. Openlucht-meetiivg in het Plantsoen- Blauwe Week. 4, 5 en 6 Juni. De Valk. Orde van de Jonge Tempelieren. 12 Juni. Birkhoven. Turnkring. Athletiekdag von Excelsior. 19 Juni. Birkhoven. Excelsior atletiekwed strijden. 26—28 Juni Tweedo congres voor Gods dienstonderwijs. 30, 31 Juli, 1 Aug. de Volk Jongelieden Ge heel Onthouders Bond. UTRECHT. Stadsschouwburg. 26 Mei Vereenigd Tooneel; „De man van Jacqueline", 8 uur. 27 Mei. Strindberg-avond. Froülein Julic" en „Die Sterkere". 8 uur. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Aaltje en Jacob, *d. en z. van Jacob van Ginkel en Hendrikje van de Hoek; Hendrikus Gerardus, z. van Geurt Gerardus van Westerlaan en Alyda Clasina Mostertman; Jan, z. van Dirk Antonie van Lith én Withcl- mino Hendrika Gijsbertse. Getrouwd: Jean Pierre Francois Tillc- mans en Pietje Persijn. Overleden: Izaek Mariua Jacob Hoog. oud 63 jaar, echtg. van Arendina Bcrendina Willemina Muijderman. Telefonisch Weerbericht Naar waarneming in den ochtend van heden. Hoogste stond769.5 te Malinhead. Laagste stand754.6 te Danzig. Verwachting tot den avond van 26 Mei Matige tot zwakke wind uit O. richtingen, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, mogelijk nachtvorst, warmer overdag WIELRIJDERS. Fietslantaarn aansteken 9 uur 30 min. lilê STAATSLOTERIJ. Woensdag 25 Mei 1927. 5e KLASSE. 7e LIJST. Hooge Prijzen: 1000 3256. 4450, 8065. 8093, 11619. 15711. 15419, 19371. 19847. NEDERLANDSCHE BANK. Beleening op Binnenl. Effecten 4% Bultenl. 5 OMREKENINGSKOERSEN. Oft. Not. Niet Otf. Not. 24 Mei 26 Mei 12uur Londen12.13% 12.18»/, Eerlijn59.18 59.18 an'js 9.79 9.79 Brussel84 7 2 84.71 Zwitserland48.07 48.07 Weeneo85.20 35. *0 Kopenhagen66.70 66.70 Oslo04.70 $4 57^ Stockholm66.87h 66 90 New-York2 49% 2.49.80

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1927 | | pagina 5