DE GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN oprichten. En gelijk de beeldhouwer in zijn werk een machtig symbool legde, zoo meenen ook wij in een eenvoudig opschrift do mach tigste taal onzer harten te hebben vertolkt. Quae prima in honore, ct primo in amoreï In liefde ging voorop, die vooraan staat in eerel Deze woorden, gegrift in den koningskroon dragenden granietzuil, zijn het zinnebeeld onzer warme dankbaarheid, verecnigd met onze on wankelbare trouw aan de koningskroon, die de edele slapen onzer geliefde en liefdevolle Vorstin omsluit. Hierop verzocht spr. Prins Hendrik het ge- denkteeken te willen onthullen. Z. K. H. Prins Hendrik onthulde vervolgens het monument en sprak daarna een woord van hulde en dank voor de opriohting van dit mo nument, dat tegelijk een herinnering is aan den jammerlijken watersnood van 1925/1926 en een erkentelijkheid gegeven aan H. M. de Ko ningin over de door haar betoonde sympathie jegens haar lijdende onderdanen. De hooge gasten reden daarna in auto's weer naar het kasteel Wychen, waar de thee geser veerd werd. Het Wilhclmina-mónument op Alverna is een eenvoudig maar sprekend gedenktceken gewor den. Het is met voetstuk ongeveer 3 y. Meter hoog, rust op een betonnen grondslag, waarop een breede rand graniet is gelegd. En uit met bloemen verlevendigde granieten band rijst het gedenktceken op in zijn struischcn, machtigen vorm van Beiersch graniet. De voorkant, van den breeden vierhoekigen zuil gekroond met een koningskroon, is gepolijst, draagt een me talen W. en heeft tot opschrift „Quae prima in honore, et prima in amore" (In liefde ging voorop, die vooraanstaat in eere). Het monument is geplaatst langs den weg aan den rand van een dennenbosch, waarin een klein pleintje is gevormd, waar de gedenkzuil opvallend uitkomt. De bedoeling is in overleg met de provin ciale schoonheidscommissie, in deze landelijke omgeving van Alverna, waar het monument langs den grooten weg Nijmegen—Grave staat, slechts landelijke landhuisjes te doen bouwen, welke passen b ijden stijl van dit landschap van bosch en weide. Alle gevels dezer landhuis jes zullen eerst gekeurd moeten worden door de Provinciole Schoonheidscommissie van Gel derland, alvorens tot den bouw mag worden overgegaan. T DEN HAAG EN DE DOORVAART DOOR MAASTRICHT. Een onderhoud met de minis ters van Waterstaat, Finan- cië en Binnenlandschc Zaken. In verband met hetgeen de laatste weken in België gesproken en geschreven is over de plannen voor een kanaal Luik-Antwerpen (en in verband daarmede over de doorvaart door ons gebied van Maastricht) heeft de héér G. Nijpels een onderhoud gehad met de ministers van Waterstaat, Financiën en Buitenlondsche Zaken. Aan zijn relaas in het ,,Alg. Handelsbl." is het volgende ontleend: „Ik verzocht op de eerste plaats den Minis ter van Waterstaat, mr. H. van der Vegte, zich te uiten over het feit datvolgens berich ten in Belgische bladen en uitlatingen van leden der Belgische Staatscommissie voor de Groote Openbare Werken, in die Staatscom missie herhaaldelijk beweerd is. dat het gra ven van een kanaal tusschen Luik en Antwer pen buiten het Nederlandsche gebied om voor België gebiedend noodzakelijk geworden zou zijn, omdat Nederland niet bereid zou wezen de doorvaart door de „enclave van Maas tricht" gemakkelijk te maken, dat n.l. onze bedoeling zou wezenschepen die van Luik komen wel een prachtigen weg naar Rotter dam te bieden door het Julianokanaol, maar niets te doen ter verbetering van den weg naar Antwerpen. Van mr. Van der Vegte gewerd mij daarop de volgend^ verklaring De meening van „Waterstaat". „Het Julianakanaal is gedacht met zuide lijke aansluiting aan den internationalen vaar weg naar Luik. Daartoe wordt noordelijk van Maastricht op de Maas aangesloten, wordt de Maas langs Maastricht bevaarbaar ge maakt, en is een sluis bij St. Pieter in aan bouw voor de verbinding met het kanaal Luik naar Maastricht. „Betreffende de verbetering van den vaar weg door Maastricht naar de Zuid-Willems- veart, is nog geen beslissing genomen, ook al omdat dezerzijds het standpunt wordt ingeno men, dat ten aanzien van die verbetering uiteraard overleg met de Belgische Regeering aangewezen zoude zijn. Intusschen is wel be reids onderzocht, op welke wijze in verband met de voorgenomen werken de vaart van België uit ook verder zou kunnen worden be vorderd. Zulks in de onderstelling, dat men aon Belgische zijde zal besluiten den water- wed Luflc—Maastricht—Antwerpen te behou den en te verbeteren. „Naar dezerzijdsche meening zou de be-r vordering van genoemde vaart'zeer goed mo gelijk zijn door ten noorden van Maastricht door het Bosschervcld een verbindingskanaal te maken tusschen de gekanaliseerde Maas en de Zuid-Willemsvaart, in welk kanaal een moderne sluis, beantwoordende aan de te verwachten, verkeeTsbchoeften zou kunnen worden gebouwd. „In plaats van den tegenwoordigen vaarweg door Maastricht (kanaal Luik—Maastricht en Zuid-Willemsvaart) zou dan van het kanaal LuikMaastricht door de sluis bij Sint-Pie- ter ofer de Maas langs Maastricht en vervol gens door bedoeld verbindingskanaal, door het Bosscherveld, alzoo langs een ruimen vaarweg, de Zuid-Willemsvaart kunnen worden bereikt. „Inmiddels kan al wel worden vastgesteld, dot door zulk eene verbinding tusschen de ge kanaliseerde Maas en de Zuid-Willemsvaart zeker niet minder dan thans, voor de vaart van België uit de mogelijkheid zal worden openge laten, om bij Maastricht in algeheele vrijheid te kiezen, of zij den weg naar Antwerpen, don wel dien naar Rotterdam zal nemen. „Er worde hier, voor zooveel nog noodig, de aandacht op gevestigd, dot de thans bij Maastricht in uitvoering zijnde werken goede vooruitzichten op oen deugdelijke en spoedige .verbetering voor de vaart door Maastricht bie den. Die werken zullen dei kclijk in 1929 ge reed kunnen zijn, terwijl do wérken voor den nunbg van hot meergenoemde kanaril door het Bosschervcld binnen enkele jnren, nadat daar toe nis gezegd na overleg met Bel^ic z:il zijn besloten, voltooid zullen kunnen wezen" Wat „Financiën" zcgl. Jhr, De Geer verklaarde mij daarop hot vol gende „Wanneer (binnen enkele jaren naast het oude smalle konaal door Maastricht, waar de schepen door verschillende omstandigheden veel langer worden opgehouden dan met de tegenwoordige eischen van het verkeer ver- eenigbaar schijnt, oen nieuw breed goed ver licht en te overzien vaarwater tot stand zal zijn gekomen, waarlangs de schepen in tran sito tusschen Sint Pieter en Smeermaas zonder onder oponthoud dan het schutten zullen kun nen doorvaren, zal het mogelijk zijn voor deze schepen, voorzoover zij, van den Nieuwen Wa terweg gebruik makende, geregeld doorvaren zonder bij te laden of te lossen, de Nederland sche douaneformaliteiten tot het uiterste mi nimum te beperken. „Het ze! don waarschijnlijk voldoende zijn van de schippers de vertooning te vorderen van een speciaal tefken, bijv.: een bijzondere vlag, terwijl wat betreft het toezicht, dot ge regeld doorgevaren en niet geloden of gelest wordt, in het algemeen volstaan zal kunnen worden met bewaking van de oevers en do sluizen, dosnoodig aangevuld door het in in dienst stellen van een douaneboot op do rivier." „Buitenlnndsche Zaken" tevreden. Jhr Beclaerts van Blokland zegt het vol gende „Het verheugt mij, dat men in België dooi deze verklaringen van mijn amhtgenooten een bevestiging zal ontvangen van hetgeen doo? mij in de Eerste Kamer reeds werd gezegd omtrent Nederland's bereidwilligheid om op de punten die ten aanzien var» de Nederlnnd- sche-Belgische verhoudingen regeling behoe ven, lot een voor beide landen bevredigende oplossing te komen. Wot in het bijzonder de gelegenheid tot verkeer langs Maastricht be treft, zal, als België dat wenscht, weldra een toestand kunnen bestaan, die, zie ik het wel, aan de rechtmatige verlangens van België ten aanzien van de waterwegen daar ter plantse in de ruimste mate bevrediging zal schenken. Men heeft in België in den lnatsten lijd wel eens gevraagd om bewijzen van den goeden wil, die hier te lande bestaat; in het u gezegde zal men een bewijs van dien goeden wil moeten onder kennen." DE WATERSTANDEN IN HET MEPPELERDIEP. Antwoord op vragen van het Kamerlid Schaper. Op de viagen van het lid der Tweede Kamer den heer Schaper betreffende het spoedig nemen van noodmaatregelen in verbond met de hooge waterstanden op het Meppelcrdiep art- woordde de minister van Waterstaat: Het ligt in de bedoeling, om, in afwachting van het gereedkomen van de werken tot be maling van het Meppelerdicp, het Beukersschut in tc richten tot tijdelijk inlaatwerk voor wat-r, dat uit het Meppelerdiep naar het waterschap Vollenhove moet worden afgelaten. Dc ge noemde sluis zou reeds bij de hooge water standen aon het einde van het vorige jaar heb ban kunnen dienst doen, doch bij het stroomen kwam eenig houtwerk naar boven, waarom het raadzaam werd geacht, het stroomen te staken. Het Beukersschut is een oude sluis, waarvan dc samenstelling niet met juistheid bekend is, zoodot de noodige voorzichtigheid bij voren bedoeld gebruik van deze sluis geboden is. Reeds zijn maatregelen in voorbereiding om te dezer zake voorzieningen te treffen De verbetering van de afwatering van het Meppelerdiep wordt thans door de belangheb benden met zoo groot mogelijken spoed «er hand genomen en de minister heeft reeds in April van het vorige jaar aan de provinciale be sturen van Overijsel en Drente toegezegd le zullen bevorderen, dot van rijkswege een sub sidie zal worden verleend van 13/24 gedeelte der kosten. Een voorstel tot toekenning van dit subsidie kon echter nog niet worden ingediend, omdat nog geen zekerheid verkregen is om trent dc wijze, waarop in het onderhoud cn dc exploitatie der werken zal worden voorzien. Dat nog geen rijkssubsidie kon worden ver leend, behoeft in de uitvoering der werken geen vertraging te brengen, aangezien dc water schappen Vollenhove en Hasselt en Zwartsluis hebben besloten de werken op eigen risico en zonder dc toekenning der rijkssubsidie af te wachten te doen verrichten. Voor het vergoeden van dc schade, welke door den hoogen waterstand aan de landerijen werd toegebracht, bestaat, naar het oordeel van den minister, geen aanleiding. In elk geval is het Rijk daarbij niet betrokken. Intusschen worden met spoed maatregelen genomen om verdere schade te voorkomen. DE GRENS OVER. Een nachtelijke verhuizing. In den nacht om ongeveer kwart vóór twee werd de politie gewaarschuwd, dat de bewoner van hotel Germania te Kerkrede, de Duitschcr H., bezig was zijn meubelen, waarop een deui - waarder namens een bierbrouwerij gerechtelijk beslag had gelegd, met behulp van 10 a 12 personen, op straat te dragen. De politic was bij haar rond van halftwee het hotel nog ge passeerd, doch had niets verdachts opgemerkt. Er brandde zelfs geen licht. Daar de woning maar op enkele meters van de Duitsche grens staat, was het gemakkelijk de meubelen op Duitsch gebied te verzetten. Toen de agenten kwamen inmiddels was ook gewaarschuwd de agent, die als bewaarder was aangesteld stond al de eigendom van H. op Duitsch ge bied. De Duitsche politie werd gewaarschuwd en op haar last werden de meubelen naar het douanekantoor te Herzogenrath gebracht, drie groote wagens vol. De Oberstoatsanwolt te Aken zal moeten beslissen, wat er met dc- meubelcn moet geschieden. De familie H. is ook de grens over. IN AMSTERDAM VERLIEZEN S.D.A.P. EN KATHOLIEKEN EEN ZETEL COREMANS UIT DEN ROTTERDAMSCHEN RAAD Amsterdam. De uitslag van dc raadsverkiezing is, dat ge kozen zijn 5 Vrijheidsbonders: \V. Boisse- vain, dr. I. H. J. Vos, mevr. 'A. M. KoekMul der, en W. J. Carels (allen aftredend) en mr. J. Rutgers. 7 R.K.: de hecrcn mr. P. M. Romme, J. H. A. von Frijtag Drabbe, F. J. A. M. Wierde's, J. Th. Peters, A. A. van Hamersveld, mej. N. A. C. Crielars, (allen aftr.) en mr. G. C. J. D. Kropman; 1 arbeiderscomité (N.A.S.): C. Kitsz; 2 Comm. Partij Holland Landelijk comité (dissid. comm); D. Wijnkoop en A. Lisser (bei den aftr.); 3 V.R.: Th. M. Ketelaar, E. J. Abrahams en Klaas de Vries Szn. (allen aftr.); 4 C.H.: Jan ter Hoor Jr., mr. C. Frida Katz, ■A. R. Ophorst (allen aftr.), mr. dr. A. 'A. van Rhijn; 3 A.R.: G. Baas Kzn., J. Douwes Jr (beiden aftr.), cn dr. M. van Haaften; 3 Middenstandsblok: A. Weiss, J. L. Jan sen en J. H. Solkesz (allen aftr.). Volgens de bestaande afspraak tusschen deze candidatcn zou in plaats van den heer Solkesz zijn geko zen Adolf Bruisma, dc vierde van de lijst, die de meeste voorkeurstemmen had. 15 S.D.: de heeren F. M. Wibaut, S. R. de Miranda, E. Polak, E Boekman, S. J. Pothuis, F. L. Ossendorp, Z. D. J. W. Gulden, dr. W. Polak, mevr. L. Tilanus, mr. G. van den Bergh, F. van Meurs, C. Woudenberg (all enaftr.), J van don Tempel, R. H. Sajet en mevr. A. van Blitz-Bonn (beiden aftr.); 2 Comm. Partij: L. Scegcrs cn mevr. H. van Zelm-Van den berg (aftr.). Niet herkozen zijn de soc.-democraat den Ixter, de communist Doornbusch en de c.h-. van Meervcldt. De uitslag is dus geweest, dat de S.D.A.P. en de R.K. elk één zetel verliezen, respectieve lijk aan de communisten en aan den V.-B. De S.D.A.P. cn de R.-K. vormen tezamen dus niet meer de meerderheid in den raad. In plaats van 16 8 24, bereikten zij thans 15 7 22 plaatsen. Wat de soc.-demo- craten betreft, lijkt het waarschijnlijk, dat zij ondèr dc gegeven omstandigheden hun dci- den zetel in het college van B. en W. ver liezen. De comm. partij Holland verliest een zetel aan de partij Moskou. In totaal werden uitgebracht 314.512 geldi ge stemmen. Van onwaarde waren 34.661, waarvan blanco 21.546. Niet gestemd hebben von de 376.582 kie zers 27 490. Toch is er drukker gestemd dan ooit te voren. Van de uitgebracht stemmen verkregen: Neutrale partij (Lion van Lier) 1251, V.-B 34.166, lijst Verhoef 503, R.K. Staatspartij 48.585, Arbeiderscomité (Kitsz) 5391, Wer kers Amusementsbedrijf 564, C.P.H. Landelijk Comité (Dissid. comm.) 14.446, Vrijz. Dem. 17 562, lijst Misdom 208, Lijst Siedenburg 103, Soc. Ec. Staatspartij (Ingwersen) 253, C.-H 28.097, Anli-stemdwang 2695, A.-R. 20.551, herv. geref. 2595, Middenstanders- blok 21.640, R.-K. Volkspartij 1573, S.D.A.P. 103.138, Vrije partij (Vink) 946, Comir. Partij 10.572 Rotterdam. Dc uitslag was hier als volgt: Stemmen Zetels R.-K. Staatspartij 36894 8 Anti-Rev. partij 35902 7 Christ.-Hist. Unie 17627 4 Vrijheidsbond 25595 5 Vrijz.-Dem. Bond 7967 2 S. D. A. P. 79031 16 Staatk. Gcref. Partij 4257 1 Hervormde Staatspartij 1292 1 R.-K. Volkspartij 141 Comm. partij Holland 1948 Comm. groep Wijnkoop 10914 2 Rapaille partij 2274 Protest partij 531 Recele partij 47 Amusementspartij 2296 Sport partij 247 Linker Maasoever 168 Lijst Prins 252 Lijst Bassant 176 De R.-K. Staatspartij verkreeg 8, de A.-R. partij 7, de C.-H. 4, de Vrijheidsbond 5, de Vrijz. Dem. Bond 2, d S. D. A. P. 16, de Staatk. Geref. Partij 1, de Communische groep Wijn koop 2 zetels. De verandering in den Raad beperkt zich tot het verlies van één zetel door dc V.-D., die door den V. B. wordt gewonnen, en het verlies van den zetel door de Rapaille Parij, welke door de Staatkundig-Gereformeerde Partij wordt bezet. 's-Gravenhage. De o.-r. verlie zen één zetel aan de s. d. a. p. De uitslag van de gehouden raadsverkiezing is, dat de 45 zetels als volgt over de partijen verdeeld zijn: Vrijheidsbond 7, Bond van handel en be drijfsbelangen 1, R.-K. Staatspartij 10, A.-R. 4, Herv. Geref. Staatspartij 2, S.D.A.P. 14, Chr. Hist. 4, Comm. 1 en Vrijz.-dem. 2. De S. D. A. P. wint 1 zetel op de a.-r. Uitgebracht werden op de Staatk. Geref. 1472, Vrijheidsbond 27795, Bond voor han dels- en bedrijfsbelangen 4368, R.-K. Staatsp. 37414, Vrije Christ. P. 109, A.-R. partij 17068, Herv. Geref. 9381, Dem. P. 783, S.D.A.P. 52926, C.-H. Unie 13629, Comm. P. 5339, Vrijz.-dem. 6210 en R.-K. Volksp. 304 stem men. Totaal aantal geldige stemmen 176.798. Kiesdeelcr 5928 30/45. Gekozen zijn: Vrijheidsbond: Droogleever Fortuyn, v. d. Meulen, Joëls, de Meester v. d. Bilt (allen aftr.), mej. Blaauw en van Beresteyn. Bond voor handels- en bedrijfsbelangen: Vis- koper. R.-K. Staatspartij: van Vuuren, Guit, dc Jong, Quant, v. d. Oever, Mooiman (allen aftr.), Ncderpel, Borghols, Spit, Moonen. A.-R. Partij: de Wilde, v. d. Loo, Duymaer van Twist en van Steenbergen (allen (aftr.). S. D. A. P.: Drees, Vrijenhoek (beiden aftr.). Vliegen, Duys, mevr. de Vries-Bruins, Siebelts (aftr.). Harms (aftr,), van Langen (aftr.), Buur man (aftr.), Spiesz (aftr.), mevr. Bleumink-Lou- man (aftr.),» de Kleer (aftr.), Muylwijk (aftr.), van Beyeren (aftr.). Chr.-Hist.: Snoeck Hcnkemans, Hartmann, de Niet (allen aftr.), Volmer. Comm. Partij: de Visser (aftr.). Vrijz.-Dem. Bond: mr. Marchant, Josephus Jitta (beiden aftr.). Herv. Ger.: ds. Lingbeek tweemaal gekozen. Er zal door loting uitgemaakt moet worden voor welke kieskring hij zitting zal nemen, waarvan afhangt wie de tweede vertegenwoor diger van deze partij in den Raad zal zijn. Het gaat tusschen de heeren Michon (aftr.) en Nyenhuis. Van onwaarde waren 12.489 stemmen. Uit gebracht zijn in totaal 189.287 stemmen. Utrecht. Uitgebrachte stemmen 69339. Van onwaarde 5167. Geldig 64T72. 5 Anti-Revolutionairen, nl. dc heeren Bottcr- weg, Vermootcn, Van Nierop, Van Somcrcn en Ruppert. Totaal stemcijfer der partij 8513. 11 Sociaal-Democraten, n.l. de heeren De Weerd, Sparenburg, Mevrouw Wolthers gebo ren Arnolli, Van den Bom, Van Dijk, J. C. de Haas, Ploeg, Reijnders, G. L. de Haas, Lousbcrg en Arnoldussen. Totaal stemcijfer der partij 17719. 5 Vrijzinnig-Democraten, n.l. de hecrcn Meijer, Bcrghuijs cn Lustig. Totaal stemcijfer 3789. 5 Vrijheidsbonders, n.l. de heeren Van Lier, Scrton, Muller, Dc Boer en Frijdo. Totaal stemcijfer 7454. 10 Roomsch-Katholieken, n.l. de heeren Smulders, Bekker, Van Sassc van Yssclt, Bre- dero, Swane, Kuipers, Oomen, Golesloot, Van Zinnincq Bcrgmann en mej. Hutten. Totaal stemcijfer 16470. 4 Christ.-Historischen, nl. de heeren Nnhui- sen, Quarlcs van Ufford, Van der Veen cn Van W ermeskerken. Totaal stemcijfer 5878. I R.K. Volkspartij, nl. de heer Settem. Totaal stemcijfer T254. Verder verkregen dc Herv. Geref. Staats partij 928, de Staatkundig Geref Partij 508, de Onafhankelijke Partij 551 en de Chr: Democra tische Partij 258 stemmen. De kiesdceler bedroeg 1649 3/39, zoodat de R K. Volkspartij slechts 4 stemmen had boven den vereischten X van den kiesdeeler. De Vrijzinnig-democraten cn de Chr.-Histori- schen winnen een zetel, terwijl de Vrijheids bonders twee zetels verliezen. Arnhem. Uitgebracht 32454 geldige stemmen, van onwaarde 2717. Kiesdeeler 927 9/35. V.B. 5534 ct., 6 zetels communisten 724 st. met 1 zetelS. D. A. P. 9090 st. met 10 zetels A R. 2691 st. met 3 zetelsR. K. Staatspartij 8533 st. met 9 zetels R.K. Volkspartij 316 st met 0 zetelV.D. 1272 st. met 1 zetel C.H. Unie 2255 st. met 3 zetelsHerv. Ger. Staatspartij 1083 st. met 1 zetel Dom. Partij 958 st. met 1 zetel. De tegenwoordige rand bestaat uit 4 V.B., IT S. D. A P., 3 A. R. 9, RK. 2, V.D., 3 C.H. Unie, 2 Herv. Ger. Staatsp.; 1 Dem. Partij. Gekozen zijn V. B. mr. J. Huges, mr. B. H. Evert, mr. dr. H. W. Blaupot ten Cate, dr. J. Piekema, J. M. Wolff en P. C. v. d. Vliet. Comm. Partij H. Brugman. S.D.A.P.L. M. Hermans, B. Bakker, M. Rademakers, J. W. A. Socstbergen, W. Heij- land, P. v Rees, F. v. Deutekom, H. Sollingcr, H. Walther, K. v. d. Weyden. A.R.C. Smeenk, J. N. v. Munster en W. F. A de Winkel. R.K. Staatspartij H. G. J. v. d. Sand, me vrouw J. Janzen-Hemmelder, H. A. G. M. Cremers, J. J. W. IJsselmuidcn, A. Nijenhuis* J. C. Driever, B. J. F. Foasse/., J. W. H. ?r Meijer, H P. Vale. V. D. Bond H. Goedhart. C. H. Unie H. dc Visser, G. v. Roekcl en M. C. de Jong. Herv. Geref. Staatsp.P. J. Holzschercr. Dem. PartijB. Israël. Bussum. Uitgebracht 9320 geldige stemmen, ver deeld als volgt: V B. 2249. R. K. 2848, C. H. Unie 1158, V.D. 434, S. D. A. P. 1611, A.R. 929, St. Ger. Partij 91. Gekozen zijn VB.mr. A. Moolenburgh, A. H. Pey, dr. D. Reinders, D. B. Sluyter; 5. R.K. P. A, M. Brand, mej. E. H. M. Bahl- mann, G. A. Schmidt, P. N. de Lange en Th. de Poel2 C.H. A. J. Lafeber en G. J. van Zanten; 1 V.D.C. J. Kruisweg; 3 SD.A.P.: L. Bouma, L. J. Bakker en mevr. M. Goudeke geb. Philips; 2. A. R.: D. Wijnbeek en H. Gordeau. De oude samenstelling van den Raad is als volgt: 3 V.B., 5 R. K., 1 V. D., 2 A. D., 3 C.H. en 3 S.D.A.P Dc V.B. heeft 1 zetel gewonnen ten koste van de CJi, Dordrecht. Uitgebracht 23.376 geldige stemmen. R.K. 2218, A. R 4603, C.H. 2455, S.D.A.P. 7027, V.D. 4479, Vrijh. Bond 4545, Staatk. Geref. Partij 278, Comm. 808, Zuinig Gem. Beheer 44T st. De nieuwe raad is diensvolgens aldus sa mengesteld R.K. 3 (4)A. R. 6 (8)C. H. 4 (3)V. D. 6 (3)V. D. 1 (0)S. D. A P. 10 (9); Z G. Beh. 1 (4) Gekozen zijn R. K. H. J. v. Dooremalen, L. H. M. Pijle man, Dr.. A. Winter. A. R.J. A. J. Jansen Manenschijn, Z. ^ap Schelt, N. H. Scheurkogel, H. Wetsclaor en C. Dicke. C. H.J. van Bruggen, G. dc Klerk, N de Visser en J. von Tilburg. V. B. L. C. von Oldenborgh, J. von Hui den, B. W. de Jong, J. G. van de Gijp Baren- dregt, W. Wolff, L. G. von Herwaarden V.D.J. G. van Niftrik. S.D.A.P.J. H. Reinhardt, D. A. Smits, J. Sanders, J. Bergmcijer, J. van 't Hoff, H. C. van Tiel, J. van Hinte, Mevr. Kramer—Ma m- paey. Z. G. Beh.M. Ridders. De R. K. verliezen 1 zetel, de A. R. verliezen er 2 en Z. G. Beh. 3 zetels De V. D. wint 3 zetels, C. H., V. D. en SD.A.P. elk 1 zetcl. Goor. Gekozen zijn 3 (2) R. K., 3 (0) candidaten van de lijst-Lobstein, 2 (0) candidaten van Gemeentebelang, 3 (6) S. D. A. P. De S. D. A. P. verliest 3 zetels, de V. B.f V.D. en Chr.-Hist. elk T zetel. Hoorn. Uitgebracht 5643 geldige stemmen. R.-K. Staatspartij 1616, S. D. A. P. 1636, C.-H. en A.-R. 536, Volkspartij (Mantel) 131, Vrijheids bond 1052, Vrijz.-Dem. 602, lijst Hortkoorn 69 Gekozen 5 socialisten, n.l. Veldhuysen, Plom- per, mevr. Zwagerman, Zijp en Betlem; 4 R.K. n.l. Stumpcl, Stultiens, v. d. Vee en mevr. Ru pert Droog; 3 Vrijheidsbonders mr. Fruin, Es- scr en mevr. Kcyzer; 2 Vrijz.-Dem., n.l. Dor- hout en Bossert; I C. H. n.l. Weylink. De vrijz.-dem. winnen 2 zetels ten koste van den Vrijheidsbond en de anti-revolutionairen. Leeuwarden. A.-R., 2746 stemmen, 4 zetels (3). Gekozen D. Lautenbach, Th. Wastra, C. Emminga en J. A. Reitsma. Communistische Partij (Holalnd), 111 stem men, 0 zetels (0). Chr.-Hist. 1857 stemmen, 2 zetels (2). Geko zen Hero Fedema en IJ. de Vries. Anti-Stemdwang Partij, 237 stemmen, 0 ze tels (0). R.-K., 2277 stemmen, 3 zetels (3). Gekozen M. Visser, W. Franssen en P. Westra. Vrijz.-Dem., 1953 stemmen, 3 zetels (I). Ge kozen mevr. Buisman'Blok ^jVybrandi, G. Ritmeester en P. B Westerhuis. Vrijheidsbond, 5003 stemmen, 4 zetels (4). GekozenJ. Oosterhoff, H. J. Peleticr, D. Blanson Henkemans en M. Vromen. Gemeentebelang 223 stemmen, O zetels (0). S. D. A. P., 8073 stemmen, 11 zetels (11). Gekozen H. de Boer, O. F. de Vries, L. Dijk stra, A. Siebcsma, M. Molenaar, B. Molenaar, y. G. Hooiring, J. Muller, G. Botke, A. v. d. Veen en J. de Boer. Communistische partij-Zijlstra, 37 stemmen, 0 zetels (0). Resultaatrechts behoudt zijn 9 zetels; het neutrale „Gemeentebelang" is uit den Raad verdwenen; de S. D. A. P. en V.-D. vormen samen de meerderheid. Leerdam. Gekozen6 A.-R., 3 S. D. A. P., 2 V.-D., 1 1 C.-H. en 1 wild rechts. De oude Raad bestaat uit 5 A.-R., 3 S. D. A. P., 2 C.-H., 2 wild-rechtschen en 1 wild-links. Meppel. Gekozen: 4 C.-H, 3 A.-R., 2 V.-D., 3 S. D. A. P., 3 V.-B. De Vrijheidsbond verliest 1 zetel, de vrijz.- dem. winnen er 1. Winschoten. Gekozen de vrijzinnigen Anderson, Boerhout. Veldhuis, Boclema en Hart; de sociaol-demo- crotcn Venemo, Huisman, Vlieg, Van der Mo len, Dekker en mevr. Dauphin; de anti-rev. Woltjer en Zoutman; de R.-K. Verbeek en dc C.-H. Van der Wolf. De oude raad telt: 3 A.-R., 3 V.B 5 S.D. A. P., 3 V.-D. en 1 C. P. Zaandam. Uitgebracht op de S. D. A. P. 6059 st., A.-R. 2025, R.-K. Staatspartij 1678, V.-D. 1575, C- H. 350, V.-B. 1052, Burger Kiesverccniging 743, R.-K. Volkspartij 145, communisten 797. De S. D. A. P. verkrijgt 9 (9) zetels, A.-R. 3 (3), R.-K. 5 (3), V.-D. 2 (1), C.-H. 1 (1), V.-B 1 (I), Burger Kiesvereeniging 1 (2), Commu nisten I (I). De vrijz.-dem. winnen dus 1 zetel op de Burger Kiesvereeniging. De katholieken behou den hun deraen zetel met oen meerderheid van 16/100 stem. Gekozen zijnK. Prins, G. Emmer, R. v. Prooyer, A. G. Verbeek, L. Kelder, J. C. Ja cobs, J. J. van Doorn, L. Visser, mevr. Spronk Coere (allen S. D A. P.), J. J. de Vries, J. F. Kamphuis, P. F. Ranshuizen (allen R.-K.), K. Kan, J. Kronenberg, H. J. Linzel (allen A.-R.), P. v. Mever, D. A. Flentrop (beiden V.-D.), J. Dor jee (C.-H.), dr. A M. Pelt (V.-B.), F. Bos man (comm.), J. H. Fermie (Burger Kicsver.) WAARSCHUWING. Voorzichtigheid met ratten- verdelgingsmiddelen. De Gezondheidsraad schrijft ons: In den handel en bij drogisten is een middel tot verdelging van ratten verkrijgbaar, ge naamd „Rodent". De aandacht wordt er op gevestigd, dot dit middel ook voor den mensch uiterst vergiftig is, omdat het vrije phosphorus bevat. Reeds hebben zich enkele gevallen van vergiftiging, met doodelijken afloop, voorge daan bij menschcn, die van „Rodent" een an* der gebruik maakten dan waarvoor het bes

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1927 | | pagina 6