Radioprogramma. voor den bouw van de woningen, tegen welker uitvoering Amstel's Bouwvereenigipg thans met grieven bij de justitie wil komen, zijn indertijd door Bouw- en Woningtoezicht bemerkingen van vrijwel dezelfde strekking gemaakt, moor deze dienst meent niet, waar het gemeente- bouw betreft, dwingend te kunnen optreden. RUZIE ONDER DE AMSTERDAMSCHE MIDDENSTANDERS. Solkesz of Bruinsmu in den raad? Er is een heibeltje gaande in het Amster- damsche Middenstandsblok. De heer Solkesz is wettelijk gekozen tot lid van den Raad, maar volgens een afspraak tusschen de leden van het Middenstandsblok beslist dc hoeveelheid behaalde stemmen over het zitting nemen. Waar nu de heer Adolf Bruinsrna meer stenv men verwierf dan de heer Solkesz zou eerst genoemde gerechtigd zijn een Raadszetel te be zetten. Deze overeenkomst is door een schrifte lijke verklaring der verschillende candidaten be krachtigd. Ook de heer Solkesz heeft deze ver klaring geteekend. Nu echter de verkiezing is afgeloopen en gebleken is, dat hij niet vol doende stemmen heeft gehaald, wcnscht de heer Solkesz deze verklaring te niet te doen. Hij acht rich niet gebonden aan de verklaring, om dat er, naar hij zegt, allerlei pogingen zijn aan gewend stemmen, welke anders op zijn per soon zouden zijn uitgebracht, op andere can didaten over te hevelen. Naar aanleiding van de verklaring van den heer Solkesz, dat hij niet bereid is zijn zetel te ruimen ten behoeve van den heer Bruinsrna heeft de raadsfractie van het neutraal blok aller middenstanders aan de voorzitters van de overige raadsfracties een schrijven gericht, waarin zij mededeelt, dat in een vergadering van fractie-leden in overleg met het Partij bestuur besloten is den heer Solkesz niet meer te beschouwen als lid van deze fractie. De houding van den heer Solkesz en zijn royement zullen op 'n spoedig bijeen te roepen vergade ring van het neutrale blok aller middenstan ders worden besproken. DE ANNEXATIE VAN VOORBURG EN RIJSWIJK AFGEWIMPELD. In een voor deze gelegenheid feestelijk ver sierde raadzaal werd Zaterdag te Rijswijk een plechtige raadszitting gehouden om het feit te herdenken, dat de annexatie met Den Haag niet zal plaats vinden. De burgemeester, de heer J. C. Papc, deed hiervan officieel mede- deeling. Tevens waren ter raadszitting aanwe zig het anti-onnexatiecomité, dat voor zijn werk door den burgemeester werd gecompli menteerd en de commissie uit de ingezetenen ingevolge artikel 131 der Gemeentewet. Hulde werd gebracht aan prof. dr. Van der Grinten S. J., die als adviseur voor de gemeente is opgetreden en die als een kampioen van het recht werd gehuldigd. De heer Henri ter Hall zeide, dat het zijn voornemen was ge weest in deze zitting, ware het een gewone zitting gewest, voor to stellen B. en W. een crediet toe te staan tot feestelijke viering van het heugelijk feit. Nu wilde Spr. dot niet doen doch het slechts in overweging geven. Ook kwam de vraag ter sprake of er geen aanleiding bestaat ter dezer gelegenheid in de gemeente een gedenksteen op te richten. De geheele zitting droeg een feestelijk karakter. Naar de Tel. verder verneemt, zal heden een vergadering worden gehouden van het onti- annexatic-comité, waar de viering van een plaatselijk feest ter sprake zal worden ge bracht. Tevens zal wederom hedenavond een muzikale wandeling worden gemaakt met fak keloptocht. DE GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN TE BERGEN OP ZOOM. Geen der leden der R. K. Staats partij wil een zetel 'aonvaarden. Men meldt ons uit Bergen op Zoom Zaterdagavond is te Bergen op Zoom een bijeenkomst gehouden van de candidaten bij de gemeenteraadsverkiezing van lijst 2, de lijst der R.K. Staatspartij ter bespreking van de houding welke moet worden aangenomen in verband met de gevoerde actie door de dissidenten en met het resultaat van de ge meenteraadsverkiezing. Eenstemmig werd be sloten dat er géén der op de lijst der R. K. Staatspartij geplaatste ID candidaten in de a.s. zittingsperiode van den gemeenteraad een zetel in dien raad zal aanvaarden. Dit besluit werd, na uitvoerige gedachtenwis- seling genomen, wegens de wijze waarop de dissidente katholieken de verkiezingsactie heb ben gevoerd, waardoor elke samenwerking on mogelijk is geworden. Het gevolg van deze beslissing zal zijn, dat in den Raad met September a.s. de volgende leden zitting zullen hebben9 dissidente ka tholieken, 3 S. D. A. P., 2 a.-r., 2 Vrijheids hond en T wilde. Oorspronkelijk waren gekozen 7 R.-K. Staats partij, 6 diss, kath., 2 S. D. A. P., I Vrijheids- bonder en I a.-r. VERBETERING VAN HET KIESSTELSEL. De invloed der kiezers en kiezeressen. Het bestuur van de Nederlandsche Vereeni- ging tot verbetering van het kiesstelsel heeft een voorstel gericht tot do in de Tweede Ka mer vertegenwoordigende politieke partijen tot het houden ven een conferentie ter be spreking van de vraag hoe, onder behoud van het tegenwoordige stelsel der evenredige ver tegenwoordiging, aan dc kiezers en kiezcres- sen eene grooterc persoonlijke invloed kan worden toegekend. Het bestuur teekendc bij die uitnoodiging acn dat het indertijd door de Vereeniging gepubliceerde ontwerp slechts bedoelde een regeling aan te geven op welke wijze het bij voorbeeld „zou" kunnen, dat aan kiezers en kiezeressen een grootere persoonlijke invloed was gewaarborgd DE NEDERLANDSCHE KAMER VAN KOOPHANDEL IN BELGIË. Uitbreiding der werkingssfeer. In hare laatste bestuursvergadering heeft de Nederlandsche Kamer van Koophandel in Bel gië besloten haar werkingssfeer uit te breiden over het Groot-Hertogdom Luxemburg, welk land na de tot standkoming der tolunie. met België, op economisch gebied ten opzichte der invoerrechten met dit laatste land één geheel VER. VAN DIRECTEUREN VAN HYPOTHEEKBANKEN. Dc Vereeniging van Directeuren van Hypo theekbanken hield Zaterdag 28 dezer te Arn hem hare druk bezochte jaarvergadering, waar in verschillende onderwerpen werden bespro ken. In de plaats van mr. A. J. S. van Liet te Utrecht, die aftrad en niet herkiesbaar war, werd tot voorzitter benoemd de heer mr. M. J. Bos te Amsterdam, en tot bestuurslid da heer mr. L. J. van Toulon van der Koog, to Vogelenzang. PROT. CHR. BOND VAN SPOOR- EN TRAMWEG PERSONEEL. Te Arnhem bijeen. De Prot. Chr Bond van Spoor- en Tram wegpersoneel heeft in „Musis Sacrum" te Arnhem onder voorzitterschap van den heer J. Augusteyn, zijn jaarvorgadering gehouden. Nadat door ds. Becht een bidstond was ge houden, hield de voorzitter de openingsrede. Onder luid applaus werd besloten een tele gram van hulde aan H.M. dc Koningin te zen den Hierop verwelkomde de voorzitter den ver tegenwoordiger van het Chr. Nat. Vakverbond den heer Ruppert. Tot leden van het hoofdbestuur werden her kozen de heeren W Belger uit Utrecht, J. Eykelboom uit De Bilt en A. Lesterhuis uit Alkmaar. Besloten werd de volgende jaarver gadering te Utrecht te h'ouden. Vervolgens was aan de orde het voorstel dor afdeeling Utrecht om voor meer erkenning der orga nisaties te ijveren, opdat bij enqueten ook dc vakvereenigin&en vertegenwoordigd zijn. Het voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen. NEDERLANDSCH JONGELINGS VERBOND. De 74ste Bondsdag te Enschede. Woensdag en Donderdag is te Enschedé de 74ste bondsdag van het Nederlandsch Jonge lingsverbond gehouden In de Groote Sociëteit vond Woensdag de huishoudelijke vergadering plaats, bijgewoond door pl.m. 400 afgevaardigden, vertegenwoor digende 175 afdeclingen. Uit het verhandelde bleek, dat hot Verbond 17,780 leden telt, ver deeld over 659 ofdeelingen, terwijl het Ver bond 12000 jongens bereikt. Een huishoudelijk reglement werd op dezo vergadering aanvaard en er werd bepaald, dat do volgende jaarlijk- sche vergadering tc Amsterdam zal worden ge houden, waar drs. J. G. Lcibbrandt en ds. C. Ferguson spraken resp. over „Nieuw Inzicht" en over de zending. Mededeclingen werden ge daan over den arbeid, die in Zuid-Limburg zal worden aangevangen. De eerste dag werd be sloten met een bidstond. Op den morgen van den tweeden dag werd in de Groote Kerk een godsdienstoefening ge houden, waarin ds. C. M. Briët uit Enschedé voorging. Het bleek, dat de deelneming aan dc groote vergadering zoo talrijk was, dat dc MP» van de Ned. Tentzending de opgekomenen niet kon bevatten en werd er dientengevolge een extra-vergadering in de Sociëteit belegd. De grooto vergadering werd door den bondsvoorzitter, ds. P. Veen, geopend, waarna de voorzitter van de afd. Enschede van het N. J. V., de heer Niessink, aan allen een harte lijk welkom bracht in de Twentsohe hoofdstad. Vervolgens richtte de burgemeester van En schede, de heer Edo Bergsma, het woord tot de vergadering en hield een hartelijke toe spraak, waarin hij de ideëele waarde van de jeugdbeweging liet uitkomen. De bondsvoorzitter dankte en verwelkomde dc afgevaardigden van de aanwezige bonden en verecnigingen o. m. van den Belgischen- en van den West-Duitschen Jongelingsbond. Na gezamenlijk gezang hield ds. Veen een rede, waarm hij wees op de vele vraagstukken, welke in dezen tijd den jongen mensch bestor men, en op het contact dat gehouden moet worden met het werkelijke leven, tengevolge waarvan men soms nieuwe wegen dient in te slaan. Hij herinnerde aan zijn bezoek aan de we reldconferentie van Chr. Jongcmannenvereeni- gingen te Helsingfors. Aan Nederland werd de opdracht gegeven het jeugdwerk in Ned.-Indië aan te vangen, waarvoor een nieuwe commissie is ingesteld. Spr. wees op de groote beteekenis van de openstelling der Ernst Sillemhocvc en op de stichting van een centraal kamp te Oud- Leusden. Na de met applaus beantwoorddo rede van den bondsvoorzitter werd mededeeling gedaan van de gehouden bestuursverkiezing. Herko zijn zijn de heeren jhr. mr. W. C. Quarles van Ufford, H. Veldman, mr. P. Jt Idenburg J. Lens en ds. C. B Koolhaas. Gekozen zijn de heeren C. Duvekot en J. van Dringen. Nadat de dames J. Loenen Martinet en J. J. Molsbcrgen uit Utrecht cenigc zang- on viool nummers ten gchoorc hadden gebracht, werd de morgenvergadering gesloten. De middagvergadering in de tent stond on der leiding van ds. James uit Maarssen, ter- vijl in de Sociëteit ds. Veen voorzitter was- In de Sociëteit werd hetzelfde programma behandeld nis des morgens in de tent. Ds. Leibbrandlt irit Amsterdam hield des middags in de tent opnieuw de rede, welke hi] des morgens in de Sociëteit had uitgesproken over „Onze oude taak bij vernieuwing aan» vaard". Spr. begon met er op te wijzen, dat het verbond bijkans 75 jaar bestaat. Voor oen mensch is 75 jaar een heel tijdvak men is oud en afgeleefd. Hetzelfde geldt echtor niet voor den Bond. Deze is geen mensch', zelfs geen groep van menschen, maar een ge dochte, welke God gegeven heeft. Spr. herin nerde aan de oprichting van den Bond en aan hetgeen tijdens zijn bestaan heeft plaats ge had in zijn midden. Ondanks alles wil spr. en de zijnen vasthouden aan de oude gedachte. Maar men mag niet vergeten, dat - wi] onze taak anders hebben te beschouwen dun in de vorige eeuw. Allereerst heeft men dan de versuffing waar tegen gewaakt moet worden. In de tweede plaats dient te worden gewaarschuwd tegen het overdreven idealisme en ten derde voor het ledige zingenot. Daartusschcn staat de rots der eeuwen, Jezus Christus, de onvergan kelijke. Daarop staat ook alles gebouwd, wat zijn grond vindt in het N. J. V. Daar op, al dus spr., steunt ons verbond, maar wij moeten het leven van dezen tijd er mede in verband I brengen. De uitingsvorm dient steeds te wor- den vernieuwd. Doch de Bijbel moet steeds Ifl eCN PLAT VLAK 6E PROJECTEERDE WERELDBOL MET AFSTANPCIRKEL& VAN EINDHOVEN verschillende plaatsen WAAR DE PHILIPS—K0RTE6OLP ZENDER MET GROOTE GELUID STERKTE, GEHOORD WERQ. DE PHILIPS UITZENDINGEN EEN NEDERLANDSCH SUCCES. Nu ook dc Buitenlandsche pers en in het bijzonder de Engclsche bladen vol lof zijn over de Philips Kortegolf? uitzendingen en de bereikte resultaten tot een Ncderlan dsch) auccos stempelen, geven wij hierbij een overzicht van dc verschillend plaatsen, waar üc\ Philips-zendor krachtig gehoord werd. Op deze kaart kan men tevens aflezen hoever deze plaatsen van Eindhoven verwijderd liggen. het centrum blijven van ons verecnigingsleven Ondanks al het nieuwe, dat wij moeten ver staan, stellen wij Jezus Christus vooTop. Vervolgens sprak prof. ds. Haitjema uit Groningen naar aanleiding van 2 Koningen 2 1518. Spr. waarschuwde tegen krochtsver spilling in het jonge mannenleven. Er moet gewaakt worden tegen vergeefsch' werk. Nadat ds. James en mr. Idenburg nog ceni- go woorden tot de vergadering hadden gericht eindigde ds. Van Noppen met dankzegging. Tenslotte zongen olfen het Bondslied. enEen autotocht en bezichtiging van den om trek volgde daarop, (N.R.Ct.) UIT DE VEENSTREKEN. Gunstiger toestonden te Emmen. Het aantal werkloozen te Emmen is thans gedaald tot ongeveer 250, een cijfer, dat se dert eenige jaren niet bereikt werd. De gunstige toestand vindt zijn oorzaak in een ruimere turfproductie in dc Drentsche ve nen, en in de intensieve ontginning van veen derijen aan de overzijde der Duitsche gTens, waar een groot aantal veenarbeiders werk vindt. Ook vragen grondwerken in Overijsel veel werkkrachten. Blijft de turf nu eenigszins op prijs, dan mag gehoopt worden, dat de noodtoestand der vcenbcvolking over de crisis heen is. ERNSTIG ONGEVAL IN DE HAVEN VAN ROTTERDAM. Een laodbrug omgevaren. 2 k 214 ton schade. Vanmorgen te omstreeks kwart over zeven is de laadbrug no. 8, staande op de terreinen van Thomson's havenbedrijf aan do Maas haven noordzijde, ineengestort nadat ze was oangevaren door den hopperzuiger „Nicolas Calcagno Dc hopperzuiger, welke aan de terreinen van Thomson kolen had geladen, zou uitvaren naar Montevideo. Het schip is gebouwd bij J. Meyer's Schcepsbouw-maatschappij te <Zalt-Bommel en het bureau Wijsmuller zou den hopper naar de plaats van bestemming brengen. Toen het schip gebunkerd had, is het weggevaren. Waarschijn lijk is de kapitein afgeleid door het uitwijken voor vaartuigen in de haven, in elk geval heeft hij niet bemerkt, dat dc most van den hopper tegen het einde van dc uitleggers van de laad brug is gevaren. Omdat het schip bleef door- stoomen, is de laadbrug uit haar verband ge trokken en zij werd zoodanig verwrongen, dat de voorpoot instortte. Met geweldig gekroui is daarop het geheele voorste gedeelte van do laadbrug ingestort. De kat, welke zich juist achter den. voorpoot bevond en waarin zich de 56-jarige machinist G. Kooiman van het Burgemeester Hofman- plein bevond, is gevallen op een onder de kroon staanden spoorwagen. Spoorwagen en kat wer den verbrijzeld en de machinist werd zeer ern stig verwond. Zijn beide armen zijn gebroken, hij bekwam inwendige kneuzingen en ook hoofdwonden. Per auto van den geneeskundi gen dienst is de gewonde naar het ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht. Het voorste gedeelte van de laadbrug is voorts op twee andere wagons gevallen, die ook verbrijzeld zijn. Door den zwaren val zijn do rails ter plaatse geheel verbogen. Hoe zwaar de val wel geweest is, blijkt uit het feiï, dat dc dikke Mannesmann-vlaggestok, welke op de laadbrug staat, geknakt is. De uitlegger is in de Maashaven terecht ge komen. De schoeiing is over een groote lengte versplinterd. De schade, welke op 2 k 214 ton wordt ge schat, is te wijten aan de navigatie van den hopper. De mast van den hopper is verbogen. Behalve dc machinist bevond zich tijdens het ongeval nog iemand op de laadbrug, die evenwel ongedeerd is gebleven. (Hbld.) HET VERG1FTI3INGSGEVAL TE DEN HAAG. Het gedupeerde gezin buiten gevaar. Omtrent het gebeurde in het gezin van den heer P. aan het Lamgroen te den Haag, waar zooais werd bericht tengevolge van het eten van bedorven taartjes zich verschijnselen von vergiftiging hebben vootgedaan, kan thans nog worden medegedeeld, dat de toestand van de zeven personen vooruitgaat. De man en vrouw zijn reeds in zooverre her steld, dat zij gisteren het ziekenhuis konden verlaten. Dc kinderen zijn echter nog niet thuis. Hun toestand is goed ook het jongste kind, wiens toestand aanvankelijk zorg baarde, gaat vooruit. Dinsdag 31 Mei. Daventry, 1600 M. 11.20. Het Daventrykwartet en R. Longhurst, contra-alt. H. Laycock, trombone. E. Bcnbow, piano. J. en E. Delaney, duetten en liedjes. 12.50. LozingHealth and exercise. I.20-2.20, 3.15-8.20. Zie Londen. 8.20. Speeches aan het banquet aangeboden door den burgemeester vaiv Portsmouth, aan de officieren en manschappen van het Fransche eskader dat aan de stad een bezoek brengt. 9.00-10.00. Zie Londen. 10.00. The West Countree, Cornwall Devon and Somcrest. Inleiding. Orkest. II.20. Dansmuziek van het Cecil Hotel. 11.50—12.20. Het Derby Ball, ten bate van het Royal Northern Hospital. Jack Hylton's band in de Royal Albert Hall. Hilversum, 1050 M. 12.00. Politieberichten. 12.352.00. Lunchmuzick door het Trio L Castrelli. 6.00—6.45. Vooravondconcert door het H D.O.-orkest, o. 1. van Nico Treep. Mevr. Kool hoven, zangeres. Aan den vleugel begeleid door Mevr. Frensel-Wegener-Koopman. 6.45—7.15. Engelscho les voor gevorderden 7.15—7.45. Engelsche conversatieles. 7.45. Politieberichten. 10.30. Persberichten. 8.10. R.-K. Avond in Oss. Belangrijke mede- deelingen van den heer A. Kolkman, waarin ieder luisteraar verrassingen worden aangebo. den. a) Viny Ridge, Bidgoor. b) Antingone, Rousseau (Harmonie „Kunstliefde vermag al les"). o) Paaschhymne, Abt. b) De omnibus- conducteur, Silcher. c) Opgepast, v. d. Wulp d) Ik houd van mijn Brabant, Hamers. "(Jon genskoor „St, Caecilia-Vereeniging). Fr. Nor- bertinus, piano. Fr. Philotcus, viool), a) Dies loc, Verhulst, b) Reich mir der Perclenden Wein, Mania. (N. v. Ederen, tenor). Causerie door den Zeereerw. Heer Pastoor Bloem, o) De uitwijkelingen, Gevoert. b) Zielenprocessie, 01- koop. (Mannenkoor ^Excelsior"), a) Menuet, Dussek Burmester. b) Canzone, Bohm. c) Ga votte, Rameau. (C. Baervaldt, viool I. Koeken) Credo (Missa „Te rogamus Domine"), Ther- mignon. (Parochiaal zangkoor „H. Hart"). Wie aan den arme, Cooymans (C. Petehrse, bari ton). Le Tourbiilon, Bouillon (L. Driessen- Ruysch, clarinet), a) Martha, Flotow. b) Zoppc- lin-Marsch, Blankenberg (Harmonie „Kunst liefde vermag alles"). Langenberg, 469 M. I.25—2.25. Orkestconcert. E. Watermaan, sopran. W. Watermaan, piano. 2.25—2 30. Huishoudpraatje. 5.205.50. Kindervertellingen. 5 50—6.50. Concert. Populaire liederen door F. W. Theis, bariton Isegliokapel. 7.007.20. Spaansche les. 7.357.55. LezingPapst Pius XI, Erinne- rungen von cinem Freunde zu seinem 70 Ge- burtstag. 8.00—8.20. LezingDer heutigc Stond der iMieterschutzgesetzgebung. 8.20—8.50. Boekbespreking. 8.50—9.20. Vroolijk concert. 9.20—10.50. Pianoconcert door Paul Schramm. E. Grote, cello. II.05. Sluiten Londen, 361.4 M. I.20—2.20. Het Victor Olof Sextet en A'. Filspova, sopraan. 3.15, Voorlezing: Pride and prejudice. 3.20. Muziekles. 4.05. Fransche les. 4.35. Lezing; The shadows of the Stars, The shadow of the earth. 4.50. Concert in het Marble Arch pavilion. 5.20. Causerie. 5.35. Kinderuurtje. 6.20. Dansmuziek door de radio-dansband. 6.50. Tijdsein, weerbericht, nieuws. 7.05. Dansmuziek (vervolg). 7.20. Lezing Bad to worse or bad to better. 7.35. 35. Prelude from English suite in F major. Minuet from French suite in D-minor. Prelude and fugue in F-minor, from book II of the 48. Werken van Bach, James Chmg, piano. 7.45. LezingEclipses of the moon. 8.05. De militaire band. D. Co wen, contra alt. R. Helder, tenor. 8.10. Contra-altO peaceful England, Ger man. Sing, Joyous bird. Philips. 8.17. BandFragmenten van het ballet Syl via, Delibes. 8.35. TenorElle ne croyait pas, Thomas. Cherry ripe. Horn. When I bring tot you colou red toys. Carpenter. 8.41. De band Dance of the hours (Giocon- da), Ponchielli. 8.50. Contra-altOrpheus with his lute. Sul livan. Sink, red sun, Riego. 8.58. Dc bondBallet divertissements, Blat- terman. 9.10. TenorOnaway, awake beloved (Hia watha). Coleridge, Taylor. Good-bye, sweart- heart. Hatton. The early morning, Peci. 9.15. De bandBees kedding, Mendelssohn. Neapolitan tarantella, Barthelcmy. 9.20. Weerbericht, nieuws. 9.40. LezingMusic and the ordinary liste ner. 10.00. Boys of the old brigade, eenfge her* in neringen, geïnspireerd door het Chelsea Hos pitaal. De Radio Players, koor en de militaire band. II.00—11.20. Joaquin Nin, piano. Concert van oude Spaansche pianomuziek (Keyboard). Parijs (Radio), 1750 M. 10.50—11.20. Inlichtingen en* koersen, 10 minuten muziek. 12.50—2.10. Concert dor het Orkest Albeit Locatelli. 2.10. Koersen en inlichtingen 4.50. "Koersen. 5.05—5.55. Concert. Les Cigalettes (Trio) Filippucd. 7.50. Radio-OeuvTe, Interviews en actuali teiten 8.20. Koersen. Persberichten, WedstrijduJt» slagen etc. 8.50. Cursus in de geschiedenis der econo mie Postzegelnieuws door M. Albert Paola. 9.05. Concert georganiseerd door La Radio- technique.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1927 | | pagina 6