cocos DE F AA „Quick" Jb BINNENLAND. Eerste Amersfoorlsche Stoompersinr, looper 45J50 c.lVI. breed 98 78 59 94 ct. per El 70 c.M. breed 118 98 79 ct. per El. r Amersfoortsch Dagblad L5 RECLAMES. Va/i 1—4 i egels f 2.05, ellte>regcl meet f 0 50 „QUICK" speciaal adres voor keer en reparatiewerk. Stationsstraat 16b Tel. 344 Nieuwe dessins groote voorraad LANGESTRAAT 5 bij de Var kens markt Afd. Advertentie Bureau Arnhemsche Poortwal 2a Tel. 513 Plaatsing van Ad vertenties In alle bladen zonder prijs- verhooging. ba MMMNBELTJES Eerste Kamer Avondvergadering van Donderdag 9 Juni, geopend te 8 uur 10. Voorzitter: J. J. G. baron Van Voorst tot Voorst. Ingekomen zijn berichten van verhindering van de heeren Wibaut en Janssen. Verschillende wetsontwerpen. Aan de orde zijn de volgende wetsontwer pen 1. Verhooging -van het IVde Hoofdstuk dor Staatsbegrooting voor 1927 (Uitbreiding van den Hoogen Raad en van de Arrondissements- Rechtbank te 's-Gravenhage). 2. Regeling van de begrootingen en reke ningen van Landsbedrijven in Nederlandsch- Indië. 3. Uitbreiding van de toepasselijkheid van de wet van 10 Februari T9I0 (Staatsblad No 55) tot de bevolking van Suriname en van Su riname en van Curasao. 4. Onteigening van perceelen, erfdienst baarheden en andere zakelijke wetten, noodig voor do verbetering van de Jonkersvaart, in de gemeente Leek. 5. Onteigening van perceelen, erfdienstbaar heden en andere zakelijke wetten, noodig voor de overbrugging van dc Eendracht, in de gemeenten Tholen en Halsteren. 6. Nadere regeling van den aanleg en de exploitatie van den electrischen tramweg van 's-Gravenhage (Station S. S.) naar Schevenin- gen. 7. Goedkeuring van het verdrag met aan hangsel en bijbehoorende protocol betreffen de de meting van binnenvaartuigen. Bij het wetsontwerp sub 1 beantwoordt de minister van justitie, de heer Donner, de in het Eindverslag gestelde vragen. Er is geen aanleiding om raadsheeren-plaatsvervan- gers in te stellen met het oog op minder goe den gezondheidstoestand van raadsheeren. Deae komt niet in sterkere mate voor bij den Hoogen Raad dan bij andere rechtscolleges. Overigens gelooft spr. niet dat dit instituut voor ons ïtoogste rechtscollege zoo zeer ge- eigend is. Allicht zou het gezag der uitspro ken van den Hoogen Raad daardoor vermin deren. Wat de cijfers betreft van het aantal zaken, bij de rechtbank te 's-Gravenhage be handeld, het cijfer der zaken bij request be handeld was grooter dan tc Rotterdam. In 1928 werden in Den Haag 3855 eindvonnissen gewezen tegen 5545 in Rotterdam. Inderdaad is Den Hoog \frat burgerlijke zaken betreft, zwaarder belast dan Rotterdam. Den Haag heeft ook alle zaken waarin de Staat is be trokken, die vaak bijzondere moeilijkheden medebrengen. De uitbreiding van Den Haag is dus volkomen gerechtvaardigd. De heer Slingcrberg (V. D.) heeft geen enkel bezwaar tegen dit wetsontwerp doch wijdt een enkel woord aan het instituut der raadsheeren-plaatsvervangers bij den Hoogen Raad. Met de uitbreiding van het aantal za ken bij den Hoogen Raad is incidenteel sa- mengevallen de ongesteldheid van eenige iaadsheeren, waardoor de moeilijkheid van de afdoening der zaken werd vergroot. Het insti tuut van j—adsheeren-plaatsvcrvangers bij de gerechtshoven heeft voortreffelijk gewerkt. Spr. is al tevreden wanneer dc minister de invoering van dit instituut bij den Hoogen Raad nog cehs1 rustig wil overwegen. Zeker moeten belangrijke piincipieele vonnissen niet met plaatsvervangers gewezen worden. Maa er zijn tal van belastingzaken, waarbij een raadsheer-plaatsvervanger goede diensten zou kunnen bewijzen. Spr. gelooft niet dat de rechtsbedeeling eronder zou lijden. Dc wetsontwerpen worden vervolgens aan genomen z. h. s. Dc voorzitter deelt mede dat het in zijn voornemen ligt de vergadering weder bij een tc roepen op Dinsdag 21 dezer des avonds half 9. De vergadering wordt te half 9 gesloten. De Kamer begeeft zich in de afdeélingen. Tweede Kamer Na aanneming van eenige minder belangrijke ontwerpen en conclusies werden Donderdag de beraadslagingen over het defensie-ontwerp voortgezet. De heer Deckers betoogt dat de splitsing zooals die door sommigen is ter sprake ge bracht niets te maken heeft met de samenvoe ging der'departementen. Hij bestrijdt den heer Snoeck-Henkemans, die nu de splitsingsgedach te anti-internationaal acht, doch in 1925 de Vlootwet aanvaardde, die een volledig split sing inhield. In de samenvoeging der militaire departementen kan spr. slechts een voordeel zien, ook voor de landsverdediging. Samenvoeging beteekent eenheid in het de fensiebeleid en is alleminst een degradatie van de Marine. Zij brengt bovendien bezuiniging. Om deze voordeelen zal spr. en een groot ge deelte zijner fractiegenooten voor het ontwerp stemmen. De heer Boon gelooft dat de bezuiniging die de minister zich voorstelt, illusoir zal blij ken en acht dc samenvoeging funest, in de eerste plaats voor de Indische marine. Spr. beklaagt den minister, die een. dusdanig voorstel ziet aangenomen, met de steun der ni hilistische fractie, wier taak het is zooveel mo gelijk af te breken. De heer Merchant bestrijdt de heeren Boon en Snoek Henkemans. Spr. meent dat de oppositie den heer Lambooy kwijt wil om van de splitsing af te zijn. Daarvoor gebruikt zij het verwijt, dat de minister op de splitsing vooruit loopt. Spr. spreekt de hoop uit dat de minister niet zal toegeven aan den wensch om twee di recteuren-generaal aan te stellen. De M i n i s t e.r geeft eerst een historisch overzicht van zijn ontwerp en zegt tot zijn groote verbazing de rede van Mr. Boon te hebben gehoord waar de heer Boon in 1922 tegen art 1 der Marine begroeting stemde omdat was afgezien van de samenvoeging. De instelling van een instituut van direceur-gene- raal acht de minister ongewenscht. Het zou een noodelooze schakel zijn die tot complicaties zou aanleiding geven. Inzake de splitsing deelt de minister mede dat hij een oplossing ge vonden heeft om het overcompleet aan perso neel weg te werken waardoor de splitsing voor komen wordt en de voordcelen daarvan toch bereikt worden. De taak van den minister van defensie is voor 95 procent organisatorisch. Voor Indië is het ontwerp van geen enkel belang. De Minister wijst er ten slotte op dat geen enkel gijoog merk hem bracht tot verdediging van dit ont werp. Hierna volgde replieken. Bij zijn dupliek zegt de minister dat het kabinet afstand doet van de splitsing der Ma rine. De stemming over het ontwerp wordt be paald op Vrijdag 1 uur. Dc vergadering wordt verdaagd. Berichten. UIT DE STAATSCOURANT. Benoemd tot burgemeester van Oost-, West en Middelbeers J. W. A. Smulders, secretaris diei gemeente tot burgemeester van Wouw P. Goosen, secretaris dier gemeente; op verzoek eervol ontslagen als scheikun dige bij den dienst der rijkslandbouwproefsta tions mej. C. Janssen van Raay te Maastricht; verlof verleend tot het aannemen van het vreemde eereteeken van ridder der Orde van Leopold II van België aan N. D. Pool, inspec teur van politie der gemeente 's-Gravenhage. DE KONINKLIJKE FAMILIE. Per S.S.-trein van 18.20, waarin zich he* koninklijk salonrijtuig bevond, zijn gisteren de Koningin en Prinses Juliana van Het Loo to Den Haag aangekomen om aldaar eenige da gen te blijven. Op het perron waren vele be langstellenden van de aankomst getuige en ir» de Rijnstraat stonden zeer veel menschen, die Koningin en Prinses hartelijk toejuichten toen hun open auto voorbijkwam. De Koningin-Moeder zal Zaterdagmiddag tc 17.21 per trein uit Utrecht te 's-Gravenhage aankomen en denkt Maandag weder naar Soestdijk terug te keeren. MINISTER KAN TE VRIEZENVEEN. Zijn bezoek aan de turfbriketten- fabriek. Omtrent het bezoek van Minister Kan aan de turf brikettenfabriek te Vriezenveen in te genwoordigheid van het lid dar Tweede Ka= mer A. van der Heide en prof. Andriessen uit Delft wordt nog gemeld, dat de Minister, na ontvangst te Vriezenveen door den burge meester, onder geleide van den president commissaris, den heer B. C. Cambier, de in volle werking zijnde fabriek van de N.V. Eer ste Ned. Turfkool Maatschappij (E.N.T.U.M.) bezichtigde. De directeur, de heer Rademan, en prof. Andriessen gaven uitvoerige inlichtin gen over dit nieuwe bedrijf, hetgeen een zeer goede huishoudelijke- en industriebrandstof voortbrengt, met oen stookwaarde van meer dan 5100 caloriën. Deze fabricage beteekent een nieuw en zeer belangrijk afzetgebied voor onze turf en opent nieuwe perspectieven voor onze veenstreken. Dc bezichtigde fabriek met een productie van ruim 100 ton per week is te beschouwen als een proef-installatie. Nu men na lange voorbereiding is geslaagd volgens het potent Rudeman ten goed en met winst verkoopbaar product te vervaardigen, ligt het in de be doeling geleidelijk meerdere fabrieken in de veenstreken to bouwen. Zoov.cl Minister Kon als de heer Van det Heide gaven hun groote ingenomenheid te kennen met hetgeen zij zagen. Zij waardeer den dat hier, zelfs zonder eenig verzoek om staatssteun, een voor Drente en onze andere veenstreken belangrijke onderneming werd tot stand gebracht, welke, naar verwacht wordt, een groote toekomst heeft. HET AFSCHEID VANVoARON GEVERS TE EEROJN. Een eeregeschenk van het Duitschc Rijk. Een telegram uit Berlijn meldt: De Rijkspresident heeft ter eere van den scheidenden Nederlandschen gezant, baron Gevers, een afscheidsthee gegeven. Als eere geschenk van het Rijk werd hem een zilveren schotel aangeboden Aan de thee namen be halve heeren uit de omgeving van den Presi dent, de Rijkskanselier, de minister van Buiten- landsche Zaken, Stresemann, en de staatssec retaris Von Schubert met hun dames deel. DE SPLITSING VAN DE MARINE. Het kabinet doet er afstand van. In de Tweede Kamer heeft de minister van Oorlog gisteren in antwoord op een vraag van den heer Van Rijckevorsel officieel verklaard: Het kabinet doet afstand van de splitsing der marine in den zin zooals die splitsing in dc begrooting voor 1926 werd verstaan. ZESTIGJARIG BESTAAN ROODE KRUIS. De postzegels 1867—1927. Vanwege het hoofdbestuur der Post. en Tel. wordt nader medegedeeld Dat de regeering besloten heeft, bij gelegen heid van het zestigjarig bestaan van het Roo'de Kruis te diens bate een serie postzegels uit to geven, vindt haar oorzaak hierin, dat de orga* nisatie van het Roode Kruis vooraan staat met haar steun aan nooden van zoo algemeen be long en dat het bij verschillende gelegenheden den Staat werk uit de honden neemt. Men den- ke hierbij aan de groote nationale rampen als watersnood en de stormrampen. Zoo ooit, dan was er hier aanleiding tot uitgifte van een se rie zegels met toeslag, teneinde het publiek op gemakkelijke wijze in staat te stellen, aan het werk van het Roodc Kruis zijn sympathie te betoonen en dit met daden te steunen. Het Roode Kruis, dat opgericht werd dooi Koning Willem III, ondervond steeds veel be langstelling van het Vorstelijk huis en stelde er derhalve prijs op, dat de Roode Kruiszegels de afbeelding van vorstelijke personen zouden dra gen. Er zullen nu verschijnen: het 2 ct.-zegel met de beeltenis van den oprichter. Koning Willem III (rood); het 3 ct.-zcgcl met de beel tenis van de Koningin-Moeder (groen); het 5 ct.-zegel dragende de beeltenis van den Prins (stael-blauw); het zegel van 7 A ct., het meest gangbare in verband met de wijziging van het briefport op 1 Juli a.s., dat de beeltenis van de Koningin zal dragen (blauw); het 15 ct.-zegel, een decoratief zegel van blauwe kleur met 'een xood kruis. Wat de kleuren betreft, wordt medegedeeld, dat die van de zegels van 3 ct. (drukwerktarief voor enkelvoudig gewicht naar het buitenland) en van 15 ct. (het enkelvoudig briefport voor het buitenland) internatinoaal zijn voorgeschre ven. Het rood en het blauw van het zegel van 15 ct. wordt teruggevonden, wat het rood be treft in dat van 2 ct., wat het blauw betreft in dat van 7 A cent. Ook wat de kleuren betreft is derholve gestreefd naar eenheid in de serie. De zegels van 2 ct., 5 ct. en 7A ct. zijn van de hond van mevr. Reitsma geb. Valenga, oud- leerlinge van dc Academie van beeldende kun sten te Amsterdam, waar zij onder prof. Dupont en prof. Aarts heeft gewerkt. Het 3 ct.-zegel is van de hand van mej. Debora Duyvis, even-- eens leerlinge van de Amsterdamsche Acado- mie. Het zegel van 15 ct. is ontworpen door den heer Lion Cachet, die het Roode Kruis als hoofdmotief van zijn ontwerp heeft gekozen. Het ornament, dat hij daarbij heeft toegepast, bestaat uit duivenfiguren welke zijn uitgekozen met het oog op het leed-verzachtende, leniging brengende werk van het Roode Kruis. Het zegel van 5 ct., dat de beeltenis van den Prins draagt, zal reeds verkrijgbaar zijn van 9 Juni as. af. Hieraan ligt de gedachte ten grond slag om, door middel van het zegel met do beeltenis van den voorzitter van het Roodo Kruis, het publiek in de gelegenheid te stellen, zoo spoedig mogelijk en op de gemakkelijkst© manier zijn bijdragen te geven aan deze instel ling, die door den ramp in de Achterhoek weei eens van zijn nuttige werking heeft kunnen doen blijken, eene werking welke echter groote eischen aan haar financicele hulpmiddelen stelt en daardoor meer dan in normale tijden on\ medeleven en steun vraagt van het geheele Ne- dcrlandsche volk. In aansluiting aan het bericht over de Roode- Kruiszcgels wordt nader medegedeeld, dat de zegels van 2 ct. verkrijgbaar zijn voor 4 ct., de van 3 ct. voor 5 cent, die van 5 ct. voor 8 ct., die van 7 At ct. voor 11 ct. en die van 15 ct. voor 20 ct. DE NIEUW-MALTHUSIAANSCHE BOND. De erkenning als rechtspersoon geweigerd. De minister van Justitie heeft naar reeds gemeld werd afwijzend beschikt op het ver zoek om erkenning als rechtspersoon van den Nieuw-Malthusïaonsche Bond, gedaan in Oc tober 1923. Deze beschikking berust op de volgende overwegingen Gezien de op hem vanwege de Koningin \crstrekte machtiging betrekkelijk het ver zoekschrift van het bestuur der vcreeniging „Niouw-Malthusiaanscho' Bond (Vereeniging ter bevordering van bewuste regeling van het kindertalé", gevestigd te 's-Gravenhage, om hare erkenning door goedkeuring van dc daarbij overgelegde statuten Gelet op de verzoekschriften van kerke-- raden en Christelijk-godsdienstigc corporaties, van hot rabbinaat der Nederlnndsch Israëlie- 'tisdhe Hoofdsynagoge te Amsterdam, van ver_ eenigingen tot verhooging van het zedelijk bewustzijn, tot bescherming van meisjes tegen ontucht en tegen prostitutie, van vrouwen-, boeren- en volksbonden en andere beroeps- en maatschappelijke organisaties, om de ge- raagde erkenning niet te verleenen Gelei op de ingewonnen ambtsberichten Gezien de artikelen 2 en 3 van de over gelegde statuten, luidende „Art. 2. Het doel von den Bond is a. verspreiding van kennis omtrent het be volkmgsvraogstuk en van zijn invloed op den geestelijken en stoffelijken toestand der sa menleving b. verspreiding van kennis omtrent zede lijk en wettelijk geoorloofde middelen, waar mee ouders, in het belang hunner familie in dat van de samenleving, de conceptie voorkomen van kinderen, die de normale ze delijke en economiche ontwikkeling van het gezin zullen belemmeren en voor wie geen vooruitzicht is op een menschwaordig bestaan. Art. 3. Dc Bond tracht deze doeleinden te bereiken a. door het uitgeven van populaire geschrif ten en verspreiding daarvan zooveel mogelijk kosteloos, doch zoo niet, dan tegen den ge ringst mogelijken prijs b. door het houden van voordrachten c. door zoo ruim mogelijke openstelling van de gelegenheid van door daartoe bevoegden inlichtingen te verschaffen aan on- cn minver mogenden omtrent de toepassing van de in art. 2 sub. b. bedoelde middelen, een en ander met volkomen inachtneming van desbetreffende wetsbepalingen Gelet op de artikelen 1371 en 1373 van het Burgerlijk Wetboek en dc artikelen 2, 3 en 7 van de wet van 22 April 1885 (Staatsblad no. 32), tot regeling en beperking der uitoefening van het recht van vereeniging en vergadering Overwegende, dat daargelaten of niet reeds het in artikel 2 van de statuten omschreven doel, uitgelegd dan naar de bedoeling der ont werpeis, die blijkboor het bestaan van zedelijk en wettelijk geoorloofde middelen ter voorko ming van zwangerschap aonnemen, de vereeni ging stempelt tot een door de wet verhodene en alzoo rechtens niet bestaande in elk ge- val de werkzaamheid van eene vereeniging als deze, zooals die, in overeenstemming met de ruime omschrijving in artikel 3 van de statuten, is cn wordt gevoerd, een gevaar oplevert voor de openbare orde en goede zeden en mitsdien eene versterking van die werkzaamheid, als in het verkrijgen en bezitten van rechtspersoon lijkheid zou zijn gelegen, in strijd zou zijn met het algemeen belang. Geeft ingevolge machtiging van Hare Me- jesteit de Koningin aan verzoekers tc kennen, dat op voorgeschreven gronden, het verzoek voor een gunstige beschikking niet vatbaar is. 's-Gravenhoge, den 4en Juni 1927. De Minister voornoemd, (w. g.) DONNER. DE PLAATSNAAMBORDEN VAN DEN A. N. W. B. Zc worden in de hoede van auto riteiten en publiek aanbevolen. Het dagelijksch bestuur von den A. N W B Toeristenbond voor Nederland, heeft aan de burgemeesters meegedeeld, dat deze bond en de Koninklijke Nederlandsche Automobiclclub thans bij de toegangen van alle steden en dor pen langs dc hoofdverkeerswegen van ons land emaille borden op ijzeren palen hebben doen plaatsen, vermeldende den plaatsnaam. Zoodra blijkt, dat de aangebrachte ploetsnaamborden in de practijk voldoen, zal met de plaatsnaam- aanduiding langs de secundaire wegen worden begonnen. Er zijn thans 1620 naamborden geplaatst, voor welker aanmaak en plaatsing bijna 37,500 is uitgegeven. Daar regeering en provincie slechts voor deze kosten steun heb ben verleend en de kosten van het onderhoud en de .eventueele vernieuwing der borden ge heel ten loste komen van beide vereenigingen, is het voor haar te meer van belang, dat de borden niet uit baldadigheid worden bescha digd of vernietigd. Dit laatste zoo geeft het dagelijksch bestuur den burgemeesters te ken nen is reeds helaas in vrij ernstige mate het geval geweest, terwijl meer beschadiging of vernietiging nog zeker is te vreezen. Wijl de aanwezigheid der borden in onbeschodigden toestand tevens is van algemeen belang, meent het dagelijksch bestuur tot de burgemeesters het verzoek te mogen richten om de ge meentepolitie op te dragen op de borden zoo veel mogelijk toezicht te houden en den hoof den der scholen in de gemeen'e te verzoeken de schooljeugd op het nut der borden te wijzen. DE STORMRAMP IN DEN ACHTERHOEK. De leden van den A.B.T.B. cn de opruiming der ruïnes. Men meldt ons uit Arnhem Aan den oproep, van het hoofdbestuur der •A.B.T.B., gericht tot de jonge boeren om gra tis het opruimingswerk der ruïnes te verrich ten is voldaan. Woensdag waren in de provin cie Gelderland ongeveer 400 jonge boeren opgekomen en in de provincie Overijssel on geveer 100. De grootte der ramp blijkt .vel opnieuw uit het feit, dat het hoofdbestuur in het bondsorgaan van den A.B.T.B. den wensch uitspreekt, dat nog een paar honderd jonge boeren zich voor dit „liefdewerk" zullen aan melden. Nu het opruimingswerk wofdt ver richt blijkt steeds meer welke ontzettend groote verwoestingen de cycloon heeft aange richt. Een vergadering van het Dage lijksch Bestuur van het Nationaal Comité Stormramp. Het Dagelijksch Bestuur van het Nationaal Steuncomité „Stormramp" 1927 heeft te Arn hem vergaderd in de eerste plaats om na te gaan of en in hoever de wederopbouw en het weer in bedrijf stellen van de textielfabriek van de firma Van Weejne te Neede, die grootcn- deels door den storm vernield werd, bevorderd kunnen worden. Deze fabriek telt 300 werk lieden, die thans voor het meerendeel werk loos zijn geworden. Verwerkt wordt per week 7000 aan loon. Wel is met veel inspanning een kleine afdeeling der fabriek weder in ge bruik genomen, doch ongeveer 250 werklieden zullen tijdelijk niet kunnen werken. Het Dagelijksch Bestuur was van meening, dot het dringend noodig is zoo spoedig moge I lijk met het herstel der materieele schade te beginnen en hoopt, dat men, nu er maatregelen zijn genomen, over ruim drie maanden zoo ver zal kunnen zijn, dat de fabriek weer werken kan, zij het don nog niet in vol bedrijf. Dc besprekingen werden bijgewoond door den Rijksnijverheidsconsulent te Deventer, den heer FL Stckctee, die zich bereid verklaard heeft het Comité van voorlichting te dienen. Verder heeft het Comité zich voor zoover mogelijk op dc hoogte gesteld van den toe stand in Gelderland. In de eerste behoeften wordt voorzien; het komt er nu op aan dc ge leden schade op tc nemen teneinde een plan voor het herstel op te maken en met de taxatie der toe te kennen vergoedingen te be ginnen. Gebleken is, dat ongeveer 130 boerderijen in dc geheele provincie zijn vernield, terwijl een nagenoeg gelijk aantal andere min of meer van den cycloon hebben geleden. Het is nog niet mogelijk tot een nauwkeu rige taxatie over te gaan. Globaal gerekend wordt er aangenomen, dat de schade 1,500,000 bedraagt met inbegrip van die der bovenbedoelde fabriek. 's Middags ging de tocht naar Overijssel, waar het Comité te Delden met den Commis saris der Koningin, den heer mr. A. E. J. baron van Voorst tot Voorst, samen kivom. Bezichtigd werd de omgeving tot Henge velde. De verwoesting in deze provincie tot en nabij Almelo is niet minder dan in Gelder land, althans wat de schade aan het geboomte en aan den oogst betreft en de aanblik van dit alles is niet minder droevig; 70 boerderijen zijn vernield en voor den wederopbouw wordt gerekend, dot er tusschen 700,000 en 800,000 noodig zal zijn. In beide provincies is men reeds begonnen voorbereidende maatregelen te treffen teneinde de geteisterde bevolking te helpen. Wat het Comité noodig heeft, dat is de over tuiging dat het in slaat gesteld zal worden het werk te volbrengen, met andere woorden, dat de noodige gelden bijeengebracht zullen worden. Het heeft do verwachting, dat ons volk be grijpen zal dat het helpen moet en tevens zal beseffen dat spoedige hulp noodzakelijk is, tc meer omdat de geleden schade zich nog veel verder uitstrekt don tot Gelderland en Over ijssel. Voor den winter dient men gereed te zijn. Voor den ramp van 1925 werd bijna 3,000,000 geofferd, dit keer zal niet veel minder noodig zijn. Gelden worden gaarne in ontvangst geno men door den penningmeester (te storten op zijn naam bij de Associatie Kassa, te Amster dam, gironummer 8665). Het achtste slachtoffer overleden. Naar de Maasbode meldt, is gisternacht in het St. Vincentius Ziekenhuis te Groenlo over leden de heer E. H. Klein Gebbink uit het ge hucht Bcltrum. Deze >75- 80-jarige oude man werd bij de jongste stormramp zwaar gewond cn daarna in genoemd ziekenhuis opgenomen. De begrafenis heeft Zaterdagmorgen om 9 uur te Bcltrum plaats. Dit is het achtste slachtoffer dat bij deze ramp het leven liet en wel het vijfde uit het kleine plaatsje Beltrupi. Ontheffing van grondbelasting. De burgemeester van Lichtenvoorde heeft van den controleur der grondbelasting bericht ontvangen, dat ambtshalve ontheffing van dc grondbelasting zal worden gegeven voor de aangeslogenen, wier boerderijen door den cycloon meer dan 20 pet. van de geschatte waarde hebben geleden. DE KOSTELOOZE SLEEPDIENST DORDT-ANTWERPEN. Uitbreiding Volgens het „Hbld. van Antw." heeft de Belgische Ministerraad Woensdagmiddag be sloten „het stelsel van kosteloozen sleepdienst uit te breiden tusschen Antwerpen en Dor drecht heen en weer". AANBESTEDINGSNIEUWS. Uitbreiding der Philips' fabrieken. De directie der N.V. Philips' Gloeilampen fabrieken te Eindhoven heeft aanbesteed een gebouw tot uitbreiding van de bestaande ma- chinewerkplaots voor 430.000, alsmede het bouwen van een fabriek voor artikelen op ra- diogebied op het terrein van de Philips' Glas fabrieken voor 800.000. Dc werken zullen worden uitgevoerd door de N.V. Hollandsche Maatschappij tot het maken van werken in gewapend beton te den Haag. DE N V. ALBERT HE7N. De herdenking van het 40-jarig bestaan. Als inzet der feestelijke herdenking van het 40-jarig jubileum der Firma werd Maandag j.l. door Directie en Commissaris een diner aan geboden in Gebouw „Bellevue" te Amsterdam, waaraan alle winkelhouders van kantoren en fabrieken, in totaal ongeveer 350 man, met hunne cchtgenooten aanzaten. Nadat vele chefs in de morgenuren U/ Zaan dam de fabrieken enz. aldaar hadden in oogen- schouw genomen, vereenigde men zien te ca. 12 uur in „Bellevue" alwaar de Stichter der Firma, dc A. Heijn, en de tegenwoordige Direc- tip in een feestrede, namens het gehe°le per soneel werden gehuldigd, waarbij de heer A. Heijn als huldeblijk werd aangeboden een ge heel gekalligrafeerd gedenkboek, behandelende dc geschiedenis der zaak in woord en beeld, alsmede een pastelteekening van den kunstschil der H. Heijenbroek, Blaricum, voorstellende een gezicht op de Achterzaan. Aan de Directie werd het door den kunstschilder L. Goudman Am sterdam vervaardigde portret van den Stich ter der Firma aangeboden Als herinnering aan het Jubileum ontvingen alle tot het personeel behoorende aanzitten- den, behalve een gratificatie, een fotographio in lijst van de fabrieken te Zaandam. Deze feestdag had verder een zeer geani meerd verloop. Vervolgens is Woensdag te Zaandam een receptie gehouden voor den Handel, die druk bezocht ip

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1927 | | pagina 7