SPORTNIEUWS ^TaDSNÏE LJWSL Zaterdagavond-praatje De zware regenval in de afgeloopen week is oorzaak, dat men ons verzocht heeft nog maals dc aandacht te vestigen op de meer" dan onvoldoende afwatering in 'het eerste gcdcclto van de Barchman Wuytierslaan. Tusschen de plantsoenen vormen zich meertjes en meet- malen is het voorgekomen, dat de weg over de gcheele breedte blank stond. Dan is het een bijzonder genoeg©.- voor een ieder om te kij ken npar de auto's, die het water meters ver wegspatten. Inmiddels zijn het snelverkeer noch de voetgangers door dit euvel gebaat. Gelukkig zijn we ten opzichte van het ver keer per rijwiel een groote schrede vooruit ge komen, door het mooi aangelegde rijwielpad door Birkhoven. De U. M. O. heeft zich met den aanleg ervaru weer bijzonder verdienstelijk gemaakt. Voor hen, die rustig per rijwiel van het heerlijke bosch en z'n gevederde bewoners willen genieten, is dit rijwielpad een ware uit komst. Van welken kant men ook komt, vanaf de Vlasakkers of vanaf den Soesterweg, aan beide zijden ziet men aanstonds, dat de aanleg van dit pad een groote verbetering is. Het ware nu aan te bevelen, dat alle wandelpaden m dit mooie bosch verboden werden voor fietsers, opdat de wandelaars niet meer gestoord wor den en de boschpaden niet tot pulver gereden worden. Er is nu een goede gelegenheid om te fietsen od de daarvoor bestemde paden. wet, en van tegemoetkomingen aan verdachten en baccillendragers niet zoover gaat als spi. wenscht, n.l. dat een positieve verplichting tot schadevergoeding zou worden uitgesproken. De Minister kan deze positieve verplichting niet op zich nemen. Het artikel wordt z.h.s. vastgesteld. Mevr. de Vries Bruins ligt een amen dement toe op art 36, waarvan de bedoeling is de bestaande artikelen over inënting in Stand te houden, maar een betere waarborg to geven van de gegrondheid van de vrijstelling van inënting wegens gezondheidsbezwaren. De heer Kersten verdedigt een amende ment op hetzelfde art. om indirecte dwang ojs inënting uit te sluiten. De minister kan ge en van beide amen dementen aanvaarden en wijst erop, dat aan neming de wet in gevaar brengt. Het amendement-D e Vries Bruins wordt aangenomen met 39 tegen 33 stemmen. In verband hiermede worden op verzoek van den minister de beraadslagingen over het ont werp opnieuw geschorst. Bij het wetsontwerp tot toelaten van vrou wen als getuigen bij akten stelt mevr. Bakker Nort een motie voor de regeering uitnoodi- gende voorstellen te doen om benoeming van vrouwen tot notaris mogelijk te maken. De motie zal op een nader te bepalen dag worden behandeld. De heer Knottenbelt dringt aan op be noembaarheid der vrouw tot notaris. De hoer B e u m e r is tegen het ontwerp. Het ontwerp wordt aangenomen met 5T te gen 10 stemmen. De vergadering wordt verdaagd. Berichten. NEDERLAND EN BELGIË. De kwestie van den hernieu wing der onderhandelingen. De correspondent te Brussel der N. R. Ct. meldt In het verslag van den gewezen minister president Poullet, rapporteur over de begroo ting van buitenlandsche zaken, welk rapport de volgende week verschijnt, wordt ook de Ne der 1 an dsch-Belgische verdragskwestie behan deld. Naar ik verneem, wordt in dit rapport door de commissie van buitenlandsche zaken met voldoening vastgesteld, dat de Nederland- sche regeering blijken gaf van haar inzicht, der» afgebroken draad der onderhandelingen weer aaneen te knoopen Het verbond van schippcrs-eigenaars der ge bieden Luik, Limburg, Namen en Charleroi heeft in algemeene vergadering den wensch uitgesproken/ dat de Belgische regeering bij eventueele nieuwe onderhandelingen de onbe twistbare rechten van België zal verdedigen en intusschen zonder verwijl over zal gaan tot het graven op eigen grondgebied van een breeden en goedkoopen waterweg tusschen Maas en Schelde, ten einde het bekken van Luik via het Kempische kolenbekken met Antwerpen te verbinden. De vereeniging hoopte tevens, dat de Belgische regeering bij de onderhandelin gen niet uit het oog zal verliezen, dat de Maas een geducht wapen is in hare hand, bij aldien Nederland ontoegeeflijk moest blijven inzake de verbindingen van Beigië met den Rijn, on sprak ten slotte nog den wensch uit, dat de Belgische regeering onmiddellijk de kwestie van de uitbreiding in de ruimst mogelijke mate van den kosteloozen sleepdienst Antwerpen— Dr^drecht ter studie zal leggen. LUCHTDIENSTEN TUSSCHEN NEDERLAND EN HET BUITENLAND. Een wetsontwerp ingediend. Ingediend i? een wetsontwerp tot bevorde ring van het »/ndc riiouden van luchtdiensten tusschen Nederland en het buitenland doo< de Kon. Luchtvaart Maatschappij voor Nederland en xMonien. In de memorie van toelichting wordt er op gewezen, dat sedert 1920 aan de K. L. M. van rijkswege steun word gegeven voor het on derhouden van luchtoiensten tusschen Neder land en het buitenland. De thans voor 1927 geldende voorloopige voorziening ten aanzien van dien steun zal door een deiinitieve regeling moeten worden vervangen. De redenen, welke te voren het Rijk tot hulpverstrekking hebben geleid, gel den thans nog onverzwakt. De ontwikkeling van de luchtvaart heeft een vlucht genomen, als van te voren vrijwel door niemand was voorzien; de uitbreiding van het aantal lucht- verbindingen is dan ook aanmerkelijk grootcr dan men voor eenige jaren had durven hopen Op één punt zijn intusschen de verwachtin gen te hoog gespannen geweest; de rentabili teit der ondernemingen is belangrijk beneden de Taming gebleven en zoo ziet ook de Neder- lano:c e ip».üir v.e.pplj zich voor A. geren tijd op steun uit s Rijks kas aangewezen, dan zij aanvankelijk gedacht en gehoopt had. Men make intusschen uit dezen loop van zaken g-en verkeerde veronderstellingen. De uitgesproken onderstellingen, dat de exploita tie van het luchtverkeer van jaar tot jaar meei economisch zoude worden, zijn bewaarheid; slechts is de termijn, waarin zulks is geschied, minder snel geweest dan aanvankelijk werd aangenomen. De kosten per ton K.M. gerekend over het geheele bedrijf, dus naar de totale exploitatie kosten der maatschappij, zijn gedaald van ƒ4.74 in 1922 tot f 1.35 (raming) in 1926 Deze totaalkosten worden nog niet gedekt door de inkomsten, er zal dus gestreefd moe ten worden de kosten per ton KJM. nog te doen dalen. Daarnaast zal getracht moeten worden de inkomsten per ton K.M. te doen stijgen. Komen de verwachtingen, die de K. L. M stelt uit, dan zou die onderneming als zij nog gedurende een tijdvak van zeven jaar van het Rijk steun zal genieten, tot rentabiliteit zijn gekomen. Zekerheid is in deze uiteraard niet te geven. De regeering aarzelt intusschen niet het aanvaarden van de geldelijke verplichtin gen welke uil de voorgestelde overeenkomst voor het Rijk voortvloeien, in het belang van het land aan te bevelen. Het subsidie in totaal voor de zeven jaren op 2,800,000 bepaald, is voor de eerstko mende jaren hooger gesteld dan voor de la tere, omdat voor de eerste jaren grootere ver liezen worden verwacht, mede in verband met de noodzakelijkheid om reeds dadelijk het be drijf tot verdere ontplooiing te brengen. Het Rijk verbindt zich daarbij nog 500 nieu we aandeelen van 1000 te nemen, waartegen over de maatschappij zich verplicht haar aan deelenkapitaal binnen een bepaalden termijn met 500,000 uit te breiden. Wordt aan deze verplichting niet voldaön, dan komt de over eenkomst te vervallen. De invloed, welke bij de overeenkomst ten behoeve van het Rijk is verzekerd, is belang rijk grooter dan die, welke volgens het be staande contract aan het Rijk is toegekend. Dc keuze van luchtlijnen zal in overleg met den minister van waterstaat moeten geschie den. S. D. A. P. EN N.V.V. IN LIMBURG. Een conflict. Het partijbestuur der S.D.A.P. heeft de actie, zooals het gewest Limburg der partij bij de Gemeenteraadsverkiezingen gevoerd heeft, af gekeurd. Limburg accepteert deze afkeuring echter niet. Vorige weck nam de Ned. Mijn- werkersbond eon resolutie aan, thans heeft de S.D.A.P. hetzelfde gedaan. Op een bijeen komst van de afdcelingsbesturen der S.D.A.P. in Limburg is na uitvoerige besprekingen met algemeene stemmen een resolutie aangenomen, waarin, gehoord de bespreking omtrent de slechte verhoudingen tusschen de partij en de Alg. Ned. Mijnwerkersbond in de mijnstreek, en die over de verhoudingen, gegroeid in de ge meentelijke federatie der S.D.A.P. to Kerkrede, constateercnd dat voor de Gemeenteraadsver kiezing het hoofdbestuur van den Ned. Mijn werkersbond een poor manifesten heeft uitge geven, ten bate van de candidotuur-Flutsch, constateercnd dat daardoor de Nd. Mijnwee- kersbond een aanval richtte op de SJD.A.P., van oordeel dat het gewest Limburg der S.D.A.P. dit niet kan dulden, do brief van zijn geweste lijk bestuur in de federatie Kerkrade wordt goedgekeurd en haar volle vertrouwen uitge sproken in dit gewestelijk bestuur in het alge meen en in den secietaris van der Ploeg in het bijzonder. De houding van den Ned. Mijnwer kersbond wordt betreurd en ook dat de ver houdingen tusschen partij en Ned. Mijnwer kersbond gegroeid zijn als op het oogenblik valt te constateeren, en nadeel berokkenen zoo wel aan den groei der SD.AP. als aan die van den A.N.M.B. Verder wordt betreurd dat het partijbestuur zonder behoorlijk onderzoek reeds zijn afkeuring heeft uitgesproken tegen van der Ploeg, en de hoop geuit dat de lei dende personen van partij en Mijnwerkersbond hun persoonlijk belangen terzijde zullen stellen in het belang van de moderne arbeidersbewe ging. Het gewest is bereid eerlijke samenwer king met der. Alg. Ned. Mijnwerkersbond te aanvaarden. ONGESCHOOLDE EN MINDER GESCHOOLDE ARBEIDERS. Circulaires van de Rijkscommissie voor advies. De rijkscommissie van advies voor vakoplei ding en beroepsverandering van ongeschoolde cn minder geschoolde arbeiders heeft een rondschrijven gezonden aan het Ned. Verbond van Vakvereenigingen te Amsterdam, het Chr. Nat. Vakverbond te Utrecht, het R.-K. Werk liedenverbond in Nederland tc Utrecht, het Al gemeen Ned. Vakverbond te Utrecht, het Nat. Arbeidssecretariaat te Amsterdam; het Nederl Syndicalistisch Vakverbond te Amsterdam; het Verbond van Vakorganisaties van hoofdarbei ders in Nederland, tc Rotterdam; het Verbond van NederL Werkgevers te 's Gravenhage; de Alg. R.-K. Werkgeversvereniging te 's Gra venhage; de Chr. Werkgevers Vereen, te Am sterdam; de Algem. Werkevers Ver. te Haar lem; de Ned. Mij. v. Nijverheid en Handel te Haarlem. Daarin wordt verzocht aon elk der bij deze centrale organisaties aangesloten ver- cenigingen in het meubelvak, het metaalbedrijf, den scheepsbouw en het bouwvak exemplaren te doen toekomen van een circulaire, waarin gevraagd wordt in hoever er in die vakken een tekort is aan geschoolde beoefenaren, een tekort aan vakkennis van hen die als geschoold, c. q. geoefend bedrijfsbeoefenaar werkzaam zijn, alsmede of het mogelijk en nuttig wordt geacht om maatregelen te treffen ten einde in eventueele tekorten eenigermate te voorzien, en c.q. of daartoe bepaalde maatregelen gewenscht zijn. Voorts heeft de Rijkscommissie aan veertig arbeidsbeurzen een circulaire doen toekomen, waarin verzocht wordt aan bovengenoemde vereenigingen en organisaties van werkgevers en werknemers zooveel mogelijk cijfermateriaal te verstrekken, waaruit kan blijken, in hoeverre van een tekort aan vakbekwame krachten In de genoemde takken van nijverheid sprake is, dan wel van een overcompleet UITZETTING VAN VREEMDELINGEN. Hongoarsche arbeiders uit de mijnstreek geweerd. Het Tweede Kcmerlid De Visser heeft, naar „De Tribune" meldt, den minister vah Justitie de volgende vragen gesteld To. Is het den minister bekend, dat door de politie te Heerlen aan zes Hongaren, die, voor zien van goede papieren, reeds geruimen tijd hier te lande werkzaam waren als mijnwerkers, plotseling d.d. 23 Mei j.l. werd aangezegd, dqf zij per T Juni daaraanvolgende het land moesten verloten ^20. Is het juist, dat de datum, sub T ge noemd, in 15 Juni is veranderd, nadat het be stuur van het Nationaal Arbeids-Secretariaot zich het lot van deze Hongaren had aange trokken en Uwe Exc. telegrafisch om ingrij pen had verzocht 3o. Is hèt waar, dat de politie op de pas poorten van eenige dezer Hongaren het be sluit tot uitwijzing heeft doen plaatsen, inge volge waarvan deze menschen ook in andere landen de grootst mogelijke moeilijkheden bij hun verblijf en het bekomen van arbeid zullen ondervinden 4o. Is het den minister bekend, dat circa 200 hier te lande vertoevende Hongaarsche arbeiders op hun gezindheid zijn goedge keurd, waarvoor speciaal een Hongaarsche geestelijke aanwezig was, waarna zij bij her haling zijn aangespoord om hun Paaschplicht te vervullen, waaraan de meesten' gevolg ga ven en dan groepsgewijze werden gefotogra feerd, teneinde te kunnen vaststellen, wie al dan niet zijn kerkelijke plichten had vervuld 5o. Vindt Zijn Exc. het sub 4o genoemde geen ongepaste inmenging in het ideëele le ven van hier vertoevende buitenlanders en is hij bereid hiertegen oogcnblikkelijk maatrege len te treffen 6o. Is het den minister bekend, dat bij één der uitgewezenen huiszoeking is gedaan, zon der dot daartoe aanleiding bestond, bij welk onderzoek een pakje in het Hongoarsch ge stelde vokverccnigingskranten werd gevonden, hetwelk mede tot aanleiding voor de uitwij zing moet hebben gediend 7o. Is zijn Exc. bereid, een ernstig onder zoek in te stellen naar het gebeurde met deze Hongaarsche arbeiders, direct maatregelen te treffen, waardoor onrechtmatige uitwijzing niet ploots heeft en van een en ander de Ka mer uitvoerige inlichtingen te verstrekken FRAUDULEUZE INVOER EN ONGEDEKT VERVOER VAN GEDISTILLEERD. De miraculeuze koffer. De koopman J. K. uit den Haag had zich voor de rechtbank aldaar te verantwoorden wegens frouduleuzen invoer van 50 liter ge distilleerd van België naar ons land en het vervoeren in den Haag ven dit gedistilleerd, zonder dat het gedekt was door de vercischte documenten. Verdachte ontkende den verboden invoer. Hij erkende in den Haag koffers vervoerd te hebben, waarin zich bussen met vloeistof be vonden, zonder echter te weten, wat hij fei- tijk vervoerde. Twee belastingambtenaren verklanrden het volgende Op 21 Maart van dit jaar hebben zij ver dachte het H. S. station zien ingaan en verj volgens zien plaats nemen in den Porijschen sneltrein. Verdachte had een grooten koffei bij zich. In Rotterdam is hij uit den trein ge stopt cn heeft een kleineren koffer, welke ge tuigen te voren niet gezien hadden, in de garderobe in bewaring gegeven. Daarna nam hij weer in den trein plaats. Getuigen volg den hem tot Antwerpen, hij ging nog verder, maar getuigen zijn teruggegaan naar het grensstation. Hier hebben zij gewacht en des avonds verdachte zien terugkceren. Wederom zijn zij in denzelfden trein meegereisd. In Rotterdam heeft verdachte den koffer, welke hij in bewaring had gegeven, teruggehaald cn opnieuw in den trein plaats genomen. Nu reisde hij door naar Amsterdam, waar hij het laatst uitstapte en onmiddellijk met een an deren trein naar den Haag ging. Hier stapt* hij uit met, evenals in Amsterdam, twee kof fers, de eene, welke getuigen des morgens hadden gezien en de andere, welke in Rot terdam in bewaring is gegeven. Op het Sta tionsplein in den Haag hebben getuigen den verdachte aangehouden en geconstateerd, dal er zich spiritus van 95 pet. bevond in drie bussen, welke in de koffers waren. Verdachte beweerde, dat de koffer, welke hij in den Haag bij zich had, dezelfde wa« als die, welke hij in Rotterdam in bewaring heeft gegeven. Hot tweede koffertje, inhou dende een bus met vloeistof, en twee andere bussen, zijn hem in den trein te Rotterdam ten vervoer meegegeven. Van invoer is dus geen sprake en wat er in de bussen wns, wist verdachte niet. De twee andere bussen heeft hij in den eersten koffer, nadat hij dezen weei had teruggehaald, gedaan. Hij is toen door gereisd naar Amsterdam, waar dc bussen van hem afgehaald zouden worden. Daar er ech ter niemand op kwam dagen, is verdachte teruggegaan naar den Haag, waar de eigc- naais aanwezig waren. Volgens verdachte zou hij dezen nog hebben aangewezen aan dc ambtenaren. Deze bestreden het verweer van verdachte en wezen er op, dat de kleinste koffer paste in de grootste, welken getuigen bij verdachte des morgens hebben gezien. De Rijksadvocaat en het O. M. eischten tegen verdachte 6 maand°n gevangenisstraf voor het eerste feit en T579.05 voor het tweede feit, een en ander met verbeurdver klaring van dc inbeslag genomen spiritus, bussen en koffers. Verdachte hield zijn goede trouw vol Uitspraak 23 dezer. INBRAAK IN EEN ONBEWOONDE VILLA Drie daders voor de Brcdasche rechtbank. De villa aan den Bredaschen weg te Tilburg, toebchoorend aan de familie J„ tijdelijk onbe woond, is in April bezocht door eenige onge- noode gasten, die ook een bezoek brachten aan do wasscherij de Stralende Zon aldaar. Uit de villa, waartoe men zich toegang had verschaft door de buitendeur open te breken, werden weggenomen een hoeveelheid lepels en vor ken. flesschen met drank, allerlei kleedingstuk ken enz. In de wasscherij werden eveneens eenige klecdingstukken buit gemaakt. Voor deze in braken hadden zich Donderdag voor de recht bank te Breda te verantwoorden J. F., grond werker, C. A van der W, arbeider, cn A. P. van G.. zonder beroep, allen uit Tilburg, thans gedetineerd in het huis van bewaring te Breda Zij bekenden. Zij hadden den buit gedeeltelijk- te gelde gemaakt. De officier van justitie, overtuigd dat armoe- moede niet de drijfveer was tot dezen diefstal, eischtc tegen J. F., de eenige van het drietal die nog een blanco strafregister heeft, 1 jaar en 6 maanden; tegen A. P. van G. 2 jaar en tegen C. A. van der W., die al meermalen ver oordeeld is, twee jaar gevangenisstraf. Voetbal. WEDSTRIJD-PROGRAMMA. Zondag 12 Juni 1927. Landen wedstrijd. Kopenhagen: DenemarkenHolland. Kampioenschap van Nederland. Groningen: Velocitas—Feijenoord. Promotie en degradatie. Tweede klasse. Bleijcrheidc: BleljerheideL. O. N. G. A. Derde klasse. Groningen: V. I. A.Noordster. Vierde klasse. Slicdrecht: SliedrechtU. D. I. Res. derde klasse. Zaandam: Watergraafsmeer II—Q. S. C. II. Competitie. Tweede klasse. Winschoten: UprightVelocitas II. DENEMARKEN-HOLLAND. De samenstelling der elftallen. De stand der beide landen. Morgen wordt in Kopenhagen de 8e landcn- wedstrijd gespeeld tusschen Denemarken en Holland. En wanneer Holland hetzelfde ont plooit als tegen België en wanneer de geest drift om te overwinnen niet ontbreekt, dan is de kans groot, dat Holland haar internationaal- programma met een overwinning zal be ëindigen. Trouwens Holland heeft nog wot goed te maken. De laatste maal, dat er in Kopen hagen werd gespeeld, verloren de Oranje-men- schen met 41, zoodat we nu mogen aannemen dat er revanche wordt genomen. De samenstelling der elftallen luidt als volgt: Denemarken: Doel: Svend Jensen. Achter: Tarp, P. Christensen. Midden: Bendixen, P. Jensen, Laursen. Voor: H. Hansen, Simonsen, Rohde, Uldoll, Nilsson. VoorWeber, v. d. Broek, Tap, Smeets, Elfring. Midden: van Heel, Massy, Verlegh. Achter: van Kol, Denis. Doel: v. d. Meulen. Holland. Dc stand der gespeelde wedstrijden is: Denemarken 7 3 1 3 7 15—14 I.— Holland 7 3 1 3 7 14-15 1.- SCHIETWEDSTRIJD NUNSP. VRIJW. BURGERWACHT. Behaalde prijzon. Op 19, 20, 21 en 28 Mei heeft de Nunspcet- schc Vrijwillige Burgerwacht een schietwed strijd gehouden, waar o. a. de volgende prij zon werden behaald: Korps wedstrijd 4c prijs, Burgerwacht Amersfoort 195 p. Extra prijs: Burgerwacht Amersfoort. Personeele haan: 5. H. v. d. Vlugt 45 p.; 13. II. Vial 41 p. Vrije baan: 8. P. v. d. Made 57 p., 10. II. v. d. Vlugt 56 p.; 14. J. W. v d Elst 55 p.; 15. C. v. Eimeren 55 p.; 18. G. van Bun ren 54 p. Eercbaan: 2. H. v. d. Vlugt 46 p. Korps wedstrijd buks: 1. Burgerwacht Amersfoort 216 p.; 2. Schictver. Wilhclmina 2U p. Extru prijs: Burgerwacht Amersfoort. Personeelc baan buks: 1. Mr. E. II. Bergsma •17 p.; 3. G. van Buurcn 45 p.; 7. J. W. v. d. Eist 45 p; 8. B. v. d. Made 43 p.: 12 H. Vial 13 p. Vrije baan buks: 1. J. W. v. d. Eist 60 p., 3. L. H. Serré 59 p.; 4. H. v. d Vlugt 59 p.; 7. J. A. Uding 58 p.; 9. Mr. E. H. Bergsma 58 p.; 14. G. van Buuren 57 p.; 15. B. v. d. Made 57 p.; 18. R. J. v. Ruijven 56 p.; 20. A. van Bcmmel 55 p. Eerebaan buks: 1. J. W. v. d. Eist 19 p.; 3. D. v. Buuren 47 p. Dagprijzen buks: J. W. v. d. Eist, Mr. E. H. Bergsma en J. A. Uding. WIJZIGING UITBREIDINGSPLAN. (AAN- EN NABIJ PUNTENBURGERLAAN.) B. en W. schrijven aan den Raad Wij hebben d© eer Uwe veigadering hierbij voor t© leggen een wijziging van het uitbrei dingsplan dezer gemeente, voor zooveel be treft een gedeelte aan- en nabij de Punten burgerlaan gelegen. Ter toelichting van deze wijziging deelen wij U het volgende mede. Nu volgens de in 1924 plaats gehad heb bende wijziging van het uitbreidingsplan, vooi zooveel betreft het Soesterkwartier, de gepio- jecteerde woonwijk ten Noorder» van den Ouden Soesterweg door ©en 150 M. breeden plantsoenstrook zal worden omsloten in- plaats van een ter breedte van 50 M. zooals oorspronkelijk gedacht is het o.i. niet nood zakelijk meer, dat de openliggende terreinen nabij het buiten „Puntenburg" voor plantsoen Uit mooi Amersfoort. Boterbloemen. I „Boterbloemen?" vraagt ge, „wat is daar voor bizonders aanl Die ken ik well" Zeker, we gelooven dadelijk, dat u wel bo terbloemen kent, dat ge weet wat boterbloe men zijn, maar toch maken we ons eigen wijs, dat ge niet alle boterbloemen kent. Want bo terbloemen en boterbloemen zijn twee. Of eigenlijk nog heel wat meer dan twee. Wan neer u op uw eerstvolgende wandeling eens de moeit© neemt om eenige boterbloemen te pluk ken, dan moet u eens even opletten op de bloemstecltjes. Niet de stengels, maar de steel tjes, waaraan de bloemen zitten. Die zijn soms rond, soms ook van langwerpige groeven voorzien. Zijn ze rond, dan hebt u te doen met de gewone scherpe boterbloem, die meest in de weilanden hoog opschiet en door het vee, juist om z'n scherpen smaak, die een ge volg is van een vergift, dat de plant bevat, gemeden wordt. Dc koeien weten dot beter dan do meeste mensrhen. Maar die eten ze ook niet. De gegroefde bloemsteel vertelt ons, dat we een kruipende boterbloem in handen heb ben. De stengel gaat niet zoo recht omhoog, kruipt soms verscheiden decimeters ver. Deze plant staat meest langs dijken en wegen, in gerppels etc. De bloem is vaak wat grooter. Dit zijn de meest gewone boterbloemen. Let nu eens op de kelk. Zijn de kelkblaadjes teruggeslagen tegen den bloemsteel, dan moet u ook even d© plant uitgraven. Onderaan vindt u een knolletje. Vandaar dat de plant heet r Knoldragende boterbloem. Groeit graag op schralen bodem. In lage streken, vooral waar de bodem wat veenachtig is, groeien boterbloemen, die zich onderscheiden van de vorige drie, dat ze geen handvormig ingesneden, maar langwerpige bladeren aan den stengel hebben. Dat zijn Egelboterbloemen. Heusch niet zoo erg zeld zame. Deze 4 soorten kan elke gewone wan delaar-waarnemer vinden. Er zijn neg een vier tal, maar die zijn voor de speciale botanisten- snuffelaars. Daarover een volgenden keer. worden bestemd, zooals het van kracht zijnde plan zulks aangeeft. Tegen wijziging van dat plan in dier voege, dat die terreinen dc bestemming van bouwter rein verkrijgen zooals door belanghebbende(n) gevraagd, kan daarom naar onze meening, geen bezwaar bestaan. Evenals dit het geval is met de voorgestelde wijzigingen van het uitbreidingsplan, voor zooveel betreft gedeelten aan den Arnhcm- schen weg en aan den Heiligenbergerweg, zijn op het ontwerpplan verschillende gegevens vermeld omtrent lengte, breedte en richting der wegen enz. enz. Ook in dit geval komt het verschaffen van de machtiging, bedoeld in het gewijzigd© ar tikel II van het Won in gbc sluit, ons wgl ge wenscht voor. Wij stellen U voor het bijgevoegd besluit in ontwerp vast te stellen, waarna het advies van de Gezondheidscommissie kan worden inge wonnen cn het ontwerp-plan ter visie gelegd. GARNIZOEN. De kapitein-adjudant J. W. van der Lely, van de VIHe Infanterie-brigade alhier, is eervol ont heven uit zijn functie van adjudant van de VIHe brigade. De eerste luitenant J. Baarschers, van den staf der VIHe Infanterie-Brigade, is benoemd tot luitenant-adjudant bij dien staf alhier. LEGERWEDSTRUDEN TE AMERSFOORT. Dc regelingscommissie voor de op 14 er. 15 Juni tc Amersfoort te houden legerwcd- strijden mocht von H. M. de Koningin en van Z. K. H. Prins Hendrik medailles voor die wedstrijden ontvangen. Verder zijn nog medailles aangeboden door den gep. kapt. der artillerie N. O. J. de Pauw Gerlings, den le luit. C. W. Ekkort, den heer L. Pcsic en officieren van verschillende korpsen. EERSTE LUSTRUM 5e REG. VELD-ART. Naar wij vernemen viert het 5e Regiment Veld-Artillerie alhier in garnizoen, dat bij de groote reorganisatie van het leger in T922 is opgericht, Vrijdag 17 Juni o.s. zijn eerst» lustrum. De feestelijkheden zullen o. a. bestaan in een rnarsch van het Regiment in de morgenuren dcor onze gemeente, terwijl des middags sport' ■wedstrijden zullen gehouden worden op het ter rein achter de kazerne. m VOLKS-UN1VEDSITEIT. Lezing prof. Vcr.ing Meinesz. Het bestuur van de Volksuniversiteit schrijft ons Prof. Vening Meir.esz zal a.s. Maandagavond zijn voordracht, die hij in „Amicitia" over de reis van de KXIII van Helder, via Panama naar Socraboja zal houden, aanvangen met een kor te populaire verhandeling over het wetenschap pelijke werk, hetwelk hij aan boord verricht heeft. Hij za! daarbij uiteen zetten, hoe zijn waarnemingen een tweeledig doel hebben ge had ten eeiste, de bepaling van den vorm van den aequator, waarover reeds vele tien tallen van jaien onzekerheid bestond, en ten tweede het onderzoek naar de massa-verdee ling van onze aardkorst, hetwelk nieuw inzicht geeft in problemen, betrekking hebbende op de theorieën, welke zich bezighouden met het wezen en de ontstaanswijze der groote vormin gen aan het oppervlak onzer aarde, zooals vas telanden en oceanen, gebergten, dicpzecrug- ger» d. Vervolgens stelt hij zich voor de beu ugstel- ling te vragen voo- het leven en werken aan boord van de K XIII tjjdens de tweehonderd dogen lange reis en aan de hand van lantaarn plaatjes bizonderheden over de reis te vertel len, zoowel wat betieft hetgeen© wat tijdens dc \aart voorviel, als wat zich tijdens het opont houd in de havens voordeed. Zie verder dc advertentiën wat betreft en tree enz. AVONDCURSUS VOOR AUTORIJDERS. Aan de Nijverheidsschool voor de technische vokkon te Utrecht vangt II Juli a.s. de 2e avondcursus aan voor autorijders. Voor na dere bijzonderheden leze men de annonce voorkomend© in dit nummer.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1927 | | pagina 2