den en een souvenir aan het Huis ten Bosch medekregen. De manschappen van het detachement wer den ten slotte in de gelegenheid gesteld de prachtige zalen en den uitgestrekten tuin van het Huis ten Bosch te bezichtigen. Omtrent de ontvangst door de Koningin van het detachment inheemsche Indische militairen op het Huis ten Bosch, wordt ons nog gemeld, dat even vóór drie uur de auto's met de Ko ninklijke Familie het Voorplein van het Paleis opreden. Het detachement stond toen opgesteld aan de oostelijke zijde vaan het plein, in twee gele deren, voor inspectie gereed. Op den rechter vleugel stonden luit.-kolonel Camman, com mandant van de Koloniale Reserve, met zijn adjudant. Voor het front stond Ie luit. Jordans, de detachementsgeleider. De hoornblazer blies den eeremarsch (een muziekkorps was niet aanwezig), luit. Jordans presenteerde den kle wang en de manschappen, in marschtenue, al len geridderd met eerekruisen of medailles, stonden stram in de houding met gepresenteerd geweer. Langzaam reed de koninklijke auto, gevolgd door de andere hof-auto's, langs het detachement en de vorstelijke personen dank ten met een buiging voor het gebrachte mili taire eerbewijs. Even later begaven de Koningin, prinses Ju liana en de Prins zich te voet naar het detache ment en ging de Koningin, nadat zij en ook de Prins en Prinses zich even hadden onderhou den met den commandant van de Koloniale Reserve, tot de inspectie over, door, vergezeld van luit. Jordans, langs het voorste en het ach terste gelid te schrijden. Toen de inspectie was afgeloopen, plaatste de Koningin zich op een der onderste treden van de groote bordestrap; achter haar namen Prin ses en Prins plaats, benevens de militaire leden van het gevolg. Het défilé. Hierop formeerde het detachement gelederen van vier en werd, na eerst een brecden boog over het Voorplein beschreven te hebben, langs de Koninklijke Familie gemarcheeid, in wier nabijheid luit. Jordans een krachtig bevel „hoofd rechts" deed hooren. Nijgend dankte de Koningin de voorbijtrek kende manschappen, die op voortreffelijke wijze defileerden. Afzonderlijke begTocting van en kele manschappen. Nadat het défilé was afgeloopen, gaf de Ko ningin het verlangen te kennen, eenigen der manschappen afzonderlijk te begroeten. Daartoe bleker» te zijn uitverkoren: de Mana- doneesche sergeant le kl. Pongoh, ridder Mil. Willemsorde 3e kl. De tweede militair, die voorgesteld werd, was de Europeesche ser geant le kl. (Amboinees) Lohy, ridder Mil. Wil lemsorde 4e kl. De derde die de eer genoot te worden voorgesteld, was de Europeesche ser geant le kl. Hukum, ridder M.W.O. 4e kl.; daarna werd voorgesteld de Javaansche ser geant le kl. Ngapoh en ten slotte de Socnda- neesche sergeant le kl. Tong. Met al deze dapperen van ons Indisch leger sprak de Koningin verscheidene minuten, vol belangstelling informeerende naar bijzonder heden uit hun militair leven en omtrent de hun verleende onderscheidingen. Telkens als een gesprek met de Koningin was afgeloopen, werd het onderhoud overgenomen door de Prinses en vervolgens door Prins Hendrik. Ten slotte onderhield de Koningin zich nog met den begeleider van het detachement zelf. le luit. der marechaussée Jordans. Aan het eind van het gesprek drukte de Ko ningin hem de hand, waarna Prinses Juliana cn de Prins zich met luit. Jordans onderhielden, wien de Prins ook de hand drukte Daarna begaven de Vorstelijke personen zich naar binnen met hun gevolg en de genoodigde heeren van het Van Heutsz-comité enz. Hier werden ververschingen rondgediend en onderhielden Koningin, Prinses en Prins zich nog geruimen tijd met deze heeren. Bij het vertrek van de Vorstelijke personen stond het detachement weder opgesteld op het Voorplein, thans aan een andere zijde, om de militaire honneurs te bewijzen en zwaaiden de mannen de geweren boven dc hoofden onder het aanheffen van een driewerf hoera. Zooals te voren was aangekondigd, waren alle toegangen tot het Huis ten Bosch afgezet. Dit werd zeer streng gehandhaafd door bere den politie en inspecteurs en agenten te voet. Eenige honderden hebben slechts iets kunnen zien van het zeldzame schouwspel. LEGER- EN VLOOTDAG TE ROTTERDAM. 1927. Het programma vastgesteld. Het uitvoerend comité is thans met de Voor bereidende werkzaamheden in een zoodanig stadium gekomen, dat vaststelling van het programma kon plaats hebben. De leger- en vlootdag wordt gevolgd door een sportdemonstratie, welke op 25 Juni op Woudesteijn zal worden gehouden en waaraan alle legeronderdeelen kunnen deelnemen c.q. eangevr ld door burgersportvereenigngen. Het programma luidt als volgt Vrijdag 24 Juni. Reünie van genoodigden, comitéleden en le den der vercenigingen. Vertrek naar het oefe ningsterrein. Oefening in de nabijheid van den Kralingschen plas. Aan deze oefening zullen diverse onaeideeien van land- en zeemacht deelnemen. Genoemd wordenmariniers, in fanterie, cavalerie, bereden artillerie, luchtdoel- artillerie, zware leger-artillerie, pontonniers, vliegtuigen, bewapende sloepen, e. d. Zij zal bestaan in het overzetten over den plas (ge fingeerde riviermonding) met pontonvlotten Marsch door de stac. Défilé. Muziekuitvoering in het park. Gezellige avond voor de troepen. Zaterdag 25 Juni. Vergaderingen der vereenigingen. Afmarsch der troepen. Reünie. Ontvangst ten stadhuize, bezichtiging oorlogsschepen. De oefeningsdivi sie, bestaande uit H. M. „Hertog Hendrik", met vier torpedobootcn, zal te Rotterdam zijn, ver moedelijk met nog eenig marinematerieel. Sportdemonstraties van legeronderdeelen, einde van een sterrit van bereden patrouilles, met springdemonstrctie. Officeele maaltijd en als slot taptoe (marine kapel en tamboers en papers). Verlichting van eenige schepen. Vuur werk. POSTERIJEN EN TELEGRAFIE. J Raming en opbrengst. De diensten der Posterijen, Telegrafie en Te lefonie hebben over de maand Mei 1927 opge bracht respcctiev. 3.638.156.—, 571.786.— en 1.106.745.— tegen 3.6I7.68I.— J 547.563.en 1.060.673.over dezelfde maanden van het vorige jaar. In totaal bedroeg de opbrengst over de eer sic vijf maanden van 1927 resp. 19.151.245. 2.895.889.- en 9.277.497— tegen 19.485.046.-, 2.665.989.- en 8.746.436.in 1927, terwijl de roming der vijf maanden voor 1927 beliep respêctievelijk 18.881.249.—, 2.722.500.— en 8.636.750.Bij eene gelijkmatige verdee- ling over de maanden van het jaar van onge lijk vloeiende inkomsten zou de opbrengst heb ben bedragen over Mei resp. 3.850.436. 583.056.en 1.757.460.en over de eerste 5 maanden van het jaar 19.049.213. 2.810.491.- en 8.607.568.-, OPHEFFING TELEGRAAFSTATIONS. Meerdere telegraafstations zijn, mede in ver band met de aanwezigheid ter plaatse van een telefoonstation, van zoo weinig beteekenis, dat plannen in overweging zijn genomen tot op heffing van die stations met zeer gering verkeer, waarvan de handhaving niet om andere rede nen, als b.v. geïsoleerde ligging en gemis van andere communicatiemiddelen, wenschelijk is. Het onderzoek zal zich bepalen tot de sta tions met een verkeer van minder dan 50 tele grammen over het geheele jaar 1926, ontvan gen en verzonden tezamen. Reeds is beslist, dat in het gebied van de inspectie-af deeling Dordrecht, met ingang van 1 Juli a.s. de telegraafstations te Dirksland- sche. Sas, Wieldrecht, Battenoord, Goereeschc Hoofd, Middelhamis, Haven, Middelharnis, tramstation en Ouddorp-Haven zullen worden opgeheven. NEDERLANDSCHE ROODE KRUIS. De herdenking van het 60-jarig bestaan. Het hoofdbestuur van het Nederlandschc Roode Kruis zal op Vrijdag 17 Jurri a.s. des nam. te 4 uur tc zijnen bureele, Princessegracht 27 te 's Gravenhage. belangstellenden in de gelegenheid stellen hetzelve met het 60-jarig bestaan der vereeniging „Het Nederlandschc Roode Kruis" geluk te wenschen. Door een drukfout werd blijkbaar in enkele dagbladen abusievelijk het uur 8 uur vermeld, waarom er nogmaals op wordt gewezen, dat zijne koninklijke hoogheid, de voorzitter en de leden van het hoofdbestuur van 4 uur nam. af recipieeren. DE STORMRAMP. De wederopbouw. Na de raadsvergadering van Neede zijn ir. Kuysten, inspecteur voor de volkshuisvesting, onder wiens leiding de opbouw van woningen in de geteisterde streek van Gelderland zal geschieden, en verschillende technici bijeen' gekomen ter bespreking van do voorloopige maatregelen, die aan den opbouw moeien voorafgaan. Met voldoening constateerde de burgemeester van Nccde dat verschillende eigenaren van woningen, tal van moeilijkhe den ten spijt, zijn overgegaan tot opbouw van hetgeen en tot hcistel van hetgeen gedeelte lijk is te gronde gegaan. In groote lijnen werd in deze bijeenkomst het plan tot wederopbouw vastgesteld, een plan waarbij rekening werd gehouden met het tewerk stellen van hen, die thans door het stil liggen van hun normale werkzaamheden zijn getroffen. In dit verband zij erop ge wezen, dat niet alleen dc arbeiders der tex tielfabriek van de firma Ter Weeme te Neede zwaar zijn getroffen, maar ook de firma zelf. De burgemeester van Neede deelde ons mee, dat volgens nadere taxatie genoemde fabriek een schade lijdt van totaal 560.000, inbe grepen een bedrag van 80,000 aan schade door vernieling van machines. Ds van der Wal, die den burgemeester in deze moeilijke dagen bijstaat, vertelde aan de N.R.Ct. met eenigen trots, dat de niet-getrof- fenen in Neede ruim 7500 hebben bijeen gebracht ten bate van de slachtoffers. De dakloozen worden zoo goed mogelijk geholpen. Zeventien van alles beroofde ge zinnen hebben dank zij het Koninklijke Huis en de gemeente Deventer een dragelijk ver blijf in een noodwoning, terwijl nog tien nood woningen in aanbouw zijn cn spoedig zullen gereedkomen. Eenige andere getroffenen ver blijven bij familieleden. Tot groote voldoening van het steuncomité komen cr nog steeds zendingen kleeren voor hen die alles verloren hebben. Het Oranje- Kruis verleent hierbij goede diensten. Er is ook gezorgd dat de bewoners der noodwo ningen kunnen beschikken over een fornuis en andere huishoudelijke bcnoodigdheden. De firma Jurgens heeft een groote hoeveelheid margarine gezonden. In hel Patronartsgebouw te Lichtenvoorde werd gistermorgen 10 uur onder presidum van den burgemeester van Lichtenvoorde een ver gadering gehouden met de boeren uit den om trek, welke bij de stormramp betrokken wa ren. Hierbij waren tegenwoordig het uitvoerend comité van het prov. steuncomité en het be stuur van de commissie tot stalverbetering in Gelderland. Dc taak van het comité bleek te zijn, schatting de- waarden en het distri- bueeren van de ingekomen gelden, terwijl de commissie tot stalverbetering alle gewcnschte inlichtingen gratis geeft. Zij zullen zoo spoe dig mogelijk hun arbeid aanvangen. In de vergadering bleek dat de betrokkenen eheel vrij in de keuze van architect waren. Verder konden zij die bezwaren hadden, zich vervoegen ter gemeente-secretarie. Overigens bleek de vergadering haar volle vertrouwen te stellen in het comité en de organisatie. Een soortgelijke vergadering werd gehouden om 12 uur te Beltrum en om 2 uur te Eibergen. 1 Dc hulpverleening. Op verzoek van de burgemeester van Lich tenvoorde en Eibergen en Neede is een co mité opgericht om leiding tc geven aan dc steunactie ten behoeve van dc stormramp- slachtoffers. In dit comité hebben zitting ge nomen dr. W. L Slot te Rekkenpastoor J. J. Swïddens van klooster Harreveld en Lich tenvoorde, en ds. P. v. d. Wal te Neede. Dot comité heeft besloten, een circulaire te rich ten tot alle burgemeesters, predikanten, r.k geestelijken, hoofden van scholen, met het verzoek, de steunactie te bevorderen. Te Neede zijn thans bijna alle slachtoffers van de stormramp onder dak gebracht in de voorhanden noodwoningen. Binnen drie a vier dagen zullen alle dakloozen een onderkomen hebben gevonden. De maatschappij Uffa Minima* te Amster dam heeft 10 brandblusohapparaten beschik baar gesteld voor de noodwoningen te Neede, Een muzikale rondgang te Hengelo ten bate van de slachtoffers van de stormramp heeft T080 opgebracht. De collecte voor de slachtoffers der cycloon- ramp te Ginneken vanwege het r.-k. huisves tingscomité heeft 1033,18 opgebracht. In de gemeente Hoogczand is voor de slachtoffers van de ramp 191T.T5 ingeza meld. Te Vlissingen is ongeveer f T900 gecollec teerd voor de slachtoffers van de stormramp. Dc collecte te Ticl heeft 1203.59 opge bracht. De collecte te Bathmen heeft f TI9(> op gebracht. De collecte voor dc stormramp heeft te Apeldoorn opgebracht 10.171. Eindcijfer van de collecte in Den Haag. De collecte, Zaterdag door de Haagsche af- deeling van het Ned. Roode Kiuis gehouden ten bate van de slachtoffers van de stormramp heeft opgebracht f 77,079.65. BIJENTEELT. Een tentoonstelling te Eerbeek. Te Eerbeek zal op Vrijdag 23 Sept. e.k de 25ste honig-, was- en bijenmarkt worden gehouden, waaraan wordt verbonden een ten toonstelling op het gebied van bijenteelt, als mede een bloemententoonstelling. Het bestuur der Imkersvereeniging aldaar ontving voor genoemde markt reeds eci e-medailles van H. M. de Koningin, van H. M. de Koningin- Moeder en van Z.K.H. Prins Hendrik. Verder werden o.a. subsidies verleend door de Ver- eoniging tot bevordering der bijenteelt in Ne derland, door de Geldersch-Overijsselsche Maatschappij van Landbouw, door den ge^ meenteraad van Brummen, alsmede door de plaatselijke Boerenleenbank cn door de al daar bestaande Landbouwvereeniging. Eere-voorzitter van de afd. „Eerbeek" van genoemde Imkersvereeniging is prof. dr. Max Web er, voorzitter dc heer J. Pannekoek, se cretaris de heer Theo Loponder en penning* meester dc 'heer W. A. Sanders, allen aldaar. ONGEWONE GASTEN IN DE AMSTER- DAMSCHE HAVEN. Twee tankschepen met wal- f vischtraan. Men schrijft aan de N. R. Ct. De Amsterdamsche haven heeft op het oogenblik twee ongewone gasten de Noorsche stoomschepen Peder Bogen en Busen, tank schepen volgeladen met walvischtraan en het uit vleesch en de beenderen der dieren bereide meel, dat als mestslof gebruikt wordt (De traan gaat vooral naar de zeepfabrieken). Het zijn twee groote schepen, resp. 481 en 470 voet long, met een laadvermogen van 13.000 en 11.000 ton. Wij zijn gistermorgen even aan boord geweest van de Peder Bogen en hebben daar den gezagvoerder, kapitein Harold Boen- nef Hansen gesproken. Deze deelde mede, dat zijn schip toebehoort aan de reederij Johan. Rasmussen Co. te Sandefjord, Noorwegen, die nog vijf zulke schepen in de vaart heeft. De schepen vervoeren werkvolk en provisies van Noorwegen naar Zuid-Georgië, in de na bijheid waarvan het jachtveld der Zuidelijke IJszee is gelegen en brengen de traan, en het beendermeel terug. De jacht geschiedt met kleinere schepen, van de grootte van onze treilers en de bereiding van dc liaan geschiedt op den wal. De schepen hier zijn alleen transportschepen. Zooals gezegd voor Amsterdam was dit een nieuwigheid in tegenstelling met Rotterdam wordt hier nooit walvischtraan aangevoerd tegenwoordig ten minste niet meer. In de histo rische tijden welDies was er groote vreugde in onze haven. Helaas is te voorzien, dat dit een korte vreugde zal zijn. Want wij vernamen dat er niet minder dan 700 sleeploon door het Noordzeekanaal was betaald, ofschoon dit sleepen heelemaal niet noodig is. Dit lijkt ons een zaak, waaraan de onlangs benoemde ha vencommissie eens extra haar aandacht moet wiiden. EEN HUWELIJK AAN BOORD VAN EEN SCHIP. Dezer dagen is het huwelijk voltrokken tus- schen den gezagvoerder van een te Rotter dam in lossing liggend Grieksch stoomschip en zijn uit Piraeus overgekomen bruid, dat wegens gebrek aan een Grieksche kerk aan boord werd ingezegend door oen uit den Haag overgekomen pope van de Gricksc-h- Orthodoxe kerk. De officieren van het schip fungeerden als getuigen en vormden tegelijkertijd het gehooi bij de godsdienstoefening'. De huwelijksreis van de jongehuwden werd met het stoomschip zelf gemaakt. HET COMPLOT DER INDONESIËRS. Vragen van het Kamerlid Cramer. Het lid der Tweede Kamer, de heer Cramer, heeft aan den Minister van Justitie de volgende vragen gesteld Te. Is de Minister bereid, mede te deelen, wat de justitie aanleiding heeft gegeven huis zoekingen te doen in Indonesische kringen in den Haag en Leiden 2e. Is de Minister bereid, een onderzoek in te stellen naar de wijze, waarop door de politie bij de huiszoekingen, in het bijzonder bij die in het perceel Wasstraat 1 te Leiden tegenovei de inwon enden, o.a. tegenover de echtgenoote van één der Indonesische studenten, is opge treden 3e. Is het juist, dat velen van dc Indone sische studenten met revolvers in hun zak lie pen en een aantal revolvers in beslag is geno men Ee.n der schitterende kransen van het Van Heutsz- fonds, mot. in het midden aangebrachte fluweelschil dering, welke op het graf van generaal Van Heutsz ward neergelegd, Te Baarn heeft de Bijzondere Vrijwillige Landstorm Zater dag een landdag gehouden, die ook bezocht werd door de Koningin-Moede<r aan wie op deze foto luitenant Jordans van de Indische militairen wordt voorgesteld. 4e. Wil de Minister mededeelen, hoe groot het bij het onderzoek gevonden cn. in beslag genomen aantal revolvers bedraagt 5e. Is het den Minister bekend, dat naast allerlei boeken, en bescheiden ook de paspoor ten van de Indonesische studenten in beslag zijn genomen 6e. Is de Minister bereid te bevorderen, dat deze paspoorten en andere voor het onderzoek van geen belang zijnde bescheiden zoo spoedig mogelijk weer aan belanghebbenden worden teruggegeven 7e. Is de Minister bereid, te gelegener tijd mede te deelen, welke resultaten de hierbe- doelde huiszoekingen en het onderzoek van de daarbij gevonden documenten, enz. hebben op- eleverd en of en in welk opzicht hier van een communistisch complot of van een ernstige samenzwering tegen den Staat mag worden gesproken 8e. Is de Minister bereid, mede te deelen of het waar is, dat dc Indonesische studenten reeds geruimen tijd onder politiecontrole heb ben gestaan en in al hun gangen zijn nage gaan 9e. Zoo dit bericht juist is, wil dc Minister dan mededeelen, wat daartoe aanleiding heeft gegeven DE MOORD OP KAPITEIN QUECK. De gevangenhouding van majoor G. verlengd. Dc derde kamer der Haagsche rechtbank heeft de gevangenhouding van majoor G., die is gearresteerd in verband met de vergiftiging van kap. Queck, opnieuw met 50 dagen ver lengd, BRANDSTICHTING. Vermoedelijk de daod van een krankzinnige. Gistermorgen ^ijn te Leende twee kapitale boerderijen, tocb'ehoorende aan gebrs. J. en den landbouwer S. totaal afgebrand. Het vee kon met moeite gered worden. Assurantie dekt de schade. Als verdacht van dc brand stichting is in verband hiermede aangehouden een der gebrs. J., die den laatsten tijd niet wel bij het hoofd bleek te zijn. De man is naaf het krankzinnigengesticht te yught overge* bracht. TWEE VRACHTAUTO'S TE WATER' 1 GEREDEN. 1 Dertig biggen verdronken* Nabij <Je Wittelerbrug te Meppel zijn twee vrachtauto's met elkaar in botsing gekomen» waardoor beide in de Drentscho Hoofdvaart terecht kwamen. Op een der auto's die toe behoorde aan den handelaar De W. uit Veen- dam, werden 80 biggen vervoerd, waarvan, naai de Tel. meldt, een 30-tal verdronken is. Dc beide inzittenden werden met moeite ge red. i i 1 SMOKKELARIJ VAN KOFFIE EN TABAK. 2 millioen mark boete voor een Hollcndschcn smokkelaar. Te Ludwigshafen zijn zes personen wegens belastingontduiking veroordeeld tot boeten, die in de millioenen liepen. Aangeklaagd waren de machinist van het Nederlandschc stoomschip „Prins Hendrik" de Nederlander J. B. en verder twee arbeiders uit Keulen en Ludwigshafen, een slager uit Mannheim en een bakkersvrouw en bakker uit Mainz. Volgens dc aanklacht hebben de beklaagden, inzonderheid echter de Nederlander B., in de jaren 1923 tot 1927 voortdurend hoeveelhe den koffie, tabak en thee en andere waren uit Nederland ingekocht en met het genoemde stoomschip naar Duitschland gesmokkeld en verkocht. Dc beklaagden-koopers hebben dan de waar verder verkocht, ofschoon ze wisten, dat ze langs verboden weg waren ingevoerd. In totaal werden ongeveer 100 centenaar ta bak en ongeveer 100 centenaar koffie binnen gesmokkeld. Het vonnis luidde voor den Nederlander B. 2.590.000 Mark boete, subsidiair 260 dagen gevangenisstraf, voor de overige beklaagden 77.000 tot 290.000 Mark boete, of tot 40 da gen gevangenisstraf.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1927 | | pagina 6