ïtl C0C08 DE FAAM Oe Groote Uitverkoop Eerste Amersfoortsche Stoompersinr. „Quick" Amerstoortsch Dagblad looper 4550 c.M. breed 93 73 53 94 ct. per El 70 c.M. breed 118 98 79 ct. per El. smaakt als room STADSNIEUWS. Maison de Nouveauté begint morgenochtend 9 uur Advertentiën Nieuwe Hollandsche L. STOLBERG, RECLAMES Van 1—4 regels 2.05, elite regel meer 050 Speciaal adtes voor onzichtbaar stoppen. Ook voor vloerkleeden, enz. Stationsstraat 16b Tel. 344 Afd. Advertentie Bureau Arohemscha Poortwal 2a Tel. 513 Plaatsing van Ad vertenties in alle bladen zonder prijs- verhooging. Nieuwe dessins groole voorraad LA?J6ESTRAAT 5 bij de Varkens markt CONCOURS-FJPPIQUË op birkhoven. 25 Juni 1927. Het jaarlijksche Concours-HippSgue op het fraaie sportterrein Birkhoven bij Amersfoort, zal ditmaal plaats vindon op Zaterdag 25 Juni a.s. Het programma is met veel zorg samen gesteld en zal ongetwijfeld zeer in den smaak van het publiek vallen. Als centrum der paar densport biedt Amersfoort, als geen andere plaats, de gelegenheid om er hippische wed strijden te houden, waaraan door dc beste rui ters en paarden wordt deelgenomen. Het nummer voor jachtpaarden zal ongetwij feld de beste en schoonste paarden op dit ge bied in den ring brengen. Dan vermeldt het programma natuurlijk eenige springconcour sen, waaronder één uitsluitend voor dames Opengesteld. Maar vooral voor hen, die van snelheidswedstrijden houden, zal er op 25 Juni op Birkhoven veel te genieten vallen. Behalve een tweetal jachtritten achter een jagermccster zal namelijk een tally-ho worden gehouden, waarbij achtereenvolgens in stop, draf en galop wordt gereden en eindelijk tot besluit een hcr- denren op de renbaan. Zooo's men ziet een programma vol variatie, dat een bezoek aan Birkhoven alleszins recht vaardigt. De prijzen der plautsen zijn van dien aard, dat niemar.d zich hierdoor zal behoeven te laten weerhouden om dien dog van een Schitterend ruiterfeest te genieten. STORMRAMP 1927. Men sohrijft ons: Met ontroering hebben wij weder gezien de offervaardigheid ook van Amersfoorts Burgerij. Wij kunnen ons dan ook levendig voorstel len, dat sommige Vercenigingcn zich gedron gen gevoelen ook wat te doen om dien ontzet- tendert nood te helpen lenigen, zoo ook de Oranje Verceniging. Zij toch heeft besloten om Woensdag 22 Juni de bekende kinderoperette „Hans en Grietje" (die op 30 April j.l. met zulk eet» groote spanning werd aangehoord) weder te doen opvoeren en wel des namiddags om 3 uur voor kinderen tegen een entreé van 0.25 en eventueel hun geleiders van 0.50 en des avonds (waarbij welwillende medewerking is aangeboden door de ,Chr. Zangver. „Harpe Si ons" Directeur G. G. van Luntercn, en een strijkje) om 8 uur voor volwassenen tegen, een entree van 0.50 en gereserveerd 1.00. Deze uitvoering ral plaats hebben in de con» certzaal „het Valkje" waarbij wij met dank« baarheid kunnen melden, dat deze zaal door het Bestuur ons geheel belangeloos wordt af gestaan. Zoo werkt alles mede om zoo veel mogelijk voor het doel te kunnen afdragen. Wij verwachten op dezen mooi en avond, voor zulk een nuttig doel, een volle zaal. GARNIZOEN. Inlijving Lichting 1927. Op T Juli a.s. zal eene inlijving van dienst plichtigen der lichting 1927 plaats hebben vooi de Bereden-Artillerie (onbereden der eerste artillerie-brigade, 2e Regiment Veld-Artilleric, opleiding tot onderofficier). Detacheering. De eerste-luitenant G. J. B. Bremer, van het 2e R. L te Venlo, wordt op 4 Juli a.s. gede tacheerd bij het 21e R. I. te Amersfoort. De Stafmuriek van het 5e R. I. wordt van 20 tot 25 Juni a.s. gedetacheerd m de Leger plaats bij Harskamp. RIJKSKWEEKSCHOOL. Akte Nutt. Handwerken. Hiervan werden gisteren 5 candidaten geëxa mineerd, waarvan slaagden de dames A. D. de Bode, E. A. v. d. Wev en A. Papenhuizen van hier en J. M. J. Havinga van Zeist. R. K. KWEEKSCHOOL. Onderwijzersakte. Geëxamineerd werden zes candidaten, die allen, slaagden: A. B. Schilderinck (zuster Thé- résienne) te Amersfoort, P. Teeuwisscn te Amersfoort, M. M. Thiodens te Stadskanaal, M. Vogelpoel te Alkmaar, H. E. M. Wassenberg te Haarlem, J. W. Willem van Dijk te Drie bergen. AMERSFOORT ALS WOONPLAATS. De Reclame-commissie der Gemeente heeft een boekje uitgegeven onder bovenstoanden titel, dat in vele opzichten een pracht-reclame voor Amersfoort mag genoemd worden. Aan de uitvoering is zeer veel werk besteed, zoo dat bij eerste inzage al een buitengewoon gun stige indruk wordt gevestigd, die tot nadere kennismaking noodt. De omslagteekening naar een houtsnede van W. J. de Gruyter doet het al aanstonds heel goed. Ook verder is l et illustratieve gedeelte met heel veel zorg bewerkt, zoodat tal van fraaie kieken eenig idco geven van het velo moois, dat in en om Amersfoort te genieten is. En een opsomming der verschillende bij dragen kan doen zien, dot op velerlei gebied het beste wat Amersfoort geeft, naar voren is gebracht. Na het „Voorwoord der Reclame-Commis sie krijgen wc de volgende artikelen Amersfoort als woonplaats door prof. G. J. Nolst Frenité ■Amersfoort en de architectuur door Joh. H. v. d. Meiden De Amersfoortscho Berg door W. Jos de Gruyter Iets over Amersfoorts oude vestingwerken door H. Martus De „Zeven Boompjes" door Joh. H. v. d Meiden Het Belgisch Monument door A. F. v. Beur den Bunschoten cn Spakenburg door "A. F. v. BeurdenBelastingen te Amersfoort door A. R. Veenstra Het Grondbedrijf door A. R. Veenstra Over gezondheid en ziekten door Dr. M. v. d. Hoeve Het ondei .Ijs te Amersfoort door C. J. F. Prins Dc Internationale Schóól voor Wijsbegeerte door Mr. M. Tydcman Muziekonderwijs Toezicht op kinderen uit Ned.-Indië door Jhr. W. A. Ortt Tuinbouw te Amersfoort door P. van Straa- len Jr. Het vreemdelingenverkeer door Y. Baan. Wat het artikel over de „Zeven Boompjes" betreft, daarvoor verwijzen wij tevens naaT het ingezonden stuk in dit nummer van der» heer H. Martin". Het kan niet de bedoeling zijn, dat wij ons in eenigcrlei opzicht in crïtiek begeven. Wel zouden vermoedelijk eenige opmerkingen te maken zijn, maar wij wenschen die in di^ ge val gaarne in de pen te houden. Want het doel van het toch in zoovele opzichten prij- zenswaarde boekje Reclame voor Amersfoort, is ons zoo sympathiek dat wij op geen enkele wijze zouden willen medewerken om den goe den invloed, welke er van kan uitgaan, te ver kleinen. Wij hopen, dot dit werkje zijn weg zal vinden en in handen zal komen van vele mcnschen, die voor de keuze staan zich er gens te vestigen en van hen die misschien wel gaarne een andere woonplaats zouden prcfe- reeren. Wij houden ons er van verzekerd, dat de hier geboden stof, dan in hooge mate kan meewerken om de balans naar Amersfoort tè deen overslaan. En ook Amersfoorters móeten er kennis van nemen. Wij gelooven, dat tal van inwoners van de vele zaken, hierin genoemd en beschre ven niet meer dan een vaag. idee hebben. En zijn de stadgenooten zelf goed op de hoogte van het mooie en goede, dat onze stad toch ongetwijfeld biedt dan zullen zij onwillekeurig propagandisten worden voor „Amersfoort als woonplaats". Een woord van hulde aan de firma G. J. van Amerongen en Co., die een arbeid heeft eleverd, welken buitengewoon veel Tof Tnag wot den toegezwaaid. ZWEMINRICHTING. De temperatuur van het water is thans 6G graden- AANBESTEDING. Riolecring. Hedenmorgen, werd ten bureel e van Openb. Werken aanbesteed de rioleering in massa en in perceelen van den Hof (perc. I) en Stoove- straat en Valkestraot (perc. II). J. v. <L Pol I f3440, n ƒ2368, m. f 5768. F. Ruitenberg I 2923, II f 2273, m. 5987. i 'Aannemersbedrijf v. Hoogevest I f 3935, II 2287, m. ƒ5998 J. v. d. Brink I 3857, II ƒ2984, m. ƒ6841. W. de Jong m. f 7875. G. Versteeg. Groningen, m. f 9290. W. A. Renc-s, Utrecht I ƒ6128, IL 3503, m. f9631. Aan het openen der bus vooraf, vroeg de heer Joh. van Kernen, welke bijzondere reden aanleiding had gegeven, in afwijking van den overal gebruikelijker» vorm, om de verplich ting te stellen, dat de biljetten een dag te vo ren moesten zijn ingeleverd. Weth. Ruitenberg gaf hierop te kennen, dat vermoedlijk voortaan weer de oude wijze van inleveren van toepassing zal zijn. Rectificatie. Bij het afdrukken van het verslag der kan- tongerechtzitring zijn gisteren in het derde ge deelte verschillende drukfouten geslopen, die rechtzetting vragen. Duur werk is Dot n werk; een bad te Voort huizen is een boed te Voorthuizen; kantcllijm is kantellijn; Neugelgeschiedenis is bcugclge- schiedenis; C. V. is C. K. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. tevens Districtsbeurs voor In'ercommunale Ar beidsbemiddeling. Achter Davidshof No. 2, Telefoon int. No. 15 cn 4C6, 's avonds tel. no. 15. Geopendalle werkdagen van 8/6 T2,'j, van 23 en 's Maandag en Vrijdag van uur; Zaterdags van 85412'54 uur. Aanvragen van werkgevers op 15 Juni '27, boven de 18 jaar. 2 Dogmeisjes, 4 dienstboden, I vergevorderd bakker (gemengd), Colporteurs, Motrassero- stiksters. beneden de 18 jaar. 1 leerl. steenhouwer, 2 aank. meubelmakers, 1 leer. smid, 3 magazijnjongens, 2 loopjongens, Fabrieks-arbcidsters. Aanbiedingen vart werkzoekenden op 15 Juni T27, boven dc 18 jaar. 2 Banket cn broodbakkers, 1 banketbakker kok, 3 bankwerkers, 2 behangers-stoffeerders, 4 boekbinders, 3 broodbakkers, 2 chauffeurs, I chocoladewerker, 6 electriciens, I fabrieks meisje, 23 grondwerkers, I houtdraaier, 1 hulp in de huishouding, 8 kantoorbedienden (menn.), 4 kantoorwerksters, 1 !granietschinnrder, I streatm. handlanger, 1 koffermaker, 1 netwer ker, I auto-monteur, 1 meesterknecht sigaren fabriek, 1 kinderjuffrouw, 6 kleermakers, 2 kruideniersbedienden, 9 letterzetters, I lood gieter, 90 losse arbeiders, 2 machinale hout bewerkers, I machinist-stoker, 8 magazijn knechts, 2 metaaldrooiers, I metselaar, 1 meu belmaker, 2 monteurs, 16 opperlieden, 1 rij wielhersteller, 1 huisschilder, 1 lompensorteer der, 1 expeditieknecht, 1 motoi schipper, 1 han delsbediende, 1 buffetbediendë, I schilster, 6 schoenmakers, 29 sigarenmakers 3 ged. werk loos, 2 smeden, 1 steenhouwer, I stoker, 1 straatmaker, 1 suikerwerker, 17 timmerlieden, 1 tuinman, 1 voeger, 3 voerlieden, 7 werkvrou wen, 4 wevers, 1 winkelbediende, 1 winkel juffrouw. beneden de 18 jaar. 1 Timmerman, 1 autogeenlasscher, I electri- cien, I kruideniersbediende, 1 winkeljuffrouw. Voor aanvragen om werkkrachten door pa troons woonachtig buiten de Gemeente raad plege men de opgave op de stods-aanplak- piaatsen. Alle aanvragen en aanbiedingen te richten tot de Arbeidsbeurs, Achter Davidshof No. 2, Tel. Int. 15 en 406, 's avonds tel. No. 15. AGENDA. D a g e 1 ij ks Cinema Royal, Langcstraat. Hotel „De Witte." Concert. Theetuin „Amersfoortsche Berg." Middag en Avondconcert. Kunstzaal ..Sierkunst". Utrechtscheweg 111. Museum Flehite, Wcstsingel. Leesznnl Handelsregister, Arnh weg 23 Theosofische Bibliotheek, Laantje 3. Openbare Leeszaal (met Jeugdleeszaal) en Bibliotheek, Muurhuizen 9. Princéss-room. Zaterdag en Zondag middag en avondconcert. Danszaal Klaassen. Zaterdag en Zondag Dancing De Poort van Geef. Zondags Concert. 'x Boompje. Zondagavond Dancing. De Arend Vrijdag, Zondag, Maandag en Dinsdag Bioscoop. 19 Juni. Birkhoven Excelsior athletiekwed- strijden. 26—28 Juni Tweede congres voor Gods dienstonderwijs. 30, 31 Juli, 1 Aug. de Valk Jongelieden Ge heel Onthouders Bond. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Jobannus 'Alberthus en Bertha Johanna Hendriha z. en d. van Bar thus van Werven en Johanna Hendrika van der Wijs. Ondertrouwd: Jan Terpstra en Corne lia van Doesburg; Theodorus Wilhelmus Lan- gres en Antonie Kommer. Getrouwd: -Sy tse van der Mey cn Cor nelia Frederika Mfigdelena Nierop; Jacob Ge rard Schippci en Frahcina Spierenburg. Overleden: Cotnelfe Krol oud 82 jaar ongehuwd. Telefonisch Weerbericht. Near waarneming in den echtend van heden: Hoogste stand 767.2 te Danzig. Laagste stand 742.6 te Westmanoer. Verwachting tot den avoed van T8 Juni Matige Z. tot Z. W. wind, half of zwaar be wolkt töt betrokken, toenemende kans Op re gen of onweer, geleidelijk koeler. INGEZONDEN STUKKEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie De copie wordt niet teruggegeven. Alleen mei den noem dej inzenden fnderteekende stukken komen voo? plaatsing in aanmerking. HET BOEKJE VAN AMERSFOORTS RECLAME-COMMISSIE. Voor bovengenoemd boekje schreef ik reeds enkele jaren geleden een^ twee-tal artikeltjes, resp. handelende over Amersfoorts oude ves tingwerken en over den galgervberg. Ik ontving toen een drukproef, na dien hoorde ik er niets meer van. Nu blijkt dat de Commissie, zonder mij daarin te kennen, uit het stukje van den galgenberg eenige passages heeft geschrapt. Dit is niet alleen weinig vriendelijk tegenover den auteur, doch tevens onverstandig, wan neer het wetenswaardige zaken betreft of, zoo als wij hieronder zullen zier., zinnen uit hun logisch verband worden gerukt. Met een klein beetje overleg had zulks vermeden kunnen worden. De eerste weglatingen zijn blijkbaar ge schied ten behoeve van teerhartige lieden, die alles wat betrekking heeft op den dood zóó in- griezelig vinden, dat de woorden „lijk" of „ge raamte" zelfs niet genoemd mogen worden. Ook het eerst wèl opgenomen cliché van een der geraamten is vervallen, iets wat ik echter niet betreur. De mededeeling omtrent de opgraving wor den zoodoende onvolledig. Zoo moet, op pag. 80, achter de 6e regel van boven, eindigende met „blootgelegd", nog volgen „en naast deze „werden een drie-tal lijken van tereChtgestelden „gevonden. Een put bleek er niet te zijn. In „vroegere jaren is wel eens in het wilde weg „in den berg gegraven en werden beenderen te „voorschijn gebracht. Ook in 1880 is de ge- „Keele fundeering ontgraven, terwijl de jeugd „er soms genoegen in schepte om stukken „uit de fundamenten te breken. Dit kon, door- „dat hier en daar de steenen dicht aan dc „oppervlakte lagen. Herhaaldelijk is de fun- „deering dan ook zèèr deskundig gerestau reerd. Stelselmatig onderzocht was een en an- „der echter nooit." Dan moet, achter de 6e regel van anderen, op dezelfde pagina, nog volgen „Vroeger is „in de buurt van 'het bergje, meer naar de ,zijde van het rad, een geraamte gevonden, .waaraan de kettingen nog bevestigd waren. „(Te zien in „Fré'nite".) De door ons opgegra- „ven lijken lagen vlak onider de oppervlakte „der aarde en hun houding bewees dat rij, „ongekist, achteloos in een kuil in den grond „waren gestopt. Een der drie bezat geen „hoofddit vonden wij terug aan de voeten „zoodat het vrij zeker is dat wij te doen had- ,den met een onthoofde wien „het hoofd aan ,de voeten gelegd" was. Een en ander werd gefotografeerd en in kaart gebracht. Tot misverstand geeft aanleiding de wegla ting op pag. 83. Daar moet, achter dc I2e regel van boven, eindigende met „plaats had olgen„De hierboven reeds genoemde Heer W. F. N. van Rootselaar vertelt in zijne Sprokkelingen" o.m. het volgende„Den 9den „Januari 1&54 is op mijn uitnoodiging bij mij JFop het Archief geweest, teneinde de kaart te „bezichtigen waarop het Gerecht staat afge beeld, Willem van Weiland, zoon van Cor- ,,nelis van Weiland. Deze Cornell's heeft aan „Willem verklaard, dat hij dikwijls toen hij „nog jong was met zijn oom Cornis s nachts „om twaalf uur naar Utrecht is gegaan. Zij „namen dan den weg lang het Utrechtscho „voetpad door 't gat van den berg. Daar heb- „ben zij dikwijls in 't gat van den berg ver oordeelden tot zeven tegelijk zien hangen. De „oude man was dan zoo brutaal, dat hij de „veroordeelden aan de voeten trok. Zij werden „met een strop om den hals opgeheschien, door „middel van een rad." De lezer zal zien, dat zonder deze passage, de volgende zin op het voorgaande slaat als een tang op een varken I De heer Joh. H. van der Meiden zegt in zijn voorwoord bij mijn artikeltje zèèr terecht „Geschiedenis is nu eenmaal geschiedenis. Wij ,he!bben haar te geven zooals zij is". Juist En zoo wordt het, toch reeds uiterst beknopt gehouden résumé, geen volledig stukje geschie denis. Bekort had er, met overleg, kunnen wor den, doch niet aldus en ik neem? de verant woordelijkheid voor deze besnoeiingen dan ook niet op mij. Mij is later gebleken, dat de kaart op pag 78 en 85 gedateerd als zijnde van 1640, in 1594 werd geteekend, terwijl verder op pag. 85, op dc T4c regel van onderen, in plaats van „in ons land" gelezen moet worden „binnen Utrecht". Belangstellende kunnen deze foutjes verbeteren en de hierboven genoemde aan-» vullingen tusschenvoegen. Voor een uitvoeriger studie omtrent Amers* foorts Galgenberg, verwijs ik intusschen naar het eerstdaags verschijnende Jaarboekje der Vereeniging Oud-Utrecht, waarin alle beschei den zijn opgenomen wejke op de geschiedenis van „de zeven boompjes" betrekking hebben, alsmede een opgravingskaart. RECLAMES. Van 1—4 regels 2.05, elke regel meer 050 Utr.weg 38 Tel. 302 Tegen ongelooflijke lage m prijzen zuilen wij alle voorradige zomerartikelen opruimen. .Kunst en Wetenschap. H. MARTIN. 's-Gravenhage, 12 Juni 1927. NEDERLANDSCHE BANK. Beleening op Binnenl. Effecten AVi Buitenl. 5 WIMBMBMB—«BB OMREKENINGSKOERSEN. Off. Not. Niet O if. NOt 16 Juni 17 Juni 12 uur Londen....12.12% 12.12% Berlijn59.15 59.15* Parijs 9.78 9.77% Brussel84 67 34.66* Zwitserland48.02 48.02 Weenen85.15 85.15 Kopenhagen65.75 66.77* Oslo64.60 64.60 Stockholm66.S7* 66 90 8 New-York?'49.S2* 2.49 WIELRIJDERS. Fietslantaarn aansteken 9.51. RIKA HOPPER-THEATER, De eerste steen gelegd. De fundeering voor den nieuwen bouw van het Rika Hopper-Theater aan de Plantage Mid denlaan te Amsterdam is gereed en alvorens met het verdere werk een aanvang te maken, heeft gistermiddag de plechtigheid van de eerste steenlegging plaats gehad. Rika Hopper en Jacques van Hoven ontvingen de verschil* lende genoodigden, onder wie zich bevonden freule Sophie van Riemsdijk, de dochter van den tooneelschrijver jhr. A. W. G. van Riems dijk, de bouwmeesters Boterenbrood en J. F. Staal, Louis de Vries, Emma Morel, Willem van de Veer, A. Reyding, mevr. Anny Grothe* Twiss, Johan Brandenburg, Van Warmelo cn mevr. mr. Henriette van Dam van Isselt, refc* rendaris van de afdecling Kunstzaken ten stad* huize. Nadat eenige vriendelijke woorden gewisseld waren en bloemen waren aangeboden, nam mej. Van Riemsdijk de troffel ter hand om den eersten steen met de rol, die de oorkonde als herinnering aan dezen heugelijken dag bevatte, vast te metselen. Door de schouwburgzaal, die op het oogenblik één groote ruïne is, begaf het gezelschop zich naar het tooneel, waar de champagne op den feestdisch gereed stond/ Nog menige gelukwensch voor het welslagen van de nieuwe thcoteronderneming werd hier geuit. EEN BESPREEKBUREAU TE AMSTERDAM. Naar men ons uit Amsterdam meldt, zal in het gebouw van „De Bijenkorf" tegenover het daar gevestigde postkantoor «een bespreekbu reau worden opgericht, tegen het a.s. speel seizoen, waar gelegenheid bestaat voor allo theaters cn tevens voor het Concertgebouw plaatsen te bespreken. Ondertrouwd: J. TERPSTRA en C. VAN DOESBURG. Amersfoort, IR Juni 1927. Zandbergen, Huwelijksinzegening 13 Juli 1927. DRUIVEN PERZIKEN PRUIMEN ROODE BESSEN TOMATEN. KERSEN AARDBEIEN SNIJ- en SPEHCIEBOONEN MUISJES AARDAPPELEN ARNH.STR. la. hoek Varkensmarkt Tel. 941. Buitengewone gelegenheid^ Zeer weinig bespeelde Thümer-Piano aangeboden Br. onder No. 3155 burcati Amersf. Dagblad. Heerencostuum naar maat te betalen in 6 maandel. ter* mijnen van f 10. Vraagt stalencollectie on-» der No. 3173 bur. Amersf. Dagblad. Opleiding tot de Praktijkexamens (16 geslaagden) en Staatspraktijkexamen (ook hiervoor reeds met suc ces opgeleid). J. J. NAGELHOUT, Leer. M. 0. Boekhouden v. Perseynstr. 17. DAMESHOEDEN, Mantels, Rokken, Costuums, enz. te- gen wekslijksche of maand, aflossing voor families met vast inkomen aan vertrouwd adres. Br. onder No. 1000 bureau 'Amersf. Dagblad.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1927 | | pagina 3