„Quick" fis! BERICHT. Maison de Nouveauté N.V. MIDDENSTANDS-BANK Deskundige voorlichting bij den aan- en verkoop van Effecten. VerhuringvanLipssafe-loketten Verzilveren van coupons Handelscredieten Incasseeringen Spaar-deposito's rente 4% Eerste Amersfoortsche Stoompersinr. Amersfoortsch Dagblad UIT DEN OMTREK. STADSNIEUWS. KOLONIËN. RECLAMES. Van I4 regels 2.05, elke regel meer 0.50 voor Amersfoort en Omstreken Langegracht No. 4 - Telefoon 304 AMERSFOORT Uw cosluum gekeerd en als nieuw terug f 17.50. Ook Uw adres voor reparaties. Stationsstraat 16b Tel. 344 Afd. Advertentie Bureau Arnhemsche Pooitwal 2a Tel. 513 Plaatsing van Ad vertenties in alle bladen zonder prijs- verhooglng. Radonieuws. DE ZENDER NAAR OOST- WEST-INDIË. EN Vermoedelijk bij Huizen. Het verzoek van de Ned. Seintoestellen- fabriek, om een terrein groot vier H.A. van Stad en Lande tc mogen huren, ingediend na mens een op te richten N.V., geldt het perceel giond op het Htirde van de Meent nabij den Koedijk achter Huizen, dat vroeger bestemd is geweest voor den zender der reehtsche groe pen, waarvoor echter later het terrein nabij do haven gekozen is. Het ligt in de bedoeling, naar de heer Du bois, directeur der N-S.F., aan het Hbld. mede* deeldu, om hier in samenwerking met de firma Philips te Eindhovr^ een experimenteelen zen der voor zeer kon- golven te bouwen. Wel licht zal hier de toekomstige radio-telefonische verbinding met Oosl- en West-Indië worden ondergebracht, waarvoor Eindhoven in geen geval geschikt ligt. Rad o-pi'ogrammt*. Dinsdag 21 Juni. Daventry, 1600 M 11.20. Het Daventry kwartet en B. Banner- man, contra alt. H Johnson Cook, tenor. B Wright, viool S. Soniers, lichte balladen en banjulelc. 1.20-2.20, 3.15-12.20. Zie Londen. Hilversum, 1050 M. J2.00. Politiebericht. 12.30—2.00. Lunehmuziek door het A. N. R. O.-Lunchtrio. Dick Groeneveld, viool. A. v. Leeuwen, cello. P. Jochemse, piano. 5.00—6.45. Vooravondconcert. Soliste Mevr. V. Binnendijk-v. d. Burg, alt. 6.457.15. Engeische les voor gevorderden. 7.15—7.45. Engeische conversatieles. 7.45. Politiebericht. 8.T0. R.K. Radio-avond. Het K.R.O.-orkest o. 1. v. Martin van den Ende te Amsterdam. Spreker De Edelachtbare Heer A. H. Derken, burgemeester te Hom (L.) over: 7f leerjaar en 7-jarige leerverplichting. 10.30. Persbericht Langenberg, 469 M. 1.252.50. Orkestconcert. 2.50—2.55. Hirishoudpraatje. 5.205.50. Kindcrvertellingen. 5.50—6.50 Een uurtje in de Bergen. P. Brandl, zithervirluoos. Vroolijke voordrachten öit Roseggers werken door Hans Ortner. De Alpenlandischen Volksbühne Graz (Stiermar ken). 7.007.20. LezingWeltgeschichte ini Spiegel der Briefmarke. 7.357.55. Spaansche les. 7.008.20. Lezing Philosophie als Lebens- macht. 8.20—8.40. Lezing Die Arbeitnehmerbewe- gung als Trager der Kulturentwicklung. 8.50—10.40. Een avond in het groene Stier marken. Alpenlandischen Volksbühne, Graz Zitherconcert door F. Brandl. Vcrliabte Leut', comedie met zang in 1 acte van Rosegger. 10.50. Sluiten. Londen, 561,4 M. I.20—2.20. Het Victor Olof Sextet en Ed Shakespeare, tenor 3.15. VoorlezingFride and prejudice, Jano Austen. 3-20. Muziekles. 4.05. Fransche les. 4.35. LezingThe shadows of the stars, How one star hides another. 4.50. B.B.C. vnriëté-programma Theatrical Garden Perty. 5.20. Lezing: Holidays at home and abroad, V, Mr. I. Logan Mack Along the border. 5.35. Kinderuurtje. 6.20. De London radiodansband. 6.50. Tijdsein, weerbericht, nieuws. 7.05. De London radiodansband. 7.20. LezingEclipses, Algol and other eclipsing stars. 8.05. Vocaal concert. Indische volksliederen door S. N. Chatui'vadi. 8.20. A midsummer Nights Dream, van Sha kespeare. Muziek van Mendelssohn. Sympho- nie-orkest, koor en solisten. 9.20. Weerbericht, nieuws. 9.40. LezingMusic and the ordinary lis tener. 10.00. A midsummer nights dream (ver volg). II.0012.20. Dansmuziek van het Cecil Ho tel. Parijs (Radio), 1750 M. 10.501T.20. inlichtingen en koersen. 10 minuten muziek. 12.502.10 Concert georganiseerd dooi La Parisienne Edition. 2.10. Koersen. Persberichten. Inlichtingen. 4.50. Koersen. 5.05-5.55. Concert. 5.55. Koersen. Inlichtingen. 7.50. Radio-Oeuvi e. Interviews en actualitei ten. 8.20. Koersen. Persberichten. Wedstrijduit- slagen. 8.50. Cursus in de geschiedenis der Econo mie. Postzegelnieu'.vs door Albert Paola. 9.05. Concert. In de pauzes Persberichten, AUTOBUS IN EEN SLOOT GEREDEN. Terse huur. Gisterenavond reed een auto bus uit Rotterdam in een sloot op den weg AmersfoortApeldoorn even voorbij Ter- schuur. Zij, die zich met ingang, van 1 Juli op het Amersfoortsch Dagblad abonneeren ont vangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. UITBREIDING BIZONDER LAGERE SCHOOL Burgemeester en Wethouders van Ameis- foort; Gelet op artikel 75, eerste lid der Lager On derwijswet 1920 en op het Koninklijk Besluit van 31 December 1920 953; brengen ter openbare kennis le. dat de Raad dezer Gemeente in zijne ver gadering van 14 Juni 1927 het volgende be sluit heeft genomen „De Raad der gemeente Amersfoort Gelezen de 12 April 1927 ingekomen aan vrage ingevolge artikel 72 der Lager Onder wijswet 1920 van het Bestuur der Schoolver- ecniging „Pallas Athene" te Amersfoort om dc benoodigde gelden te mogen ontvangen voor de uitbreiding van de school dier vereeniging aan de Heinsiuslaan no. 1 met één lokaal, zoo mede voor de aanschaffing van schoolmcube- len, leer- en hulpmiddelen, zulks wegens tc verwachten toeneming van het aantal leerlin gen op 1 September 1927 tot 140; Gezien het voorstel van Burgemeester en Wethouders d.d. 30 April 1927 afd. I no. 1702; Overwegende, dat aan de in artikel 73 der Lager Onderwijswet 1920 omschreven vereisch- ten is voldaan; BESLUIT de gevraagde medewerking tc verleenen". 2e. dat tegen dit besluit ieder ingezetene in beroep kan komen bij de Gedeputeerde Staten van Utrecht binnen 30 vrije dagen, te rekenen van den dag der openbaarmaking. 3e. dat gedurende den onder 2c genoemden termijn, alle op de gemelde aanvrage betrek king hebbend bescheiden kosteloos voor een ieder ter inzage liggen ter gemeente-secretarie afd. Onderwijs (Namer no. 8). Amersfoort, 16 Juni 1927. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Secretaris De Burgemeester K. KAAN Jzn. v. RANDWIJCK HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Amers- foort Gelet op artikel 12 der Hinderwet Brengen ter kennis van het publiek dat zij voornemens zijn van voorwaarde 2 van hun besluit d.d. 29 April 1927, waarbij aan de American Petroleum Company ver gunning werd verleend tot het oprichten, van een ondergrondsche benzinebewaarplaats met aftapinrichting bij het perceel Utrcchtscheweg no. 225, kadastraal bekend sectie C no. 3016 de volgende woorden te schrappen „terwijl de uitlaat daarvan moet zijn van Davygaas", aangezien gebleken is, dat Davy- gaas in de ventilatieleiding gevaar voor ver stopping oplevert. Op Vrijdag 1 Juli 1927 des voormiddags 10.15 uur zal ten Raadhuize gelegenheid worden gegeven om ten overstaan van het ge meentebestuur of van een of meer zijner leden hiertegen bezwaren in te brengen, terwijl de betrekkelijke stukken gedurende drie dagen voor het aangehaalde tijdstip op de secretarie der gemeente ter visie liggen. Door I. dc Groot is een verzoek ingediend om vergunning tot het oprichten van een berg plaats voor oud papier, metalen en gummi in het perceel Teut 42. Op Vrijdag T Juli a.s. des voormiddags 10 uur bestaat gelegenheid ten Raadhuize, om ten' overstaan van het Gemeentebestuur of van één of meer zijner leden bezwaren tegen het oprichten van die inrichting in te brengen. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Amers foort brengen ter algemeene kennis, dat zij voornemens zijn den Raad dier gemeente een voorstel te doen tot het onttrekken aan den publieken dienst van een gedeelte van den Licndertschen weg, grenzende aan de perceelen, ka dastraal bekend gemeente Amersfoort sec tie A. no. 2323, 2392 en 1607 en deel uit makende van de perceelen kadastraal bekend als voor nos. 2372, 2397 en 1573 ter breedte van één Meter dat op den 15den Juli 1927 des namiddags om 2 uur in het gemeentehuis aan den West singel door hun College zitting zal worden gehouden tot het aanhooren van bezwaren te gen dit voorstel dat schriftelijke bezwaren vóór genoemden datum kunnen worden ingezonden- aan het adres van den Burgemeester. Amersfoort, Juni 1927. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeèsteï, K. KAAN Jzn. J. W. JOR1SSEN (l.b.) GARNIZOEN. Mutaties. De Eerste-Luitenant C. Hoógers, van den Vrijw. Landstorm tc- Helder, wordt op 12 Juli a.s. geplaatst bij het 21e R. I. Bij Kon. Besluit is, op zijne aanvrage, een eervol ontslag uit den militairen dienst ver leend aan den Rcserve-Eerste-Luitenant G. C. van Doorn, van het 16e R. I. INLIJVING LICHTING 1927 TE AMERS FOORT. Op. 23 Juni a.s. zal in de S^hcrmzaal van de Infanterickazerne aan den Leusderwcg alhier eene inlijving plaats hebben van dienstplicht! gen der lichting 1927. ALGEM. VERG. TOONKUNST. De 98e algemeene vergadering van de Maat schappij tot bevordering der toonkunst heeft, op viperzoek der afd. Amersfoort besloten, de algemeene vergadering in 1928 alhier te hou den. Amersfoort viert dan zijn gouden feest. R. K. KWEEKSCHOOL. Nutt. Handwerken. Zaterdag slaagden voor de Akte Nuttige handwerken de dames: C. M. Kras uit Arnhem; H. C. A. Nieuwen- huis uit Groningen; M. H. van Schalkwijk van hier; P. Theeuwissen id.; M. M. Thdadens uit Stadskanaal; M. Vogelpoel uit Alkmaar; H. E. M. Wassenberg uit Haarlem; J. J. W. M. Wal- lems van Dijk uit Driebergen. De examens zijn afgeloopen. LOCKHORST IN VEILING. Eind Juli of begin Augustus a.s. zal dc „Rid derhofstad Lockhorst" publiek worden ver kocht. Oudere Amersfoorters zullen zich nog den tijd 'herinneren, dat het Lockhorsterbosch een geliefde wandelplaats was, het bosch is niet groot maar heeft prachtige boomen, ter wijl de cr door stroomende beek cr een zeer aparte bekoring aan geeft in deze aan water niet zeer rijke streke. Lockhorst was dan ook voor hen, wat Barkhoven thans voor ons is. Hoewel het bosch reeds jaren niet meer voor het publiek toegankelijk is, hopen wij zeer dat de boomen zullen worden gespaard, de veiling condities vermelden dat de boomen afzonder lijk worden verkocht met recht van naasting voor de koopers van den ondergrond. DE STORM. Geen persoonlijke ongelukken. In den nacht van Zaterdag op Zondag" ver oorzaakte de storm tal van kleine ongelukken Een lindeboom op den Zuidsingel woei in het water, zonder verdere gevolgen. In plantsoen West beschadigde een omval lende boom een muur en een hooiberg. Vele schoorsteenen en dakpannen moesten het ontgelden. EEN STUKJE HISTORIE. De afgeknapte boom. Hierboven is melding gemaakt van den af- geknapten ouden lindeboom op hei Zuidsingel, een dor mooie hooge boomen, die aan dat singelgedeelte tegenover het Pensionaat 's zo mers bij zonneschijn een aristocratisch karak ter geven. De storm, die heden oorzaak was van zijn dood, was 15 jaar geleden oorzaak van zijn voortbestaan. B. en W. hadden het voorstel ingediend om de rij overoude lindeboomen wegens gevaar van breken evenals veel ander hout tot rooiing tc vcroordcclen. Dinsdagavond zou de Gemeenteraad beslui ten. Hevige storm loeide in den voorafgaanden nacht. Tal van boomen in plantsoen en bosch werden geveld. Onze oudjes hielden zich kra nig. Slechts een enkele tak brak af. Moeten we nu zulke prachtige boomen gaan omhakken vroeg 's avonds in raadszitting wijlen de heer Tromp van Holst. Thans zal echter wel het doodvonnis volgen voor de zeven of acht reuzen die er nog staan, want de volledige holheid van stam bij den afgeknapten boom «;egt genoeg. POLIlT/ENIEUWS. De pseudo-jachtopziencr. Dc man, die zich uitgaf voor jachtopziener „van het landgoed de Treek" en door een echte jachtopziener werd aangehouden, heeft nog twee maanden gevangenisstraf te goed wegens weerspanningheid. Heden wordt hij naar Utrecht overgebracht. Aon drie personen werd nachtverblijf ver leend. Ter ontnuchtering werd een man naar het politiebureau gebracht. BURGERLIJKEN STAND. van 17 Juni 1927. Geboren Gerrit Albert z. v. Cornelis Koel man en Wilhelmina te Kulvc. Overleden Rcnger Roethof, oud 69 jaar, echtg. van Maria PoortWillem Muys oud 9 mnd.Cornelia van Leeuwen, oud 4 mnd. van 18 Juni 1927. Geboren Willem z. v. Hendrik Bruinekool en Maria Vreekamp Johanna Willempje d. v. Antonius Gerardus dc Kruyf en Willemina van Veen. OVERREDEN. Een jong kind. Op den smallen rijweg- van het nauwe ge deelte Weverssingel bij Pension St. Jozef be vonden zich Zaterdagnamiddag samen, een wa gen; een fietser en een vijfjarig meisje van den daar wonenden J. v. R. De kleine geraakte onder het rad van den wagen en bekwam een gekneusd armpje en beentje. RECTIFICATIE. Niet Dr. H. J. Thiele, maar Dr. H. J. Ticle is benoemd tot lecraar in Nedcrlandsche toal en letterkunde aan het gymnasium te Gouda. AGENDA, D a g e 1 ij k s Cinema Roynl, Langestraat. Hotel „De Witte." Concert. Theetuin „Amersfoortsche Berg." Middag en Avondconcert. Kunstzaal „Sierkunst", Utrechtschewcg III Museum Flchite, Westsingel. Leeszaal Handelsregister, Arnh. weg 23. Theosofische Bibliotheek, Laantje 3. Openbare Leeszaal (met Jeugdleeszaal) en Bibliotheek, Muurhuizen 9. Princess-room. Zaterdag en Zondag middag- er* avondconcert. Danszaal Klaassen. Zaterdag en Zondag Dancing. De Poort van Cleef. Zondags Concert, 't Boompje. Zondagavond Dancing. De Arend. Vrijdag, Zondag, Maandag en Dinsdag Bioscoop. 25 Juni, Birkhoven. Concours Hippique. 2628 Juni Tweede congres voor Gods dienstonderwijs. 30, 31 Juli, 1 Aug. de Volk Jongelieden Ge heel Onthouders Bond. Telefonisch Weerbericht. Naar waarneming in den ochtend van heden. Hoogste stand 769.1 te Clermont. Laagste stand: 745.1 te Skagcn. Verwachting tot den avond van 21 Juni Matige tot zwakke, later wellicht toenemen de W. tot Z. wind, tijdelijk opklarend, weinig of geen regen, overdag warmer. WIELRIJDERS. Fietslantaarn aansteken 9.53. OosMndië. VIJF NIEUWE SCHEPEN VOOR DE K. P. M. Men meldt aan het Haag^che Aneta-kan- toor De Koninklijke Paketvaart-Maatschappij heeft aanbesteed den bouw van vijf schepen van 700 ton deadweight, bestemd voor den Indischen dienstdrie schepen zijn gegund aan de N.V. Wilton's Machinefabriek en Scheepswerf te Rotterdam en twee schepen aan de N.V. Haar- lemsche Scheepsbouw-Maatsch-appij te Haar lem. School- en Kerknieuws. HELIUM-BEREIDING. Een record-dag in Ket Na tuurkundig Laboratorium tc Leiden. Men meldt ons uit Leiden Zaterdag II Juni is ten behoeve van onder zoekingen *an prof. Volfke uit Warschau, met prof. Keesom en van prof. Bccquerel uit Parijs met prof. .W. J. de Haas in het natuur kundig laboratorium bereid cn verbruikt 9.9 liter vloeibaar helium Voor de bereiding hiervan, een hoeveelheid dubbel zoo groot als ooit vroeger van dit gas op één dag was vloeibaar gemaakt, waren ncodig 60 liter vloeibare waterstof en 150 liter vloeibare lucht. De proeven ermede hebben tot 2 uur des nachts geduurd. RECLAMES. Van T4 regels 2.05, elke regel meer 050 Utr. weg 38 Tel. 302 „AANPAKKEN". Onder voorzitterschap van ds. L. W. Bak huizen van den Brink werd 15 dezer de alge meene vergadering der Vereeniging Aanpakken, in het gebouw der Synode, Den Haag, gehou den. In zijn openingswoord merkte de voorzitter op, dat het een absoluut verkeerde opvatting is, dat de Raad van Beheer het werk van Aan pakken overbodig heeft gemaakt. Jufst de kleine gemeenten, die door dien Raad niet worden ge holpen, hebben den steun van Aanpakken noo- dig. Zij zijn op het fonds tot verbetering der, schraalste prcdikontstractementen aangewezen. Er zijn nog verscheiden© gemeenten, die geen hooger tractement kunnen geven dan 1650. Het jaarverslag van den secretaris gaf tot geen bijzondere opmerkingen aanleiding. Uit de rekening en verantwoording van den pen ningmeester bleek, dat er in 1926 wederom 30,000 aan do Synode aan renten was afge dragen en dat het kapitaal der vereeniging ruim 600,000 bedraagt. De aftredende bestuursleden de heeren H. H. Key, Den Hang; L. M. Steenbergen, Twello; S. C J. Heerma van Voss, Leur (N.-Br.), en H. Visser, Doctinchem, werden herkozen, terwijl in de vacature ontstaan door het overlijden van ds. E. Ippius Foekens, tc Roermond, benoemd werd de heer Chr. Beels, te Amsterdam, tevens lid van de financieele commissie. De voorzitter doet verslag van de actie, die ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan der vereeniging opnieuw wordt gevoerd. Aon olie kerkeraden der Ned. Hcrv. gemeenten en aan vele particulieren is en wordt een omzendbrief gezonden, die aanvankelijk reeds een verblij dend resultaat heeft opgeleverd. Ruim 5000 kwamen voorloopig binnen en meerdere giften zijn. toegelegd. Met groote dankbaarheid deelde de voorzitter mede, dat Hare Majesteit de Ko» ningin een zeer gewaardeerde gift voor de nieuwe actie heeft geschonken. Hij hoopte, dat dit koninklijke voorbeeld veel navolging zou vinden. (N. R. Ct.). GEREFORMEERDE ZIEKENVERPLEGING TE AMSTERDAM. Tot geneesheer-directeur der Gereformeer de ziekenverpleging, Ter Heerstraat, Amster dam, is benoemd de heer S. v. d. Veen, ge neesheer te Assen. Omtrent den benoemden geneesheer-direc teur meldt men ons het volgende Hij is geboren te Groningen, en is thans 38 jaar. Hij studeerde aan de Universiteit te Gro ningen en was tijdens de mobilisatie als offi cier van gezondheid werkzaam in het militair hospitaal te Assen. In samenwerking met zijn toenmaligen chef, den tegenwoordigen kinderarts dr. W. F. Sak- laar te Amsterdam, verscheen in 1918 in het Tijdschrift voor Geneeskunde een uitvoerige verhandeling over dc verschijnselen en het verloop van eenige duizenden gevallen van Spaansche griep onder het garnizoen. Na de mobilisatie in 1919 vestigde hij Zich* te Amsterdam. Aanvankelijk trad hij op als narcotiseur in het Wilhelminaziekenhiris en ward hij benoemd tot gemeci\te-geneesheor en schoolarts. Daarnaast verwierf hij zich een uitgebreide practijk. De studie der inwendige ziekten had steeds zijn belangstelling en de laatste tijden legde hij zich in het Wilhelmina ziekenhiris meer speciaal toe in deze richting. Alvorens in functie te treden is dr. van der Veen nog eenigen tijd werkzaam bij prof. Po lak Daniels te Groningen cn zal hij eenigö groote ziekenhuizen bezoeken, teneinde keni nis te nemen van den gang van zaken in do moderne inrichtingen. Het maatschapj>elijk werk had in de plaats zijner inwoning zijn belangstelling. Hij is se cretaris van het college van curatoren van het gymnasium, lid van het Burgerlijk Armbestuur, lid van den Raad van Toezicht der Booz Bank, bestuurslid van het Roode Kruis, der Tubelcu- losevcreeniging, en der Centrale Vereeniging ter behartiging der maatschappelijke belangen voor zenuw- en zielsziekten. Verder is hij aan gesteld als keurend geneesheer voor den Pen sioenraad in Drenthe. NEDERLANDSCHE BANK. Beleening op Binnenl Effecten 4% Buitenl. 5 OMREKENINGSKOERSEN. Off. Not. Niet Oif. Not* 18 Juni 20 Juni *2 uur Londen12.12% 12.11% Berlijn....69.16 69.1514 Parijs 9.78 9.77% Brussel84 68$ 84.68 Zwitserland48.02 48.01 Weenen35.15 85.15 Kopenhagen66.77$ 66.75 Oslo 64.60 64 55 Stockholm. 66.90 66 90 New^ork 249.65 249»7Q

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1927 | | pagina 3