TWEEDE BLAD- BINNENLAND. FEUILLETON. DE WILDE HERTOGIN 25e Jaargang N. 298 AM E RSFOO RTSCH DAGBLAD „DE EEMLANDER" 20M"n"n&7 UIT DE STAATSCOURANT. Voornaamste Kon. besluiten enz. Bij K.B. is in verband met een daartoe be langhebbenden ingediend verzoek ingetrokken het K B. van 16 Mei '27 voor zooveel betreft de Benoeming van Mr. H. P. Tjeenk Willink, directeur der Provinciale Bonk te Limburg, tot lid van het college van regenten voor de gevangenis te Roermond is aan Mr. J. J F. A. M. Ruygrok, op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijn be trekking van kantonrechter-plaotsvervanger in het kanton Hulst, onder donkbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten benoemd tot plaatsvervangend voorzitter van den Raad van Beroep (Ongevallenverze kering) te Amsteidam Mr. J. Verdam, advo caat en procureur en rechter-plaatsvervanger in de Arrondissementsrechtbank te Amster dam benoemd tot vertegenwoordiger der Neder- landsche Regeering buiten bezwaar v'on 's Rijks schatkist op het congres van het Inter nationaal Bureau voor de bestrijding van de handel in vrouwen en kinderen, dat van 28 Juni tot I Juli a.s. te Londen zal bijeenkomen Mr. A. de Graaf, voorzitter van het nationaal comité tot bestrijding van den hondel ln vrouwen en meisjes, tc Zeist zijn benoemd het het personeel van den Geneeskundigen Dienst der Landmachta. met ingang van 15 Juli '27 tot dirigeerend officier van gezondheid der Te klasse die der 2e klasse Dr. A v. d. Minne te Utrecht b. met ingang van T Juli '27 tot dirigee rend cfiicier van gezondheid 2e klasse die der 3e klasse S. W Praag te Utrecht en C. F. A. Beek te Arnhem tot dirigeerend officier van gezondheid der 3e klasse de officier van gezondheid der Tc klasse F. K. Fortuin te Leiden. THEE OP HET LOO. Zaterdagmiddag half vijf heeft H. M. de Koningin ten Paleize Het Loo een thee aan geboden aan tal van dames en heeren uit de omgeving an Apeldoorn. Behalve verschillende leden van de Hofhou ding, behoorden tot de genoodigden de Voor zitter der Eerste Kamer, luitenant-generaal ba ron van Voorst tot Voorst, do burgemeester van Apeldoorn, tnr. Roosmale Nepveu, en eenigc andere burgemeesters van gemeenten in den omtrek, leden van de rechterlijke macht, militaire airtoriteiten en notabelen uit omlig gende plaatsen. NEDERLANDSCHE ROODE KRUIS. Telegrammen der Kon. familie. RIJKSBELASTING-TAXATEURS. Aanstelling van beëedigde taxa teurs gevraagd. De heer C. Sijthoff te Wassenaar heeft tot den Minister van Financiën het verzoek gericht tot de aanstelling van beëdigde Rijks-taxateurs van Belastingen. Voor het uitoefenen van deze functie zouden in aanmerking kunnen komen: notarissen, can- didaat-notarissen, eervol ontslagen belasting ambtenaren, accountants en daarmede gelijk te stellen personen, die door het afleggen van een Rijksexamen met goed gevolg blijk gegeven hebben, dat zij ecnig begrip hebben van het tegenwoordig zoo ingewikkeld systeem van be lastingen en gehouden zijn om kennis te nemen van de beslissingen van ministers en van uit spraken in belastingzaken. Deze beëedigden zouden, zoolangs dc Minis ters van Financiën hen als zoodanig erkennen, zulk een werkkring kunnen vervullen bij andere weikzaamheden en daarvoor aan hun cliënten een behoorlijke finoncieele vergoeding in re kening mogen brengen, naar gelang van den tijd aan die werkzaamheden verbonden, dan wel naar het bedrag van het eind-cijfcr van de in te leveren aangifte-biljetten. Dc cliënten zul len zulk een extra-belasting gaarne betalen, bijaldien de Regeering zou kunnen bepalen, dat aan opgaven voor Rijksbelastingen door een beëedigd Rijkstaxateur opgemaakt, dan wel geverifieerd, door Rijksambtenaren geloof ge hecht mag worden en dot dies bij geschil van gevoelen over de juistheid van zulk een op gaaf de beslissing valt, zonder dot df belasting schuldige zal hebben te voldoen het „viervou dige" van het drag, dat men hem wenscht te laten betalen; waarmede nu veelal genoegen genomen wordt, omdat volgen kan een uit spraak van een belasting-ambtenaar tot het be talen van het zevenvoudige met vermelding van den belastingschuldige als slechten betaler in een openbaar geschrift. MINISTER VAN DER VEGTE. Bezoek aan de Philips' fabrieken. De minister van Waterstaat mr. van der Veg- le cn dc directeur-generaal der P. T. T. ing. M. H. Dommo hebben Zaterdagmorgen, begeleid door den heer A. F. Philips, de Philips' fabrie ken bezichtigd. Er werd achtereenvolgens een bezoek gcbrocht aan de gloeilampenfabriek en ncvenbedrfjven, de glasfabriek, de cartonnagc- en de papierfabriek. Na een kijkje genomen te hebben in de afdeeling voor psycho-tcchnisch onderzoek en in de kookschool, werd het labo ratorium en de proeffabriek bezichtigd, waar bij de bezoekers bijzondere belangstelling toonden voor den in werking zijnden Philips' kortcgolfzender, als ook voor de vervaardiging der wotergekoelde zendlompcn. Als gasten van den heer Philips werd door den minister cn den Directeur-Generaal dor P. T. T. op huize „Do Laak" het noenmaal gebruikt, waarna de bezoekers in den namiddag weer naar de resi dentie terugkeerden. Vrijdagmiddag woedde een hevig onweer boven Amsterdam. De bhksem is ingeslagen in een elevator bij de Amsterdamschc Droogdok Mij. Zestien arbeiders, die oen schuilplaats wilden zoeken, onder een schip, werden door den bliksem getroffen. Vier arbeiders werden op slag gedood, de vjjfdc *is later aan dc bekomen verwondingen overleden. Behalve deze vijf doo- den, zijn er nog 5 arbeiders ernstig gewond naar het Binnengasthuis vervoerd. Do overigen kregen lichte kwetsuren cn konden na verbonden te zijn, huiswaarts keoren. Foto van een gedeelte van het schip, waaronder de arbeiders den dood vonden. Naai aanleiding van een aan H. M. de Ko ningin tijdens de algemeene vergadering dei Verecniging gezonden telegram van hulde, ontving het hoofdbestuur het volgend telegra fisch antwoord „Zeer gevoelig voor het Mij toegezonden telegram betuig Ik leden hoofdbestuur Neder- landsche Roode Kruis en afgevaardigden dei afdeelingen Mijne beste wenschen toe voot 'het voortdurend streven van het Roodc Knus het belang van hen, die lijden. Wilhelmina H. M. dc Koningin-Moeder dankte eveneens voor het Harer Majesteit gezonden telegram van hulde. EERSTE KAMER. De leden der Eerste Kamer zijn ter vergade ring bijeengeroepen op Dinsdag 2T Juni a.s., des avonds te SM uur. DE VERLAGING VAN DEN PRIJS DER PASPOORTEN. Vermoedelijk niet eerder dan 15 Juli of 1 Augustus. Men meldt ons uit Leiden Naar wij uit zeer betrouwbare bron verne men zal dc verlaging van den prijs der pas poorten op zijn vroegst 15 Juli in werking kunnen treden. De mogelijkheid is zelfs niet uitgesloten, dat dit T Augustus wordt JHR. BEELAERTS VAN BLOKLAND EN DE VOLKENBOND. Een verklaring van den Minister van BuitenIandschc Zaken. De bijzondere correspondent van de Msb. tc Genève meldt ons In verband met het Belgisoh persbericht, waarin het vermoeden wordt uitgesproken, dot minister Beelaerts van Blokland ditmaal Van Kamebeek vervangen heeft als Nederlandsch vertegenwoordiger bij den Volkenbondsraad, omdat minister Beelaerts van Blokland per soonlijk met Vandervclde de kwestie van het Nederlondsch-Belgisch verdrag bespreken wil de, heeft minister Beelaerts van Blokland mij gemachtigd tot do verklaring, dat !hij naar Ge nève gekomen is, omdat Mf MA oordeel was, dat ministers van buitcnlandscho zaken zoo veel mogelijk allen zelf him land in den Vol kenbondsraad bchooren te vertegenwoordigen, zooals ook Bénes, Briond, Chamberlain, Stre- semann, Vandervelde, Zaleski, steeds doen. Jhr. Beelaerts is dan ook voornemens ook in de toekomst, zoo eenigszins mogelijk, steeds persoonlijk Nederland in den Raad te verte genwoordigen. Dat jhr. Beelaerts en Vandervclde gedu rende hun gemeenschappelijk verblijf te Ge nève, waar over alle mogelijke internationalo vraagstukken in persoonlijke gesprekken van gedachten werd gewisseld, ook de Belgisch- Nederlandsche verhoudingen niet onbespro ken lieten, ligt voor de hand, verklaarde onze minister mij. Vrijdagavond waren op den maaltijd door jhr. Beelaerts van Blokland aan den Raad aan geboden ook Vandervclde cn dc Brouckcrc aanwezig. NEDERLAND EN BELGIË. Hot onderhoud van dc twee ministors van buitenland- schc zaken. In verband met de ontmoeting van minister Vandervclde met minister Beelaerts van Blok land tc Genève, zegt dc Brussclschc socialis tische „Pcuple", dat twee omstandigheden mi nister Beelaerts waarschijnlijk zullen aanzet ten tot het initiatief om België een aanneem bare overeenkomst voor te stellenprimo, de overweging, dat België dc middelen bezit om dc nadeelige economische gevolgen van de Hollandsche intransigantie te verzachten in verband mot het Moerdijk-kanaalsecundo, dat Beelaerts te Genève heeft kunnen zien, dat de Belgische thesis veel internationulc sym pathieën heeft en Nederland belang heeft bij het vermijden, dot het debat geïnternationa liseerd wordt. De Belgische regeering zal zijnerzijds nieu we besprekingen in concilieerenden geest op vatten. Volgens de Brusselschc Soir heeft Vander velde dezen middag verklaard, dat het zeer vriendschappelijke gesprek, hetwelk hij te Ge nève met den Ncderlandschcn minister van buitcnlondsche zaken, Jhr. Beelaerts van Blok- land, gevoerd heeft, hem bijzonder veel genoe gen gedaan heeft. Uit 't gesprek heeft hij verlan gen der Noordelijke buren kunnen opmaken om tot een schikking te komen, welke de uitslag der stemming in de Nedcrlandsche Eerste Ka mer zal herstellen. G. WIERSMA A.Gzn. f Te Haarlem is in den ouderdom van 67 jaar overleden de heer G. Wicrsma A.Gzn., hypo theekbewaarder aldaar. GEMEENTELIJKE HUUR VERORDENINGEN B en W. .van Leiden er tegen. Naar aanleiding van eenige vragen van het gemeenteraadslid Van Stralen (S. D.) aan B. en W. ven Leidon of er met het oog p de af schaffing der Huurwetten geen onredelijke huurpriisverhooging was te venvachten en of B. en W. geen termen vonden, een gemeente, lijke huurverordening in het leven té roepen, hebben B. en \V. heden aan den Raad mede gedeeld, dat een onredelijke huurprijsopdrij ving te Leiden niet is tc verwachten en dat, afgescheiden van juridische en andere bezwa ren, invoering van een gemeentelijke huur verordening moet worden ontraden HET NOODWEER VAN VRIJDAG. Het ongeluk te Amsterdam. De Koningin heeft hare deelneming doen be tuigen aan dc nabestaanden van de vijf werk lieden van do Amsterdamschc Droogdok Mij., die door het noodweer van Vrijdag j.l. het leven verloren. De andere getroffenen, die verpleegd worden in de gasthuizen, maken het allen goed. Ver moedelijk zal geen van hen blijvende nadeelige gevolgen ondervinden van het ongeval. HET INDONESISCHE COMPLOT. Een protest van „Pcrhimpoenan Indonesia". Het bestuur der Perhimpoennn Indonesia hoeft een protest gezonden, gericht aan het Nc- derlandsche volk over den inval bij haar op TO Juni j.l. gedaan. Het schrijft daarin o. m. niet te weten, om welko motieven deze inval is geschied. De officier van justitie antwoordde op een desbetreffende vraag, dat het gebeurd zou zijn wegens het lidmaatschap van een verboden verecniging. Het ontkent, dat do ver- eeniging een verboden verecniging zou zijn. Reeds tal van jaren bestaat ze ongestoord. Dc inval is een ongehoorde daad, welke als een typische voortzetting van de ondrukking, waar aan het volk in Indonesië sinds jaar cn dag bloot stoat, aangemerkt moet worden. Het ge beurde in Indië haalt het bestuur als een voor beeld van deze onderdrukking aan. Sinds het verschijnen van het orgaan Indo nesia Merdeka (Vrij Indonesië) heeft de ver ecniging de Nedcrlandsche regcering voor een dergelijke geweldpolitiek ernstig gewaarschuwd. Ze doet ten slotte een beroep op intellectueele arbeiders en Nederlanders om te voorkomen, dat een inbreuk gemaakt wordt op hun vrij heid. Zij protesteert tegen de voortdurende aanslagen op het recht van haar volk, om zich een ploats te veroveren in de rij der onafhanke lijke naties. De Internationale Liga tegen Koloniale On derdrukking heeft, naar aanleiding van de huis zoekingen bij de Indonesische studenten aan den minister van Buitenlandsche Zaken en aan den President van den Volksraad te Batavia een telegram gezonden, waarin uit naam van de aangesloten nationalistische en arbeidersorga nisaties en van de vredesbeweging geprotes teerd wordt tegen de vervolging van Indonesi sche arbeiders en studenten in Nederland en in Indonesië, terwijl tevens van de betrokken re- geeringsautoriteiten het onmiddellijk beëindi gen van de h. i. onwettige terreurmaatregelen geëischt wordt. DIEFSTAL VAN PLAKZEGELS. Vermoedelijk afkomstig van een inbraak te Tilburg. In verband met de inbraak in het registratie kantoor aan de Katoenstraat te Tilburg, in den nacht van 30 op 31 December j.l. gepleegd, waarbij voor 13.000 aan plakzegels werd ge stolen, zijn drie te Haarlem aangehouden per sonen, die plakzegcls tc koop aanboden, naar Tilburg getransporteerd om door te worden verhoord. Uit verschillende aanwijzingen meent men zoo goed als zeker te kunnen vaststelen, dat dc tc koop aangeboden zegels inderdaad af komstig zijn von dc Tilburgsche inbraak. De aangehoudenen zijn een zekere M. uit Amsterdam cn v. d. M. en G. uit Den Haag. DROEVIG ONGELUK. Een 10-jorige jongen bij het spelen te water geraakt en verdronken. Zaterdagavond tegen 9 uur, is in de buiten*- haven te Schcveningen een droevig ongeluk ge beurd. De TO-jarige D. P., wonende in de Pluvier straat, was met eenigc vriendjes aan het spe len, toen hij bij de scheepswerf in het water viel. De jongen verdween oogcnblikkelijk naar de diepte. Een soldaat, een zekere S., die in do onmid dellijke nabijheid was, sprong gekleed tc water en mocht er na enkele vcrgccfschc pogingen in slagen den drenkeling op het droge to bren-1 gen. De levensgeesten waren echter reeds uit het lichaam geweken. Door de groote insponning was de militair echter onwel geworden, zoodat een dokter van den Geneesk. Dienst overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk oordeelde. Hij is in het Militair Hospitaal opgenomen. Zijn toestond is niet gevaarlijk. De politie, die spoedig ter plaatse was, stelde een onderzoek in. Do agent M. had daarbij het ongeluk uit te glijden en kwam te vallen. Hij brak zijn heupbeen cn moest in het ziekenhuis opgenomen worden. DE SCHEEPSBRAND OP DE „ESSEN". Men meldt ons uit Amsterdam d.d. 19 Juni: Tal van nieuwsgierigen (hebben vandaag een bezoek gebracht aan het oostelijk deel van de Sum&trakade, waar zooals men weet het Duitsche stoomschip „Essen", waarvan ruim 3 is uitgebrand, gemeerd ligt. Do toeschouwers werdon echter door de politie niet tot de kade voor het schip toegelaten. In tegenstelling met de verwachting van den dienstdoenden ladingmeester, dat het schip ten* gevolge van de zwaarto der niet voor 'Amster dam bestemde loding, welke voor het grootste gedeelte aan stuurboordzijde in de ruimen is opgeslagen en van het bluschwater doorweekt is, niet in normale positie zou komen, is de slagzij thans geheel opgeheven en ligt de „Es sen" weer recht. Ofschoon de brand gebluscht is, werd er nog gedurende den géheolon dag door een wacht van vier brandweerlieden met een ^poar stralen op de Vechtleiding water gegeven. Door de wijze, waarop zij dezen emstigen scheepsbrand heeft gebluscht, heeft de Am- sterdomsche brandweer weer eens opnieuvf aangetoond, dat zij tegen de moeilijkste pro blemen, welke haas worden gesteld, ten volle is opgewassen. Het is vrijwel zeker, dat de „Essen" niet te Amsterdam zal worden gerepareerd, maar dat zij indien zulks even mogelijk is Dinsdag a.s., nadat de gaten in den huid van het schip voorloopig zullen zijn gedicht, naar Hamburg zal vertrekken om daar gerepareerd te worden BRANDEN. Fabrieksbrand te Beverwijk. Zaterdagmiddag is de kistenfabriek van de firma Knapen en Co., staande aan de Wijker Pijp te Beverwijk, geheel afgebrand. DeBever- wijksche brandweer kon door den geringen druk op de waterleiding weinig uitrichten, zoo dat de motorspuit van Velsen moest worden gcrequircerd. De geheele fabriek, een woning alsmede de geheelo voorraad hout en kisten gingen verloren. Fabriek en inventaris waren op beurspolis verzekerd. Dc fabriek der Chemische Maatschappij Noord-Holland kon behouden worden. Een par tij traan, op het terrein van die fabriek opge slagen, ging echter in vlammen op. De kistenfabriek werd een jaar geleden even eens door brand in de asch gelegd. Tegenspoed kan ons zooveel leeren. Uit het Duitsch doot ERNST KLEIN Geautoriseerde vertaling van L. DITHMARINE. 19 Maar glimlachend ging de jonge financier verder „Indien wij goed geïnformeerd zijn, stelt de city voor de leening zekere voorwaarden vast, ten eerste deze, dat ook Amerika een deel van de leening overneemt. Ik geloof dat Mr. Miller mij dit bevestigen kan De bril van den Amerikaan schudde ten tee- ken van toestemming. „Amerika wil alleen deelnemen in de zaak als de regeering te Washington een deel ga randeert. Is dat goed, Mr. Miller „Zeker". „De Amerikaansche Regeering weigert dit te doen, evenals de Engelschc, die niettegen staande de Tede van den premier, alle garantie weigert te nemen. Mag ik vragen hoe Mylord deze moeilijkheden denkt te overwinnen Mr. Davis, dc „managing director", verhief zich om deze vraag te beantwoorden. Hij ont vouwde het ontwerp van een vennootschap die den Russen de leeningen uit de opbrengsten van do pretrolcum-conccssies zou geven. Het plan was niet in een dom hoofd opgekomen. De vennootschap werd gesticht, verwierf de concessies, gaf aandeelen uit en financierde uit dc opbrengsten van de aandeelen de lee ning. Gesteund door de Standaard Oil en de Koninklijke moest de nieuwe vennootschap zonder twijfel de 15 millioen pond op kunnen brengen, die de Russen noodig hadden. Mr. Davis, die zich klaarblijkelijk goed voorbereid had, kwam met veel cijfermateriaal te voor schijn. Hij vermeed alle onnoodige phrases alle omschrijvingen en ging met de koude nuchtere logica van een Engelschman op zijn doel af. Karaschin echter schudde het hoofd. „Neemt mij niet kwalijk, mijne heeren," zei- dc hij, „ik heb tegen deze uitstekende ontwer pen slechts één, maar daarom niet weinig ge wichtige bedenking te opperen. Wij moeten het geld morgen hebbenOvermorgen, wat mij betreft natuurlijk in figuurlijken zin ge sproken, maar in ieder geval zoo snel moge lijk r Daar bleef het bij. Noch de verzekeringen van Lord Burnham, noch de becijferingen van Mr. Davis vermochten hem van zijn stand punt af te brengen. Zij kwamen langzaam maar zeker op het beroemde doode spoor. De Duitschers van hun kant lagen op de loer. Zij hadden zich gesteld tegenover de mo gelijkheid dat de Russen en de Engelschen zich zouden vereenigen. Zij wachten. Dr. Ro der verdiepte zich wederom in de studie van de Geinsboroughs en Rcynoldsen Eindelijk wendde de Amerikaan zich tot hen. „Ik denk, dat mr. Grolmans en mr. Roder ook een oordeel over de zaak hebben. Zou den wij die mogen hooren Nu kwam Roder met het Duitsche plan voor den dag. Hij on Grolmans verklaarden zich bereid tegenover de Engelsche en Amerikaan sche financiën met het geheele roerende en on-roerende bezit van hun ondernemingen de Russische leening te garandeeren, ja, zelfs een zeker aandeel zelf over te nemen, als Duitsch- land de daarmee overeenstemmende zeggens kracht zoowel bij de leiding van de onderne ming, als bij de verdeeling van de opbrengst zou krijgen. Buitendien moest de rentevoet van de leening van 8T/2 procent op 6T/2 pro cent teruggebracht worden. Een groote strijd begon, Angelsaksische taaiheid streed met Duitsche degelijkheid, en Moskousche slimheid zat erbij en grinnikte. Staal sloeg op staal. Opeens riep Grolmans uit „Dan doen wij de zaak alleen. Geheel al leen. Ik kan morgen dc Moskousche regecring twee millioen pond op tafel voorleggen, en don heb ik de concessies". Hij was even weinig diplomaat als redenaar. Voor zijn zwaar massief lichaam klonk zijn stem verwonderlijk fijn en zwak. Maar het hcelc gewicht van zijn persoonlijkheid lag er in. Het één of het ander De Angelsaksen gaven toe. De Duitsche voorwaarden werden aangenomen en als rente voet zeven procent vastgesteld. Mr. Miller merjgde voor zichzelf een derde glas whisky-soda en Karaschin stak zijn vijfde sigaret aan. Er werd besloten een voorloopig verdrag vast tc stellen, dot door de aanwezigen voor bindend ge teel'end moest worden. De publicccring zou \olgen als de op:-nbore meeningen in Engeland en Amerika zoover voorbereid waren, dat de regeeringen de rati ficatie van het verdrag en daarbij de erken ning van de sovjetrepubliek kon wagen. Lord Burnham dicteerde zijn secretaris het ontwerp, hetgeen niet lang was. Er werd een vennootschap gevormd het bestuur werd sa mengesteld uit een vertegenwoordiger van de Standard Oi'. één van de Konii. Anglo- Dutch, van het Grolmansconcern en van de Russische icgeering. Lord Burnham werd pre sident, Karaschin vice-president, directeur dr. Roder. Dc bewerking van de velden zou later door een commissie geregeld worden. De eerste termijn van de leening, groot vijf mil lioen pond, zou vervallen, wanneer de sovjet- regeering de schikking officieel erkend zou hebben. In twintig minuten was het verdrag getee- kend, dat in niet al te verre toekomst dc groot ste motorenfabriek in Amerika evenals de kleinste leemhut in China, waar een petro- elumlamp brandde, afhankelijk zou maken van den wil van enkele mannen. „Wij kunnen elkaar gclukwenschen, mijne heeren riep Lord Burnham en reikte ieder van de aanwezigen de hand. Daarop wendde hij zich tot Graham, zijn secretaris „Ik zou u zeer dankbaar zijn als u de af schriften nog heden zoudt willen opstellen en morgen eigenhandig aan de heeren zoudt wil len brengen. Ik geloof, dat zes copieën genoeg zal zijn." „Wij zouden er op kunnen wachten, My lord", stelde Miller voor, „don Dr. Röder maakte een plotselinge beweging. „Neemt u mij niet kwalijk, dat ik u in de re de val", zei hij zachtjes, „Mylord, het leek me alsof ik een hoofd bij oc ruit van da deur zag" Lord Burnham keerde zich om. Dc groote glazen deur leidde naar de voorterrassen van het slot „Graham, wilt u even nazien!" Do secretaris trad naar buiten, zag in de deur staand, om zich heen. „Ik zie niemand op het terras" zeide hij, „beneden op het grasveld wandelt de graaf Las Valdas. Ik geloof dat zijn chauffeur hem ondersteunt. „Zoo, dan moet £k mij vergist hebben", meende dr. Röder. Er werd besloten op de afschriften te wach ten. De secretaris zette zich aan don arbeid terwijl Burnham voor de heeren in de kleine bibliotheekzaal, die aan de groote grensde, een koud maal liet opdienen. En nogmaals vereenigde men zich in de bibliotheek. Met een zekere plechtigheid over handigde Lord Burnham aan ieder van de hee ren een afschrift. Het origineel en de voor hem zelf bestemde copie, borg hij in de oude, safe- kast, die achter zijn schrijftafel stond. Miller vertrok het gezicht. Zijn brfl drukte hoogste afkeuring uit. „Niet om een opmerking te maken. Mylord", knorde hij, „maar geheel inbraakvrij schijnt die kast niet te zijn. Alexander de Groote heeft hem misschien wel gebruikt om zijn staatsak* ten te bewaren Burnham lachte. „Nu zoo oud is hij niet. Maar tegen wie moet hij hier ook dienst doen? Ik heb wel eens waar een menigte menschen in huis, maar dat zijn allen gasten van mijn dochter en die heb ben andere belangen dan een verdrag over Russische petroleumconcessies". Den volgenden morgen, juist toen Lord Burnham op wilde staan om zich naar zijn bad te begeven, stormde Graham de kamer binnen. Graham, de eeuwig dezelfde, de rustige, was bleek van opwinding. (Wordt vervolgd). -

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1927 | | pagina 5