A.H.V. NIEUWKERK WIJNHANDELJ. A.SCHOTERMAN&Zn. ONZE GROOTE HALFJAARLIJKSCHE UITVERKOOPSDAGEN MANTELMAGAZIJN „DE ADELAAR" ZATERDAG 25 JUNI 's morgens 9 UUR beginnen alle voorradige dames- en kindermantels en mantelcostumes worden voor spotprijzen opgeruimd varkensmarkt 9 - - - amersfoort Gewas 1923 POUJEAUX MOUUS f 1.- f 40.- Gewas 1920 St. EMILIQN f 1.40 f 56.- BINNENLAND. Maison de Nouveauté Aldegondesiraat 105-107 Tei. 543 UTR.S7RAAT 17 - Gevestigd 1878 - TELEFOON 145 KOLONIËN. UIT DEN OMTREK. itm Specialiteit in Winkel- en Etalage Betimmeringen. Wij ontwerpen practische Vitrines voor alle doeleinden met- en zonder Electrisch Verlichting Prima afwerking. Vraagt prijsopgaaf. Vele referenties. BIJZONDER AANBEVOLEN PER FLESCH: PER ANKER Eet meer brood is da propa ganda leus der Amerikanen. Onze leus is: est meer Verkrijgbaar bij H. Koning Zn., C. v. Ommeren en C. A. Stoové. IERLAND. COSGRAVE OPNIEUW PREMIER. Het ïersche parlement heeft Cosgrave her- hozen als cerstc-minisler van den Ierschen vrijstaat. OosMndië. HET ONGELUK OP DE SF. BOEDOERAN. Twee employé's in een corbo- nisutickist gestikt. Op 17 Mei heeft, gelijk An ets! reeds sein de, op de sf. Boedoeran, nabij Sidohardjo, een vrceselijk ongeluk plaas gevonden, dat aan twee Jonge menschen het leven, kostte. De Indische Crt. meldt hieromtrent: Omstreeks half elf wilde de fabricatiechef, de heer Ch. O. van Nieuwenhuis, vergezeld van zijn assistenten, de heeten H. F. van dei Wall, eersten chemiker en ir. A. Geysinck, den assistent-chemiker, een inspectie verrich ten in een der carbonisatie-kisten der fabriek, die kort te voren in gebruik waren genomen. Zij daalden hiertoe langs de versterking^'jzers in de 4 M. hooge kist af, de heer Van der Wa]l het eerst, op korten afstand gevolgd door den heer van Nieuwenhuis. De heer Gey sinck stond to ennog boven. Plotseling hoorde deze den heer van der Wall zeggen: „War hangt hier een rare lucht", en plotseling daar op zag hij hem voorover op den bodem der kist neervallen. De heer van Nieuwenhuis, die blijk baar dm heer van der Wall te hulp wilde komen, daalde nog wat in de kist af, doch vóór hij den bodem bereikt had, viel ook hij naar beneden, naast het lichaam van den heer van der Wall. De heer Geysinck, die onmiddellijk een zeer ernstig ongeluk vresde, rende weg om hulp te halen, die onmiddellijk door het overige fabriekspersoneel werd verleend. Men liet een Javaan, vastgebonden aan een touw, in dc kist neerdalen, doch vóór dat deze den bodem had bereikt, was hij in bezwijming geraakt en moest hij wederom werden opge haald. De le-rnachinist, de heer Sybesma, liet zich daarop de touwen om de armen vastbinden, om persoonlijk het reddingswerk te verrichten, doch ook hij raakte halverwege den bodem buiten kennis en wat erger was: de touwen gleden hem van de armen. Tot zijn geluk viel hij niet op den bodem neer, doch bleef hij op circa 2 M. hoogte aan een der versterkings ijzers van de carbonisatie-kist hangen De nood steeg dus, en thans daalde de 2e machinist, do heer de Boer in de kist af. Doch ook hij voelde zich, vóórdat hij den heer Sy besma had kunnen bereiken, onwel worden en kon nog gelegenheid vinden het sc-in te geven hem op te halen. Intusschen had men in de kist die blijk baar koolzuur-gas scheen te bevatten een zoo groot mogelijke hoeveelheid zuurstof toe gevoegd en na circa een uur tijds slaagde een Japansche werkman er in, eerst den heer Sy besma en daama de heeren Nieuwenhuis en van der Wall boven te brengen. Geneeskundige hulp was onmiddellijk ter plaatse bijgebracht; bij de heeren Van der Wall en Van Nieuwenhuis faalden echter alle pogingen. Zij waren inmiddels aan koolzuur- vergiftiging overleden. Het tragisch gebeuren veroorzaakte, gelijk men zich denken kan, op Boedceran en in den omtrek groote verslagenheid. De heer Nieuwenhuis laat een weduwe en een jong kind achter; de heer Van der Wall was ongehuwd. De directie der fabriek vraagt zich tevergeefs af, hcc de heer Van Nieuwenhuis, op eigen initiatief en met veronachtzaming van alle voorzorgsmaatregelen, in de carbonisatie-kist heeft durven neerdalen, waarin hij wist, dat zich het zeer gevaarlijke koolzuurgas bevond althans zou kunnen bevinden. Indien hij dc terzake uitgevaardigde voorschriften, van het onderzoek van carbonisatic-kisten had opge volgd, zou een ernstig ongeluk, als het boven staande, uitgesloten zijn geweest. Van deskundige zijde schrijft men aan het Soer. Hbldnaar aanleiding van het ongeluk op dc sf. Boeroedon Wanneer op dc fabriek gasmaskers aanwezig waren geweest, dan hadden de slachtoffers ge red kunnen worden. Zij zelf zouden de mas kers bij hun inspectie hebben kunnen voor doen en er zou niets zijn gebeurd. Het is dan ook eisch, dat de verbandkist naast verband artikelen, gasmaskers bevat, omdat bij een on geval als zich hier heeft voorgedaan, verdun ning van het vergiftige gas veel te veel tijd eischt. zelfs wanneer men de voorzorg neemt, de zuurstof van onder toe te voegen en zoo het gasmengsel te bewegen. UIT DE INDONESISCHE BEWEGING. Batavia, 23 Juni. (Aneto). Naar het Bat. Nieuwsblad verneemt, bestaan er in de kringen van de Soerabajascne Studieclub plannen tot de oprichting van een nationalistisch Indonesi sche Partij, welke tegen non-coöperatie gekant is, maar met elke partij, welke het belang van „Indonesië" op den voorgrond stelt, wil samen werken. De Studieclub is pijnlijk verbaasd over de onthullingen van de vereeniging Perhimpoe- nan Indonesia te Leiden. Zij is van meening, dat het onrechtvaardig is deze een communis tische vereeniging te noemen. Weliswaar be staat er contact met den heer Sneevliet, maar dit bestaat ook met de Kamerleden Cramer en Joekcs. Eerstdaags zullen besprekingen te Soe- rabaja. Solo cnBandoeng worden gehouden en daarna in Sumatra. Men hoopt, dat dr. Soeto- mo bereid zal zijn een leidende functie in deze partij te bckleeden. Het blad vraagt verder of de oprichting van deze partij misschien is uitgegaan van de vereeniging Perhimpoenan Indonesia in Holland. COMMISSIE VOOR DE VLASINDUSTR1E. Een ministerieele commissie van onderzoek ingesteld. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft ingesteld eene commissie, welke een onderzoek zal instellen r.aar de moeilijkheden, waarmede de vlasindustrie in Zecuwsch Vloanderen (Oostelijk deeï) kam pen heeft. De commissie zal zijn samengesteld als volgt: Ir. A. H. Straatman, Hoofd-Inspecteur van den Arbeid te Dordrecht, lid en voorzit- tei der commissie; Meijer de Vries, Rijks inspecteur voor de werkverschaffing lc 's- GrnvenhagcF. J. van Ctimpen tc G'nauw D. J Dees, te Terneuzen J. de Fcijter le Zoomsleg; L. dc Feijter Huyssen te Terneuzen B. N. Loerakker, te Haarlem F. J. Jurgens le Amsterdam; L. van Vliet, tc Utrecht; P. C. van Helslond te Sint Janssteen K. I. B. A. de Coster te 's-GravenhageIr. C. Stevens, Riiksianabouwconsulent te Goes lid en secie- taris der Commissie. BepLahi is dat de leden der commissie hun ne vnn de meening der meerderheid if wij ken de beschouwingen desgewenscht afzonderlijk kunn^r kenmaai maken. Bovengenoemde Commissie heeft reeos he il, n 't, Dordrecht haar eerste vergtdcring •- houd. n. Installatie der commissie. De rijkscommissie is door den voorzitter, ir. A. H. Straatman, hoofdinspecteur van den ar beid te Dordrecht, geïnstalleerd met een rede, waarin hij zeide Een deel van ons vaderland, en zeker niet het minst vlijtige, ligt in vei- örukkirg door zware concurrentie van een om- liggenden staat en zooals het dikwijls helaas ook met den zieken mensch gaat, er zijn vele medicijn meseters, doch slechts zelden dient zich een geneesheer aan. De samenstelling de." commissie doet mij vermoeden, dat wij het gezamenlijk inderdaad een heel eind zullen kunnen brengen, want ik verwacht van u, dat ge in staat zult zijn juiste en volledige inlichtingen nopens den geheeien vlasbouw, de vlasindustrie en den vlashandel te verstrekken. Laat ik u zeggen, dat ik reeds op verkenning ben uitgeweest, nadat ik van den directeur- generaal van den Arbeid vernomen had, dat het in de bedoeling der Regcerirg lag, dit aller belangrijkste vraagstuk in Zeeuwsch-Vlaande- ren ernstig onder de oogen te zien. Doch gij zult het mij niet euvel duiden, als ik u open hartig verklaar, dat ik mij niet in staat acht nu reeds, ook maar bij benadering, te zeggen, wat met eenige waarschijnlijkheid het resultaat van ons in te stellen onderzoek zal zijn. Ik spreek de verwachting uit, dat door een drachtige samenwerking het mogelijk zal blij ken, waar Nederland steeds meei en meer op industrie schijnt aangewezen te zijn, deze vlos industrie, die voor een dee! nog van recenten datum is, als verruiming van werkgelegenheid in ons vaderland tc behouden en wel in den vorm van een teruggezonden, zichzelf redden den bestaansfactor. Onze benoeming in deze commissie is een ministerieele daad, die als zoodanig reeds vol doening zal wekken bij de bevolking van het zoozeer van het overige deel van Nederland geïsoleerde Zceuwsc'n-Vlaanderen Zij zal be grijpen, dat ook dit deel van het Nederlandsche grondgebied der Regceiing ter harte gaat en zij zal eveneens ervan overtuigd zijn, dot, zoo- ols gij hier in deze commissie vereenigt zijt, gij in staat zult zijn voor haar vruchtbaar werk voort te brengen. t Het Zceuwsche devies, dat luidt: Luctor et emergo, wordt ongetwijfeld ook door dit deel der Zeeuwsche bevolking gehuldigd. Welnu, heeren, het is thars aan u om he* een handje ie helpen er weer bovenop te komen. COREMANS BETERT ZICH. Dank zij een „compromis" met zijn rechters. Het zal menigeen zijn opgevallen, zoo wordt uit Rotterdam aan de Tel. gemeld, dat het raadslid Coremans na zijn échec bij de verkie zingen plotseling van het raadstooneel is ver dwenen. Wel kwam hij tot dusver trouw de pre sentielijst teekenen, doch overigens bleef hij uit de raadzaal. Wij vernemen, dat de heer Coremans voor deze handelwijze een goede reden heeft. On langs werd, zooals men zich zal herinneren, voor de rechtbank tc Rotterdam bij verstek drie weken gevangenisstraf tegen hem geëischt, we gens opruiïng. Bij vonnis werd hij veroordeeld tot 25 gulden boete. Binnenskamers was den heer Coremans te kennen gegeven, dat hij thans nog tot boete was veroordeeld, maar hij moest beloven zich in het vervolg in de raad zaal fatsoenlijk te zullen gedragen. Daar er nog andere zaken tegen den heer Coremans aanhan gig zijn gemaakt (o.o. de mishandelingszaak van den heer Hermans gepleegd tijdens een raads zitting) was hem medegedeeld, dot er bij de berechting dezer zaken rekening zou worden gehouden in hoeverre hij de thans gedane be lofte nakwam. Dc heer Coremans heeft de wijste partij geko zen en houdt zich voortaan verre van de woe lingen der Rotterdamsche raadszaal. Radio-programma. Zaterdag 25 Juni. Hilversum, 1050 M. 12.00. Politiebericht. 12.352.00. Concert door het ANRO- Lunchtrio. Dick Grocneveld, viool. A. v. Leeu wen, cello. P. Jochcmsc, piano. 4.006.00. Dansmuziek door The Russiun North Star Orchestra, o. 1. v. Gregoire Nock- chowianic. Uitzending uit het Kurhaus te Scne- icningcn. 6.007.45. Vooravondconcert dooi het ANRO-orchest o. 1. v. Nico Treep. 7.45. Politiebericht. 8.10. V.A.R.A.-ovond. Het Klein Conccri- ensemble, bestaande uit: Eli Bomli, viool; Mies dc Jong, piano; Johon Vogtschmidt, cello; Piet Zwager, tenor. Dc heer Joh. Sternheim, decla matie. Spreker: R. Stenhuis, voorzitter van hei N. V. V. 10.30. Persbericht. 10.40. Een uurtje filmmuziek uit Cinema Royal te Amsterdam. Orkest o. 1. v. Hugo de Groot. Langenberg, 469 M. 1.25—2.50. Orkestconcert. 2.50—2.55. Huishoudpraatje. 4.20—4.50. Lezing: Das lebendc Volkslied im nicderrheinischen und bergischen Lande. 4.50^—5.20. Boekbespreking. 5.205.50. Lezing: Unbekanntes aus dem Reich der Post. 5.50—6.50. Orkestconcert. Werag-orkcst en D. Feldin, cello. 7.00—7.20. Lezing: Die gesundheitliche Bc- deutung der Fliegenvernichtung. 7.35—7.55. Engelsche les. 8.008.20. Lezing: Die Entwicklung der Kammermusik. 8.20—0.35. Kamermuziek. Beethoven. 9.35—10.05. Feest ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der Konsumgenossenschaft Eintracht, Keujen. 10.05. Vroolijke avond. W. Kersten, Fritz Spira. Daarna tot 1.20 's nachts dansmuziek. Londen, 361.4 M. 2.50. Crickctwcdstrijd. De North versus South match. Dansmuziek van de Londen radio- dansband. 5.35. Kinderuurtje. 6.20. (Vervolg). Cricketwedstrijd. 6.50. Tijdsein, weerbericht, nieuws. 7.05. (Vervolg). Cricketwedstrijd. 7.20. Causerie. 7.35. Dc sonates van Beethoven. 7.45. Lezing: Hhe Ashburton Shield. 8.05. Variété, Sydney Fairbrother, Cockney humor. 9.05. Vioolmuziek en zang Sarah Wolfinsohn contra-alt. 9 20. Weerbericht en nieuws. 9.40. Lezing. 9.55. Pianoconcert. T0.T5. A. Russian Party, uitgezonden van Schaiwick. 10.50—12.20. Dansmuziek v. h Savoy-Hoiel P a r j s (Radio) 1750 M. 10.50—11 20. Inlichtingen en koersen. 70 min. muziek. *2.502.10. Concert door het orkest Alberl Leo leïli- 2.TO. Koersen. Godsdienstige inlichtingen 4 50 Koersen. 5.05—5.55. Programma georganiseerd door Les Rosati. 5.55. Koersen. Inlichtingen. 8.50. Causerie onder de auspician vin L'Union des Grandes. 8 50. Galaconcert georganiseerd door Le Matin. Radionieuws, DE VERZENDING VAN NACHTVORST- BERICHTEN. Tot het najaar geslaakt. Aon belanghebbenden wordt medegedeeld, dat de nachtvorstberichten welke van 22 April 1927 of door het radiostation van het Ko nJnklijk Nederlandsch Meteorologisch Insti tuut tc De Bilt en dcoi het militaire radiosta tion „Vossegat" werden geseind, na 18 Juni 1927 tot het komer.de najaar zijn gestaakt. Luchtvaart. pleziervluchten der kl.m. Tal van personen ontvangen den luchtdoop. Evenals vorige jaren organiseert de K. L. M. niet alleen op de vliegvelden Schiphol en Waal haven, doch ook op vliegvelden in andere dcclen van ons land pleziervluchten, teneinde het publiek meer vertrouwd te maken met het luchtverkeer. Zoo was zij gedurende de Voor- jaarsbeurs te Soestcrberg, waar toen 606 per sonen van de gelegenheidom omstreeks een kwartier te vliegen gebruik maakten. Met Pinksteren was de K.L.M. op Gilze-Rijm en daar ontvingen 280 personen den lucht doop. Thans is de K.L.M. Zaterdag, Zondag en Maandag naar Vcnlo geweest. Ondanks hei slechte weer, dat vooral op Zondag welhaast afschrikwekkend genoemd mocht worden, gin gen 276 met haar de lucht in. De K.L.M. is nu weer met een vliegtuig naai Soesterberg cn gaat daarna naar Asset;. In de laatste plaats zijn op het gerucht alleen, dat dc K.L.M. zou komen, reeds 250 p la ais en vooruit geboekt. Ook Helder staat nog op het programma. Deze practische propaganda voor het iucht- erkeer heeft ten gevolge, dot vele personen, die eerst nog aarzelend tegover het -isuwe middel van verkeer stonden, daarvoor geheel gewonnen worden en weldra onder de regel matige passagiers der K.L.M. worden geteld. De prijs der pleziervluchten is bijzonder laag gehouden, teneinde zooveel mogelijk menschen in de gelegenheid te stellen met de K.L.M. de lucht in te gaan. EEN ONDERSCHEIDING VOOR DE PINEDO. Rome, 22 Juni. (V. D.) De Britsche am bassadeur heeft don Italiaanschen vlieger mar kies de Pinedo het kruis van de Royal Air Force overhandigd. DE VLUCHT VAN B7RD. P a r ij s, 2 2 Juni. (H. N.) Byrd weigert nog steeds zich uit te laten over het tijdstip, waar op hij zijn vlucht zal beginnen. Gisteren heeft hij den eed als Amerikaansch officier afgelegd. Het weer is, naar uit New-7ork wordt gemeld, aanmerkelijk verbeterd, zoodat het niet uitge sloten is, dat Byrd vandaag zal opstijgen. GEMEENTERAAD VAN UTRECHT. Interpellatie over de film „Moe der". Opheffing Lagere School. In de gistermiddag gehouden zitting van den Utrechtschen gemeenteraad werd voor kennisgeving aangenomen de schriftelijk in gezonden mededeeling van jhr. dr. J. F. van Becck Calk oen dat hij zich tengevolge van zijn benoeming tot rechter te Leeuweiden, gedwongen ziet ontslag te nemen als lid van de Utrechtsche vroedschap. Aangenomen werd dc voordracht van B. en W. om tegen den Staat een rechtsgeding te voeren teneinde te komen tot erkenning van hei eigendomsrecht van de Gemeente ten aan zien van de strook water die thans het wes telijk deel uitmaakt van de Kruisvaart. De heer Lambeck (S. D. A. P.) kreeg hier op gelegenheid tot het houden van zijn inter pellatie over de film „Moeder". Spr. stelde de volgende vragen „Is het waar dat de burgemeester van Utrecht met zijn collega's uit andere groote steden overeengekomen is, de opvoering der film „Do Moeder", te verbieden „Indien zoo, is de burgemeester dan be reid den Raad mede te dcelen, door welke motieven hij zich daarbij heeft laten leiden Als toelichting tot deze vragen merkte de heer Lambeck op dat de burgemeester tot dusver steeds zijn reputatie als liberaal met dc grootst mogelijke toegeeflijkheid voor alle geestesinrichtingen, gestand heeft gedaan. Spr. hoopte dat de Utrechtsche burgemeester het precedent zooals dit door zijn Amster- domschen ambtgenoot is geschapen, niet te baat zal nemen. De voorzitter antwoordde dat hij geen aan leiding heeft gevonden deze quaestie als niet- interpellabel te beschouwen zooals door den Amsterdamschen gemeenteraad werd besloten. De eerste vraag werd bevestigend beant woord. De burgemeester heeft gemeend als int* zonderingsgeval deel te moeten nemen aan overleg tusschen eenige ambtgenooten van groote gemeenten, vooral waar het hier een quaestie betreft waarbij een plaatselijk verbod veelal onimeerend werkt op inwoners van omliggende gemeenten om de verboden op voering bij te wonen. Overigens behoeft voor de tockmst geen gevaar te bestaan dat spr. art. 188 der Gemeentewet anders zal gaari honteeren dan tot dusver. Spr. was van oordeel dat men bij een film als nu uit Moskou gezonden, wel eens een wenk mocht gever dat men van dergelijk, van elders opgedrongen propagandamateriaal niet altijd gediend is. Bij de bcoordeeling van een kunstuiting, b.v. de opvoering van een tooneelstuk door een eersterangs Nederlandsch gezelschap, zal spr. zich v/el tweemaal bedenken alvorens een verbodsbepaling uit te vaardigen, wanneer dit gezelschap meent een zeker tooneelstuk te mogen en moeten spelen. Wat de bewuste film betreft is spr., dïo RECLAMES. Van 7—4 regels f 2 05, elke regel meer 0.50 Utr. weg 38 Tel. 302

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1927 | | pagina 2