BINNENLAND. TWEEDE BLAD. 25e Jaargang Mo-302 AjVj E RS FOO RTSC H DAGBLAD „DE EEMLANDER" a/SjSj?» met tien tc dringen op opheffing van dezen misstand, totdat aan dezen eisch van huma niteit eindelijk voldaan was. Doöh niet slechts in deze zeer specifiek „sociale" vraagstukken komt de ethische achtergrond van het werk der Maatschappij tot uiting: dit uit zich, zij het ook minder in het openbaar, in haar gehcele streven. Dit gaat n.l. uit op bevordering van het algemeen belang en hierin staat zij nog op geheel hetzelfde standpunt als 150 jaar geleden de Oeconomische Tak innam; geen belangen van bepaalde groepen der bevolking of van bepaalde streken des lands, hebben haar aandacht boven die van andere. Haar doel, bevordering van nijverheid en handel, wordt gedragen door do overtuiging, dat de belan gen van dbze de belangen van het geheele volk zijn en dat, door deze to bevorderen, de welvaart van hc-t gehcele volk vermeerderd wordt. „Zoo zijn, aldus besluit dr. Posthumn zijn her denkingsrede de sociale en nationale over wegingen, die in 1777 aanleiding gaven tot de stichting van den Oeconomischen Tak, nog steeds de drijfveer van de Mij. van 1927 bij haar streven naar het doel, dat zij zich stelt vermeerdering der volkswelvaart. Aanbieding van een huisvesting- fonds. Door den voorzitter van het departement Haarlem, jhr. F. Teding van Berkhout Jr. is daarop een toespraak gehouden, waarin in het licht werd gesteld, dat de Maatschappij steeds het particulier initiatief heeft bevorderd, welk beginsel tenslotte gezegepraald heeft een waaraan nijverheid en handel hun tegenwoor- digen bloei, de staat zijn middelen en de werk man zijn in ons land in vergelijking met ande re lunden zoo gelukkig bestaan te donken heeft. Herinnerende aan de gedwongen verhuizing uit het Paviljoen, welk landsgebouw weer voor een overheidslichaam werd opgccischt, stelt spr. met vreugde vast, dat ook nu weer het particulier initiatief alle hierdoor ontstane moeilijkheden heeft overwonnen. Ben plan Tijpte in veler brein tegelijkertijd, maar spr. meent toch wel het eerst in dat van den heer G S. de Clerq, die ook hier weer de stoot heeft gegeven tot iets goeds voor de Maatschappij, een plan om ter gedachtenis van dit jubileum een huisvestingsfonds te stich ten om met behulp daarvan zoo mogelijk een eigen huis te bekostigen. En dank zij de vele giften, kon reeds een flink huis op het Nassauplein worden aange kocht, waarvan de benedenverdieping ruime plaats biedt voor het secretariaat en de ad ministratie, terwijl de Oud-Hollandsdhc Kamer, die eens een sieraad was van het Kunstnijver heid Museum in het Paviljoen, naar het nieuwe huis is overgebracht en een waardige omge ving zal vormen voor de vergaderingen van het Hoofdbestuur. Moge ook in dit huis de welvaart van ons volk bevorderd worden en moge het eens aan een daar vergaderend Hoofdbestuur gegeven zijn door alle deelen van ons volk erkend te zien, datvolkswelvaart alleen verkregen kap worden door het laten van zoo groote moge lijke vrijheid aan het particulier initiatief. In onzen strijd om dat beginsel hopen wij steeds tc mogen rekenen op de steun en de levendige belangstelling van allen, die in het economisch leven van ons land een grooten rol spelen. Met deze wenschen draagt spr. hierbij na mens de gezamenlijke schenkers den voorzitter voor de Maatschappij over het huisvestings fonds, dat de aanzienlijke grootte van f 68.000 heeft bereikt, een bedrag, dat een welsprekend getuigenis aflegt van de liefde en de waardee ring der leden en van de levenskracht, die nog steeds het deel is van de oude Maatschap pij voor Nijverheid en Handel. In de officicele bijeenkomst, welke gister middag in de Gem. Concertzaal te Haarlem ter herdenking van het 150-jarig bestaan der Maat schappij voor Nijverheid en Handel werd ge houden, hebben het woord gevoerd minister Slotcmaker de Bruine, die mededeeling deed van de reeds vermelde onderscheidingen, en jhr. mr. dr. A. Röcll, voorzitter van de Hollartdsche Maatschappij der Wetenschappen. Aan het begin der vergadering zijn telegram men van hulde aan het Koninklijk Huis gezon den. Na afloop der redevoeringen zijn geschenken voor het nieuwe gebouw der Maatschappij aan het Nassauplein aangeboden. Jhr. F. Teding van Berkhout Jr., voorzitter van het departement Haarlem, deelde mede, dal dit een stempel heeft doen vervaardigen, sym- boliseercnde Nijverheid en Handel met het jaartal der stichting. Voorts heeft het naar het zelfde ontwerp medailles laten slaan. In zilver zullen deze worden aangeboden aan ministei Slotcmaker de Bruine, jhr. Röell, burgemeester Maarschalk en den heer De Clercq; in brons aan alle deelnemers aan den maaltijd van gis teravond. Ten slotte deelde de ondervoorzitter, de heer Honig, mede, dat de hoofdbestuursleden naat dit stempel een gouden legpenning hebben laten maken, welke hij aanbood aan den voor zitter, dr. Posthuma. Het departement Amsterdam bood eenige stpelen aan; Rotterdam een ets van Jan Sirks; •Zaanstreek een klokje; Zutfcn een zilveren blad, de voorzitter van de Federatie van Ned Kamers van Koophandel in het buitenland een geschenk in geld en een klokje, en de vertegen woordiger van de Ver. tot het houden van Jaarbeurzen in Nederland bood dr. Posthuma een pastelteekening van A. Sprokkelhout aan. In hetzelfde gebouw werd vervolgens door het hoofdbestuur gerecipieerd. Van halfvijf tot halfzeven was het in het nieuwe gebouw der Maatschappij aan het Nassauplein een gaan cn komen van talrijke belangstellenden. De herdenking van het jubileum der Maat schappij werd besloten met een feestmaaltijd in het Groot Badhuis te Zandvoort. VERZEKERING TEGEN STORMSCHADE. Een initiatief van „Molesf-Risico". risico. De Commissie van Toezicht van Molest- Risico heeft daarom besloten de mogelijkheid te openen, dat bij Molest-Risico een volle- waardeverzekering tegen storrhschade zal kun nen worden gesloten. De Commissie van Toe zicht is hierbij uitgegaan van dc overweging, dat het stormschade-risico zich bij uitstek leent voor verzekering op zuiver onderlingcn grondslag. Daur omtrent het stormschade- risico zoo goed als geen betrouwbare gegevens voorhonden zijn, wordt de kans zeer groot geacht, dat voor de thans van vele zijden aan geboden dekking van dit risico aanzienlijk meer wordt gevraagd, dan op den langen duur in derdaad voor dekking van het stormschade- gevaar noodig zal blijken te zijn. Het voornemen bestaat derhalve om voor alle leden van Molest-Risico de gelegenheid open te stellen tot deelneming aan een aan vullende verzekering tegen stormschade. De deelneming aan de aanvullende verze kering zal moeten geschieden voor de volle waarde, zooals die wordt aangewezen door dc brandpolissen. De voorsohotpremie zal bedragen voor op stallen 40 cent per 1000 en voor inventaris (machinerieën, goederenvoorraad, inboedel, enz.) 20 cents per 1000 per jaar. De aanvullende verzekering zal in werking treden, zoodra leden van Molest-Risico zich bereid zullen, hebben verklaard daaraan deel te nemen voor een gezamenlijk verzekerde waarde van 200.000.000. DE STORMRAMP. Dc giften moeten ruimer vloeien. Op initiatief van het comité tot leiding van de Steunactie werd Woensdag in Neede een vergadering belegd van door de stormramp getroffenen. Het doel van deze vergadering was, voor de getroffenen uiteen te zetten de werkwijze van de verschillende comité's. Van verschillende kanten werden vragen gesteld en door de hoe ren mr. graaf van Limburg Stirum en ir. Kuystcn beantwoord. Met nadruk werd gezegd, dat indien de gif ten niet beter gingen vloeien, de toekomst somber was. Tenslotte werd door het comité tot leiding van de steunactie medegedeeld, hetgeen door hem verricht was, teneinde het Nederlandschc volk naar waarheid omtrent de ramp in to lichten en op deze wijze mede te werken tot ruimer vloeien van de giften. Het beste bewijs, hoezeer gelden voor de ramp noodig zijn, is wel, dot door de bewoners van de getroffen streek op voortreffelijke wijze gegeven wordt. HAD-JE-ME-MAAR GEREGENEREERD. Uit dc „Vrijheid" Wie was Hod-je-me-maar? Een verloopen, steeds dronken type, dat met een sigarenkistje liep, daarop tokkelde als op 'n guitaar en do schoone woorden zongHad-je-me-maar met 'n knakie er bij (of op zij). Verder kwam het niet. Dan kreeg hij van misplaatst goeiege menschen 'n cent en vijf centen beteekenden een borrel. Had-je-me-maar werd tot lid van den ge meenteraad van Amsterdam gekozen en, te recht, wegens openbare dronkenschap of an derszins (niet om 'n misdaad, want 'n misda diger was deze man niet) naar Veenhuizen opgezonden. Gisteren liep ik langs den Dam, keek even naar het koninklijk paleis, waar 'n rouwdoek hing, vlag half stok, omdat het stoffelijk over schot van den oud-gouvcrneur-generaal Van Heutsz daar aangekomen was. Ergens ter zijde van de volksmenigte stond een zeer be jaard man, netjes gekleed, doch wat armelijk. Een kaarsrechte gestalte. In een portefeuille had hij ansichtkaarten, welke hij niet opval lend verkocht. Ik bekeek hem, aarzelde. Was dat Had-je-me-maar? Geen sigaren kistje, geen woeste, grijze horen, keurig ge kapt, enfin, 'n meneer. „Is u meneer van Gel der?" vroeg ik verbaasd. Hij knikte. „Is u Had Ik moakte den zin niet af, had me in mijne verbouwereerdheid versproken. „Niet over praten", zei hij met zachte stem. „Gedane zaken nemen geen keer. Iedereen heeft zoo z'n fouten" cn hij keek mij met z'n zachte blauwe oogen aan. M'n vrouw kocht een kaart, wilde hem die laten houden, hetgeen hij weigerde met groo te beslistheid. Hij was geen bedelaar. Thans geheel-onthouder bovendien. Op de kaart stond zijn portret, niet als Had-je-me-maar, doch als Nelis van Geldereen waardige, oude heer met dophoed. En daarachter ^en gedicht van Speenhoff, met als slotregels Toe help 'm als Van Gelder te leven En niet meer als „Had je me maar". Niet een gedegenereerd, maar een gerege nereerd mensch I OPLICHTING. Een hypotheekbank^opzïcïïter". Het Gerechtshof Ite Amsterdam heeft he den arrest gewezen in de zaak van den 49- jarigen zich noemenden journalist C. A. B., vroeger te Zandvoort, thans te Amsterdam woonachtig, die in hooger beroep terecht hac gestaan terzake van oplichting. Zooals men weet had verdachte op verschillende data in de maond Juni van 1926 zekere B. Viveen en M. J. Koenderman, houders van een woning., bureau te Zandvoort bewogen tot afgifte van geldbedragen tot een gezamenlijke som von 495. Het Gerechtshof heeft het vonnis van de Haarlemsche Rechtbank, waarbij verdachte werd veroordeeld tot één jaar en zes maanden gevangenisstraf vernietigd op grond dat daar in de straf niet was gemotiveerd cn opnieuw rechtdoende, heeft het Hof hem een gelijke straf opgelegd, echter met aftrek van drie maanden preventieve hechtenis. DE DIEFSTAL OP DE DIAMANTBEURS TE AMSTERDAM. Dc verdachte Uruguaycf gearresteerd. UIT DE STAATSCOURANT. Voornaamste Kon. besluiten enz. uit de Staatscourant van heden avond. Eervol ontslagen ter zake lichaamsgebreken de officier van gezondheid Te klasse op non activiteit C. E. Versélewel de1, Witt Hamer, van den geneeskundigen dienst der land macht eervol ontslagen de ccrste-luitenant op non activiteit P. C. Kies, van het wapen der infan terie op verzoek eervol ontslagen wegens lang- durigen dienst de luitenant-kolonel J. U. H. Fcikma, commandant van het 7de regiment veld-artillerie cn is hij benoemd bij het reser ve-personeel der landmacht bij het wapen der artillerie tot reserve-luitenant-kolonel bij de IVde artillerie-brigade. DIPLOMATIE. De nieuwe Japansche gezant op Het Loo. De Koningin heeft hedennamiddag ten Ko ninklijken Palcize Het Loo ontvangen den nicuwbenocmden gezant van Japan bij Hr. Ms. Hof, den heer Koki Hirota, ter overhandiging van zijngeloofsbrief aan H. M. BESTRIJDING VAN BESMETTELIJKE PLUIMVEEZIEKTEN. Maatregelen binnenslands in voorbereiding. Naar van bevoegde zijde wordt vernomen zijn bij den veeartsenijkundigen dienst in voor bereiding maatregelen ter bestrijding binnens lands van besmettelijke pluimveeziekten als mede bepalingen ter verzekering van den uit voer van gezond pluimvee. schadevergoeding. Maar dit valt niet onder art. 25 van het verdrag van Genève. De zitting werd hierop verdaagd tot 's mid dags half vier. In de middagzitting heeft prof. Politis zijn pleidooi namens de Poolsche regeering voort gezet. Hij zette nog nader het standpunt der Poolsche regeering uiteen. De agent der Duitsche regeering, prof. Kauf- mann, uit Bonn, was daarna aan het woord. Hij verzocht echter uitstel tot Vrijdagochtend, ten einde zich op zijn pleidooi voor te berei den, met het oog op de vele nieuwe gezichts punten, door prof. Politis naar voren gebracht. De president deelde mee, dat datum en uur van voortzetting van de pleidooien nader aan partijen zouden worden medegedeeld. De zitting werd hierop gesloten De volgende openbare zitting van het Per manente Hof van Internationale Justitie is be paald op a.s. Vrijdag, des voormiddags 10 uur. Dan is het woord aan den vertegenwoordiger van Duitschland, den heer Kaufmann. WERKTIJDENBESLUIT 1923. Dc banketbakkerijen. Naar gemeld wordt, heeft een deputatie van het hoofdbestuur der Ned. Banketbakkersver- eeniging onlangs een onderhoud gehad met den directeur-generaal van den Arbeid over een verschil in uitlegging van het desbetref fende besluit bij dezen en bij dc districtshoof den. De oorspronkelijke uitlegging zal wel ge handhaafd blijven. In zake een regeling voor de seizoenbedrijven en aangaande het verlee- non van faciliteiten voor het schoonmaken van de werkplaats (I uur) werd geen resultaat be reikt. Gesproken werd voorts over de con currentie van sommige restaurants op Zondag. Gegevens werden overgelegd, waaruit het af leveren en thuisbezorgen van banketbakkers waren kan blijken. De toezegging werd ver- kregen, dat hiertegen maatregelen genomen zullen worden. CONSULAIRE DIENST. ker de gemeentelijke overheid niet immer zelf in de hand heeft. Overigens kan het ons niet anders dan aan genaam zijn, wanneer een belangrijk instituut als het Uwe tot ons komt en ons met nuttige wenken tracht tegemoet te komen in de zeer ruime taak die ons is toebedeeld. Spr. herinnert tenslotte aan de overbrenging van het Koloniaal Museum van Haarlem naat Amsterdam cn aan het verdwijnen van de School voor Kunstnijverheid, terwijl hij met vreugde constateert, dat voor het Museum van Kunstnijverheid in de Vleeschhal onderdak is gevonden. Hij uitte daarop de beste wenschen voor het slagen van de 150ste Algemeene Vergade ring der Maatschappij. Toespraak dr. Posthuma. De voorzitter der Maatschappij, dr. F. E P osthuma, den burgemeester beantwoor dende, zeide, dat in de anderhalve eeuw van het bestaan der maatschappij veel is geschied en ook veel veranderd, ook ten aanzien vau» „het zich inlaten met zaken tot de bemoeiing van de overheid behoorend". Hij geeft toe, dat critiek op het overheids beleid niet altijd verdiend is. Hij zou zelfs wil len zeggen„Critiek verdient dc overheid nooit". Als onze oude Maatschappij zich te genwoordig wel „inlaat met zaken tot de be moeiing van dc overheid behoorend", dan doet zij dat toch steeds op dc oude wijze dege lijk nooit hatelijk opbouwend en steeds met het doel der Maatschappij voor oogen: bevordering der Volkswelvaart. Na tenslotte naar voren te hebben gebracht, dat ook do Maatschappij het verdwijnen van de School voor Kunstnijverheid betreurt, en dat zij waardcering heeft voor het feit, dat het Museum voor Kunstnijverheid in het fraaie gebouw van de Vleeschhal is ondergebracht, eindigde spr. zijn rede als volgtZoo blijft dan een onzer voornaamste stichtingen voor Haarlem behouden. Dit en hierbij de defini tieve vestiging van den zetel onzer Maat schappij in een eigen huis binnen uw gemeen te, zal er zeker toe bijdragen de banden, die tusschen Haarlem cn onze Maatschappij nu reeds zoo lang bestaan, nog vaster aan te knoopen. Do officieele herdenkingsbij eenkomst. In dc officieele bijeenkomst, die 's middags in de gemeente-concertzaal ter herdenking van hc-t 150-jarig bestaan der Maatschappij werd gehouden heeft de voorzitter, dr. F. E. Postur ma een herdenkingsrede uitgesproken, geti teld „Voorheen en Thans". Spr. werpt eerst een terugblik op de eerste jaren van het bestaan der Maatschappij, waar van hij vaststelt, dat hetgeen „economische" overwegingen in den modernen zin van het woord waren, die ten grondslag logen aan dc stichtig van den „economische tak van de Holi lundsche Maatschappij van Wetenschappen'\ Het waren, wat men nu zou noemen „so ciale" en „ethische" motieven. Het nationale en sociale besef vormde 'het uitgangspunt voor den arbeid der Maatschap pij. Op verschillende wijzen trachtte de Oeco nomische Tak haar doel „bestrijding der ar moede door bevordering der nijverheid" te bereiken. Vooral deed zij dit door het deelne men van premies, hetgeen ook nu weder ge schiedt. Naast de toenmaals opgerichte spinscholen, waar de arme kinderen leerden spinnen, zijn nu talrijke scholen voor allerlei ambachten ver rezen, die thans, nu men langzamerhand weer begint in tc zien, dat het verwerven van kun digheden voor een ambacht meer betcekent dan het ontvangen von eeno opleiding voor kantoorheer, hoe langer hoe meer jonge per sonen uit de bevolking tot zich trekken. Zoo als vroeger aan „particuliere bazen of vrou wen" premies werden gegeven, voor kinderen spinnen te leeren, zoo gebeurt dit nu om kin deren tot zich te nemen van de Verecniging, vooral in den Achterhoek bekend als de vcr- eeniging „Steun", en deze groot te brengen tot hun meerderjarigheid cn voor de maat- sdhappij geschikt te maken. Als wij lezen, dot jaarlijks 4000 besteed werd om jongens op te leiden voor de Zeevaart, dan denken wij voor den tegenwoordigen tijd onwillekeurig aan het plan-Deterding om jonge menschen beter inzicht te geven in onze koloniën om daardoor in Nederland betere begrippen te verspreiden inzake het groote verband dat er bestaat tusschen de welvaart in Indië en den bloei van Nederland. Het „Oeconomische" werk van de Maat schappij aldus dr. Po9thuma stond dik wijls dicht bij Armenzorg. De oude Maatschap pij zag men optreden als voorloopster van de thans welhaast in alle steden bekende verecni ging „Armenzorg". Ook in den tijd der Fran- sche Overhcersching deed de Maatschappij haar best om mee te werken aan leniging der algemeene ellende. De Maatschappij heeft ge durende langen tijd eene bepaling in hare statuten gehad, volgens welke zij zich r.iet mocht mengen j# aangelegenheden, welke die der overheid waren. Pas in 1855 kon de maatschappij, na langen tegenstand, ertoe besluiten omtrent zaken, die de wetgevende macht aangaan, zich met een adres tot dc Regeering te wenden. Dit eerste adres betrof de wet op het gemaal. Het onderwijs, een belangrijk deel van de zorg voor de volkswelvaart, dat tegenwoor dig bij uitstek „sociaal" heet, heeft steeds de belangstelling der Maatsohappij gehad. Zoo heeft izij o.a. herhaalde malen haar aandacht gewijd aan het vraagstuk der werkloosheid en der werkverschaffing; wat betreft volkshuis vesting heeft zij zelfs een handleiding doen uitgeven voor het bouwen van arbeiderswo ningen. Bijzonder duidelijk spraken hare so ciale bemoeiingen uit een viertal adressen, dat de Maatschappij tusschen 1861 en 1873 tot de Regeering richtte om a*n te dringen cp een verbod van kinderarbeid in fabrieken en tot invoering van schoolplicht, terwijl zij zich tevens tot de industrieelen in den lande richtte met het verzoek om zich te onthouden van het gebruik van jonge kinderen in hun fabrie ken. Dc Maatschappij was hier te lande het eerste lichaam, dat de aandacht vestigde op den misstand van kinderarbeid, en met kracht hiertegen opkwam. Zij heeft niet opgehouden Onder de leden van „Molest-Risico" wordt behoefte gevoeld aan een meer volledige dek king dan thans geschiedt van het stormschade De politie te Amsterdam heeft in arrest ge« steld de Uruguayer, die er van verdacht wordt gisteren .vanuit een kantoor op. de Diamant* NEDERLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VAN NIJVERHEID EN HANDEL. De herdenking van het 150- jarig bestaan. (Vervolg van ons Tweede Blad). De Minister van Arbeid, Handel en Nijver heid heeft heden bij den aunvang der decst- vergadering tc Haarlem medegedeeld dat het H.M. de Koningin heeft behaagd den onder voorzitter der Maatschappij den heer K. C. Honig te bevordeien tot ridder in de Orde van den Nc-d. Leeuw en den heer P. H. van Groningen, lid van het Hoofdbestuur tot of ficier der Oranje Nassau-orde. L. KNAPPERT, f Oud-rcsident van Bengkoelen. Tc 's-Gravcnhage is op 65-jarigen leeftijd overleden de heer L. Knappert, oud-resident van Bengkoelen. De heer Knappert was voorzitter van de af deeling 's-Grovenhage van den Nederland- schen Protestantenbond en secretaris van de Indische Commissie van den Protestanten bond. De heer Knappert werd in 1884 gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal en na aankomst in Indië werkzaam gesteld in het gouvernement Sumatra's Westkust. In 1887 volgde zijn benoeming tot aspirant- controleur, in 1883 werd hij benoemd tot con troleur 2e klasse, in 1894 tot controleur le klasse, in 1905 tot assistent-resident van Asohau (Oostkust van Sumatra). Hij was daarna achtereenvolgens assistent-resident van de Zuiderdisti ictcn (Celebes en onderhoorig- heden) en van Koetei cn de N O.-kust van Borneo en werd in 19T2 benoemd tot resident von Benkoelcn. Als zoodanig werd hij op zijn verzoek met ingang van 4 Juni 1915 eervol ontslagen. De crematie zal plaats hebben a.s. Zater dag te Westervcld om ongeveer 12 uur. PERMANENT HOF VAN INTER NATIONALE JUSTITIE. Duitschland contra Polen. Gisterochtend om 10 uur heeft het Perma nente Hof van Internationale Justitie in de Qroote rechtzaal van het Vredespaleis een zit ting gehouden waarin de pleidooien aanvingen betreffende de cxeptie van onbevoegdheid door de Poolsche regeering opgeworpen tegen de door de Duitsche regeering ingestelde vor dering tot schadevergoeding terzake van de inbezitneming door de Poolsche regeering van de Stikstoffabrick te Chorzow. Vooraf werd de door Duitschland en Polen voor deze zaak aangewezen nationale rechters als zoodanig door den president van het Hof geïnstalleerd nadat zij de vereischte plechtige verklaring hadden afgelegd in hun functie vol komen onpartijdig en r.aor eer en geweten te zullen vervullen. De agent van de Poolsche ïegeering, de heer Sobolewski, generaal-agent van de Poolsche regeering bij dc Gemengde Scheidsgerechten, pleitte het eerst. Hij betoogde, dat volgens de beginselen van het verdrag van Genève deze zaak niet onder de rechtsbevoegdheid van het Hof valt. Daarbij meent de Poolsche regeering steun te vinden in de juris-prudentie van het Hof. Vervolgens heeft de heer Politis, oud-gezant van Griekenland en hooglceraar te Parijs, de zaak nader namens de Poolsche regeering toe gelicht. Na te hebben uiteengezet, met een beroep op fs Hofs jurisprudentie, dat de bevoegdheid van het Hof streng moet worden uitgelegd en dus de desbetreffende artikelen strikt moeten wor den geïnterpreteerd, betoogde pk, dat er tus schen partijen geen meeningsverschil meer is over de uitlegging en de toepassing van art. 6—22 van het verdrag van Genève Immers, dat meeningsverschil is door het hof in zijn vorig arrest uitgemaakt. De Poolsche regeering betwist ook niet, dat er een schadevergoeding moet worden toege kend, er is alleen verschil van meening over het bedrag en do wijze va(j betaling van dc Bij K. B. is aan den heer M. E. Schaeffer cp zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van consul der Nederlanden te Antofagasta (Chili). De waarneming van het consulaat is opge dragen aan den heer W. Schmidt. NEDERLAND EN HET RAPPORT DER ECONOMISCHE CONFERENTIE. Instemming der Regeering. Op de vragen van den heer Colijn betref fende het rapport der Internationale Econo mische Conferentie tc Genève, heeft minister De Geer, Minister van Financiën, geantwoord, dat de Regeering met veel belangstelling ken nis heeft genomen van den inhoud van het rapport cn dat zijn aanbevelingen en resolu ties de instemming der Regeering hebben. Zij acht die, welke betrekking hebben op de han delspolitiek, het meest belangrijk en erkent danld>aar, dat de daarin aanbevolen weg die is, welke door Nederland tot dusver is gevolgd. Indien dc beginselen, te dezer zake door de conferentie gesteld, door de verschillende lan den worden aanvaard en consequent doorge voerd, dan zal daardoor naar haar meening het economisch herstel in hooge mate worden bevorderd en tevens een belangrijke stap zijn gedaan in de richting van een blijvende goede verstandhouding tusschen de volken. Welvaart en vrede zullen er mee gediend zijn, wanneer de economische saamhoorigheid, die in onzen tijd van nature tusschen de naties bestaat, niet langer miskend wordt door het opwerpen van kunstmatige scheidsmuren, welke hier en daar een tijdelijk schijnvoordeel kunnen leveren, maar op den duur allen gezamenlijk schaden. Er zal een vertaling in het Nederlandsch van het rapport verschijnen. DR. R. PIEKEMA. f Geneeskundig inspecteur der Volksgezondheid. Te^Velp is overleden, 55 jaar oud, dr. R. Plekemn, geneeskundig inspecteur der Volks gezondheid voor Gelderland, Noord-Brabant cn Limburg. De overledene was vroeger geneesheer te Velp en daar zeer gezien. Gedurende cenige jaren was hij ook voorzitter van de afd. Velp en Omstreken van den Vrijheidsbord. PERSONALIA. Mr. M. N. S. Troelstro, te den Haag (zoon van den bekenden predikant aldour) is be noemd tot hoofdcommies bij de Provinciale Griffie te Leeuwarden. HET 150-JARIG BESTAAN DER MIJ. VOOR NIJVERHEID EN HANDEL. De Nederlandsche Maatschappij voor Nij verheid en Handel herdenkt Qteden te Haarlem haar 150-jarig bestaan. Ter gelegenheid van dit f-eest worden gedu rende drie dagen daar ter stede behalve de jaarlijksche vergadering verschillende officiee le samenkomsten en excursies gehouden. Het feest is hedenmorgen geopend met een samenkomst van de directeuren, afgevaardig den en donateurs bij Brinkmann, op de groote Markt. Ontvangst ten Stadhuizc. Om half twaalf is dit gezelschap officieel ten stadhuizc ontvangen. Toespraak Burgemeester. De burgemeester, de heer C. Maarschalk begroette de aanwezigen met een toespraak. Dat gij, aldus de burgemeester, in de wed loop der laatste eeuw niet zijt achtergebleven maar u onverzwakt hebt kunnen handhaven in de voorste gelederen van Nederlands in dustrie cn handel getuigt van de innerlijke kracht uwer organisatie. Sprekende over de critiek, welke de Maat schappij op de Overheid uitoefent, zeide de heer MaarschalkRonduit gesproken is deze critiek niet altijd verdiend, hetgeen wel daar uit zal voortspruiten, dot men niet steeds het hoe en waarom van bepaalde maatregelen kan overzien, factoren, die de overheid c= en ze-.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1927 | | pagina 5