BINNENLAND. FEUILLETON. 25. Jaargang No. 304 AM ERSFOO RTSCH DAGBLAD „DE EEMLANDER' Maandag 27 Juni 1927 TWEEDE BLAD. Luchtvaart. DE WILDE HERTOGIN UIT DE STAATSCOURANT. Koninklijke besluiten enz. Eervol ontslagen uit den militairen dienst de reserve luitenant-kolonel M. A K. J. Vis, van het regiment vesting-artillerie en is hij benoemd bij het reserve-personeel der land macht bij het wapen der artillerie tot reserve luitenant-kolonel bij het regiment vesting-ar tillerie; op verzoek eervol ontslagen de reserve- kapitein H. W. Stehouwer, en de als zoodanig tijdelijk benoemde reserve Te luitenant J. G. Waclawitz, onderscheidenlijk van het 4e en I8e regiment; opnieuw benoemd tot burgemeester van Hemmen H. de Hartog, secretaris; van Dodc- waard J. A. den Hartog; van Millingen C. G. Reijmars, van Harencarspel J. Burger Jzn., van Katwoude en Monnikendam J. Versteeg Jr., secretaris van Katwoude; van Wognum J. Commandeur, secretaris; van Urk A. Grave- steijn, secretaris; van Helder W. Houwing; van Beets en Oudendijk D. Stam; van Sas van Gent L. W. G. Hoefnagels; van Veendam F. J. de Zee bij beschikking ven den minister van finan ciën is verplaatst de inspecteur der directe belastingen N. W. A. Vonk, van de inspectie den Bosch Ie afdeeling naar Amsterdam en is hij toegevoegd aan het hoofd van de in spectie der directe belastingen aldaar; de in specteur der directe belastingen W. Meijeringh van de inspectie Nijmegen 1ste afdeeling naar de inspectie s-Hertogenbosch 1ste afdeeling; de inspecteur der directe belastingen J. A. Struijk van de inspectie der directe belastin gen te Amsterdam naar Nijmegen en is hij toegevoegd aan het hoofd van de inspectie der 1ste afdeeling aldaar. KONINGIN EN PRINSES NAAR DE ZEILWEDSTRIJDEN. Naar men vermeent is H.M. de Koningin voornemens met de prinses den 8 Juli a.s. do zeilwedstrijden der Koninklijke Marine Jacht club ter reedc van Texel bij te wonen. DE ECONOMISCHE CONFERENTIE TE GENEVE. Rede van oud-minister Colijn te Tilburg. H. Op Maandag II Juli zal oud-minister H. Colijn, lid van de Eerste Kamer der Staten- Generoal, te Tilburg, een spreekbeurt vervul len met als titel„Beschouwingen over de economische conferentie van Genève". Deze vergadering gaat uit van de 5 Brabant- sche Kamers van Koophandel, alsmede van de R.-K. Werkgeversvereenigingen in de Dioce sen 's-Bosch en Breda. PASPOORTEN. Kostenverlaging en termijnver- lenging thans officieel. De minister van buitenlandsche zaken brengt thans ter algemeene kennis dat met ingang van 1 Juli de kosten der buitenlandsche pas poorten zijn verlaagd tot I en dat ook voor de verlenging van den duur der buitenland sche paspoorten met ingang van dien datum slechts I van rijkswege zal worden gehe ven. Bovendien zullen de buitenlandsche pas poorten voortaan voor den duur van 2 jaar v/orden afgegeven en voor gelijken termijn tel kens worden verlengd. DE BIOSCOOPWET. De uitvoeringsmaatregel. De Staatscommissie voor het bioscoopvraag stuk, door welke de Bioscoopwet is ontworpen, heeft aan don Minister van Binnenl. Zaken en Landbouw, op diens verzoek advies uitgebracht over de uitvoeringsmaatregelen, welko die wet vordert. Naar wij vernemen hebben de noo- dige ontwerpmaatregelen, aan de hand van dit advies samengesteld, het departement van Bin nenl. Zaken en Landbouw reeds verlaten en ligt het in de bedoeling dat de Bioscoopwet op 1 Januari 1928 in werking treedt. GEMEENTERAAD VAN SCHIEDAM. Geen huurverordening. In den gemeenteraad van Schiedam is be handeld het antwoord van B. en W. op de vragen van den heer Van Noordennen met be trekking tot de instelling eener gemeentelijke huurverordening. Het advies van B. en W. is afwijzend. De heer Van Noordennen diende ten slotte een motie in, maar trok deze in, na toezegging van wethouder Van Velzen, dat een onderzoek zal worden ingesteld door den woningdienst om na tc gaan of er gevallen van onredelijke huuropdrijving bestaan. Ech ter is reeds in 1926 de huurcommmissiewet op geheven en nog is geen enkele klacht ingeko men, het moeilijke oogenblik is dus reeds lang voorbij. Waar de vermindering van bevolking door vertrek uit de gemeente aanhield, terwijl anderzijds de particuliere bouw van woningen doorging, is de vooroorlogsche verhouding reeds weer ongeveer bereikt. Van Januari tot Mei vestigden zich 140 personen, terwijl er 210 de gemeente verlieten. EEN DRUK VAN 30,000 ATMOSFEER. Het record geslagen. Vanwege dc stichting Van der Waal-fonds en de Amsterdamsche Universiteit worden, zoo als men weet, pogingen ondernomen om te ko men tot een ijk-centrale voor hooge drukken te Amsterdam. Bij de eerste voorloopige proeven, die op den Westertoren plaats hadden, is men thans, naar dc Tel. meldt, zoo gelukkig geweest een druk te verkrijgen van 30,000 atmosfeer. Daar door is een record geslagen, want deze over treft alle tot nog toe verkregen hooge drukken. PROV. STATEN VAN GELDERLAND. Overbrugging van Waal, Rijn cn IJsel, bij Nijmegen, Arn hem cn Doesburg. Onder mededeeling, dat Ged. Staten van Gelderland zich in alle opzichten verecnigen met het door de commissie inzake de over brugging uitgebrachte rapport, stellen zij o.m. de Staten voor hen te machtigen I. zich namens de Staten te wenden tot den minister van waterstaat a. met het verzoek het daarheen te willen leiden, dat zoo spoedig mogelijk worde over gegaan tot de overbrugging van Waal, Rijn en IJsel, bij Nijmegen, Arnhem en Doesburg, ter plaatse als de commissie in haar rapport heeft voorgesteld en tot uitvoering van dc daarmede samenhangende, eveneens door de commissie voorgestelde aansluitingswerken, voor zoover deze geacht kunnen worden tot de bemoeiing van het rijk te behooren b. met de bereidverklaring om, indien de overbruggingen en de daarmede samenhan gende werken overeenkomstig de voorstellen der commissie tot uitvoering- komen, naar de in haar voorstel B. aangegeven beginselen en gemaakte becijferingen van provinciewcge in de kosten bij te dragen onder nader door Ged. Staten vast te stellen voorwaarden; II. bij de ontbinding der commissie aan haar den dank der Staten tc betuigen voor de uit muntende wijze waarop zij, met bijzondere voortvarendheid, aan de haar verleende op dracht gevolg gegeven en de naar gehoopt wordt spoedige totstandkoming van reeds gewcnschte werken, die ook het provin ciaal belang in hooge mate zullen dienen, krachtig bevorderd heeft, met bijzondere dank betuiging aan de heeren jhr. C. van Cittcrs cn H. W. C. de Bruyn, voor den door hen be langeloos verrichten, veelbeteekenden ar beid, door welke dankbetuiging mede uiting wordt gegeven aan de overtuiging der Stoten dat het gunstig resultaat, hetwelk de commis sie in de opstelling van haar rapport bereikte, zeker voor een belangrijk deel te danken is aan de energieke, doeltreffende en bekwame leiding van haar oud-voorzitter en aan de veelomvattende cn van groote kundigheid ge tuigend© werkzaamheden van den penvoerder der commissie. TROELSTRA-OORD. Een mooi geschenk. Op voorstel van de directie heeft de raad van commissarissen van de Centrale Arbeiders- Verzekerings- en Depositobank in Den Haag, naar de Vrwts. verneemt, met algemeene stem men besloten, het Troelstro-oord de volledige inrichting van 20 tweepersoons slaapkamers aan te bieden, daarnaast nog een bedrag van f 3000 beschikbaar te stellen voor de vloer bedekking van de groote zaal. J G. KERLEN. t Gep. gen.-majoor N. O. I. leger. Te Den Haag is in 77-jarigen ouderdom overleden de gep. generaal-majoor der genie van het Ned. Oost-Indisohe leger J. G. Ker- Jen, ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. ROODE KRUIS-POSTZEGELS. In boekjes verkrijgbaar gesteld. Dc Roode Kruiszegels worden mede verkrijg baar gesteld in den vorm van postzegelboekjes, gelijk reeds gemeld. Er zijn vier soorten boek jes, n.l. één, waarin alle zegels voorkomen en wel van elke soort vier stuks. De prijs hiervan is 1.92. Dit is een klein handig boekje, dat ook verzamelaars zeker welkom zal zijn, aange zien hierin de zegels in blokvorm van vier zijn opgenomen. De drie volgende boekjes zijn van ander for maat; zij bestaan uit: ten eerste: 20 zegels van 7 A cent, prijs 2.20; ten tweede: 10 zegels van 7 A cent cn 10 van 15 cent, prijs 3 (voor hen die ook naar het buitenland schrijven); ten derde: 10 zegels van 5 cent en 10 van 7 A cent, prijs 1.90. Er zijn geen bijzondere vellen voor de ver vaardiging van deze boekjes gedrukt, de zegcis zijn genomen uit de reeds bestaande vellen. De boekjes zijn in dc eerstkomende dagen verkrijgbaar op de volgende kantoren, alwaar, naar gebleken is, in de eerste plaats behoefte aan zulke boekjes bestond: Harderwijk, Hilver sum, 's Gravenhage, Rotterdam, Apeldoorn, Utrecht, Ede, Ticl, Leeuwarden, Haarlem en Vlissingen. Naarmate de aanmaak vordert, zullen zij echter ook zooveel mogelijk op dc andere kan toren verkrijgbaar worden gesteld. De opschriften op de omslagen zijn van de hand van André van der Vossen. Verwacht wordt dat deze uitgave de op brengst voor het Roode Kruis, dat hierop zoo zeer aanspraak kan maken, gunstig zal be ïnvloeden. DO STORMRAMP. Dc steunverleening. Het Nationaal Steuncomité Stormramp 1927 heeft tot en met 22 Juni aan giften ontvangen 46,407.73, met inbegrip van de vroeger reeds vermelde giften van Koningin en Prinses. HONDERDEN EIKEN ONDER DE BUL. Slachting in bosschcn. de Middachtcr In de Middachter bosschen, bij het zooge naamde Prinsenped te Dieren, worden thans weer tal van eiken geveld. Honderden eeuwen oude woudreuzen liggen reeds, van takken ontdaan, gereed voor vervoer. Vele anderen wachten op de bijl. Deskundigen verzekerden ons de Tel. dot hier geen sprake is van roofbouw. Het ligt in de bedoeling, de plaats opnieuw te bcbosschen. Intusschen is weder een fraai stukje natuur schoon verloren gegaan. Dc plek ziet er uit, of zij door een cycloon geteisterd is HET DRAMA TE GRONINGEN. Arrest van het Hof te Leeu warden. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft heden in hooger beroep arrest gewezen in de zaak tegen den 29-jarigen typograaf Willem Stene- ker, die had terecht gestaan wegens zware mishandeling, den dood van zekeren Johan Schot ten gevolge hebbende, een en ander ge pleegd in de drukkerij V8n de firma J. B. Wol- ters tc Groningen, op 10 December j.l. Het Hof veroordeelde hem tot een gevangenisstraf van zeven jaar; de eisch was twaalf jaar. HET DRAMA TE ZUNDERT. Een eisch tot schadevergoeding tegen den Staat. Naar wij vernemen, heeft de weduwe van den heer C van Meer, te Zundert, die in den nacht van 10 op II Januari 1927 in zijn café te Zundert door eenige marechaussées is dood geschoten, den Staat der Nederlanden en de beide marechaussées J F. Claassen en Ch. H. Coolen doen dagvaarden voor de Haagsche Rechtbank. Zij meent, dot dc Staat der Neder landen zoowel als de beide andere gedaagden kl ieder voor het geheel verplicht zijn aan hanr te vergoeden de schade, welke haar door het overlijden van haar echtgenoot tengevolge van het optreden van deze marechaussées is ver oorzaakt. Zij vraagt daarom de veroordeeling van gedaagden, met dien verstande, dat de een betalende, de ander zal zijn bevrijd aan haar tegen kwijting te betalen een bedrag van 50,000.zijnde 30,000.— voor haar en 20,000.voor haar beide kinderen of haar te betalen tot aan haar dood of een volgend huwelijk een bedrag van 2000. per jaar en aan elk der kinderen tot aan hun meerder jarigheid een bedrag van 500.— per jaar. De zaak zal op 22 Juli a.s. voorde rechtbank te den Haag worden aangebracht. Als advocaat voor de weduwe Van Meer treedt op mr. L. van Gigch Jr., te Amsterdam. EEN BELEEDIGINGSZAAKJE. Het gewicht van den eed. Voor den Haagsohcn politierechter heeft gis teren terecht gestaan een gehuwde vrouw ter zake van eenvoudige beleediging van een advo caat, rechtskundig adviseur. Zij zou dozen toegevoegd hebben niet minder dan de woor den: „schoft, ploert, bedrieger, uitzuiger, oplich ter en afzetter". Verdachte ontkende dit echter ten stelligste. Op 25 April van dit jaar hield de advocaat zit ting te 's Gravezonde, toen ook verdachte en haar man eveneens een rechtskundig advi seur daar kwamen. Zij vroeg den advocaat te spreken. Er is toen een woordenwisseling ontstaan, welke een niet bepaald vriendelijk karakter droeg. De genoemde woorden zijn daarbij, zoo verklaarde verdachte, echter niet gebezigd. Do advocaat daarentegen verzekerde, dot ver dachte wel degelijk hem die woorden had toe gevoegd. Hij stelde zich civiele partij en vroeg een schadevergoeding van 100, daar het ge beurde hem tc 's Gravezande veel nadeel be rokkend had. Er werd nu een andere getuige gehoord, die in gezelschap was geweest van den advocaat. Vóór het verhoor van dezen getuige verzocht verdachte's raadsman, mr. De Haart, den po litierechter, dezen getuige nadrukkelijk te wij zen op het gewicht van den eed. Nadat de politierechter, mr. Bommezijn, aan dit verzoek had gevolg gegeven, verklaarde deze getuige, niet te volharden bij zijn voor de politie afge legde en door hem geteekende verklaring. Hij heeft niet gehoord, dot verdachte de in de dag vaarding genoemde woorden heeft gebezigd. Hij weet niet, welke woorden wel gebruikt zijn. Nadat nog twee getuigen h décharge waren gehoord, vroeg het O. M., waargenomen door mr. Polman, vrijspraak van de verdachte. Mr. Bommezijn, uitspraak doende, sprak ver dachte vrij, met afwijzing van de civiele vor dering. GEVAARLIJKE CORRESPONDENTIELES. De „leeraar" vermoedelijk een handelaar in blanke slavinnen. Men meldt ons uit Den Haag: De aandacht van den vreemdelingendienst op het hoofdbureau van politie werd onlangs ge vestigd op een advertentie, welke in enkele Haagsche avondbladen verscheen, waarvan de steller kennismaking vroeg met jongedames teneinde samen in verschillende vreemde talen te kunnen correspondeeren. Men kon op deze advertentie schrijven in de Fransche, Duitsche, Italioansche of Spaansche tanl. Als gevolg van deze advertentie bestond er tusschen den stel ler en een aantal Haagsche jongedames, onder wie enkele uit zeer gegoede kringen, een cor respondentie, waarin de steller zich nu eens letterkundige, dan weer journalist noemde. De brieven waren meestal onderteekend met den naam Felix de Bonjoli. Bij het onderzoek dat de politie instelde bleek dat de steller der brieven in het bezit was van een aantal valsche possen uit verschillend© landen. Hij gaf eerst op Karl Odcrmatt, doch verklaarde later Felix Reigcl te heeten en Pool van geboorte te zijn. Er bestaat een vermoeden dat dc man deel uitmaakt van een internationale bende voor den handel in vrouwen en meisjes. Het schijnt dut hij zijn bedrijf ook in de residentie wilde gaan uitoefenen. Hij is in het Huis van Bewaring in gesloten en zal door den vreemdelingendienst ter beschikking worden gesteld van den procu- teur-generaal van het gerechtshof om langs diplomotieken weg uit ons land te worden ver wijderd. School- en Kerknieuws. KET AARDRIJKSKUNDIG ONDERWIJS OP DE H. B. S. Een adres van het Aardrijks kundig Genootschap. Het Aardrijkskundig Genootschap te Am sterdam heeft aan f :n minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen een adres gezon den, waarin het zegt, dat het noor zijn oordeel ten zeerste ge- wenscht is, om op de Hoogere Burgerscholen met vijfjarigen cursus (H.B.S. B) zoowel in de vierde als in de vijfde klassen, twee uren ter beschikking van het ondenvijs in de Aard rijkskunde te hebben, dat in elk geval twee uren aardrijkskundig onderwijs in de vijfde Belassen noodzakelijk worden geacht, dat het aanbeveling vei dient om het eind examen op genoemde Hoogere Burgerscholen te doen omvatten in de eeTste plaats de hoofd zaken uit dc algemeene natuurkundige cn •odale aardrijkskunde, in de tweede plaats meer in het bijzonder dc natuurkundige en sociale Aardrijkskunde van Nederland, Neder- landsch Oost- cn West-Indië en van cenigo der belangrijkste landen op aarde, deze laatste zoo mogelijk naar de keuze van de(n) betrok ken leera(a)r(e)s, weshalve adr. dringend verzoekt bij de na derende regeling van dit deel van het middel baar onderwijs met deze wenschen ernstig rekening te houden. DE NIEUWE BIJBELVERTALING. Een énorme arbeid. In het AJg. Weekblad wijst „Favonius" op dc hoogst gewichtige beslissing, die het Ncd. Bijbelgenootschap 16 dezer genomen heeft, om een nieuwe Bijbelvertaling tot stand tc brengen. Wie de geschiedenis van de Nedcrlandschc Bijbelvertaling nagaat en zorgvuldig vergelijkt wat geschiedde vóór en op 19 Nov. 1618 cn vóór en op 16 Juni 1927, zal tot een eigen aardige ontdekking komen veel verschil naar den vorm en buitengewoon veel overeenstem ming naar het wezen I Dordrecht en Amster dam spreken één sprake. Maar de menschen van dezen dag verstaan dc laatste beter dan de eerste. Tusschen het besluit en de uitvoering b'gt echter meer dan één pas. Over de moeilijk heden, die bij den eigenlijken arbeid over wonnen moeten worden, komen alle deskun digen een oordcel vellen, maar de bezwaren, die overwonnen moeten worden, om de nieuwe vertaling, tegen dezelfde lage prijzen, met dc- dezclfde verspreidingsmogelijkheden, in een ge lijk aantal verschillende foimaten en een rijk verscheiden uitvoering als voor de Staten-ver- taling bestaat het licht tc doen zien, daarover kan ieder, die nadenken wil, zich een oordeel vormen. Het is een enorme arbeid, die tonnen gouds vraagt. De wensch, dat het 't Bijbelgenootschap ge geven worde, de dubbele taak tot een goed einde te brengen, rijst in elk hart, dat instemt met de woorden van den oud-voorzitter van het GenootschapDc jeugd heeft hem noodig. HET STABIELE LUCHTVERKEER. Ondanks storm en regen. Men meldt aan het Haagsche Ancta-kontoor Ondanks het slechte weer van de laatste dagen en een regendag als gisteren, met zwo ren regenval, laag hangende wolken en slecht zicht voor de navigatie, heeft het luchtverkeer op alle K. L. M.-lijnen volkomen regelmatig plaats gehad. Het mag dan ook een verheu gend verschijnsel heeten, dat het publiek steeds meer vertrouwen in de regelmatigheid van het luchtverkeer krijgt. Zelfs op een dag als gis teren, waren alle passagiersplaatsen in de ver schillende vliegtuigen volledig bezet, terwijl groote lodingen goederen tevens vervoerd werden. LINDBERGH NAAR CANADA. Washington, 25 Juni. (V.D.). Lindbergh heeft de uitnoodiging der Canadeesche regee ring, om op 2 Juli naar Ottawa te vliegen, ten einde deel te nemen aan het diamanten jubi leum van Canada, aangenomen. De gunst der wereld is als het water; op de oppervlakte blijft slechts wot geen gewicht heeft. Uit het Duitsch door ERNST KLEIN Geautoriseerde vertaling van L. DITHMARINE. Lord Neville en twintig schreden achter hem de politiedienaar zagen de dame den kleinen voortuin van het huis no. 26 binnentreden, de twee treden naar de voordeur opgaan en schel len. Zij werd klaarblijkelijk verwacht, want da delijk daarop werd in het voorportaal het licht opgedraaid, de schaduw van een man verscheen achter het matglas van dc voordeur. Deze werd een weinig geopend de vrouw sloop naar binnen. Het licht ging uit. Lord Neville sprong voorwaarts. De agent snelde hem na en vatte post aan het hek. Een oogenblik ging Lord Neville door het grauwe licht van een straatlantaarn. De agent ontstelde dat gezicht had hij toch reeds ••rder gezien in een tijdschrift of zoo XIV. Het was Las Valdas zelf, die €loria binnen gelaten had. Hij had zijn knecht weggestuurd i zooveel fijngevoeligheid bezat hij ten minste nog. Daar Gloria een dichte voile droeg, kon hij niet zien, dat zij het was. „Wees zoo goed naar binnen tc gaanl" zeide hij en opende de deuT naar de verlichte werk kamer, dat het tweede vertrek was aan den lin kerhand, achter de smalle hol. Hoonend was zijn buiging, koud, vijandig bijna zijn stem. On willekeurig greep Gloria naar den revolver, dia zij in haar mantelzak gestoken had. Zoo voelde zij zich rustiger. Zij trad binnen en wierp snel een blik om zich heen. De inrichting weelderig, interesseer de haar niet. Zij bezag het geheeL De schrijf tafel stond tusschen de twee ramen, tegen de rechtsche muur een groote kast. Voor de tafel een breede divan met vele licht gekleurde zij den kussens. Daarnaast stond een Arabische rooktafel Een zwaar Perzisch kleed hing voor de ramen tegenover de deuren naar de voorkamer. In een minuut had zij het alles in zich opgenomen. 'Zij sloeg haar sluier op Las Valdas deinsde terug. „U!" „Ja ik. Ik ben hier in opdracht van mijn zuster om de brieven af te halen, die u beloofd hadt haar terug te geven." De Portugees vertrok zijn gelaat boosaardig. Zijn mooi donker gezicht werd voor een oogen blik door den haat ontsierd, die uit zijn trekken sprak. „Heb ik dat?" knarste hij. „Ja, dat hebt ui Dc zal me er verder niet mee ophouden u te zeggen hoe ik over u denk ik wensch de brieven en het dokument. Dc ben bereid u daarvoor te betalen wat u ervoor wilt hebben." „Het dokumentI Ha gij dwazel" Het masker viel van zijn gelaat. Het amu sante, vroolijke salonmensch verdween: het leelijke verraderlijke bleef. „Het dokumentl Ja, als ik dat hadl" riep hij. „Hebt u het al verkocht? Waar kan ik het terugkoopen?" Uiterlijk was zij rustig, ijzig- koud. Maar innerlijk trilden de zenuwen „Weest u voorzichtig. Hertogin?'* en horder, scheller werd zijn stem „ik ben niet in een stemming zoo tegen mij te laten sprekenl Het dokument, dat uwe schoone, lieve zuster aan mij uitgeleverd heeft, is mij ontstolen." „Wat zegt u?" Een wilde vreugde sprong in haar op. Zou nog in de laatste minuut hoop mogelijk zijn? De man was tot loon voor zijn schurkenstreek bedrogen hij sprak de waarheid. Dat zag zij aan zijn zichzelf vergetende woede. Maar wie Wie had het gedaan, Grace? Neen. Zij had haar dan toch ncit zoo laten weggaan. Maar wie? Wie? Zij lachte. „Dat is interessanti Zóó ziet dus een bedrogen bedrieger er uit!" Hij staarde haar een oogenblik aan, alsof hij op haar toe wilde springen. Zijn witte tanden knarsten op elkaar; zijn handen balden zich. Hoog opgericht stond zij daar en wachtte Maar hij beheerschte zich. Er was iets in de houding van deze schoone, trotsche vrouw, dat hem vrees inboezemde. Niettegenstaande zijn blinde woede zag hij, dat zij slechts op zijn aanval wachtte. Wat hield zij vast in haar hand in den zak van haar mantel Hij trad terug. Ging achter zijn schrijftafel staan zoo als al dergelijke creaturen was hij laf grenzenloos laf. „Neemt u mij niet kwalijk mevrouw," zei hij na een oogenblik, „ik heb mij zelf vergeten." „Gemakkelijk te begrijpen als men zoo zoor Zij hield op, „mij interesseert alleen wat er met het papier gebeurd is." „Ik heb niet het minste vermoeden. Dc maar, pardon, wilt u niet gaan zitten?" r,Neen, ik blijf staan. Zoo ver zk weet hebt u toch van het dokument dat mijn zuster u gaf, een copie gemaakt. Dat is u ontnomen?" „Ja. Ik schreef het verdrag over op één van mijn vellen postpapier en deed dat in mijn por tefeuille. Toen ik hier aankwam had ik een leeg vel in mijn zak." Wederom lachte Gloria! Maar wie? De ver ruiling moest dus in Burnham Tower geschied zijn! Wie? Wie? Las Valdas kwam wederom achter zijn schrijftafel tc voorschijn. Zijn houding was nu geheel veranderd. Hoonend sloop hij naar Gloria toe. Schoof dichter en dichterbij. „U lacht, mevrouwl" glimlachte hij. „Wilt u gclooven dat ik uwe vroolijkheid wat mis plaatst vind? U vergeet dat ik nog waardevol materiaal in mijn bezit heb de brieven van de schoone Lady Grace." „Dat vergeet ik niet. Wat kosten zij?" „Hm Las Valdas vertrok zijn ge laat welwillend, nadenkend. „Uwe hoogheid, mevrouw Hertogin van Sainsbury, dochter van een van de rijkste mannen van Engeland, zult niet kunnen beoor- deelen hoe moeilijk het is voor een niet bui tengewoon met het aordsche slijk gezegenden man, om zidh in zijn stand op te kunnen hou den, zooals zijn naam en rang dat van hem eischt. Als men niet geboren is in het huis van een viervoudig millionair moet men als men eerzuchtig is, alle middelen gebruiken óm goed te maken waarmede de natuur niet vrijgevig genoeg geweest is. U moet mijn klein plan, dat nu helaas mislukt is, niet van een persoon lijk, maar als ik het zeggen mag meer zakelijk standpunt bezien. „ACft, «#ees zoo goed mij al die woorden te besparen! Noem uw prijs! Dc stel mij voor dat een man als u toch een tax gesteld zal heb ben!" „Zeker, en wij plegen die schatting hooger te stellen, hoe meer wij ontdekt worden, me vrouw." Zijn toon trof haar meer dan zijn woede. Nu begon zij hem te vreezen. Waar wilde hij heen? Nogmaals kwam hij dichterbij. Stond reeds naast den divan. „Men had mij als honorarium voor dat klei ne stuk papier een millioen francs beloofd...." Hij gaf zich bloot. Zij begreep dadelijk. Steeds interessanter! Francs. .Zeker Fransche francs I" werp zij hem in 't gelaat. Maar, dat was hem nu onverschillig. Hij wilde geld. Veel geld. En nog meer. Deze schoone vtouw moest voor de minachting boeten die zij hem zoo openlijk toonde. Schrede voor schrede, nauwelijks merkbaar, kwam hij dichter bij haarHet leek haar als of hij kroopOnwillekeurig week zij iets terug naar de deur „Juist, Fransche francs," ging hij voort. Langzaam met een huichelachtig gegrinnik, „daarvoor wil ik goede Engelsche ponden, loten wij zeggen twintigduizend. Een klt&ro tegemoetkoming in het verlies moet ik toch hebben." „U bent gekGeef mij de brieven ik geef u daarvoor een chèque van vijfduizend pond. Meer heb ik niet aan baar geld." „Ach, werkelijk En dan nog de brieven ook Maar mevrouw, kom, u spreekt in scherts (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1927 | | pagina 5