BINNENLAND. FEUILLETON. DE WILDE HERTOGIN 26e Jaargang No. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD „DE EEMLANDER" Vrijdag 1 Juli 1927 TWEEDE BLAD. DE ELECTRIFICATIE ONZER SPOORWEGEN. Een der electrische treinen op het station tc Amsterdam naast een zijner voorvaderen... SIR JOHN A. J. DE VILLIERS. de ook in Nederland bekende aardrijkskundige, is dezer dagen tot .knight'* gemaakt. BYRD's VLIEGTUIG DE „AMERICA'*, UIT DE STAATSCOURANT. Benoemd tot Officier der Oranje-Nassau- orde met de zwaarden dc Dirigecrend Offi cier v. Gezondheid, eerste klasse W. G. A. Bruinier, Chef van het Militair Hospitaal, Utrecht. Benoemd tot notariste Nijmegen, F. H G. J. Wolters, candidaat-notaris, NijmegenJ. Klaassen, candidaat-notaris, wonende te Nij megen te Leeuwen gemeente Wamel J. A. J Bal- tussen, candidaat-notaris. wonende te Eindho ven te Oirschot J. H. L. Stnssen, candidaat- notaris wonende to Eindhoven. Eervol ontslagen uit den 2eedienst, wegens ongeschiktheid voor de waarneming van zijn dier.st uit hoofde van lichaamsgebreken onder toekenning van levenslang pensioen de offi cier van de marine Stoomvaartdienst Ie klasse D. M. Bot; bevorderd tot zoodanig de officier van dien dienst 2de klasse C. B. Eenhoorn; op verzoek eervol ontslagen H. W. J San- ncs tc Brammen als voorzitter van den Raad ven Beroep der directe belastingen tc Zut- fen, met dankbetuiging voor de in die betrek king bewezen diensten-; benoemd als zoodanig Mr. J. Dyckmecster te Zutfcn; bij resolutie van den minister ven finan ciën is aan Mej. M. W. Beekink te Zutfen eervol ontslag verleend als teckenaar van het kadaster. AUDIËNTIE. De gewone audiëntie van den minister van Oorlog zal op Maandag 4 Juli T927 niet plaats hebben. MINISTER KAN NAAR OVERIJSSEL. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, mr. Kan, brengt heden een bezoek aan de provincie Overijssel, als gast van de Overijsselsche Landbouw-Maatschappij. ONZE GEZANT TE LONDEN. Op drie plaatsen zijn been gebro ken. Gistermiddag is onze gezant te Londen, jhr. mr. R. de Marees van Swinderen, het slacht offer der verkeersdrukte geworden. Op Tot tenham Court Road nl. is hij door een auto bus aangereden, met het gevolg dat hij viel en op drie plaatsen zijn been brak. Aanvan kelijk naar een ziekenhuis vervoerd, kon hij na de eerste medische hulp, o.a. door onzen landgenoot dr. Th. Joekcs, naar zijn woning in de Greenstreet worden overgebracht. Hoe wel het ongeluk een ernstig karakter draagt, is volgens het laatste beicht de toestand be vredigend. De heer van Swinderen lijdt, be halve veel pijn, zeer aan de gevolgen van den schok. VERLAGING POSTTARIEVEN. Heden ingegaan. Wij herinneren er aan, dat met ingang van heden het port voor binnenlandsche brieven iot en met 20 gram is verlaagd tot 7cent. Het port van brieven naar Suriname cn Curasao is voor een gewicht tot en met 20 gram eveneens gebracht op 7>j centdat voor dc brieven naar Oost-Indië van eenzelfde ge wicht blijft voorloopig gehandhaafd op lOcent. MR. P. J. TROELSTRA. Het Volk meldt nader Uit Troelstra's onmiddellijke omgeving ver zoekt men ons, in aansluiting op ons bericht van gisteren, te melden, dat weliswaar Troel stra's toestand goed vooruit gaat, maar dat van opzitten voorloopig nog geen sprake is. De ROODE KRUIS-POSTZEGELS. Het Hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis ontvangt zeer veel navragen over de afleveringen der met het jubileumstempel voorziene Roode Kruis-postzcgcls. Het Hoofdbestuur verzoekt ons mede te dee- len, dut de beantwoording der brieven cn kaar ten niet wel mogelijk is. Intusschen kon het tot zijn genoegen berichten, dat de verzending der zegels deze week eindigt en dus een ieder ols- dan in het bezit daarvan kan zijn. Het Hoofdbestuur wenscht er nogmaals op te wijzen, dat de verzending van meer dan 10.000 series aan ongeveer 4000 geagdigden voor zijn bureau een kraohtprestotie is, te meer, waar zijn werkzaamheden extra zijn uitgebreid door de hulpverleening aan de door de storm ramp geteisterde gebieden. De aanvragers zulcn zeker willen begrijpen, dat de verzending binnen 14 dogen na den offi- cieelen afstempelingsdag snel genoemd mag worden. DE KANALISATIE VAN WEST FRIESLAND Een vergadering van gemeente- en waterschapsbesturen. Onder leiding von dr. C. J. K. van Aalst uit Amsterdam, is te Alkmaar in het stadhuis een vergadering gehouden van belanghebbenden bij de kanalisatie van Wcst-Frieslund. Uitge- noodigd waren 57 gemeentebesturen en water schapsbesturen en twee Kamers van Koophan del slechts twee der genoodigde gemeentebe sturen waren niet vertegenwoordigd. De voor zitter verklaarde, dat bij doorvoering van de kanalisatie Noord-Holland het beste deel van ons lend zal worden. De stemming der vergadering was zeer sym pathiek principieel verzet uitte zich slechts weinig. Verscheidene colleges, waaronder zeer belangrijke, deden toezegging, den aanslag te aanvaarden. GEMEENTERAAD VAN ZAANDAM. Een huurverordening aangenomen. In de raadsvergadering van Zaandam is in behandeling gekomen het voorstel van B. en W. om een verordening in het leven te roepen tegen onredelijke opdrijving van huurprijzen van woningen. In hun voorstel zeiden B. en W., dat het aantal woningen met lage huur in Zaan dam nog zoo krap is, dat onredelijke opdrij ving van de huurprijzen na opheffing van de huurcommissie is te vreezen. Voorgesteld werd de toepassing te beperken tot dio woningen, waarvan de huurprijs, krachtens de huurcom- missiewet, 5 niet te boven mag gaan, ove rigens wordt de Amsterdamsche verordening overgenomen. Namens de s.-d. fractie diende de heer Jacobs een amendement in, om de commissie voot de huurverordening uit den raad te benoemen, op voordracht van B. en W. Voorts stelde de zelfde raadsfractie voor, de huumorm van 5 te brengen op 8. Dit amendement werd met II tegen 8 stemmen aangenomen; het amen dement om de commissie uit den raad te be noemen werd met 10 tegen 9 stemmen ver worpen. Ten slotte gaf dc s.-d. fractie in overweging, te trachten ook iets in de verordening op te nemen betreffende huuropzegging. Ten aanzien hiervan zeide dc voorzitter, dat dan wellicht Gedeputeerde Staten de goedkeuring aan do uordening zouden onthouden. Zonder hoofdelijke stemming werd hierop de verordening aangenomen. DE STORMRAMP. Eibergen, een /waar gc- teïslcrd dorp. Tn de gister gehouden raadsvergadering van Eibergen sprak de voorzitter namens het Dage- lijksch Bestuur een woord van leedwezen over de ramp op I Juni, waardoor dc gcm. Eiber- gen in sterke mate is getroffen en een zevental ingezetenen door den dood heeft verloren, ter- wel T7 anderen dermate werden gewond, dat zij onmiddellijk in de ziekenhuizen moesten worden opgenomen. Acht daarvan kondpn, naar de burgemeester mededeelde reeds weer die inrichtingen verlaten. De toestand van de daar nog vertoevenden is bevredigend. Spr. bracht een woord von dank o. a. aan Ce geneesheeren, verpleegsters cn liefdezusters, die onmiddellijk hulp hadden verleend en sprak met groote waardeering en erkentelijkheid over de belangstelling betoond door de leden van het Koninklijk Huis en door den ex-kcizer van Duitschland en zijn gemalin. De materieele schade is, volgens spr., zeer groot. Geschatte cijfers zijn echter nog niet be kend maar er zijn in Eibergen 54 boerderijen cn een molen geheel of gedeeltelijk verwoest, terwijl 57 boerderijen meer of minder belang rijk werden beschadigd. Bovendien is grooto schade toegebracht aan opgaand hout en te velde staande gewassen. Om in dc allereerste woningbehoefte te voorzien werden 80 groote dekklceden aangekocht. Bovendien zijn 20 noodwoningen gebouwd. Bij de opruiming is uitstekend werk verricht door het detachement genietroepen en een groot aantal jonge boeren. Spr. vestigde er de aandacht op, dat in som mige bladen geheel te goeder trouw een on juiste en t© kleine voorstelling is gegeven van den omvang van de stormramp. Hierdoor werd de indruk gewekt dat deze ramp veel minder erg was dan die in 1925 o.a. de gemeente Borctdo had geteisterd Deze berichten zijn er vermoedelijk mede schuldig aan, dat de steun gelden niet zoo overvloedig binnenkomen als twee jaar geleden. Er is thans een commissie benoemd om het Nederlandsche volk naar waarheid in te lichten. Men hoopt, dat deze steun-actie de giften ruim zal doen toevloeien, wat noodig is, als men al de door de ramp getroffenen wil helpen De collecte langs de huizen in de gemeente Eibergen heeft, naar spr. mededeelde, ruim 13 000 opgebracht, terwijl de straatcollectc in de eerste dagen na het gebeurde bijna 2500 opleverde. Ten be hoeve van dc slachtoffers in Eibergen werd o.a. 5300 geschonken door de Papestichting te 's-Gravenhage. De slormrampcollccte. Naar wij vernemen heeft dc stormrampcol lecte, welke Woensdag te Amsterdam is ge houden, ruim 91,000 opgebracht. Na de ruim 150,000 van de Watersnood- collecte valt dit bedrag eenigermate tegen, zegt het Hbld. De Borculo-collecte, welke in de hoofdstad 68,000 opbracht, is echter een eind in de schaduw gesteld. Onbevredigend is het resultaat zeker niet. VOOR EEN PROTESTANTSCH ZIEKENHUIS IN HET GOOI. Een comité gevormd. In het Gooi, waar zich buiten Hilversum twee katholieke ziekenhuizen bevinden, worden weer pogingen aangewend om tot stichting van een ziekenhuis op religieus protestantschen grondslag te geraken. Onder voorzitterschap van ds. Hoogerzefi te Naarden 'heeft zich daar toe een comité gevormd, waar ook geestelij ken van verschillende richting zitting hebben. DE HOLLANDSCHO HANDELSBANK. Vonnis over den cx-dirccteur. De Haarlemsche rechtbank heeft G. S., di recteur van de Hollandsche Handelsbank, we gens*. Te. valschheïd in geschrifte, 2c. ver duistering, veroordeeld tot 2 jaar gevangenis** straf met aftrek van do voorloopig© hechtenis (ruim een half jaar). TEGEN EEN TELEFOONPAAL GEREDEN. Twee dooden. Gistermiddag heeft tc Jipsinghuizen een motorongeluk aan twqc mervschen het leven gekost. De heoren Smit en Hazenberg, die in Sellingen een militair© excoysie hadden mee gemaakt, vertrokken op een motorfiets neat" hun woonplaats Vlagtwedde. Ze reden te JiP- singhuizen eerst tegen een melkbus en daarna tegen een telefoonpaal, met het gevolg, dat beiden onmiddellijk dood waren. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Een 17-jorig meisje gedood. Woensdagavond omstreeks half tien reden op den Bodegraafschen Straatweg nabij Gouda drie meisjes per rijwiel in de richting Bode graven. Uit Bodegraven in dc richting Gouda kwam een auto, blijkens de letter thuisbehoo- rend in Friesland. Juist toen dc auto passeer de schijnt het rijwiel van een der meisjes, do I7-jarige dochter van den heer Tuinenburg uit Bodegraven, geslipt te zijn, althans dit werd volgens de Msb. als de vermoedelijke oorzaak van het ongeval aangenomen. Het gevolg was, dat zij met haar hoofd door een der ruiten van den auto sloeg. Vreeselijk gewond aan hoofd en hals storte zij neer op den weg. Ter stond werd medische hulp uit Reeuwijk ontbo den, die weldra arriveerde. De dokter gelastte de overbrenging van dc ongelukkige naar het Zikenhuis te Gouda, waarhoen zij met een an deren auto werd vervoerd. Aldaar aangekomen bleek het slachtoffer reeds te zij*, overleden. De dood moet reeds spoedig na K\et ongeval zijn ingetreden. De ouders van het meisje kwa men weldra aan het Ziekenhuis te Gouda aan, alwaar zij dc droevige tijding moesten verne men van den dood hunner dochter. Het politie onderzoek is terstond aangevangen. Zooals begrijpelijk was de autobestuurder zeer onder den indruk van het gebeurde. KORTE BERICHTEN Ver dronken. Het driejarig dochtertje van den landboirweT Van den Berg, wonende aan de Hooftstraat te Alphen aan den Rijn, is in een sloot' geraakt en verdronken. Liefdesdrama. Uit nijd over de uitgeraakte verkeering heeft Woensdagmorgen een T9-jarige fabrieksarbei der in de fabriek der firma Rosendaal te En schede zijn gewezen meisje een aantal messte ken in den rug toegebracht. De toestand van do gewonde is niet levensgevaarlijk. De wereld behoeft Liefde. EM. DE BOM. Uit het Duitsch door ERNST KLEIN Geautoriseerde vertaling van C. DITHMARINE. '29 Naast den doode lag de kleine wit marme- Ten klok, die gelijk met hem op den grond gevallen was. Het glas was versplinterd, de wijzers gebroken en ook het marmer was ge heel gebarsten. Het werk zelf was totaal uit elkaar „Hm," knorde Sir Walter, „Gemot heb je die klok goed bekeken „Neen, Sir Walter, ik heb hem niet willen oprapen voor u kwam. Las Valdas zal hem wel in den val meegenomen hebben." „Denkt u?" Sir Walter liet zijn blik van de schrijftafel naar den doode heen en weer gaan. Hij mat de afstanden en mogelijkheden. Daarop legde hij de klok precies op dezelfde plek terug, zooals hij haar gevonden had. „Wij zuilen zien", zeide hij en wendde zich tot den konstabel, die zich zeer langzaam be gon te herstellen „Dat is konstabel O'Neill," berichtte Ger- not, „die de zaak gemeld heeft." „Zoo Blijf maar zitten en steek van wal!" O'Neill berichtte nu hoe hij plotseling tegen acht uur 's avonds een langen, goed gekleeden heer gezien had, die in het oogvallend zenuw achtig deed. Half nieuwsgierig was hij blijven staan en zag hoe hij een dame bcspionneerde, die het huis binnenging kort, rustig en zake lijk gaf hij het verhaal tot op het oogenblik waarop hij den man die hij bespiedde in de kelderdeur zag verdwijnen. „Eerst hield ik het geheel voor een gewoon drama uit jalousie. Ik ken den graaf Las Valdas die hier woondeeen drama uit jalousie dus maar de geheele houding van den man scheen mij toe, alsof een groot onheil in aan tocht was. Ik dus achter hem aan. Hij had de sousterraindeur opengebroken en ik hoorde hem juist, toen ik binnentrad boven een deur openen. Een lichtstreep van dc kamer viel op de trap. Dc snelde naar boven, sprong in de hel verlichte kamer zag den doode daar liggen, maar begrijpelijkerwijs wilde ik den man en de vrouw m hechtenis nemen. Ik bereikte hen nog bij het raam dc vrouw ontkwam, daar hij zich op mij wierp. Neem mij niet kwalijk, Sir Walter, maar ik weet nu nog niet hoe die man mij op den grond kreeg. Zijn bokskunst was niet groot, hij was ook veel te opgewonden en veel zwakker dan ik Wij waren aan het werk in een donkere kamer, en dus moet hij wel meer uit toeval mi; cn slag op het hoofd gegeven hebben, dat ik. als ik mijzelf had kunnen uittellen, zeker wel tol tweeduizend gekomen zou zijn. Ik zie nog steeds van die mooie, bontgekleurde sterren om mij heen dansen. Toen ik tot mezelf kwam, ben ik op handen en voeten naar de telefoon gekropen, want staan kon ik niet en meldde aan Bureau 62, waartoe ik behoor, den toe stand. Dat is alles Sir Walter." „Het schijnt dus een tamelijk heldere zaak," reide deze en wreef zijn monocle op, „een drama uit jalousie met een bloedig slot. Hm zeg eens, konstabel, heb je den man ge kend „Het lijkt mij van wel. Sir Walter, ik kon hem natuurlijk in het donker en bij den regen op straat niet goed zien. Maar een oogenblik kwam hij in het licht van de lantaarn, en toen viel mij in dat ik zijn gezicht ergens in een courant moet gezien hebben." „In een courant In wat voor een courant in een dagblad of in ccn tijdschrift Denk eens na Mike O'Neill wierp een verlangenden blik op den whiskeyflesch, hetgeen Sir Walter dade lijk begreep. Hij zelf schonk hem een groot glas in ter opfrissching van zijn nog dwalende gedachten. O'Neill deed deze whiskey bij de vorige, wreef zich, zichtbaar geestelijk ei\ lichamelijk versterkt, met den breeden hand rug den mond en berichtte i „De broer van mijn vrouw heeft een kleinen salon ergens in Soho. Daar gaan wij dikwijls heen en lezen de couranten. Ik geloof dat het een geïllustreerd dikke courant was ja, de „Bystander", zes of acht weken geleden." „O'Neill," zeide Sir Walter, „als je mij dien man in de „Bystander" kunt aantoonen, krijg je de heele whiskeyflesch van mijn I" Eer» van de detectives werd naar het hoofd-, kwartier gezonden om de laatste nummers van het blad te halen. Gemot echter toonde aan Sir Walter een kleinen met zilverbeslagen revolver, dien men voor de portière in de kamer van den moord gevonden had. „Klaarblijkelijk een dameswapen hier zijn de initialen G. B van de vijf hulzen is er één leeg, het schot is dus uit dit wapen gelost." Sir Walter beleek het sierlijke kleine ding, G. B. Daar. kon hij lang naar zoeken. Zijn blik gleed van den doode naar de klok, bleef op de klok rusten „Dokter, wilt u zoo goed zijn de kogel uit de wond te nemen Men legde de doode op den divan en de dokter begon .aan zijn werk. Sir Walter Ryce daarentegen begon zeer vreemd te doen in de oogen van inspecteur Gernot. Hij zocht overal op den vloer, kroop onder de schrijftafel, tuurde in de hoeken van de ramen en uitte zich, hoe langer het zoeken duurde in steeds erger krachttermen. Het on derzoek scheen tcvergcefsch, want toen de dokter met zijn werk klaar was, hief hij zich op. Juist wilde de dokter beginnen te spreken, toen de telefoon op do schrijftafel belde. Ryce nam den haak op en zeide „Met het huis van den heer Las Valdas." Gemot en de anderen zagen hoe opeens zijn gezicht een verraste uitdrukking aan nam. „Neem mij niet kwalijk, mijnheer," zeide hij in het Fransch, „ik kan uw naam niet goed verstaan. Neen, hier is niet dc knecht van den heer Las Valdas. Met wie Wie Hallo hallo hij heeft afgesloten P Sir Walter dacht een oogenblik na cn wenkte toen een van de detectives. „Gaat u dadelijk naar hotel Ritz en vraog aan de telefoniste, wie hierheen opgebeld heeft. Bel mij dan op en blijf zelf in het hotel en houd de oogen open 1" En zich tot Gemot wendend„Een eenigs- zins geheimzinnig heer uit het Ritzhotel. Hij heeft dadelijk weer opgehangen. Het was een Franschman, daarvan kon ik me overtuigen. Nu, we zullen het zien hebt u den kogel, Dokter „Hier is hij." Sir Walter hield hem bij den loop van den kleinen revolver. „Nu Gemot, zie eens I Past dit stuk lood hierin De inspecteur zette een paar verbaasde oogen op en zeide „Neen, dat is minstens van 38 kaliber en dat hier is 24. Dus twee schoten? Waar van daan is het tweede schot? Aha in de klok? U hebt dus daaruit, Sir Walter den kogel gezocht „Juist. Misschien hebben uw menschen meer geluk dan ik. Ik denk, dat de kogel de klok getroffen moet hebben en dan ergens op zij gesprongen moet zijn. Bij een van de ramen moet hij liggen." De beambten begonnen da delijk te zoeken. „De zaak wordt dus meer gecompliceerd." zeide Sir Walter, de gegevens tesamenvoe- gend, „een dame komt in het huis, klaarblij kelijk door Las Valdas verwacht. Een heer, die op eenige wijze tot haar in betrekking staat, dringt van beneden binnen. Zonder twijfel heeft de vrouw geschoten, maar het is niet haar kogel die Las Valdas gedood heeft, maar een anderen, die, volgens mijn meening, uit een automatisch pistool komt. Wie heeft nu dit tweede schot gelost V „Toch zeker de man, die na de vrouw hier binnengedrongen is". Sir Walter Ryce wilde iets antwoorden, maar op hetzelfde oogenblik klonk de telefoon. De detective, die naar het Ritzhotel ge stuurd was, belde op. (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1927 | | pagina 5