STRAATWEG AMSTERDAM-BAARN EEN CONFERENTIE VAN BELANG HEBBENDE AUTORITEITEN Gistermiddag heeft een conferentie plaats ge had tusschen den minister van waterstaat en wethouder ter Haar van Amsterdam, benevens den secretaris van Amsterdam en de burge meesters van de gemeenten Muiden, Naarden, Bussum, Laren en Eemnes inzake de voortzet ting der werkzaamheden aan den Rijksstraat weg AmsterdamBaarn. Mede waren aanwezig de directeur van den Rijkswatertaat hoofdingenieur Gelinck en de hoofdingenieur van den Waterstaat in hetoar- rondissement Haarlem P. J. van Voorst—Va der Jr. De minister zegde toe, dat in den loop van dit jaar de aanbesteding zal plaatshebben van den omleg bij Naarden en Laren. Met het oog op de te bouwen kunstwerken aan het Merwe- dekanaal en den spoorwegovergang bij Diemen is het echter niet mogelijk het traject tusschen Amsterdam en Muiden geheel voor 1932 ge reed te hebben. Door den burgemeester van Muiden werd dank gebracht aan de voortvarendheid van den heer van VoorstVader inzake het aanleggen van den noodweg bij Muiden. Wet hit der ter Haar voerde namens de com missie het woord. Bij de besprekingen werd er nog opgewezen, dat spoedige voortgang der werkzaamheden het provinciale plan voor de verbinding AmsterdamHilversum via het Zondpad overbodig zal maken. DE STAKING TE DEVENTER SLUITING DER FABRIEK De staking, welke gistermorgen is uitge broken aan de Overijselsche Ijzergieterij en Machinefabriek, te Deventer, omvat het ge- heele personeel, zijnde ongeveer 125 werk lieden. Daaronder zijn 104 georganiseerden, en wel 84 leden van den Algem. Nederl. Metaalbewerkersbond en 18 lcdën van den R.K. Metaalbewerkersbond. Gistermorgen heeft een vergadering van de staker^ plaats gehad. Daarin werd o.m. mee gedeeld, dat tijdens de bespreking in Den Haag met den rijksbemiddelaar op Zaterdag j.l.. de directie aan het personeel schriftelijk heeft bericht, dat Maandag de fabriek tot na dere aankondiging zou z'"n gesloten. HET ONWEER Men meldt ons uit Waddinxvcen Tijdens het hevige onweder boven deze ge meente sloeg de bliksem in de boerderij van den heer De Ruijtcr aan het Jaagpad alhier, met het gevolg dat brand ontstond. Ook brak brand uit in de woning van den heer Ende aan de Oranjelaan alhier, waar grootc matc- rieele schade werd aangericht. Op tal van plaatsen in de gemeente werden telefoon en electrische leidingen stukgeslagen. Eenige koeien en kalveren werden in het weiland ge dood, terwijl een paard uit angst te watei liep en verdronk. Persoonlijke ongelukken zijn niet voorgekomen. HET AUTOKERKHOF VERDWIJNT HET? In verband met den onhoudbaren toestand van den weg GoudaOudewnter, het beruchte „autokerkhof", heeft, naar de Tel. verneemt, de heer K. R. van Staal, lid van Provinciale Staten van Zuid-Holland, aan Ged. Staten van Zuid-Holland het verzoek gedaan om met be kwamen spoed maatregelen te willen voorbe reiden, die leiden tot verbreeding van boven- genoemden weg, opdat het autokerkhof, de ongelukken en het verlies van menschenlevens spoedig tot het verleden zullen behooren. HET KONINKLIJK BEZOEK AAN ZUID-LIMBURG. De Koninklijke trein arriveert om 10.50 uur Vrijdagmorgen op het emplacement van Staatsmijn Maurits te Lutterade, waar H. M. zal ontvangen worden door den Commissaris der Koningin in Limburg, den burgemeester van Geleen en mr. dr. Frowein, directeur van de Staatsmijnen. Naar wij verncm :nr zal het Koninklijk gezin ook in de mijn afdalen. ONGELUK OF MISDAAD? In den nacht van Zondag op Maandag merk te de heer Enklaar, directeur van den particu liere nachtveiligheidsdienst te Bussum, bij he4 controlecren van de woning Zwarteweg 35, waarvan hij ongeveer drie weken geleden had genoteerd, dat zij tijdelijk onbewoond was, een igenaardige lucht. Door het keukenraam zag hij een gaspit branden. Daar de deur ge sloten was, stelde hij zich met de politie in verbinding en op haar aanraden vroeg hij gis termorgen toestemming van den huiseigenaar om hc-t waarschijnlijk vergeten gaspitje uit te draaien. Dc huiseigenaar was eerst des avonds thuis, zoodat de heer Enklaar met hem gister avond zeven uur naar de verlaten woning ging. Sleutels waren niet aanwezig, dus moest een ruit uitgesneden worden. Hij schoof het gordijntje op zij en deed toen de ontdekking dat het in verregaande staat van ontbinding vorkeerende lijk van de bewoonster, de ruim 40-jarige weduwe von Göhlcr, een Franchise van geboorte en modiste van beroep, achter over op den keukenvloer lag. Men is niet binnengegaan, doch waarschuw de terstond de politie. Het parket van Amster dam arriveerde gisteravond. Reeds drie weken geleden hebben dames, die cpstumes in de maak hadden, bij de politie gevraagd, of die uit het hu:s gehaald konden worden, omdat mevr. von Göhler reeds een paar weken efwezig was. In verband met het aanvragen van een pas, vermoedde men, dat zij zich naar Parijs had begeven. RADIO ALS BURENPLAAG EEN BEPALING DERHAAGSCHE POLITIE VERORDENING „HINDER" HET CRITERIUM In de gister gehouden raadszitting van Den Haag was aan de orde het voorstel van de commissie voor de strafverordeningen tot wij ziging van de algemeene politieverordening inzake hinder van radiomuziek. De heer v. Bommel (M. P.) bestreed de opneming van een artikel, door dc commissie voor de strafverordening voorgesteld, tot het tegengaan van hinder veroorzaakt door radio muziek. Hij meende, dat de hinder dezer mu ziek zeker niet erger is dan van personen, die op straat zingen. De heer V i s k o p e r merkte op, dat piano muziek even hinderlijk kan zijn als radio muziek. De heer J o 1 s (V. B.) hoopte, dat de be paling soepel zal worden toegepast, doch vrees de dat dc ruime redactie tot moeilijkheden aan leiding kan geven. Iedereen, die een lastigen buur heeft, loop gevaar door deze bepaling getroffen te worden. Spr. zou daarom een an dere redactie wenschen. De heer De Visser (C. P.) meende, dat men met dit artikel overgeleverd is aan de willekeur van iederen politieagent en iederen onwilligen buurman. Spr., zou tegen het voor stel stemmen. De heer v. Lan gen (S. D. A. P.) verklaarde met buitengewoon veel genoegen voor dat voorstel te hebben gestemd in de commissie. De bedoeling is natuurlijk niet behoorlijke ra diomuziek tegen te gaan, maar er zijn men- schen, die zoo'n ding mear laten krijschen. En radiowinkels hebben de gewoonte soms van den morgen tot den avond de radio-muziek naar buiten <e latert schreeuwen, zoodat de buren ook op de warmste dagen de ramen ge sloten moeten houden. De heer Guit (R. K.) meende, dat er ver schil gemaakt moet worden tusschen radiomu ziek, die voor iemands genoegen wordt gege ven en radiomuziek, die als reclame wordt ge geven. Van de bepaling, zooals die is geredi geerd, verwachtte spreker willekeur. De heer Marchant (V. D.) wilde den Raad smeeken het voorstel aan te nemen. Er zijn menschen, die hun kattenmuziek uitstoot en, voortdurend en zonder zich aan klachten te storen, met open ramen. Men hoort foxtrott's en al die viezigheid meer van den morgen tot den avond, zelfs door zijn gesloten ramen heen. Als spreker wil werken en er staat aan den overf«nnt zoo'n ding te jammeren, dan kan hij het niet. Het is om er gek van te worden. En nu zegt men wel, dat er verschil gemaakt moet worden tusschen particulieren en hande laars, maar de laatse verdienen er tenminste hun brood mee. Van willekeur behoeft geen sprake te zijn; of er hinder is zal immers do rechter moeten uitmaken. De heer Droogleever Fortuyn (V.B.) merkte op, dat men in deze zaak kan zeggen: zog mij hoe gij over dit voorstel denkt en ik zal u zeggen w i e uw buren zijn. Spr. was ervan overtuigd, dat de verorde ning soepel zou worden toegepast. De heer Van Sandick (V.B.) wees op het voorbeeld van iemand, die aan den achter kant van zijn woning drie radio-liefhebbers had. I-Jjj hoorde Zondagmorgen eerst dc Evang Luthersche Gemeente in Amsterdam ,,'t Hij gend hert der jacht ontkomen" zingen, daarna een preek van een modernen dominé, des avonds de Bonifaciusfeesten te Leeuwarden, gemengd met de geloofsbelijdenis in een En- gclsche kerk en met muziek van Daventry enz. Spr. was dan ook voor dc verordening, maar zou haar duidelijker geredigeerd willen zien. Mevr. BIcumink (S.D.A.P.) wees op den hinder veroorzaakt door de radio voor kin deren die 's avonds tijdig moeten kunnen slapen. De Voorzitter wees erop, dat de ge zondheidscommissie op eigen initiatief een schrijven hoeft ingezonden, waarin zij wijst op den hinder yan de luidsprekers. Wat de toepassing betreft, merkte spr. op, dat niet de eerste de beste politic-agent, maar de rechter uitmaakt of er hinder is. t De redactie achtte spr. niet te ruim, zij is na ampele bespreking vastgesteld. Het crite rium open ramen achtte spr. onjuist in étage-woningen kan ook met gesloten ramen een bewoner zijn buurman hinderen. Het cri terium moet dan ook hinder zim, een bekend begrip in de wetgeving. Spr. herinnerde aan de verordening betreffende het kraaien van de hanen. Er is nog nooit iemand geverbali seerd wegens het kraaien van hanen, maar de klachten zijn ongehouden, stellig wegens de preventieve werking ven de verordening. Zoo zal het ook hiermee gaan. Na repliek van de heeren Dë Visser en Guit merkte de heer v. d Bilt (V.B.) nog op, dat deze hinder in Duitschland „errober Un- fug" zou zijn. Het is te betreuren, dat wij niet een dergelijke bepaling kennen waaronder al dergelijke dingen vallen. Spreker verwachtte veel van dc preventieve werking der verorde ning. Art. I werd vervolgens aangenomen met 365 stemmen. De andere artikelen werden z. h. st. aange nomen evenals, de verordening in haar ge heel. GROOTE UITSLAANDE BRAND TE ZAANDAM. Gisteravond heeft te Zaandam een felle uit slaande brand gewoed op het z.g. eiland tus schen de Oude Zeehaven en het Kanaal. Te ruim half negen za^ men vlammen uit slaan uit het machine-gebouw van den hout handel en zagerij „De Roode Leeuw" van de N.V. Houthandel v.h. F. en G. Gras. In een oogenblik tijds was ook de zagerij aangetast, waarna de naastgelegen loods, die geheel ge vuld was met hout, het zelfde lot onderging De loods met de zagerij en het machine-ge- bouw werden geheel verwoest. Een tweede loods kreeg aanzienlijke brandschade. Omtrent de oorzaak is niets bekend. De schade wordt door verzekering gedekt. GEMEENTERAAD VAN LEIDEN DE HUURVERORDENING VASTGESTELD In de gistermiddag gehouden vergadering van den. gemeenteraad van Leiden was inge komen een verzoek van den heer ir. G. L. Driessen om eervol ontslag als directeur van gemeentewerken en voorts een verzoek van do 3 Octobervereenigïng om vrijstelling van de belasting op publieke vermakelijkheden voor de 3 Octoberfeesten. Beide verzoeken werden in handen gesteld van B. en W. om prae- advies. In verband met de in een vorige vergadering aangenomen motie-Heemskerk, waarin werd aangedrongen op het ontwerpen van een huur- beperkingsverordening, kreeg de Raad thans deze verordening vast te stellen. De eerste strijdvraag liep over de omschrij ving van wat onder een woning wordt ver staan. De heer V a n E c k (S. D. A. P.) wessch- tc een definitie als in de huurcommissiewet. Dc meerderheid der commissie voor de straf verordeningen ontwierp een definitie in over eenstemming met de jurisprudentie te dezer zake. Ook de meerderheid van den Raad was de laatste opvatting toegedaan. Een arnendement-D e u r n e r (C. H.) om naast den verhuurder, die de verordening over treedt, ook den huurder te straffen, verwierp de Raad met groote meerderheid. Langdurig werd gedebatteerd over de vraag of dc commissie von advies moet worden be noemd door den Raad of door B. en W. Do heer Van Eek (S. D. A. P.) vreesde, gezien de houding van het college tegenover deze verordening, een benoeming van deskundigen in de commissie van advies en als gevolg daar van een toepassing der verordening, die de Raad niet wenscht. Spr. wil de commissie van advies onder publieke controle brengen. Na dat verschillende sprekers hierover het woord hebben gevoerd, besloot de Raad met 17 te gen 14 stemmen de benoeming van de com missie van advies op te dragen aan B. en W De heer Spend el (R. K.) maakt daarna bezwaar tegen het beroep van de beslissingen van B. en \V. bij den Raad. Prof. Ecrdmans (V. B.) is het met den heer Spendel eens en stelt voor een Commis sie van Berooep in te stellen, bestaande uit drie leden door den Raad te benoemen uit een voordracht van B. en W. De heer Van Eek (S. D. A. P.) acht het amendement-Eerdmans in strijd met de be ginselen van ons staatsrecht. Prof. Eerdmans trekt zijn amendement in. Met 25 tegen 4 stem men wordt het artikel waarin het beroep bij den Raad wordt geregeld, aangenomen. Een amendement-V an Stralen (S. D. k. P.) om de verordening op I Januari 1930 bui ten werking te stellen, inplaats van op 1 Jan. 1929, wordt aangenomen. De geheele verordening wordt vervolgens goedgekeurd met 16 tegen 13 stemmen. Bij het voorstel tot onmiddellijke afkondiging der verordening, zegt de Voorzitter, dat men hierdoor Gedep. Staten de kans ontneemt de verordening te schorsen. Besluit de Raad tot onmiddellijke afkondiging, dan zal spreker overwegen of het niet zijn plicht is zich direct met Gedep. Staten in verbinding te stellen. Het bestluit tot onmiddellijke afkondiging der verordening wordt genomen met 16 tegen 15 stemmen. Ondanks heftige oppositie der sociaal-demo craten wordt besloten de overige agendapun ten af te voeren en 's avonds niet te vergade ren. RECEPTIE BIJ DEN ITALIAANSCHEN GEZANT. De Italiaansche gezant en gravin Barbaro hebben gistermiddag een schitterende receptie aangeboden ter gelegenheid van het a.s huwe lijk van hun dochter, gravin Anna M. E. R. Barbaro met jhr. mr. Eugene V. E. Teixeira de Mattos. In de salons prijkten zeer vele bloemstukken en bouquetten, o. a. aangeboden door jhr. Bee- laerts van Blokland, minister van Buitenland- sche Zaken, mr. Patijn, burgemeester van Den Haag, het Corps Diplomatique en de vrienden der wcderzijdsche families. In vitrines, door bloemen omlijst, waren praohtige geschenken tentoongesteld, onder welke in het bijzonder opvielen dio van de Italiaansche kolonie, van de Italiaansche fas cisten in Holland en van het Corps Diplomati que. Onder de aanwezigen bevonden zich minis ter Beelacrts van Blokland, mr. Loder, minister Waszink, de heer en mevrouw Max Huber, mr. Wytema, burgemeester van Rotterdam, de Doyen van het Corps Diplomatique, Z.Exc. M. Guesalaga en zijn familie en alle leden van het Corps. Het huwelijk zal te Den Haag ten stadhuize worden voltrokken op Maandag 18 Juli om 10 uur voormiddags. Na de plechtigheid zal door graaf en gravin Barbaro in het gezantschapsgebouw Sophia- loan 1 een déjeuner worden aangeboden. Naar wij vernemen, zullen Z. K. H. Prins Hendrik en minister jhr. Beclaerts van Blokland aan dit déjeuner deelnemen. EAU-DE-COLOGNE ZONDER GEUR. Aqua commuis Zaterdag stond een Amsterdamsche koop man op de markt aan den Goudschen Singel te Rotterdam met zijn fleschjes met eau-de- cologne aan te prijzen. Verscheidene koopers kwamen opdagen, en een hunner wilde het zoo juist gekochte fleschje dadelijk gebruiken. Toen de kurk van het fleschje was, bleek, dat de inhoud bedreigelijk veel op leidingwater ge leek. Geur was er tenminste in het geheel niet aan te bekennen. De andere koopers onder zochten hun fleschjes ook en kwamen tot een zelfde negatief resultaat. De koopman bleek niet bereid te zijn, de fleschjes terug te nemen. Enkelen uit het publiek hebben hem daarop enkele klappen gegeven, waarna de koopers hun geld spoedig terugkregen. Een hunner heeft van het geval bovendien aangifte bij de politie gedaan. Deze stelt een onderzoek in. DOOR EEN MOLENWIEK GETROFFEN. De 75-jarige watermolenaar W. de Vries te Kinderdijk, gemeente Nieuw-Lekkerland, is Zaterdag door een wiek van zijn molen ge troffen en op de plaats gedood. CENTR. MIDDENSTANDS- CREDIETBANK HET ONTWERP IN DE EERSTE KAMER Het wetsontwerp tot wijziging van het Vilde hoofdstuk B der Staatsbegrooting voor 1927 (Centrale middenstandscTedietbank), heeft blij kens het Voorloopig Verslag in de afdeelin- gen geenszins algemeene instemming gevon den. Onderscheidene leden waren van gevoe len, dat de kleine middenstandsbanken eene groote versnippering van krachten teweeg brengen, welke ook voor de middenstandsban ken uiterst nadeelig werkt vooral op kleine plaatsen, terwijl voorts in het middenstands- crediet door de gewone banken kon worden voorzien. Andere leden waren van meening, dat niet zoozeer onderlinge concurrentie en versnip pering van krachten als wel de geheele aard en de wijze van de credietverleening door de middenstandsbon ken, deze gevaarlijk maken, terwijl zij onnoodig zijn, omdat andere ban ken in de behoefte kunnen voorzien. Eén beweegreden zou er nog kunnen zijn voor den Staat om het middenstandsbedrijf te blijven steunen, nJ. dat door voortzetting het uit de verleende garantie voortspruitende ver lies zouden worden \'erminderd. Het is uit den aard der zaak echter gewaagd voorspel lingen te doen maar hetv lijkt uiterst onwaar schijnlijk, dat het risico van den Staat ver minderen zal, wanneer hij de garantie, die nn alleen nog voor de Algem. Centrale Bankver. voor den Middenstand geldt, uitstrekt tot de eveneens in slechten staat ver verkecrervdo andere groote middenstandsbanken. Eene vraag, die al even oppervlakking of onvolledig is behandeld als de overige, is hoe de Staat van zijne garantie zal afkomen. Ook is niet aangetoond, dat er liefhebbers zullen komen, die aandeelen in de nieuwe zaakzul len nemen, Men mag met zekerheid aanne men, dat dit niet zal geschieden. Andere leden, die zich weinig ingenomen betoonden met het ontwerp, vroegen, welke de reden is, dat de Regeering meent het mid- denstandscrcdiet te moeten steunen. Het ge wone credietwezen wordt immers niet ge steund. Eenige leden, die in. hoofdzaak de hier bo ven ontvouwde bezwaren deelden, meenden echter aan het voorstel hun stem niet te mo gen. onthouden omdat de Staat nu eenmaal geïnteresseerd is en door zich thans te ont houden een groot nadeel zoude lijden. Men verzocht echter den Minister, wanneer de zaak tot stand komt, den provinnrialen in stellingen welke toch reeds een moeilijk be staan hebben, het niet al te moeilijk te ma ken. „CALVAR1ËNBERG." De Raad der gemeente Maastricht benoemde tot hoofd van dc af deeling huid- en geslachts ziekten en directeur van het radiologisch in stituut van het ziekenhuis „Calvariënberg" al daar den heer D. M. Levy, huidarts te Apel doorn. DE BRUG OVER DE EENDRACHT. Naar wij vernemen hebben B. en W. van Tholcri den bovenbouw van de brug over de Eendracht opgedragen aan de N.V. F. Kloos en Zonen's Werkplaatsen te Kinderdijk voor een bedrag van 180.000 Deze firma was do laagste Nedcrlandsche inschrijfstcr; er waren eenige Duitsche inschrijvers tot een lager be drag. De brug zal geheel te Kinderdijk worden ge bouwd en dan in haar geheel te Tholen worden ingevaren. ITALIAANSCHE LANDBOUWERS NAAR NEDERLAND. De Societa Nazionale Agricola Commerciale Industriale organiseert, naar de Msb. meldt, van 18 dezer tot 4 Augustus een reis van Ita liaansche landbouwers naar Nederland, België en Frankrijk. In Nederland worden Den Haag, Rotterdam en Amsterdam bezocht, alsmede Leeuwarden, als centrum van den Frieschen veeteelt, kaas productie en agrarische industrieën. Speciaal de Friesche runderen vormen dc attractie. Na België, waar Antwerpen, Mechelen, Brus sel, Bergen en Charleroi worden aangedaan, wordt Parijs bezocht met het departement van Seine et Oise OVERREDEN DOOR EEN RANGEER- TREIN. Gisterochtend omstreeks half-acht heeft een droevig ongeval plaats gehad op het rangeer terrein der H. IJ. S. M. aan den Loosduinschen weg, in Den Haag, het z.g. Haventje. Tegen het rangeerterrein ligt een opslag plaats ven een kolenhandel. De werklieden, die bij dien kolenhandel in dienst zijn, hebben ver gunning, hun gereedschappen te brengen in een loods op het spoorlerrein. Eiken morgen en avond komen zij daar om hun werktuigen te halen en te brengen. In de ochtenduren wordt op dit terrrin veel gerangeerd. De ar beiders zijn hiermee vertrouwd geraakt en weten precies, waar zij veilig kunnen loopen. Gisterochtend liep een ploeg werklieden langs de rails, toen een rangeertrein naderde. Zij gingen aan den kant, maar een hunner, de 54-jarige W. O. von den Zuid-West Buiten singel, struikelde over een rail, viel en kwam vlak voor den trein terecht. De trein reed hem over armen en beenen, en na korten tijd trad de dood in. Het slachtoffer was gehuwd en vader van eenige kinderen. INBRAAK. 2000 - ONTVREEMD VAN HET LEGER DES HEILS. In het kantoor van het Leger des Heils aan de Prinsegracht te den Haag is gisternacht ingebroken. Men is binnengekomen door het uitsnijden van een ruit. Uit een lessenaar is een geld- trommel met ruim 2000.-— gestolen. HERSTELLINGSOORDEN SPOORWEGPERSONEEL GEEN FUSIE TUSSCHEN VORDEN EN VILLANDRY De herstellingsoord-vereeniging 1855'1905 voor spoorwegpersoneel (Vorden) zal 31 dezer te Amsterdam haar jaarlijksche vergadering houden, waarin aan de orde zal komen een ver zoek van de Herstellingsoord-Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel (Villandry) om beprekingen te houden inzake samensmelting van beide vereenigingen. Het bestuur van Vor den heeft met algemeene stemmen besloten, aan de ledenvergadering voor te stellen, niet tot samensmelting te besluiten. In het jaarverslag over 1926 wordt met dankbaarheid vermeld, dat het der verceniging is mogen gelukken, de verbouwing en uitbrei ding van het kinderhuis Van Hasselt-Paviljoen, waarvan de kosten f 45,000 bedragen, uit te voeren zonder dat het noodig was, één cent hypotheek te nemen. De geheel kostelooze ver pleging voor leden en hun te hunnen laste zijn de huisgenooten v/erd 1 Aug. 1926 ingevoerd. Op 1 Januari 1927 bedroeg het aantal leden 9150. De opbrengst van de contributies was 35,682 (in 1925 34,309). Voor het bouw fonds werd in 1926 ontvangen f 6939, waar door het totaal van het in dat fonds gestorte bedrag 61,442 beloopt. Het bouwfonds is thans geheel verbruikt voor de verbouwing van Decanije en Van Hasselt-paviljoen. In 1926 werden in Vorden opgenomen 384 personen (v. j. 348), onder wie 37 particulieren, waarbij 12 slachtoffers van den watersnood. Do uit komsten van de verpleging stemmen tot te vredenheid. Het totaal aantal verpleegdagen dn Vorden was 14,501 (v. j. 13,078), zoodat ge middeld per dag aanwezig waren 40 personen (v. j. 36), van wie 17 kinderen (v. j. 16). De kosten van de verpleging waren gemiddeld per persoon en per verpleegdag 2,46>S (v. j. ƒ2,6424); de verlaging vindt haar oorzaak hoofdzakelijk in het grooter aantal verpleeg dagen. De financieele toestand der vereeniging wordt kerngezond genoemd. si-. NEDERL. GRAFISCHE BOND DE 14e JAARVERGADERING NOG STEEDS WERKLOOSHEID Dc Nederlandsche Grafische Bond hield giste ren en heden zijn 14e jaarvergadering in Hotel „Insulinde" aan den Stationsweg te 'sGraven- hage. De voorzitter van de afd. Den Haag deelde mede, dat des avonds van den eersten verga derdag aan de congresleden een voorstelling in „Scala" zou worden aangeboden en dat heden-* ochtend vroeg een autotocht zou worden on-* dernomen door Den Haag en omstreken; ge volgd door een bezoek aan „De Bijenkorf". In zijn openingsrede constateerde de Bonds voorzitter, de heer J. Sans uit Deventer, dat de toestand in het grafisch bedrijf nog steeds door werkloosheid wordt gekenmerkt. Een 1200-tal vaklieden in dit bedrijf zijn zonder werk. De mechaniseering van het typografen- vak is daarvan voor een groot deel de oorzaak. De strijd der arbeiders gaat niet tegen het machinale bedrijf, doch het is, zeide spr., jam mer, dat de machines niet meer in het algen meen belang in dienst worden gesteld. Door ben perking van het overwerk tot het meest nood zakelijke kan de werkloosheid der collega's tot een minimum worden teruggebracht. Intusschcn zijn, mede dank zij sinds 1914 do collectieve arbeidsovereenkomst, de arbeidsn voorwaarden in de latere jaren op peil ge bracht en gehouden. Het onderzoek naar de prijstarieven, dat thans wordt ingesteld naar aanleiding van de actie der ongeorganiseerde patroons, kan volgens spr. geen ander resul taat opleveren dan dat die tarieven behooren te worden gehandhaafd, daar zonder deze geen bevredigende uitkomsten voor patroons en werknemers kunnen worden verkregen. Het vermogen van den bond bedraagt thans 110,638.15, d. i. 101.13 per lid. De begrooting voor 1927 werd op 20,800 vastgesteld. Op 51 Dec. telde de bond blijkens het jaar verslag 1198 leden, verdeeld over 19 afdee- lingen en 7 correspondentschappen. Aan de orde kwam een voorstel van het hoofdbestuur om te bepalen, dat na 26 weken werkloosheid een lid van het ziekenhuis geen recht meer heeft op ziekte-uitkeering „tenzij hij van de eerste week zijner werkloosheid af de vastgestelde contributie voor het fonds door betaalt". Ter toelichting werd opgemerkt „dat in verband met langdurige werkloosheid van enkele leden een grensbepaling voor ziekenuit- keering in de practijk noodig was gebleken. Ook zijn gevallen van fraude anders niet te vermijden. Het voorstel van het hoofdbestuur werd met 16 tegen 13 stemmen aangenomen. Het hoofdbestuur verkreeg machtiging om, wemneer het de noodzakelijkheid van aanstelling van een tweeden vrijgestelde als propagandist aanwezig mocht achten, daartoe over te gaan. Aangenomen werd een voorstel van het hoofdbestuur om het jeugdblad „De Jongo Garde", waarvoor niet voldoende medewerking meer kon worden vwkregen, ingaande 1 Ja nuari a.s. op te heffen en daarvoor in de plaats .te stellen de „Grafische Revue". De bijeenkomst werd verdaagd tot heden ochtend tien uur. HUURVERORDENING TE HAARLEM. B. en W. van Haarlem hebben den Raad ge schreven, dat zij van oerdeel zijn, dat het ma ken van een huurverordening mogelijk en wen- schelijk is voor huren van 6 per week en lager en dat met een dergelijke huurverorde ning alleen kan worden volstaan, omdat de commissie voor de strafverordeningen een ver ordening diensovereenkomstig heeft ontworpen. Een minderheid kan zich met dit voorstel niet vereenigen. Een zoo ingrijpende beperking in de contractvrijheid lijkt haar door do om standigheden niet geboden,

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1927 | | pagina 6