26e Jaargang No. 11 AMERSFOÖ RTSCH DAGBLAD „DE EE M LAND ER" 13JuMS?927 TWEEDE BLAD. UIT DE STAATSCOURANT Voornaamste Kon. besluiten, enz. uit de Staatscourant van hedenavond. Benoemd tot leeraer aan de R. H. B. S. te Alkmaar F. H. Holzmüller, met eervol ontslag als leeraar aan de R.HB.S te Hoorn. Wederom tijdelijk benoemd tot leeraar aan de RÜ.B.S. te Oud-Beijerland H. IJ. D. Lam- mers benoemd aan de R. H. B. S. te Oostburg tot leeraar Ir. L. J. A. Kardinaal, E. P. van der Werff, E. J. C. Lemaire en J. F. Lijsen, ellen thans tijdelijk KONINGIN EN PRINSES NAAR NOORWEGEN VOOR EEN DRIETAL WEKEN r Naar wij vernemen ligt het in het voor nemen van de Koningin om met Prinses Juliana op 3 Augustus naar Midden-Noorwegen ta vertrekken, ten einde daar een drietal weken to verblijx'en. EEN TWEEDE NAARDER- MEER DE OOSTEINDERPOEL Ter aanvulling van een vorig bericht hier omtrent kan de N. R. Ct. nog mededcelcn, dat het terrein, hetwelk de Vereeniging tot Be houd van Natuurmorumenten in Nederland tracht aan te koopen van de gemeente Aals-, meer, behoort tot den bekenden Oosteinder- poel. Botanisch behoort dit veenmóeras tot het beste, wat er in Nederland te vinden is en vele botanici van naam hebben het onder zocht. Behalve versohillende orchideeën, waar onder do Nachtorchis (Platanthera bifolia), komt er ook voor de Veenbes (Vaccinium oxycoccus), Zonnedauw (Drosera rotundifolia) enz. Ornithologisch is het terrein van minder beteekenis en in dat opzicht kan het niet ver geleken worden met het Naarderme%^ Er zijn indertijd reeds plannen geopperd om het terrein te dempen, doch dit gevaar kon worden afgewend. Het is te wenschen, dat de gemeenteraad van Aalsmeer zijn medewerking wil verleenen om het behoud van den Oost- eindèrpoel, ook voor de toekomst, te verzeke ren,. door aan het verzoek der verceniging tegemoet te> komen. - BOND VAN STAATS- PENSIONEERING ALGEMEENE VERGADERING Gister vergaderde in den Dierentuin te 's-Gravenhage de Bond voor Staolspensionnec- ring onder voorzitterschap van jhr. de Muralt, die in zijn openingswoord mededeelde, dat de voorzitter prof. Hecres langdurig ziek is en dus niet in staat is deze'vergadering te leiden. Spr. stelde voor een telegram te zenden aan den voorzitter, waarmee de vergadering door ap plaus instemming betuigde. Spr. memoreerde de in het afgcloopcn jaar overleden leden, aan wien nagedachtenis hij hulde bracht. Ook bracht spreker dank aan de aftredende hoofdbestuursleden, de heeren S. Lezer, H. Limpers en J. de Ruiter en aan de voorvechters dc heeren v. Krevelen, Pcrio (G. L. Janssen) en ds. P. A. Vis. Spr. betoogde vervolgens, dat de pessimisten, die niet tevre den zijn met de bereikte resultaten van de toekomst niets verwachten, ongelijk hebben. Nog altijd is het doel van 'den bond: premie- vrij staatspensioen voor iedereen, die het noo- dig heeft. De vraag is of datgene, wat bereikt is, de nvcaeite waard fes. Die vraag beant woordende, merkte spreker op, dat de bond in het parlement invloed heeft, a! v/ordt hij niet steeds genoemd. Hij drijft, althans voor een deel, de politieke partijen. Spr. memoreerde het optreden van de vrijzinnige concentratie, die tevergeefs getracht heeft het staatspensioen te verkrijgen, en het optreden daarna van den heer Duijs, wien de poging gelukte. Wcrl dege lijk werdén zij gesteund en geschraagd door de actie van den bond. Ten declc is het doel be reikt: alle loonarbeiders krijgen pensioen zon der premiebetaling. Evenwel zijn er nog velen, nog duizenden, die op hun ouden dag hulpe loos blijven. Dc strijd blijft dan ook gericht op volmaking van het behaalde succes. Is ook dat bereikt, dan is Weliswaar het hoofddoel van den bond verwezenlijkt, maar de taak van den bond is daarmee geenszins afgeloopen. Dan blijft het nog een taak om de wijze van pensionneering te veranderen, zoodat de mil- lioenen verslindende zcgelpakkerij met do daaraan verbonden Raden van .^beid verdwijnt en het aldus verkwiste geld ten goede komt aan de belanghebbenden. Het r^eds gepubliceerde jaarverslag werd goedgekeurd, evenals de rekening en verant woording van den penningmeester en de be- grooling-. In behandeling kwam het voorstel van het hoofdbestuur om het te machtigen-stappen te doen om in het bezit te komen var. bijv. een drietal aan hooge eischen beantwoordende bondsliederen, vierstemmig op muziek gezet door een bekwaam componist. De bedoeling is dat èn aan bondsafdeelingen èn aan besturen van ouderdomstehuizen, die op een en ander prijs stellen, zpoveel mogelijk gratis exempla ren worden verschaft. De heer Pcrio wees op hetgeen de bond reeds gedaan heeft voor het omhoog brengen van het peil van zang en tooneel in de' afdee-' lingen en betoogde, dat dit voorstel een nieuwe» stap in die richting- wil zijn. Het voorstel werd z.h.s. aangenomen., Daarna was een voorstel-Kampen aan de ordeDe Bond voor Staatspensionneering neemt daadwerkelijk deel aan de Tweede Ka merverkiezingen in T929 Vroegtijdig wordt door het hoofdbestuur aan alle politieke par tijen de vraag gesteld of zij bereid zijn het streven vaan den bond, neergelegd in art. I enz. der statuten, te helpen verwezenlijken, met verzoek binnen een bepaalden tijd te ant woorden. Het hoofdbestuur publiceert de ant woorden en steunt door woord en schrift de partijen, die haar medewerking zullen verlee nen aan het tot stand komen van de in art. 1 enz. uitgedrukte wenschen. De secretaris, de heer Van Krevelen, merkte op, dat niet alleen aan de politieke partijen, mgar ook aan de, candidatcn afzon derlijk hun meening gevraagd moet worden. Daarmee had men bij de Statenverkiezingen in Friesland zeer veel succes gehad. D s. Vis vroeg het voorstel te behandelen na zijn inleiding, die hij hedenmiddag zou hou den over de vraag wat leeren ons de verkie zingen aangaande de huidige kieswet? Daartoe werd besloten. Een voorstel-Alkmaarhet hoofdbestuur make zooveel mogelijk gebruik van de radio ter verspreiding van de beginselen van den bond, werd verdedigd door den afgevaardigde van Alkmaar, die tevens een, ander voorstel- Alkmaar verdedigdede jaarvergadering draagt het hoofdbestuur op er bij de politieke partijen op aan te dringen, dat het vraagstuk „ouderdomsverzorging" zooveel mogejiik als één der urgentste punten op haar pnrtijpro- g'rom naar voten wordt gebracht. Het eerste voorstel werd 'aangenomen, het tweede zou des namiddags bij het voorstel- Kampen behandeld worden De afd. Amsterdam stelde voor ooa dc re geering te verzoeken de Raden van Arbeid te ontbinden en tot invoering van staatspensioen zonder premie over te gaan, naar dc oorspron kelijke bedoeling van den Bond. Het hoofdbestuur adviseerde, dat wie de Raden van Arbeid wil ontbinden, dient aan te geven hoe hij de verzorging der invaliden wenscht te regelen. De afgevaardigde van Amsterdam vroeg welke argumenten het hoofdbestuur had tegen opheffing der Raden van Arbeid. De heer P e r i s (hoofdbestuur) merkte op, dat de bond niet kan vragen om opheffing van de Raden van Arbeid, omdat die in het stelsel passen, Hij kan slechts aandringen op vermindering van het aantal en op vermindering van den bureaucratischen omslag. Het was beter een commissie door het hoofdbestuur te doen benoemen, die onderzocht op welke wijze de sociale wetgeving zou kunnen worden vereen voudigd. Deze commissie zou met een concreet voorstel kunnen komen. Bij de discussie wees de heer v. d. Velden (Rotterdam) erop, dat dc sociale verzekering en staatspensioen twee geheel verschillende zaken zijn, die naast elkaar heel goed kunnen bestaan. Men moet niet het kind met het bad water weggooien. De voorzitter wees erop, dat dit ook geenszins de bedoeling van het hoofdbestuur js. Het voorstel, door den heer Peris verdedigd, tot benoeming eener commissie werd aange nomen. In de^ plaats van de aftredende hoofdbe stuursleden, de heeren S. Lezer, H. Limpers en J. de Ruiter, die niet herkiesbaar waren, werden gekozen de heeren A. de Boer, te Anna-Paftlowna; U G. Dorhout, te Hoorn, en C. van der Velden, te Rotterdam. Een voorstel-Amsterdam om pogingen te doen vakbewegingen en andere bonden te be wegen als collectieve leden toe ,te treden, zal door het hoofdbestuur in studie worden ge nomen. De vergadering werd daarna geschorst. DIRECTEUREN VAN NIJVERHEIDSSCHOLEN ALGEMEENE VERGADERING Onder voorzitterschap van den heer H. Eelens, uit Schoonhoven, werd Vrijdag 8 Juli in „Parkzicht" tc Amsterdam de algemeene le denvergadering gehouden van den Bond van Directeuren van Nijverheidsscholen in Neder land (V. D. N.). Bij de opening werden dc hee ren H. J. de Groot, inspecteur-generaal van het Nijverheidsonderwijs en de inspecteurs Grooto Haar en Cool welkom geheeten. Daarna werd een bespreking gehouden over het rapport der leerplancommissie, ingeleid door den heer M. Worp, te Delft. Dc heer Worp besprak de daarin voorgestelde aanvullingen en het plah de elementaire opleiding op de vakschool uit te breiden met een na-opleiding in fabriek of werkplaats, aangevuld door daarop aansluitend theoretisch en teekenonderwijs op de avond school. Aan de debatten werd o.m. deelgenomen door de heeren H. J. de Groot, G. Michell, B. Sterg- gerda en den Voorzitter, op wiens voorstel werd besloten de commissie tc verzoeken het rapport verder aan te vullen en om te werken. In de Zaterdag voortgezette vergadering werden de jaarveislagen over 1926 en de be grooting voor 1928 goedgekeurd, terwijl de bestuursleden de heeren B. Steggerda, Freda en L. van Essen Rzn., Utrecht, werd herkozen. Verder werd besloten in te gaan op het ver zoek van den A.N.W.B. om het practisch onder richt in de regelen van het verkeer te bevorde ren. Op voorstel van den heer Beesd te Maas tricht en den voorzitter werd besloten op de volgende algemeene vergadering te behandelen het Psychotechnisch onderzoek van leerlingen bij de toelating op dc nijverheidsscholen. Des middags werd onder leiding van den heer Ir. Keppler, directeur van den gemeente lijken Woningdicnst te Amsterdam, een auto tocht gemaakt door de uitbreiding Amsterdam- Zuid en -West, het Tuindorp in de Maar en Uilenburg. Bij het hieraan voorafgaande bezoek aan de tentoonstelling van teekeningen en plan-i nen der adviescommissie voor Noord-Holland, bracht dc voorzitter den heer Keppler, harte lijk dank voor diens geleide en hulde voor het tc Amsterdam verrichte werk. BELGISCH VLIEGTUIG BIJ EINDHOVEN GELAND HET TOESTEL VERNIELD Gistermiddag te 12 uur is op een weiland onder de gemeente Eindhoven in de nabijheid van Aalst ccn Belgisch vliegtuig bij een nood landing verongelukt. "Dc inzittende bestuurde, sergeant-vlieger R. Verbooinen, bleef onge deerd. Het vliegtuig was gistermorgen te 10 uur te Diest (België) opgestegen. Doordat het con tact niet in orde was, was de vlieger blijkbaar uit den koers geraakt cn boven Nederlandsch gebhd terecht gekomen. Hij wilde hier een noodlanding doen om zich te orienteeren, in de mecn'ng verkeerend, dat hij boven België was. Bij de landing raakte de schroef van do ma chine in den grond vast, waardoor het vliegtuig over den kop sloég. De vliegenier die alleen in het vliegtuig zat, wist zich ongedeerd in veiligheid tc stellen. Het vliegkamp te Dicst is telegrafisch van de noodlanding in kennis gesteld. Het vliegtuig is grootendeels vernield. (Tel.). f PROF. EINTHOVEN. De toestand van Prof. Einthoven was Heden bevredigend. De patiënt had een rustige nacht. VERDRONKEN. Te Alphen aan den Rijr. is gisteravond het 4-jarig dochtertje van den heer D. B. in een achter de woning gelegen sloot geraakt en. verdronken. Eerst na eenige uren dreggen werd het lijkje opgehaald. De vier Leidsche studenten in de wis- en natuurkunde die per fiets naar de Scndinavische landen togen om de zonsverduistering bij te wónen. Hier ziet men ze bij hun toestellen nabij de kampeerplaats te Aal. De jongelui zijn op hun tocht geïntervieuvvd door Zweedsche bladen, die ook het sportieve karakter van deze fietstocht deden uitkomen „Visscherslatijn" wordt weinig geloofd. Daarom liet deze \is- schcr zich vereeuwigen met ecu door hem te Dicmcn ge vangen edelkarper van 15' pond Graaf van Limburg Stirum, onze nieuwe gezant te Berlijn, heeft president Hindenburg zijn geloofsbrieven overhandigd. De gezant verlaat het paleis van het Duitsche staatshoofd. i Berlijn is oen nieuwe wolkenkrabber rijk. Op het Tempelhof Feld is het nieuw gebouw dei: ■uitgeversfirma Ullstein verrezen, dat wij hier in vogelvlucht afbeelden., Dit plaatje toont een verheugde familie: de vlieger Chamberlin op het vliegveld C.roydon te Londen, met rechts naast hem Chamhrrlin's moeder, die haar zoon in zeven jaar niet gezien had en die speciaal uit Ohio overgekomen is om höfri to begroeten! Links de vrouw van den vlieger. Tusschen moeder en zoon een jeugdig neefje. De meubelfabriek L. O. V. te Oosterbeek, welke Zaterdaenacht omstreeks vier'uur geheel afbrandde.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1927 | | pagina 5