ETHISCHE VEREENIGÏNG DE ZOMERCONFE RENT IE TE LU NT EREN REGEERING EN ZENDING Prof. dr. Obbink opende deze conferentie .oor er op te wijzen, dat Jezus Christus in het middelpunt moet staan. En Hij zegt ons, dat w ij het licht der wereld zijn. Het licht dat wij hebben is dan ook ontleend licht. Als wij Zijn discipelen zijn, zijn wij het licht, omdat we dan Zijn licht weerkaatsen. Hierna sprak mevr. Van Oort over Macbeth en gaf een verklarend overzicht van dit kunst werk. In de ochtendbijeenkomst van Dinsdag deze was in de open lucht van het bosch, dank zij het prachtige weer sprak dr. M. C. Slotemaker de Bruine over „De navolging van Jezus als theologisch motief". Theologie, aldus Spr., is de wetenschap van de openbaring van het mysterie Gods. Dc theologie van onze dagen is bezig, zich vrij te maken van het humanisme der negentiende eeuw. Dit humanisme had groote belangstel ling voor de persoon en het leven van Jezus. Het nader brengen van dezen persoon tot den mensch was de kracht van de oud-modernen, al bleef deze gedachte van „navolging" toch altijd vlak. Toch is ook van andere zijde het normatief stellen van Jezus' persoonlijkheid voor den tegenwoordigen mensch zeer vaak voorgekomen. Maar de basis, die het vorige geslacht had gevonden, het religieus-zedelijke leven van den mensch, is nu verzonken. Men- schen als Karl Barth hebben door hun radicale probleem-stelling het oude standpunt van het zoeken van God uit den mensch ondermijnd. De groote vraag is samengevat in het „Woord, dat vleesch geworden is", om het Johanneisch te zeggen. Wie dit eenmaal heeft gevoeld, zal zich wel wachten om uit den mcnsch Jezus God te willen leeren verstaan. De roep van Jezus aan „zijn leerlingen om hem te volgen" heeft dan ook een veel dieperen zin dan de alledaagsche van zich-bij-iemand-oan-te-slui- ten. Zijn opvatting was eschatologisch, d. w. z. zij richtten den blik op het Koninkrijk Gods als het uiteinde van deze wereld. Jezus gaf echter ook een ethisch moment ter navolging; Hij riep tot volmaaktheid en lot het dienen van God in deze wereld. Waar bleef nu echter het Koninkrijk Gods na Jezus' dood? Wij weten dat de verwach tingen van de discipelen, ondanks de geweldige moeilijkheden waarvoor zij kwamen te staan, niet zijn vernietigd. Tusschen de twee momenten, het eschatologi sche cn het ethische, is zooal geen tegenstel ling, dan toch een zekere spanning. Wie eschatologisch leeft cn alleen verwacht wat God zal doen, leeft hier eenigszins als een vreemdeling. De ethisch-ingestelde mensch is anders; hij leeft in deze wereld, en strijdt om dat hij daartoe geroepen is. Dit sluit het ver wachten van Gods Rijk echter niet uit. Wij moeten dan ook vóór alles ons oog biijven houden op het Koninkrijk en dan daar bij tevens Jezus trachten te volgen in deze wereld. De voorbeeldigheid van Jezus kan echter slechts beperkt gelden; Spr. denkt bijv. aan het huwelijk, aan het dagelijkschc werk in tegenstelling tot het laten staan van den ploeg. Laat ons liever vragen: wat zou Jezus doen in onze omstandigheden? Dc redding, de we dergeboorte blijft op den voorgrond; God maakt ons Zijn kinderen buiten eenige praes- tatie van ons om; maar juist daarom zijn wij geroepen om Zijn wil te doen in de navolging van Jezus. Rcgecring en Zending. Dinsdagavond sprak dr. Crommelin over Regeering en 'Zending. Na een historisch ovei- zicht gegeven te hebben besprak Spr. het wederzijdsch belang van een goede verstand houding, zooals die er tegenwoordig is. Het werk der zending bevordert orde en rust. Op medisch terrein werkt de zending daar, waar wegens personeel moeilijkheden de regeering bijna niets zou kunnen doen. Wederkeerig steunt de financicclc hulp der regeering hei zendingswerk in ziekenhuizen en scholen, al brengt dit met 2ich mee, dat men voor de scholen aan het regeeringssysteem gebonden is. De zending moet van de regecring gerech tigheid cischen in het besturen dezer gewesten. Als steeds werd de dag met een korte gods dienstoefening geëindigd. De navolging van Christus als sociale kracht. Na de morgengodsdienstoefening kreeg prof. Slotemaker de Bruine het woord om te spreken overDe navolging van Christus als sociale kracht. Men heeft hem gevraagd een practische behandeling te geven. Toch mag met een opsomming van mogelijkheden niet worden voldaan en dient men zich vooraf op drieërlei te bezinnen. Het onderwerp bedreigt ons allereerst met het gevaar, dat het voor beeld van Chr. op zulk een wijze de norm vormt voor het sociale leven, dat alles uitwen dig en wettisch wordt, dat daden van Jezus worden nagedaan en woorden zonder meer worden toegepast. Dergelijke eischen worden regelmatig gesteld, gelijk met voorbeelden wordt toegelicht. Maar zulk een navolging zou geestelijk volkomen waardeloos zijn, al lean er in wettisch gedrag een zekere paedagogi- schc en bewarende waarde schuilen. Zij maakt bovendien Jezus waardeloos, want Hij wordt aldus de brenger van een nieywe moraal en niet de brenger van een nieuw geestesbeginsel. Het zal moeten vaststaan, dot het ook bij de navolging allereerst om dit beginsel te doen is. Wordt van sociale kracht gesproken, dan rijst bovendien de vraag in hoeverre het evan gelie andere dan zuiver individueele beteeke- nis heeft. Men kent het verschillend standpunt, dat in de 16de eeuw door de onderscheidene reformatische stroomingen werd ingenomen. Spr. kiest hier beslist voor de opvatting van Calvijn, die den nadruk legt op Gods schep pers heerlijkheid en dus het gansche men- schenleven in het oog vat, al is hij niet blind voor het gevaar, dat men zich hier aan phra- sen te goed doet en al begrijpt hij de reactie bij sommigen, die den invloed van het geeste lijke louter tot het intieme leven willen be perken. Eindelijk doet zich dc moeilijkheid voor, dat de economische en politieke omstandig heden in onze dagen zoo totaal verschillen van die in de 1ste eeuw onzer jaartelling, dat een navolging en toepassing zonder meer, on mogelijk is. Men denke aan de gekerstende wereld van onzen tijd en het geheel nieuwe licht, waarin daardoor de bergrede staat. Aan de slavernij in de 1ste eeuw tegenover de vrije arbeiderswereld van thans. Aan de industriali satie, die geheel nieuwe economische verhou dingen en problemen gebracht heeft vergele ken bij het eenvoudige agrarische leven in Pa lestina. Copieeren van Hand. 2 of van de ge lijkenis der arbeiders in den wijngaard is geen navolging van Christus. Derhalve zal moeten gegraven worden naar het beginsel en zal van daaruit de toepassing moeten worden gevonden door de verhoudin gen in onzen dag. Hiermee is spr. genaderd tot dc kern van zijn betoog. De uiteenzetting der praktijk geeft hij aan de hand van 3 vragen Ten eerste kan men aldus het beginsel af zonderen zonder alles te verwateren? Wie slechts op het beginsel let, houdt allicht geen practijk over. Als de geschiedenis v. d. rijken jongeling niet het bezitten van het geld perse veroordeelt, en Hand. 2 geen socialisatie of communisme vergt, wat blijft dan de reëele inhoud, die om toepassing vraagt? Hier zal een subjectief inzicht onvermijdelijk van groo te beteekenis blijven en terwijl elk christen onvoorwaardelijk zal moeten volgen datgene wat voor hem norm is, zal hij aan een ander christelijk leven en navolging van Christus niet mogen ontzeggen, al heeft deze andere die zelfde norm niet aanvaard. Ten tweede: Wotdt Jezus oldus tot sociale kracht, dan openbaart zich dat onmiddellijk reeds in ongerustheid over en critiek op de bestaande toestanden. Men kan niet langer sa' 5 ft it ziin et» dc vrong van Sheldon what would Jesus do? pijnigt onophoudelijk. Wo ningvraagstuk, toestand van den arbeidenden stand, gevolgen van het fabriekmatig proces, de bereikte ontwikkeling, een verschijnsel als dat der werkloosheid cn zooveel meer gaan den christen kwellen. In Winchester verhaalde een christen uu Britsr.h-Indiê. hoe eerst door het christendom vragen als de groote-stads- ellende, drank en opium de harten gaan bezig houden on verontrusten. Van Christus gaat een ontdekkende cn ontevreden makende macht uit. Spr. wijst hier op de gerechtigheid die bij Jezus evenzeer primair is, als het er barmen. Op de waarde van den enkeling, die niet verminderd mag worden en waardoor so ciale vragen dubbel pijnlijk worden. Op het vanzelfsprekende van bekommering inzake de anderen en van broederlijke solidariteit. Hij il- lustrrrit hw met voot beelden uit de gevonge- liën. Bove*- il spreekt in Jezus de asboluutheid van den wil des Vaders, waardoor het over Hem alleen gaat. Onze eigen persoon, positie e.a. verliezen haar beteekenis geheel en de honger naar het koninkrijk van God over- heerscht alle berekeningen en gevoelens Ten derde geeft spr. een aantal toepassin gen en bijzondere gevallen. Zonder in casuistiek te mogen vervallen, zal men toch in elke ge geven omstandigheid moeten ontdekken, wat de chr. eerst van het oogenblik is. Er kan dan een troost liggen in Jezus woord. Zijt voor zichtig als de slangen en niet alleen oprecht als de duiven. Billijkheid tegenover de tegen partij spreekt dan van zelf, al heet zij gewoon lijk dwaasheid. Men zal moeten rekenen met de teekenen der tijden, ook in dezen zin, dat men aan economische eischen of bezwaren het volle pond geeft. Men zal zijn beginsel moeten zuiver houden, terwijl dit uiterst on- voordeelig is. Men zal de waarde van groep, organisatie, partij niet mogen loochenen en toch dc persoonlijkheid daarin niet mogen la ten ondergaan. Spr. eindigt met het woord: „opdat gij moogt hinderen zijn uws Vaders, die in de hemelen is". Men wordt niet kind door od be paalde wijze te handelen, maar handelt op bepaalde wijze, nadat men kind geworden is. De navolging is niet de weg tot het kind schap, maar omgekeerd. Op deze wijze is elk gevaar van uitwendigheid en wettischheid evenzeer overwonnen als dat van beginsel of phrase zonder daad HET PAARD EN DE SPIEGELRUIT. Plotselinge consternatie. Hedenmorgen te half elf kwam een slec- perswagen van een expeditiefirma tc Am- ssterdam de brug van dc Prinsengracht naar de Utrechtschestraat afrijden. Vermoedelijk ten gevolge van het feit, dat de wagen zwaar be laden nas met balen suiker, kreeg hij op de helling van de brug een groote vaart en waren de pogingen van den voerman het paard in te houden, vergeefs. Het dier maakte eensklaps een zwenking naar reohts cn liep pardoes met zijn kop door een kleine spiegelruit van het sigarenmagazijn van den heer Albert Lam, dat zich op den Koek van dc Prinsengracht en Utrechtschestraat bevindt. Stukken van de ver brijzelde ruit sloegen in het rond, terwijl vrij wel alles wat zioh aan sigaren in de étalage bevond, vernield werd, tot groote ontsteltenis van de winkeliersvrouw, die op dit oogenblik juist een klant hielp. Het paard bleek aan borst, kop en poot en ernstige verwondingen te hebben opgeloopen cn zal moeten worden af gemaakt. Het geval trok op dit drukke stands^ punt uiteraard ontelbare nieuwsgierigen. BRUTALE DIEFSTAL. Juwcclen uit een uitstalkastje. Uit een uitstalkastje in de hal van restaurant Royal op het Lange Voorhout te Den Haag zijn voor een waarde van ongeveer 10,000 aen siciaden en juweelen, eigendom van een winkelier in het Noordeind ontvreemd. Ver moed wordt, dat de dief zich 's avonds heeft laten insluiten DE GEREFORMEERDE KERKEN DS. BRUSSAARD EN „WOORD EN GEEST" Ds. J. C. Brussaard te Blocmendaal heeft zich teruggetrokken als medewerker van „Woord 'en Geest". Herinnerd worde de ver klaring van dr. B. in het blad, ongeveer een half jaar geleden, omtrent zijn houding, toen hij met de classis Haarlem der Geref. Kerker» een, compromis had gesloten; andere mede werkers van het blad waren met deze verkla ring weer niet tevreden, en evenmin met wat ds. B. in gesprekken zou hebben gezegd. De „Opr. Haarl. Ct." meldt nu over wat et sindsdien gebeurd is het volgende Over de actie tegen ds. B., waarbij tevens de hierboven vermelde mondelinge uitsprakeh, zooals men ons verzekerde, nog onjuist waren weergegeven, waren ën ds. B. èn vele mede werkers met hem niet te spreken en eischtei zij rehabilitatie. In een kort hierop gehouden medewerkersvergadering zijn deze geschillen, waarbij ook kwam het bezwaar dat ds. Brus saard had tegen de tegenwoordige richting van „Woord en Geest", uitvoerig besproken, zonder dot men tot een oplossing kwam. Ech ter moest toch dit geschal uit den weg en werd besloten een commissie te benoemen die een en ander nader zou onderzoeken en zoo mo gelijk met een voorstel ter overeenstemming zou komen. Teneinde de zaak zoo objectief mogelijk te behandelen, werd besloten dat „Woord en Geest" twee leden in die commissie zou be* noemen en ook ds. Brussaard twee. Namens de redactie van „Woord <y\ Geest" hebben in dpze commissie zitting genomen: prof. dr. Z. W. Sneller te Rotterdam en ds. E, L. Smelik te Tienhoven en namens ds. J. C. Biussaard ds. J. J. Buskes tc Amsterdam-Zuid en mr. F. J. D. Theyssc te Blocmendaal. Deze commissie kwam nu dezer dagen met een vooistel, dat de redactie van „Woord en Geest" haar leedwezen zou betuigen over de, naar ds. Brussaord's meening, onjuist weerge geven mondelinge uitspraken en verder nog iets zou zeggen over dc richting waarin zich „Woord en Geest" den laatsten tijd bewoog, een en ander omdat zij prijs stelde op da Brussaard's medewerking aan „Woord en Geest". Hoewel ds. Brussaard met dit voorstel niet gehcej van harte instemde, doch hij ook met minder dan 100 pet. recht wilde genoegen ne men, wilde hij zioh hiermede toch wel ver eenigen. De redactie van „Woord en Geest" ver* klaarde echter dit voorstel onaannemelijk. Wel deed zij nog een tegenvoorstel, doch hiermee kon ds. Brussaard zich onder geen voorwaar de vereenigen. Bij een dergelijken stand van zaken meen de thans ds. Brussaard niet anders te kunnen doen, dan te bedanken als medewerker van „Wo<yd en Geest". Daarmede is cindeiijk aan den wensch van vele kerkelijke vergaderingen en geref. bla den voldaan. „E. 107". Een nieuw narcoticum. Volgens een mededeeling van prof. Roth i dc laatste News Edition van Industr. Engin. Chem. hebben de Duitsche chirurgen piof. Un- ger, Nordmann en Borchardt een v :rslag uit gebracht van hun onderzoekingen over een nieuw narcoticum van de I. G. Faibcnindus* trie. Het is een organische stof, die broom bevat en onder den naam van „E 107" in den hendel wordt gebracht. Het smeltpunt ligt bij 80°. Het oefent zijn werking van het rectum uit, zonder dat een toxisch effect optreedt. Eén tiende tot twee tiende gram van een 2 pct.ige oplossing per K.G. lichaamsgewicht is voldoen de om een diepen slaap tc verooi/aken. De slaap begint ongeveer 4 minuten na het toe dienen, zonder dat de patiënt ook maar eenigs zins een gevoel van opwinding gevoelt; na 6 tot 8 minuten treedt een diepe en gezonde slaap in; onaangename gevoelens nu het ontwaken zijn tot nu toe niet waargenomen. Ongeveer 500 gevallen zijn onderzocht, zoodat men nog- wel nadere gegevens zal afwachten, vóór het nieuwe slaapmiddel algcmeener zal worden toe gepast. EEN JOURNALIST GEHULDIGD. B. en W. van Zutphcn hebben aan den neer G. Hoog, redacteur aan dc Zutphensche Cou rant, bij gelegenheid van zijn afscheid als ver slaggever van een reeks van raadsvergaderin gen (gedurende 25 jaren) de medaille der ge meente in brons toegekend Naar we vernemen, zegt het Hbld., is dat de eerste maal dat een journalist een dergelijke gemeentelijke onderscheiding te beurt valt. DE NEDERLANDSCHE MIJNINDUSTRIE. Doodclijkc ongevallencijfcr. Gedurende het eerste halfjaar 1927 hadden bij de Limburgsche mijnen 13 doodelijkc on gevallen plaats, tegen 18 in het eerste half jaar van 1926; een toeneming derhalve van nog geen 6 pet. Deze toeneming houdt echter niets veront rustends in, omdat dc stijging der steenkool productie in het eerste half jaar 1927 vergele ken bij dezelfde periode \an 1926 bijna 11 en die van 't aantal arbeiders ruim 6%, beide te boven gaan aan de percentsgewijze toene^ ming van het aantal dcodclijke mijnongevallen. Hieruit vilgt, dat het ongevallencijfcr in ver houding tot de productie zoowel als tot het aantal arbeiders is veiminderd. De toeneming van het aantal doodclijke mijn ongevallen vindt, volgens het Hbld, daurin ha ren grond, dat het aantal bovcngrondschc on gevallen over het eerste halfjaar 1927 hoogcr is dan over hetzelfde tijdsverloop van 1926 over het eerstgenoemde tijdsverloop bedroeg het aantal vijf, tegen slechts drie over het eer ste halfjaar van 1926. Het aantal ondergrond- sche doodelijke mijngcvallen nam echter ge lukkig af en daalde van 15 tot 14 in dezelfde perioden. GEËLECTROCUTEERD. Tc Mill is dc 37-jarige huisschilder H. bij het verrichten van schildeiwerk in contact ge komen met de electrische leiding. Hij viel van drie meter hoogte, kreeg een hersenschudding en is aan de gevolgen overleden N. C. S. V. REORGANISATIE OP FINANCIEEL GE BIED - EEN NIEUWE WOLK DREIGT HET JAARVERSLAG In het uitvoerige jaarverslag van de Ncd. Christen-Studenten-Vereeniging over het jaar '26'27, uitgebracht door den secretaris dr. H. C. Rutgers en thans gepubliceerd in het Juli-nummcr van „Eltheto". zijn de volgende mededeelingen ook voor een ruimeren kring dan die der onmiddellijk-gcïnteresseerden van beteekenis. De N. C. S. V. bevindt zich wel zeer sterk in een periode van overgang. Dc laatste paar jaren werden gekenmerkt door de financieele moeilijkheden en zagen de algeheelc reorganisatie op financieel gebied. Zooals in het vorige verslag reeds gezegd werd, heeft deze reorganisatie thans doorge werkt en zijn de financiën der N. C. S. V„ dank zij de van zooveel zijden ontvangen steun, weder in veilige haven gekomen. De tekorten zijn ingehaald en dc vlottende schulden afbe taald. Daardoor is do achterstand op dit ge bied verdwenen en nu kunnen voortaan alle in komende gelden besteed worden voor de ver zekering van de voortzetting van het werk en voor verbetering van den toestand. Daarvoor is echter nog heel wat noodig. Im mers, wanneer de N. C. S. V. metterdaad aan haar verantwoordelijkheid zal beantwoorden en het werk doen, dat zoowel in Nederland als in Indië voor haar rekening ligt, dan zal weder een aanmerkelijke uitzetting van haar arbeid noodig zijn, want maar al te vaak moet zij thans door gebrek aan krachten werk ongedaan laten, dat toch op haar weg geplaatst was en door haar behoorde gedaan te worden. In dit opzicht wreekt zich de inkrimping van het secretariaat en van het werk, die door de financieele moeilijkheden van 1924 noodzake lijk geworden was en hoe eerder het werk we der op zijn normale hoogte gebracht kan wor den, zooveel te beter. Bij voortduring moet ik dan ook de finan cieele zijde van het werk der N. C. S. V. bij een ieder aanbevelen, want zonder nieuwen en voortgezettcn krachtigen steun zal haar werk zeker schade lijden. De reorganisatie der financiën en dus de periode van overgang op dit gebied ligt nu echter achter ons en zij zijn thans zoo goed georganiseerd, dat daaraan niet veel te ver beteren valt en dat wij alleen maar kunnen hopen, dat nu een geregelde stijging van do inkomsten en van giften deze voortreffelijk organisatie tot haar recht zal doen komen en de ontwikkeling van het werk der N. C. S. V. zal verzekeren. Maar nauwelijks lag zoo dc financieele over gang achter ons, of daar kwam in dit jaar een nieuwe overgang voor de verecnig'ing van nog veel ingrijpender aard, rfamclijk de overgang in het secretariaat. In het vorige verslag moest ik reeds ver melden, dat dr. M. van Rhijn den dienst der N. C. S. V. verloten had wegens vertrek naar Groesbeek. Sedert dient werd hij tot onze vreugde tot hoogleeraar te Utrecht benoemd, waardoor hij natuurlijk vanzelf ook weder met dc N C. S. V." in nauwe aanraking komt, al is het dan ook niet meer als haar secretaris. In dit jaar volgden nu de verdere verande ringen in het secretariaat spoedig op elkaar. De heer G. A. Burger nam een beroep naar Hees aan, tengevolge waarvan hij in Mei zijn ontslag nam als secretaris van het jeugdwerk der N. C. S. V. en als directeur van het Haar- lemsche Jongensgilde. Spoedig daarop volgde ook de ontslagaanvrage van mej. M. W. Borger, die met ingang van I October benoemd werd tot algemeen secretaresse der Federatie van Christelijke Vereenigingcn van en voor Vrou- men en Meisjes. En aan de horizon dreigt al weder een nieuwe wolk, want mr. N. Stufkens heeft het voornemen om, wanneer hij over een paar jaar het einde nadert der theologische studiën die hij heeft aangevangen, alsdan ook het N. C. S. V.-secretariaat voor de pastorie te verwisselen, zoodot het te verwachten is, dot over niet zoo langen tijd ik als laatste der Mohiconen de laatst overgeblevene zal zijn van het stel secretarissen, dat een tiental jaren in zoo groote eensgezindheid heeft samengewerkt voor dc ontwikkeling van het werk der N. C. S. V. EEN NEDERL. GEZAGVOER DER DOODGESCHOTEN EEN SMOKKELDRAMA Te New-York is een draadloos bericht uit Curasao ontvangen, meldende, dat de gezag voerder en een lid der bemanning van den Ne- derlandschen schoener „Helena" gedood wer den in een revolver-gevecht met drankwet- ambtenaren. De „Tel." ontving van zijn correspondent tc New-York terzake nog de volgende bizonder- heden De Nederlandschc schoener „Helena" werd verleden week niet ver van de kust van Por- torico door ambtenaren van dc drankwet aan gehouden. Do ambtenaren trachtten tevergeefs aan boord te komen cn nadat eenige schoten gewisseld waren, wist de schoener naar Cura cao te ontsnappen. Gemeld wordt, dat de kapi tein en een lid der bemanning tengevolge van dc schotwonden zijn gestor/en. ONZE SCHEEPSBOUW. Een Indisch passagiersschip besteld bij dc K. N. S. M. De Kon. Pakctvaart Maatschappij heeft aan dc Nederlandschc Scheepsbouw Maatschappij te Amsterdam den bouw opgedragen van een dubbelschrocf motor vracht- en passagiers schip met motor-installatie van Werkspoor. Het schip, dat den naam „Ophir" zal ontvan gen, zal gebruikt worden voor het openen van een sneldienst tusschen Batavia cn Padang. De hoofdalmctingcn zijn: Lengte 370', breed te 51.6', holte 23'. Het schip wordt ingericht voor het vervoer van 112 salonpassagiers. Het laadvermogen zal circa 2450 ton bedragen, de vaartsnelheid 15 mijl per uur. FABRIEKSBRAND. Vermoedelijk ontstaan door zelf ontbranding van carbid. In dc voormalige fabriek van de firma Go- garn in dc gemeente Oversrhie ontstond gis teravond brand. Deze fabriek is thans ingericht als timmerfabriek en zagerij van de fa. P. en H. Voormolen. Nadat 'het personeel het gebouw had verla ten en niemand daar meer in was, ontstond de brand waarschijnlijk door zelfontbranding van carbid, die zioh in de fabriek bevond. Een jon gen, die in de omgeving speelde, 'bemerkte het eerst, dat cT- iets niet in orde was, omdat hij rook zag komen door de openstaande rumen Hij waarschuwde voorbijgangers en deze op hun beurt alarmeerden de brandweer uit Over- schie. Toen deze met de motorspuit ter plaatse verscheen stond de machinekamer en smederij in lichtelaaie. Met eenige stralen op de motor- spuit en de waterleiding wist men den brand lot deze afdeeling der fabriek te beperken. Zoowel de smederij als de machinekamer ging echter geheel verloren; het overige deel van de fabriek kreeg veel waterschade De schade door brand en water aangericht wordt door verzekering gedekt. THEOS. WERELDUNIVERSITEIT. De medische week te Amsterdam. Men schrijft ons: Op het Maandag en Dinsdag j.l. voort gezette Congres van dc theosofische Wereldunivcrsijjpits-Associatie hield dr. Char* les E. Hecht een voordracht over kin* dervoeding. Dr. Mary Rocke, M. D. van het Clapham Maternity Hospital te Londen, kwam op voor een ruimere, hoogere opvatting van het moederschap en gaf aan op wat voor wijzen het baringsproces, dat zoovele ontwik kelende, moderne vrouwen, die uit een oog punt van ras-toekomst dikwijls juist de meest gcwenschte moeders zijn, van de moeder! taak afhoudt verlicht kan worden. De heer J. C. Boert, arts te Terschelling, ver* telde een en ander over de z.g. „Iris-diagnose^; die gebaseerd is op het feit, dat verschillende orgaan-afwijkingen zich op het regenboogvlies van het oog afspiegelen. Als hulp-wetenschap kon deze diagnose voor den modernen arts van waarde zijn. Dc heer Y. Hettcma, arts te Hilversum, stelde de waarde van een vegetarische leefwijze in het licht, terwijl dr. Bernard Aschner, gynea* coloog en privaat-docent te Weenen, een krach* tig pleidooi hield voor de opvatting, dat het medische vak niet allereerst een kunde is, die berust op de moderne chemie en techniek, maar wel een kunst, die den levenden mensch als ge* heel tot uitgangspunt cn object heeft. Een medische Renaissance staat z. i. voor de deur, een Renaissance waarin ook veel van de oude geneesmethoden, zooals men die b.v. in Para- celsus' tijd en ook in Oostersche landen kende, tot nieuw leven cn in nieuwe vormen zullen opstaan. HET OEFENINGSESKADER. Het eskader, dat onder bevel van Schout-bij- Nacht Quant de meervcrmcldc reis maakt had te Vcsby den ziek geworden matroos Hofman moeten achterlaten. Deze schepeling is heden aldaar echter we der kunnen afgehaald worden peT torpedoboot en bevindt zich in goeden toestand weder aan boord van een der schepen van het eskader. KOL. J. \V. C. VAN STEEDEN. f In den ouderdom van 70 jaren is te 's-Gra- venhoge overleden de heer J. W. C van Stee den, gep. kolonel der genie van het O.-Ind. leger. De overledene was ridder in de Orde van Oranje-Nassau. DE ROTTERDAMSCHE TRAM. Dc beslissing over den bedrijfs vorm uangehouden. De gemeenteraad van Rotterdam heeft gis teren op voorstel van den heer Van der Hoe ven met 21 tegen 15 stemmen besloten het voorstel tot regeling van den bedrijfsvorm, waarin de trant, na afloop van de aan de R.E.T.M. verleende concessie, zal zijn te ex- ploiteeren, aan te houden tot in Scptember- DOOR EEN AUTOBUS OVERREDEN. Gisteravond slipte te Rotterdam de 30-jarige uilvoerder van bouwwerken de heer J. P. C. v. d. H. uit de Van Malscnstraat met zijn fiets op de Prins Hendrikkade. Op ongeveer 1 M. achter hem reed een zware-autobus van den dienst Diergeardelaan-Charlois. Toen dc chauf feur van deze autobus den man plotseling voor zijn wagen zag vallen, remde hij en gooide het stuur om, doch kon niet verhinderen, daï het linkervoorwiel v. d. H. over het lichaam ging. In bewusteloozen toestand bracht de G. G. D. den getroffene naar het St. Franciscus- gasthuis, waar bleek, dat hij een schedelbreuk, oen hersenschudding en eenige gebroken rib ben had bekomen. In zorgclijken toestand werd hij opgenomen. ONBEWAAKTE OVERWEG BIJ AKKRUM. Wordt verlegd. De bekende onbewaakte overweg bij het sta tion te Akkrum zal verlegd worden. Thans staat die overweg vrijwel rechthoekig op de spoorlijn; het plan is dien hoek veel scherper te maken, waardoor dc beide bochten bij den overweg zullen verdwijnen. Volgens het oor deel van autobestuurders zal 4^° verandering geen verbetering zijn, doch het gevaar voor hen vergrooten. Door het afbreken van het wach tershuisje is het uitzicht bij den overweg veel ruimer geworden, terwijl de bochten aan bedde zijden dwingen tot langzaam rijden bij bet pas- seeren van den overweg. Verdwijnen deze en gaat dc weg rcchtirit-rechtaan over de spoor lijn, dan zal de vaart der auto's niet vermin derd worden en het gevaar voor de inzittenden wel vergroot. EEN OPIUMBEREIDER AANGEHOUDEN. De politie te Rotterdam heeft gisternacht bij een inval in een logement in de De list raat een Chinees betrapt, die bezig was met het men gen van opium. De politie heeft een pond opi um in beslag genomen. De Chinees is aangehouden.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1927 | | pagina 6