26e Jaargang Wo. 30 AM E RSFOO RTSCH DAGBLAD „DE EEMLANDER" Donderdag 4 Augus.us 1927 TWEEDE BLAD. FEUILLETON. Wie is Edmund Gray? NEDERLAND EN BELGIE GEEN ONDERHANDELINGEN IN OCTOBER? De correspondent te Brussel der N. R. Ct meldt Het in een Amsterdamsch blad verschenen bericht, volgens hetwelk in October a.s. de on derhandelingen tusschen Nederland en België zouden worden hervat en dat, van bevoegde iNederlandsche) zijde, gedementeerd is in dien zin, dat er nog geen datum werd bepaald voor de hervatting van de onderhandelingen tus schen Nederland en België berust, naar mij uit de beste bron wordt verzekerd, op een ver keerde interpretatie van een kort gesprek dat een Belgisch journalist dezer dagen had met een der hooge ambtenaren van het departe ment van buitenlandsche zaken, te Brussel. Deze lnatste had het trouwens niet, in een positieven zin, over een hervatting der onderhandelingen in October a.s. maar opperde enkel de veron derstelling dat de ontmoeting welke minister Vondervelde met zijn Nederlandschen collega jhr. Beclaerts van Blokland in September te Genève zal hebben mogelijk wel tot een even- tueele hervatting der besprekingen over som mige tusschen de beide landen hangende kwes ties zou kunnen leiden. Door de „Nation Beige" werd Woensdag, naar aanleiding van dit bericht, geschreven dat men, van Belgische zijde, niet haastig is, ook mede ten gevolge van den slechten wil waar van Nederland blijk heeft gegeven, om tot een hervatting der onderhandelingen te geraken. De waarheid is dat de uitlating van het an- nexionistische blad geenszins mag beschouwd worden als houdend eenig verband met de op vatting van minister Vondervelde die weliswaar de meening is toegedaan dat het niet op den weg van België ligt om den eersten officieelen stap te doen maar er anderzijds nooit aan heeft gedacht de Rand, welke zijn Nederland schen collega hem wanneer ook mocht toe steken, af te wijzen. Dc meeste leden van het kabinet Jaspar zijn het daarover trouwens, met den Belgischen minister van buitenlandsche zaken, volkomen eens WAS SICH LIEBT EEN HARDHANDIGE NECKEREI" In den tijd, dat de 48-jarige havenarbeider H. G. R met een 30-jarige pensionhoudster F. J. in de Hudsonstraat te Rotterdam samen woonde, had het tweetal geregeld twist met elkaar. Meermalen moesten andere kostgan gers tusschenbeide komen. Tallooze malen liep de ruzie zoo hoog, dat zelfs de politie er aan te pos kwam en een dezer dagen had de vrouw te kennen geven, dat zij van .woning wilde ven anderen en R. verlaten. De man had haar daarop gedreigd dat mej. J. er niet gemakkelijk zou afkomen. Zij. was toch een andere woning gaan zoeken en toen zij daar (op het Bosch- polderplein) voor haar nieuwe woning stond, bemerkte mej. J. dat de havenarbeider haar was gevolgd. Het kwam opnieuw tot een twist en zelfs tot een worsteling tusschen beiden Plotseling greep de man een broodmes, dat hij bij zich had en stak eenige malen naar de pensionhoudster. Haar kleeren beletten, dat de stoken ernstige verwondingen veroorzaakten. Toch werd mej. J. nog geraakt, doch zakte meer door overspanning, dan door ernstige verwondingen in elkaar. In een nabijzijnd poli ticbureau werd zij door den Gen. Dienst ver bonden. De dader was inmiddels gevlucht, doch enkele personen uit het publiek, die gezien hadden, wot R. deed, waren hem gevolgd. En kele straten verder werd hij door een wielrij der omver gereden en daarop gegrepen. R. is aan de nolitie overgegeven, die hem aan het bureau Witte de Withstraat in aTrest stelde terzake van poging tot zware mishandeling. STAKING VAN GRONARBEIDERS. Onder de werklieden, die in dienst der firma Kas en De Ruiter, bezig zijn tusschen Am sterdam en Haarlem een clcctrischc kabel te leggen, is ttengevolge van een loongeschil een staking uitgebroken. Een 100-tal arbeiders, bij verschillende vakbonden georganiseerd, heeft het werk neergelegd. ELECTRIC ITEITSBEDRIJF VAN NOORD-HOLNAND DE WINST BIJNA NEGEN TON STIJGING DER STROOMLEVERING MET 10% Verschenen is het verslag over het provinci aal electriciteitsbedrijf van Noord-Holland over 1926. De verlies- en winstrekening sluit met een saldo-winst van 893,244, welk bedrag weder om op de verliezen over de jaren 1917 tot en met 1922 in mindering kan worden gebracht. Voorzichtige bedrijfsvoering blijft, volgens den raad van toezicht, ook in de toekomst ge boden. Bij de beoordeeling der bedrijfsresul taten van 1926 mag namelijk niet worden voor bijgezien, dat deze, behalve door uitbreiding van het debiet en de ondanks de verlaging der gemiddelde opbrengst per K.W.U. groo- fei geworden marge tusschen inkoops- en ver koopsprijzen der geleverde energie, ten deele ook veroorzaakt worden door bijzondere baten, zooals o.a. de bijdrage der Provincie, groot 240,000, waarop op den duur niet gerekend mag worden. Aan den anderen kant komen op de balans, behalve het restant van het verlies-soldo over vorige jaren, nog verschillende posten voor, zooals-die wegens disagio op geldleeningen en wegens verliezen uit oorzaken vóór I92T, ge constateerd vóór I Januari 1923, die afge schreven zullen moeten worden, voordat men van een geheel gezond bedrijf kan spreken. Daarnaast is ook vorminb en gestadige aanvul ling van een vernieuwingsfonds noodzakelijk. Moet men zich derhalve voor overdreven ver wachtingen, alleen op de bedrijfsuitkomsten van 1926 gegrond, hoeden, wel mag worden er kend, dat het bedrijf de moeilijke jaren te boven is gekomen en dat het, mits met bedachtzaam heid geleid, zelfs met de tegen I Juli a.s. inge voerde belangrijke tariefsverlaging voor oogen, in staat zal zijn aan de zooeven genoemde eischen te voldoen. De stroomverkoop steeg van 62,599,681 K.W.U. in 1925 tot 68,515,112 K.W.U. in 1926 of met ongeveer 9 45 de stroom- inkoop van 65,616 440 tot 71,991,107 K.W.U of met ongeveer 9.7T De in het vorige jaarverslag vermelde toe neming van het aantal verbruikers in een tien tal gemeenten, wier bedrijf in den loop van 1925 werd overgenomen, bedroeg in 1926 niet minderd dan 14 deze gemeenten hadden ge durende de laatste vier jaren, dat zij haar eigen bedrijf exploiteerden, gemiddeld per jaar slechts een toeneming van 5 van het aantal aansluitingen kunnen boeken. Ook het jaarlijksch totaal Verbruik steeg pro- ccntuaal belangrijk na de overneming. In negen van deze gemeenten (de tiende werd eerst in 1924 geelectrificeerd) vertoonde bijv, het verbruik in 1924 ten opzichte van 1923 slechts een vooruitgang van 2.6 gemiddeld, terwijl het eerste volle jaar na de overneming, vergeleken bij het laatste geheele jaar vóór die transactie, reeds een vermeerdering aangaf van 46.5 DE AMSTERDAMSCHE MELKVOORZIENING DE EERSTE RESULTATEN Het Amstcrdarnsche Gemeenteraadsbesluit inzake de melkvoorziening om langs dezen weg van het particulier initiatief verbetering te krij gen, heeft reeds tengevolge gehad, dat de vee»- houders-vereeniging „De Zaanstreek" met 150 leden en ongeveer 1500 stuks melkvee tet Wor- merveer, die allen betrokken zijn bij de melk voorziening van Amsterdam, zich in haar gc- 1 cel bij het Controlestotion Amsterdam heeft aangesloten. EEN GEHEIMZINNIG GEVAL. Zelfmoord Na het onderzoek, ingesteld door den ana toom-patholoog dr. Hamer, inzake het moord- geval in dc Van Swindcnstraat te Amsterdam, meent de politie te mogen aannemen, dat hier van een zelfmoord in een vlaag van delirium epleegd sprake is De justitie heeft thans toestemming gegeven het lijk tc begraven. ROOFOVERVAL IN DE HOOFDSTAD HOTELHOUDER MISHANDELD DE DADERS NOG NIET OPGESPOORD In perceel Singel 378 nabij de Beulingsloot te Amsterdam heeft de heer Wessel een groot pension gevcjstigd, waarin vrijwel doorloo pend tien personen gehuisvest zijn. In den re gel zijn dit gepensionneerde onderwijzers, monteurs, kantoorbedienden, kappersbedien den, kellners, enz. Genoemde pensionhouder, die 64 jaar oud is, bevond zich gistermiddag omstreeks kwart over drie in de keuken, welke geheel echter in dit oude huis is gevestigd. Zijn vrouw was niet thuis, daar zij iemand zou afhalen. Op dat tijdstip verscheen een zijner logeer gasten de Oostenrijker Victor Habcrmann, die r«e<is geruim m tijl in her pension vertoeiac. beneden met een gewatteerden deken. Haber- mann liet hem dien deken zien, zeggende, dat hij te vuil was om gebruikt te worden. De heer Wessel, die hem schijnbaar ook verre van schoon vond, antwoordde, dat hij even een schuier zou halen om den deken af te bor stelen. Inmiddels waren, zoo meldt de Telegraaf, ook twee andere pensiongasten, de Duitschers August Muller en Max Krümer in de keuken gekomen. Terwijl de oude man zijn hand uit strekte om den schuier te halen, wierp het drietal hem plotseling den deken over het hoofd en een hunner drukte dien stijf op zijn mond. Vervolgens gooiden zij hem op den grond en een hunner stopte het slachtoffer een witten keukenhanddoek in don mond, ten einde hem het schreeuwen te beletten. Met vereende krachten knevelden zij den man, die den deken nog om zich heen had met een groot touw. Toen de aangevallene nog rumoer maakte, sloegen zij hem eenige malen jn het gelaat. Wapenen werden bij dezen overval niet gebezigd. Terwijl het slachtoffer in dc keuken op den grond achter bleef, begaven zij zich naar de voorkamer aan de straatzijde, welk vertrek in gebruik is bij de familie Wessel en maakten een linnenkast open. Zij behoefden het slot niet te verbreken, daar de kast niet gesloten was. Uit een geldkistje werd een bedrag van ongeveer 150 gestolen, hetwelk zich in een portefeuille bevond. Dit waren drie biljetten van 25, één van f 20 en zes van 10. Met dit geld verdwenen zij haastig via de voordeur uit het huis. Terwijl de roofoverval aan den gang was, werd de aandacht van een der kostgangers, een 70-jarige man door het gestommel en ge schreeuw getrokken. Langzaam ging hij naar beneden. Hij zag dat er geworsteld werd in de keuken, doch meende èanvankelijk, dat de drie buitenlandsche gasten aan het stoeien waren. Toen deze echter haastig op de vlucht gingen, besefte hij pas, dat het ernst was cn hij riep hard aan de trap, met het gevolg, dat ook nog andere kostgangers beneden kwamen. Een surveilleercnde agent van het bureau Singel werd gewaarschuwd en deze trof Wes sel nog gekneveld en in den deken aan. De politie-beambte bevrijdde het slachtoffer en liet den commissaris van het bureau Singel, den heer P. Horrebomée, waarschuwen. Ook werd een dokter van den G. G. D. ontboden. Deze constateerde dat de toestand van Wessel niet ernstig was. Toch was hij er leelijk aan toe. Ten gevolge van de mishandeling had hij een neusbloeding opgeloopen, het rechteroog was gesloten, terwijl een kies was losgeraakt, waardoor een sterke bloeding was ontstaan. Bovendien had het slachtoffer het danig met de zenuwen te kwaad WETHOUDER DE WILDE. Hij zal voorloopig aanblijven. Niet alleen door de anti-revolutionaire, maar ook uit andeie fracties uit den Haagschen ge meenteraad is op den heer mr. de Wilde aan drang uitgeoefend om terug te komen op zijn voornemen om zich in September a s. niet meer beschikbaar te stellen voor het ambt vnn wet houder. Naar wij vernemen heef> de heer de Wilde in verband daarmede te konen gegeven, dat hij zijn ove.igc werkzaamheden zóó zal trorh- te schikken, dot hot hem mogelijk wordt althans voorloopig wethouder te blijven, indien rie gemeenternad hem opnieuw ais zoodanig benoemt. SYNODE HERV. KERK ELFDE ZITTING Dc president leest Lukas 12 16 slot en gaat daarna voor in gebed. De heer Bloem brengt rapport uit over het voorstel van dr. Oorthuys om in de tweede be lijdenis vraag van art. 39 van het Reglement op het godsdienstonderwijs dc woorden „te streven naar heiligmaking" te vervangen door „te jagen naar heiligmaking, zonder welke nie mand den Heere zien zal". Het rapport wordt ter inzage gelegd. Aan de orde komt het verslag der persoon lijke kerkvisitatie. Jngekomen waren verslagen uit de verschil lende provinciale ressorten. Over het algemeen genomen klinkt er een bemoedigende toon in de verslagen, al zijn er ook wel schaduwzijden. Verheugend is het op te merken dat er onder de jongeren weer meer belangstelling ontwaakt voor de geestelijke dingen. Hier en daar wordt geklaagd over de hooge eischen van den raad van beheer. Ook wordt er op gewezen, dat niet overal kennis genomen wordt van de stukken, uitgaande van de synode. In verschillende dee- len van het land bleek weinig belangstelling voor de godsdienstoefeningen, voor Doop en Avondmaal. Er wordt op gewezen, dot in enkele provinciën de kerkvisitatoren op één dag of slechts ééne gemeente of twee bezocht hebben, waardoor de kosten onnoodig hoog worden. Ook wordt er op gewezen, eene opmerking die ten zeerste de aandacht verdient, dot er op het platteland zeer weinig armoede wordt aan getroffen, terwijl in de steden en fabrieksplaat sen het aantal bchoeftigen vermeerdert. Te 'ho pen is, dat men met het oog op een dergelij- ken toestand, nauwkeurig gaat overwegen of verhuizing ven het platteland naar de steden wel wenschelijk is. Besloten wordt, verschillende opmerkingen te brengen onder de aandacht van de kerkvisita toren en de besturen. Ds. Barbes deelt mede, dat de herstellingen in Borculo in orde zijn, dat de kosten bedroe gen ruim 147.000 gulden, wacrvan het steun comité verschafte ruim 107.000 gulden. Voortgegaan wordt met de behandeling van de bijlagen. Aan de orde komt de exploitatie rekening over 1926 van het Weekblad der Ned. Herv. Kerk. Aan de Alg. Weezen- en Wedu- wenbeurs werd eene bate gegeven van f 800. Een woord van dank wordt gebracht aan den redacteur ds L. W. Bakhuizen van den Brink voor zijne toewijding. Prof. Aalders te Groningen richtte de vraag tot de synodale commissie of de testimonia bedoeld in art. 7 van het Reglement op het examen afgegeven door hoogleeraren der Vrije Universiteit, geldig zijn; de dc synodale com missie van gevoelen is, dat onder „Nederland- sche Universiteit" in voorgenoemd artikel ook de Vrije Universiteit moet worden gerekend. TWAALFDE ZITTING De president herdenkt in het gebed H. IvJ. de Koningin-Moeder en spreekt daarna zijne vreugde uit, dat haar kostbaar leven, zoo rijk aan zegen en liefde voor ons volk cn ons va derland gespaard bleef. "Aan H. M. wordt een elegrafische gelukwensch gezonden. Besloten wordt aan den Raad van Beheer een afdruk te zenden van de verslagen over de persoonlijke kerkvisitatie, opdat hij kennis moge nemen van hetgeen er in voorkomt met betrekking tot moeilijkbeden welke zich in som mige gemeenten voordoen bij het voldoen aan het reglement voor de predikantstraktementen. Aan kerkvisitatoren zeiven zal worden verzocht toe te zien dat het reglement op de generale kas worde nageleefd en ook dat de geldswaar den der diaconieën steeds in open bewaarne- ming worden gegeven bij de Nedcrlandscho Bank. Thans wordt eene „plena" gehouden ter be handeling ven een verzoek om herziening in gediend door den heer H. J. Pijnacker Hordijk, pred. te Oldc- en Nijehorne. Genoemde predi kant was door de „Contracta" van 1926 niet- ontvankelijk verkloard om eene formeele reden De plena r.eemt een 'besluit dat morgen zal worden vastgesteld. Besloten wordt aan de Alg. Synodale Commissie in overweging te geven eerlang over te goan tot het treffen van eene regeling gelijk bij de diaconfe-gelden reeds plaats heeft gevonden waar het geldt het aanbieden in open bewaarneming van gelds waarden der pastorie-goederen bij dc Neder- inndschc^ Bank. Na mededeelingen van den president be* treffende eenige in de bijlagen vermelde aan gelegenheden, wordt het woord gegeven aan ien heer Barbas, over een door een predikant ingediend bezwaar betreffende uitkeering van raktement.' Overeenkomstig de conclusie van het rapport zal aan dien predikant worden geantwoord, dat hij zich moet wenden tot kerk voogden zijner gemeente of tot den Raad van beheer. Op voorstel van den heer Gravemeijer zal aan dc besturen der kerk en aan de kerkvisita toren worden geschreven, dot zij nauwlettend zullen toezien, dat geen onroerend goed, aan de Diaconieën behoorend, worde verkocht, ten zij in de uiterste noodzakelijkheid, en dat zij de Diaconieën zullen wijzen op het groote be- ang, dat DWonie-kapitaal worde belegd in onroerend goed. Vervolgens woi -Jen de bijlagen weder ter 'tand genomen. Hieiuit blijkt o.a. dat de Syn- Commissie zich in betiekkjng heeft gesteld met len „Wereldbond der kerken" en met de „groep van godsdienstige voorgang .^s en gemeentele- len tegen ccrlog en oorlogsbe/usting" ten ein de te voorkom-an, dat op den z.g „Vredeszon- dag" (den eersten Zondag in Augustus) concur- eerende coliecten worden gehouden tegenover le'collecte, wence genoemde commissie elk jaar litschrijft voor haar werk. DE LAND- EN TIHNTENTOONSTELLING TE RIDDERKERK. Bezoek van de Koningin. De Koningin heeft besloten een bezoek te brengen aan dc land- en tuinbouwtentoonstel ling te Ridderkerk, die van 14 tot en met 17 September zal worden gehouden. H. M. zal de tentoonstelling bezoeken op Woensdag 14 ol Donderdag 15 September. JOURNALISTIEK. Naar wij vernemen heeft de heer E. A. Wolfson ontslag genomen als directeur van de Nieuwe Courant en daarbij tevens zijn functie van hoofdredacteur neergelegd. MESSENSTEKERS. Een zekere J. Schijvens te Tilburg, die van zijn vrouw gescheiden leeft, is in den afge- loopen nacht door de broers dier vrouw A en M. P. zoodanig met messen bewerkt, dat hit in ernstigen toestand in het gasthuis moest worden opgenomen. Schijvens had reeds meer dere malen eenige glasruiten in de ouderlijke woning van zijn vrouw stukgeslagen. Vannacht was dit weer geschied en dit gaf aanleiding tot het gebeurde. A. en M. P. zijn door de politie gearresteerd. De toestand van den man is ernstig doch niet levensgevaarlijk. UIT DE STAATSCOURANT Benoemd tot burgemeester van Wamel G. J. J. Wouters; op verzoek eervol ontslagen met dank als burgemeester van Stevenswcert W. M. A. Galiort; benoemd tot Rijkslandbouwconsu- lent ir. P. A. van den Ban; thans adjunct Rijks- landbouwconsuleiit te Leeuwarden; benoemd lot regecringsvertegenwoordigers op het eind December 1927.te Caïro te houden XVIIe con gres van het Institut International dc Statistiquc mr. H. W. Methorst, directeur Centraal bureau voor Statistiek, 's Gravenhage en dr. C. A. Ver rijn Stuart, hoogleeraar Rijksuniversiteit Utrecht; toegekend de eeremedaille der Oran- je-Nassau-orde in zilver aan mej. C. Erkelens, huishoudster bij de familie van Dusseldorp, 's Gravenhage en aan H. Hofman, chef behan ger bij de firma J. Vergeer en Zoon, Jutfaas; in brons aan W. Sanders, magazijnknecht bij do firma L. J. Hoelen, Arnhem; aan B. Plekenpol, molenaarsknecht bij de firma H. Rietberg Jzn. Winterswijk en aan mej. R. Wijl, dienstbode bij de familie Solomons, Meppel. benoemd tot lector aan de Rijksuniversiteit te Leiden in de faculteit der geneeskunde voor onderwijs in de neurologie dr. A. Gans, ge neesheer aan het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort (Bloomendaal); wedenwn tijdelijk benoemd tot leerares aan do R. H. B. S. te Neuzen mej. W. A. Zijlstra en mej. J. M. v. d. Meijdcn. De ergste en gevaarlijkste slavernij is die, welke riet meer wordt gevoeld, omdat men er aan gewoon is geraakt een geestelijk juk te dragen. HOLTZENDORFF. Geautoriseerde vertaling naar het Engelsch van WALTER BESANT. door Mej. E. HOOGEWERF. 8 Mr. Dering verwachtte een volledige beken tenis van het misdrijf. Het zou hem een ver lichting zijn geweest als dit zoo ware. Natuur lijk had Atheïsten het gedaan. Niemand anders kwam er voor in aanmerking En toch, telkens als het geval weer bij hem boven was geko men, had hij diezelfde onaangename gewaar wording, dat hij toen misschien niet verstandig had gedaan. Mogelijk had hij de feiten niet zoo voor hem moeten bloótlegen, tot hij vaste be wijzen had gehad. Mogelijk ook had hij meer in vertrouwen moeten spreken, ofschoon dit ver trouwen dan toch ook ontbrak. De tijd had en kel de verdenking van mr. Dering nog sterker doen zijn tegenover den jongen man. Het moest immers door hem of door Checkley be dreven zijn. Nu, Checkley had het handschrift «tiet zóó kunnen nadoen, al had hij het ook ge wild. Neen, het werd door Athelstan gedaan. Waarom, wat hij er mee vóórhad, nu de bank noten toch nooit gepresenteerd waren, dit was iets onverklaarbaars. Maar dèt hij het deed, dit was wel zeker. Mr. Dering begon den brief te lezen met be langstelling. De aanhef was zonder "eenige in leiding van eerbiedige, of vriendelijke woorden. Toch was het niet het schrijven van een slecht mensch, noch van een boetvaardige. „Vier jaar geleden," las mr. Dering, „dreef u mij uit mijn betrekking en maakte een ver andering in mijn leven door een verdenking, die tot een beschuldiging werd van de ergste soort: dat ik u, den oudsten vriend van mijn vader, den raadsman van mijn moeder en mijn eigen voogd en werkgever, zou bestolen hebben van een groote som gelds; en dit alles naar aanleiding van enkele feiten, die deze richting uitwezen. U heeft zich nooit afgevraagd of deze verdenking wel gerechtvaardigd was, door eenige handeling van mij." „Dat is toch niet waar; opzettelijk onwaar. Ik heb enkel de feiten voor hem blootgelegd. Niets dan de feiten Ik heb geen beschuldiging tegen hem ingebracht." „Ik denk, dot nu degeen, die het misdrijf pleegde, al long gevat is. Als ik gebleven was, zou ik er hem wel eens over aangesproken heb ben. Want, natuurlijk, kon het door niemand anders bedreven zijn dan door uw klerken. Nu. ik heb mii niet vergrepen aan uw eigendom en ik hoop, dot ik eens nog vóór uw dood terug keer cn dat ik dan een enkele betuiging van leed en schaamte van u te hooren zal krijgen." „Dat denk je maar", luidde de opmerking van mr. Dering. „Intusschen moet ik u, in het belang van dc mijnen, om een dienst verzoeken. Er is niemand anders, wien ik dit vragen kan. Het is de reden van dit schrijven. He ging met tien pond. èl wat ik op de wereld bezat, in mijn zak. Geen zeven-honderd-twintig pond, zooals u dacht en verwachtte. Met dit geringe kapitaaltje stak ik den Atlantischen Oceaan over. Nu heb ik twaalf duizend pond gemaakt. Die «.erdiende ik in zeer korten tijd, door bijzonderen voor spoed Mr. Dering legde den brief nee' en dacht eens even Twaalf duizend pond konden mis schien cn dan wel „met bijzondcren voorspoed' gemaakt worden met een zeven-honderd-twin tig pond om op te beginnen. Maar toch niet met tien pond I -Als dat maar niet beduidt wedden en spelen en dergelijke gevaarlijke, ja misdadige liefhebberijen„Met bijzonderen voorspoed". Hij las d,e woorden al weer en schudde het hoofd, waarna hij de lezing voort zette. „Nu wilde ik, dat u dit geld onder uw be heer nam; het zoo lang ergens borg waar geen vertrouwde klerken, met lust tot verval- sching, er bij kunnen komen, en dat u het op haar een en twintigste jaar aan mijn zusje Elsie gaf. Vertel niemand, dat u van mij ge hoord heelt. Toen ik wegging, was zij de eeni ge van mijn familie, die verklaarde dat zij in mij geloofde. Nu doe ik afstand van heel mijn bezitting om haar een blijk te geven van mijn dankbaarheid. Door u dit geld te zenden, ben ik zelve weer aangewezen op de tien pond, waarmee ik begon." Mr. Dering legde den brief neer. Wat er in gezegd werd, klonk zóó héél waar. Zou de jon gen dan misschien tochHij schudde het hoofd en keek enkel nog even naar de onder- teekening „Athelstan Arundel." De brief was gedateerd, maar hij had er geen qdres in opgegeven. Het poststempel was uit den West-Amerikaonschen staat. Idaho. Mr. Dering keek in de enveloppe. Daar viel een papier uit, dat een wissel was op een be kende Londensche firma, betaalbaar aan zijn order, voor twaalf-duizend-vijftig pond. „Dit is ol heel'weinig zaakkundig behandeld, Hij geeft mij heel zijn be? 'n handen en ver dwijnt. Dit leert hij zoo in Amerika. Kon ik toch maar denken, dat hij onschuldig was. Maar neen, de omstandigheden getuigden toch te sterk tegen hem. En Elsie loot eens zien, die moet nu wel achttien zijn, dus over een jaar of drie krijgt zij dat buitenkansje, dat wel een heele verandering kan bewerken in haar toekomst. Kon ik toch maar denken, dat de jongen onschuldig was, hij was toch zoo in telligent I Maar dit maakte zijn schuld slechts nog waarschijnlijker. Of Checkley, of hijl En Checkley kon het onmogelijk doen. Maar waar om zou Athelstan het gedaan hebben? En wat heeft hij toch met de banknoten uitgevoerd? HOOFDSTUK I. Op de rivier. „Ben je zóó niet tevreden, George?" vroeg het meisje, dat in den achtersteven zot. „Ik verlang niets meerO, konden we toch maai altijd en altijd en altijd zoo voortgaanl" Ze hield haar eene hand in het koele water, ter wijl de boot zachtjes stroomafwaarts dreef. Steeds zóó maar voort te drijven", herhaalde ze, nog zachter. „Met jou vlak bij mij, zoodat ik mij veilig voel; met de zon achter ons, worm en mooi, zulk een geurende lucht om ons heen, en velden en tuinen en lanen aan weers zijden en wij beiden, altijd, even jong en heel de wereld nog voor ons.' De twintigjarige Elsie was dan al een bizon der bevallig persoontje. Het mooiste aan haar was zeker wel haar oogen, zoo groot en zoo helder; van een diep-blauw, en héé! zacht van uitdrukking, ofschoon ze toch ook o zoo on deugend konden kijken. Ze droeg een dood eenvoudig grijs japonnetje, met een witte roos op den linker schoudet. George Austin was een dood-gewone jongen zoonis er honderden zijn; die in alles dc mid delmaat volgde, die altijd behoorlijk door zijn examens was gekomen, zonder eerzuchtig stre ven naar prijzen of onderscheidingen, en die kalm en bedaard zijn werk verrichtte zonder zich te hooge idealen te stellen. In alles was hij even gewoongewoon in kleeding en manieren. Maar hij was heel knap van uiterlijk. Hij zou een uitstekend soldaat zijn geweest, maar als generaal zou hij niet ge deugd hebben, daarvoor ontbrak het hem aan genie. Om diezelfde reden kon hij ook wel zaken doen, maar zou hij het nooit tot zoo'n bizonder groot fortuin kunnen brengen. Hij was zeven en twintig jaar oud. .Steeds maar zoo met den stroom meedrij-* ven, onder een zomerschen hemel I Het lijkt wel of je nooit ongelukkig kan zijn; je nooit gekweld zoudt kunnen voelen, op een avond als deze. De tijd moest stilstaan, r.iets moest verandqren. Dat zou een hemel beduiden." „Maar we staan nu nog met onze voeten op den grond, Elsie. Alles verandert op aarde. Straks gaat de zon onder en dan wordt het hier nevelig op de rivier. En we zouden lang zamerhand oud worden. We moeten nog zoo véél doen, eer we zóó ver zijn I „Vooreerst moeten we trouwen, éér we oud zijn. Zou je geen oude vrouw kunnen liefheb ben, George „Neen, niet zoo licht. Tenminste, dat geloof ik niet." antwoordde hij. „En o, Elsie, als ik aan mijn toekomst denk, dan zinkt mij heele- maal de moed in de schoenen'1" Elsie zuchtte. (Wordt vervolgd). 1

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1927 | | pagina 5