L.J. LUUCX Zn. WILLEM GROENHUIZEN Langestraat 43 Telefoon 258 Gouden Trouw- en Verlovingsringen. TWEEDE BLAD, FEUILLETON. Wie is Edmund Gray? GESLOTEN, BINNENLAND 26e Jaargang No. 38 AM E RS FOO RTSC H DAGBLAD „DE EEM LANDER" 13 Augustus** 1927 RECLAMES. Von I—4 regels 4.05, elke regel meer T.— SCHOOLARTSEN EN HET PLATTELAND. Over -het nut van geneeskundig school toezicht is men het thans wel algemeen eens. Slechts enkele groepen der bevolking gevoelen zich bezwaard, omdat een verplicht geneeskundig onderzoek der schoolkinderen van overheidswege inibreirk zou maken op de vrijheid der ouders, de natuurlijke ver zorgers van het kind. Daar staat tegenover, dat de wet de ouders verplicht, hun kin deren gedurende een aantal jaren naar de school te sturen; dan is ook de overheid verplicht te waken voor de gezondheid der schoolgaande kinderen, dient zij maatrege len te nemen ter voorkoming van besmet tingsgevaar op school. Door stelselmatig onderzoek der school kinderen kunnen kwalen worden ontdekt, die het kind belemmeren met vrucht het onderwijs te genieten, onvoldoende ga- zichtsscherpte, hardhoorendlheid bleken reeds dikwijls de oorzaak te zijn, dat een kind werd geacht niet mee te kunnen- Maar voor uitnemend belang van de volkskracht in het algemeen is het, dat tijdig worde ingegrepen, wanneer medische hulp noodig is. De ouders weten vaak zelf niet of hun kinderen wel in alle opzichten gezond rijn. Hoeveel volkskracht gaat ver loren, doordat zonder dat de ouders er zich van bewust zijn een kwaal voortwoekert, totdat het te laat is? Het geneeskundig schooltoezicht omvat dan ook in de eerste plaats een geregeld onderzoek naar het voorkomen van b. t. c. bij de schoolgaande jeugd, opdat die gevreesde ziekte ontdekt worde, wanneer het ziekteproces nog in den aanvang is en de ziekte nog afdoende kan worden bestreden. Verschillende groote gemeenten gingen er reeds toe over, het geneeskundig school toezicht te organiseeren, meestal als een onderdeel van den gemeentelijken genees kundigen dienst. Het aantal breidt zich ge lukkig geleidelijk uit; thans rijn o.a. te Breda en te Eindhoven plannen in voorbe reiding tot aanstelling van schoolartsen. Hoe is nu die dienst in versohillende plaat sen georganiseerd. Alle kinderen worden gedurende den schooltijd eenige malen aan een grondig onderzoek onderworpen. De ervaring leert, dat het voldoende is, wan neer zulks een keer of drie plaats vindt, bijv. wanneer het kind voor het eerst de school zal bezoeken, voordat het de school verlaat en dan nog eens tusschentijds, waar toe in den regel in het vierde leerjaar de besie gelegenheid wordt gevonden. Boven dien bezoekt de schoolarts op geregelde tijden iedere school, waarover zijn toezicht zich uitstrekt Geeft dat bezoek aanleiding om geneeskundige behandeling van een leerling wensdhelijk te achten, dan deelt de schoolarts zulks mede aan het hoofd der school of onmiddellijk aan de ouders of ver zorgers van het kind, dan wel aan den be handelden huisarts. Immers bij een goed ge regeld geneeskundig schooltoezicht dient de schoolarts zich tot zijn sohool-hygiënisc'ne taak te beperken en zich van de gewone geneeskundige behandeling te onthouden. Het spreekt van zelf, dat zoo'n organisatie van de gemeente aanzienlijke offers vraagt maar het beoogde doel .wettigt deze uitgaven alleszins; het gaat er toch om in de toe komst een krachtigere en lichamelijk beter ontwikkelde volksklasse te kweeken. En ook hier geldt het woord van Jan Pietersz- Coen: „De cost gaet voor de baet uit". Kleinere gemeenten en in meerdere mate het platteland worden veelal door het kos- tenbezwaar afgeschrikt. Soms stelt men zich met minder tevreden; met medewerking van de ter plaatse gevestigde geneesheeren kan reeds uitnemend praeventief werk worden verricht. Opmerkelijk is een uiting van het bestuur eener gemeente, die voor eenige jaren zoo'n beperkt geneeskundig sdhooltoe- Wïe gelukkig wil zijn, moet trachten ande ren gelukkig te maken. Geautoriseerde vertaling naar het Engelsch van WALTER BESANT. door Mej. E. HOOGEWERF. 26 „Maar ik vraag je: Wat kan je nu beginnen zonder geld. Als je eens even om je heen kijkt. Wat bezorgt mij dit huis, met heel z'n inrich ting Geld. Wat geeft ons voedsel en klee- ren? Geld. Wat bezorgt een mensch positie, macht, waardigheid Geld. Zijn stand-ophou den is onmogelijk zonder geld. Het leven wordt ellendig, als men zich iedere, tot zelfs de kleinste luxe moet ontzeggen, wegens gebrek aan geld. Zelfs de Kunst, waar je je altijd zoo druk over maakt, kan alleen hoog blijven staan, als ze over geld beschikt. Ziekte kan je niet weren, zonder geld. Je ergste straf in de toe komst zal nog wezen, dat je kinderen afdalen tot dienstbaarheid. Wat maakt den mensch tot gebieder of tot ondergeschikte Geld, geld, geld I Dat jij zoo zeer veracht I Geld heeft alles voor je gedaan. Je grootvader maakte geld; je vader maakte geld, ik maak geld. Vol hard jij nu maar in je dwaasheid. Ten slotte, als net te loot is, ze! je verlangen naar geid, zich instelde, n.l. dat sinds dien tijd het voorkomen van diphterie bij schoolkinderen aanmerkelijk is afgenomen! Echter de voor keur verdient ook daar de aanstelling van beroepsschoolartsen. De geldelijke bezwaren zouden kunnen ondervangen worden, wan neer belanghebbende gemeenten tot samen werking konden besluiten. Gezien het ge ringe effect van die vaak zoo hoog geroem de samenwerking zal meer worden bereikt indien van bovenaf een regeling in net leven wordt geroepen. In verschillende pro vincies is deze materie aanhangig of aan hangig geweest. In de provincie Utrecht stuit de invoering van een provinciale rege ling van het instituut schoolartsen af op te genwerking van sommige rechtsdhe gemeen tebesturen. In Noord-Brabant is reeds meer malen de noodzakelijkheid van gewestelijk geneeskundig schooltoezicht onder de aan dacht van Gedeputeerden gebracht, dit col lege acht echter „geen termen aanwezig" een zoodanige regeling tot stand te bren gen. Thans zien de voorstanders van ge westelijke regeling met verlangen uit naar hetgeen wellicht in Zuid-Holland zal worden tot stand gebrachtof niet zal worden tot stand gebracht. Het resultaat van de gewestelijke rege ling is dus nog niet groot. Het verdient daarom de voorkeur, dat de Staat zich met deze materie gaat bemeien. Het land ware op grond eener wettelijke regeling te ver- de even in „schoolartsendistricten" op over eenkomstige wijze als thans het land in districten verdeeld wordt ter uitvoering van de vleeschkeuringswet en van de warenwet en de regeling aan een centrale gemeente op te dragen. De weliswaar aanzienlijke kosten van een goc-d georganiseerde schoolartsendienst drukken dan op een groot aantal gemeenten en kunnen, indien zij in evenredigheid van het aantal inwoners, of nog beter van het aantal schoolkinderen worden omgeslagen, voor geen enkele gemeente te bezwarend worden geacht. Zoodoende ware een orga nisatie van het geneeskundig schooltoezicht tot stand gebracht, die mede aan het platte land ten goede komt, waardoor dit niet lan ger bij de groote steden wordt ten achter gesteld. ONTSPORING OP DE ZUTFEN-EMMERIK VERKEERDE WISSELSTAND GEEN PERSOONLIJKE ONGELUKKEN Door een verkeerden wisselstand is gister middag de tram ZutfenEmmerik op het sta tion Zeddam op eenige goederenwagens ge- loopen. Door den hevigen schok ontspoorden eenige wagens. Een personenrijtuig helde sterk over en werd alleen door de bevestiging aan dc andere wagens voor omslaan bewaard. Dc passagiers in dit rijtuig wist men met eenige moeite te bevrijden. Een goederenwagen sloeg geheel om Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. De dienst werd aanvankelijk met autobussen voortgezet. De hoofdlijn is thans weer vrij. HAARLEMMERLIEDE VRAAGT RUIM DRIE TON. Donderdagavond heeft de gemeenteraad van Haarlemmerliede de bedragen vastgesteld var» de schadeloosstelling, noodig ten gevolge van de grenswijziging. Ingevolge art. 19 der anncx- atie-wet wordt gevraagd f 33,790 en 5000 Dit zijn gewone schadeloosstellingen, voort vloeiende uit het overgaan van bezittingen en eigendommen van de verkleinde naar de ver- groote gemeente. Als bizondere schadeloosstel ling ingevolge art. 22 van de Annexatie-wet vordt gevraagd een totaal bedrag van 506,539. Langestraat 49. Maandag 15 Augustus is de zaak wegens den feestdag BEVERWIJK IN FEESTSTEMMING 650 JAAR MARKTPLAATS HERINNERING AAN DER KEERLEN GOD Men schrijft aan de N. R. Ct. Het vriendelijke, Noord-Hollandsche stadje Beverwijk, in het centrum gelegen van het oude, vruchtbare Kennemerland, maakt zich op om een merkwaardig en voor dc geschie denis van het stadje zeer belangrijk historisch feit te gaan herdenken. De week van 5 tot 10 September as. zal n.l. geheel gewijd zijn aan de herdenking van het feit, dat in het jaar 1276 graaf Floris V aan Beverwijk het recht verleende wekelijks een markt tc houden. In den loop der eeuwen is het marktwezen voor deze plaats van zulk een groote beteekenis ge worden, dat het verleen en van dit marktrecht, nu 650 jaren geleden, de grondslag werd van steeds toenemenden bloei. Het wel en wee toch van de gemeente en haar inwoners heeft altijd ten nauwste verband gehouden met de meer dere of mindere welvaart in het tuinbouwbe drijf en in verband daarmede in het marktwe zen. Dc tuinbouwproducten, in de omgeving van Beverwijk geteeld, worden zonder uitzon dering verhandeld op de groote groentem- en fruitveilingen, welke alhier in den loop der jaren door de verschillende tuindersorganisa ties zijn opgericht. In het 650-jarig bestaan van Beverwijk's markt heeft men dan ook terecht aanleiding gevonden tot het organiseeren van een feestweek, welke op 3 September a.s. zal worden geopend. Reeds langen tijd zijn de verschillende daartoe in het leven geroepen commissies, belast met de voorbereiding, werk zaam, om een luisterrijke feestviering moge lijk te maken. In het cere-comitc hebben o.m. zittingminister Kan, dc commissaris der Ko ningin, burgemeester jhr. J. C. \V. Strick van Linschoten en vele vooraanstaande ingezetenen. De plaats zelf zal natuurlijk in feestkleed wor den gestoken en vrijwel geen straat zal in die dagen onversierd blijven. Aan de illuminatie worden eveneens groote offers ten koste ge legd, een der voornaamste attracties op dat gebied zal stellig zijn de geheel langs de hoofd lijnen met electrischc lampjes geïllumineerde gemeente-toren (hoogte 65 M.) Tevens zal een tentoonstelling worden gehouden, welke zal bevatten de afdeelingen handel, nijverheid, land- en tuinbouw, veeteelt cn bloemen. Aan deze laatste afdeeling zal, voor dc eerste maal hier ter plaatse, worden verbonden de gladio- lenkeuring, uitgaande van de Ncd. Gladiolcn- vereeniging. De historische verzameling zal reeds van 23 Aug. a.s. voor het publiek ter bezichtiging wor den gesteld. Een oud^-Hollandsch marktplein, voorzien van verschillende vermakelijkheden, zorgt voor de noodige afwisseling. Voor het overige vermeldt het programma een kerkelijke herdenking, aanbieding van een blijvend aandenken, een gTOoten historischen optocht, internationale harddraverij op de kor te baan, oen winkelweek, sportfeesten, volks spelen, vuurwerk, concerten, zanguitvoeringen, enz. Bovendien wordt op 9 Sept. een veeten toonstelling gehouden. Samenvallend met al deze feestelijkheden organiseert de Beverwijk- sohe Harmoniekapel een muziekconcours, waar aan tal van bekende harmonie- en fanfarege- zelschappen deelnemen. Deze wedstrijd zal worden gehouden in een gedeelte van het oude buitengoed Duijnwijck. GEMEENTERAAD VAN AMSTERDAM EEN LEENING VAN 9 MILLIOEN De gemeenteraad van Amsterdam is bijeen geroepen tegen Maandag a.s., des middags om 2 uur tot behandeling van een voorstel tot hei aangaan van een geldleening van f 8,750,000. Hieromtrent wordt in het Gemeenteblad o.m. het volgende medegedeeld Volgens de bepalingen, waaronder krachtens het raadsbesluit van 26 April 1922, goedge keurd door Gedeputeerde Staten van Noord- Holland bij het besluit van denzelfden datum, een 6 geldleening van TO millioen is aan gegaan, heeft de gemeente zich de bevoegd heid voorbehouden om na T Mei 1927 ten allen tijde tot aflossing van het restant der lec- ning of een gedeelte over te gaan. B. en W. üchton thans den tijd gekomen van deze bevoegdheid gebruik te maken en het resteerende deel der leening ad 8,750,000 in zijn geheel aflosbaar tc stellen op een door 8. en W. te bepalen datum. Tegelijkertijd zal dan een nieuwe leening tot hetzelfde bedrag moeten worden uitgegeven, welke vermist de oorspronkelijke leening voor 40 jaren wordt aangegaan en daarop reeds 5 jacrlijksche aflossingen plaats gehad hebben een looptijd van 35 jaar zal moeten hebben. Bij de toewijzing van inschrijvingen op deze nieuwe leening, zal aan de houders van obliga- tiën der bovenbedoelde leening van 1922 voor keur worden verleend. SYNODE HERV. KERK 21e EN LAATSTE ZITTING Besloten wordt aan de leden gelegenheid tc geven tot het plaatsen van namen ook van personen buiten de Synode op een groslijst, welke op T Sept. a.s. zal worden gesloten, cr« aan de Alg. Synodale Commissie on te dragen daaruit de „reorganisatie-commissie" van 5 le den te benoemen (conform het gisteren geno men besluit). Kennis wordt genomen van het rapport der commissie voor kerk en zending. Deze com missie wordt diligent verklaard. Een brief van den Bond van Nederlandschb predikanten over de door de vereeniging van kerkvoogdijen ingestelde Zuiderzcc-Commissle wordt bij dc Alg. Syn. Commissie overge- bracht. Een verzoek om pogingen aan tc wenden om den Goeden Vrijdag tot een erkenden Christelijken feestdag tc maken, wordt voor kennisgeving aangenomen. Ditzelfde geschiedt met sommige andere In gekomen stukken en verzoeken, terwijl andere naar dc Alg. Synodale Commissie worden overgebracht. Het verslag van de Commissie voor Diaco nale Armenzorg zal worden opgenomen in het kerkelijk orgaan. De president herinnert aan den gelukwensch dien de Alg. Synodale Commissie heeft gezon den aan de Vereeniging tot opleiding van pre dikanten te Doetinchem. Hij spreekt zijn blijd schap er over uit, dat uit die school zoovele uitnemende mannen zijn voortgekomen. Prof van Nes, voorzitter dier vereeniging, dankt voor deze woorden. Vervolgens worden eenige bijlagen voor ken» nisgeving aangenomen. Hiertoe behoort o.a. het verslag over den toestand der Waldenzen. No eene toespraak van den president, waar in hij er op wijst, dat Gods onzichtbare Hand leiding heeft gegeven aan den arbeid, en na beantwoording van zijne woorden door de hoogleeraren-praeadviseurs en door den voor zitter wordt de 112c vergadering der Synode gesloten. UIT DE MAASTRICHTSCHE K. v. K. DE STEENKOLEN VOORRAAD WATERWEGEN IN LIMBURG De Kamer van Koophandel te Maastricnt heeft Donderdag vergaderd, bij uitzondering in het gemeentehuis te Valkenburg. In een vo rige vergadering was een vraag gesteld be treffende den steenkolen voorraad van Neder land. De voorzitter deelde thans mee, dat vol gens officieelc gegevens Nederland een reserve heeft van 5 milliard ton steenkool. De Zuid- Limburgsche mijnen bevatten plus minus on geveer 2850 millioen ton steenkolen, voldoen de voor ongeveer twee eeuwen bij een jaarlijk- sche productie van 12 millioen ton. De Peel- velden bevatten 2238 millioen ton. Spr. merk te voorts op, dat dc dominiale mijn tc Kerkra- do nog ongeveer 21 millioen ton steenkool bevat. Verder was er een vraag gesteld, welke re- geeringsmaatregelcn waren te verwachten in zake de ceramische industrie. De voorzitter deelde mee, dat de regecring de vorige maand door een harcr hoofdambtenaren een uitge breid onderzoek bij fabrikanten heeft laten in- steilcn cn dat over dit onderzoek rapport zal worden uitgebracht. Voorloopig diende men dus een afwachtende houding aan te nemen Waterwegen in Zuid-Limburg. Verder kwam ter sprake het antwoord dat de Minister van Waterstaat had doen toekomen nan de Kamer, die zich tot hem had gewend om inlichtingen betreffende den stand der quaestie van de waterwegen in Zuid-Limburg. De minister antwoordde: Met de werken van het Julianakanaal wordt regelmatig voortgang gemaakt. De verzakking te Gcullc beteekent geen vertraging in dc uit voering. Dc Maasbrug-quaestic heeft de belangstel ling der regecring. Er wordt overleg gepleegd om de belangen tvan het verkeer in overeen stemming te brengen met het behoud der brug. Bedriegen dc teekens niet, dan is thans eene oplossing te verwachten, waarbij deze deside rata verwezenlijkt zullen worden. Het is thans nog slechts eene quoestie van kosten. De tech nische bezwaren zijn opgelost. Door het verwerpen van het N.-B. verdrag kwamen de voor Maastricht bedongen voordoc- len op losse schroeven te staan. Uit den in houd van het inmiddels gepubliceerde rapport der Commission des grands Travaux in België blijkt, dat inzake dc verbetering der bestaande waterverbinding LuikAntwerpen, voor zoover Nederland daarbij betrokken is, overeenstem ming zal worden bereikt, daar ook België deze verbetering als urgent beschouwt. Omtrent de wijze, waarop eventueele onderhandelingen hieromtrent zullen gevoerd worden, staat nog niets vast. Voor wat Nederlandsch gebied aan gaat is dc volgende oplossing aangaande: De sluis tc St. Pieter wordt afgebouwd: De Maas binnen Maastricht wordt bevaar baar gemaakt door de stuw Borgharen, welk werk zijn geregeld verloop heeft. Een verbindingskanaal door het Bosscher- veld zal tot stand komen, waartoe reeds plan nen gereed zijn. Door deze werken wordt de vaart binnen de „enclave" een internationale waterweg, vol doende aan alle redelijke cischen van modern verkeer KONINKLIJKE CONTRA STANDARD OIL. Een olie-oorlogr te wachten Uit New-7ork wordt aan dc „Times" ge seind Bericht wordt, dat dc penetratie hier van dc Koninklijke Shell in het gebied van de Stan dard Oil Co. of New-York vermoedelijk uit za) loopen op een oorlog tegen deze maatschappij en de Vacuum Oil. «Dit is een gevolg van de pogingen der beide laatste concerns om do controle te verwerven over de goedkoope Rus sische olie. Aan dc „Financial Times" wordt eveneens gemeld, dat de Koninklijke Shellgroep het ge bied van de Standard Oil of New-York is bin nengedrongen. De onderhandelingen van de Roxana Petroleum voor den aankoop van ver dere terreinen langs dc Cuyahoga-rivier in Ohio zijn bijna voltooid. Aldaar zijn reeds 5 millioen uitgegeven. bidden om geld, bereid zijn alles te doen voor geld voor je man en je kinderen". „Naar ik hoop zullen we genoeg hebben. Meer hebben we ook niet noodig". „Och ja, dat is waar ook. Ik had gezegd, dat ik er niet meer over praten zou. Maar weer heb ik me laten vervoeren. „Doe gelijk je wilt. Hier blijft je dus, tot den dag van je huwelijk. En als je dan trouwt, ver laat je dit huis en mij en je zuster. Verwacht geen hulp van mij. Verwacht ook geen erfdeel. Met mijn geld kan ik doen, wat ik wil. Als jij verlangt arm te blijven, dan zal je ook arm rijn I Hilda heeft me verteld, dat je Maandag je voogd gaat opzoeken. Mogelijk, dat hij je tot rede brengt. Ik zal geen pogingen meer in het werk stellen. Daarmee verliet de verontwaardigde moeedr het vertrek en ging naar bed. Daar het den volgenden dag Zondag was, begaven de dames zich naar de kerk. Zwijgen de liepen ze naast elkaar. De moeder nog vol bitterheid en wrok, de dochter ook nog steeds onder den indruk van de woorden die er dien vorigen avond waren gevallen. De preek, o, wonderbaar samentreffenl han delde over het vergankelijke van aardsche schatten en de ijdelheid van de wereldlingen. Elsie hoopte, dat die woorden indruk zouden maken, maar haar moeder scheen er in ihet minst niet door getroffen, het was bij haaT als zaad op een rotsblok uitgestrooid. Zwijgend liepen ze ook weer naast elkaar naar huis en zwijgend gebruikten ze haar vroeg diner, waarna Elsie zich op haar atelier terug trok. Hier gekomen huilde ze allereerst eens goed uit. Dit schijnt een soort troost, waar de meesten van haar sekse nog al eens haar toe vlucht toe nemen. Op tafel lag een brief van mr. Dering Waarde Pupille Ik word er aan herinnerd, dat je morgen meerderjarig bent. Eveneens herinnert Hilda cr mij aan, dat je van plan bent, een gewich- tigen stap te doen, tegen den zin van je moe der. Kom dus Maandag om tien uur eens bij mij, dat wij de zaak wat nader bespreken kun nen. Je toegenegen voogd. Uit den brief viel niet veel troost te putten. Ze hoefde ook niet te vragen welken weg hij wel zou volgen. Dit beloofde dus weer een twistgesprek. Of neen, dat niet. Ze zou maar kalm aanhooren, wat hij te zeggen had en hem dan haar voornemen mededeelen. Op den ezel stond een bijna-voltooid poi- tret in pastel, naar een fotografie. Het portret was van haar voogd. Het leek goed, want het droeg volkomen de streng-onderzoekendc uit drukking die den notaris hem eigen was. Met een enkele streek maakte zij de lijn om den mond minder stroef, waardoor heel het gelaat veel welwillender van uitdrukking werd. „Kijk" zei ze. „Als u er nu maar zóó uitzag, in plaats van als op uw portret, dan zou ik in het geheel niet bang zijn voor wat u te zeggen had. En ik zou u wel zóó mooi weten te be praten, dat u George's salaris verdubbelde er» beloofde, met moeder te spreken. Lieve oudfc man! Toe! Doe dat nu! Dan zou ik u kunnen kussen voor uw vriendelijkheid." HOOFDSTUK V. Er gebeurt iets. Dien middag bleef Elsie op haar atelier, waar ze niet gestoord werd. Er kwam wel bezoek, maar dit was voor haar moeder. Nu ze dit laat ste besluit had genomen nu ze haar aanstaan de had Beloofd, alles te trotseeren en het ecn- voudigst-denkbare leven te aanvaarden, om der wille van de liefde, voelde ze dien terug slag, waar dc mocdigsten zelfs niet aan ontko men als zc de schepen achter zich verbrand hebben. Zoo doet de liefde licf-hcbbende har ten lijden. Maar de avond maakte weer veel goed. Want toen ging ze George tegemoet en, in zijn ge zelschap, vergat ze al haar vreezen. Samen gingen zc naar de kerk en de woorden die ze daar hoorde, deden haar verbazend goed. Ze schonken haar weer hoop en vertrouwen; ze voelde zich niet langer meer zoo'n paria var» de familie. Toen ze de kerk uitkwamen was het nog licht. Ze liepen daar dicht bij het plein om en spra ken vol moed over de toekomst, die hun wacht te. Niet lang duurde het echter, of het begon te regenen en hiermee trok er ook een wolk over Elsie's gemoed. „George?" vroeg zc, „Zijn we een van bei den zelfzuchtig.Is het wel goed van mij, dat ik je zoo neerhaal?" „Maar dat doe je niet. Je haalt mij juist op". De zelfzucht is aan mij, omdat ik maak, dat je van zooveel afstand doet." „O neenDat is geen opoffering van mi). George I Als je mij maar eens wat moed in spreekt. Want iederen dag hebben moeder en Hilda mij verschrikkelijke dingen gezegd. Den heelen dag heb ik mij ellendig gevoeld. Ik denk dat dit kwam van den strijd, dien ik gis teren met moeder had". „Je moeder zal weer heel anders tegen je zijn, zoodra de kogel maar door de kerk is. En Hilda ook. Die zal je haar nieuw rijtuig en haar nieuwste japon willen laten zien. Niemand bewondert en benijdt het rijke familie-lid zoo zeer, als juist de arme 'bloedverwanten. Daar. om wordt de kennis door vele rijke families altijd nog aangehouden. En nu zijn wij d* arme familie natuurlijk". „Ja, dat begrijp ik. Nu, we moeten die rol maar zonder morren aanvaarden." Elsie deed haar best, om opgewekt te spre ken, maar het kostte haar moeite. „Ze zal jo enkele van 'haar oude japonnen geven. En ze za! ons vragen op de korsten van haar pasteien, maar die uitnoodiginger. nemen wij niet aan. O, Hilda zal wel weer goed worden. Maar je moederHij hield gauw in, wat hij bijna had gezegd. „Wat je moedei betreft, Elsie, is er geen koppigheid, die op den duur niet uitslijt. Laat haar den tijd. Er» als je dan nog niet van opvatting verandert welnu dan zullen we er immers nog wel komen, zonder dat iemand ons helpt". Jadat weet ik ook wel, George. Zoo praat ik zelve ook f En toch houd ik altijd dot soort schuldig gevoel over mij". „Lieve kind, ik begrijp niet, hoe jc altijd nog zoo veel gelegen blijft aan haar opvat ting, na al de harde onaardige dingen, die ze al tegen jou en over jou gezegd hebben. Mor gen werk je je nu nog door dat gesprek met mr. Dering, die ook al zoo hard is als een plank, maar rechtvaardig en verstandig s Avonds negen uur kom ik je halen en dar vertel je mij wel, wat hij heeft gezegd. Over zes weken kunnen wij trouwen. Ik zal zorgen dat alles in orde is. Den verhuizen wij ergens naar een zolderkamertje, zooals we reeds af spraken, maar we gaan niet op reis. Dat ka* er niet op overschieten." v (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1927 | | pagina 5