26e Jaarflpng No.9 AM ERSFOO RTSCH DAGBLAD „DE EEMLANDER" '5 HET TROELSTRA-OORD GEOPEND FEUILLETON. Wie is Edmund Gray? ,MOGE DIT OORD VERVULD WORDEN VAN DEN GEEST VAN TROELSTRA' MR. SAN: ES SPREEKT NAMENS DEN OUD-LEIDER I Zaterdagmiddag om 2 uur is het Troelstra- ooid te Beekbergen geopend. .Met extra-auto bussen zijn de genoodigden naar het gebouw en de terreinen gevoerd. Het weer was regen achtig, derhalve had de openingsplechtigheid in de groote zaal plaats. Onder de aanwezigen waren de heeren Sten- huis, Ankersmit, hoofdredacteur van het Volk, Henri Polak, Jelle Troelstra, de zoon van mr. Troelstra, Architect Mulder, mr. Sannes en dochter, Bteutignm, de heer en mevrouw Brok- Troelstra, de schoonvader van mr. Troelstra, de heer Oosterbaan, Werkhoven, Mendes da Costa, Schaper en echtgenoote. Voogd, Kra- mei, Wibaut, K. ter Laan, Berlage, van Zut- phen, P. Moltmaker, Vliegen, Kupers, Vorrir.k e. a. De heer Stenhuis aan het woord. De bijeenkomst werd geopend door den heer S t e n h u i s, voorzitter van het N. V. V., die Troelstra een algeheel herstel toewenschte. „Wij weten, dat deze dag een gewichtige dag is in de geschiedenis van de sociaal-demokra- tische arbeidersbeweging van ons land. Op twee der redenen, waarom deze dag belang rijk is, moge ik de aandacht vestigen. Aller eerst, omdat de arbeidersbeweging hier een harcr grootste voorgangers eert. Er wordt in de arbeidersbeweging wel eens geklaagd over ondankbaarheid. Dat de 150.000, die deze stichting kost, bijna geheel geschonken zijn, wijst er op, dat in de ziel der Nedcrlandsche vakbeweging groote dankbaarheid leeft jegens den socialistischen politieken strijder en aan voerder. Het kan bij buitenstaanders misschien bevrcefnding wekken, dat de vakbeweging voor den politieken aanvoerder een gedenkteeken schept dat voor onbegrensden tijd zijn roem en zijn beteekenis zal verkondigen. Wie met de innerlijke geschiedenis der Nederlandsche arbeidersbeweging bekend is, bevreemt het echter niet. Troelstra was een centrale figuur, die aan de gansche arbeidersbeweging behoorde, die den klassenstrijd van het proletariaat in al zijn verschillende vormen en uitingen zag als één geheel. Zijn verdienste in de historie der Ne derlandsche arbeidersbeweging zal ook na de overwinning blijven, d<at hij het Nederlandsche proletariaat heeft gered uit de wanhopige ver twijfeling en doffe hopeloosheid waarin het grootste deel in hot begin der negentiger jaren nog verkeerde en het andere deel, dot reeds tot de oppositie tegen het kapitalisme was ge komen, heeft weten te ontrukken aan de ge- dachtensfeer van een machteloos en onvrucht baar anarchisme en woordrevolutionairisme. Ik zou het gevoel hebben, als voorzitter te kort te zijn geschoten, wanneer ik hier niet een woord van lof en dank aan Van der Walle aan toevoegde. Zonder den arbeid van hem, zonder dat hij er zich zoo voor zou hebben uitgesloofd, zou het Troelstra-oord niet zijn wat het nu is. Het Troelstra-oord waarvan Van der Walle de geestelijke vader is, is door hem gekoesterd zooals men dat een eigen kind pleegt te doen. Gezegd mag worden, dat zon der de groote liefde, die Van der Walle voor deze stichting heeft betoond, misschien wel zeer veel harten, doch stellig niet evenveel beurzen voor haar zouden zijn geopend." Rede-F. van der Walle. Vervolgens sprak de heer F. van der Walle de organisator van hetxTroelstra-oord. Deze zeide dot het Troelstra-oord in herinne ring en dankbaarheid is opgedragen aan den leider mr. P. J. Troelstra, die zoovele jaren de socialistische massa heeft aangevoerd. Dit oord is uitsluitend bestemd voor de arbeiders Wij wenschen, dat de duizenden arbeiders zich zullen herinneren, dat dit schoone gebouw door samenwerking géborén is. Hij deelde me de, dat de vacantie zal gerantsoeneerd moe ten worden, omdat de aanvraag veel te groot is, gezien het aantal plaatsen, en niettegen staande de overgroote meerderheid der arbei ders nog geen vacantie heeft. Maar juist door dit gebouw zal de eisch tot vacantie te sterker weerklinken. In den niet-vacantietijd zullen langdurige cursussen worden georganiseerd. Dit gebouw zal ook ter beschikking staan van de kunstenaars om hun kunstproducten te ex- poseeren en zoo zal arbeid en kunstzinnigheid samen een fraai geheel vormen. De uitbeelding van het doel der stichting vindt gij in alles wat gij in- en uitwendig aan "dit gebouw maar zien kunt- Het gebouw is gegroeid, en niet vanzelf gekomen. Want eerst was slechts 53,000 beschikbaar, terwijl de eindwaarde die in het Troelstra-oord is samengevat, wel 170,000 bedraagt Daarna kwam dr. Berlage aan het woord, die in een zeer korte rede mededeelde, dat hij met groote voldoening dezen dag beleefde, en gemeend had een klein geschenk te moeten geven, bestaande uit een voorzitershamer. De heer Stenhuis nam den hamer in dank aan en huldiede Nederlands grootsten bouw meester, onder daverend applaus. Mr. Sannes spreekt namens Troclsfro. Het groote moment van den middag, was dc rede van mr Sannes, uit naam van mr. Troclstra Hij zeide: Het was Troclstra's liefste wensch geweest met zijn vrouw, die haar beste zorgen aan hem wijdt, deze opening bij te wonen. Het heeft niet mogen zijn. De hoogc ranke gesture, zoo dikwijls bewogen door vuur en hartstocht en idealen, hebben wij zoo vaak op menig po dium gezien. Deze ligt nu machteloos terneder. Dc arm, opgeheven tegen kapitalisme en vaak in profetie ten hemel gestrekt, is tot onmacht gedoemd. En de mond, die dikwijls woorden van de hoogste wijsheid en het vurigst idea lisme uhsprak, kan nog slechts met moeite ge brekkig de gedachten tot uiting brengen Dc geest echter is ongeschokt en leeft intens. Heden zijn al Troclstra's gedachten op deze plaats geconcentreerd en daarom is het logisch, dat thans een van zijn vrienden, die hem ver eert als leider en liefheeft als mensch, een enkel woord sprak, dot ook hij zal hooren, om dat hij door de radio met het Troelstra-oord verbonden is. Troelstra is als leider voor ieder een voor beeld geweest. Bij hem zocht nooit iemand eigen naat. Hij vocht a'leen voor het groote doel. Onder het harnas vnn den leider heeft de massa het gouden hsri van den medestrij der gevoel. Hij was Hder en dienaar beiden. Ik moet, het is mijn roeping, heeft hij ver klaard; ik dien, het mijn roeping was de daad van dien leider. De massa weet dit te eeren. Het is Troelstra dubbel lief, dat deze hulde van het N. V. V kom:, »vant hij stond aan haar wieg en was niet onschuldig aan haar vadersc'n p. De critmk, die hij op de vakbewe ging wel eens uitoefende, kwam steeds van een vriend cn was bezield met warmte en de zui verste gevoelens Hij vooral was er diep van doordrongen, dat slechts beiden tezamen de kracht zouden kunnen ontwikkelen die de ar beidersbeweging omhoog zou en zal brengen. Het is Troelstra een groote vreugde ongetwij feld, dat die goede samenwerking sinds korten tijd volledig kan worden verwacht. Wanneer ik dan in zijn naam het Troelstra- oord open, dan zeg ik: moge dit oord vervuld worden van den geest van Troclstra, moge het medewerken aan verbreeding en verdieping van de algemeene ontwikkeling der arbeiders klasse. Moge het zijn een der organen die ons klaarmaken voor het socialisme en een cultuur verschijnsel van groote waarde. De beste gees ten hebben hun leven gegeven voor het ideaal, dat uit zal moeten loopen op vrijheid en vrede. Na deze rede werd door de vergadering spontaan de Internationale aangeheven. Verschillende sprekers voerden nog het woord, waarna te ongeveer half zes van den hoogen toren de vlag van het Troelstra-oord gehcschen werd. DE STAKING AAN DE EMAIL LEERFABRIEK „DE IJSEL" de BURGEMEESTER VAN RHEDEN ALS BEMIDDELAAR HE"" CONFLICT OPGELOST Ten einde tot oplossing tc geraken van het conflict aan de „Emailleerfabriek de IJsei" le Die;en heeft de burgemeester van Rhedcn aan de partijen zijn bemiddeling aangeboden. Aan een Vi ijdagmiddag ten gemeentehuize te De- Steeg, onder leiding van den burgemeester ge houden conferentie namen de beide directeuren en een commissaris der Naamlooze Vennoot schap en afgevaardigden van de besturen Van den Algemcenen Nederlandschen, den Roomsch- Kalholieken en den Christelijken Metaalwer- kersbond deel. Naar aanleiding van de gehou den besprekingen verklaarde de directie zich bereid: 1. tot de garandeering van een per soonlijk minimum-uurloon voor alle arbeiders; 2. tct verhooging van alle uurloonen van werk lieden boven 21 jaar met vijf procent, op de basic van de uurloonen, zooals die op 1 Juli j.l bestonden, terwijl de sindsdien gegeven verhoo gingen van kracht blijven; 3. tot dc invoering van drie vacantiedagcn, waaronder een Zater dag, met behoud van 100 procent van het gegarandeerd uurloon, tc beginnen in 1928. De directie heeft voorts de toezegging ge daan om haar bedrijf zoo spoedig mogelijk weder in werking te stellen en haar personeel, dat in stoking is geweest, voor zooveel en zoo spoedig als in haar vermogen is, weder aan tc- r.cmcn, zoodot geen rancune-maatregelen zullen worden getroffen. De afgevaardigden var. de besturen der vakbonden hebben zich ter conicrentic in beginsel, met deze voorwaarden vereenigd. In de Vrijdag te Dieren gehouden vergadering van het stokend personeel is met zoo goed als algemeene stemmen besloten de bovengenoemd^ voorwaarden te aanvaaiden, 7ood6t het conflict als geëindigd kan worden beschouwd. Aan de staking, welke 21 Juli j.l. uitbrak, namen ongeveer 125 arbeiders deel. geluktelegrammen. In de maand Juni werden 11.318 geluktele grammen verzonden bestemd voor het bin nenland en 231 voor het buitenland; terwijl van uit het buitenland en de schcepsstations 299 geluktelegrammen verzonden werden. Hiervan waren bestemd voor: Amsterdam 2445; Rotterdam 1237; 's-Gravenhage 1206; Alkmaar 82; Arnhem 251; Breda 78; Deven ter 74; Dordrecht 95; Eindhoven 106; Gro ningen 283; Haarlem 393; 's-Hertogenbosrh 124: Hilversum 154; Leeuwarden 126; Leiden 149; Maastricht 79; Middelburg 31; Nijmegen .120; Tilburg 132; Utrecht 349; Zufphcn 40; Zwolle 61; overige kontoren in een totaal 4234. Menschen van karakter zijn het geweten der maatschappij. Zij stellen zich boven de om standigheden. Geautoriseerde vertaling naar het Engelsch van WALTER BESANT. doer Mej E HOOGEWERF. 17 „Ja, zie je, als ik jou nu maar bij me heb, dan ben ik nergens bang voor. Maar, als je weg bent, als ik op mijn eigen kamer zit en ik weet, dot moeder daarnaast aan het broeden ia over haar grieven don begint dat schuldge voel. En nu heb ik steeds zoo'n idee dat er iets zal gebeuren JDat is dan ook zoo, liefste, ik ga je je trouwring aan je vinger schuiven. En nu «iin we er", zei hij, terwijl ze stilstonden voor het huis. „Ik geloof dat het nu ernst wordt met den regen. Tot morgenavond negen uur dus" Ze vloog ijlings het bordes op, belde, on wierp haar aanstaande nog een laotsten groet toe, terwijl ze naar binnen ging. Beneden aan den stoep, juist zoo, dat hij In het licht van de lantaarn stond, was een man bezig zijn sigaar op te steken. Zoo verrast bleek hij op het zien van George, dat hij den lucifer liet vallen en het jongmensch een halve minuut bleef aanstaren, die op zijn beurt den vreemde ook even aankeek en zoo'n vage gewaarwor ding had dat hij toch iets bekends zag in diens gelaat. De man kwam hem achterna en legde hem, onverwacht, de hand op den schouder. „Wie is u?" vroeg George onwillekeurig. „Dat wilde ik omgekeerd ook juist vragen. Maar neen nu zie ik het al, je bent George Austin, niet waar?" „Zoo is hetl Manr wie is u en wat verlangt u van mij?" De vreemde was gekleed in fluweelen jas en wit vest en droeg een slappen vilten hoed, zoo dot hij er uitzag als een artist Eind Juni is het om half-ticn nog licht buiten. George zag, dat hij te doen had met een gentleman Hij leek een jaar of dertig, dus was in de kracht van zijn leven en was lang en flink gebouwd. „Wie is u?" herhaalde George, daar hij geen entwoord had gekregen op de vraag. „Herinner je je dat niet?" „Neen „En het huis, waar je daar zoo even afscheid nam van mijndie jongedame, "brengt je dat niet op eenig idee?" „Neen. Waarom ook?" „Dan geloof ik, dat ik geheel vergeten ben" „Vreemd, maar "t is of ik me uw stem wel herinner". „Dan zal ik je vertellen, wie ik ben, door je een andere vraag te stellen. George Austin, wat ter wereld deed je met mijn zuster?" „Uw zuster?" George staarde hem aan. „Ben je dan Athelstan? Ja, waarlijk Athef- ston Arundel". „Juist Die ben ik Zoo wat een veertien da gen geleden kwam ik in Engeland terug". George keek hem nog eens goed aan. Als het beruchte „zwarte schaap" thuis komt, ziet het er in den regel niet zeei welvarend uit Maar van Arundel kon men dit juist wel zeggen Wat Had hij gedaan? Want ofschoon Elsie nu ook vast geloofde in de onschuld ven haar broer, werd er algemeen aangenomen, dot hij ge vlucht was om onaangename gevolgen te ont komen En George hoorde ook tot dogenen, die zoo dachten. „Je baard heeft je zoo verouderd. Ik zou jt niet herkend hebb'en Het is acht jaa» geleden, sinds ik je heb gezien en ik begon net toen je wegging". „Er valt heel wat tc praten. Ga je mee naai mijn kamer? Ik woon zoo lang in Half Street' Arundel riep een voorbijgaande vigilant aan en ze reden weg. „Je bent dus nu al veertien dagen in Londen en nog ben je je familie niet gaan opzoeken?" „Ik ben echt jaar weg geweest en nog heb ik mijn familie geen enkelen brief geschreven" George vroeg niet meer. Toen ze bij Athelstan op de kamer waren, zorgde die voor whiskysoda en sigaren. „Waarom ik mijn familie niet ben gaan op zoeken?" herhaalde hij nu zelve de vraag, hem door George gedaan. „Omdat ik toen ik uil huis wegging een duren eed gezworen heb, dat ik ^er nooit meer een voet zou zetten, tenzij zt mij om vergiffenis zouden vragen. Daarom! lederen avond heb ik nu om huis rondsre- dwaald, in de hoop, om iemand te zien, zonder dat ze mij zagen. Want ik verlang wel naai huis, maar ik wil er niet terugkeeren met den zelfden blaam op mij, waarmee ik het ver liet. Die moet eerst van mij genomen zijn. Dan weet ik wel hoe ik doen zal. Nu venavond kreeg ik tenminste al mijn zusje Elsie te zien, toen ze thuis kwam onder je geleide. Ik her kende haar dadelijk. Ze is langer, dan ik ge dacht had, dat zij worden zou, maar haar ge DE KOTELDIEFSTALLEN TE SCHEVENINGEN DE SIERADEN LAGEN VOOR HET GRIJPEN EEN KOSTBARE POSTZEGEL- V RZAMELING GESTOLEN Omtrent de hoteldicfstollcn te Scheveningcn, waaromtrent wij Zaterdag reeds het een en ander mededeelden, wordt nog het volgende aan het Vaderland gemeld De dief heeft zijn slag op zeer gemakkelijke wijze kunnen slaan. Via een zeer stil terras, kan men met een beetje behendighehid op het dak van het restaurant komen, en van het dak is het maar een stap in de kamers van de gasten. Hoewel het Donderdagavond niet eens buitengewoon weer was, hadden verschei dene gasten de ramen van hun kamers open laten staan. Wat erger is, zij hadden geen gevolg gegeven aan het advies dat iedere gast schriftelijk ontvangt, wonneer hij de ho tels binnenkomt, om hun kostbaarheden 's avonds weg te bergen in de safe van het hotel, welke voor ieder kosteloos beschikbaar is. De vijf gasten, die bestolen zijn, hebben hun goederen open cn bloot op hun kamers laten liggen. Zeer waarschijnlijk is de dief ver na mid dernacht aan het werk gegaan Alle gasten moeten geslapen hebben. De dief is alleen de kamers binnengegaan, waar van de ramen openstonden. Hij heeft zich niet eens de moeite getroost ramen te openen. Waarschijnlijk vond hij dat te riskant. Hij heeft rustig de kamers afgezocht, maar ver heeft hij niet behoeven te zoeken, want de meeste voorwerpen lagen op de nachtkastjes Een schim van den dief. Na vier kamers doorzocht te hebben, was er voor hem in het eene hotel niets meer te doen. Rustig is hjj toen naar het tweede hotel gegaan. Maar daar had hij minder geluk. Na een kamer doorzocht te hebben, ging hij een tweede binnen, doch moest «'nar gauw de vlucht nemen, want dc dame werd wakker. Later verklaarde zij zich vaag tc herinneren een schim gezien tc hebben Den volgenden morgen stond vooral hot ho tel, waarin vier gasten bestolen zijn, in rep en roer. Eerst kwam één gast naar' beneden gevlogen, om van zijn ontdekking mededee- ling te doen Al spoedig volgde nummer twee, toen nurnmei drie. Men was cr nog niet, num mer vier kwam de drukte nog vergrooten. Er werd Engelsch, Italiaansch, Duitsch en Nedcr- landsch door elkaar gesproken. Het kostte den inspecteur, die met het onderzot k belast was, veel moeite de menschen te kalmeeren, om een juiste voorstelling van den gang van za ken te kunnen krijgen Hier volgt een juiste opgave van het gesto- lenc De buit van den dief. Van dc familie V uit Rotterdam een gou den damesring, markiesmodcl, vierkant, bezet in het midden met een parel en aan elke zijde een brilliant, waarvan een niet zuiver en ver der met een kleine brilliant, van circa een karaat, een damesring, modern, markies, in het midden een vierkante smaragd, met aan beide zijden een groote brilliant, verder bezet met kleine brilliantjes, gemonteerd in platina op goud, een damesriag met in het midden een brilliant van ruim een kwart karaat, rond om bezet met twaalf kleine robijntjes en aan beide zijden van den brilliant nog twee brillian- tjes van een kwart karaat en in de hoeken zes kleine brillianten van een achtste karaat, een broche in speldvorm, platina cp goud, in het midden een groote parel, volgens schatting 2Vu grein, daarnaast twee kleine pareltjes en tien diamantjes (roosjes) alles bij elkaar ter waarde van ongeveer 3000 guldon Van den Amerikaan S. N. een gouden hor loge met monogram, een platina horlogeket ting, bezet met pareltjes, een parel op gou den dasspeld, een stel witpaaflen overhemd knoopjes met bijbehoorende manchetknoopen en een paar zwart email overhemdknoopjes met bijbehoorende manchetknoopen, bezet met pareltjes, verder twee portefeuilles, de eene met gouden hoekjes, de andere met een goud randje, waarin tweeduizend gulden en eenig Amerikaansch geld geborgen was, verder een lederen koffer met koperen sloten, waarin o.a. zichtje is niet veel veranderd Zij had altijd zoo iets liefs over zich dit is nog wat an ders, don schoonheid Mijn zuster Hilda, bij voorbeeld, kon bepaald een „mooi" meisje ge noemd worden, maar daarom had ze niet dat lieve van Elsie" „O. ze heeft iets bijzonders lieeftalligs over zich „Wat doet je met haar, George Austin vraag ik nu andeimanl. „We zijn veiloofd". „Verloofd Elsie verloofd Ja, ze is nu ook volwassen". „Morgen wordt ze een-en-twintig". „O, ja Vertel nog eens even, bezit ze nu iets Heeft ze soms een enkel legaatje ge kregen, of zoo „Neen. Ze brengt zich zelf mee ten huwelijk, en dat is al genoeg I" „En jij, Austin Ik herinner mij nog, dat je pas als klerk van een jaor of achttien, negen tien was aangenomen, toen ik wegging Ben jc rijk Austin antwoordde met een kleur „Neen, rijk ben ik niet. Ik ben klerk op het kantoor Dering er. Zoon en verdien tweehon derd pond per jaar. Daar trouwen we op". Athelstan knikte. „Een heel ondernemen I MaarEen-en- twinting, hè, morgen Nu wc zullen zien „Ik kan je anders wel vertellen, dot we den grootsten tegenstrnd ondervinden van je moe der en je zuster. Ik mag niet eens aan huis komen en Elsie wordt behandeld als een op- standelinge". „Nu ja. Als jè er kans toe ziet men, ga Je gong, trouw en leef gelukkig samen en laat ze maar op haar gemak bijtrekken. Elsie heeft een hart van goud. Ze kan gelooven in een man. Ze was de eenige van mijn familie die een verzameling postzegels zat, waarbij een collectie zegels nummer een van Spanje, waar onder een blok van zestien stuks, onbruikbaar gemaakt met een roode afstempeling. 1 of 2 bloks van 6 stuks diverse bloks van .4 stuks, en diverse losse zegels, alle met de roodc afstempeling no. 1 Scott. Verder 1 zegel van Mauritius, 2 pence blauw genummerd 4 d. Scott catalogus, ongebruikt. 3000. 1 blok van Kaap de Goede Hoop (no. 5 Scott) driehoekig 9 stuks in blok, ongebruikt druk Perkins Bacon. 1 blok van 6 stuks ongebruikte zegels van Two Sicilus 50 c. no. 18 Scott. blok van 16 stuks van Columbus 10 c. lila no. 46 Scott en 1 zegel van 5 c. geel no. 37 Scott. 1 strook van 5 of 6 stuks Columbia, 10 c. blauw no. 25 Scott. 1 strook van 3 stuks, Columbia, 10 p. ver miljoen no. 52 Scott. T strook van 4 stuks, Philippijnen, no. 1 Scott. 1 paar zegels van Columbia no. 26 20 c. rood. I paar zegels van Columbia no. 21 Scott 50 c. groen ongebruikt T paar zegels van Columbia no. 33 Scott, 50 c. groen ongebruikt. 1 paar zegels van Columbia no. 13 Scott, 21/> c. zwart gebruikt. T paar zegels van Columbia no. 52 Sccttt, 10 p. rood gebruikt. 1 zegel van Two Sicilies no. 8 Scott. I misdruk van Two Sicilies no. 17 Scott. Benevens vele afzonderlijke zegels van Columbia Werk van een heel leven. De Amerikaan verklaarde zijn geheele leven besteed te hebben aan het bijeenbrengen van deze collectie, waorvan hij de waarde schat op 5000 dollar. Verder zijn van den Amerikaan W. een gou den cigarettenkoker van 10 bij 8 c.M., 18 ka raat en een gouden armband-horloge met Zwitscrsoh uurwerk gestolen, ter waarde van ongeveer 700 gulden. Dan nog van een Duit- scher een paar honderd mark en van een Ita liaan een paar honderd gulden en eenige lires. De politie heeft onmiddellijk uitgebreide maatregelen genomen, om niet alleen het binnenland, maar ook het buitenland van den diefstal op de hoogte te brengen. Zoo zal een lijst van postzegels, welke wij hier publiceer den, vanavond door de radio worden omge roepen. Verder zijn ter geruststelling van de gasten dag en nacht eenige agenten der hon denbrigade op Scheveningen gestationneerd. De directies van de hotels zullen voor verdere bewaking zorgdragen. Wel was er bewaking in het hotel, maar deze is niet voldoende ge bleken. Merkwaardig is wel, dat van de dief stallen, in den loop der vele jaren op en bij Scheveningen gepleegd, in deze beide hotels nog nooit een zaak is voorgekomen. Dc politie staat hier voor een moeilijke taak. Veel spoor schijnt de dader niet nagelaten te hebben. Sporen van braak zijn nergens gevon den en niemand heeft jammer genoeg in den loop van den avond iets verdachts gezien. Nu de eerste schrik der gasten voorbij is wordt dc zaak ook rustiger opgevat. Vooral de Amerikanen vatten het geval zeer laconiek on. Zij zeggen wel gewend te zijn aan zulke dingen in Amerika. Vol belangstelling komen zij geregeld vragen of de politie al iets gevon den heeft. In de hotels gaat alles weer de gewone gang, alleen wordt thans drukker gebruik ge maakt van de safe. MOTORONGELUKKEN BIJ ARNHEM. Zaterdagavond is een ongeveer dertig-jarige autohandelaar uit Utrecht, die op een motor rijwiel deelnam aan den sterrit van de K. N. M. V.f op den Zutphenschen straatweg onder de gemeente Rheden tegen een autobus gebotst. Hij brak een been en werd per auto-brancard uit Velp naar het St. Elisabeths Gasthuis te Arnhem overgebracht Ook des namiddags gebeurde een ongeluk. Een motor met zijspan, die eveneens aan den sterrit deelnam, sloeg op den Kluizenweg nabij het sportterrein, het eindpunt van dezen rit, om. De bocht werd n.l. met te groote vaart eenomen In de zijspan zat dc heer Hansen uit Nijmegen, die onder het motorrijwiel geraakte en ernstig gewond naar het gemeentelijk zie kenhuis moest worden overgebracht. (Tel.) voor mij opkwam, toen zo me besrhuld'gden zonder een greintje bewijs van.... De eenige, de eenige. Dat kan ik onmogelijk vergeten, en van de anderen kan ik het moeilijk vergeven. Is mijn zuster Hilda nog thuis Neen, die is getrouwd met Sir Samuel der» broer van.mr. Dcring Hij is heel wat jaren ouder dan zijn vrouw, maar hij is zeer rijk". „O. en mijn moeder „Ik geloof, d«Tt die het goed maakt Maar ik mag immers net bij haar op bezoek ko men". „En mijn oude chef „Die houdt zich ook goed". „En, nu we in zooverre weer van alles op de hoogte zijn, laten we nu eens over zaken beginnen. Hoe is het afgeloopen met den diefstal „Wat voor diefstal?" Het geval had plaats gehad, toen George nog maar net als klerk begon. Hij had er dan ook in het geheel niet meer aan geducht. „Wat voor diefstal? Maar man I" riep Athelstan verontwaardigd. „Voor mij is er maar een diefstal in de heele wereldgeschie denis I Die diefstal van acht jaren geleden, waardoor een rijk man voor enkele honderden ponden beroofd werd, bracht een verandering te weeg in heel miin leven. Ik trok de wijde wereld in en kwam daardoor in aanraking met het uitschot van de menschheid En nog vraaf je mijwat voor een diefstal dat was „He* spijt mij. Het is nu een vergeten zaak. Niemand denkt er meer aan. Ik twijfel zolflV of mr. Dering er nog wel aan denkt. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1927 | | pagina 5