FF" HLLETON. Wie is Edmund Gray? VIERDE BLAD. 26e Jaargang N. 83 AMERSFOORTSCH DAGBLAD „DE ËEMLANDER" 1 Sep'êmber'1927 KONINGINNEDAG IN INDIE AUDIËNTIE TEN PALEIZE Batavia, 51 Aug. (Aneta.) Dc audiëntie ten Paleize bij gelegenheid van den verjaar dag van H. M. dc Koningin is met de gebrui kelijke ceremoniën geopend. Mr. Ncytzell de Wilde, de Vooorzitter van den Volksraad, wijst er in zijn toespraak op, dat de installatierede van den Gouverneur- Generaal vooral in inheemsche kringen ver wachtingen gewekt heeft, waarvan dc richtlij nen door den Gouverneur-Generaal zoover mogelijk gehouden zijn Moeilijkheden, die belemmerende invloeden meebrachten, zijn de regeering echter niet gespaard gebleven. De nieuwe Volksraad vereenigde zich met de maatregelen van de regeering tot het tegen gaan van den invloed van landsgevaarlijke elementen en trad in zeer kostbare voorstellen tot uitbreiding van het leger en de politie. Spreker verzoekt den Gcnrvorneur-Generaal oprechte gclukwenschcn aan de Vorstin .over te brengen. Jhr. Mr. de Graeff zeid? in zijn antwoord, dat hij ten volle instemt met deze gelukwen- sohen, die hij zal overbrengen aan H. M. de Koningin. Z.E. herinnert aan de onnoemelijke verzwaring van de taak van hen, die in het ambtelijke en het Particuliere leiding geven Wij leven zeide Z. E. in een overgangs periode op elk gebipd, waarbij op godsdien stig, weten schappelijk, staatkundig, maat schappelijk en economisch terrein geschud wordt aon de pijlers, waarop tot dusver onze woningen gebouwd zijn De bijzondere tijds omstandigheden stellen bijzondere cis<-hen van hart en verstand. Benepen bezorgheid om in- dividueele of groepsbelangen is een even slechte landsvrouwe ali de begeerte om het tempo van de evolutie kunstmatig te versnel len. Er is gen errond voor de bezorgd1,~'d dat de Regeering iets zal nalaten, wat redelijker wijs gevergd kan worden. Z.E. dringt er op aan de toekomst met vast vertrouwen tege moet te gaan en te zoeken naar hetgeen ver- eenigt in het belang en de ontwikkeling van den voorspoed van Indië. KONINGINNEDAG IN DE RESIDENTIE Men meldt ons uit den Haag: De verjaardag van de Koningin is in de Residentie ook ditmaal weder opgewekt ge viel d, waartoe niet het minst het buitengewoon fraai zomerweer meewerkte. De stad had een feestelijk aanzien door de vele vlaggen, die er wapperden; niet alleen de regeerings- cn stede lijke gebouwen, openbare instellingen en ge- zanischapswoningen, doch ook tal van paiticu- iiere huizen waren met de driekleur getooid, terwijl naar gewoonte de trams waren gepavoi- seerd. De departementsg-ebouwen waren weder om van de verlichtingsornamenten voorzien en het Lange Voorhout prijkte met de bekende fcestmasten en vlaggetjes. Zeer velen droegen oranjestrikjes of -boutons en op allerlei andere wijzen werd verder nog aan de Oranjegezind heid uiting gegeven. Ten Palcize lagen dc felicitatieregisters ge reed ter teekening, waarvan een dr^ik gebruik wc-rd gemankt. Het was een goede gedachte van de Polilie- muziekvereeniging „Onderling Kunstgenot' om dezen feestdag in te wijden met koronlmuziek uitgevoerd op het Binnenhof. Plechtig weer klonk deze muziek op het historische pieln Voo: de toehoorders was het een uurtje van genot Dr Van der Meulen, waarnemend bur- gemeee*-r en de gemeentesecretaris, mr. dr. Ter Pelkwijk, kwamen even luisteren vóór den gang naar den dankstond in de Groote Kerk, die te negen uur een aanvang nam. Te elf uur was er een groote parade op het Malieveld, Welke geïnspecteerd werd door den gouverneur der Residentie, terwijl de troepen weiden gecommandeerd door den kolonel J. C. Wagner, commandant van dc le infanterie brigade (grenadiers en jagers). In den namiddag was er feest in den Dieren tuin, in het Zuiderpark en aan het Schevcning- sche strand, terwijl in het Kurhaus een kinder voorstelling werd gegeven vanwege het Haag- sche Comité voor Volksfeesten. Aan het feest in den Dierentuin, eveneens uitgaande van het Haogsche Comité, verleenden de Politiemuziek- vereeniging en de R. K. Volkszang hun mede werking, terwijl hier voorts verschillende ver tooningen plaats hadden. In het Zuiderpark gaf Sonorita een concert, terwijl een optocht met vlaggen en verschillende wedstrijden voor kin deren waren georganiseerd. Aan het strand was er o. m. een wedstrijd In het maken van zandfiguren en een vlieger en ballon wedstrijd, waarvan de jeugd een luim gebruik maakte. Concerten werden voorts gegeven op hei Binnenhof door het Haogsche Harmonieorkest cn op het Newtonplein door de Harmonie Meijerbcer. Men meldt ons nader uit den Hang Donk zij de medewerking van de Mij. Zee bad Schevenir.gen was het comité in staat, ook te Scheveningen weder een feest te geven. In de Kurzaal werd de jeugd op aardige wijze bezig gehouden door Henri Nallen, die goochelde en een feestelijken ommegang or ganiseerde. Duizenden bezoekers waren er op het terras, wear een feestconcert werd gege ven. In een hoek kon men van vertooningen genieten. Tegen het slot van het feest verza melde Arnold Spoel het koor van de Vereea Volkszang en werden onze volksliederen ge zongen. Het comité liet telkens groote ballons opstijgen. Het was elk oogenblik, ook voor de bezoekers op den boulevard, een vroolijk mo ment als een ballon de lucht inging. Aan het strand namen de wedstrijden in het maken van zandfiguren en in het oplaten van vliegers alle aandacht van de kinderen in be slag. Honderden vliegers stonden tegen drie uur in de lucht. Ruim 700 kinderen waren met grootcn ernst ijverig bezig om zandfiguren te maken. Het koor „Het Hollandsch Lied", on der leiding vun den heer Van Ramhorst, stond gereed om de uitdeeling van de prijzen op te luisteren met vroolijken zang. Tegen vier uren kwam de Koningin met den Prins en de Prinses op het Wandelhoofd om daar een kijkje te nemen bij het strandfeest. Aan den ingang van het wandelhoofd werd de koninklijke familie opgewacht door dr. v. d. Meulen, waarnemend burgemeester en mr. Ter Polkwijk, voorzitter van het Haagsch Co mité voor Volksfeesten. Aan dc jarige Ko ningin en ook aon de Prinses werden bloemen aangeboden door Silleke Natzijl en Marietj© Peppel. Het koor van Volkszang onder Ar nold Spoel stond op de brug van het terras en zong de Koningin toe. Van het wandelhoofd af had de koninklijke familie een mooi gezicht op het strand met de zandfiguren en od den vliegerwedstrijd. De kinderen waren niet te houden en vroolijk met him vlaggen zwaaiend kwamen zij aanloopen en juichten de Koningin toe. De Koningin onderhield richt met de be stuursleden van 't comité en met mr. Polis, gedelegeerd commissaris en mr. Zijlstra. secretaris der directie van de maatschappij Zeebad Scheveningen. Onder luid gejuich van de talrijke bezoe kers van Kurhaus en boulevard reed de ko ninklijke familie langs zee door de Keizer straat naar het palei-* Koordeinde met een omrit langs het feesteliik versierde Voorhout. Overal werd H. M. luide toegejuicht. Het avondfeest. De viering van den Koninginnedag is ook in den avond begunstigd met schoon wede* Groote drommen kwamen van alle konten naar de binnenstad, waar een gezellige drukte heerschte. Zooals gewoonlijk concentreerde zich de drukte in dc omgeving van het Voorhout. Men bewonderde de vlaggenversiering en de illu minatie van departementen en rijksgebouwen aan het Plein en omgeving. Tegen tien uur begon de drukte te vermin deren en gingen groote massa's menschen in de richting ven het Malieveld waar een im posant vuurwerk afgestoken werd. Precies tien uur arriveerde de Prins op het terrein, waar hij werd ontvangen door der. waam. burgemeester dr. Van der Meulen. Onmiddellijk nadat de Prins had plaats geno- mpn, nam het vuunverk een aanvang. Het was jammer, dat de wind oosteb'jk was, waardoor voor de stukken vaak een gordijn ven rook hing en nog aleens een spetter tus- schen het publiek kwam. Op het gereserveer de gedeelte waren o.m. aanwezig de gezanten van de Vereenigde Staten, van China en van Polen, verder dr. Loder, oud-president van het Permanent Hof van Jnt. Justitie, de minis terpresident dr. mr. De Geer, de oud-minister De Visser en vele leden van den gemeente raad. IN DE HOOFDSTAD Men meldt ons uit Amsterdam: Op dezen stralenden Koninginnedag was het reeds vroeg druk in de stad. De vlaggen van d? stadsgebouwen en uit vele particuliere wonin gen verhoogden het feestelijk aanzien. Om half acht klonk reeds de koraalmuziek ven het platvorm van de Nieuwe Kerk over den Dam, waarmee de feestdag werd ingeluid. In den loop van den morgen hadden verschillende concerten plaats, terwijl andere corpsen, omge ven door een talrijke menigte, marschen door dc stad maakten. Tegen tien uur begaven zich groepjes kinde ren in feestkleedij naar verschillende punten in du stad om te trekken naar het Parkschouw- burgterrein. Begeleid door drie muziekkorpsen ging vervolgens deze jeugd-optocht naar het IJsckrbtcrrein, waar de gcheele dag gewijd is aan verschillende spelen. De Nationale Oranjebond „Wat ook vall', Trouw staat Pal", trok met de aangesloten vcr- eenigingen in optocht van de Westermarkt naar de terreinen van de Oranje Nassaukazernc In de hoofdstraten werd het tegen den mid dag steeds drukker. Vooral in dc richting van het stadion ging een groote stroom feestgan gers. Daar werd een groot programma uitge voerd. De opstijging van den luchtballon Le Rcve had eerst wel de grootste belangstelling De daarna plaats hebbende wielerwedstrijden weiden afgewisseld door het optreden van specialiteiten. In den Amstel had een waterfeest plaats, dat gezien het mooie zomerweer ditmaal meci belangstelling trok dan anders. In een aantal kerkgebouwen hadden in den middag concerten plaats, terwijl ook op ver schillende pleinen muziekuitvoeringen werden gegeven die allen een druk bezoek hadden. Men meldt ons uit Amsterdam Het was gister op den Amstelveenscheweg minstens even druk als op dagen, dat er in ternationale voetbalwedstrijden gehouden wor den en het Stadion zelf, waar gistermiddag ter gelegenheid van Koninginneverjaardag ver schillende festiviteiten werden gegeven, was tot den nok toe gevuld met toeschouwers; zelfs de muren waren dicht bezet Op de gereser veerde tribune bevonden zich vele civiele cn militaire autoriteiten met hunne dames, o. w. de Burgemeester, de heer De Vlugt, Lt. Gene raal b. d. Ophorst, Hoofdinspecteur Bakker vnn het Verkeerswezen, en vele anderen. Te twee uur steeg de kleine Belgische lucht schipper Leon Gheude, uit Brussel met zijn luchtballon „Le Reve" op de tonen van het „Wilhelmus" omhoog, terwijl hij langzaam de Nederlandsche driekleur ontplooide. Toen hij met zijn in de zon glinsterend hemelschip aan den azuren einder verdwenen was, werden tandemwedstrijden over driemaal 1200 M. (3 ronden) gehouden, welke zeer in den smaak vielen en afgewisseld werden door twee num mers carousselrijden door 24 ruiters der be reden militaire politie Schilderachtig waren voorts de entrée en daarop volgende klompen dans van een folkloristisch dilettanten-ballet, onder artistieke leiding van Jules Monasch. Schitterende staaltjes van hoogcre rijkunst vie len te aanschouwen bij het nummer „Hongaar- sche Post", gereden op een zwart en een bruin vierspan. Zeer veel bijval oogstte ook de z.g „Stoelenrit", uitgevoerd door 8 ruiters, met gebruik van 7 stoelen, waarbij hij, die zich geen stoel kon bemachtigen, met medeneming van een der zetels het strijdperk te paard moest verlaten. Onder leiding van de ver dienstelijke leiding van den Impressario Jo Gosschalk werd een keurig specialiteiienpro- gramma uitgevoerd door een collectie zeer elastische clowns, o.w. „de kinderen der Era- tellini's", welke te oordeelen naar hun slan gen menschen-prestaties blijkbaar niet in het bezit waren van gewone ribben1 Tot het wielerbaanprogramma behoorde nog een „Af- valwodstrijd" in 12 ronden en het slotnummer was een wedstrijd met motorgangmaking over TO K.M. (25 ronden) tusschen de renners J. Schlebaum, C. Blekemolen en Anspach, die door laatstgenoemde met één ronde toe gift werd gewonnen. Twee orkesten, die vanuit het middenterrein nationale en andere liederen speelden, zorgden op verdienstelijke wijze voor muzikale afwisse ling. Ook dank zij het meer dan zomersche, weer, mag deze feestmiddag uitmuntend ge slaagd hceten. Des avonds in de binnenstad. Nadat den gelmeien dag in dc binnenstad een uiterst gezellige drukte had gchcerscht, kwam zoo tegen een uur of zes ecnige inzinking. Omstreeks acht uur, toen het begon te schemeren begonnen de hoofdstraten zich geleidelijk weer te vullen De theaters en cnfë's welke laatste op avonden als deze vele dnns- lustigen trokken, maakten zeer crocde zaken. En op straat was het vroolijk gedoe niet van de lucht. Tegen een uur of negen trokken tnl- looze feestvierenden in dc richting van den Amstel om het gebruikelijke vuurwerk te aan schouwen. Het was zeer laat, of beter gezegd zeer vroeg I toen de vreugde op straat ten einde liep en de uitgaanders in opgewekte stemming geleidelijk huiswaarts togen. KONINGINNEDAG TE MAASTRICHT. Meer dan gewone luister. Met meer dan gewone luister werd te Maas tricht dit jaar koninginnedag, dank zij de Ornn- jevereeniging, gevierd. Des morgen vroeg werd een aanvang gemaakt met het luiden van alle klokken der stad en een reveille door de tam boers en hoornblazers der Roomschc fanfare St. Joseph op het Vrijthof en verschillende andere punten der stad. Van alle openbare en vele particuliere gebouwen wapperde de drie kleur en uitstallingen in oranje en nationale kleuren verlevendigden den aanblik der stad. Om 12 uur werd op het Vrijthof een parade gehouden door het garnizoen, met medewer king van de Kon. Harmonie. Na afloop werden 5C00 duiven op het Vrijthof opgelaten. Te halfdrie waren cr kinderwedstrijden op het Vrijthof en wel voor poppen, versierde poppenwagens, vliegerwedstrijden, volksspelen, kortom, elk was wils. Tc half acht werd een groote lichtstoet ge houden, bestaande uit pl.m. 40 groepen en wagens. Deze defileerde voor den Commis saris der Koningin voor het Gouvernements gebouw. De commissaris werd verzocht in den stoet plaats te nemen en, geëscorteerd door de padvinders, reed mr. baron Van Hövell tot Westerflier mee naar het stodhuis, waar het défilé werd gadegeslagen en waar de burge meester den Commissaris der Koningin toe sprak, welke toespraak door een luidspreker van Philips aan de menigte werd overge bracht. De Kon. Zangvereeniging „Mastreechte-f Staar" zong nationale liederen, het Stedelijk Orkest speelde, overal was muziek terwij! leerlingen der Kunstnijverheidsschool met ge kleurd zand een portret van H.M. de Konin gin op de Markt vóór het Stadhuis hadden gestrooid. ONZE VORSTIN TE GENEVE HERDACHT. Een grappig incident. Uit Genève wordt d.d. 31 Augustus geseind: De verjaardag van H. M. de Koningin heeft vandaag op een diner, dat de heer -Aquero dl Pedancour, de voorzitter van de verkeerscon- ferentie, aan de leden aanbood, tot een grap pig incident en tot een uiting van Belgisch- Nederlend6che hoffelijkheid aanleiding ge geven. De Portugeesche gezant bracht een toast uit op den heer Aquero, die toevallig vandaag ook jarig is, waarop de Cubaonsche voorzitter allerbeminnelijkst antwoordde mer te verklaren, dat er aanleiding bestond, van daag ook op iemand anders een toast uit te brengen, waarbij hij de aanwezigen uitnoodig- de, op de gezondheid van de Koningin van België te drinken. De Belgische gedelegeerde deed ze-u hoffelijk, alsof hij niet begreep, dat de voorzitter een vergissing had begaan, dankte hartelijk voor den dronk op zijn vorstin, maar bracht toen tevens in herinnering, dat het heden de verjaardag van H. M. Koningen Wilhelmina was, »e wier eere de gedelegeer den zich op verzoek van den Belgischen ge delegeerde van hun zetels verhieven. Zoo werd de vergissing op keurige wijze In orde gebracht en kon prof. v. Eysinga de aanwezigen danken voor de eer, aan onze vorstin bewezen. KONINGINNEDAG TE ROTTERDAM. Tc Rotterdam is de Koninginnedag naar oud gebruik begonnen inAt een concert van den St. Laurenstoren. Tegen half negen verzamel-' den zich velen voor het raadhuis op den Cool- singel om getuige te zijn van dc zunghuldc. Nadat in de Burgerzaal de heer A. van der Hoeven den burgemeester had toegesproken en dezen den spreker hod beantwoord, begaf mr. dr. Wytema rich op het balcon, waar hij is toegezongen door dc zangers. In de stad was het al vroeg één en al bedrijf vigheid, vele straten waren met vlaggen ge tooid, terwijl ook in de haven verschillende schepen waren gepavoiseerd. Des middags was cr een bloemencorso, waar ieder jaar veel belangstelling voor is, 's avonds kerk- cn pleinconcerten, terwijl op drie plaat* sen in de stad tot besluit van den feestdag vuurwerk werd ontstoken. FEESTYOORSTELLÏNG IN DEN AMSTERDAMSCHtN STADSSCHOUWBURG Magda Janssens afscheid Men meldt ons uit Amsterdam Voor een uiterst dankhner, hoewel niet alle- daagsch publiek, dat den Stodsschouwburg gisteravond tot den nok toe vulde, heeft het „Vcreenigd Tooneel" met bijzonder élan een voorstelling gegeven van de overbekende klucht „De Kribbebijter" door Max Reimann en Otto Schwors Ouderen van dagen, die hun laatste levensjaren rustig slijten in de ver schillende gestichten van allerlei gezindten, die onze stad rijk is, tal van weezen, voor wie een avondje naar den schouwburg een vrijwel onbekend begrip is, hebben gisteravond ge noten van wat .hun achter het voetlicht werd „opgediend". Dc Vereeniging tot Veredeling van het Volksvermaak en het dames-comité, dat deze voorstelling regelde, hebben zeer goed geweten hoe zij deze menschen op de beste en aangenaamste wijze den verjaardag van H. M. de Koningin konden doen vieren. Dc lachsalvo's cn het lnngdurie applaus aan het eind van ieder bedrijf hebben ook den spelers ongetwijfeld groote voldoening gege ven. Het dilettanten-orkest „Door Vriendschap Verecnigd", dat tusschen de bedrijven, vader- landsche liederen ten gchoore bracht, werkte er zeer toe mee de gezelligheid nog te ver* hoogen. Het feit, dat hedenavond Magdn Janssens hnar nfsche'dsvoorstelling gaf zij vervulde een der hoofdrollen gaf een en ander een hijzonder karakter. Aan het slot van het twee de bedrijf huldigde Frits van Dijk de begaafde actrice namens alle medespelenden door het aanbieden van een bloemstuk na afloop der voorstelling sloot zich het gordijn nog nfet, want toen was het Kommer Kleyn die naar voren trad en namens de directie van het Ver- cenigd Tooneel, de heeren Verkade cn Ver beek, die verhinderd weren zelf tegenwoordig te zijn. Magda Janssens een bloemenhulde aan te bieden; terwijl tenslotte Willem Hunschede artiste in hartelijke bewoordingen met een kus dankte voor haar spontaniteit cn harte lijkheid als collega. Dat het publiek op dit alles «telkens met da verend applaus reageerde, behoeft geen be toog. DE WETHOUDERSKEUZE TE ROTTERDAM. De Vrijheidsbond zal wel een zetel innemen. Naar de „Msb." verneemt, heeft de raadsfrac tie van den Vrijheidsbond thans als haar defi nitief besluit te kennen gegeven, dat zij alsnog bereid is aan de samenstelling van het college van B. en W. mede te werken. Vermoedelijk zal de heer De Groot voor het wpfnoudeTsambt worden aangewezen. Op dezen grondslag zal het nieuwe college dus bestaan uit de heeren Nïvard (R.-K.), mr. Dc Jong (A.-R), De Groot (V.-B.), en De Zeeuw en Heykoop (S. D. A. P.) PRINS HENDRIK. De prins zal hedenavond de receptie bijwonen die de regeering om half 10 in „De Twee Ste den" aanbiedt ter gelegenheid van de Wereld postconferentie. Bij 's levens poppenkast spreken de dwazen en zwijgen de verstandigen. Geautoriseerde vertaling nam hei Engelsch van WALTER BESANT. door Mej E HOOGEWERF. Sl „Neem mij niet kwalijk, zei George. „Ik ben niet zoo gewoon stukken te koopen, als mijn deelgenoot. Wilt u er mij dus alles van ver tellen „Wij zouden het gedaan hebben en onzen cliënt de rekening hebben gezonden van het bedrag, tegelijk met onze commissie. Als we instructies hadden gekregen, om te verkoopon, zouden we mr Dering hebben uitbetaald het bedrag, verminderd met ons commissieloon. Met een overdracht is dot iets anders. Mr. Dering droeg deze stukken over aan zijn cliënt mr. Edmund Gray. Het was dus aan hem, om met den cliënt den prijs van de overdracht en de waarde van de stukken te verhandelen. Daarom zonden wij een rekening voor die overdracht. Die werd uit de hand geleverd en de bode ontving daarvoor een wissel". George nam den brief van hem over, keek den inhoud in en legde 'm voo; zijn deelge noot Mr. Dering las den brief, hield 'm bij het licht bekeek 'm zeer Yiauwlreurixr err schoof m toen naar Checkley: „Als iemand mijn handschrift kent, dan ben jij 't wel. Wiens schrift is datf „Het lijkt het uwe. Maar de letters beven wat. Het is niet zoo flink als uw schrift in den regel placht te zijn. Toch zou ik het 't uwe noemen, als ik niet aan uw gezicht zag, dat het niet zoo is". „Neen, het is niet mijn schrift. Ik heb dien brief niet geschreven. Dit is voor het eerst, dat ik van den inhoud van den brief hoor Kijk maar de onderteekening, Checkley. Twee punt jes ontbreken na het woord Dering, en de krui na de laatste n is verkort tot half de lengte. Heb je ooit gezien, dat ik ook maar m het minst afweek van mijn onderteekening ,Nooit", antwoordde Checkley. „Twee punt jes ontbreken en een halve krul. Gaat u voort, sir I Ik dacht daar juist zoo iets Maar gaat u voort 1" „U meent toch niet dat dit, bijvoorbeeld een vervalsching in geschrifte is vroeg mr. Ellis. „Maardon O, dat is onmogelijk. Dan zou het 't begin zijn van een heele serie vei- valschingen. Dat valt haast niet nan te nemen. De brief kwam van dit kantoor, het poststem pel toont aan, dot hij uit dit district kwam. Het antwoord werd hierheen gezonden. De over drachten, let wel, de overdrachten werden eveneens naar dit kantoor gestuurd. Ik zond het bewijs van overdracht, gesteld op naam van Edmund Gray, naar dit kantoor. Ik zond de berekening van de overdracht met mijn com- missiekosten naar dit kantoor en kreeg voor die kosten een cheque van dit kantoor Hoe kan zulk een ingewikkelde zaak, en slechts dc eerste van een serie overdrachten, nu een ver- valsching zijn Daar zou je wel een dozijn medeplichtigen voor noodig hebben I" „Het is mij nog niet geheel duidelijk", zei George, die nog onbedreven was in de over dracht van effecten. „Kijk, ik kan geen effecten verkoopen, zon der machtiging van den eigenaar, die moet dan de overdracht teekenen. Maar, als ik opdracht krijgt van $en notaris, om zijn papieren op een cliënt over te dragen, is het niet mijn zaak om er mij verder mee te bemoeien, of hij het geld nu krijgt of niJt" „Juist, juist. En is er niets, dot dan op deze zesduizend pond waarde aan papieren, wijst vroeg George aan mr. Dering. „In het geheel niets. De brieven en alles zijn vervalschingen". „En u, mr. Ellis, heeft een wissel ontvangen voor uw commissie „Juist". „Geef eens even de oude wissels en het chequeboek", zei mr. Dering. De wissel was geteekend, evenals de brie! was geschreven in het handschrift van mi. Dering, met het kleine verschil in de onder teekening, waarop hij had gewezen. „Is u er waarachtig zeker van, dat u dien wissel niet geteekend heeft vroeg George. „Waarachtig zeker" „Maar van dien Edmund Gray 22 South Square, wat weet u van dien „Niets, in het geheel niets" ,Jk weet Iets", zei Checkley. „Maar ga voort, ga voort". ,üij kan een gefingeerd persoon zijn". „Zeker. Ik weet niets van een Edmund Gray'". „Wacht even" mompelde Checkley „Nu maar", ging mr. Ellis voorf, „dit was slechts éen begin." In Maart schreef u mij weer, dat wil zeggen, kreeg ik weer een brief, dien ik hield voor een van u. U gaf mij orders, enkele papieren over te dragen, voor een waarde van twaalf duizend pond aan voorgenoemden Edmund Gray. Op dezelfde wijze als te voren werden de over- drachf-popieren u ter onderteekening gezonden. Op dezelfde wijze werden ze, geteekend, te ruggezonden en op dezelfde wijze werd het commissiegeld u in rekening, gbracht en ook door u betaald. Het was precies dezelfde han deling als daarvoor, enkel met dit onderscheid, dat het nu voor het dubbele van de som was, van in de maand Februari" Mr. Dering nam den tweeden brief en keek dien in, met een soort lijdzame berusting. „Ik weet er niets van", zeide hij. „In "t ge heel niets". „Er was nog een derde en laatste handeling", sprak de makelaar. „Ditmaal in April Hier Is de brief, die door u geschreven werd en orders inhoudt, precies gelijk aan die van de vorige keeren, maar het bedrag waar het nu over gaat, beloopt in dc negentien-duizend pond, en wij ontvingen weer uw cheque voor commissie- geld". „Elk van die brieven, iedere onderteekening voor de opdracht van de papieren, en op.de wissels, was een vervalsching", sprak mr. De- ring langzaam. „Ik heb geen cliënt van nam* Edmund Gray; ik ken niemand van dien naam. Ik heb nooit eenig geld voor de Overdracht ontvangen, dc£e beleggingen zijn gestolen f" „Last mij de brieve* ftog eens ziei^, vroeg George. Hij bekeek 90 nauwlettend, vergeleek Wm met elkaar. „Ze zijn too verwonderlijk knap-vervalscKt, dat de mcest-opletlende er door bedrogen zou wordqfp f Ik z&a geeft oogenblik dralen, om er 4fën eed op te doen, wat het handschrift betreft". Gelijk reeds gezegd, had mT. Dering's hand schrift het eigenaardige, dat het schrijven kenmerkt van allen die veel de pen gebrui ken de woorden van belang kwamen duide lijk uit, terwijl de andere slechts een sooR" verbindingshaakje vormden. Maar d<j onder teekening, die was 200 flink en duidelijk, of daarmee als het ware de bloei van Kef huii werd te kennen gegeven. „Kijk toch eens", zei George. „Wie zou nu niet zweren op dit handschrift „Ik tenminsteantwoordde mr. Ellis. „En ik heb het nu al meer dan veertig joren ge kend I Als dat niet je eigen schrijven is, De ring, dan is het toch al een bijzonder knappe nebootsing I" „Ik geloof toch niet, dat mijn geheugen ge heel weg is. Zeg Checkley, hebben wij ooit een cliënt gehad, die Edmund Gray heette?" „Neen, nooit. Maar één ding heeft 11 v^r* geten I Die vervalsching, acht jaar geleden, de wissel van 720 pond was betaalbaar aan Edmund Gray of order „O ja Dot is zoo. En dit lijkt belangrijk", „Heel belangrijk", zei GeoTge. „De verval- schcr kan onmogelijk, bij toeval, dienzelfden naam gekozen hebben Heeft u nog den ver- va Isch ten wissel V „Ik heb 'm altijd bewoard", zei mr. De-ring, in geval die nog eens dienen ken om bet vergrijp oen het licht te brengen. Je zult hem vinden Checkley, in de lade, aan de rechterhand van de safe. Dank je. Hier is hij. „Betaalbaar Qan Edmund Gray of orderr, en hier het endossement. Dus hebben we zijn handteekening in ieder geval". (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1927 | | pagina 11