57 AMERSFOORTSCH DAGBLAD „DE eemlander" FEUILLETON. Wie is Edmund Gray? Dinsdag 6 September i927 TWEEDE BLAD. 26e Jaargang No. DE A.S. WETHOUDERSVER KIEZING TE AMSTERDAM DE HOUDING DER SOCIAAL DEMOCRATEN Men meldt ons uit Amsterdam d.d. 5 Sept.: Naar wij vernemen is in een hedenavond gehouden vergadering van de federatie Am sterdam drr S. D. A. P., welke door circa 1200 leden bezocht was. met meerderheid van stemmen besloten de raadsfractie te machti gen v/ethou-'erszetels te aanvaarden, indien drie sociaal-democraten in het college van B. en W. zitting zullen ne^en Een voorstel van den heer Matthysse om alleen dan uethouderszetels te aanvaarden in dien een z g. democratisch college van B. en W. wordt gevormd, verwierf, naar wij verdei vernemen, geen meerderheid UIT DE STAATSCOURANT Benoemd tot lid der Algemeene Rekenka mer in Ned.-Indië F. de Bakker, thans ma joor der interdance van het Indisch leger. Bij besluit van den gouverneur-generaal zijn benoemd tot 2e luitenant bij het wapen der infanterie van het Indische leger E. P. Bou- man, J. D. de Riemer, J. Kose ger. E. O. van Deurscn, J. H. C. Biekart, Th. A. Willemse, A. F. C. Maris, *H. A. D. Betke en J. H. M. Schenk. toegekend de eere-medaille der Oranje- Nassau-orde in goud aan K. W. Me we, hoofd- dokmeester, in zilver aan E. H. L. Kool, kan toorbediende in brons aan T. Goudswaard, fobrieksmachinistP. J. Pan^gaai, wonende te Haarlemmermeer, ted-schrijverW F. de Leuw, ketelmaker en J. Hoevenberg, metaal- draaier, allen in dienst van de N V. Amst. Droogdok-Mij. te Amsterdam, in zilver aan J. Gemmeke, wonende te Weesp, magazijnmeester oan de fabriek te Weesper- korspel der N. V. Centrale Ammoniakfabriek. Bevordering H van Beurden, baas in het magazijn der firma C. Mommers, te Tilburg en in brons aan Mej. M. v. d. Broek, spoelster bij de N.V. Stoomlinnenfabriek J. Elias te Eindhoven. DE LANDBOUWTENTOON STELLING IN LEEUWARDEN DE OPENING DOOR MINISTER KAN Gisterochtend is te Leeuwarden in tegen woordigheid van een 700-tol personen, w.o. de burgemeester, het dagelijksche bestuur en de hoofden van verschillende gemeentedien sten, afgevaardigden van den Belgischen Boe renbond, de -Rector-Mognificus van de Land- bouwhoogeschool, de waarnemend directeur generaal van den Landbouw, directeuren van verschillende proefstations en van de Rijks- seruminrichting, de Friesche Landbouwten toonstelling geopend. De voorzitter der jubileerehde Friesche Mij van Landbouw, de heer J. Wuite Wzn hieid een uitvoerige toespraak, waarin allen harte- li.ll: welkom werden geheetcn, in het bijzonder den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw Mr. J B. Kan. De officieele opening van de tentoonstelling had plaats in een rede van den Minister van Binnenlandsche Zaken er» Landbouw Mr Kon, die in zijn toespiaak o.m zeide, dat het 75-jarig bestaan van de Frie sche Maatschappij van Landbouw bezwaarlijk waardiger kan worden gevierd dan doOT een tentoonstelling. Hoe beroemd, zoo zeide spr., ook de nroducten op den Frieschen bodem mogen zijn, ni"ts verman een duidelijker beeld te geven van de zeldzame voortbrengings kracht dezer provincie, dan een tentoonstel ling, welke alle producten binnen onze gren zen bijeenbrengt. Dit is als een vlootrevue. Van heinde en verre komen de vaartuigen aansnellen om het o\erzicht van het geheel mogelijk te maken. Vooral in onzen tijd van intellectueele hoog spanning, zoo vervolgde de minister, is het een niet te onderschatten waarde dat zoovele nijvere burgers het aloude landbouwbedrijf be oefenen, dat zij zich een hooge eer rekenen boer te zijn en niet anders I De minister ein digde met den wensch, dat het den vadcr- landschen en in het bijzonder den Frieschen landbouw goed moge gaan. Met deze woorden verklaarde minister Kan de tentoonstelling voor geopend I NlbTER KAN IN FRIESLAND. Na de opening van de tentoonstelling der Friesche Maatschappij' van Landbouw heeft de minister van binnenlandsche zaken en land bouw, mr. J. B. Kan, zich met den rijksinspec teur voor de Werkverschaffing in algemeenen dienst, den heer Mever de Vries, naar de ge meente Dan-.umadeel begeven en aldaar in ge zelschap van de heeren Nntu. burgemeester van Dantumadecl; Falkein, rijksinspecteur voor de wcrkve. schelling in de provincie Friesland en van Maanen, adjunct-directeur der Ned. Heide-moaischappij het „Buitenveld", e€n uit- geveend terrein per motor en zeilboot bezich tigd. Wellicht zal de N.V. „De Drie Provinciën" een groot gedeelte van dit terrein in ontgin ning brengen, waardoor weer voor honderden arbeiders gedurenede 4 a 5 jaren werk zal zijn. PRINSES JULIANA TE SCHEVENINGEN. Gisteren bracht prinses Juliana onverwachts, streng incognito, een bezoek aan de tentoon stelling van Nederlandsche reclame te Sche- veningen. Door vrijwel niemand herkend, be zichtigde zij rustig en belangstellend de ten toongestelde voorwerpen. Eerst bij haar ver trek liet zij den voorzitter, overste Oudendijk, aan haar voorstellen. De prinses bracht voorts, vergezeld door freule Bentir.ck en baron Boud, een bezoek aan de tentoonstelling van schilderijen door oud- Hollandsche en Vlaamsehe meesters in de Kon Kunstzaal Kleykamp tc 's Gravenhage. DE RAMP DER JAPANSCHE MARINE. De Japansche gezant, de heer Koki Hirsta, heeft hedenochtend aan den waarnemend-chef van don Marinestaf Kapitein Luitenant ter zee A. Vos den dank overgebracht, mede naméns de Japansche Marine, voor de deelneming door de Nederlandsche Marine betuigd, bij de ramp die de Japansche Marine kortelings ge troffen heeft BUITENLANDSCHE VOORDRACHTEN VAN PROF. VAN HINLOOPEN LABBERTON. Prof. D van Hinloopen Labberton, voorzit ter van de Nederlandsche Associatie voor de Werelduniversiteit, is uitgenoodigd in Berlijn en in Helsingfors (Finland) een serie voor drachten te geven over de geloofsleeren van het Oosten (Javanisme, mystieke fslam. Boeddha Bairawa, Sjintor en Mahajana-Boed- dhisme in Japan). AUTOBUS TEGEN EEN BOOM. Te Delft is hedenmiddag omstreeks vier uur een in de richting van Rotterdam rijdende auto bus van de Z. H. A. M. even voorbij de lijm en gelatinefabriek te?en een boom gereden. De snelheid, waarmee gereden werd, was zóó groot dat de bus met kracht tegen een volgenden boom werd geslingerd, welke er nagenoeg mid denin kwam te staan. Een der vele passagiers en de conducteur werden niet ernstig aan het gelaat, een andere passagier aan een schou der gewond. De technische dienst der politie heeft allen verbonden. De zwaar beschadigde auto is naar Den Haag vervoerd. DE ALKMAARSCHE KAASMARKT. Hoe wereldberoemd ze is. Als een bewijs voor de scherpzinnigheid van de post ook in het buitenland en voor de groote bekendheid van de Alkmaarsche kaas markt wordt oan de N. R. Ct. gemeld, dat ten bureele van den directeur voor hr' marktwezen te Alkmaar dezer dagen een f kaart uit Rome is ontvangen, die als adres alleen de volgende woorden droegAan de wereldbe roemde kaasmarkt. Een plaatsnaam ontbrak. De kaart was rechtstreeks naar Alkmaar ge zonden. Afzender was de „vader" (chef) van het kasdragersgilde aldaar, die een uitstapje naar Rome maakte. EEN GESCHENK AAN AMSTERDAM. Het nieuwe stads-tefelzilver. Cjistermiddag hebben B. en W. van Amster dam het thans voltooide geschenk van den heer W. C. Bonebakker, directeur van de Ko loniale Bank, aan de stad Amsterdam, zijnde een stel tafelzilver, ten gebruike in de nieuwe ambtswoning van den burgemeester bij offi cieele feesten, bezichtigd. De stukken, die een imposanten aanblik le veren, waren daartoe opgesteld in een der vertrekken van het kantoor der N.V. As. Bo nebakker Zoon, in welker werkplaatsen ze zijn uitgevoerd. Het is een stel zwaar gepo lijst tafelzilver, naar het ontwerp van den heer Maarten Zwollo in Lodewijk XTV-stijl; in elk stuk is het stadswapen gegraveerd, en het in schrift: Geschenk van den heer W. C. Bone bakker aan de Stad Amsterdam, 1927. Het stel bestaat uit: T jardiniere, 75 c.M. lang, op plateau; 2 jardinieres, 50 c.M. lang, op pla teaux; 4 kandelaars, 60 c.M. hoog, elk met acht armen en één middenlicht, en 6 vrucht coupes, 30 c.M. middellijn. Het gezamenlijk gewicht van het zilver is ongeveer 7^ K.G. Tot berging van de stukken gaat het ge schenk vergezeld van zes fraai uitgevoerde eikenhouten kisten. DE A.S. WETHOUDERSVERKIEZINGEN TE MAASTRICHT. Nadat de S. D. A. P. raadsfractie te Maas tricht besloten had geen wethouderszetels te aanvaarden indien geen wederzijdsch werkpro gramma werd goedgekeurd, heeft gisteravond de R.-K. raadsfractie met eenigc vooraanstaan de priesters vergaderd. Besloten werd de wet- houderszeteJs als volgt te verdeelen de heer Schoonbrood, financiën; Kprsten, openbare werken; Grossier, onderwijs; Houx, sociale aan gelegenheden, terwijl de heer Hagendom in de plaats van mr. Janssen met de leiding der R.-K. raadsfractie zal worden belast. Hedenmiddag vijf uur vindt de officieele ver kiezing plaats MR. H. A. V^N REES. f Oud-vice-president der Haagsche rechtbank. Zaterdag is in Der Haag overleden, in den ouderdom van bijna 72 jaar, de heer mr. H. A. van Rees, oud-vice-president van de Haag sche rechtbank. Mr. van Rees was ridder in de Orde van den Neder). Leeuw. Mr Van Rees, promoveerde tot doktor in de rechtswetenschappen te Leiden op T4 Juni 1879 In 188! volgde zijn benoeming tot sugst. griffier bij de arrondissem°nts-rechtbank tc Amsterdam en zeven jaar latei werd hij be noemd tot rechter in de rechtbank te Heeren- vcen. In T980 werd hij benoemd in dezelfde functie te Rotterdam en in 1895 te 's-Graven* hage. Jn 1909 werd hij tot vice-president der Haagsche rechtbank benoemd, welk ambt hij bekleedde tot I92T. toen hem op zijn verzoek eervol ontslag werd verleend. Mr van Rees heelt cok vele jaren een ge wichtige positie bekleed in het college van legcnten over de gevangenissen. DE MOORD TE VEGHEL. De dader gearresteerd. De rijkspolitie is er thans in geslaagd den dader van den moord, welke op Koninginnedag te Veghel werd gepleegd, te arresteeren. Het is de 26-jarige D. uit Nistelrode. Deze verdachte staat zeer gunstig bekend. De verdachte had zelf een zeer ernstige ver wonding opgeloopen, waarvoor hij onder dok tersbehandeling is geweest. Uit het onderzoek is komen vast te staan dat op den bewusten avond in café ..Moderne" zeer hevig is gevochten. Toen De Man binnentrad liep hij pa.'does tegen D. aan. Deze, die reeds de klap ontvangen had, meende opnieuw aan gevallen te worden, trok in 'het wilde een mes en heeft zonder het te weten De Man dc ernstige, en naar thans is gebleken, doodelijke wonde toegebracht. VASTGESTELDE IDENTITEIT. Thans is het lijk herkend van den man, die de vorige week door de electrische tram Lei denSchevrringen op den Badhuisweg is overreden. Gebleken is, dat het slachtoffer was de gep. sergeant-majoor v. d. W., wonende te Breda. POGING TOT DOODSLAG. Een man verwondt zijn vrouw cn haar minnaar ernstig. De dader is gegrepen. Gistermiddag kwart voor I kwam de 37- jarige schoenmaker H v. B. uit de Van Alke madestraat te Rotterdam thuis. Hij ontdekte toen, dat een 22-jarig familielid, zekere P. C. v. d. W., zijn vrouw de 30-jarige A. C. v. S. het hof maakte, v. B. greep een schoen makersmes en viel daarmede v. d. W. aan. Hij bracht hem een aantal steken toe in de borst, den rechterarm en in de zijde v. d. W. zakte bewusteloos ineen. Daarna wilde v. B zijn vrouw aanvallen. Zij vluchtte het huis uit en de straat op. Daar wist v. B. haar evenwel spoedig in te halen en op den hoek van de Meermansstraat en de Warmoeziersstroat, dus bij het Alkemadeplein, heeft hij zijn vrouw in dc borst, den hals en in den linkerarm gesto ken. Terwijl hij nog aan het stekt n was, wist een voorbijganger den arm van v. B te grij pen. Op den hoek van beide straten is een café. De caféhouder, die op het lawaai was komen toeloopen, wist toen het mes uit de hand van v. B. te rukken. De vrouw is het café binnen gevlucht. Burgers hebben daarna den dader naar bet politiebureau aan de Meenuansstraat overge bracht, w aar hij is opgesloten. v. d. W. en de vrouw zijn naar het zieken huis aan den Coolsingel vervoerd. De vrouw kon, na behandeld te zijn, naar .huis terugkee- ren. v. d. W., die inmiddels weer bij kennis was gekomen, is ter verpleging opgenomen. (N. R. Ct.) DR. A. J. A. VERMEER. Viering van zijn 40-jorig ambts jubileum. Dr. A. J. A. Vermeer, predikant dpr Ned. Herv. Gemeente te Den Haag, die zijn 40- jarig ambtsjubileum viert, heeft Zondagavond in de Jacobskerk een gedachtenisrede uitge sproken naar aanleiding van Joh. 94 „Ik moet werken de werken Desgenen, die mij ge zonden heeft, zoolang het dag is. De nacht komt, waarin niemand werken kan" Onder de aanwezigen werden opgemerkt minister dr. Slotemaker de Bruine, oud-minis ter dr. J. Th de Visser, al1»» predikanten der Ned. Herv. Gem., die niet door dienst in een andere kerk verhinderd waren, verder ds. Snetblsge. predikant-directeur ven Bronovo, ds. W. Bieshaar, directeur der Geref. Zen- dingsverceniging, het college van kerkvoogden cn vele ouderlingen en diakenen. Nadat ds Vermeer in, zijn inleidend woord gezegd had, det hij dezen keer zou afwijken van ziin gewoonte om op den kansel niet over zichzelven te spreken, herinnerd® hii eraan, dat het dezen dag juist 40 jajen geleden was, dat h" in zijn oerstn grmronte Lemcko. be- vestigd werd door zijn vader, die hem drie jaren later in Merpcl en weer virtr inron daar na in Den Haag heeft bevectjcrd Hij herdacht voorts zijn studietijd aan de'Utrechtsche Hoo- geschool, zim ieermeesters en het studenten gezelschap E. D. J., waartoe zijn be«tp vrien-^ den behoord hadden. Zirp werk heeft hij lee- ren kennen als als een heerlijk en heilig werk Het zangkoor van het Diacon^esenhuis zong voor en na de preek eenige liederen. DE PSEUDO-INSPECTEUR. Nog meer op z'n kerfstok. Zooals reeds gemeld werd, is Zaterdagavond te Den Haag een man aangehouden, die zich uitgaf voor hoofdinspecteur der Unie-Maat schappij en eenige bankbiljetten poogde te ste len. De man werd dank zij de activiteit van een winkeljuffrouw gearresteerd. Het bleek, dat de man nog meer op zijn geweten had. Toen men hem naar het hoofdbureau over gebracht luid, kwam uit, dat hij Zaterdagmid dag nog eer. oplichting van f 600 gepleegd had. Hij vervoegde zich bij een caféhouder in de Laan van Eik en Duinen en gaf zich uit voor rechercheur van politie. Zonder veel moeite kreeg hij 600 los. Het geld is echter nu weer aan den recht- matigen eigenaar ter 'hand gesteld. De aangehoudene was nog in het bezit van een z.g. „alarmpistool".-' WEDERRECHTELIJKE VRUHEIDS- BEROOVING Vragen naar het optreden van een psychiater. In het Vaderland hebben onder den titel „een geval dat zich niet herhalen mag" artike len gestaan betreffende een geval, waarin een vtouw, te wier huize zich spiritische ver* schijnselen zouden hebben voorgedaan, op verzoek van haar man, die haar 5 jaar gele den had verlaten, door een psychiater en zijn helpers met geweld uit haar woning zou zijn weggevoerd om in observatie te worden op genomen. De artikelen richtten zich voorna*. 1 melijk tegen artikel 14 der Krankzinnigenwet van 1884. Naar aanleiding hiervan heeft het Kamerlid Van der Heide vragen gesteld aan de minister» van binnenlandsche zaken en justitie. Aan den eerste vraagt de heer Van der Heide of de minister bereid is een onderzoek in te stellen naar deze zaak en bereid is al vast ter griffie van de Tweede Kamer, ter inzage voor de le den, te willen deponeeren het rapport van den psychiater, dat gediend heeft tot het verkrijgen van de machtiging, van den burgemeester, en het observatierapport van de inrichting, waar in de krankzinnig verklaarde dame, 14 dagen opgesloten is geweest. Aan den minister van justitie wordt o.a. ge vraagd Is het den minister bekend, dat korten tijd nadat de krankzinnig verklaarde dame naar een gesticht was gebracht, aan den officier van justitie bij de rechtbank in den Haag een schrijven is gericht door mr. H. G. Neder- burgh, waarin het geheele verloop van de zaak' werd uiteengezet en den officier werd verzocht een onderzoek in tc stellen en te overwegen of er termen waren den echtgenoot van da dame of den psychiater, die de machtiging van den burgemeester tot in bewaring-stelling had gevraagd, te vervolgen wegens onrecht matige vrijheidsberooving Wil de minister mededeelen of de offióeC van justitie een zoodanig onderzoek heeft in* gesteld? Zoo niet, waarom dit niet is ge schied? Zoo ja, tot welkte conclusie de. officier van justitie is gekomen Wil de minister onderzoeken of de psychia ter, toen deze op 28 Maart 's avonds onge veer 8 uur toegang eischte tot de woning van de dame om haar in een ges.tjcht in bewaring te stellen, in het bezit was van dc machtiging, volgens art. 14 door den burgemeester in spoedeischene gevallen af te geven? ZWAAR ONWEER BOVEN BERGEN OP ZOOM. Brand in een kapitale boerderij. Men meldt uit Bergen op Zoom aan de N R. Cr.: Gisteravond heeft boven deze gemeente een ernstig onweer gewoed. Spoedig dreef dit af naar Wouw en Steenbergen, waar het op zijn ergst is geweest. De bliksem sloeg in de kapi tale boerderij van den heer J. B. Dekkers. In een oogwenk stond ds geheele schuur in lichte laaie, het vuur vond in den aanwezigen oogst eun gretig voedsel. In eerste instantie werd hei vuur bestreden met een handspuit uit Steenbergen, maar daar de brand zich ernstig liet aanzien en de woning van den landbouwer Dekkers gevaar liep, vroeg de burgemeester Van Steenbergen assistentie van de stoombrend- spuit uit Dinteloord, die omstreeks 9 uur ter plaatse was. Inmiddels was men begonnen met het leegdragen van de woning van den h*«r Dekkers, hetgeen zoo overhaast gebeurde, dat vee' huisraad vernield werd. Het lukte de brandweer de woning te behouden, doch de geheele oogst en de schuur zijn in vlammen opgegaan. De oogst en de schuur waren ver* zekerd. In de weide van J. Luisterburg op de Vinken- btQek nabij Wouw is een koe door den blik sem getroffen en gedood. DOOR DE TRAM VERMORZELD. De laatste electrische tram van Heerlen naar Kerkrade heeft den 3I-jarigen lijn werker G. A. A. aangereden en vermorzeld. Toen de tram den Kaelheiderstraatweg^, welke sterk helt, passeerde, zag de conducteur een man- op de rails liggen. De bestuurder remde uit alle macht, maar kon den wagen niet meer tijdig tot stilstand brengen en A werd een meter of zestig medegesleept. Deerlijk ver minkt werd het lijk onder den tramwagen ter voorschijn gebracht. Hij was met vrienden uit geweest en had zich m de nabijheid van zijn woning op de rails gelegd. Een korrel karakter is meer dan een berg verstand. Geautoriseerde vertaling naar het Engelsch van WALTER BESANT. door Mej E HOOGEWERF. 95 ,,^at bedoel je daarftfee, Checkley vroeg zijn heer ongeduldig. „Is er soms weer een andere vervalsching „Neen Neen Kijkt u eens hier. Tobt u er niet al te veel over, en tracht niet uit te vin den, hoe het gedaan werd. U heeft dien jongen man er op uitgestuurd. Maar, let op mijn zeg gen. Hij zal er wel een heele drukte over ma ken, maar u geen stap verder brengen Wie freeft het laatste geval uitgevonden „Je zei tenminste, dat jij dit deedt. Maar er toch niets bewezen „Wacht u maar, dit geval zal ik ook «**1 uitvinden 1" Hij wreef zich in de handen. „Ik heb het al uitgevonden Maar vraagt u mij nog niets En u zult zien". HOOFDSTUK Xin Er gebeuren merkwaardige dingen. Na de ontdekking van zulke opschudding- wekkende dingen, als de vervalschingen, kon er zeker het merkwaardigste gebeuren, zonder dat er acht op geslagen werd. En op het kantoor in New Square gebeurde den volgenden dag, iets heel merkwaardigs. Toen George 's morgens kwam vond hij da\ zijn deelgenoot er nog niet was. Voor het eerst sinds meer dan vijtfig jaren, was de chef te laat Checkley was al een kwartier bezig, alles klaar te leggen, maar hij bleef hier nog mee bezig, want hij wilde niet graag gaan eer zijn chef er was. „Is mr. Dering it nog niet riep George verwonderd,. „Zou de schok van den vorigen dag te veel voor hem zijn getveest „Het za! hem den dood hebben aangedaan. Ja vast I Het heeft hem den dood aangedaan", herhaalde de oude klerk. En toen George de post trilde nakijken, zei bij„Toe, Iaat die brieven zoo lang lig gen IMisschien is hij nog niet dood, en dan staat u nog niet in zijn schoenen „Neen, dat hoop ik ook", zei George. Dat hij nog niet dood is IIk hoop van harte, dat hij tal van jaren nog op den ouden voet doorgaat, nadat we het geld voor hem zullen terug hebben gekregen I" Checkley keerde zich om, op het punt om naar zijn eigen kantoor te gaan, toen hij weer terugkeerde, en met beide handen op tafel ge leund, met trillende stem sprak „Heeft u nooit de schreeuwende ondank- boarheid van het geval getroffen, mr. Austin, dat degeen, die zijn brood at, nog zijn geld nam „Of het ondankbaar was I Ik heb het bij mij- zelven nog wel erger benaming gegeven 1" „We ziin er het allen over eens, niet waar begon Checkley nu weer, dat het bedreven werd op het kantoor, door één, wien héél zijn doen en laten bekend was." Hij wees op den leegen stoel. „En zeker al een tien jaar T „Daar wijst alles op I" meende George „Ja, hemeltergende ondankbaarheid noem ik het I" „Toch is dit geen ondeugd, strafbgpr bij de wet. Neen, ze zullen ons heel wat te doen geven, eer we nog eens, op ons gemak kunnen filosofecren over de „hemeltergende ondank baarheid", zooals jij het noemt I" ,Jk zou er maar niet mee spotten, mr. Aus tin, als ik u was I Dat heeft nog nooit wat goeds uitgewerkt I En er zijn er nog meer dan u die de zaak tot een goed einde wenschen te brengen George legde zijn papieren neer en keek den ouden man eens aan; met een blik, die, zoo niet vernietigend, dan toch zéér kleineerend wts voor eer. ieder, die zich soms eenige onbeschaamdheid bewutöt was I Toch bleef Checkley in diezelfde houding staan, met de handen op tafel geleund. „Acht jaar geleden", zei hij, „toen dat an dere geval gebeurde, toen mr Arundel zoo handig zijn slag sloeg. „Ik wil niets meer hooren tegen mr. Arun del I Ga naar je eigen kamer I" „Nog één woord. Dat moet ik zeggen 1 Als h ij dood is, zal ik hier niet lang blijven. Maar zoo lang hij leeft wel. Al is u dan ook zijn deelgenoot. Enkel dit ecne nog, sir. Als mr Arundel er nietvandoor was gegaan, was hij deelgenoot geworden, in plaats van u I" „Nu, en I Verbeeld u dat hij eens gesnapt was, n o d a t hij tot deelgenoot was gemaakt, in plaats er van er vóór... George wees naar de deur. De schrik was den ouden man zeker in het hoofd geslagen I Hij gehoorzaamde intusschen, Teerde zich enkel bij de deur nog eens om cn grinnikte, grinnikte boosaardig I Het was half twaalf, toen mr. Dering het kantoor binnentrad. Gewoonlijk ging hij dóór het kantoor van de klerken, dus buiten-om, maar dezen ochtend ging hij door zijn parti culiere deur die uitkwam op de trap. Niemand dan hij had den sleutel hiervan. Gewoonlijk hing hij heel methodisch, zijn hoed op, deed zijn handschoenen uit, zette zijn parapluie in den standaard, ontsloot de safe, zette zijn biil op en begon zijn dagtaak. Maar dezen ochtend deed mr. Dering alles anders. George stond op om hem te begroeten, maar ging toch weer zitten, daar zijn deelgenoot deed, of hij hem niet zag, of eerder, dóór hem heenkeek. Was dit soms slaapwandelen Maar wie heeft daar ooit van gehoord, op dit uur van den middag Heel zijn verschijning was zoo anders zijn altijd zoo ernstige gelaat droeg een vriendelijk -goedmoedigen glimlach, zijn jas, die hij altijd zorgvuldig toegelcnoopt had, hing los. Handschoenen had hij niet aan. Hij keek het vertrek rond, knikte met het hoofd en sloot de deur achter zich Toen trad hij op de safe toe en ontsloot die. Hij had een paje in bruin papier, met een rood touwtje ei om, bij zich. Dit legde hij in de safe, die hij toen weer sloot, waarop hij de sleutels bij zich stak. Het venster, naast de safe stond open. Hij ging op het plein zitten kijken. Op dit oogenblik deed Checkley zachtjes de deur open, zooals hij dit gewoonlijk deed en bracht weer brieven binnen Hij bleef echter ook staan, toen hij zijn chef daar zoo bij het venster zag zitten, met het hoofd in de han den. Hij dacht aan de verschijnselen van dien vorigen dag, toen mr. Dering ook gekeken had met dien onbestemd en blik, die open oogeiy die niets zagen. Op de teenen liep hij het vertrek door. „Stil fU niet verroeren I Niets zeggen. Gisteren zat hij net zoo. Hij zal wel weer bij komen f" „Een soort beroerte. Tengevolge van den' schrik van gisteren. Ja, natuurlijk, die heeS* 't hem gedaan I" Ongeveer een tien minuten, stonden ze in stilte het verloop af te wachten. Toen niesde Checkley. Mr. Dering sloot eerst de oogen, toen deed hij ze open en was weer geheel de oude streng en ernstig. Hij knikte minzaam, deed hoed en jas af, knoopte zijn jas dicht en ontsloot de safe. Blijkbaar herinnerde hij zich niets van hetgeen er zoo even had plaats ge had. „Je bent vroeg, George I Je was er vóór mij I dat is iets ongewoons V „Ja, ééns ben ik u dan tooh vóór. Maakt tl het goed, vanochtend? Geen onaangename ge volgen gehad van die geschiedenis van giste* ren?" „Hij is altijd gezond", zei Cherkley goed* moedig suggereerend. „Niemand heeft hem ooit ziek gezien". Hij eet als een van vijf en twintig en loopt nog even recht als een kaars\ „Ik ben heel goed, voor zoover ik weet. Did geschiedenis van gisteren heeft me wel zee£ opgewonden, maar me toch niet uit den slaad gehouden. Het is een ellendig iets, dat valt niet te ontkennen. Je hebt toch niets bijzon* ders, George, dat je hier zoo ongewoon vroeg was?" „Niets bijzonder, sinds gisteren". „En ben je nog vol moed en vertrouwen?'3 „Net als een speurhond. Ik verlang er wéér op uit te gaan Wat Edmund Gray betreft, did is al zoo goed, als onze gevangene". fWordt warffQfcAL.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1927 | | pagina 6